Nederland wil actie van EEG tegen Nigeriaanse piraten Vluchtelingen in Eritrea klem tussen guerrilla's en de Russische vloot Carter verkleint overheidsuitgaven Vance: matiging in taal is nodig Tl BUITENLAND -LEIDSE COURANT DINSDAG 24 JANUARI 1978 I PAGINA 7 Experts: Baader, Raspe en Ensslin pleegden zelfmoord Chaplin in de modesalons ROTTERDAM (ANP) - De regering voelt voor de idee van de federatie van werkne mersorganisaties in de zeevaart (FWZ) om de bescherming van koopvaardijschepen te gen de piraten op de rede van Lagos en andereNigeriaanse havens niet langer uit sluitend over te laten aan de plaatselijke autoriteiten. Het ministerie van buitenlandse zaken aken gaat daarom op zeer korte termijn de ande re landen van de EEG voorstellen gezamen lijk echter maatregelen te nemen. Nederland wil echter dat daarvoor toestemming aan de Nigeriaanse regering wordt gevraagd. Dit heeft bestuurder J. Gerritse van de FWZ desgevraagd meegedeeld. Een delegatie van de FWZ is vorige week op het ministerie van buitenlandse zaken ontvangen. Dit on derhoud volgde kort, nadat de federatie had gedreigd met een boycot van de Nigeriaanse havens. Deze week zal het ministerie de piraterij bespreken met een delegatie van de werkgevers. Het departement wilde verder geen mededelingen doen. De FWZ heeft ervoor gepleit dat de konin klijke marine een schip op de rede van Lagos stationeert of dat er militairen aan boord van de koopvaardijschepen worden geplaatst. De federatie is er pertinent op tegen dat de zeevarenden worden bewapend. Zij vindt het al erg genoeg dat sommige zeelui op eigen initiatief een wapen hebben aangeschaft. Zelfs zou het voorkomen, dat men aan boord van Nederlandse schepen molotovcocktails klaar heeft liggen. De Westduitse Christine Kuby. die verdacht wordt van terroristische activiteiten is gisteren bij een vuurgevecht met de politie voor een apotheek in Hamburg ernstig gewond geraakt aan een elleboog en aan haar maag. Ze ligt nu in een gevangenisziekenhuis in Hamburg. 15822 1^318J >10. 23 1935 )0: Ti Park >40: B .450.1 boel? 27. G ifenbi STUTTGART (DPA) - De ex perts professor Armand André uit Luik en professor Hans-Pe ter Hartmann uit Zürich heb ben gisteren in Stuttgart ver klaard dat de mogelijkheid als zou een derde eraan te pas zijn gekomen bij de dood van de* extremisten Baader, Raspe en Ensslin, „zeer onwaarschijn lijk" is. De twee deskundigen waren op 18 oktober van vorig jaar na de dood van de drie terroristen in de cel ontboden om lijkschouwing te verrichten. Voor de parlementaire onder zoekscommissie van de West duitse deelstaat Baden-Wurt- temberg verklaarden de beide medici dat er talrijke aanwijzin gen waren die op zelfmoord we zen. Zij hebben daarentegen geen enkele aanwijzing gevon den die op het tegendeel wees. Hartmann demonstreerde hoe Baader zichvermoedelijk met de linkerhand een pistoolschot in de nek heeft toegebracht. (Baa der v was linkshandig). Met de rechterhand zou hij de loop van het pistool in de „gewenste rich ting" hebben geduwd. Dat zou de verklaring zijn voor de bloedsporen op de rechterhand van Andreas Baader. Bij Gudrun Ensslin sloten de twee deskundigen de mogelijk heid uit dat zij al dood zou zijn geweest en dat de strop om haar hals werd gelegd door derden. Lichte kwetsuren aan de linker hand en de knieschijf zouden veroorzaakt zijn door het stoten tegen een stoel of de venster bank bij de laatste stuiptrekkin gen. Anti-abor tusmars In de Amerikaanse hoofdstad Washing ton is gisteren een grote anti-abortus mars gehouden. Tienduizenden be togers liepen vanaf het Witte Huis over Pennsylvania Ave nue naar het Capi- tool. waar het Ame rikaans parlement is gehuisvest. JERUZALEM/WASHING TON (Rtr./UPI) - De kloof tussen Israël en Egypte is gisteren niet smaller gewor den. Premier Begin van Is raël beschuldigde president Sadat van Egypte van woordbreuk en deze laatste kondigde een diplomatiek offensief aan, o.a. in Bonn en Washington, om de we reld te informeren over de oorzaken van de stagnatie in de vredespogingen. Maar beide partijen lieten weten, dat de onderhandelingen nog niet helemaal van de baan zijn. Volgens de Ame rikaanse minister Vance moet dan wel de retoriek aan beide zijden worden verminderd. Premier Begin las voor het parlement in Jeruzalem een op verzoek van Egypte ge heim gehouden beginselver klaring voor, die is opgesteld op de topbijeenkomst in Isa- mailia, met Kerstmis. Daar in staat dat Israël zich ver plicht zich terug te trekken uit bezette gebieden, maar niet noodzakelijkerwijze uit alle. De Egyptische eis van zelfbeschikkingsrecht voor de Palestijnen staat in de document tegenover het Is raëlische voorstel voor auto nomie. Begin gaf Egypte in overwe ging een plan op te stellen om de Sinaj te ontwapenen. Sinai is in 30 jaar vijfmaal de basis voor Egyptische aanvallen op Israël geweest. Dat mag niet weer gebeuren. Er komen geen Egyptische soldaten meer ten oosten van de strategische heuvel Mitla en Gidi. Sadat ging daar aanvankelijk mee ak koord", aldus Begin. Hij noemde bezetting van ge bied en grenswijzigingen een aanvaardbaar gebruik bij gebrek aan een behoorlijk vredesverdrag. Begin verklaarde, dat de be sprekingen in de militaire commissie in Cairo zijn uit gesteld in afwachting van verbetering van het onder handelingsklimaat. Saoedi-Arabië en andere oliestaten willen op korte termijn proberen president Sadat weer te verzoenen met de andere staten in het Mid den-Oosten en zo een hecht front te vormen tegen de eisen van Israël. Handpalm in goud De Amerikaanse ac trice Rita Hayworth heeft afgelopen weekeinde in Rome Valentino-prijs gekregen voor haar carrière als filmster. gelegenheid hiervan zal haar handpalm in goud worden gegoten. Rita Hayworth moest dan ook eerst een afdruk maken in gips. Een „English-style" romantisch jurkje van Sherrer met geborduurd schouderstuk, lange mouwen en aedraaen met een fraaie ceintuur (foto links) Een van de pantalonensembles van Dior in bedrukte crèpe-de-Chine: de pantalon wijd aan de heupen en smal aan de enkels, en gedragen onder een wijde cape (foto midden) Een bruidstoilet van Dior met ge schulpte punten aan de mouwen krijgt bewonderende blikken van Sophia Lo- i (foto onder) Van onze modeverslaggeef- Linten pasf hij overvloedig ster) PARIJS Waar de ideeën van de couturiërs vandaan ko men is vaak de vraag. Soms gedragen als dassen. In combinatie met sommige pantalons maakten zij een zeer mannelijke stijl, maar er wa- niet langs Charlie Chaplin, pantalons in oosterse stijl Dior haalde zijn inspiratie van de laatste jaren, deels bij de mutsen van Britse Cardin had opnieuw een col schoolmeisjes en matrozen- lectie van grote verscheiden- mutsen met Schots accent, heid, amusant en kleurrijk. Overleg NAVO over brief van Breznjev DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse regering overlegt, in NAVO-verband, met andere landen die twee weken geleden een brief hebben ontvangen van de Russische partijleider en president Leonid Breznjev over de neutronenbom. Wanneer deze brief zal worden beantwoord is thans nog niet te zeggen, zo heeft een woordvoer der van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag desgevraagd meegedeeld. Secretaris-generaal van de NA VO, de Nederlander Joseph Luns, heeft andermaal gepleit voor de invoering van de neu tronenbom. In een toespraak tot het Europese democratische fo rum zei Luns dat de modernise ring van de taktische kernwa pens in Europa absoluut wezen lijk is. Politiemannen in Noord-Ierland gedood BELFAST (Reuter-AFP) In het graafschap Armagh, Noord- Ierland, zijn gisteren twee poli- tie-agenten omgekomen bij de ontploffing van een bom in een vrachtwagen. Enkele uren eer der werden in hetzelfde gebied zes Britse militairen gewond door een mortierbeschieting van hun kazerne. De politie in Belfast heeft mee gedeeld. dat de provisionals van het verboden Ierse republikein se leger (IRA) kennelijk een gro te zending m-60-machinegewe- ren van Amerikaanse fabrikaat hebben gekregen, in de afgelo pen drie maanden. Dat betekent dat IRA-schutters over betere uitrusting kunnen beschikken dan de Noord-Ierse politie. WASHINGTON (UPI) De be groting van de regering-Carter voor het op 1 oktober beginnen de financiële jaar wijst een te kort van 61 miljoen dollar (140 miljard gulden) aan bij uitga ven van 500,2 miljard dollar en belastinginkomsten van ca. 440 miljard dollar. De uitgaven stij gen met acht procent en de inkomsten met tien procent. Voor het lopende begrotings jaar wordt het tekort op 62 miljard dollar geraamd. President Carter heeft er giste ren in zijn begrotingstoespraak tot het Amerikaanse Congres op gewezen dat het tekort in het komende begrotingsjaar 15 tot 20 miljard dollar kleiner zou kunnen zijn, ware het niet dat hij heeft voorgesteld de belas tingen met 25 miljard dollar te verlagen ter stimulering van de economische bedrijvigheid in de Verenigde Staten. Carter en zijn financiële advi seurs zijn er van uitgegaan dat de economische groei dit jaar enigszins zal afnemen en pas in 1979 weer zal aantrekken. De president voorspelde een verde re vermindering van het aantal werklozen en een daling van de inflatie. Hij verklaarde dat hij zijn begroting zo krap mogelijk heeft gehouden. Met deze begroting wordt een begin gemaakt met het inlossen van twee toezeggingen die Car ter tijdens zijn verkiezingscam pagne heeft gedaan, te weten vermindering van de overheids uitgaven in verhouding tot de economie en verkleining van het begrotingstekort; de begroting moet in 1981 in evenwicht zijn, zo meent Carter. In het komen de financiële jaar zal het over heidsaandeel in het bruto natio naal produkt (de marktwaarde van alle goederen en diensten) 22 procent bedragen tegen in het lopende jaar 22,6 procent De bezorgdheid van Carter over de toekomstige energievoorzie ning van zijn land komt tot uitdrukking in verhoging van de middelen voor maatregelen tot bezuiniging op het verbruik met 24 procent. Geen enkele post is zo sterk verhoogd. In totaal is voor bezuinigingen en voor on derzoek naar nieuwe energie bronnen tien miljard dollar be schikbaar. De uitgaven voor de defensie worden op 115 miljard dollar begroot Ze liggen reëel drie procent hoger dan dit jaar. Somalië meldt tegenoffensief van Ethiopië NAIROBI (UPI) - Somalië heeft bekendgemaakt dat de Ethiopische strijdkrachten hun lang verwachte tegenoffensief zijn begonnen om de Ogaden- woestijn te heroveren, maar dat de aanvallen zijn afgeslagen door de vrijheidsstrijders van Somalische afkomst Radio-Mogadisjoe riep een lan ge verklaring om van president Barre volger.s welke dè Soma- liërs de Ethiopiërs najagen in de steden Babile en Fiyamboero. Later riep de radio om dat ook in het oude ford Harar, één van de twee laatste steunpunten van de Ethiopiërs in de Ogaden werd gevochten. Ethiopië heeft steeds gezworen te zullen vechten tot het gebied is bevrijd van Somalische strijd krachten. De Somalische rege ring spreekt voortdurend tegen dat haar troepen in de Ogaden vechten, maar de westelijke in lichtingendiensten hechten wei nig waarde aan deze stelling. Somalië zegt op haar beurt dat de Ethiopiërs de steun hebben van Cubaanse en Sovjet-troe pen. Van onze correspondent Mike Wells Massawa Massawa is op het ogenblik het centrum van de Ethiopische inspanningen om de opmars van de Eritrese guerrilla's te stuiten. Van de 30.000 burgers die in deze Ethiopische haven aan de Rode Zee wonen zijn de meesten naar de omliggende heuvels gevlucht maar nog ongeveer 2000 zitten opgesloten in de kleine stadswijk die nog in handen is van de Ethiopische regerings troepen. Alleen de door hun eigenaars in de steek gelaten en hongerende huisdieren zwerven vrij door de straten, wanneer het even stil is tussen bombardementen. De bevolking van Massawa vluchtte in de week voor Kerstmis massaal weg nadat de guerrilla's van het Eritrees Volksbevrij dingsfront de Ethiopische verdedigingslinies onder de voet gelopen hadden. Zesduizend Ethiopische soldaten trokken zich in paniek geraakt terug tot in de haven. Voor de Ethiopiërs is Massawa van vitaal belang. Het is hun enige diepe haven aan de Rode Zee. Westerse inlichtingenberichten hebben bevestigd dat er een tweede Rus sisch Alligatorschip actief is in de Rode Zee. Het eerste schip werd door mij gefotogra feerd. Het wordt daarom steeds geloofwaar diger dat, zoals het Eritrees Bevrijdingsfront beweert, dat Russische troepen nu de Ethio piërs actief steunen. Dezelfde inlichtingen bronnen melden ook de aanwezigheid van een Russische torpedojager en een aantal fregatten in hetzelfde gebied. Alle burgers zijn Eritreërs en voelen geen sympathie voor de Ethiopische „kolonisten". Het Bevrijdingsfront, dachten zij, moest wel winnen. De inwoners van Massawa liepen de stad uit met proviand voor niet meer dan twee dagen. Het zou immers maar een paar uur duren voor de stad zou vallen en zij weer naar hun huizen zouden kunnen terug keren. Maar de schijn zou deze keer bedriegen. De Ethiopiërs besloten niet te vluchten naar de schepeti die voor de kust lagen. Een aanval op grote schaal en in vol daglicht kon de Ethiopische positie op de marinebasis niet breken en plotseling lagen beide kampen gevangen in een militaire patstelling. Voor de vluchtelingen betekent deze patstel ling veel menselijk leed. Meer dan 20.000 mensen wachten af in voorlopige schuil plaatsen in de kale heuvels die uitkijken op de haven. Het regenseizoen heeft hun ellen de alleen maar verergerd. Er is een groot tekort aan voedsel en medicijnen en honder den vluchtelingen zijn, onder bescherming van de duisternis, naar de stad teruggekro pen op zoek naar proviand, kledij en kook- benodigdheden die ze nodig hebben tijdens hun ballingschap. Ondanks de bombarde menten hebben twee of drie Arabische win keliers hun zaak opengehouden in de ver duisterde stad. Binnen een paar uur na de uittocht had het in de strijd geharde Bevrijdingsfront de stadbewoners georganiseerd. Er werden tij delijke kampen opgeslagen overal waar drinkbaar water was. Terwijl de vluchtelin gen onder bomen en struiken bescherming zoeken tegen de koude regen, delen dokto- Het Bevrijdingsfront rijdt in veroverde Fiat vrachtwagens tarwemeel en melkpoeder 150 kilometer over de bergen naar de vluchtelin gen, die geduldig maar verschrikt in de rij wachten in hun bonte stadskleren. De guerrilla's delen ook het meel uit dat gegeven werd door het Rode Kruis en dat zij veroverd hebben op het Ethiopische le ger. Zo komt het meel eindelijk terecht bij de mensen voor wie het bedoeld was hongerende vluchtelingen. hun dagelijks rantsoen. Voor elke twee men sen in een gezin wordt een kom meel gege ven, dat meegenomen wordt in helmen, das sen, stukken plastic, of wat ook maar voor handen is. Elk van de vijf stadswijken staat in een aparte rij. „Die rijen", legde een man uit, „zijn ingevoerd zodat ze mensen, die ze kennen dichtbij hebben. Anders zouden mensen die minder politiek bewust zijn meer dan hun eerlijk deel kunnen nemen". De vluchtelingen hebben het zwaar genoeg, maar voor degenen die nog in de stad zijn, en samen met de Ethiopische troepen vast zitten in de situatie wanhopig. Op 9 december werd het water afgesloten. Voor voeding en medicamenten moeten ze gebruik maken van hun eigen slinkende voorraden of van de liefdadigheid van de gehate Ethiopiërs. De enige uitweg is een snelweg van 850 meter lang met aan de ene kant Eritrese loopgraven en aan de andere Ethiopische. Van slechts een man weet men dat hij ontsnapt is, zwemmend in de duister nis. Ironisch genoeg is het juist de aanwezigheid van burgers die de strijd om Massawa zo lang doet voortduren. De Ethiopiërs kunnen niet uitbreken zolang het Bevrijdingsfront de stad belegert. Maar de Eritreërs kunnen geen laatste aanval beginnen zonder het leven van hun landgenoten in gevaar te brengen. copyright The Guardian.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7