„Pastoraal Overleg gaat knelpunten in kerk inventariseren Gevaar voor atoombom in Brazilië blijft bestaan sMr. W. Aantjes: „Kabinet zit er met volledige vergunning" VAN DER STOEL: Onderzoek naar werkwijze Belgische organisatie 1NNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 23 JANUARI 1978 PACINA 5 (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Kerkopbouw in de zin van „opbouw van geloofsgemeen schap" is het thema, dat het Landelijk Pastoraal Overleg in zijn eerste „echte" zitting in mei zal gaan behandelen. Aan de hand van de uitkom sten daarvan zal in de tweede zitting in oktober de vraag worden behandeld hoe via en kele concrete modellen dit proces van kerkopbouw kan worden bevorderd, waarbij dan ook de katechese zal wor den betrokken. Hiertoe hebben de bisschop pen en de zeventig delegatiele den zaterdag besloten in Noordwijkerhout. waar zij in een voorbereidende zitting de agenda van het eigenlijke LPO hebben bepaald. In de ge mengde gespreksgroepen en delegatiebijeenkomsten had den zij tevoren van gedachten gewisseld en voorstellen gefor muleerd, waarin globaal geno men al de accenten waren ge legd, die in de voltallige verga dering tot thema werden ge maakt, namelijk de vraag naar wat de kerk is, de kerkopbouw dus en het doorgeven van de geloofsboodschap, de kateche se. In de gedachten, die de diver se delegaties naar voren brachten op het stuk van de kerkopbouw speelden de „ba sis" en de „pluriformiteit" een belangrijke rol. Bij die basis betrok men ook degenen, die aan de rand van de kerk leven of helemaal niet meer mee doen en bij de pluriformiteit ook degenen, die in basisge meenschappen of op zichzelf bezig zijn. In het algemeen vroeg men om een uitnodigen de kerk, die op de samenle ving gericht zou staan. Indirect kwam kardinaal Wil- lebrands tegemoet aan de hier en daar levende vrees voor een te binnenkerkelijke behan deling van het thema door de suggestie te doen als overkoe pelende titel toe te voegen: „Kerk - kerkgemeenschap - ge meenschapsvormend", daar mee ook de samenleving in het geheel betrekkend. Maar, zo stelde hij, daartoe is ook innerlijke opbouw nodig. De leek is krachtens zijn ge loof en doopsel geroepen de verantwoordelijkheid op zich te nemen om de wereld tot het rijk Gods te maken. Men zal op die samenleving dienen in te spelen, opdat het evangelie weer „blijde boodschap" wordt. De katechese, als ge loofsopvoeding en geloofsvor- ming, speelt daarin een be langrijke rol, aldus de kardi naal. -V Voor de zitting in mei van het LPO kregen de delegaties de opdracht mee om na te gaan wat er nu feitelijk in hun dio cees aan nieuwe activiteiten en vormen van gemeenschapsop bouw en kerkopbouw voor komt. De vraag zal daarna zijn hoe met deze inventarisatie verder te komen, door na te gaan wat bij de nieuwe vormen en acti viteiten knelpunten in de prak tijk blijken te zijn: spanningen tussen oude en nieuwe kernen in een parochie, tussen behou dende en vooruitstrevende ge lovigen, tussen kerk en samen leving. oud en jong en tussen verschillende kerken. Gezocht kan dan worden naar metho den en modellen om verder te komen. Dit dan mede tegen de achtergrond van de vraag wat „kerk-zijn" is. Een van de getroffenen wordt naar een ambulance gedragen. Overval in Amsterdam AMSTERDAM Twee mannen hebben zaterdagavond op de Nieuwe Zijds Voorburgwal vijf medewerkers van een herenmode zaak in de Kalverstraat beroofd van een tas met tachtigduizend gulden. Twee medewerkers van de zaak werden gewond van wie een ernstig door schoten van de overvallers. Zij spraken het personeel eerst aan, en vuurden toen op hen. waarop een van de medewerkers het gèld liet vallen. Naderhand maakten de twee overvallers zich via een steeg uit de voeten. De 20-jarige verkoper Robert Ouwejan moest een operatie in het Wilhelmina Gasthuis ondergaan waar een kogel uit zijn buik werd verwijderd. Ondanks dat zeven mensen de overvallers aan het werk gezien hebben, kon niemand een duidelijk signalement aan de politie verschaffen. (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG - Het PvdA- Tweede Kamerlid Van der Stoel meent, dat de afspraken met Brazilië inzake de levering van verrijkt uranium het risico inhouden dat dit land in de toekomst de beschikking krijgt over atoombommen. Volgens de oud-minister van buitenlandse zaken zal de Brazi liaanse regering meer garanties moeten geven dat het plutonium dat vrijkomt bij het gebruik van verrijkt uranium, niet zal wor den gebruikt voor het vervaar digen van deze bommen. Ook het CDA-kamerlid Van Houwelingen stelt zich, blijkens uitlatingen voor de AVRO-ra- dio, op dit standpunt. Brazilië heeft weliswaar in be ginsel toegestemd in een rege- .ling voor de opslag van pluto nium, maar inhoudelijk is er nog niets geregeld. Volgens Van der Stoel zou duidelijk moeten worden vastgesteld, dat het in ternationaal atoomagentschap in Wenen de volledige zeggen schap krijgt over het opgeslagen plutonium. Het kamerlid betoogde zaterdag voor de VARA-radio. dat de waarschuwing van premier Van Agt over de gevolgen van een negatief besluit van de Tweede Kamer inzake uitbreiding van het UC-project met een korrel zout moeten worden genomen. Volgens Van Agt zou een afwij zende opstelling van et parle ment ons land veel geld kosten in verband met schadeclaims. ïfus krijgt ivjnobilofooii EN HAAG (ANP) Minister uijnman (Verkeer en Water- taat) staat in beginsel positief [■gptegenover de plannen van het u treekvervoer om een landelijk ïobilofoonnet voor autobussen i te voeren. Dit in fasen in te weren mobilofoonnet kan d'ooral van belang zijn voor de eiligheid van chauffeurs en assagiers. )e mobilofoon kan niet alleen ebruikt worden voor noodop- fgelo oepen, maar ook voor waar- vieri chuwingen bij mist en glad- in v ®id. Door inschakeling van de it nobilofoon is het verder moge- laris jk sneller in te grijpen bij sto- 1 60 "gen en waar nodig extra bus- ig wj en in te zetten. der )e mobilofoon zal het eerst n touwden ingevoerd in gebieden (Vaar de voordelen van het sys- at oneem het meest tot hun recht sle ïeugc1 uilen komen. Vooruitlopend d nj"er°P 's 'n enkele gevallen al •s Booesternmin6 verleend voor het Nedi nstalleren van een mobilofoon. )verigens maken enkele ver- n 0f roerbedrijven al een aantal ja- ngedi en gebruik van de mobilofoon idelii [1 lie r-, Steeds meer rpe ip enige stads- en agglomeratie- problemen J bij kermis nvoliBREDA (ANP) De Ne- m lerlandse Kennisbond u"dig ;aat in de toekomst haar nn? e(*en financieel bijstaan, wanneer zij juridische ïulp nodig hebben bij een conflict met gemeen ten. Daartoe wordt een apart fonds gesticht. Volgens voorzitter J. Loe- lU rakker van de NKB drei- 1 gen steeds meer proble men met gemeenten, die de kermis uit de stedelij ke centra verbannen naar voor de kermisbond onin teressante randterreinen. Stedelijke renovatieplan- ijeenjnen vormen een extra probleem voor de kermis, aldus de voorzitter. VIERDE ROTTERDAMSE SCHOOLBRAND ROTTERDAM (ANP) De Sint Domlnlcusschool aan de Kanaalweg In Rotterdam is In het week einde In vlammen opgegaan. Volgens de recher che van de Rotterdamse politie Is de school In brand gestoken. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de brandweer vrijwel niets kon redden. schoolkinderen er in het gebouw op nahielden, werden een prooi van de vlammen. Sinds begin deze maand gingen in Rotterdam nog drie houten noodgebouwen in vlammen op. Tijdens de jaarwis seling brandde een schoolruimte in Hillegersberg af, enkele dagen later in de Noorderhavenkade en onlangs trof een soortgelijke gebouw in Overschie hetzelfde lot. De politie neemt aan dat een pyro maan aan het werk is. Na gewelddadige dood pleegkind (Van een onzer verslaggevers) HARDENBERG De dood van het driejarig meisje in Hardenberg heeft de huisarts, dr. J. A. van den Hoeven, doen besluiten een onderzoek te laten instellen naar de werkwijze van de Belgische, organisatie „De Vreugdezaaiers". Via deze organisatie is het meisje voor een periode van drie maanden bij de pleegouders in Harden berg geplaatst, die na het overlijden van het kind zijn gearresteerd. Dr. Van den Hoeven heeft een vertrouwensarts van de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst ingeschakeld. Het meisje, Nadia, werd vorige week maandag met ernstige verwondingen dood in haar bedje aange troffen „Het was onverantwoord het kind bij dit echtpaar onder te brengen. Ik heb de Belgische organisatie gewaarschuwd het niet te doen. Het blijkt echter dat meer van deze kinderen bij probleemgezinnen en gezinnen met psychische moeilijkheden geplaatst worden", aldus dr. Van der Hoeven. Nadia maakte deel uit van een groep van driehonderd kinderen uit de sloppen van Parijs. Door bemiddeling van „De Vreugde zaaiers" werden zij voor een bepaalde periode bij pleegouders geplaatst. Naar nu blijkt, is het meis je, toen de pleegouders nog in Hoogeveen woon den, al enige malen ernstig mishandeld en door chirurgen behandeld. Toen zij naar Hardenberg kwamen heeft dr. Van der Hoeven onmiddellijk aan de bel getrokken en hij vindt het onbegrijpe lijk dat het meisje voor een tweede periode bij het echtpaar is geplaatst.p Volgens pater De Loos van „De Vreugdezaaiers" zouden de Kinderbe scherming en de officier van justitie het gezin geschikt hebben bevonden. Dr. Van der Hoeven twijfelt daar aan. „Ik ben niet benaderd en zij vragen altijd inlichtingen bij de huisarts van een desbetreffend gezin". (Van onze parlementaire redacteur) x DEN HAAG Politiek Nederland was het IXvj beeld na de maandenlange kabinetsforma- tie ontwend: een heuse vergadering van de 11 Tweede Kamer vorige week met zelfs een nlfzo goed als „volle bak". Met het oog op de stemmingen en het eventuele „risico" van een motie van wantrouwen tegen het j.jaj kabinet-Van Agt was de Kamer bijna com- ut is Pleet. Van de 150 kamerleden waren er het donderdag bij de stemmingen 149. En dat t zijl een grieptijd, wat aan sommige stem men men merkbaar was! Bij belangrijke debatten in de toekomst zal, 's a dat beeld van een „volle bak" terugkeren. Vofl Want het nieuwe kabinet beschikt in de r ree Tweede Kamer slechts over een krappe Rijn! meerderheid wanneer er tenminste in f aut de CDA-fractie niemand uit de boot valt irige Wanneer de oppositie met moties komt, zal in di dus iedereen worden gemobiliseerd. Aan ie f) de kant van de oppositie om te proberen niet zo'n motie aan een meerderheid te helpen, late En aan de kant van de twee regeringspar- de tijen, CDA en WD, om de regering vol- jnde doende steun te bezorgen. Nu balanceert sr in dit kabinet wel op de rand van de parle mentaire meerderheid, maar voorlopig lijkt het erop dat het zich geen zorgen over zijn levensduur hoeft te maken. Ook bij de oppositie leeft de verwachting van poli tici als oud-minister Pronk dat dit kabinet- Van Agt best wel eens de volle vierjarige kabinetsperiode zou kunnen blijven zitten. Minister-president Van Agt heeft vorige week, donderdag aan het einde van het zeer rustig verlopen vierdaagse kamerde bat kunnen constateren dat zijn kabinet voldoende steun in het parlement onder vindt. Zolang bij stemmingen het tegendeel niet is gebleken, zit het kabinet er dan ook volkomen legitiem; het is ertoe gerechtigd. Oppositieleider Den Uyl voerde tijdens het debat over de regeringsverklaring aan dat het kabinet van CDA en WD er niet had mógen zitten, omdat deze regeringscoalitie niet aansluit op de verkiezingsuitslag van 25 mei vorig jaar. „Dit kabinet is niet door de voordeur binnengekomen, maar via braak langs de achterdeur," zei hij. Aan tjes (CDA) wilde vastgelegd zien dat het kabinet weliswaar door velen politiek niet gewenst was, maar na de beëdiging door de Koningin er zit met „een volledige vergunning". Als de heer Den Uyl wil controleren of dit kabinet mag blijven zitten of moet wórden weggestuurd, moet hij maar een motie van wantrouwen indie nen. Dan weet hij bij de stemming of het kabinet voldoende steun in de Kamer on dervindt De motie van wantrouwen bleef uit. De oppositie benaderde de nieuwe minister president op kousevoeten en met fluwelen handschoenen aan. De televisiekijkers mochten niet andermaal de indruk krijgen zoals na het Menten-debat dat Van Agt onredelijk hard werd aangepakt. De PvdA-fractie had strikte orders gekregen om alle gevoelens van onbehagen ten op zichte van het kabinet aan ijzeren kettin gen te leggen. Na de komende provinciale en gemeenteraadsverkiezingen mag de op positie wat harder worden gevoerd. Duidelijk kwam tijdens het debat tot uiting dat het maatcostuum van minister-presi dent Van Agt nog erg onwennig zat en dat Den Uyl zich ook zeer vreemd voelde in het pakje van oppositieleider. De regeringsverklaring van Van Agt was niet alleen vaag bevonden ook op zijn presentatie was wel wat aan te merken. Het argument van Van Agt dat elke rege ringsverklaring vaag is, zou eerst eens door feiten moeten worden onderbouwd. Die vaagheid,kan wel gelden voor het feit dat aangekondigde regeringsplannen nog moeten worden uitgewerkt en dus alleen maar kunnen worden aangestipt, maar bij het eerste optreden van een kabinet moet de totale filosofie achter die plannen toch wel duidelijk zijn. Maar juist daarover was de regeringsverklaring minimaal. In het vervolg van het debat was de minister-pre sident wat duidelijker: het kabinet legt vooral de nadruk bij spreiding van verant woordelijkheid. De mensen zei hij, moet de kans worden geboden zich te ontplooien en zich tegenover elkaar verantwoordelijk en bezorgd te tonen. De broederschap, zoals Van Agt die graag ziet en die hij stelt boven gelijkheid (van de PvdA) en vrijheid (van de WD), kwam weer om de hoek kijken. In het vervolg van het debat werd de presentatie aanmerkelijk beter. Van Agt ging wat losser achter de regeringstafel staan, hij voelde zich geleidelijk aan wat zekerder. De nieuwe minister-president en zijn voor ganger, oppositieleider Den Uyl, zullen zich vooral in juni bij het debat over de grote bezuinigingsoperatie en in oktober bij de algemene politieke beschouwingen met el kaar meten. Beiden zijn dan meer in hun rol gegroeid en zullen elkaar meer aandur ven. Het zullen voor beiden niet gemakke lijke confrontaties worden. Want de minis ter-president kijkt wat onpolitiek tegen zijn ambt aan. Hij bestuurt, voert regeringsbe leid uit. Maar soms of dikwijls lijkt hij wel te denken: wat heeft dat nou met politiek te maken? Dan denkt men weer aan zijn vroegere uitspraken dat de politiek hem helemaal niet ligt en hij er liever uit had willen vertrekken. Den Uyl beoordeelt de zaken van het nieuwe kabinet alléén politiek. Een per soonlijk oordeel over Van Agt en de ande re ministers wil hij niet hebben, alleen de daden van de ministers vindt hij politiek bepalend. Voor hem zal het oppositie voe ren mede moeilijk zijn omdat hij met zijn puur politieke betogen langs Van Agt kan heenschieten. Beide heren praten nauwe lijks op de zelfde golflengte en dan wordt voor de één heel moeilijk om te weten waar de ander het precies over heeft. Van Agt heeft wat dit betreft nog mee dat hij achter de regeringstafel geflankeerd wordt door twee figuren met een groot politiek gevoel: vice-premier Wiegel aan de ene kant en oud-KVP-fractievoorzitter An- driessen (financiën) aan de andere kant Als Van Agt politieke antennes mist dan hebben zij in ieder geval een fijne neus voor politieke onraad-luchtjes. En daar zou Van Agt wel eens veel plezier van kunnen hebben. De minister-president heeft met zijn duide lijke uitspraak over het veilig stellen van de sociale uitkeringen de oppositie wat wind uit de zeilen genomen en zijn vrien den van het CDA gerustgesteld. De minst bedeelden zullen ook op dit kabinet kun nen rekenen, aldus Van Agt Wat dit be treft zal hij zich aan zijn woord moeten houden, want Aantjes stelde in het vooruit zicht dat de CDA-fracüe het kabinet „kri tisch en waakzaam" zal volgen. Aantjes stelde zich afstandelijk van de WD op en etaleerde zijn „waakzaamheid" temeer, omdat het CDA zich nog te goed herinnert dat de WD de sociale uitkeringen liever op een lager peil dan het netto-minimum loon wil brengen en in de collectieve uitga ven veel meer zou willen bezuinigen, wat zeker ten koste van de laagstbetaalden zou gaan. Het CDA wil in deze zaken kritisch en waakzaam blijven, óók om de PvdA niet te veel voer voor oppositie te geven. Het is méér gezegd: de WD in de regering zal zich veel meer in het politieke centrum bewegen dan een WD in de oppositie. Of dat de ledenwinst van de WD ten goede komt, is een andere vraag....

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5