Nederlands elftal nog verre van ideale formatie Jean-Pierre Nicolas houdt fabrieksteams achter zich Metgod beschouwt Argentinië als een soort werkvakantie Sparta boos op Feyenoord s PO RT LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 JANUARI 1978 Spelers Oranje oneens met VVCS ALKMAAR De selectie van het Nederlands elftal distan tieert zich van de brief die de Vereniging van Contract Spe lers in nauwe samenspraak met de Vereniging van Oefenmees- ters in Nederland heeft ge stuurd aan het sectiebestuur Betaald Voetbal. In dat schrijven verzetten de WCS en de WON zich tegen het contract dat de KNVB met het voetbalbureau Inter Foot ball heeft afgesloten, de spelers van Oranje zijn het met die brief oneens. Oranje-woordvoer der Ruud Krol meldde gisteren onomwonden dat de voltallige selectie achter I. F. staat en dat de aktie van de vakorganisatie van betaalde voetballers derhal ve niet mag rekenen op de steun van de Oranje klanten. Zwikstra niet naar Argentinië ALKMAAR Ton Zwikstra, financieel expert van de KNVB, gaat niet mee naar het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal. Zwik stra heeft gisteren tijdens een bijeenkomst op het KNVB-cen- trum te Zeist nog eens bena drukt dat hij het volstrekt zin loos cht om naar Argentinië af te reizen. De weigering van Zwikstra, die zich tot aan het vertrek van het Nederlands elftal intensief met de financiële aspecten van de w.k. voetbal zal bezighouden, betekent dat van officiële KNVB-zijde slechts Jacques Ho- gewoning (voorzitter sectiebe stuur betaald voetbal), Herman Choufoer (w.k.-bestuurslid) en Hans Hamstra (voorlichting) de reis naar Argentinië mee zullen maken. Bondscoach Kottel is er nu ook van overtuigd dat Cruyff niet mee zal gaan naar Argentinië. Een telefoongesprek heeft alle hoop bij Happel weg genomen. René Notten kerngezond (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Middenvelder René Notten van Feyenoord, hoeft zich geen zorgen te maken over zijn gezondheid. Een uitgebreid medisch onder zoek in het Claraziekenhuis heeft dat uitgewezen. Notten had zelf om dat onderzoek ge vraagd nadat hij afgelopen zon dag in het duel tegen FC Twen te, last had gekregen van een te snelle hartslag, en ademhaling sproblemen. Een cardiogram di rect na de wedstrijd gemaakt, wees toen overigens al uit dat er niets ernstigs aan de hand Spanje wint van Italië MADRID Spanje heeft gis teravond in Madrid voor 25.000 toeschouwers Italië in een vriendschappelijke wedstrijd met 2—1 verslagen. In de tiende minuut scoorde Pir- ri uit een strafschop voor Span je, waarna in de 56ste minuut Dani de score verhoogde tot 2—0. Zeven minuten voor het einde kon Tardelli tegenscoren. Duidelijk verlies Feenstra PLADKO De Nederlandse ijshockeykampioen, het Heeren- yeense Feenstra, heeft gisteren in de eerste wedstrijd van de halve finales in het toernooi om de Europese ijshockeybeker met 9-3 (4-1, 2-1, 3-1) verloren van de Tsjechische vertegen woordiger Pladko. Voor Feen stra scoorden Tony Palmascino (2) en Leo Koopmans. Als verontschuldiging voor de - onverwacht - zware nederlaag kan aangevoerd worden dat drie man van de basisploeg (Jan Jansen, Roel Scheenstra en Piet Nota) - geblesseerd waren en daardoor niet op volle kracht konden spelen. Scheenstra is za terdagavond tegen Tilburg Trappers geblesseerd van het ijs gedragen, Nota heeft een kaak- blessure en Jansen een liesbles sure. Op 15 februari wordt in het Thialijsstadion in Heeren veen de return gespeeld. DUNEDIN Tijdens interna tionale atletiekwedstrijden in Nieuw-Zeeland heeft Jos Her mens de 5000 meter gewonnen in een tijd van 14 minuten en 28,9 seconden. Dit is ruim een minuut boven zijn eigen Neder landse record. Hevige sneeuwval teistert rallye van Monte Carlo MONTE CARLO De Fransman Jean-Pierre Nicolas heeft gisteren in zijn Porsche Carrera de leiding iti de Rallye van Monte Carlo behouden. Dinsdag slaagde hij erin om na een snelheidsproef over een zwaar besneeuwd traject in het zuiden van Frankrijk de kop te nemen. Maar ook na de 36-uursrit terug naar Monte Carlo kon Nicolas de zware concurrentie van fabrieksteams achter zich houden. De fabrieks-teams van Fiat, met de 131-Abarth en de Lancia Stratos en van Renault met de vijf-Alpi ne slaagden er niet in om de Porsche gedurende 1500 kilometers te passeren, ook al had Nicolas te kampen met bandenproblemen. De hevige sneeuwval dwong de wedstrijdleiding vier snelheidsproeven af te gelasten en een vijfde af te breken nadat slechts 52 wagens van het veld van 160 waren doorgekomen. De sneeuwval betekende een zware tegenvaller voor de van veel pk's voorziene fabriekswagens van Fiat. De kleine Renault-5 en de Opel Kadett waren beter tegen het weer opgewassen. De Zwe den Carlsson en Anders konden dankzij dit voor deel met hun Opel tot de hogere regionen door dringen. De Franse rally-kampioen Guy Frequelin en film stuntman Jean Ragnotti consolideerden in hun Renault Alpines de tweede en derde plaats met een ruime voorsprong op de achtervolgende Fiat teams. Vanavond wordt de laatste nachtrit gehou den. De eerste wagens zullen drie keer de passen Turini, Couillole en Madonè moeten nemen. De stand: 1. Nicolas/Todt (Fr) (Borsche Carrera) 4.33.19; 2. Ragnotti/Andrie (Fr) Renault 5 Alpine) op 1 min. 24 sec.; 3. Frequelin/Delaval (Fr.) (Re nault 5 Alpine) op 2.08; 4. Darniche/Mahe (Fr) (Fiat Abarth) op 4.42; 5. Röhal//Geistdorfer (Wdl) (Fiat Abarth) op 4.53. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Sparta is boos over de manier waarop Feye noord aan trainer Cor Brom trekt. Officieel heeft Feyenoord nog niet met de huidige coach van Sparta onderhandeld, maar via de pers en ook langs andere kanalen heeft de stadionclub Brom wel duidelijk gemaakt dat hij de eerste kandidaat is om straks trainer Boskov, die zo goed als zeker de laan zal worden uitgestuurd, op te vol gen. Vooral de opmerking van Guus Brox: „Het zou verstandig van Brom zijn als hij nog nergens einders zijn handtekening zet, ik geloof dat ik zo duidelijk genoeg ben", is bij Sparta in het ver keerde keelgat geschoten. Nu de competitie nog volop aan de gang is en Sparta meestrijdt om één der plaatsen, die recht geeft op Europa Cup-voetbal vindt de Kasteelclub een dergelijke stra tegie volkomen onjuist. Het is volgens het bestuur van Sparta tevens opnieuw een be wijs dat Feyenoord niet bereid is tot samenwerking in Rotter dam. Sparta ventileerde die me ning ook al nadat Feyenoord op eigen houtje had besloten een internationaal toernooi in Rot terdam te organiseren, zonder vooraf ruggespraak te houden met de twee andere betaalde clubs in de Maasstad. Juist die samenwerking is één van de subsidievoorwaarden die de ge meente heeft gesteld, en daarom betreurt Sparta de gang van zaken in de afgelopen maanden ten zeerste. „JONGERE SPELERS MOETEN ERVARING OPDOEN JOHNNY REP BESLIST ZWAKKE VERTONING Jean-Pierre Nicolas wjift verlegen naar het publiek nadat hij de etappe Monaco-Vals Les Bains-Monaco succesvol heeft afgelegd in zijn Porsche Carrera. In de rallye van Monte Carlo heeft de Fransman een comfortabele voorsprong op de andere deelnemers. (Van onze sportredactie) ALKMAAR Nog niet zo gek lang geleden noemde Johnny Metgod de wereldkampioen schappen in Argentinië het doel waar hij naar toe wilde werken. De laatste tijd gaat het er steeds meer naar uit zien, dat deze wens voor de laatste man van AZ '67 bin nenkort inderdaad ook verwe zenlijkt zal gaan worden. In de tweede helft van de oefen wedstrijd tussen het Neder lands elftal en een combinatie van in ons land voetballende buitenlandse profs mocht Metgod gisteravond opdraven als vervanger voor Willy van de Kerkhof. Een duidelijke vingerwijzing voor het feit dat Johnny Metgod tot de kandidaten voor de eindronde behoort. Op den duur wil Metgod trachten een plaats in de ui teindelijke selectie af te dwin gen. Het is hem duidelijk dat Ruud Krol als eerste in aan merking komt voor de plaats van libero, maar de rasechte Amsterdammer ligt daar geen moment wakker van. Metgod: „De trip naar Argentinië zou voor mij een soort werkvakan tie zijn. Goed luisteren naar de technische staf en andere spe lers vanaf de tribune of vanuit de dug-out goed volgen om zodoende het een en ander te Argentinië wordt door Johnny Metgod derhalve beschouwd 'als een uitstekende mogelijk heid ervaring op te doen ..Mijn grootste gebrek is dat ik de ervaring nog mis. Ik speel nu tien wedstrijden als laatste man en ik zou liegen als ik mezelf reeds ervaren noemde op die plaats. Ik leer als libero bij AZ '67 echter ontzettend veel. Willem van Hanegem en trainer Van der Hart geven me telkens weer aanwijzingen. Ik ben ontzettend blij dat ze dat doen. Kritiek kan ik best ver dragen, als er maar bij gezegd wordt hoe het dan wel moet" Het is vrijwel uitgesloten dat Johan Cruyff het Oranjeshirt in Argentinië zal dragen. Daarom zal Nederland in de aanloop naar de eindronde moeten zoeken naar een ander tactisch concept. Volgens Met god moet men er in kunnen slagen de afwezigheid van Cruyff op te vangen: „Er lo pen in Nederland nog zoveel goede voetballers rond, dat er ook resultaten kunnen worden geboekt zonder Cruyff. Ik ben van mening, dat Nederland voor Argentinië in tactisch op- ALKMAAR Ernst Happel heeft nog maar vier maanden. In die pe riode staat de bonds coach van Oranje voor de zeer moeilijke taak een Nederlands elftal te formeren, dat minimaal tot de laatste acht van het wereldkampioen schap voetbal door moet dringen. Voorlo pig is Happel nog ver verwijderd van zijn ideale formatie, want het Oranje dat gister avond onder barre weersomstandigheden het oefenprogramma opende met een niets zeggende zege (10) op het team van de „gas tarbeiders", kan nooit veel sterker zijn dan Pe ru en Iran, om over Schotland nog maar te zwijgen. Volop werk dus nog voor Ernst Hap pel. Nu was het Oranje, dat Hap pel tegen de buitenlanders in Nederlandse voetbaldienst op liet draven, natuurlijk maar een zwak aftreksel van de ploeg die straks in Argentinië het danig geschonden Neder landse voetbalprestige weer wat op moet vijzelen. Drie vas te klanten blijven noodge dwongen aan de kant. Nees- kens en Van Hanegem door blessures en Rensenbrink om dat zijn werkgever Anderlecht er weinig voor voelde de duur betaalde prof uit te lenen voor het onbeduidende oefenpartij tje. En omdat dat drietal in juni bij de WK zo'n beetje „Neerlands hoop in bange da gen" is, was het nauwelijks verwonderlijk dat Oranje gis teravond uiterst matig, om niet te zeggen droevig, pres teerde. Toch was het best nuttig, dat die drie genoemde vaandeldra gers er ditmaal niet bij waren. Ook Happel heeft tenminste met eigen ogen kunnen zien, dat Argentinië voorlopig de laatste kans is op internationa le roem, want opnieuw werd luid en duidelijk aangetoond dat het Nederlands voetbal breekt door. Budisic (midden) en Webb hebben het Debutant Pierre Vermeulen nakijken. nog steeds steunt op de oude rotten. Routiniers die ondanks hun vaak hoog bejaarde leef tijd nog moeiteloos het hoog ste lied kunnen zingen omdat talent in Nederland nu een maal zelfs met een vergroot glas nog haast onmogelijk te vinden is. Het resultaat was in Alkmaar te zien. Zelfs tegen het door Barry Hughes bijeen gebrach te team van buitenlanders overtuigde het restant van het Nederlands elftal geen mo ment. Het grote probleem vormde de schakel tussen mid denveld en frontlinie. Daar waar Oranje gewend is aan de meesterlijke en inspireende in breng van Johan Cruyff, moet de ploeg het nu doen met spe lers zonder dat beetje extra klasse. Van een behoorlijke wisselwerking tussen die twee linies was dan ook nauwelijks sprake. De goede wil was er zo nu en dan wel, maar de echte klasse ontbrak, waar door originaliteit in de acties steeds ver te zoeken was. Slechts van Arnold Mühren, vervanger voor Willem van Hanegem, omdat ook Jan Pe ters geblesseerd afhaakte, ging een inspirerende invloed uit. Maar ook hij viel in de tweede helft weer terug, waardoor Oranje's aanvallende acties verzandden in welwillende maar desondanks uiterst ge brekkige pogingen om de re delijk functionerende defensie van de buitenlanders te ver schalken. Nuttig Het zal dan ook een probleem vormen voor Ernst Happel om dat mankement binnen Oran je op te lossen. Happel zelf' daarover: „Mühren was in de eerste helft een positieve ver rassing. Hij was de enige met een nuttige inbreng. Gelukkig hebben we nog even de tijd. In de komende oefenwedstrij den zal nog driftig geexperi- menteerd worden. Alle moge lijkheden wil ik uitproberen. Pas daarna beslis ik voor de in mijn ogen ideale formatie". Een hiaat binnen het Oranje van gisteren vormde ook de afwerking. Tenminste vijf kant en klare mógelijkheden kreeg het Nederlands elftal, maar desondanks bleef de produktie beperkt tot één doelpunt, van Johnny Rep. En dat was nog een presentje van scheidsrechter Gerrit Berre- voets, die" Oranje om dubieuze redenen een vrije trap toeken de even buiten het strafschop gebied. Happel: „Kansen ge noeg. Zo'n man als Vermeulen is me helemaal niet tegenge vallen. Alleen de afwerking was slecht. Ook in dat opzicht moet in de komende maanden nog veel veranderen". Op de vlakte hield Ernst Hap pel zich, toen het experiment met Johnny Rep ter sprake kwam. „Het is een mogelijk heid", oordeelde Happel slechts. „Nogmaals: er moet nog veel geoefend worden, want de ideale formatie is nog niet gevonden. Maar dat kan ook niet in de eerste de beste oefenwedstrijd. Zeker niet in dien een aantal spelers om uiteenlopende redenen niet kunnen meedoen". Om terug te keren naar Rep, als hangende spits functio- Arnold Mühren, op het la; Hanegem, was gisteravond neerde hij niet optimaal. Rep behoort dan ook niet als ,de nieuwe Johan Cruyff beoor deeld te worden, want daar voor mist hij de kwaliteiten. Desondanks stelde Rep aller minst teleur. Hij toonde zich gretig en agressief, en juist dergelijke eigenschappen zijn bij een wereldkampioenschap goud waard. De eerste slag met René van de Kerkhog werd dan ook duidelijk door Rep gewonnen, alhoewel dat niet zo'n kunst was, want de eerste de beste amateur zou de volkomen falende PSV'er hele maal uit de wedstrijd gespeeld hebben. Happel: „Er was te weinig beweging tussen Van de Kerkhof en Rep. Daarom was het experiment niet hele maal zoals ik dat voor ogen had. Maar nogmaals: er ko men nog meer oefenwedstrij den. De weg naar Argentinië is nog lang". Desinteresse Inderdaad krijgt Happel nog volop de kans om aan Oranje te sleutelen. Daarbij is het echter wel te hopen dat de atste moment opgeroepen ah één van de weinige positieve KNVB voor zinnige oefen duels zorgt. De wedstrijd te gen de buitenlanders stelde bitter weinig voor. Hetgeen overigens niet aan het team van Hughes lag, want de „gas tarbeiders" bleken best bereid als een nuttige sparring-part ner van Oranje te komen fun geren. Het Nederlands elftal zelf wilde echter niet. Vooral in de tweede helft was de desinteresse groot, waardoor het eerste oefenduel op weg naar Argentinië volstrekt nut teloos genoemd mag worden. Een constatering waar Happel het niet mee eens was. „Ak koord, wat het spel betreft is het misschien niet zo waarde vol geweest, maar toch was het een nuttige dag. Voor het eerst heb ik de jongens bij elkaar gehad. Met iedereen heb ik een persoonlijk gesprek gevoerd. Daarna heb ik met de groep in z'n totaliteit gespro ken. En dat was toch uiterst nuttig. Daarom is het voor mij geen verloren dag". Dat vond Barry Hughes, de coach van de buitenlanders, het wel. Hughes kernachtig: vervanger voor Wim van lichtpunten binnen Oranje. „Vanaf nu let ik op Schotland. Het publiek is bedonderd. Het Nederlands elftal was een gro te schande. Het enige positieve punt was de nieuwe bontjas van Ernst Happel. Verder was het om ziek van te worden". En daar had Hughes groot ge lijk in, alhoewel hij één posi tief punt over het hoofd zag. Dat was het spel van Wim Suurbier, gisteren binnen Oranje weer nadrukkelijk aanwezig. Suurbier heeft z'n fouten, maar toch blijft hij door zijn fanatieke inzet goud waard voor het Nederlands elftal. Zijn „stekkie" komt in Argentinië dan ook niet in ge vaar, ondanks alle stemmen die Peter Arntz Oranje binnen willen loodsen. ROB HARTOG De opstellingen: Nederland: Schrijvers (Jongbloed); Suurbier, Krol, Rijsbergen (Brandts), Hovenkamp; W. van de Kerkhof (Metgod), Jansen, Müh ren; R van de Kerkhof, Rep, Ver meulen. Buitenlanders: Meskovic (Istatov); Webb (Deacy), Budisic, Mitrovic, Surau; Kreuz (Albertsen), Lees (Kolding), Nygaard; Thoresen, Clarke, Best (Kurcinac). zicht een uitstekend alternatief moet hebben gevonden." „Er zal echter ook altijd een aantal geroutineerde spelers binnen het elftal moeten blij ven meedraaien. Je kunt nu eenmaal niet opeens het gehe le team sterk gaan verjongen. De spelers, die nu de groep jongeren vormen, moeten straks voor de routine in Oranje zorgen. Daarom hoop ik dat ik naar Argentinië ga. die ervaring is tenslotte ver schrikkelijk belangrijk. „Big" Johnny ziet voor Neder land mogelijkheden om hoge ogen in Argentinië te gooien. „Oranje moet zich met deze poule kunnen plaatsen. Ik vind het echter toch een na deel dat Nederland niet zoals in 1974 in West-Duitsland start als underdog, maar tot de fa vorieten behoort. De tegen standers zullen extra gemoti veerd zijn." Johnny Metgod spreekt de hoop uit dat Oranje na de wereldkampioenschappen een vaste bondscoach krijgt. „Na de eindronde zal er gebouwd moeten worden. Er zullen ver schillende oudere spelers weg vallen en de opengevallen plaatsen moeten opgevuld worden. Ik ben ervan over tuigd, dat er in Nederland nog voldoende talent rondloopt om ook straks een goed Neder- lands elftal op de been te hou- Zwartkruis en Arnold Mühren toe, hoe Pierre Vermeulen zijn baltechniek op het biljartlaken ten uitvoer brengt.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11