Het is mij niet tegengevallen Kosmonauten in de ruimte bevoorraad Verslaggevers aangehouden in Zuid-Afrika Indonesië breidelt ers en arresteert rebelse studenten ZEVENTIG DODEN DOOR SNEEUWSTORM IN VS n buitenland gierde en vijfde Ülode in Schotse noordzaak gevonden Britse iberalen jlijven samen met ie Labour :arter na één jaar: LEIDSE COURANT MAANDAG 23 JANUARI 1978 PAGINA 7 JJAKARTA (UPI-AP) De Indonesische regering leeft gedurende het weekeinde maatregelen genomen om te proberen de onrust onder de studenten, die rich heftig kanten tegen een nieuwe ambtstermijn van president Soeharto, de kop in te drukken. Bij jivallen in universiteitsgebouwen en middelbare icholen werd een aantal studenten aangehouden en :even opiniedagbladen hebben een verschijningsver- lod gekregen. dagbladen die zijn getroffen het verschijningsverbod jn Merdeka, Kompas, Sinar [arapan, Sinar Pagi, Indonesia les, Pelita en Pos Sore, regering is klaarblijkelijk in mening, dat de betrokken iaden teveel aandacht hebben esteed aan de beschuldigingen corruptie en machtsmis- ruik en aan hun bezwaren te- herverkiezing van Soe- arto, die als enige kandidaat Lit de presidentsverkiezingen tege moet gaat. Admiraal Soedomo, de verantwoordelijke man voor de veiligheid heeft alle hoofdre dacteuren op zijn kantoor ont boden, marr wat er besproken is, is niet bekend gemaakt. Volgens het Indonesische leger zal de bijeenkomst van het Na- tonale Congres, het hoogste wetgevende lichaam in Indone sië, gevaar lopen, als de onrust van de studenten blijft aanhou den. ^P" fan onze correspondent Roger 1 So- Simons) ONDEN De politie van ™®st" thotland heeft gisteren het jjfde lfjk gevonden in de serie het gubere ontdekkingen die in nflict - fel is :hool ,UY ONDEN De Britse 'l beralen hebben zater- n iff op een speciaal con- wor- res in Blackpool beslo- i hun overeenkomst de socialistische ,pge| hderheidsregering van oot-Brittannië niet eteen op te zeggen. Het tl nu vermoedelijk tot de zomer van kracht lijven. oor Labour-premier allaghan is dit een ga- antie, dat zijn bewind iet ernstig in gevaar ge- isFnal racht zal worden door et verstrijken van de uidige parlementaire zit- ng. De meeste politieke raarnemers verwachten u geen nieuwe algemene erkiezingen meer vóór e herfst. Maar de socia- stische premier heeft ok het volste recht om ijn verkiezingsgok pas olgend jaar te wagen. )e uitslag van het specia- congres in Backpool lewijk etekent bovendien, dat )avid Steel aanblijft als iberale leider. 7, zo verband staan met de moord op de gewezen Schotse Labour-af- gevaardigde en groot-grondbe zitter, Walter Scott-Elliot (82). Het vijfde stoffelijke overschot, dat van Scott-Elliot's tweede echtgenote Dorothy (60), lag in een beek nabij een afgelegen electrièche centrale van het noordelijke graafschap Pertshi- Zaterdag had de politie het vier de lijk, dat van David Wright, een man die sedert afgelopen juli spoorloos was, opgegraven op korte afstand van een eenza me weg naar het dorp Water beek in het graafschap Dum friesshire. De plaatsen waarbij de lijken verborgen waren, wer den aangewezen door een arres tant. Een van de vermoedelijke da ders is de butler van het rijke echtpaar. Deze man, Archibald Hall, die nog niet zo lang in dienst was bij de Scott's, wordt door de politie in hechtenis ge houden. Verleden week heeft hij getracht zelfmoord te plegen. Dit is een van de zonderlingste moordzaken in de geschiedenis van Groot-Britannië. David Wrightt de man waarvan het lijk gisteren gevonden werd, was vroeger bevjrend met Ar chibald Hall. Deze was in Schot land als butler werkzaam voor lady Hudson (77), de weduwe van een gewezen conservatieve afgevaardigde. Her derde lijk was dat van Donald Hall, een broër van de butler, en zelf pas vrij uit de gevangenis. Afgelopen week werd ook het lijk gevonden van Hali's echtge note, Mary Coggles (50), een schoonmaakster uit Londen. Toen de oude Walter Scott Elliot door zijn butler en diens hand langers niets vermoedend naar Schotland gereden werd, waar hij veel grond bezat, lag het lijk van zijn vermoorde echtgenote in de koffer. Men vertelt, dat Mary Coggles grondig vermomd naast hem zat om de rol van zijn vrouw te spelen. Nadien wilden de hoofdbeschuldigden alle gevaarlijke getuigen kwijt, en werd Mary Cogg" uit de-weg geruimd. Reddingsploegen hebben eindelijk een pad voltooid waarlangs de reizigers van een in de Ardeche (Zuid-Frankrijk) door sneeuw ingesloten trein, weer in de bewoonde wereld konden komen. ingesneeuwd vastgelopen op een bergachtig traject. De sneeuw had zich hier en daar rond de trein tot meer dan drie meter opge hoopt. Alle passagiers bleken in goede condi tie te verkeren dankzij het feit dat de verwarming gedurende de hele nacht had gewerkt. Trein in de Ardeche VILLEFORT (AP) Franse red dingsploegen hebben zaterdag 150 passagiers ontzet die ruim 17 uur lang hadden vastgezeten in een onderges neeuwde trein. Zo zag de Newyorkse luchthaven La Guardia er uit na de hevige sneeuwstormen van afgelopen week. -{ 'W IV - X Amerika is een land van merkwaardige tegenstellingen. In het ene deel weet men zich geen raad met de sneeuw en in het andere deel, zoals hier in Florida konden zonaanbidsters zich lekker gaar laten stoven. CHICAGO/NEW YORK (UPI) Zeker 67 men sen hebben het leven verloren in de sneeuw stormen die de Verenig de Staten een week heb ben geteisterd. Grote vliegvelden in het oos ten zijn gesloten ge weest, autowegen onbe gaanbaar en het leven in enkele grote steden komt maar langzaam weer op gang. Lange rijen bulldozers, vrachtwagens en ambu lances zochten zaterdag hun weg door de steden aan de oostkust en over de autosnelwegen in een poging de belangrijkste verbindingen open te houden en mensen uit de kou te bevrijden. In die periode viel er 54.3 centimeter sneeuw. Het ergst was het in Rochester in de staat New York, Daar viel 76.2 centimeter. Phila delphia moest het doen met 38 centimeter. Inmiddels trekt een tweede grote sneeuw storm over Texas. Reizi gers is aangeraden er rekening mee te houden. Zaterdagmiddag ging het vliegveld van Bos ton weer (gedeeltelijk) open, evenals de vlieg velden Laguardia en Kennedy Airport bij New York. Hier en daar zijn daken ingestort onder de zwa re sneeuwlast. In de staat New York gebeur de dat bij een grote su permarkt en bij een school. Niemand liep evenwel letsel op. Wegens de soms tot bij na twee meter opge waaide sneeuw konden mensen er soms hun au to niet meer terugvin den. In Boston is in het stadhuis een centrale hulppost ingericht. Er kwamen daar zaterdag duizenden telefoontjes binnen met vragen om voedsel, onderdak en vervoer. Het Rode Kruis heeft om meer bloeddonors gevraagd: er is een zwaar tekort aan bloed in de zieken huizen in de buurt Christina Dorothea Kuby Westduitse extremiste gearresteerd HAMBURG (DPA) - Na een korte schotenwisseling met de politie is zaterdag in Hamburg de als vermoedelijke terroriste bekend staande Christine Doro thea Kuby gearresteerd. De 21- jarige vrouw zou medeplichtig zijn aan de bomaanslag op de rechtbank van het Westduitse Zweibrücken, eind oktober vo rig jaar. MOSKOU (UPI) De Sovjet-Unie is er gisteren in geslaagd een onbemande bevoorradingscapsule vast te koppelen aan haar ruimtelaboratorium Saljoet 6. De capsule, Vooruitgang 1 genaamd, was naar de Saljoet gestuurd om de bemanning van de Sojoez 26 van nieuwe voorraden te voor- zien. i Het officiële Russische persbureau Tass deelde zondag mee dat het de eerste keer is in de geschiedenis van de ruimtevaart dat een onbe mand vaartuig brandstof, levensmiddelen en we tenschappelijk materiaal had overgebracht naar een bemand ruimtestation. Van een volledige door braak in ruimtevaarttechnologie is echter geen sprake, aangezien het koppelen van bemande Rus sische ruimtevaartuigen, naar men aanneemt, vol ledig vanaf de aarde wordt gecontroleerd. De kosmonauten van de Sojoez 26, Joeri Roma- nenko en Georgi Gretsjko, gingen op 11 december aan boord van de Saljoet. Een maand later kregen de kosmonauten van de Sojoez 27, die voor het eerst in de geschiedenis een dubbele koppeling tot stand brachten, en die afgelopen dinsdag naar de aarde terugkeerden. De Vooruitgang 1, een aangepaste versie van de Sojoez die sinds 1967 voor bemande vluchten wordt gebruikt, werd vrijdag gelanceerd. De Voor uitgang 1 heeft brandstof voor de Saljoet-motoren aan boord, benevens levensmiddelen en materiaal voor de kosmonauten en hun onderzoek en experi menten, zo meldde Tass. Volgens westerse deskun digen hadden de kosmonauten genoeg voorraden bij zich voor een verblijf van nog een of twee maanden in de ruimte. De nieuwe levering kan hun verblijf met nog eens een maand verlengen. Nadat de kosmonauten de voorraden uit het onbe mande vaartuig hebben gehaald, zullen ze dit volgens' Tass weer volstoppen met afval en ge bruikt materiaal. Daarna wordt het naar de aarde terug gedirigeerd. „Om te besparen op de tran- sp jrikosten zal men het vaartuig in de dampkring laten verbranden", aldus Tass. Statig verheft zich. op de lanceerbaéis Baikonoer i het ..vrachtruimteschip" in de lucht met bestemming t ruimteschip Saljoet 6 Sojoez 27. Van onze correspondent Jonathan Steele WASHINGTON „Het presidentschap is mij niet egenvallen". Dat heeft president Carter onlangs ezegd tegen een interviewer op de nauwgezette nanier van spreken waarin hij zo verschilt van ndere presidenten. Hij gebruikte die dubbele ntkenning niet uit valse bescheidenheid of om eaffecteerd te .klinken. James Earl Carter had icsloten dat het zó duidelijker was dan te zeggen: •Het presidentschap is me meegevallen". 39-ste president van de Verenigde Staten is een echnicus. Hij is voorzichtig, methodisch, intelli gent en vol zelf-discipline. Na één jaar in het Witte iuis verbijstert hij nog zeer vele van zijn landge noten. Ze zijn niet teleurgesteld, hoewel het per centage dat tevreden over hem is in de opiniepei ling steeds rond de 50 ligt. De mensen raken veel minder geëmotioneerd over hem dan over voor gaande bewoners van het Witte Huis. barter heeft met opzet geprobeerd de emoties van iet publiek wat te bekoelen, als deel van zijn vastbesloten pogingen de pracht en praal rond de president te verminderen. Hoewel het Congres het allemaal te snej vond gaan (maar dat vindt het a'tijd), heeft Carter de zenuwachtige opwinding over de „eerste honderd dagen" vermeden toen hi) aan de macht kwam. Zijn binnenlandse priori teiten stelde hij vast voor een langere termijn. Met °Pzet koos hij niet een al-omvattende slagzin voor *ijn regering. Dus geen „new deal", zoals bij Roosevelt, en geen „great society" zoals bij John son. Mensen die gehoopt hadden dat het tenminste na jaar duidelijk geworden zou zijn of Carter nu Progressief of conservatief is beweren nog altijd in het duister te tasten. Hij heeft enkele„progres- sieve" dingen gedaan. Zo zegde hij het B-l project af. nam een harde houding aan ten opzichte van Zuid-Afrika en legde veel nadruk op de VN. "anneer we alleen kijken naar de wetsvoorstellen die hij gedaan heeft, dan zijn vooral de progressie ven tevreden over hem. Een analyse van het stemgedrag in het Congres vorig jaar toont aan dat de ruggegrpat van de groep die hem steunt gevormd wordt door vooruitstrevende parlement sleden uit het Midden-Westen en het Noord-Oos ten. Vier van de tien Congresleden die het meest voor zijn voorstellen hebben gestemd komen uit New York. Alle Democratische Congresleden die het meest tegen hem hebben gestemd komen uit het Zuiden- twee van hen uit Georgia. Toch wordt Carter in het land niet gezien als vooruitstrevend. Een reden daartoe is dat hij met opzet getracht heeft de ideologische lijnen te ver vagen en dat hij bepaalde dingen heeft nagelaten die het vooruitstrevende deel van de bevolking nu juist zo graag gezien had. Want in bepaalde zaken komt Carter als conservatief over: Hij heeft te weinig gedaan ter bestrijding van de crisis in de steden, te weinig ter nakoming van zijn belofte het, zoals hij het zelf terecht noemde, „schandelij ke" belastingsysteem te zullen hervormen, en hij heeft zich fel gekeerd tegen gebruik van regerings fondsen voor abortus. Er is veel geschreven over zijn slechte verhoudin gen met het Congres. Het probleem ligt slechts ten dele bij Carter zelf. Het was nu eenmaal al zo dat hij weinig contacten met het Capitool had toen hij naar Washington kwam en dat heeft hij niet op de een of andere manier veroorzaakt. De Democraten in de Senaat zijn veelal eigenzinnige, vaak jaloerse mannen, die niet bereid waren om zelfs maar halverwege te gaan om tot een vergelijk te komen met een president die een al even eigenzinnige buitenstaander was. Nu is het waar dat de technicus Carter een grote fout maakte door een „alomvattende" oplossing te willen voor zijn eerste prioriteit: de energiewet. Door een groot aantal sterk uiteenlopende maatregelen in één wet onder te brengen, zorgde Carter er voor dat de hele wet tot nu toe niet doorging, omdat er tegenstand is tegen een paar artikelen. De presi-1 dent is snel van begrip en zal diezelfde fout dit jaar niet licht weer maken. Als energie de toetssteen was, dan zou Carter's eerste jaar als president maar een gematigd succes genoemd kunnen worden. Maar nog belangrijker voor hem was het vertrouwen van het volk in de regering en in het Amerikaanse systeem te herstel len. „Vooruitstrevend" en „conservatief" zijn in Ameri ka altijd vage begrippen geweest. Jimmy Carter heeft die termen helemaal vermeden door tijdens zijn campagne het alleen te gooien op vaderland slievendheid en een belofte om fatsoen en nederig heid weer terug in de regering te brengen. Hij beloofde de stadsbuurten te zullen verdedigen en het zwaar beschadigde Amerikaanse imago in het buitenland te zullen herstellen. De president, zo voelde Carter het, was meer van symbolisch be lang dan van daadwerkelijk. En wat dat betreft heeft Carter het uitstekend gedaan. Het was niet bij toeval dat Carter's eerste stappen op het gebied van de mensenrechten gericht waren tegen de Sowjet-Unie. Na de lange jaren van Vietnam en Watergate wilde Carter de wereld duidelijk laten zien dat Amerika iets te betekenen had, dat het land zich niet meer schaamde en dat het zeker nog een voorbeeld kon zijn voor Rus land. Carter deed twee dingen, hij schreef een brief aan de academicus Sacharov en sprak met Vladimir Boekovski, en daarmee kreeg hij een schone lei. Alle Amerikanen stonden hierachter, of z" nu „vooruitstrevend" of „conservatief" wa ren, wat waarlijk een uitzonderlijke gebeurtenis genoemd kan worden. De vraag blijft natuurlijk of dit beleid ook meer symbolisch dan daadwerkelijk van aard is, of het meer propaganda is of een serieuze poging die een pijnlijke nieuwe definiëring van de nationale prio riteiten zal vergen. Hier en daar werd het zwaarte punt verlegd. Amerika toonde meer belangstelling voor de Caribische Zee, richtte zich op het India van na Gandhi, toonde zich opnieuw verontrust over de verspreiding van kernenergie, en hield zich buiten het conflict in de Hoorn van Afrika. Maar naarmate het jaar begon te verstrijken, leken de opvattingen van Carter over buitenlandse politiek steeds meer op die van Kissinger te lijken. Aan het begin van zijn jaar had hij gesproken over een Amerikaanse terugtrekking uit Zuid-Ko- rea binnen de vijf jaar. Tegen het einde van 1977 lijkt dat tijdschema ruimer te zijn geworden. Carter leek zich minder zorgen te maken over Eurocommunisme toen hij zijn ambtsperiode be gon, en Europa nog rustig was, maar hij verander de van positie half januari toen de Italiaanse regeringscrisis begon. Hij deed een dringende oproep voor een vergaande beperking van kernwa pens met Moskou. Dat was in maart 1977 en aan het eind van het jaar verschilde de agenda op dat punt niet veel met die van maart 1976. In het Midden-Oosten waren er tien maanden van koortsachtige Amerikaanse diplomatieke onderne mingen voor een alomvattende vredesovereenkom st. Vervolgens sprak hij, na wat twijfels, zonder enige kritiek zijn zegen uit over het bezoek van Sadat aan Jeruzalem. De tweestrijd onder de Arabieren veegde hij zo resoluut van tafel dat zelfs gematigde landen als Jordanië en Saoedi-Arabiè zich er aan ergerden. Aan het eind van zijn eerste jaar kunnen degenen die een voortzetting van het oude buitenlandse beleid tevreden zijn. De onervaren man uit Geor gia heeft het net zo goed gedaan als voorgaande presidenten. Alleen degenen die verwachting of hoop gekoesterd hadden voor een meer radicale ommezwaai kunnen met recht teleurgesteld zijn. Copywright The Guardian TWEE PROBLEMEN MET HUIDSKLEUR Johannesburg (AP/UPI) De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren verslaggevers en fotografen van inter nationale persbureau's en twee zwarte verslaggevers aangehouden na een demonstratieve bijeenkomst in de kerk van St. Franciscus in Soweto. Tijdens de bijeenkomst in de kerk, georganiseerd door het aktie- comité van de zwarte woonstad, werd opgeroepen de al een half jaar durende boycot van de middelbare scholen voort te zetten. De scholieren van Soweto veroordelen het bantoe-onderwijs omdat dit inferieur is aan het blanke onderwijs in het land. Twee Zuidafrikaanse journalisten, de gevangen zittende hoofdre dacteur van The World, Percy Qoboza, en de nu in Engeland verblijvende hoofdredacteur van East Londen Dispatch, Donald Woods, is door de Internationale Federatie van Dagbladuitgevers de „Gouden pen der vrijheid" toegekend, vanwege hun streven de persvrijheid in hun land te bevorderen. De prijs wordt in mei in Den Haag uitgereikt. Zuid-Afrika heeft thans twee aktuele problemen over de huids kleur. Bij Durban is een tijgerhaai gevangen met een mensenhoofd in de maag. Omdat niet meer is vast te stellen welke huidskleur het slachtoffer had, weet men niet op welke begraafplaats men het hoofd moet begraven. Het tweede probleem is dat van een blanke vrouw, wier huid donker is geworden als gevolg van een ziekte; Zij heeft een brief geschreven naar premier Vorster, waarin zij zegt „als een melaatse" te worden behandeld door de buschauffeurs, maar moeilijk een betrekking te kunnen krijgen en door haar echtgenoot en haar zoon in de steek gelaten te zijn omdat zij haar kleur gênant vonden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7