Nieuwbouw Rijnlands Lyceum begin volgend jaar voltooid Sikkens introduceert cylinder van Sassenheim' KORTWEG Voorhoutse vakbondsle gehuldigd CDA- Leiderdorp Voorhoute verongelul KLEUREN STAAN VAST EERSTE PAAL WORDT OP 7 FEBRUARI GESLAGEN NIEUWKOOP WIL AANLEGVERORDEING VERDUIDELIJKEN Pastoor W. Kleijn naar Noordwijk RIJNSBURG De buurtver eniging Piet Heinstraat houdt morgenavond haar jaarverga dering in de aula van de ma- voschool. Aanvang 19.30 uur. Naast vergaderen zal ook de nodige ontspanning worden gebracht Toneelgroep Het Centrum zal tijdens de bijeen komst het blijspel „Een huis vol herrie" op de planken zet ten. RIJNSBURG De buurtver eniging Irissenstraat viert morgenavond het 20-jarige be staan met een grote feest avond in de Voorhof. Het feest begint om half acht. De feeste lijke bijeenkomst zal muzikaal worden omlijst door de Vrolij ke Vrijbuiters uit Aalsmeer. WASSENAAR - De Wasse- naarse Katholieke Bejaarden vereniging houdt morgenmid dag om twee uur een bijeen komst in het Jeroenhuis. Be gonnen wordt met een korte huishoudelijke vergadering, waarin het programma voor het lopende seizoen besproken zal worden. Daarna zal de heer J. Kramer zijn belevenis sen vertellen over een reis met een caravan naar Griekenland en Turkije. Hij zal daarbij dia's vertonen. LEIDSCHEND AM/VOOR BURG De Tuinbouwschool aan de Westvlietweg 42, biolo- gisch-agrarische school met al gemeen vormend en voorbe reidend beroepsonderwijs, houdt vrijdag 27 en zaterdag 28 januari weer „open dagen". Aanstaande leerlingen, ouders en belangstellenden zijn wel kom op vrijdag 's avonds van 7 tot 10 uur en zaterdag van half 11 tot half 1 en 's middags van 2 tot 5 uur. Leerlingen en leerkrachten zullen voorlich ting en demonstraties geven van de schoolwerkzaamheden. STAD/IBEGIOLEIDSE COURANT! MAANDAG 23 JANUARI 1978 I PAC VOORHOUT Maar 1 jubilarissen zijn afgelo; terdag tijdens de vieri het 75-jarig bestaan v NKV-afdeling Voorhout digd. Onder de jubilarisi ren zes leden die al 60 J van de vakvereniging w; Burgemeester Van der constateerde in zijn toi dat de trouwe leden in der jaren nog al wat on lingen hadden meege „Van de Volksbond ni Katholieke Arbeiders Bg toen werd het weer Ned< Katholiek Vakverbond. 1 niet lang meer duren of naam wordt weer ongedi maakt door de bundelii vakbondskrachten in hel Maar „what's in a name", de burgemeester, die n het gemeentebestuur d« kwart eeuw oude vakven feliciteerde. Geen onderwerpe Alphen aan den Rijn openbare vergadering t „Kulturele Raad" van 1 aan den Rijn, die vanavo worden gehouden, gaal door. Het dagelijks best van mening dat er onvoli agendapunten zijn om e< gadering te rechtvaardig wijl de voorbereiding val Ie aangelegenheiden nog i afgerond. LEIDERDORP De pas richte Leiderdorpse al van het CDA -presenteer vanavond voor de eerste 'met een openbare bijeen in een der zalen van de 5 pingskerk. Als eerste vool zal optreden het oud-KV meenteraadslid J. Toelei CDA-kamerlid Mr. Hoc zal spreken over de kabini matie en de regeringsverk van het kabinet Van Aj bijeenkomst begint om uur. RIJNSBURG - De 18-ja de Graaf uit Voorhout i lopen zaterdag om hetl gekomen toen hij met zijb onder een achteropkomen! to terecht kwam. Het ongeluk gebeurde rond acht uur op de T terweg. Het slachtoffer r zijn racefiets richting Rijd Een achteropkomende auö stuurd door een 27-jarigej uit Rijnsburg, schepte in gerende manoeuvre de fl De bestuurder stopte nietl reed door. Korte tijd latd hij door de politie in de i worden gegrepen. Bij ondej bleek dat de man onder id van alcohol verkeerde. blijfzaai die tevens dienst kan doen als aula. Het toneel in die aula is uitklapbaar en aan de achterzijde van het podium wordt een aantal kleedruimtes gebouwd voor het geval dat er iets als een toneelvoorstelling wordt gegeven. Bredere brug Om de entree voor iedereen be reikbaar te maken, wordt er momenteel al een bredere brug over de Zijl Watering, het water tje langs de Backershagenlaan, gebouwd. Zodra de leerlingen die brug over zijn komen zij bij de fietsenstalling, die enigszins wordt verzonken. Voor de in gang van de school komt dan een voorterrein, dat met geld van de zogenaamde één pro cents-regeling zal worden ver fraaid. In overleg met de leerlin gen gaat de architekt een ont werp voor de versieringen ma ken. Er wordt gedacht aan bankjes rond de bomen op het voorterrein en een amph-thea- ter-achtige zitkuil. Via een verbindingsgang komt men vanuit de garderobe in het, verder in het bos gelegen, twee de nieuwe gebouw. In dit twee verdiepingen hoge deel van de school is een aantal leslokalen ondergebracht. Op de begane grond lokalen voor de schei- en natuurkunde praktica, met de benodigde bovenruimten zoals opslagplaatsen en doka's voor speciale lichtproeven. Op de bo- Op het bouwterrein aan de Backershagenlaan wordt momenteel met man, ma machine gewerkt om het slaan van de eerste paal op 7 februari mogelijk te venverdieping de lokalen voor de talenpractica, een lokaal dat met de allermodernste audio-vi- suele hulpmiddelen wordt inge richt, twee handenarbeidlokalen en een tekenlokaal waarin ruim te is voor een donkere kamer en een drukpers je. Aan het einde van dit gebouw, uiterst rechts op de foto van de maquette, komt een grote gym nastiekzaal met alle daarbij ho rende douche- en kleedruimten. Dit brengt het totaal aantal sportzalen van het Rijnlands Lyceum op drie. Het is nog niet zeker of het oorspronkelijke plan om op het terrein van de school twee half verharde spor- veldjes aan te leggen ook door zal gaan. Op een paar honderd meter afstand ligt het grote ge meentelijke sportpark waar de school, indien er behoefte aan is, over kan beschikken. De nieuwbouw, die ongeveer 4,5 miljoen gulden gaat kosten, zal ruim elf maanden duren. Na die tijd moet er ook met de huidige school nog iets gebeuren. Rector W. Verweij: „Zodra de bouw gereed is, zullen de noodlokalen die er nu staan waarschijnlijk wel verdwijnen. Dan is het de beurt aan het huidige stenen gebouw om verbouwd te wor den. Zo zal de kleine gymzaal, die nu als aula wordt gebruikt, worden samengevoegd met het huidige handenarbeidlokaal en worden gemoderniseerd. De bi bliotheek en de oude geschiede nis- en aardrijkskunde lokalen worden eveneens verbouwd. De laatste twee lokalen worden on der meer voorzien van ruimten waar men rustig aan scripties kan werken." Toekomst Over de toekomst maakt rector Verweij zioh nog niet zo erg veel zorgen: „Waar veel gesproken wordt van een nu al te merken teruggang in het aantal leerlin gen, vormt onze school een uit zondering. Wij hebben nog nooit zo veel leerlingen hier gehad als juist dit jaar." „Wij zitten nu met een aantal leerlingen dat groter i: waar onze school op i Wij hebben ruim 960 terwijl de stenen bestemd was voor 550 Door het plaatsen van noodgebouwen hebben problemen lijk kunnen het blijft wel Als de nieuwbouw reed is hebben wij ongeveer 850 leerlingen! zal ondanks de te vens landelijke daling in het I genaantal best wel „En wat er is gebeurd bomen uit het stuk bos dig was voor de Die hele grote bomen niet te sparen. Dat was oj lijk. Wij hebben wel in c der tijd steeds de kleini boompjes uit de grond g ep netjes ingekuild. Zodi weer ruimte voor is, q beeld op het nog in te i voorterrein, dan kunnen boompjes déér goed vc| 'bruiken." De handenarbeidleraressen hebben een maquette van de nieuwbouw van het Rijnlands Lyceum gemaakt. Zij deden dit door de tekeningen van de architekt uit te knippen, te kleuren en te plakken. De gang vooraan op de foto zorgt voor de verbinding an het oude gebouw met de nieuwbouw. WASSENAAR Over twee en een halve week, op dinsdag 7 februari, wordt de eerste paal geslagen voor een grote uitbrei ding van het Rijnlands Lyceum aan de Backershagenlaan in Wassenaar, op het tot voor kort dicht beboste terrein naast de school. Hiermee komt een einde aan een periode van ruim 13 jaar, waarin steeds maar nieu we plannen werden bedacht en verworpen en krijgt het Rijn lands Lyceum eindelijk de be schikking over de broodnodige ruimte. Niet dat er zo'n gebrek is aan leslokaliteiten, dat valt wel mee. Er is momenteel een veel groter tekort aan zogenaamde „ver keersruimte." Wanneer een deel van de school, zoals in de afge lopen week toen er schoolonder zoeken waren, afgesloten is, be staat er voor de leerlingen nau welijks gelegenheid om, buiten de lessen om, ergens in de school even rustig te gaan zit ten. De komende uitbreiding van het college bestaat uit twee grote gebouwen, (zie foto) Het op de vóórgrond staande deel van de maquette is het gebouw waar de leerlingen in de toekomst naar binnen zullen komen. Het lage deel van dit gebouw omvat de garderobes voor de leerlingen, een kantoortje voor de concier ge van waaruit hij de ingang in de gaten kan houden en een keukentje. Het hogere gedeelte wordt gevormd door de over- SASSENHEIM - Sikkens Nederland BV, een dochter van het grote AKZO-concern introduceert een vinding die een einde moet maken aan de eeuwenoude communicaties toornis over kleuren. Als variant op de „meter van Parijs" is „De cylinder van Sassenheim" ontstaan om zonder proble men internationaal over kleuren te kunnen spreken. Het Color Codification System gaat uit van een driedimensionaal model, waarin alle kleuren een wetenschappelijk exact te bepalen plaats hebben. De kleuren zijn in het model gerangschikt op basis van de eigenschappen kleurtoon, verzadiging en helderheid. De kleurtoon heeft te maken met de aard van de kleur, zoals rood, oranje en geeL De in elkaar overlopende kleuren vormen sche matisch gezien een kleurencirkel die in 24 vakken is ingedeeld. De afzonderlijke vlak ken zijn weer onderverdeeld in tien delen. Een bepaalde kleur groen wordt aangeduid als: L8. De kleurverzadiging is meetbaar naar de intensiteitsgraad van de kleur. De helderheid is meetbaar naarmate waarin de kleur het licht reflecteert De verzadigings- graad is uitgezet op de horizontale as van de cylinder, terwijl de helderheid afgelezen kan worden op de verticale as van de cylinder. Drs. H. J. A. Saris, hoofd van de afdeling kleurmeting memoreerde tijdens een giste ren (vrijdag) gehouden persconferentie aan de behoefte aan een informatief coderings systeem op basis van een objectieve kleur meting. „De methode moet ook toegepast kunnen worden op kleuren die in de toekomst gerea liseerd worden," zei hij. Het ACC-systeem is niet alleen bestemd voor de ontwerper, maar ook voor de consument. De gebruiker heeft een hulpmiddel om te beoordelen hoe effecten als harmonie en contrast bereikt kunnen worden. De „cylinder van Sassen heim" kan in de binnenhuisarchitectuur een belangrijke rol spelen. Het weloverwogen combineren van kleuren van verschillende materialen wordt ook voor de consument vergemakkelijkt door het AAC-systeem. Het succes van de cylinder van Sassenheim schuilt in een goede introductie van het systeem. De heer P. Hollander, verkoopdi- rekteur van Sikkens: „Het systeem wordt effectief voor de consument als de fabrikan ten van meubels en behang de codering overnemen. Sikkens komt nu uit met een nieuwe verfcollectie die is afgestemd op het codificatiesysteem. Deze week beginnen we met het ombouwen van de verfmengmachi- nes bij de winkeliers, alle oude voorraden worden door ons ingeruild. We beginnen bij de „doe-het-zelf" markt In een volgend sta dium opereren we op de bouwmarkt en schilderbedrijven en tenslotte wordt het sys teem geïntroduceerd bij fabrikanten van meubilair en textiel." Honderdvijftig mensen zijn twee jaar bezig geweest met de ontwikkeling van dit miljoe nenproject. Nog in maart van dit jaar wil Sikkens BV het totale verfpakket van 620 basiskleuren op de markt brengen. Het nieu we systeem is aanmerkelijk efficiënter dan het oude. Op korte termijn worden nog geen prijsverlagingen verwacht Je wordt tenslotte maar een keer in je leven vijfenzestig, moet de Nieuwkoopse kunste naar Toon Koster hebben ge dacht toen hij welhaast half Nieuwkoop uitnodigde om dit heuglijke feit met hem en zijn gezin in restaurant Plaszicht te vieren. „Het heeft de Nederlandse re gering behaagt om mij na een zeer werkzaam leven op te Vijfenzestig nemen in de rijen der 65-plus- sers en mij als zodanig mee te laten profiteren van wat ooit vadertje Drees heeft uitgevon den", luidde de letterlijke tekst op de vele uitnodigingen die Koster verstuurde. Dat het be reiken van de 65-jarige leeftijd van Toon Koster bepaald géén lui leventje zal gaan beteke nen, wordt duidelijk na een blik op de orderportefeuille van de Nieuwkoopse kunste naar. Zijn ruig-realistische landschapschilderingen zijn momenteel razend populair. Op de foto neemt Koster (links) van gemeente-secretaris De Jong een verjaarspresentje in ontvangst. Snerttoernooi Warmond Voor de vierde keer werd gisteren in sportzaal Klim Op het jaarlijkse Snert toernooi gehouden. Het snert toernooi werd georganiseerd door tafeltennis-en badminton vereniging Steeds Vooruit. De bedoeling van het toernooi is verbroedering van de twee ver schillende sportafdelingen bin nen de vereniging. Zo spelen alle leden op de toernooi dag zowel badminton als tafeltennis hetgeen weieens vreemde spelsi tuaties oplevert. Vooral de bad mintonners hadden veel moei lijkheden met het veel snellere tafeltennis. De verbroedering wordt verder bevorderd door een gezamenlijke maaltijd be staande uit snert en brood. Hoe wel winnen bij de ruim veertig deelnemers niet het belangrijk ste was kwamen er uiteraard wél winnaars uit de bus, te we ten Wim Stuyver, Koos Duijn- stee, Hans Minnee en Marga van Tongeren. NIEUWKOOP De gemeenteraad van Nieuwkoop zal zich in zijn vergadering van volgende week donderdag moet buigen over een door het college van burgemeester en wethouders voorgestelde wijziging van de Algemene Politieverordening. Het betreft een wijziging in de zogeheten „vier-uren-regeling" waarin is vastge legd dat kajuitboten niet langer dan vier uur achtereen aan oevers in het Nieuwkoopse plassengebied mogen worden afgemeerd. De noodzaak voor wijziging is ontstaan nadat de Haagse rechtbank in een hoger beroepsprocedure een aantal overtreders van deze bepaling vrijsprak. In eerste instantie waren deze watersporters door de kantonrechter veroordeeld tot een geldboete. In de hoger beroepsprocedure bleek echter dat er nogal wat rammelde aan deze politieverordening. Met name de aanduiding „kajuitboot" bleek een behoorlijk vage kreet, omdat dit woord in de Woonschepenverordening Zuid—Holland een geheel andere bete kenis heeft Het gemeentebestuur wil de bewoordingen in de „vier-uurs-regeling" wat nader specificeren, om in de toekomst te voorkomen dat overtreders van deze Politieverordening hun straf kunnen ontlopen. Overigens heeft de officier inmiddels wel beroep in cassatie bij de Hoge Raad aangetekend tegen de vrijgesproken overtreders. Zwemtoeraooi in Wassenaar WASSENAAR - De Jaar- lijkse zwemwedstrijden voor de basisscholen on der auspiciën van de Wassenaarse schoolsport commissie zullen vrijdag avond worden gehouden. De wedstrijden beginnen om zeven uur en de prijs uitreiking zal ongeveer negen uur plaatshebben. De organisatie geschiedt in samenwerking met de Wassenaarse Oranjever eniging „Koningin Wil- helmina" en de techni sche uitvoering is opge dragen aan de zwemver eniging „De Zilvermeeu wen". Het programma bestaat uit estafettewedstrijden voor zowel jongens- als meisjesploegen en zowel in schoolslag als in vrije slag. Er wordt op vier ba nen gezwommen. Toe schouwers zijn uiteraard welkom. De entreeprijs bedraagt 0,75. Het schoolzwemtoemooi voor leerlingen van het voort gezet onderwijs, dat aan vankelijk gepland was op vrijdagavond 3 februari is een week verschoven naar vrijdagavond 10 fe bruari, dit in verband met de carnavalsviering. Pastoor leyn (midden) nam talloze cadeaus in ontvangst OPVOLGER VAN PASTOOR VAN DEN BOSCH NOORDWIJKERHOUT De Noordwijkerhoutse gemeenschap heeft gisteren met bloedend hart afscheid genomen van pastoor W. Kleijn die zich de afgelopen vijf jaar heeft ingezet voor de St Victor parochie. Tijdens de afscheidsreceptie wer den de pastoor tal van cadeaus als blijken van waardering aangeboden. Pastoor Kleijn zal zijn levenswerk zeker niet de rug toekeren. In zijn zelfde functie zal hij de plaats van pastoor Van den Bosch van de St. Jeroensparochie in Noord- wijk innemen. Pastoor Van den Bosch heeft zich uit de Noordwijkse parochie teruggetrokken van wege het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hem werd afgelopen vrijdag in het Hof van Holland een groots afscheid bereid. Hoewel de pastoor graag in Noordwijk blijft wonen is vooralsnog geen woning voor hem beschikbaar. Maar tijdens de receptie gaf burgemeester Bonni- ke de pastoor voldoende hoop. „We doen ons uiterste best zo snel mogelijk iets voor u te vinden. Maar gelukkig hebben pastoors altijd veel geduld", grapte de burgemeester.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4