Spectaculaire groei van aantal trekkers in landbouw ORvENTE FRfHT 'EMEIM B#LLBM Gebouw verwoest, maar zaak niet land en tuinbouw m PR-man Martin Kaptein neemt afscheid van CBT w UITEENLOPENDE GROENTEPRUZEN WEINIG REDEN TOT KLAGEN BIJ BLOEMEN BOLLENSCHUREN NIET MEER VOOR EEUWIG Zware brand verwoest\ bedrijf in Wateringen! LEIDSE COURANT/ MAANDAG 23 JANUARI 1978 PAGINA 9 Englebert uit Voorschoten laat op de Landbouw RAI een nieuwe vinding zien. Een sproeimachine met een ophangingssysteem, waar mee men zowel een vlak als een hellend terrein kan bewerken. DEZE WEEK TIENDE LANDBOUW-RAI AMSTERDAM Als ergens uit blijkt, dat de land- en tuin bouw in de afgelopen twintig jaar gemechaniseerd is, dan is dat wel uit de spectaculaire groei van het aantal landbouwtrek kers. In 1960 schaften de boeren er zich nog ruim tachtigdui zend aan. Tien jaar later waren het er al bijna tweemaal zo veel. Vorig jaar bedroeg het aantal ingevoerde trekkers 17.000 stuks, zodat - als deze ontwikkeling doorgaat - verwacht mag worden, dat men binnen enkele jaren de tweehonderdduizend bereikt. Cijfers verstrekt door de Landbouw RAI, die deze week - voor de tiende keer - gehou den wordt in Amsterdam. On getwijfeld heeft deze tentoon stelling, die vorig jaar 102.466 bezoekers trok, in het proces van de mechanisatie in land en tuinbouw een belangrijke bijdrage geleverd. Speciaal werk nieuwste werktuigen en ma chines, die in de land- en (gro ve) tuinbouw worden aange wend. De trekkers zijn daar van een belangrijk onderdeel, hetgeen ondermeer blijkt uit het feit, dat er thans in Neder land bedrijven zijn, waar meer trekkers aanwezig zijn dan vaste arbeidskrachten. Ze worden dan vaak gebruikt voor speciaal werk. Oudere exemplaren worden dan niet ingeruild, maar blijven dienst doen op het bedrijf. Gunstig is de laatste jaren de ontwikke ling van de veiligheid en de zorg voor de gezondheid van de bestuurder. Bescherming tegen kantelen, achterover slaan, doofheid, weersinvloe den en dergelijke krijgt steeds meer aandacht. Ook bij de aardappelrooima- chines is heel wat veranderd. Vroeger moest men vroeg bij de rooidemonstratie zijn, want anders waren vrijwel al le machines door mankemen ten tot stilstand gekomen. Nu moet men er weer tijdig bij zijn anders hebben ze hun veld al gerooid. Melkwinning en de opslag op het bedrijf is een onderdeel, waarbij ook de mechanisatie in volle gang is. Op nog heel wat bedrijven wordt met de hand gemolken, maar de toe name van melkmachines is op vallend. In 1960 waren er ruim achtendertigduizend. Tien jaar later ruim 85.000, dus was hun aantal meer dan verdubbeld. Nu is waarschijnlijk de hon derdduizend wel bereikt Melkbussen maken plaats voor melktanks, maar voordat de laatste bus een museum stuk wordt, zullen er vrijzeker nog verscheidene jaren zijn verlopen. Ook de automatisering deed bij de melkveehouderij zijn in trede. Het afnemen van de te pelbekers, zodra de melk stroom minimaal is geworden, de hoeveelheid krachtvoer per individu door een plaatje om de hals met een codenummer zijn enkele voorbeelden. Wie zelf wil gaan kijken wat twintig verschillende landen aan landbouwmachines te bie den hebben kan dagelijks van negen tot vijf uur in de RAI terecht (toegangsprijs 7.50). DEN HAAG Per 1 februari zet de heer B. M. Kaptein een streep onder zijn succesvolle carrière bij het Centraal Bu reau Tuinbouwveilingen (CBT). Hij start een interna tionaal bureau voor commer ciële communicatie. Het is evenwel geen definitief af scheid, zo vertelt de scheiden de topman var. de CBT-afde- ling „Reklame en public-rela tions". Gedurende anderhalf jaar blijft de heer Kaptein nog pr-adviseur bij het CBT. 't Is de laatste jaren allemaal zo gewoon geworden. Via ra dio en tv in dag- en weekbla den worden de tuinbouwpro- dukten aangeprezen. De slo gans „Vers is gezond" en „Snoep verstandig, eet een ap pel" liggen voor op de tong van de consument. Spreek woorden zijn het! Ook interna tionaal zingt Holland het hoog ste lied. Met sympathiek stunt werk en een continue stroom aan informatie. De inspireren de motor achter deze publici- teitsmachine was de heer Kap tein. Samen met een enthou siast team van medewerkers zette hij in de afgelopen der tien jaar een uniek promotie apparaat op poten. Met genoegen kijkt de heer Kaptein terug op het vele stuntwerk waarmee hij de tuinbouw keer op keer in het middelpunt van de belangstel ling plaatste. De heer Kaptein: „De media, tv, radio en schrij vende pers, staan open voor ons nieuws. Het gaat er om op deze behoefte professioneel in te spelen. Enkele voorbeelden. De opening van het fruitsei- zoen. Introduktie van nieuwe groentesoorten of appelrassen. ,En in het buitenland: recep tenwedstrijden. opstelcompeti- tes, etcetera." De heer Kaptein wist deze actie altijd zo op te zetten, dat er een stortvloed van publici teit op volgde. De meest pro minente VIP's werden als het ware voor de groente- en fruitkar gespannen. Cruyff, Tom Okker, Prins Bernhard en binnenkort July Andrews. In het naargeestige wereld nieuws zijn deze promoties tunts voor een gezond en lek ker produkt lichtpuntjes. Over licht gesproken: het nieu VIP's Okker en Cruyff bij de uitreiking van de Salad Bowl in Engeland we beeldmerk, het zonruge meisje, prijkt nu op vrijwel alle eenmalige verpakkingen. En op de folders en op de recepten en op de affiches. Dit beeldmerk sloeg interna tionaal ernorm aan. Met de tuinders onderhield de heer Kaptein altijd een weder- wijds inspirerend contact. „De Nederlandse telers staan bij zonder positief tegenover re klame voor hun produkt. Soms is het gewoon moeilijk om ze te overtuigen dat het in bepaalde gevallen weinig of geen zin heeft." Op tal van bijeenkomsten met de telers lichtte hij zijn formule „sim pel, sympathiek en verras send" toe. Aardbeien werden zo omgedoopt in zomerkonink- jes en paprika's gaan het leven verder door als het duo Rood en Groen. In vaktermen kwam het hier op neer. Ten eerste: reklame. Folders, spots, affiches etcete ra. Ten tweede: public rela tions. Een verlengstuk van de reklame, gebruikmakend van de mogelijkheden voor vrije publiciteit. Ten derde: sales promotion. Dit betreft hoofd zakelijk het voorlichten van de inkopers. In West-Duitsland verschijnt daartoe „Holland Aktuel" en in Engeland „Hol land on offer". En ten vierde: de merchandising. Met de me dewerking van de handel de consument voorlichten. Bij voorbeeld via winkelmateriaal en winkelacties. Langs deze lijnen zette de heer Kaptein zijn reklamecampagnes uit. Met succes. Daarvan spreken de recente hoofdstukken uit de roemruchte CBT-historie boekdelen. Op het ogenblik lopen de prijzen voor ver schillende groentensoorten sterk uiteen. Voor sommige gewassen worden prijzen van 4 tot 5 gulden per kilo betaald, terwijl voor andere gewassen een prijs van slechts enke le centen per kilo tot stand komt. Voor de glasgroenten is de afgelopen week gunstig verlopen. De vraag naar andijvie was bijzon der goed, de prijs vertoonde een stijgende lijn en liep op tot 2,70 per kilo. Het is echter lang niet zeker of deze gunstige situa tie lang zal duren, omdat de aanvoer spoedig groter zal worden. Daarnaast is er sprake van een behoorlijke import van Italiaanse en Franse andijvie. Het is wel interessant om te weten dat de prijs voor deze andijvie gemiddeld 1,40 per kilo bedroeg. Een vaste prijsvorming bij andijvie lijkt niet voor de hand te liggen. Radijs De aanvoer van radijs valt sterk terug, dit zal nog wel enige weken voortduren, voordat er weer sprake is van groei in de aanvoer. Onder de huidige weersomstandigheden, vooral door weinig licht is het groeitempo van de gewassen bijzonder laag^De kwali teit van de radijs kan goed genoemd wor den. De afzet vindt zijn weg vlot op zowel de binnenlandse markt als op de West-Duit se markt. Op donderdag 19 januari lag de hoogste notering op 81 cent per bosje. Er mag op vaste prijzen gerekend worden waarbij hogere prijzen lang niet uitgesloten Sla Het aanbod van glassla pakte de afgelopen week wat kleiner uit. Opvallend was het zich handhaven van de prijs. Dit kan alleen toegeschreven worden aan sterke vraag. Kwalitatief vallen de resultaten nog wat tegen, door het donkere weer is de sla los en gerekt van vorm. Omdat er vrij veel sla Komkommerplant in polyzakjes wordt aangevoerd heeft het gewas minder te lijden en ziet het er nog aantrekkelijk uit Op de West-Duitse markt is er vooral activiteit van Frankrijk en Italië. Vorig jaar exporteerde Frankrijk in de tweede week van januari 245 ton tegen thans 825 ton. Deze concurrentie zal nog wel enige tijd aanhouden en kan zelfs groter worden. In het Nederlandse aanbod van sla wordt wei nig verandering verwacht. De prijs zal hier- ddor gelijk blijven of iets lager uitvallen. Voor spinazie werd de afgelopen week een prijs betaald die soms nog boven de 4 gulden per kilo steeg. Voor rode paprika's lag de prijs tussen de ƒ5,95 en 8,40 per kilo. V ollegrondsgroenten De vollegrondsgroenten stellen wat de prijs vorming betreft over het algemeen teleur. Het met 100 ton afnemen van het krotenaan bod heeft er niet toegeleid dat er hogere prijzen tot stand kwamen. Er is ook betrek kelijk weinig export van kroten. De prijs voor kroten ligt tussen de 9 en 21 cent per kilo. De aanvoer zal kleiner worden, de prijs kan daardoor iets oplopen. De aanvoer van waspeen is flink gegroeid en kwam op 1200 ton terecht. De handel weet maar moeilijk een weg voor dit gewas te vinden, zeker als het om dergelijke hoeveelheden gaat. De prijsvorming verloopt dan ook erg moei zaam. Voor de binnenlandse peen kwam de prijs niet hoger dan 28 cent per kilo. De exportpeen liep in prijs op naar 45 cent. De concurrentie die vooral van Frankrijk ver wacht mag worden, is slechts van geringe omvang. Ook daar heeft men weinig haast met het rooien bij matige prijzen. Voorlopig ziet de situatie er nog niet zo florissant uit. Voor spruiten trad er een verbetering op Het nog altijd ruime aanbod door sterke binnenlandse- en exportvraag vindt wat makkelijker zijn weg. De prijs liep op naar 90 cent per kilo. Als de aanvoer wat kleiner gaat worden kan de prijs zich handhaven. Voor groene kool wordt bijna de minimum prijs van 16 cent per kilo betaald. Het ziet er wel naar uit dat het daar op uitdraait omdat er grotere aanvoeren verwacht wor den. Voor savoyekool lag de prijs op gemid deld 23 cent per kilo, ook hier komt de prijs onder druk door een groeiend aantal. Het meest sombere beeld is de totstandkoming van de groentenprijzen die de markt geeft voor rode en witte kool. Deze beide groen tensoorten brachten slechts gemiddeld 7,5 cent per kilo op. Men kan zich afvragen wie daar nog van kan leven, waarschijnlijk al leen de handel en de consument, de koolte ler beslist niet In grote lijnen lag de gemiddelde prijs van de bloemen aan de CCWS lager dan in de voorgaande week, ook al was die vergeleken bij die van dezelfde week in het vorig jaar gunstiger. Mede doordat de aanvoer groter was bleef het omzetbedrag van bloemen op bijna dezelfde hoogte, namelijk 8.550.835,14 bij een aanvoer van 18.967-232 bos of stuks tegen een aanvoer van 16.789.691 voor 8.955.836.84 in voorgaande week. Vorig jaar met een aanbod van 16.102.984 bos of stuks bedroeg het omzetcij fer in dezelfde week 7.502.876,31. Als ge heel was er weinig reden tot klagen over de afgelopen week, ook al waren voor som mige bloemen de gemiddelde prijzen iets lager, maar wel hoger dan vorig jaar. Met de irissen zat het niet best, thans een gemid delde prijs van 23 cent, vorig jaar 43 cent en vorige week nog 35 cent. Weliswaar was nu de aanvoer aanzienlijk groter hetgeen de prijs dus dwars kan zitten. Ook met de tulpen wil het nog niet zo best al lagen die met 24 cent op hetzelfde peil van vorig jaar om deze tijd. De aanvoer van buitenlandse bloemen was afgelopen week nogal gestegen en gaf een omzetcijfer van 168.473.75, ruim het dubbele van voorgaande week en die van het vorig jaar. Het aanbod van potplanten begint zich uit te breiden mede als gevolg van de zachte weersomstandighe den en er is goede vraag waardoor de prijzen redelijk blijven. Het totale omzetbe drag aan de CCWS was afgelopen week 9.604.676,28 tegen 8.172.222,32 in dezelf de week van het vorig jaar. Wat gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar: Amerikaanse anjers 51 (45) trosanjers 38 (33) anthurium 1,70 (1,63) snijgroen 15 (16) jaar- rond troschrysanten 71 (57) jaarrond geplo zen troschrysanten 80 (84) normaal troschry santen 35 (46) freesia 32 (28) gerbera 79 (71) leliekelk 71 (88) lelietak 98 (1,09) cambidium groot 84 (92) idem 25 (24) grote rozen 74 (68) idem klein 48 (39) baccara 79 (84) sonia 71 (63) behnda 51 (46) tulpen 24 (25). In het algemeen verschilden de aanvoeren niet veel van die in dezelfde week van het vorig jaar. Alleen de freesia bleef met bijna 5 miljoen bos ongeveer een half miljoen bos achter. Van irissen was de totale aanvoer van 2.689.100 ruim een miljoen hoger. De eerste maand van het jaar is in het algemeen rustiger 'aan de CCWS als gevolg waarvan het aanvangstijdstip van de veiling een uur is verlaat. Al was dus het veilingverloop de afgelopen week niet slecht, heel wat kwekers kregen door de storm een financiële klap die door de verzekering in Nederland op 6 7 mil joen gulden is gesteld, ook al ligt de hoofd- schade meer in het gebied van de bollen streek. De Rampendienst van de Westlandse kwe kers bleek overigens goed te werken en kwam meteen in actie, zodat in vrij korte tijd noodzakelijke hulp kon worden gebo den, al konden de glasleveranciers de drukte niet dadelijk aan. Voor de teergevoelige bloemen en jonge plantjes is kassen en warenhuizen kon met behulp van plastic in de eerste en ergste nood worden voorzien. In de bloembollenstreek staan nog altijd de weldoortimmerde schuren gebouwd in de gouden jaren van 1920-1928. Oersoliede eta blissementen die er in het magische jaar 2000 wellicht nog zullen staan. Bij de bouw keek men destijds niet op een stalen bint of een eiken balk mee." of minder. Maar die tijd is achter de rug. De bloembollenschuren van vandaag worden niet meer gebouwd voor de eeuwigheid. Om te beginnen is het niet meer om te betalen en bovendien moe ten schuren ook voor andere doeleinden gebruikt kunnen worden. Men zocht en vond andere bouwmethoden en - materialen. Er kwamen schuren ge bouwd van geprofileerde aluminiumwanden met een laag kunststof als isolatie. Door te kiezen voor deze methode, sloeg men twee vliegen in één klap. De schuur stond in minder dan geen tijd overeind en de kosten waren belangrijk lager dan bij traditionele bouw. Het leek allemaal het bekende ei van de al even bekende heer Columbus, totdat men geconfronteerd werd met branden. Toen bleken die materialen van kunststof - in hoofdzaak: polystyreen, in de volksmond: piepkruid - niet alleen goed te isoleren, maar nog veel beter te branden. Kan men in een volgens de traditionele methode gebouwde schuur een begin van brand nog wel eens in de kiem smoren, daar was nu geen sprake meer van. Een begin van brand resulteerde in negen van de tien gevallen in „total loss". Zodra het kunststof eenmaal vlam heeft gevat, is het vuur niet meer te stuiten. Niet alleen is het gebouw in minder dan geen tijd een prooi van de vlammen, maar ook de inhoud. En dat laatste tikt tegenwoordig ook lekker aan. Kostte een bol vroeger 5,- per 100, vandaag is 15,- per 100 geen uitzondering meer. Boekje open Er zijn in het bollenvak dan ook reeds diverse grote schadegevallen geweest en het is duidelijk dat de verzekeringsmaatschap pijen als gevolg van dat alles elkaar niet van uitbundig plezier op de schouders stonden te kloppen. De heer F. C. Cunnen van Interpolis in Tilburg kan daar een boekje over open doen. En dat deed hij dan ook tijdens een bijeenkomst van de Vereniging Techniek in de Landbouw te Wageningen. Tot nu toe golden vrijwel dezelfde premies voor brand verzekering - of men nu een ouderwetse stenen schuur had of een moderne van aluminium. Dat gaat veranderen. Wie in het bezit is van een moderne schuur met een isolatie van de erg brandbare „soorten" polystyreen, kan er een onbeschaafd woord op zeggen dat zijn premie omhoog gaat. Wie bij nieuwbouw gebruik gaat maken van andere en veel minder brandbare kunststof fen, zal de premie zien zakken. Die minder brandbare hebben echter de minder prettige eigenschap ook veel duurder te zijn. Eisen Men zal trouwens ook aan de constructie van de schuren andere eisen gaan stellen Hoewel de experts van De Bilt beweren dat zware stormen slechts eenmaal in de vijf en twintig jaar plegen voor te komen, heeft men er nu drie in vier jaar geregistreerd En die hebben voor vele miljoenen schade aangericht. Niet alleen aan kassen, maar ook aan schuren. Voor kassenbouw zijn de normen intussen verhoogd. Die kant zal het ook opgaan bij de bouw van (bollen)schuren. In die sector is het aanbod groeiend bij een krimpende vraag. De concurrentie is er dan ook moordend. Dat kan betekenen dat men de veiligheidsgrenzen gaat verlagen om toch maar in de markt te kunnen blijven. Zo blijken de grote dakoppervlakten zeer kwetsbaar te zijn; is de bevestiging van de golfplaten niet zelden onvoldoende, laat ook de verankering nog al eens te wensen over en worden de windverbanden vaak te licht genomen. Rekening Veel meer dan in het verleden zal de nadruk komen te liggen op brand- en stormpreven- tie. Dat zal een verandering van instelling en van mentaliteit vergen. Een proces dat tijd zal vragen. De verzekeringsmaatschap pijen willen dit proces uiteraard wel versnel len. Dat zou kuhnen door premiereductie te bieden bij bouw die aan alle eisen voldoet en door maatwerk per bedrijfsgebouw toe te passen. Dat wil zeggen alle risicocompo nenten van een gebouw analyseren en waar deren in deelpremies. Men ziet: niet alleen bij de eigenaren van kassen wordt aan de bel getrokken, ook de bloembollenkwekers krijgen straks de reke ning gepresenteerd! REVAHO WATERINGEN WERKT AAN WEDEROPBOUW 99 WATERINGEN/K WINTS- HEUL Nog maar nauwe lijks had een allesverwoesten de brand het bedrijfspand van de handelsonderneming Reva- ho BV aan de Wateringse Dorpskade in een ruine veran derd of het bedrijf draaide alweer volop, zij het dan in een vervangende loods en kantoorruimte. Dat was mogelijk dank zij Aar. van der Voort (buizen- handel) en diens zoon, die en kele jaren geleden de veiling Kwintsheul kochten en daar nu een hal van beschikbaar konden stellen. „Ons gebouw is volledig verwoest, maar on ze zaak niet", zegt directeur S.P.H. van Holstein, die zich speciaal met de wederopbouw gaat bezighouden, „we komen groter dan ooit tevoren aan de Dorpskade terug". Op het moment, dat de brand op donderdag 12 januari uit brak bevond de heer Van Hol stein zich in het buitenland. IJlLngs keerde hij terug om slechts te kunnen constateren, dat er niets was overgebleven van wat hij in dertig jaar had opgebouwd. Omdat hij beslist niet iemand is, die bij de pak- ken gaat neerzitten begon hij direct met voorbereidende werkzaamheden voor de nieuwbouw. Zijn zoon en me dedirecteur P.S.N.M. van Hol stein houdt zich nu uitsluitend bezig met de handelsaspecten. De vierentwintig personeelsle den van de onderneming heb ben van hoog tot laag zich tot het uiterste ingespannen om het bedrijf opnieuw aan het draaien te krijgen. De uit de brand geredde kantoorpapie ren waren al gauw naar Kwintsheul gebracht en te drogen gelegd. „Onze kantoor mensen zijn dag en nacht in de weer geweest om die chao tische papiermassa te ordenen en binnen twee dagen wks die warboel in een optimale admi nistratie opgewerkt", zegt de heer Van Holstein niet zonder trots. „Dat geeft duidelijk aan dat onze mensen achter de directie staan. Gelukkig kun nen we gewoon doorgaan en is er ook geen sprake van ontslagen". Wat de klanten be treft kon Rovaho ook vooruit, want dank zij voorraden el ders kon men vrijwel iedereen op zijn wenken blijven bedie nen. Revaho is. zoals bekend, een tuinbouwtoeleveringsbe- drijf, waar men voornamelijk regeninstallaties voor agrari sche en andere doeleinden fa briceert. Verder levert men be nodigdheden die bij dergelijke installaties te pas komen. Ook handelt men in stalen en kunststofbuizen en tal van an- Uit onze krant van vrijdag 13 januari. dere land- en tuinbouwbeno- digdheden. Uiteraard is Revaho ook dit jaar weer vertegenwoordigd op de NTV, de Nederlandse tuinbouwvakbeurs, die vol gende week in de veiling van Bleiswijk wordt gehouden. Al lang tevoren had men de stan- druimte ingehuurd en heeft men dus de gelegenheid weer een noviteit voor Nederland op de markt te brengen. Het gaat om een nieuwe Zweedse installatie, voor de ook in Ne derland steeds meer in zwang komende steenwolcultuur. Daarbij wordt voor het telen van gewassen geen grond meer aangewend, maar ge bruikt men matten steenwol. Door middel van de nieuwe installatie worden op uiterst minutieuze wijze de juiste hoe veelheden stoffen aan water toegevoegd, die de planten voor hun groeiproces nodig hebbem. In Scandinavië wordt deze teeltwijze al vele jaren toegepast en heeft men er een grote ervaring mee opgedaan. Men teelt er zelfs al in goten, waar uitsluitend met aan wa ter toegevoegde groeistoffen wordt gewerkt. Met dit laatste syeteem worden thans ook in het Westland proeven geno men.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9