mm Van Eyk gaat Leids kabelnet aanleggen PiiMisieiriël^ffl liiliiiii Vlietpark niet geschikt voor Leidse recreatie PPR WIL BEPERKING SPREEKTIJD IN RAAD Raadsvragen over ifwijzen R. de Jager _ils welzijnswerker in ivoon wagencentrum GOEDKOOPSTE INSCHRIJVER KOMT NIET AAN BOD De fomatie Livin' Blues treedt vrijdagavond 27 januari op in bet Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Livin' Blues is een van de oudste en bekendste blues-groepen in Nederland. De formatie beeft in de ruim tien jaar van baar bestaan al zo'n zes elpees uitgebracht. Het optreden begint vrijdagavond om tien uur. Toegangsprijs voor leden be draagt vier gulden; niet-leden zijn zes gulden verschuldigd. Voorverkoop bij grammafoonplatenwinkel Plato aan de Breestraat 15 in Leiden. Galerie Denise Stephan In Galerie Denise Stephan exposeren tot en met 24 februari een vijftal kunstenaars. José Calsina met tekeningen en etsen, Johannes van Hof ten met schilderijen, Coba Koster met plastieken, Ronald Tolman met plastieken en etsen. Tweehuysen met aquarellen en gouaches. De expositie is vrijdag, zaterdag en zondag geopend van twee tot zes uur; op andere tijden kan men de galerie bezoeken na telefonische afspraak (132319). Haver- en Gortbuurt De dieast gemeentewerken van Leiden begint binnenkort met de aanleg en vernieuwing van de riolering in de Ha ver en Gortbuurt. De kabels en leidingen voor gas, water en electriciteit zullen zoveel mogelijk in aansluiting op de vernieuwing van de riolering worden aangepakt. Informatie over de werkzaamheden wordt aan de betrokken bewoners verstrekt tijdens een bijeenkomst op woensdag 25 januari om aebt uur in de gymnastiekzaal aan de Haverstraat De aanpassing van de riolering in de Haver- en Gortbuurt is broodnodig. Uitgezonderd bet deel in bet Levendaal is bet riool in deze buurt ruim honderd jaar oud en verkeert in zeer slechte staat Er is gevaar voor instortingen, er zijn verzakkingen, en verstoppingen kunnen slechts moeizaam worden hersteld. Opstaan... plaats vergaan Toneelgroep Theater brengt morgen 25 januari het blijspel "Opgestaan... plaats vergaan" in de Leidse Schouwburg. De rollen in dit toneelstuk worden vertolkt door Eric van der Donk, Sjoukje Hooymaayer. Anita Menist, Liane Saalbom en Peter Aryans. "Opgestaan... plaats vergaan" is geschreven door de Engelse schrijver Neil Simon. Het stuk speelt zich af op een New Yorkse flat. waar het leven van Mel en Edna hevig wordt verstoord als Mei werkloos wordt. Het resultaat is een werveling van gebeurtenissen. Neil Simon, onder meer ook schrijver van "Op blote voeten in het park" neemt in het blijspel verschillende zeer eigentijdse zaken op de korrel. Aanvang 20.15 uur. Toegang f 13,50 en 7.50, CJP/65+ 6,75, K&O f 12,50 en f 6,75. Lezing over de Edda De Theosofische Vereniging organiseert vanavond een le zing over oude Noorse godsdiensten, waaronder de Edda. Spreekster over dit onderwerp zal zijn mevrouw G. Dunne- wolt. De bijeenkomst vindt plaats om 20.00 uur aan de Steenschuur 4-6. Studiekosten Stichting Onderwijswinkel uit Leiden-Noord heeft dit jaar een folder uitgegeven over de regeling tegemoetkoming in de studiekosten. Dit is de regeling dat ouders een bedrag van maximaal f 330,- of f 420,- kunnen krijgen als hun kinderen op het voortgezet onderwijs zitten. Of de ouders het geld krijgen, hangt af van het inkomen. Omdat deze regeling niet overal bekend is, heeft de onderwijswinkel er een folder van gemaakt. Deze regeling geldt ook voor buitenJandse werknemers, die hier op het voortgezet onder wijs zitten. Daarom is er van de folder ook een Turkse en Arabische uitgave gemaakt. Als ouders, scholen, clubhuizen of andere instellingen belangstelling hebben voor de folders, moet maar even contact opgenomen worden met de onder wijswinkel. De folders zijn gratis. Het adres is: Onderwijs winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36 in Leiden. Telefoon 126325. De openingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag van 12 uur tot half 6. Jongerencontact Afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging voor Huis vrouwen organiseert morgen de avondbijeenkomst 'Jonge rencontact'. De heer J. Hermans houdt dan een lezing over 'het kind in het verkeer'. Hij zal vooral de aandacht leggen op veilige verkeerswegen voor de kinderen van en naar school en veilige fietsroutes. De lezing vindt plaats ten huize van Gré Verduyn Lunel in de Hazenboslaan 85 te Oegstgeest om acht uur 's avonds. Ernst en Humor Afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging voor Huis vrouwen houdt donderdagmiddag 26 januari een bijeenkomst in 't Want. Mevrouw Diet Bouwknecht verzorgt dan een voordracht over 'Ernst en Humor'. In verschillende kostuums gekleed zal zij het bezoek vergasten op Henriëtte van Eyk. Godfried Bomans, Annie M. G. Schmidt en Simon Carmig- geit. Het belooft een afwisselende middag te worden, waar van velen zullen genieten. De voordracht vindt plaats in het verenigingsgebouw aan het Noordeinde 2a in Leiden. Het telefoonnummer is 122640. Haagsche Schouwbrug In de nacht van 26 op 27 januari zal de brug Haagsche Schouw van 0.00 tot 6.00 uur wegens onderhoudswerkzaam heden afgesloten zijn voor alle rijverkeer. Fietsers en voet gangers kunnen normaal passeren. LEIDSE COURANT PAGINA 3 EIDEN - „Waarom verschuilt het Leidse gemeentebestuur zich chter vermeende CRM-normen ten aanzien van de benoeming van et het e heer R. de Jager tot sociaal cultureel werker/opbouwwerker ij de stichting Samenlevingsopbouw Woonwagencentrum regio -eiden?". Dit vragen de raadsleden H. Passchier (PSP) en F. van losten (PPR) aan het college van b. en w. leide raadsleden hebben geconstateerd, dat een vacature van de lichting Woonwagencentrum sinds 1 juli van het vorige jaar nog I net is opgevuld. In het dagelijks bestuur van de Regionale ?k«? 'oonwagencentra rayon Leiden heeft het gemeentebestuur laten m reten' dat tot betaling van de nieuwe medewerker niet kon worden draal Vergegaan omdat niet aan de gestelde CRM normen wordt (S)Tn oldaan. Het stichtingsbestuur Samenlevingsopbouw Woonwagen- sntrum en het Landelijk Woonwagenwerk van CRM hebben ïarentegen de verzekering gekregen, dat wel gesubsidieerd kan orden. Beide raadsleden constateren dit dualisme en verbinden aaraan de uitlatingen van het gemeentebestuur in een bespreking 'et het stichtingsbestuur als zou het dagelijks bestuur regionale 00 fl [oonwagencentra geen moeite met de aanstelling hebben van De R [oonwagenbewoner R. de Jager als opbouwwerker (zoals bekend ;-C« in er gal wat conflicten tussen de heer De Jager en het Leidse \éS Srneentebestuur) maar vanwege de vraag of er nog wel een (S)!®'z'Jnswerker op het centrum moet komen. 0 beide raadsleden vragen zo spoedig mogelijk een eind te maken (4).v lan de onzekerheden en tot betaling van de welzijnswerker over u~ «gaan. In Leiden staan 1144 huizen leeg LEIDEN - De afdeling bevolking van het C.B.S. heeft in Leiden een leeg stand van 1144 woningen geconstateerd. In verge lijking tot de cijfers van verleden jaar is het aan tal leegstaande woningen in de stad vrijwel gelijk gebleven. Onder deze panden bevinden er zich 117 die tot nu toe nimmer bewoond zijn geweest. De cate gorie ongeschikt voor bewoning is inmiddels uitgegroeid tot een aantal van 362 huizen. In deze reeks is een toename te bespeu ren in de sector van renovatie woningen. Dit verschijnsel treft men in de grootste mate aan in het Kooidistrict Van de 1144 woningen hebben er tot heden 227 langer dan een jaar leegge- staan. WERKGROEP MILIEUBEHEER: LEIDEN „Men moet heel wat barrières over winnen zowel fysieke als psychische, om in dit gebied nu eens lekker te wandelen of te sporten. Dit ondanks het feit, dat het Vlietpark qua ligging aansluit bij de stad. Een doorgaand fiet spad aan de overzijde van de Kanaalweg en een bruggetje naast de spoorbrug zou de ontsluiting voor fie'sers en wandelaars wel een stuk verbete ren. Maar van een echte verwevenheid met de stad zal nooit echt sprake kunnen zijn. Het is niet denkbeeldig dat men dan de auto maar neemt en als je dan toch rijdt, dan zijn er wel aantrekke lijker oorden dan zo'n strook langs de weg". Dit is de reactie van de werkgroep Milieubeheer Leiden op de nota Vlietpark van de gemeente. De werkgroep kraakt in weinig lovende bewoor dingen deze nota dusdanig, dat er in feite niet zoveel meer van over blijft. Het Vlietpark zou als het aan de gemeente ligt nog voor 1990 een recreatieve functie voor zowel de stad Leiden als haar regio krijgen. Belangrijke projecties in dit gebied zouden een wielercircuit, een ijsbaan, een camping en ondermeer volkstuinen zijn. Op nage noeg al deze bestemmingen heeft de werkgroep snijdende kritiek geuit, zonder hiervoor in de plaats opbouwende, dus feitelijke suggesties aan te dragen. „Het Vlietpark ligt uiterst ongunstig", aldus de kritiek, omdat het sterk gedecentraliseerd van de woonwijken af ligt en zodoende voor bejaarden, ouders met kinderen en mensen die niet meer in het arbeidsproces zijn opgenomen moeilijk bereik baar is. De conclusie van de werkgroep aan de gemeente is, voor zover dat gaat nog zoveel moge lijk van de nu in het Vlietpark gedachte voorzie ningen aan de randen van de nieuwe wijken zoals de Mors en de Merenwijk te situeren. Voor het tekort zou men dan alsnog een beroep kunnen doen op de gronden in het Vlietpark. „Daarbij moet echter wel in het oog worden gehouden, dat de omvang van de voorzieningen die wel in het Vlietpark worden gesitueerd bij elkaar een levens vatbaar geheel worden". Van nze raadsverslag- ever) «DEN - PPR-fractie- fj Oder drs. L. Beijen heeft rkiJWteravond een pleidooi uden voor het invoe- vanspreektijdbeper- hHf in alle raadsverga deringen. Op deze wijze zou deafhandeling van de. raadsagenda aanzienlijk bespoedigd kunnen wor den. gisteren gehouden raadsverga dering. Daarbij wees hij er op dat verscheidene punten soms maanden lang op de agenda blijven staan doordat er telkens urgentere zaken voorrang moe ten krijgen, waarover dan weer eindeloos wordt gedebatteerd. Naar het oordeel van Beijen bevordert dit de besluitvorming bepaald niet. Daarom verdient het volgens hem aanbeveling als ook in de gewone raadsvergade ringen een experiment met spreektijdbeperking wordt doorgevoerd (bij de behandeling van de begrotingen is dit al het geval). In de commissie voor algemene bestuurlijke aangele genheden zou dan het aantal minuten per onderwerp per fractie moeten worden vastge steld. Beijen verwacht dat de raadsagenda op deze wijze vlot ter kan worden afgewerkt, zo dat ook geïnteresseerde burgers njet meer wekenlang niets op de publieke tribune hoeven te zit ten omdat hun favoriete onder werp weer eens niet aan de orde komt. Beijen riep zijn collega raadsleden gisteren op zijn sug gestie serieus in overweging te nemen, zodat hierover binnen kort kan worden gesproken. LivinBlues 24 JANUARI 1978 Sommige charmante dingen er nop steeds. 1,7» M Wethouder M. van Aken (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Het Goudse aan- nemingsbedrijf Van Eyk mag in de komende twee jaar voor nanis| 16 miljoen gulden in Leiden de aanleg van kabeltelevisie uit gaan voeren. Met 27 tegen 8 stemmen besloot de gemeen teraad gisteravond aan dit be drijf de voorkeur te geven boven de Leidschendamse fir ma Deltakabel, die te kennen had gegeven voor 4 ton min- der dit werk te kunnen kla- e_/u ren. De overgrote meerder- 'e efl beid van de raadsleden trok in navolging van de directeur van de gemeentelijke accoun tantsdienst en de adviseur in zake kabeltelevisieaangele genheden de capaciteiten van Deltakabel nogal in twijfel en ■py 1ste 1de dat het kiezen voor de goedkoopste te veel risiko's voor de gemeente zou kunnen inhouden, ye", OP de valreep besloot de raad •n na een lange periode van grote n ma geheimzinnigheid gisteravond gpgu toch nog de overwegingen die ^leiden tot deze keuze aan de openbaarheid prijs te geven. Veel van deze redenen werden door deze krant al in een veel ?'.leerder stadium gepubliceerd, 'enals de reactie van Delta- ibel op deze argumenten. Bij londe van wethouder Van werden zij gisteravond ?ns op een rijtje gezet. ;n van de voornaamste be- 'aren tegen Deltakabel is het feit dat dit bedrijf de graaf werkzaamheden zou willen la ten uitvoeren door zijn naaste concurrent Van Eyk, die juist op dit gebied expert genoemd kan worden. Dit zou echter in ).50 Tj strijd zijn met de eisen die de gemeente voor de aanleg had TV-sf gesteld. Volgens het Leid schendamse bedrijf is deze eis ie, Ojpas in een later stadium met zoveel woorden toegevoegd, maar mag zij ook dan nog niet A tegen Deltakabel worden ge bruikt, omdat dit bedrijf al leen maar tegemoet is willen komen aan het verlangen a velen in de raad de graafwerk zaamheden door een expert als Van Eyk te laten uitvoeren, ^oltei zonder dat dit overigens een cent meer zou kosten. Een ander argument contra Deltakabel is de geringe erva- i aanleg van kabelnetten i* waarover dit bedrijf zou be- Hukken. Weliswaar heeft Del takabel de opdracht gekregen het kabelnet in Utrecht aan te 9 Uileggen (ruim tweemaal zoveel aansluitingen dan in Leiden), maar daar is men nog niet begonnen en dus zou deze er- Mr. H. Driessen (CDA) varing nog niet tellen. In feite zou het bedrijf zich daardoor alleen kunnen beroepen op er varingen in Delfzijl. Van Eyk beschikt daarentegen over veel meer ervaringen (100.000 aansluitingen in Rotterdam, en 10.000 in Amstelveen). Boven dien heeft het bedrijf de voor velen zwaarwegende ervaring met graafwerkzaamheden in historische binnensteden, waaronder in Leiden zelf. Daar komt nog bij dat Van Eyk zo'n 700 man in dienst heeft, terwijl Deltakabel niet verder komt dan 211 mensen die dan de komende jaren nog voor een zeer belangrijk deel in Utrecht bezig zullen zijn. Een en ander leidde in het advies van de gemeentelijke accountant tot de conclusie dat de risiko's van vertragin gen en andere complicaties bij een keuze in het voordeel van Deltakabel zo groot zouden zijn, dat alleen al daarom een keuze voor het duurdere Goudse bedrijf Van Eyk aan te raden was. Het prijsverschil van 4 ton zou in deze niet de doorslag mogen geven, vond de stadsaccountant. Deze wijst er in zijn advies ook op dat Deltakabel niet aan de voor waarde voldoet het werk zon der onderaannemers uit te voeren, terwijl Van Eyk wel het hele werk in eigen bedrijf kan houden. De kans op ver tragingen en kwaliteitsverlies zou hierdoor kleiner zijn. Wet houder Van Aken zei gisteren bovendien dat het onbehoor lijk zou zijn tegenover de an dere inschrijvers als in dit sta dium alsnog werd besloten de voorwaarde van het niet inzet ten van onderaannemers maar te laten vallen. De wethouder stelde verbaasd te zijn over het gemak waarmee Deltaka bel van onderaannemer gewis seld zou zijn. Hij wees er op dat elke maand vertraging bij de aanleg van het kabelnet 150.000 gulden kost en het risi- ko dat bij een keuze voor Del takabel zo'n vertraging zou op treden, achtte de wethouder bepaald niet uilgesloten, ge zien de beperkte omvang van het Leidschendamse bedrijf. Achterklap gisteren niet aan weer de nodi ge vernietigende kritiek te ho ren op zijn beleid, met name op de voorbereiding van het voorstel en de wijze waarop hij Deltakabel had aangepakt. Vooral het absolute gebrek aan openheid was velen in het verkeerde keelgat geschoten. Drs. Bleije (CDA) sprak van „achterklap, heimelijkheid en geruchten", die zijns inziens veel te lang de procedure van besluitvorming hadden be heerst Desondanks schaarde hij zich wel inhoudelijk achter het voorstel van de wethouder. De geringe ervaring, het inhu ren van onderaannemers en het ontbreken van binnenstad kennis gaven voor Bleijie de doorslag ten gunste van Van Eyk. De kwaliteit van het pro duct was voor hem belangrij ker dan het prijsverschil van 4 ton. Hoeven (CPN) trok daarente gen de aangevoerde argumen ten tegen Deltakabel in twijfel en wilde niet tot deze extra uitgave overgaan. Aan zijn zij de vond hij de andere een mansfractie van SGP/GPV, die overigens om principiële redenen ook überhaupt tegen de bekabeling van de stad Lei den stemde. Van Duyn (WD) noemde het opnieuw „nadrukkelijk onfat soenlijk" dat Deltakabel niet in de gelegenheid was gesteld zich tegen de aangevoenie be zwaren te verweren. Ofschoon dit bedrijf daar herhaalde ma len om had gevraagd, weiger de de gemeente op dit verzoek in te gaan: het bedrijf kreeg een brief terug waarin werd gesteld dat men zich voldoen de geïnformeerd achtte. Van Duyn sprak gisteren echter van „uiterst dubieuze argu menten, die er eens te meer aanleiding voor waren het ver haal eens van de andere kant te horen". PPR en PvdA schaarden zich zonder veel woorden achter het betoog van wethouder Van Aken. De radikaal Beijen kon digde wel aan dat zijn fractie met een initiatief zal komen om een zogenaamd antenne verbod in Leiden te verhinde- Veel raadsleden bleken het met de argumenten van Van Aken (dezelfde overigens als die van de gemeentelijk advi seur en de werkgroep kabelte levisie) eens te zijn. Toch ont kwam de wethouder er ook elke woning een nieuwe nwaar een scala aan angen. Binnen enkele jaren is aansluiting op het kabelt.v. radio- en t.v.-zenders kan wor contactdoos rijker: een binnen- en buitenlandse ren. Beijen achtte bepalingen in de gemeentelijke bouwver ordening die in de richting van zo'n verbod wijzen in strijd met de vrijheid van menings uiting. PSP en PvdA steunden hem in deze opmerking. Onzorgvuldig CD A-fractieleider Driessen liet zich gewoonte getrouw in uiterst kritische bewoordingen uit over de rol van wethouder Van Aken in deze fase van het kabelvervolgverhaal. Onzorg vuldig en in strijd met de be ginselen van behoorlijk be stuur zou zijn handelwijze zijn geweest Driessen suggereerde dat pas in een later stadium voorwaarden aan Deltakabel waren gesteld en dat vervol gens werd aangevoerd dat dit bedrijf daaraan niet zou vol doen. Driessen benadrukte dat voorwaarden in een eerder stadium gesteld hadden moe ten worden. Ook hij vond dat het college veel te laat met het openbaar maken van de over wegingen was gekomen: „Deze discutabele procedure leidt niet tot het verhogen van het aanzien van het gemeentebe stuur", meende de fractievoor zitter van het CDA. Van Aken verweerde zich door te stellen dat het de bescherming van de bedrijfsbelangen was geweest die hem tot geheimhouding hadden genoopt. Overigens was het ook Deltakabel zelf dat enkele malen met klem op openheid in deze zaak heeft aangedrongen en ging de wet houder daar pas gisteren toe Teleurstellend De uitslag van de stemmingen over het voorstel Van Eyk te prefereren boven Deltakabel was voor de heren Dake en Van der Helm van Deltakabel bijzonder teleurstellend. Des gevraagd bestempelden zij de argumenten van de voorstem mers opnieuw als oneigenlijk en de gevolgde procedure als bijzonder laakbaar. Overigens stelden zij niet anders te kun nen doen dan zich bij deze raadsuitspraak neer te leggen. Bij de stemmingen kreeg Del takabel slechts de steun van de CDA-raadsleden Vink, Ham, Driessen en mevrouw Van Akkeren-Straathof. Ook Van der Mey (SGP/GPV), Hoe ven (CPN) en Langerak en Van Duyn (beiden VVD) stem den tegen de vergunning van de kabelaanleg aan Van Eyk.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3