2 halen 1 betalen 2pakken r/ Ontbijtbiskwie van 3.50 voor AMINlï i 11 i li SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 24 JANUARI 1978 pagim p Maximaal 6 halen, 3 betalen per klant W per keer. Op is op. Sommige charman tecWen van vroeger zijn er nog steeds. I Aanbieding geldt van ll 25 januari t/ml februari J Kathryn Grayson o»fr oP de party van RIJSWIJK Door Lies en Jan Nicolaas worden voortaan films met gegronde argwaan bekeken sinds zij op uitnodi ging van de paragnost Peter Hurkos vijf weken in de Ameri kaanse droomwereld vertoef den. De ex-Hagenaar, die als helderziende een fabelachtige carrière heeft gemaakt in de Verenigde Staten, stond een paar maanden geleden eens klaps voor de deur in de Prin- cesselaan 10 te Rijswijk, de woonstee van het echtpaar Ni colaas van wie de mannelijke helft aldaar een sportschool heeft waar boksers, judoka's, schermers en zij die hun licha melijke conditie op peil willen houden het op de parterre ge vestigde instituut voor li chaamscultuur frequent bezoe ken. Het was een onverwachte en wat vreemd uitgevallen her nieuwde kennismaking want Pe ter van der Hurk had zesentwin tig jaar geleden Nederland ver laten en was er sindsdien slechts mondjesmaat terugge keerd. Zo ook die bewuste dag nadat hij in de States hevige aandrang had gevoeld zijn ge boorteland weer eens enige da gen te bezoeken en hij zich her innerde dat hij vele jaren gele der. in de Princesselaan pogin gen had aangewend de noble art of selfdefence onder de knie te krijgen. Zo ging het weerzien in zijn werk. Voor de deur stonden een fors gebouwd persoon, een da me en een jongetje. Het was vrijdagmiddag, het tijdstip waarop Jan Nicolaas jeugdige judoka's in zijn sportschool op leidt. Hij opende zelf de deur en verkeerde in de stellige veron derstelling dat man, vrouw en jongetje interesse hadden voor de sportschool, gezien de jeugdi ge knaap. Jan Nicolaas stelde zich voor en zag de ongelovige blik in de ogen van de heer. „Ik ben Peter, Peter Hurkos", zei hij. Amerikanen maken nooit veel woorden vuil aan het lance ren van een voorstel, ook niet deze Hagenaar, inmiddels volle dig omgeturnd tot een Ameri kaan hoewel hij zijn moedertaal nog vlekkeloos spreekt. „Ben je wel eens in Amerika geweest?", was de vraag, die ontkennend werd beantwoord „Dan nodig ik jou en je vrouw bij deze uit". Hurkos moest de dag daarop weer terug maar bevestigde met een telefoontje uit Los Angeles, zijn woonplaats, dat er een ..staande afspraak" was ge maakt. Het vliegtuig werd ge boekt, een van de Lufthansa, van welke maatschappij korte tijd later een kist werd gekaapt, vlak voor het tijdstip van ver trek. Het echtpaar Nicolaas voelde er eensklaps niet veel meer voor, evenals de vele ande ren die hun vlucht annuleerden. Vanuit Los Angeles klonk via de telefoon de gerus,tstellende mededeling dat er niets met dit vliegtuig zou gebeurea Peter Hurkos zag het feilloos, zoals hij vooral in de States met zijn opzienbarende voorspellingen en oplossingen van problemen een enorme naam heeft verwor- Ladder Peter Hurkos, toen hij nog Van der Hurk heette, huisschilder. Hij viel van de ladder en werd naar het ziekenhuis vervoerd waar hij eensklaps allerlei za ken zag die hij met geen moge lijkheid kon weten. Zusters hol den in paniek naar de artsen en waar anderen die van een lad der tuimelen ten minste enige gebroken ledematen oplopen, liep Peter van der Hurk ook nog eens de gave van helderziend heid op. De naam werd Peter Hurkos, die snel won aan be kendheid in Nederland en Bel gië. Omstreeks 1950 vestigde hij zich in Amerika, in New York, in Washington en tenslotte in Los Angeles waar hij zich kon omringen met de luxe die bij zijn inmiddels verworven status paste. De naam Hurkos werd een be grip in Amerika. Tijdens de Vietnamese oorlog werd hij door de Amerikaanse legerlei ding ingeschakeld, wat het hoofdkwartier waardevolle in lichtingen verschafte maar Hurkos een verbrijzelde beup bezorgde die door een kunst heup werd vervangen. De politie deed eveneens een beroep op hem en elke woens dag zit hij temidden van de rechercheurs die hun bevindin gen aan hun superieuren mel den en niet zelden een beroep doen op die forse Hagenaar die in de Amerikaanse jet-set set volledig is ingeburgerd, mede door zijn vrouw Stephy die in de filmwereld het beroep van impressario uitoefent en zich re gelmatig met haar Rolls Royce, voorzien van het nummerbord Stephy naar Hollywood rept om zaken te doen. Peter Hurkos bedient zich van een iets minder duur vervoermiddel maar heeft eveneens het recht verworven zijn naam op de nummerplaat te mogen vermelden. Vele film sterren, per traditie bijgelovig, verzetten geen voet zonder eerst Peter Hurkos te hebben geraad pleegd. In die droomwereld stapte het echtpaar Nicolaas op 3 december binnen voor een vakantie van „vijf weken in wonderland". Achter het zwem bad, dat tot het territorium be hoort van de familie Hurkos, staat een bungalowachtig ge bouw dat bestemd is voor gas ten, dus voor Lies en Jan Nico laas, die - opgewonden - het verhaal van de reis van hun leven doen. „We hebben natuurlijk de geijk te curiositeiten gezien: Disney land, natuurparken en dergelij ke. Maar Peter Hurkos sleepte ons ook naar een' party van filmsterren, we gingen naar een feestelijke bijeenkomst van re chercheurs die er precies uitzien als in de films: spijkerbroeken, leren petje op, nonchalante hou ding. We zouden ook een ont moeting met Clay hebben maar dat ging niet door omdat juist in die tijd het gezin uitbreiding kreeg. Dat was wel een teleur stelling". Sprakeloos Peter Hurkos, nu 66 jaar, die in Amerika een geweldige naam heeft opgebouwd, van wie boe ken verschijnen - zijn „The Psy chic World of Peter Hurkos" prijkt in de boekenkast in de Princesselaan - en van wie een film is gemaakt terwijl een tweede op stapel staat, had zelfs de niet voor een kleintje ver vaarde Amerikanen sprakeloos gekregen door te melden dat hij een gast uit Nederland had die in zijn boksloopbaan achter el kaar eenentwintig jaar kam pioen van zijn land was ge weest, negen jaar als amateur - met o.a. de Olympische Spelen van Berlijn 1936 - twaalf jaar als prof waaronder vier jaar dat hij zowel de lichtgewicht- als de weltertitel in bezit had, terwijl hij op zijn veertigste in Milaan nog in de ring kwam tegen Dui- lio Loi, wat toen al in Italië opzien baarde, waardoor Jan Nicolaas zijn pas aan het ver baasde publiek moest tonen om te bewijzen dat hij de waarheid sprak. Dat Jan Nicolaas in het begin van de oorlog tegen de Italiaan Proietti om de Europe se titel had gebokst en in sa menwerking met de Duitse scheidsrechter tot verliezer werd gemaakt, werd er door Hurkos fijntjes terloops bij ver teld. Die Nederlander wilden ze dan wel eens zien en een huldiging bereiden want eenentwintig jaar in successie kampioen was zelfs in het land van de onbegrensde mogelijkheden nog nooit ver toond. Dus hulde Jan Nicolaas zich in een smoking en trok naar het „gymnasium" in Los Angeles waar louter kampioenen trai nen, boksers als Carlos Palomi no en Danny Lopez. Daar had Clay zullen komen want de lei ding van het instituut had ij lings een met bladgoud belegd mini-standbeeld laten vervaardi gen waarop een schildje met een weeffout Want de „award", die op het dressoir in Rijswijk is geparkeerd, meldt dat hij is uitgereikt aan Jan Nioclaas „for his participation and interest: a real credit to the boxing world. American Boxing Association". Wereldkampioen wel tergewicht Duran overhandigde de „Oscar" van de Amerikaanse bokswe- reld. Clay volstond met het zen den van enige foto's waarop de naam van de Nederlander ook enigszins verkreukeld staat, Jan Necolaas, maar dat doet niets af aan de best wishes van het feno meen die ondertekent met Mu- hamed Alie, wat erop kan dui den dat zijn naam inderdaad zo wordt geschreven of Alie zelf niet meer goed weet hoe hij heet omdat hij gemeenlijk als Mu- hammed Ali wordt aangeduid. Las Vegas, met verblijf in het zowel pompeuze als luxueuze hotel „Aladdin" deed de won derlamp van hun verblijf nog feller branden. Tot Stephy twee uitnodigingen meebracht voor een party van filmsterren. Dat sloeg alles. In de snelle bolide van Peter Hurkos naar Hollywood, de droom paleizen voor het cellu loid die voor buitenstaanders al vrijwel onneembaar zijn en1 waar een .gewone Nederlan der" helemaal nooit toegang heeft, laat staan voor een party. Jan Nicolaas weer in de smo king met wit overhemd met kant. Een uitbundig feest waar de karretjes met snacks, drank en andere lekkernijen uitnodigend bij tientallen stonden opgesteld maar waarbij geen vrouwelijke ster zich vertoonde omdat het aantal calorieëen het figuur zou kunnen aantasten. Jan Nicolaas: „Lies, die daar Lisa heette, deed zich te goed, tot groot vermaak van de aanwezigen. Ik zweefde ineens over de dansvloer, voorz over ik kan zweven want quick- quick-slow is niet mijn sterkste kant Alle groten zaten er: Frank Sinatra, Fred Astaire die natuurlijk tap-danste, Kathryn Grayson die in onder andere Kiss me Kate speelde en veel met Mario Lanza filmde. We zijn bij haar thuis geweest Een enorme villa met een groot hek erom en bewaakt door vier hon den". Lies Nicolaas: „Ik zou niet Eenentwintig jaar bokskampioen zelfs uniek in Amerika naar die rijkdom verlangen want al die mensen zijn toch maar eenzaam als ze in zo'n helemaal afgesloten huis zitten". Hoogtepunt was evenwel het be zoek aan de studio waar de -trucs worden opgenomen die Lies en Jan Nicolaas het geloof in films vrijwel heeft ontnomen. Jan Nicolaas: „We werden in zo'n postkoets gezet die in de films altijd wordt overvallen. Dat ding reed geen meter. Het hobbelde alleen wat heen en weer alsof het over keien reed. Op de achtergrond schoof een enorm doek voorbij met het landschap erop. Ik heb ook in een boot gezeten. Daarnaast stroomde water. Ook dat ding kwam geen meter van zijn plaats. Er vielen wel grote brok ken steen omlaag die van een goede kwaliteit karton waren en ze lieten voor ons ook nog een brug instorten. Het inhalen van een motorrijder gaat ook ge makkelijk. De man draait geen wiel rond en op de achtergrond wordt de achtervolger geprojec teerd die langzaam maar zeker die sneljeidsduivel inhaalt en hem in de kraag grijpt". Jan Nicolaas heeft zich laten vereeuwigen voor een gigan tisch sneeuwveld, ook op doek. Hij had er een dikke trui voor aangetrokken maar door een re giefoutje vergeten handschoe nen aan te trekken. Door het doek met een noodvaart om hoog te trekken, lijkt het of iemand zich op skies met doods verachting van de berg stort Lies en Jan Nicolaas geloven niet meer zo in films waarin gevaarlijke stunts in bolderende vaart elkaar opvolgen. Over bergen gesproken. Peter Hurkos heeft een bergachtig stuk grond gekocht Met feilloze zekerheid dirigeert hij de bull dozer naar die delen waarin zich half-edelstenen bevinden. Klein kunstje voor de paragnost die langs zijn neus weg, bij het zien van een alweer jaar oude trouwfoto van Nicolaas' zoon Rob opmerkte: „Ze mogen wel oppassen voor die kleine want die ligt in een gammel bedje. Rob moet trouwens naar de tandarts anders krijgt hij een kaakontsteking". De mededelin gen werden ter plekke in Los Angeles voor kennisgeving aan genomen. Toen Lies en Jan colaas terugkeerden van 1 droomreis zei zoon Rob: kleine is door zijn bedje gev len en ik moest op twe< Kerstdag met spoed naar tandarts anders had ik een l kontsteking gekregen". Herman van Berf

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10