cheepsbrand ij Verolme Iniet te stuiten Geen optimisme over werkgelegenheid Belgische baron door politieke groep ontvoerd Vissers wacht aangezegd ooo Minister Albeda:9cijfers misleidend9 Seidóe (Bomo/nt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg rtenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) inementen: kwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 24 januari 1978, 68e jaargang no. 20949 De Maupassant Laatste aflevering van „Uit de wereld van Guy de Maupassant op Ned. II om 20.25 uur. Om 19.17 uur Bassie en Adriaan en om 22.05 uur Aktua-tv met vre desoverleg Egypte-Israël. Ned. I om 20.00 uur „I love Amin" en om 22.45 uur docu mentaire „Brazilië, niet eenvou dig zwart-wit" Wisselvallig Nog enige tijd regen. Later van het westen uit enkele opklarin gen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind uit west tot zuidwest. Maximum temp. zes graden. Morgen zon: 8.31-17.14. Maan: 18.54-8.36. Schev. hoog water 3.58-16.06. Laag water: 11.57. rdershond vriendin Haag (ANP) - herders- ,Tjiko" mag bij bazin blijven. De ident van de tbank te Den heeft de vorde- bij kort geding zijn baas,, een rige chauffeur, wezen. De man geëist dat zijn riendin hem bond De terug- echter overwoog Ie hond, toen al- log koek en ei verzorgd was gemeen lijk huis dat bij uiteengaan de bij de vrouw blijven. Aan hond rechtens kan vol de rechter al- worden uitge- via een uitge- procedure. (Van onze correspondent) Parijs - De Belgische industrieel, baron Edouard Jean Empain is giste ren in Parijs ontvoerd door een groepering, die zich „de gewapende kern voor volksautonomie" noemt. Deze groepering eist de vrijlating van „haar kameraden" vóór morgenmiddag. Wordt deze eis niet ingewilligd, dan zal de baron gedood worden, zo heeft de groep in een anoniem telefoon gesprek medegedeeld aan „Radio Tele Luxem- Baron Empains auto werd gisterochtend, op enige afstand van de Avenue Foch klem gezet door een bestelwagen. Onmiddelijk nadat de chaffeur was gestopt liet een bromfietsrijder zich voor de auto van de baron vallen. Vervolgens stormden twee gemakerde en gewapende mannen uit een tweede bestelwagen, sleurden de bejaarde chauffeur uit de auto en dwongen hem in de bestelwagen. Enige honderden meters verder werd hij vrijgelaten, maar hij was dermate ruw behandeld dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Uit de tweede bestelwagen renden nog twee mannen. De veertigjarige in Parijs ontvoerde baron Edouard Jean Empain. evenals de andere twee en de bromfietsberijder, gewapend, springen in de auto waarin de baron nog gezeten was, en jeden weg. De auto werd later in een buitenwijk teruggevonden. De veertigjarige baron Empain is president-direc teur van de Frans-Belgische groep Empain-Schnei- der. Hij is tevens lid van het bestuur van Franse werkgeversorganisaties en hij wordt beschouwd als leider van de Franse staal- en nucleaire indus trie. Hij symboliseert min of meer de nieuwe genratie van Franse ondernemers - hoewel hij zelf Belg is - en als zodanig kon hij beschouwd worden als een speciaal mikpunt van revolutionaire poli tieke bewegingen. Onmiddellijk na de, aanvankelijk geheim gehou den ontvoering, werd er bij de politie groot alarm geslagen en werden de grenzen extra bewaakt. Er zijn twee ooggetuigen van de ontvoering, een electriciën, die door de ontvoerders gedwongen werd de sleutels van zijn auto te geven en een chaffeur die de hele zaak vanaf een afstand heeft kunnen volgen. SCHADE TIENTALLEN MILJOENEN GULDENS (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam Nog steeds brandt op de Verol- mewerf in het Botlekgebied bij Rotterdam het koelcontainerschip Nedlloyd Hoorn. De brand weerkorpsen van Rotterdam en Roozenburg, bijgestaan door blusboten van de havendienst, bestrijden al sinds middernacht met man en macht de steeds weer oplaaiende vuurzee op het schip, dat op de werf in aanbouw was. Men verwacht nog minstens een dag nodig te hebben om de hardnekkige brand onder con trole te krijgen. De schade aan de boot, die als verloren kan worden beschouwd, wordt nu al geraamd op tientallen miljoenen guldens. Het vuur ontstond rond het middernachtelijk uur in de machinekamer. Vermoedelijk is door een verkeerde handeling olie overgevloeid, die onmiddellijk vlam vatte. In de machinekamer waren op dat moment vijf personeelsleden van de werf aanwezig. Zij konden zich ternauwer nood in veiligheid stellen. Tegen vier uur van morgen sloegen de vlammen naar buiten en zetten een deel van het Botlekgebied in een rode gloed. Toen de brand uitbrak had men juist zestig ton stookolie in de tanks van het schip gepompt Door de enorme hitte en de zware rookontwikkeling is de brand uiterst moeilijk te bestrijden. In de loop van de nacht werd ook het blusfort van de gemeente Rotter dam naar de brand gedirigeerd, maar de vlam men op het achterschip zijn niet meer te blus sen. De brandweer kan nu alleen nog wachten tot de olie is opgebrand. De Nedlloyd Hoorn, die een capaciteit zou krijgen voor 2400 contai ners, zou op 21 februari een eerste proefvaart maken. STRENGE CONTROLE VISVANGSTEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De offi cieren van Justitie in de arrondissementen langs de kust hebben maatregelen opgesteld om de visvang sten van schol en tong dit jaar effectief te beperken tot de hoeveelheden die binnen EEG-verband voor ieder land zijn vastgesteld. Wordt de vangsthoeveelheid per maand de eerste maal door een visser overschreden, dan krijgt hij een proces-verbaal. Als dat niet helpt zal de vis in beslag genomen worden en het vissen verder onmogelijk worden gemaakt, bijvoorbeeld door inbeslagneming van de netten. De officieren van Justitie willen, nu voor het derde achtereenvolgende jaar vangstbeper kingen zijn opgelegd, dat daar de hand aan wordt gehouden. In de afgelopen twee jaar zijn de toegestane hoeveelheden te vangen vis voortdurend overschreden. De vissers hebben voorgesteld om vistijdverkorting in te voeren. Zij willen in het eerste half jaar een beperkt aantal dagen vissen en dan bekijken hoeveel vangst mogelijkheid nog overblijven. Een delegatie van vis sers heeft vandaag overleg gevoerd met vertegenwoor digers van het ministerie van Landbouw en Visserij, over de vangstbeperkingen. Zij vragen zich af waarom Nederland bij dit soort maatregelen voorop moet lopen. OV.19 3 17 y. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! ïen deelnemers, geen ooiconcours Iordens (Van onze kunstredactie) M nch geen deelnemers hebben aangemeld, het tweede vioolconcours om de Iordensprijs vandaag en donderdag in Diligentia zou a" den gehouden, geen doorgang vinden. gebrek aan belangstellenden wordt voorlopig tctle-reten aan de te korte tijd van voorbereiding larblj eventuele deelnemers werd gegeven. De plotse- andi e dood van de secretaris van het organiserende kam- htingsbestuur zou de verzendingg van de pros pus met het repertoire sterk hebben vertraagd. nee-0n krant ontvangen? Bel tussen 18.00 19.00 uur nummer 071—122244 en speciale koerier wordt de krant als- Efrfe bezorgd, der tderlaag Labour om mfvaluatie groene pond" rsteh onze correspondent Roger Simons) aats den „Het Lagerhuis heeft tegen de huis- a' «w gestemd", zo heeft de Britse minister van itejdbouw, John Silkin gisteravond verklaard. het socialistische plan om het groene pond revalueren met 5,5 procent goedgekeurd was, ten de prijzen van eetwaren niet meer dan een <*nt omhoog gaan. Maar omdat het Lagerhuis h uitgesproken heeft voor een devaluatie van procent, zal de Britse huisvoruw geconfron- worden met prijsstijgingen van minstens 1,5 Kfcnt". Het groene pond is de artificiële reke neenheid die in het kader van de EEG ge- •hkt wordt om de Britse landbouwprijzen te De stemming van gisteravond in het ferhuis bracht een nederlaag van elf stemmen voor Labour's minderheidsregering. Als Brus- i4Nk<, goed vindt> 231 het groene pond gedeva- rerd worden met 7,5 percent, waardoor de melk, jkr. vlees, brood en suikerprijzen praktisch on- "wellijk zullen stijgen. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Minister dr. W. Albeda van Sociale Zaken is niet onder de indruk van de gunstige ontwikkeling van het werkloosheidscijfer. „Dat cijfer ontwikkelt zich misleidend, de verbete ring die het laat zien is voor een belang rijk deel schijn. De cijfers over de werkgelegenheid, over het aantal ar beidsplaatsen is interessanter. Daarom moeten we niet zo optimitisch zijn voor 1978" Tijdens een ontmoetingsbijeenkomst gisteren met journalisten zei hij, dat het werkloosheidscijfer niets zegt over het aantal werklozen, dat in de W.A.O. en de A.A.W. is verdwenen en ook niet over gehuwde vrouwen, die graag zouden werken maar zich niet aanmelden omdat er toch geen werk is. Het is volgens hem belangrijker het oog gericht te houden op het uitbreiden van het aantal arbeidsplaatsen dan op. het omlaag duwen van het werkloosheidscijfer. Dat cijfer is vorig jaar wel gedaald, maar de minister heeft vastgesteld, dat het aantal arbeidsplaatsen in 1977 iets is afgeno men. De nieuwe bewindsman op Sociale Zaken zei, dat bij hem evenals bij zijn voorganger Boersma bestrijding van de werkloosheid en de inflatie vooropstaat. Ook hij vindt, dat de arbeidskosten niet te sterk mogen stijgen, maar aan de andere kant moet de koopkracht zoveel mogelijk gehand haafd blijven anders stagneert de afzet van het bedrijfsleven nog verder. Het arbeidsmarktbeleid en het arbeidsvoorwaardenbeleid vormen voor hem zeer belangrijke beleidsterreinen. Wat het arbeidsmarktbeleid betreft moet, samen met het ministerie van Onderwijs, worden nage gaan of onderwijs en arbeidsmarkt wel voldoende op elkaar zijn afgestemd. „Onderzocht moet wor den of het onderwijs is veranderd te veel of te weinig algemene vorming dan wel of de werkgevers andere, hogere eisen stellen. Uiteraard moet onderwijs meer zijn dan het voorbereiden op het latere werken, maar er moet toch ook wel een relatie tot dat werken zijn". Het beleid op het gebied van de tewerkstelling van buitenlandse werknemers noemde hij een moeilij ke zaak. Het publiek heeft het er moeilijk mee: terwijl er werkloosheid is, hebben we duizenden gastarbeiders aan het werk. „Wat zou. er gebeuren als we geen gastarbeiders hadden, heb ik me wel eens afgevraagd. Doordat men met een steeds hogere scholingsgraad op de arbeidsmarkt ver schijnt, is er steeds minder belangstelling voor het onaangename werk. Zonder gastarbeiders zou men dit alleen verricht kunnen krijgen via hoge betaling. En dat zou een sterke druk op de hele loonstructuur hebben gelegd". Minister Albeda zei voorts, dat hij positief staat ten opzichte door de vakbeweging nagestreefde arbeidsplaatsenovereenkomsten, maar wat betreft het beschikbaar stellen van overheidsgelden hier voor wil hij niet verder gaan dan het steunen van experimenten. Veel geld heeft hij er niet voor beschikbaar, zeker niet de 500 miljoen, waarop de vakbeweging rekent. Ook zijn gedachten over de vermogensaanwasde- ling (V A D.) zijn nog niet afgerond. „We zijn het er al wel over eens, dat een groter deel van de overwinsten moet blijven binnen de onderneming waar die winsten gemaakt worden en dus ten goede moeten komen aan de werknemers. De wijze waarop dit moet gebeuren moet tot de zeggenschap van de ondernemingsraad gaan geho- ren. Daarnaast blijft het de bedoeling, dat een deel van de overwinst voor collectieve doeleinden wordt bestemd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1