Regionale brandweer ïijnland ministerieel erkend Fascinerend spel van Reger Trio BOEIEND VROUWENCABARET VAN NATASCHA EMANÜELS Moderne opera van groep Baal ^eids bakkersbedrijf erstevigt positie IAJNDAG 23 JAN UAKI ia/« Cirl LEIDSE COURANT PAGINA 3 Mn m: li pwrai®1JI6P ,,'esluit maakt weg vrij voor aanschaf gespecialiseerd materieel 'ld (Van een onzer verslaggevers) J] IDEN Rijnlands Regionale brand er is vorige week officieel erkend. Tvjpister Hans Wiegel (binnenlandse za- heeft dit laten weten. Het besluit, eerder kwam dan in Leiden werd wacht, betekent een aanzienlijk rui- re financiële armslag voor de brand- T in de Leidse regio. De Rijnlandse ndweer zal nu spoedig kunnen over- n tot de aanschaf van gespeciali- jrd materieel dat in het bijzonder TVTezet kan worden bij calamiteiten. De ten van deze aanschaf worden voor- door het rijk gedragen. Tot nog toe esten alle 26 gemeenten in het dis- n o. ;t van de Rijnlandse brandweer de ,?iften gezamenlijk dragen. Een belang- deel van de onlangs gedane investe- fie fcen in regionaal verband zullen bo- ïo' idien alsnog door het rijk worden TV-fgoed. voor niets is brandweercommandant ing. J. ;kman bijzónder ingenomen met het ministe- besluit: „Het kan een kwestie van miljoenen den, die we voor de brandweer hard nodig en". Daarmee doelt de brandweercomman- Qpjt op het totaalbedrag van 85 miljoen gulden het rijk ten behoeve van de erkende regionale idweercorpsen heeft uitgetrokken voor een ede van 5 jaar. Het eerste jaar is daar overi- 1 n0£ van uitgegeven, zodat de Rijnlandse roar l(*weer n0S met het volle pond kan mee delen. Regionale Brandweer in het district Rijnland «langrijker dan men op het eerste gezicht zou ken. Op lokaal niveau is de brandweer al lang meer zuiver belast met het blussen van vuur. van de brandweer is de laatste jaren rm uitgebreid en deze ontwikkeling is nog ds niet tot stilstand gekomen. „Er is sprake de know-how. Denk maar eens aan de steeds toenemende technische hulpverlening, de transpor ten van gevaarlijke stoffen, het werken met ra dioactieve stoffen, de algemene brandpreventie. Alle hulpmiddelen die we hiervoor nodig hebben zijn duur, dus ligt het voor de hand bij dit soort specialisaties zaken in regionaal verband te rege len. Zo is ook in Rijnland langzaam maar zeker die regionale brandweer van de grond gekomen." weg. Ook de automatische brandalarminstallaties worden op zo'n centrale aangesloten, waardoor de alarmpost meteen af kan lezen om wat voor brand het gaat en welk materieel er ter plaatse nodig Bijzondere voertuigen Centrale meldpost Brandweercommandant ing. J. Broekman van een toenemende speciale tgak voor de brand weer", zegt ing. Broekman die nu bijna een jaar de scepter zwaait over de Leidse spuitgasten en in die kwaliteit ook regionaal coördinator is van de Rijnlandse brandweer. „Door die toenemende specialisatie is het materiaal van de gemeentelijke korpsen niet meer toereikend. Hetzelfde geldt voor Deze ontwikkeling werd versneld door het rijksbe- sluit de brandweer de kern te doen zijn van de hulpverlening bij eventuele calamiteiten. Met na me op dit punt dient in regionaal verband een bundeling van kennis, materieel, en het verbin- dingswerk te worden nagestreefd. Sinds enige tijd is Leiden al de centrale meldpost voor branden in het district Rijnland. Wanneer men bijvoorbeeld in Noordwijkerhout de brandweer belt wordt men direct verbonden met de centrale meldpost in de Leidse brandweerkazerne, die via het verbinding- snet van de regionale brandweer een seintje geeft aan Noord wijkerhout. Ook de politie wordt zono dig via de Leidse alarmcentrale gewaarschuwd. Leiden regelt voorts de eventuele assistentieverle- ning. Nu de Regionale Brandweer vorige week ministe riële erkenning heeft verkregen bestaat de moge lijkheid op rijkskosten een gemoderniseerde alarmcentrale aan te schaffen. Brandweercom mandant Broekman hoopt er op dat hij deze in de nieuwe kazerne (waarvoor nog steeds de LAF - fabrieken in Leiden-Noord worden getipt) aller eerst aan een nieuwe alarmcentrale gedacht kan gaan worden ter vervanging van de verouderde huidige installatie. Die nieuwe alarmcentrale zal de brandweer ongekende mogelijkheden bieden: via een computer zal het mogelijk worden het totale systeem van straten informatie op te slaan. Middels een druk op de knop kunnen dan op een beeldscherm alle noodzakelijke gegevens over de door het rampenverkeer te rijden routes worden afgelezen inclusief de tijdelijke obstakels in de Niet alleen de alarmcentrale kan met rijksgelden vernieuwd worden. Ook zal de regionale brand weer van Rijnland een aantal bijzondere voertui gen ter beschikking krijgen die bij calamiteiten ingezet kunnen worden. Hier valt te denken aan een optimaal uitgeruste commando-verbindings wagen ten behoeve van de hulpverlening, waarin een schat van gegevens kan worden opgeslagen die in geval van nood aan de brandweer ter beschikking moeten staan. Ook kunnen met deze wagen draadloos de nodige verbindingen met de hulpposten en rampbestrijdingseenheden worden onderhouden. Ter beveiliging van het wegverkeer zal de Leidse regio verder worden uitgerust met een schuimpoedereenheid, die wordt ingezet bij grotè verkeersrampen. Men is er toe overgegaan de erkende regionale brandweerkorpsen hiermee uit te rusten na de grote verkeersramp bij Prinsen beek, enige jaren geleden. Personeel Het spreekt vanzelf dat al deze gespecialiseerde voertuigen ook door specialisten bemand moeten worden en ook deze kunnen nu op 's rijkskosten worden aangetrokken. Verder zal de opleiding van de diverse brandweerkorpsen in de Leidse regio kunnen profiteren van de ministeriële erkenning, vertelt brandweercommandant Broekman. Hij ver wacht dat het extra materieel in regionaal verband niet langer dan een jaar op zich zal laten wachten. Vermoedelijk zullen de meeste gespcialiseerde voertuigen in Leiden en Alphen, waar de brand weer bestaat uit beroepskrachten, worden gestatio neerd. ARJEN BROEKHUIZEN id en jong ontmoetten elkaar op het bejaardencarnaval: De Dansmariekes en het bejaarde publiek amuseerden opper best. K J Bejaarden vierden carnavalsfeest LEIDEN In een bomvolle Stadsgehoorzaal vierden zaterdagmiddag zo'n duizend bejaarden carnaval. Dit in het kader van de Lustrum-acti viteiten van de Leidse Carnavalsvereniging „De Hutspotten". Tussen de stoelen door liepen de bejaarden polonaise. Dit alles op muziek van het Trio Henny Langeveld, de Bierkouwers, de Kermis klanten, de Hutspotsingers en Conny Vink. Hut spotten Prins Rob de Eerste, gesteund door zijn raad van elf, wist het geheel aan elkaar te praten. De mini-garde van de Hutspotten, dansmariekes vanaf vier jaar, gaven voor de bejaarden een schattige show. Maar ook ouderen, oudere, ge kleed in rood-wit gestreepte hansoppen met oran je pruiken op, wisten met zang en dans de bejaarden te boeien. Op gezette tijden ving de polonaise weer aan en konden de oudjes zich heerlijk uitleven. Het volgende programmapunt van de Hutspot ten, is het Lustrum bal dat ook in de Stadsge hoorzaal zal worden gehouden, op zaterdag 28 januari, Aan dit feest dat voor iedereen toegan kelijk is zal ondermeer meegewerkt worden door het Cocktail Trio, Ritmico-especial, Jerry Jox Six en de Bierkouwers. Verder komt er nog een balmasqué op zaterdag 4 februari. De grote carnavalsoptocht door Leiden is ook op zaterdag 4 februari. De dag daarna, dus op zondag 5 februari, wordt er een kindercarnavalfeest ge houden. Op maandag zes februari is er een boerenbal, met Mini en Maxi, de Bierkouwers en het Loosdrechts Kwartet IDEN De Leidse fabrikant bakkerijgrondstoffen Bac- en Co heeft het bedrijf Tri- Huisman in Weesp overge ven. Het overgenomen be- jl fabriceert ook bakkerijar- ,nt elen, maar richt zich meer 2-^ de broodsector, terwijl het Nad Idse bedrijf vooral gericht is 1e banket-sector, het Leidse bedrijf, dat ge- igd is aan de Derde Binnen stgracht werken momenteel .'rsoneelsleden. De bunde- mdwjg van krachten van beide be- ijven zal in elk geval geen fooi ?secluenties hebben voor het idse personeel. De directies van beide bedrijven sluiten niet uit, dat er consequenties in Weesp zullen vootvloeien uit de overname. Over deze gevolgen worden nog geen mededelingen verstrekt omdat de besprekin gen met het ministerie van Eco nomische Zaken, de fusiecpm- misse van de SER en de vakor ganisaties nog niet zijn afge rond. De overname zal per 1 maart een feit zijn. In een communi qué verklaart Backer en Co, dat samensmelting van de bedrijven een betere waarborg biedt voor de continuïteit van het geheel. lilOND SPRINT OP VOORBANK: H ftjF GEWONDEN 'ElDEN Vijf personen uit Leiden en Oegstgeest zijn in de ;a,cht van zaterdag op zondag vrij ernstig gewond geraakt toen 03 met hun auto op de Oegstgeesterweg ter hoogte van de ia3ii oetbalvelden van UVS frontaal op een tegenligger inreden. De rtw* estuurder van de tegemoetkomende auto, een 24-jarige Leiderdor- 14.03 Per kwam met de schrik vrij. Beide voertuigen raakten totaal 10 Vernield. Iet ongeluk gebeurde 's nachts om half drie toen het vijftal vanuit widen naar Oegstgeest reed na een avondje uit. De hond van een van de inzittenden, die op de achterbank zat, sprong plotseling apri» "aar voren. De bestuurder, een Leidenaar, leidenaar, schrok daar 3 o« van dat hij de macht over het stuur verloor en rechts de berm r®-1 ^Ned, Om daar weer uit te komen stuurde de man zo krachtig arkoi faar 'inks, dat hij op de linker weghelft belandde en op de <0rps ^moetkomende auto inreed. Hierbij liepen de vijf inzittenden si anërend in leeftijd van 20 tot 26 jaar ernstige snijwonden aan wofd en ledematen op. LEIDEN Het Reger Trio ge vormd door Lucius Voorhorst, Dusan Karpisek en John Sekre- ve is nu al een flink aantal jaren bijeen en heeft zich ontwikkeld tot een hecht ensemble. Aanvan kelijk al zich presenterend als een zeer muzikaal, zorgvuldig spelend stel, krijgen ze nu die geladen bezQnkenheid over zich die hun spel nog fascinerender doet overkomen. Van die rijpheid getuigde zon dagmorgen hun uitvoering van de Serenade, opus 35 van Lud- wig van Beethoven, een vergele ken met zijn latere werk voor kleine-ensembles zeer ongecom pliceerd, harmonisch stuk. De afwerking en uitgebalanceerde dynamiek van het Reger Trio haalden er uit wat er inzat. Ver rassend klonk het Trio III van Ignaz Pleyel, een tijdgenoot van Beethoven, die ook heel wat in zijn mars had. Fluit, altviool en viool spelen daarin om beurten de hoofdrol, zodat er een wisse lend klankscala aan bod komt Vooral wanneer de altviool de boventoon voerde, kregen we een indringende klankwisseling, die het nerveuze allegro agitato grote allure gaf. Natuurlijk stond er ook een compositie van Max Reger op het programma, wat mij betreft hadden het er meer mogen zijn. Reger wordt beslist niet onder schat in de muziekwereld, maar in de praktijk kom je hem niet vaak tegen. Zeer onterecht want van het hele koffieconcert blijft de Serenade in G, opus 141a je toch het meeste bij. Pure muziek, speelse thematiek op virtuoos poëtische manier uitge sponnen, zowel in vivace, larg hetto als presto. Muziek van een eigentijdse adem, waarvan nie mand zich teleurgesteld of afke rig kan afwenden, zeker niet wanneer gespeeld met een inzet en kunde als van het Reger Trio. PAULA KONING Fleuropvoor. wie er geen gat in ziet. Koninginnegracht 135, Den Haag. LEIDEN In een Schouwburg vol geeman- cipeerdevrouwen en mannen, trad het vrou wencabaret van Natascha Emanuels zater dagavond op met „Een traan voor elke roos". Natascha weet samen met haar vrouwenca baret een beangstigende werkelijkheid te schetsen van het leven van de vrouw, waar bij het gevoel van onbehagen in de gecondi tioneerde rolpatronen wordt aangetoond. De cynische teksten vormen een duidelijke aanklacht tegen de huidige maatschappij, die volgens het cabaret wordt geregeerd door mannen. Bekende zaken als gelijke rechten, kansen en betaling werden onder andere aange haald in „Voordat ik aan mezelf toekom" en „Wie ben ik dat ik dat doen mag". Ook het abortusprobleem werd aangesneden in „Seveso" en „De kindjes van Van Agt". In het programma zitten ook politieke aan klachten tegen bijvoorbeeld de oorlog in Ierland en de toestanden in Chili en Zuid- Afrika. Zoals het liedje „Maria Arrigada" dat handelt over een gemartelde vrouw in Chili. Het programma zat goed in elkaar. De verschillende nummers werden met gro te snelheid en afwisseling gebracht Voor een goede omlijsting van het geheel zorgde Fred Hekket met zijn piano-begeleiding en Anne Fortuin zorgde voor een sfeervolle belichting. Behalve Natascha Emanuels bestaat het ca baret uit Carla Delfos, Cilly Datell, Corrie van Kessel en Aletta de Vries. De teksten waren voornamelijk van Ingrid van Delft en Ed Leeflang. Het programma duurt nog tot en met april waarvan de laatste maand in het Amsterdamse Tingel Tangel Theater. SYLVIA VAN LEEUWEN Stichting Onderwijs in de Wetenschap der Creatieve Intelli gentie, afdeling Leiden, houdt dinsdag 24 januari in het gemeentecentrum aan de Prinses Marijkelaan 4 te Voorscho ten een inleidende lezing over de techniek van de Transcen dente Meditatie. De lezing begint 's avonds om acht uur en de toegang is gratis. Open avond op Augustinus Augustinus, dat tot op heden een besloten studenten vereni ging is, wil al sedert enkele jaren veranderen in een vereniging voor „alle" jongeren. In het kader hiervan wordt een serie avonden georganiseerd over de problemen, die hiermee samenhangen en over de mogelijke functie van een dergelijke open jongerenvereniging. De Tweede avond in de serie, die op vrijdag 27 januari wordt gehouden is een open avond, dus voor iedereen vrij toegankelijk. Het thema van de avond is dé ralatie stad-universiteit en studenten-bevol king. Het programma van de avond omvat een diaserie van de stad Leiden, een video-interview met burgemeester Vis, een rede van rector magnificus Kuenen over zijn kijk op de relatie stad-universiteit en een forumdiscussie met mede werking van Troef, Gemeente, Universiteit en S.S.R. De avond wordt swingend en feestelijk afgesloten met een optreden van de Leidse negenmans forma tie „Touchwood". Het programma begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. NCBO-vergadering De NCBO houdt dinsdag 24 januari in een van de zalen van de „Bevrijdingskerk" aan de Montgomerystraat een ledenvergadering. Spreker is de heer L. Balt, hoofdbestuur slid, met als onderwerp, „Aktuele zaken voor het Overheid spersoneel op brede basis in 1978". Na de pauze is er gelegenheid tot vragen stellen. Volksdansen Het Breehuys heeft op de woensdagavond van acht tot tien uur nog plaats voor enthousiaste volksdansers. Deze groep van vijftien jaar en ouder worden volksdansen geleerd uit Roemenië, Yoegoslavië, Griekenland en Engeland. Het geheel staat onder deskundige leiding van Kees Banning. De kosten zijn slechts vijf gulden per maand. Vandaasg gaat in het Breehuys Club 1315 van start. Een en ander begint om 19.00 uur. Het is de bedoeling van de club om jongens en meisjes van 13 tot 15 jaar elke maandag avond van 19.00 tot 20.15 uur te laten samenkomen om creatief bezig te zijn, wat te praten, te sporten, toneel te spelen, kortom, ruim een uur gezelligheid, en dat alles voor f 0,75 per avond. Belangstellenden kunnen zich opgeven in 't Breehuys, Breestraat 19, tel. 130983. Sizwe Bansi Scène uit „Siswe Bansi is dood" De Belgische toneelgroep „Brabants Kollektief Tea ter" brengt op 28 en 29 januari het toneelstuk „Sizwe Bansi is dood" in het LAK-theater. Het is een stuk voor twee acteurs over de leef- en werkomstandigheden van de zwarten onder het Zuidafrikaanse apartheidsregime, in 1972 geschreven door Athol Fugard samen met de zwarte Zuidafrikanen die in eigen land de twee rollen vertolkten, John Kani en Winston Ntshona. „Sizwe Bansi is dood" werd een aantal keren met groot succes in Zuid-Afrika opgevoerd. Kani en Ntshona werden in oktober 1976 na een voorstelling in Butterworth gearresteerd en na een regen van protesten weer vrijgelaten. Sindsdien mogen zij niet meer in eigen land spelen. „Sitzwe Bansi is dood" is het verhaal van een zwarte Zuidafrikaan die in „blank" gebied wordt geconfronteerd met de vicieuze cirkel, waarin de pasjes-wet hem plaatst: buiten het blanke gebied" is geen werk en hij mag niet binnen het gebied blijven omdat hij geen pasje heeft. Doordat Sizwe op het lijk van een vermoorde zwarte stuit, waarop hij een pasboekje vindt, kan hij de cirkel doorbreken, ook al moet hij daardoor voortaan leven met de naam van een dode. Het stuk wordt gespeeld door de Belgische acteurs Dirk Buyse en Ronny Commissaris. Aanvang beide avonde/n 20.15 LEIDEN De Orfeus-mythe is in wezen het verhaal van het romantisch kunstenaarschap. De kunstenaar (Orfeus) raakt zijn geliefde (Euridice) kwijt aan de dood. Eenmaal krijgt hij de kans haar terug te winnen. Met behulp van zijn kunst dringt hij de onderwereld bin nen, maar gebrek aan vertrou wen doet Orfeus opnieuw Euri dice verliezen. Waarover hij de rest van zijn leven zingt. Louis Andriessen (muziek) en Lode wijk de Boer (tekst en re gie) hebben van Orfeus een mo derne opera gemaakt die door de groep Baal zaterdagavond in het LAK-theater met veel vaart, verve en lichamelijke vaardig heid werd gebracht Deze tijd lijkt de verhevenheden van vori ge cultuurperiodes alleen nog maar te kunnen ironiseren. Orfeus is een klagende nareist geworden met opflikkeringen van mannelijkheid, een egotrip pende popmuzikant, die zich verlustigt in zijn eigen standjes. Euridice trekt haar conclusie, trekt zich terug in de vrouwen wereld en onttrekt zich aan Or feus door zelfmoord te plegen. Aphrodite, haar raadgeefster, is de sterke vrouwelijke godin, ter wijl Apollo, muzengod en inspi rator van Orfeus, een innerlijk zwakke en zich in orakeltaal hullende godheid is geworden. Van dat vervormde thema maakt Baal een schitterend kijkspel vol theatereffecten, die nu weer bij deze „Orfeus" net binnen de perken blijven en niet verworden tot retorische bom bast. Het lichamelijk, gestileer de spel heeft definitief gezege vierd over tekstgericht of emo tioneel theater. Het gesproken woord is tot het uiterste beperkt en de gezongen tekst is, net als bij popmuziek en klassieke ope ra's, onverstaanbaar. Zo heeft Lodewijk de Boer van Orfeus een moderne mythe ge maakt over de wraak der vrou wen, een thema dat voor sommi gen de vertaling is van de essen tie van de vrouwenemancipatie in de huidige tijd. Baal heeft die wraak in al haar gruwelijkheid voor het publiek tot bijna ri tueel theater gemaakt

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3