Selectiewedstrijden voor W.K. Sprint een lachertje Sophie en Hennie zijn terug van weggewees Timman behoorlijk op dreef B-titels voor Oudshoorn en Heida Gaeton Boucher maakt indruk Pol verovert jeugdtitel SPORTTRIBUIME DE WINST VAN TIMMAN Van Helden wint, maar tijd van Tveter is beter LEIDSE COURANT/ pagina 20 WIJK AAN ZEE Kortsjnoj heeft een goede warming-up gehad in Belgrado voor het veer tigste Hoogoventoernooi. Met 2,5 punt uit drie partijen gaat hij reede op kop. Zijn afgebroken stelling tegen Sosonko uit de eerste ronde kon hij weliswaar niet tot winst voeren, maar de partijen tegen Mecking en Panno werden ge wonnen. En hoe. Beide tegenstanders lever den een moedige strijd met het zwaartepunt op de positionele speelwijze. In de tweede ronde, zaterdag, koos Mecking met wit voor de Franse partij. Kortsjnoj is vermoedelijk de grootste kenner van dit systeem. Ondanks een geprepareerde variant van Mecking kon deze toch niet voorkomen dat de zwarte stukken, naarmate de strijd vorderde ook meer bewe gingsvrijheid kregen. Al in de eerste zitting werd het pleit beslecht. Gisteren demonstreerde Kort6jnoj eenzelfde staaltje van fijngevoelig positiespel, gecombi neerd met een feilloze techniek. Panno had met zwart de openingsproblemen van de Engelse partij maar ternauwernood overleefd of hij be ging een kleine onnauwkeurigheid. Dat was voldoende. Van de vier Nederlanders draalen Timman en Ree het best. Timman won zaterdag een strategisch gevecht van Miles, die met zwart altijd verliest van zijn Angstgegner. De totaals core tussen deze spelers is opgelopen tot 6,5-1,5 In het voordeel van Timman. Gisteren trad onze kopman tegen Kavalek in het strijdperk. Er kwam een Grünfeld-lndische partij op het bord. Kavalek speelde dit keer met verve en kon zelfs zo omstreeks de 20ste zet groot voordeel verwerven. Hij deed dat niet en Wit: Timman (Ned.) Zwart: Miles (Gb) 1. e2-e4 c7-c5. 2. Pg1-f3 Pb8-c6, 3. d2-d4 c5xd4, 4. Pf3xd4 g7-g6. 5. c2-c4 Pg8-f6, 6. Pb1-c3 d7-d6. 7. Pd4-c2 Lf8- g7, 8. Lf1-e2 0-0. 9. 00 Pf6-d7. 10. Lc1-d2 Pd7-c5. 11 b2-b3 Lc8-d7, 12. 12-13 a7-a5.13. Kg1-h1 b7-b6,14. Ld2-e1 Dd8-b8. 15. Ta1-c1 Db8-b7. 16. Pc3-d5 f7-f5. 17. e4xf5 Ld7xf5. 18. Le1-f2 Ta8- d8. 19. Pc2-d4 Pc6xd4, 20. Lf2xd4 Lg7xd4. 21. Dd1-xd4 e7-e5, 22. Dd4-e3 Lf5-e6, 23. Pd5-c3 Le6-d7. 24. Tc1-d1 Ld7-c6, 25. Le2-d3 Tf8-f4, 26. Ld3-c2 b6-b5. 27. c4xb5 Lc6xb5. 28. Tf1-f2 Lb5-c6, 29. Kh1-g1 Tf4-f6. 30. Tf2-d2 Kg8-g7. 31. Pc3-d5 Lc6xd5. 32. Td fl Db7-b6. 33. h2-h4 Td8-c8. 34. Ta a5-a4. 35. h4-h5 Pc5-d7. 36. h5-N Kg7-f7. 37. De3xb6 Pd7xb6. 38 Tc Pb6-d7. 39. Tb5-b7 Kf7-e7, 40. b»'j'i Tf6-f8, 41. Lc2-d3 Tc8-c1 (t). 42. Ko 1 Tf8-c8. 43. a4-a5 Tc1-c7. 44. a5-a6T c5. 45 Tb7xc7 (t) Tc8xc7. 46 Td Pc5xd3. 47. Tb2-b7 Ke7-d7. 48. Tc7xb7, 49. a7-a8 (p) Tb7-c7. 50. r Pd3-f4. 51 a4-a5 Kd7-e7. 52. a 'v Tc7-c2. 53. Da8-b7 (f) Ke7-f6, 54. a Kf6-g5. 55. Db7-e7 (t) Kg5-H5. 56. a (p) g6-g5, 57 De7-f7 (t) Kh5-h4, Df7xf4 (f) e5xf4, 59. Da8-b7 Tc2-e2, Db7-d7 zwart geeft op. toen ze liefst 1,3 punten op llona Leushuis achterstond. Sophie Westenbroek had toen de tweede plaats in handen, achter Haitske Valentijn-Pijlman die in De venter zelfverzekerder voor de dag kwam dan eerder dit seizoen. Toen maakte Nederlands sterkste sprint ster de indruk dat ze vooral psy chisch niet opgewassen is tegen de druk van een belangrijk toer nooi. De valpartijen waren dan ook niet vreemd. In Deventer echter draaide Haitske Vaientijn haast ou derwets en legde met 43.8 op de 500 en 1.31,5 op de 1000 meter de basis voor een winnend toer nooi. Opleving De opleving van Ina Steenbrug- gen op de tweede dag was, even eens bijzonder opmerkelijk. De toen werd snel daarna de strijdbijl begraven. Een stevig begin. Eveneens op twee uit drie kan Hans Ree komen. Tegen Portisch ontliep hij alle gevaar door de voorzet te gebruiken om remise te maken. In de volgende ronde bestreed hij de underdog Paul van der Sterren met de Spaanse partij en met succes. Om groter verlies te voorkomen offerde de debutant een kwaliteit. Dat dit niet toereikend voor de remise was had in de tweede zitting moeten blijken. Maar Ree vond niet de beste voortzetting en de partij werd wederom afgebroken. Remise lijkt niet onwaarschijnlijk. Genna Sosonko heeft drie puntendelingen ver zameld. Tegen Najdorf kwam de remise simpel tot stand, omdat deze oude schaker niet op winst Speelde. Hans Reen kon in de tweede zitting van het duel met Paul van der Sterren niet de juiste voortzetting vinden, waardoor de partij voor de tweede keer moest worden afgebroken. DEVENTER De verrassingen bleven niet uit. Al na de eerste dag van het dubbele schaatstoer nooi op de Deventer kunstijsbaan kon men zien dat er onverwachte dingen zouden gaan gebeuren. Bij de sprintsters, die selectie wedstrijden om vijf plaatsen (vier en een reserve) voor het WK sprint manifesteerde zich Sophie Westenbroek, terwijl bij de all- rounders die elkaar in het natio naal B-kampioenschap bekamp- ten, Hennie Top voor een surprise zorgde. Beide rijdsters zagen hun inspanningen beloond, want de Friezin plaatste zich door haar derde plaats voor de sprintstrijd in Lake Piacld, terwijl Hennie Top dankzij haar nationale B-tltel over een kleine maand aan het A-kam pioenschap mag meedoen. De terugkeer van twee voor de schaatssport verloren dochters, zo leek het. Want er zullen weinig rekening hebben gehouden met het feit dat Sophie Westenbroek en Hennie Top^die vooraanstaande rol zouden gaan spelen in Deven ter. De B-kampioene moest nog niet zo lang geleden een operatie ondergaan, maar slaagde erin via een harde training terug te komen. Met Sophie Westenbroek ligt het iets anders. Al jaren leunt de schaatsenrijdster uit Steggerda te gen de top aan. maar iedere keer lijkt er wel iets merkwaardigs te moeten gebeuren, zodat de Friezin verstoken bleef van internationale ontmoetingen. Maar Sophie West enbroek heeft een ijzersterk karak ter en wenst daarom niet ten on der te gaan in het spel wat met haar gespeeld wordt Het is toch wel een unieke zaak dat dat Sophie Westenbroek één van de vier dames is die 11 en 12 februari Nederland zal vertegen woordigen tijdens het WK sprint. Want diezelfde Sophie Westen broek (ook weer door haar karak ter) is met Atje Keulen-Deelstra één van de beste marathonrijdsters van dit moment. Waaruit blijkt dat er nog heel wat moet gaan gebeu ren eer men in ons land goede sprintsters wil krijgen. De helft Door het sterke rijden van Sophie Westenbroek zal slechts de helft van de kernploeg van trainer Ab Krook in Lake Placid In aktie komen. Het scheelde overigens bijzonder weinig of die vijftig pro cent was maar drieëndertrg een derde geweest, want pas op de Iaat9te afstand slaagde Joke van Rijssel erin het aankomende ta lent llona Leushuis in het alge meen klassement te passeren, hoewel er voor de Bergumse niet meer in zat dan een reserve plaats voor Lake Placid. Die uit verkiezing dankte Joke van Rijs sel aan haar slechte eerste dag DEN HAAG Ton Oudshoorn is Jan Broere opgevolgd als nationaal all-roundkampioen bij de b-rljders. De 23 -jarige schaatser uit Rijpwetering won geen enkele afstand. Op de 500, 1500, 3000 en 5000 meter eindigde hij respectievelijk als tweede, zesde, derde en zevende. Op 18 en 19 februari mag hij tijdens de nationale a-kampioenschappen in Eindhoven proberen zich een plaats in de kernploeg te verwerven. Tweede op De Uithof werd Moek, derde Pasman. Bij de b-sprinters veroverde Jan Heida de titel, gevolgd door de ex-kernploegleden Eppie Bleeker en Jan Bazen. ASSEN Wlm Pol uit Twello, bij de a-Junioren en Jaap Swaagman (Sappemeer) in de b-afdallng, hebben dit weekeinde op de Asser kunstijsbaan de nationale jeugdtitels bij de jongens veroverd. Pol die op de sprint zevende werd. won vervolgens de 3000. 1500 en 5000 meter en verbeterde op die afstanden de baanrecords van Assen voor junioren. Ook in de b-groep werden drie Asser records voor die leeftijdsklasse verbeterd. Geert Kuiper reed 40,6 op de 500 meter, Aap Swaagman 1.23,0 op de kilometer en Piet Liefaard 4.29,8 op de 3000 meter. DEN HAAG De spanning was te snijden zaterdagavond op De Uithof tijdens de selectiewedstrijden voor de wereldkam pioenschappen voor sprinters die op 11 en 12 februari in Lake Placid (Amerika) worden gehouden. Weer was de schaatssport, die van rellen en incidenten aan elkaar hangt, een fors Incident rijk. De opzet was dat de sprinters zich via de selectiewedstrijd zouden plaatsen. Daar zou niet van afgeweken worden, was tevoren vastgesteld. Dat de KNSB het echter wel deed, daarmee kon bijna iedereen vrede hebben. Jos Vaientijn, de onberekenbare, de pechvo gel en ook het paradepaardje van coach Henk Gemser, speelde een hoofdrol. Met Miel Govaert kwam hij aan de start op de 1000 meter. Een beter duel hadden de ongeveer vijfhonderd toeschouwers niet kun nen verlangen. Maar het pakte anders uit. Beide sprinters reden tegen elkaar aan en kwamen ten val. Vaientijn verleende geen voorrang in de tweede bocht en viel te snel naar binnen. Daarbij raakte hij de schaats van Govaert, greep zich toen (onnodig) aan zijn tegenstander vast en beiden gingen tegen de grond. Govaert liep daarbij een bloeduitstorting op en kon op advies van KNSB-arts Hans van Elfst rust houden tot donderdag. Vaientijn werd gediskwalificeerd maar mocht de volgende dag wel starten. Hij zegevierde zaterdag op de 500 meter, gisteren bevestigde hij zijn vorm door zowel de 500 als de 1000 meter te winnen. In de kleedkamer gingen Govaert en Vaien tijn alles behalve vriendelijk met elkaar om. Het woord „opzet" viel zelfs. Er brak een kleine ruzie uit tussen belde rijders, die echter binnenskamers gehouden kon wor den. De vader van Govaert: „Hij trok Miel mee over het ijs. Dat was niet nodig geweest en bovendien kon een „sorry" er niet eens af. Ook over de blessure van Miel zie Vaientijn: „Een beetje opgezet maar niets bijzonders". Maar hij zit nu wel thuis met zijn been op een stoel. Dat heeft hij allemaal aan Jos Vaientijn te danken". Verscheuren Jos Vaientijn mag dan erg hard rijden, de vraag blijft of hij voor topsport geschikt is. Immers, velen waren de mening toegedaan dat hij niet door Miel Govaert op de 1000 meter geklopt wil worden,wat er zaterdag zeker in zat. Miel Govaert heeft aangekon digd met Vaientijn geen ruzie meer te zullen maken maar hem tijdens komende wedstrij den „op het ijs te verscheuren". De 25-jarige Vaientijn heeft overigens al dikwijls een „scheve schaats" gereden. Tij dens de W.K. sprint in Berlijn stond hij 'bij de laatste afstand een enorm aantal punten voor maar werd gediskwalificeerd wegens drie valse starts. Tijdens de W.K. 1977 in Alkmaar kon hij de spanning op de laatste dag niet aan en stortte hij als een kaarten huis in elkaar en daan/oor was hij een zowel gevierde als verguisde rebel bij de KNSB omdat hij het profschaatsen beoefende. De KNSB heeft Vaientijn echter niet laten vallen. Dat is juist want hij is een van de snelste sprinters, zo niet de snelste. Henk Gemser mocht gisteren van de LTC en het dagelijks bestuur bekend maken dat de selectiewedstrijd onder deze omstandighe den voor niets was geweest en dat de bond Vaientijn en Govaert niet in de kou laat staan. Behalve dit tweetal gaan naar Lake Placid Sies Uilkema en André Kraayeveld. Vanochtend is dit viertal vertrokken naar Davos, waar vrijdag en zaterdag aan interna tionale wedstrijden wordt deelgenomen. Lieuwe de Boer en Bert de Jong gaan ook mee naar Davos en zullen daar uitmaken wie van de twee als reserve meegaat naar Lake Placid. Henk Gemser: „Ik ben erg blij met deze oplossing. Formeel gezien hadden Jos Vaientijn en Miel Govaert er natuurlijk naast gestaan maar zoiets kun je niet maken". OSLO Hans van Htldan haeft beslag gelegd op de eerste plaats van de internationale wedstrijden in Oslo, waaraan echter geen Noren meereden. De Noren reden nationale wed strijden. Van Helden triomfeerde zowel op de 1500 meter als de 5000 meter, maar door de zeer slechte weersomstandigheden waren de tijden uiterst matig. Op de schaatsmijl noteerde Van Helden een winnende tijd van 2.11,1 en op de 5000 meter kwam hij in 7.55,3 als eerste over de streep. Tveter. juist geselec teerd voor de Noorse ploeg voor de strijd om de Europese titel was op deze afstand in het natio nale toernooi bijna tien secon den sneller met 7.46.,5. In het totaal klassement reed Van Hel den 175.996 punten bij elkaar. Tveter kwam tot een totaal van 176.767. Hennie Top greep de titel bij de B-dames in Deventi Utrechtse slaagde er zelfs in twe afstanden te winnen, al moest 2 de eerste plaats op de tweed 500 meter delen met Haitake V lentijn (44,6). Door die knappe tweede Ina Steenbruggen moest Soph Westenbroek een plaats vrijgeve maar verder zakte ze niet. De Frii zin bleek de beste all-rounder de sprintsters en behaalde op bi sis daarvan haar uitverkiezing voc Lake Placid. Geen enkele afstan won ze, maar haar achterstand de winnares bleef steeds beperk Haar doorzetten zag ze in Deventi in ieder geval beloond, want Sophie Westenbroek reizen 00 Haitske Valentijn-Pijlman, Steenbruggen, Sijtje van der Li de en als reserve Joke van Rij; naar Amerika af voor het wereli kampioenschap sprint. i\ Klassering De strijd om het nationaal B-kam pioenschap betekende teven Q voor de eerste zeven de klasse ring voor de A-titelstrijd. De kern ploegleden van Ab Krook (Sljtjt van der Lende, Joke van Rijssel,da* Ina Steenbruggen, Haitske Valen-ih tijn, Annle Borckink en Klaski 1 Meijer) waren vrl|gesteld kwaliflkatle terwijl Sophie Westen broek, Anneke Zinstra en Jeltjt Jansma die aan de sprintselectie- cl wedstrijden meededen, daarbij ei werden gevoegd. Dat betekende je dat de eerste zes van het B-kam- ht pioenschap rechtstreeks werden tu geplaatst en een zevende werd aangewezen, zodat in totaal 2 tien dames bij de nationale titel strijd in Eindhoven zullen mee doen. De zeven open plaatsen werden Ingenomen door Hennie r Top, Ineke Kooiman, Hennie Eb g binge, Afke Jansma, Ans van der Ploeg, Marjan van de Berg en Hannie de Jong. Reserve is Gon- nle Brouwer. De B-titelstrijd in Deventer eindig-6! de met het kampioenschap van Hennie Top. Na een goede eerstefo dag kwam ze op de eerste plaats|ad in het algemeen klassement, al iw bleef het verschil met de naaste db concurrentie gering. De tweede dag reed de schaatsenrijdster uil Wekerom nog beter. Vooral haaf rijden op de 3000 meter (winnend in 5.01.8) was prima, waardoor ze een grote kloof sloeg tussen haai en de concurrentie. Met een voor sprong van 1,3 punten op nummer twee mocht ze uiteindelijk de kam pioensbloemen in ontvangst ne men. Evenals Sophie Westenbroe* is de 20-jarige Hennie Top terug van weg geweest. Sies Uilkema versloeg op de 500 meter zaterdagavond op De Uithof Bert de Jong. De laatste krijgt in Davos nog een kans om als reserve mee te gaan naar de W.K. sprint. DAVOS De Canadese junior Gaetan Boucher en de weinig bekende Oostduitse rijdster Kornelia Jacob leverden tijdens de internationale Zwitserse kampioenschappen enkele schitterende tijden af. Boucher won de 500 meter in 38,70 seconden en realiseerde op de 10Ó0 meter de beste seizoentljd met een chrono van 1.16,10, een baanrecord voor de snolle Davoser piste. Kornelia Jacob liet op de 500 meter een tijd van 42.71 seconden afdrukken en zette op de 1000 meter een tijd neer van 1.26,80. Boucher maakte op de tweede (155.630). dag nog betere tijden. Op de Bij de dames werd de Oostduitse 1000 meter zegevierde de 19-jari- ge Canadees in 1.15,56. Boucher bleef slechts 0,23 seconden ver wijderd van het wereldrecord van de Rus Jevgeni Koelikov. De Zweed Johan Granath bleef meer dan een seconde achter, maar reed met 1.16.74 toch een Zweeds record. Eerder had Boucher de 500 me ter gewonnen in 38,19 seconden. Hij was daarmee 0,51 seconden sneller dan zaterdag. De Noor Kaj-Arne Engelstad werd in 38,55 seconden tweede. Johan Granath werd tweede met 154.535 punten (Zweeds record). De Noor Terje Andersen eindigde als derde Cornelia Jacob eerste. Zij won net als Boucher vier afstanden. Gisteren legde zij de 500 meter af in 42,92 seconden. Op de 1000 meter liet de Oostduitse een tijd afdrukken van 1.27,77. Het pun tentotaal van Cornelia Jacob was 172.925. Water Birk en Silvia Brunner werden Zwitsers sprintkampioen, respectievelijk bij de heren en de dames. Silvia Brunner, die giste ren de 500 meter won in 43,28 seconden en op de 1000 meter opviel met 1.27,59 vestigde in de sprintvierkamp met een totaal van 174.470 punten een natio naal record. Sophie Westenbroek kwam terug en plaatste zich als marathonliefhebster in de selectie voor de wereldtitelstrijd sprint.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20