ïirnm Aantekenen' voor een massale boeren bruiloft f 1 I /I der uvet VLEUGEL- MOEBEN OP AUTO ZIJN VERBODEN „Het Gewas groeit tot de Oogst", ofwel ,wat Joseph aan Jan doorgaf' Rijndijker pastoor Gé v.d. Poel overleden -J DE Universiteit stelt plan 'BO-'BS vast Cleyn Duin en LDWS stellen beslissing nog even uit John van der Wiel jeugd- kampioen '■"iSTAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 24 JANUARI 1978 PAGINA 5 ïuari roor j( om wc bi can ven 3 feb tonee avon< 'ordt Hier di Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Eigenlijk hadden het net zo goed slaapkamerge- sprekken kunnen zijn tussen Fréderic Chopin en diens wat koelere hartsvriendin George Sand, op Mallorca zal ik maar zeggen, maar het niet te beïnvloeden lot heeft de zaak anders ge wild. Jan C. van der Heide uit Oegstgeest heeft Joseph Theodoor Tarot aan zijn gevoelige spirituele antenne gekre gen en de neerslag daar van heet „Het Gewas Groeit tot de Oogst". Nog even snel; Jan van der Heide is een media miek begaafde of ge plaagd slachtoffer die overledenen kan laten „nawerken". Eerder ge beurde dit met media miek ontvangen schilde rijen, maar nu is er een geest geweest die Van der Heide een boekje liet schrijven, een werk je dat in enkele uren tot stand is gekomen van wege de hoge snelheid van het automatisch schrijven. Volgens Van der Heide spreken de woorden vanuit een geest die een troost kan zijn voor verdwaalden, eenzamen en vertwijfel den. Er is niemand die kan vertel len wie Joseph Theodoor Fa- rot is geweest. Ook Jan niet Tot zijn eigen blijde verwon dering kan hij iedere speurder op het spoor zetten van Hesy- chius, in de 8ste eeuw abt van het klooster van Batos op de Sinaï. Tarot zou een leerling van hem kunnen sijn geweest Tarot die bij Van der Heide een ontvankelijk gemoed vond, laat er geen misverstand over bestaan dat het bewaken van de geest elke lichamelijke deugd te boven gaat Ik wil me er niet aan wagen, de geestelij ke roerselen, hoe dan ook ont staan, buiten hun context te halen. Zeker niet als het een streekgenoot betreft die na een „Middelbare School" een exact vak studeerde, „teneinde zich een bestaanszekerheid te verwerven". Laat ik slechts een mystieke boodschap signaleren, door Van der Heide overgebracht namens ene Joseph Tardot Meestal moet je met dit soort dingen je voordeel doen, ook al gaat ,het niet om een extra aanbieding. De middeleeuwse mystici zijn Van der Heide's Tardot al voorgegaan: besta in liefde; „Leef in Liefde tot het Einde: aanvang van het liefde vol begin. Tracht rustig af te dalen tot de beperktheid van eigen lichamelijkheid, de ont- bloeseming van die negatieve last" Het gaat om een „bege nadigde vlekkeloosheid van le ven; de nü volbrachte boete doening voert tot de ontman teling." Nogmaals: enkele uren werk, maar ik zou er na jaren nog niet uit kunnen komen. Ik vind het erg knap, van Jan en van Joseph; een en ander ge zet uit corps 14 van de letter Times en gedrukt op 120 grams gesatineerd offset door Samson/Sijthoff (o nee, hoog uit familie) te Alphen ad. Rijn. begin ptoch i de :jaard lopen Irene' 15 de ïerl leedk ïen be moge te ken oor E is er de bi oor vf IC Na een langdurige ziekte is zondagmorgen op 66-ja- rige leeftijd in het Haagse Westeinde-ziekenhuis overleden pastoor Gé van der Poel, herder van St Liduinaparochie in Den Haag. Pastoor Van der Poel was een rasechte Zoeterwoudenaar van de Hoge Rijndijk, waar hij was geboren en getogen. Zeer velen daar kennen hem nog steeds, zo was hij bijvoorbeeld een klasgenoot van koster Henk van der Hoeven en altijd nog een dikke vrind. Veel meer mensen echter zullen Gé van der Poel missen, niet het minst een generatie priesters en velen die later een andere levensweg kozen. Priester Van der Poel, gewijd in 1936, het jaar van de grootste klas die het Bisdom Haarlem ooit heeft gekend, was leraar Nederlands (ofwel neerlandicus) aan het klein-seminarie Hageveld in Heemstede. Later werd hij de eerste rector van het seminarie Leeuwenhorst in Noordwij- kerhout Deken Jan Schlatmann van Leiden vertelt mé: „Van der Poel heeft een groot aantal studenten vertrouwd gemaakt met de vaderlandse letteren. Onder hen was bijvoorbeeld de literator Michel van der Plas (toen nog gewoon Ben Brinkel geheten) die altijd een goeie vriend van Van der Poel is gebleven en ooit heeft gezegd, dat deze man hem de „feeling voor de letteren" heeft bijgebracht. Gé van der Poel kreeg bekendheid ook door zijn regie van talrijke toneelstukken (vier keer per jaar, dat was een vaste job voor hem). Daaronder waren op de Vastenavonden volgens traditie de treurspelen van Vondel: de Gijsbrecht, Palamedes. Een stramien dat regelmatig werd doorbroken met moderne produkties zoals The murder in the cathedral van Becket. Dan was de hele clergé aanwezig en Van der Poel, met z'n enthousiasme dat literaire sporen naliet, had eer van zijn werk". Pastoor Van der Poel wordt volgens zijn laatste-wilsbeschikking begraven in „zijn" Meerburg, waar hij wordt bijgezet in de priester-grafkelder achter de kerk. Dat gebeurt, na de eucharis tieviering in Den Haag, komende donderdagmiddag rond de klok van één uur. In tegenstelling met wat de annonce vermeldt, is er na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in De Drie Eendjes. Het bruidspaar (2e en 3e links) temidden van Kaninefaa- In een bomvolle zaal van hotel Van der Geest aan de Zeestraat in Noord- wijkerhout is zaterdagavond of zoals men wil zondagmorgen vroeg klokslag 12 uur, bij wijze van midder nachtelijk hoogtepunt de kiem gelegd voor een knotsgekke Boerenbruiloft. De wijdvertakte dwaze „familie" daaromheen is voor de derde keer de oudste carnavalsvereniging van ons land, de Noordwijkerhoutse Kanine- faaten (die aan hun 18e Prins toe zijn), en het goedgezinde volk daaromheen. Vorig jaar woonde een massa van bijna 600 mensen de „echtverbintenis" bij, dit jaar moet het volgens mijn zegsman Henk Augustinus, eerste ad judant van de carnavaleske Prins Jan Bluswater, helemaal stormlopen op maandagmiddag 6 februari. Een toestand, zaterdagavond bij Van der Geest, met de Raad van Elf, Prins J. Bluswater en oud-prinsen, boerenkapel De Koetillers en de Dansmariekes. Onze fotograaf heeft één en ander met doodnuchtere blik aanschouwd, maar een dag later was hij nog onder de indruk daarvan. Hij was één van de zeer spaarzame toeschouwers die onbewogen bleven bij het overhandigen van een krat „bluswater" (met een pilssmaakje) door een plaatselijke kruide nier. Het ging evenwel om het „aantekenen" van een bruidspaar, dat op 6 februari het middelpunt van de openbare bruiloft moet zijn. Dan gaat namelijk een stoet door het dorp naar het Landbouwplein, waar een feesttent staat, ,,'t Kaninefaatenhonk" genaamd, waar iedereen kan mee-eten aan een maaltijd die onder meer bestaat uit boerenkool met worst. Zoiets slaat in bij een bevolking. Waar niet? Het „onechte" bruidspaar dat dan even tevoren in de echt is verbonden op het bordes van het raadhuis en afgelopen zaterdagnacht „aante kende", bestaat uit bruid Nel van Beerendonk (in de dagelijkse wandeling Nel Knapp ge naamd) en bruidegom Jan Piero alias Jan Heemskerk. Wethouder Heens kerk <iie zeer zeker niet vies is ran het carnaval, zal dan getuige zijn voor de bruid. Dat is hij onder de naam van Piet de Kat. De getuige voor de bruidegom is Henk Tulen, aldus adjudant Au gustinus van prins Jan Bluswater die normaal gesproken als Jan Beugelsdijk door het leven gaat;. zoals alle „echte" Noordwijkerhouters allemaal een bijnaam hebben, anders zijn ze niet uit elkaar te houden. Het gaat weer iets groots worden op die „boerenbruiloft", overge leverd door Nel Knapp die van Venlo afkomstig is en er dus alles vanaf weet. Het zal wel weer zwart van de mensen staan, voor het raadhuis op die maandag de zesde. va t was ste lerini n. De oi ie dis >espr£ van 01 liteit buite: lig om iet b< e ui tl dan anko ïtmai den ommi ad pri en. C lenho al ee 2xibï vd. teitefl LEIDEN Het gaat niet aan dat een vierwielige verkeersdeelnemer zich bedient van bepaalde versieringen op zijn vehikel, die schade zouden kun nen veroorzaken bij medeweggebrui kers. Dat ondervond een Leidse monteur gisteren op de middagzitting van het Leidse kantongerecht. De monteur was namelijk in het bezit van een auto die was voorzien van vleugelmoeren op de aanhechting van de band aan de auto, een accessoire die gezien de puntige scherpte van de betreffende moeren zeker niet misstaan zouden hebben op het type auto waarvan ge heim agent 007 doorgaans gebruik maakt. De monteur zou een soortgelijk weggedrag als James Bond echter kwalijk worden genomen, de politie besloot daarom voortijdig in te grij pen en eiste de puntige schroeftuigen op, na eerst een bon voor het voeren van onvoldoende licht te hebben uitgeschreven want het voeren van stadslicht was primair de aanleiding voor de verbalisanten om regelend op te treden. De scherpte van de wieldoppen trad eerst daarna aan het licht De monteur gaf beide overtredingen toe, maar gaf rechter De Koning en officier Van Veen wel te kennen dat de politie ook niet helemaal vrijuit was gegaan. „Ik heb het licht gelijk gerepareerd, het was alleen iets met de bedra ding, maar die agent zei verder dat als ik die vleugelmoeren gelijk zou inleveren ik er niets meer van zou horen. Bovendien zaten die din gen er al op toen ik de auto kocht", verklaarde hij tegenover het gerecht. Officier en rechter keken daarvan op; „de politie heeft niet de bevoegdheid zoiets te zeggen", aldus luidde het oordeel van het tweetal. Het bleek uiteindelijk wel iets om rekening mee te houden, want na rijp beraad kwam er een boete van 50 gulden uit de bus, 40 gulden voor de matig aangehech te verlichting en een tientje voor de afstand scheppende vlijmscherpe wieldopversieringen. Licht De verlichting van de automobiel speelde ook een Katwijkse directeur parten, die maar ge deeltelijk van achteren verlicht op de rijksweg had gereden. Omdat hij zich er van bewust was dat de roodgekleurde verlichting van achter met enige leemte functioneerde had hij aan de kant waar het defect zich manifesteerde een mistlicht ontstoken, hetgeen hij een aardige compensatie achtte. De politie vond dat niet en ook het kantongerecht was niet kapot van deze vondst, die immers voor een „ongelijke verlich ting" had zorggedragen. Als verzachtende om standigheid kon verdachte nog aanvoeren dat hij ongelijk verlicht was gaan rijden omdat zijn vrouw op punt van bevallen stond. Daar stond dan weer tegenover dat hij het euvel niet ter plaatse kon verhelpen omdat hij geen lampjes bij zich had. „U kunt toch best lampjes meene men, ook als uw vrouw zwanger is", vond rechter De Koning. „Nu bent U mooi de si gaar". Het leverde al met al 25 gulden boete op, zodat de sigaar tenslotte toch geen zware pijp te roken kreeg. Roest Een Griekse pottenbakker kwam het kantonge recht met een hernieuwd bezoek vereren naar aanleiding van de roest, waarmee deze voorma lige Olympusbewoner enige tijd geleden te kampen had. De auto van de kleine Griek was namelijk door de politie uit de roulatie geplukt omdat na controle bleek dat de Ford Cortina een chassis bleek te bezitten waarvan de wie lophanging op weinig meer kon berusten dan op koek, geheel doorgeroest derhalve. De Griek kon daar wel inkomen, maar verklaarde niet de eigenaar van de auto te zijn, hoewel hij wel een afstandsverklaring had getekend. Rechter De Koning had het daar maar moeilijk mee, omdat zoiets het veroordelen nogal hopeloos maakt Officier Van Veen wilde weten wie dan wel de eigenaar van het mottige voertuig was, hetgeen hem de vage aanduiding „iemand in Hazerswoude" opleverde. „Maar daar wonen 10.000 mensen, hoe kom je daar ooit achter. We kunnen met U wel bezig blijven", voegde hij de verschrikte Griek toe en eiste vervolgens 100 gulden boete, omdat het voor hem genoeg zaam vaststond dat de Griek als eigenaar moest worden aangeduid. Rechter De Koning vond dat ook, en vonniste conform. De Griek was zo onder de indruk van deze bewijsvoering dat hij gelijk contant betaalde. FRANK BUURMAN LEIDEN - De Leidse universiteitsraad heeft in zijn vergadering van gis teren het Ontwikkelings plan 1980—1983 vastge steld. De nota geeft een beeld van de te verwach ten ontwikkelingen bin nen de universiteit. Het antwoord op de vraag: haalt de Leidse universi teit 1983? wordt beant woord met: ja, maar dan moeten we intern we wat doen. Het plan is opge steld met het oog op een meerjarenafspraak die dit jaar voor het eerst tussen het ministerie van onderwijs en weten schappen en de Neder landse universiteiten zal worden gesloten. Het kader voor de nota is de door Den Haag voorgeschreven nullijn voor de universiteiten. In ieder geval tot 1983 krijgen de universiteiten niet meer geld dan zij nu al kregen. In de nota wordt de verwachting uitgespro ken dat dit zo is op te lossen dat het onderwijs en het onder zoek niet in gevaar zullen ko men. Interne maatregelen moe ten knelpunten wegnemen, zo dat in 1983 de vraag naar onder wijs in het algemeen gehono reerd kan worden; uitzonderin gen gelden voor geneeskunde, biologie en Engels. De heer Van Lieshout, sprekend namens de Progressieve Partij, wilde ook de aanvaardbaarheid van deze nullijn ter diskussie stellen in de kontakten met Den Haag. „Voor een betere sprei ding van vermogen,inkomen, kennis en macht moet ervoor verzorgd worden dat zoveel mo-, gelijk mensen kunnen stude ren." De maatregelen die de universi teit wil gaan nemen om knel punten weg te nemen zijn al uitgebreid aan de orde geweest bij de behandeling van de prio riteitennota's en de meerjare nafspraken. DEGRADATIEDUEL EINDIGT ONBESLIST: 2-2 Van onze sportredactie Katwijk De beslissing werd nog even uitgesteld. De recht streekse confrontatie tussen de gradatiekandidaten Cleyn Duin en LDWS eindigde gisteravond onbeslist. Cleyn Duin bleef daardoor op de laatste plaats,in de zaalvoetbalhoofdklasse; de Katwijkers speelden echter wel twee duels minder dan het een punt hoger vertoevende LDWS. Ook Van Gerven de Jong uit Lisse, dat weer één winstpunt meer verzamelde dan de Leidse formatie blijft nog altijd in de gradatiegevaar. Glasbergen de Best behield de kans op het kampioenschap. De 7-3 zege op BMW Van der Plas bracht de Rijnsburgers op gelijke hoogte met Godyla. De Lissenaren speelden een wedstrijd minder. Drie minuten voor tijd kreeg LDWS wat gelukkig waar het toch wel recht op had. Scheids rechter Rijsdam, overigens goed fluitend, bestrafte een minder zwaar ogende overtreding van Wim Guyt tegen Ger de Roode met een strafschop. De Roode maakte alleen voor de gebles seerde Kees Kuyt geen fout. Ook in de eerste helft had LDWS, dat via Moesman en Gallert driemaal het houtwerk raakte, een achterstand goed moeten maken. De fraaie goal van Wim Guyt werd door een even mooie van Ger de Roode (na de voorbereiding van Han- nie Sjardijn) beantwoord. Het in die eerste periode wat tam spe lende LDWS werd kort na de hervatting weer door Cleyn Duin op achterstand gezet - Wim Guvt speelde Jan van der Jan van der Plas van Cleyn Duin zal de door hem hard ingeschoten bal net over zien gaan. LDWS-verdediger Jerry Fakkel schrikt er toch even van. Plas aan - maar ook die nadeli ge marge kon door de Leide- naars nog net worden genivel leerd: 2-2 Een treffer die min der effect zou hebben gehad als Guyt éVen daarvoor zijn hoofd beter zou hebben gebruikt. Guyt „vergat" bij een uitbraak echter de meegekomen Amerik van Duivenvoorde aan te spelen waardoor André Bronsgeest kon redden Glasbergen nam al binnen vijf minuten een 3-0 voorsprong te gen het zwakke BMW Van der Plas. John Manuputty, en twee maal Wil Groenendijk vonden de korte hoek bij de zeker niet overtuigend keepende Floor Schaap. De al snel weggenomen spanning kwam in de tweede helft nog even terug. Nadat Piet Haasnoot 4-0 had gescoord wa ren het achtereenvolgens Adrie Pluimgraaff en Arie Remmel- zwaal die de stand op 4-2 brach ten. Reden voor Glasbergen er weer even tegenaan te gaan: John Manuputty en Henk de Mooy tilden de score naar 6-2, voordat Jan van der Plas - hij miste in de eerste helft een strafschop - nummer drie achter Sam de Mooy deponeerde. Groenendijk tenslotte bepaalde de eindstand op 7-3. John Kuyvenhoven zeker van selectie (Van onze sportredaktie) DRUNEN John Kuyvenho ven, de talentvolle junior-veld rijder van het Leidse Swift, heeft zich vrijwel zeker in de Nederlandse ploeg „gefietst" die op 19 februari zal deelnemen aan de Europese Kampioen schappen. Kuyvenhoven werd tijdens selectiewedstrijden twee de achter de, te oude clubgenoot Reinier Hoogkamer, maar voor streekfavoriet Manders. Leidse dames verslaan Haarlem (Van onze sportredaktie) LEIDEN Het Leidse dameselftal heeft gisteravond haar eerste oefenwedstrijd, als voorbereiding op de op zes mei te spelen districtkampioenschappen, winnend kunnen afsluiten. Op het LFC-terrein werden de Haarlemse dames met 1—0 verslagen. Ondanks de moeilijke terreinomstandigheden slaagden de dames erin om een aantrekkelijk duel op te voeren. Al in de eerste minuut kwamen de Leidse dames op de winnende 1—0. Een fout van de Haarlem-verdediging werd door spits Tonnie de Ridder (SJC) beheerst afgestraft. Hoewel Haarlem in de eerste helft sterker bleek, slaagden zij er niet in de achterstand ongedaan te maken. De tweede helft was geheel voor de Leidse dames maar het ontbreken van een afmaker voorkwam een grotere Leidse overwin ning. (Van onze schaakmedewer ker) LEIDEIN Op opvallend eenvoudige wijze heeft John van der Wiel (Philidor) de beslissingswedstrijd voor het jeugdkampioenschap te gen Wim Heemskerk (LSG) gewonnen. Nadat hij de eer ste partij in december in hoog tempo in winst om had gezet had hij gisteravond niet meer dan vierentwintig zetten nodig. Na een Benko gambiet kwam Wim Heems kerk al snel in de verdruk king. Juist toen Heemskerk dacht de stelling in even wicht te brengen sloeg John van der Wiel toe. Met een dame voorsprong mocht John de felicitaties van zijn tegenstander in ontvangst nemen. De strijd in de jeugdcompetitie tot 16 jaar is dit keer ongekend spannend. Na drie ronden gaan in de eerste klasse drie vijftallen met een duidelijke voorsprong aan de leiding. Katwijk, Leider dorp en Valkenburg hebben alle drie een keer gelijk gespeeld en twee keer gewonnen. Leider dorp en Katwijk deelden na een spannende onderlinge strijd de punten, Valkenburg moest het punt verrassend afstaan tegen Katwijk H. In de tweede klasse is alleen Leiderdorp Hl drie keer tot winst gekomen. Noord wijk kan zich nog naast Leiderdorp IU scharen. Dit team heeft pas twee keer gespeeld en even zo veel keer gewonnen. Vooral de zege op Voorhout is voor hen van belang. Stand in de eerste klasse: 1 Katwijk 5 12 1/2; 2 Leiderdorp 5 11; 3 Valkenburg 5 10; 4 Rijns- burg 3 6 1/2; 5 Leiderdorp 11 2 (uit 2) 4; 6 Katwijk H 1 4 1/2; 7 Boskoop 1 (uit 2) 3; 8 Roelofa- rendsveen 0 3 1/2.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5