Veel gewonden bij slippartijen in vroege ochtend redes- ;esprek tiuurvast Minister wil hulp aan J Cuba stoppen Voetgangers langereden 25 min. schade in kottervisserij Inbraak in Nieuwveen Hoger beroep Folkerts op 7 maart Maandag: 23 januari 1978, 68e jaargang no. 20948 Schwejk Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Cirecteur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. rtenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) mementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. „De brave soldaat Schwejk". tv- serie naar de satirische roman van Jaroslav Hasek op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.04 uur „Halfon heuvel zwijgt", Isar'aeli- sche speelfilm uit 1976 en om 22.50 uur Bram en Freek in „De vrouw als medemens". Ned. II om 20.25 uur van een herdershond". Veel bewolking Opklaringen, maar later plaat selijk regen. Matige tot krachti ge wind uit het zuiden. Maxi mum temp. ongeveer 5 graden. Morgen zon: 8.32-17.12. Maan: 17.51-8.06 Scheveningen hoog water: 3.24, 15.33 Laag water: 11.21, 23.57 natuuri 00 let Sadat StetJJZALEM/CAIR0 <UPI/Rtr> Het Mikt er°P dat a,,een de 'nigde Staten nog in staat zijn de volledig vastgelopen bespre- >n tussen Israël en Egypte weer uit het slop te halen. Minister ;e liet gisteren trouwens optimistisch weten dat beide landen een week tot tien dagen hun vredesbesprekingen weer hervatten. Maar vooralsnog stellen beide landen zich >ver elkaar onbuigzaam op. •dag had president Sadat in een grote rede voor het parlement :huld voor de mislukking van de onderhandelingen aan Israël :ten dat „er alleen op uit is zijn bezetting van Arabisch gebied ïreeuwigen en vast wil houden aan zijn opvatting van een )t-Israël". Israël zou alleen maar tijd hebben willen winnen, •r luid applaus van het parlementsleden verklaarde Sadat: „Ik apkarrMjjever naar het eind van de wereld gaan, dan ook maar een ar rIrPe^ bl°ed te laten vloeien van een van mijn soldaten. Maar jïb Weizman (de Israëlische minister van defensie) ook gezegd lik geen centimeter grondgebied zal weggeven, al moet ik voor vechten tot het eind van wereld". !1 reageerde zondag op de rede van Sadat met het besluit het lire overleg met Egypte in Cairo voorlopig in de ijskast te Sadat had de mogelijkheid daartoe opengelaten op Ameri- verzoek, nadat hij hét politieke overleg in Jerzalem had iroken. De Israëlische minister-president Begin verklaarde ig dat het besluit voorlopig ook de besprekingen in Cairo te ien is genomen vanwege de „onaanvaardbare, ultimatieve van Sadat. Hij noemde de eisen van Sadat „kwetsend voor nsion joodse volk en de joodse staat", terwijl de Egyptische kranten 10 mIsemitische termen gebruiken, heeft Amerika gevraagd om zijn land eenzelfde moderne inuitrusting te geven als Israël, niet om oorlog te voeren maar it Israël zich, gesteund door de Amerikaanse wapens, zo aagt, aldus Sadat. Sadat rekent er evenwel niet op ij de wapens krijgt. (Van onze verslaggevers) LEIDEN/DRIEBERGEN - De on verwachts optredende gladheid heeft vanmorgen op tal van wegen in het land kettingbotsingen ver oorzaakt, die over het algemeen redelijk goed zijn afgelopen. Zeer veel blikschade en hier en daar vooral lichtgewonden. Het ernstig ste ongeval als gevolg van de glad heid deed zich voor zover totnutoe bekend is, in Lisse voor. In deze gemeente botsten twee auto's op elkaar, waarbij een 20-jarig meisje uit Sassenheim ernstige inwendige kneuzingen en gebroken armen en be nen opliep. De bestuurder van de ande re auto werd aan rug en hóófd gewond. Beide gewonden werden naar het Aka- demisch Ziekenhuis in Leiden overge bracht. In Alphen a.d. Rijn verloren tientallen automobilisten de macht over het stuur 'ón botsten tegen stoepranden, bomen paaltjes en voorgangers in files op. Een automobilist raakte met zijn auto in de Oude Rijn. Hij kon tijdig op het droge gebracht worden, voordat zijn auto zonk. In Hazerswoude kwamen tien meldin gen van aanrijdingen als gevolg van de gladheid binnen. Op rijksweg 4 bij Leiderdorp raakten een vrachtwagen combinatie en vier personenauto's in een slip. De vrachtwagencombinatie vloog door de vangrail van de midden berm en kwam op de vluchtstrook van de andere weghelft tot stilstand. De bestuurder werd ernstig gewond naar het Akademisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De verkeerspolitie van Driebergen kreeg vroeg in de ochtend al vijftig meldingen van botsingen bin nen, waarbij verschillende automobilis ten lichte verwondingen opliepen. De meeste van deze ongevallen gebeurden op de rijkswegen rond Amsterdam, Rotterdam, Breda en Tilburg, aldus de verkeerspolitie, die in de loop van de morgen steeds meer meldingen binnen kreeg. ihiphol ijgt andere lam IPHOL In maart zal de ctie van Schiphol besluiten populaire naam van de thaven te veranderen. Ge- n zal worden uit aandui- en Amsterdam Insternatio- Airport, ofwel Holland In- ational Airport. De wijzi- houdt verband met de we huisstijl die de luchtha- zich aan wil meten te lde in de ogen van het bui- ;en betere identiteit te gen. onderzoek heeft uitgewezen de in Nederland geliefde m Schiphol afkomstig van feit dat er veel schepen ter itse plachten te vergaan toen Haarlemmermeer nog water over de grenzen nauwe- bekend is en door velen s niet uitgesproken kan wor- Omdat de directie er alles gelegen is Schiphol in het teniahd te verkopen voor als grootste belastingvrije ikelcentrum ter wereld men nu de naam verande- Min Minister De Koning (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse ontwikke lingshulp aan Cuba zal volgend jaar wor den beëindigd. Dit heeft minister De Ko ning (Ontwikkelingssamenwerking) aange kondigd in een vraaggesprek dat NRC-Han- delsblad met hem had. De hulp aan Indone sië, die in ons land eveneens omstreden is, zal wel worden voortgezet. Minister De Koning verklaarde, dat hij niet ial vechten voor voortzetting van de hulp aan Cuba. De steun bedroeg de afgelopen kabinetsperiode 15 miljoen gulden jaarlijks en was bestemd voor een medisch projekt op het Cubaanse platteland. Volgens de bewindsman moet je activiteiten mijden die grote verdeeldheid scheppen in de kring van het thuisfront. „De buitenland se politiek van Cuba heeft in de publieke opinie geen genade gevonden. Daarmee houd ik ernstig rekening", aldus De Koning, wiens partij, de ARP, de afgelopen jaren geen overwegende bezwaren had tegen de hulp aan Cuba. Die bezwaren bestonden wel bij WD en CHU. Volgens de bewindsman rechtvaardigen de „bijzondere betrekkingen" van ons land met Indonesië de voortzetting van de ontwikke lingssteun aan dat land. Hij meent, dat er in Indonesië een goede ontwikkeling gaande is waar het gaat om de eerbiediging van de mensenrechten. „Grote aantallen mensen die zonder vorm van proces gevangen werden gehouden, zijn kort geleden vrijgelaten", aldus de minister. HOEN Twee Leidse voet- ïgers zijn gisteravond op ver killende plaatsen in Leiden bij t oversteken aangereden. Een jarige vrouw raakte gewond n zij bij het oversteken op de agweg door een aankomende to werd geschept. Daarbij P zij een vleeswond aan haar en en rechter oog op. Boven dien brak zij als gevolg van de val haar pols. Een 54-jarige Lei- denaar liep flinke verwondingen op aan zijn gezicht toen hij gis teravond op het Levendaal wil de oversteken. Beide slachtof fers werden voor behandeling en nader onderzoek naar net AZL overgebracht. NIEUWVEEN - In de nacht van zaterdag op zondag is er er in een woning aan de Dorp straat een verzameling oude munten en een hoeveelheid sie raden ontvreemd ter waarde van 5000 gulden. De inbrekers verschaften zich toegang tot de woning door een achterdeur te ontzetten. De dieven zijn nog voortvluchtig. De politie stelt een onderzoek in. VLISSINGEN (ANP) De Nederlandse-kottervissers zullen dit jaar 25 miljoen gulden aan inkomsten derven door de nieuwe quoteringsmaatregelen. Ze maken zich ernstig bezorgd om het voorbestaan van de Nederlandse kottervisserij. Dat bleek dit weekeinde tijdens een informele vergadering van de Zeeuwse kottervissers, die in Vlissingen werd gehouden. Morgen zal een delegatie van de Nederlandse zeevisserij een onderhoud hebben met de secretaris-generaal van het ministerie van landbouw. Daar zullen de vissers een duidelijke uitspraak van de overheid eisen over de vraag hoe men denkt de Nederlandse visserij in stand te houden. Volgens voorzitter Walhout van de Zeeuwse Kotterfederatie ziet het er op het moment zeer somber uit. Bij de vorige quoterings maatregelen toen de Nederlandse visserij nog 9200 ton tong op jaarbasis kreeg toegewezen, zei minister Van der Stee van land bouw en visserij al, dat men hiermee voor de Nederlandse visserij de nullijn had bereikt. Op 30 januari worden in EEG-verband de nieuwe quoteringsmaatregelen vastgesteld. Zoals het er nu uitziet gaat het tongquantum voor Nederland nog eens met 1800 ton omlaag. Dat vinden de kottervissers onaanvaardbaar. „Als er aan deze hoeveelheid piet valt te tornen, dan zal de Nederlandse regering ons op andere wijze moeten bijstaan om onze tijdelijke overcapaciteit in stand te kunnen houden", vonden zij. AMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof in Amsterdam zal op dinsdag 7 maart het hoger beroep behandelen dat het Westduit- se RAF-lid Knut Folkerts (26) heeft inge steld tegen het vonnis van de Utrechtse rechtbank. Deze veroordeelde hem op 20 december 1977 tot twintig jaar gevangenis straf wegens moord op een brigadier van de Utrechtse gemeentepolitie en poging daartoe op een hoofdagent. De rechtbank in Maastricht doet op woens dag 25 januari uitspraak of zij het uitlever ingsverzoek van de Bondsrepubliek voor Folkerts al dan niet toelaatbaar acht. De zitting van het Amsterdamse hof wordt gehouden in het kantongerecht in de Buiten- veldert, dat qua gebouw, ligging en beveili gingsmogelijkheden daarvoor beter geschikt is dan het paleis van justitie aan de Prinsen gracht in het centrum van de hoofdstad. Zoals gebruikelijk bij dit soort processen zullen door de gemeentepolitie buiten het gebouw en in het kantongerecht door de rijkspolitie speciale veiligheidsmaatregelen worden getroffen. Voor halve ton gestolen uit fotohandel in Sassenheim SASSENHEIM Bij een in braak bij een fotohandel aan de Hoogstraat is Sassenheim is vannacht voor een bedrag van rond de 50 duizend gulden aan camera's gestolen. De daders verschaften zich toe gang tot de winkel door het forceren van de voordeur. Daar na hebben zij vermoedelijk de gestolen goederen in een gereed staande wagen geladen. Het be drijf was tegen inbraak verze kerd. Van de daders ontbreekt vooralsnog ieder spoor. ,Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. ADVERTENTIE VANDAAG TIEN PAGINA'S Kraay ook niet? EINDHOVEN Adrie van Kraay, centrumverdediger van PSV die giste ren niet kon spelen vanwege een bles sure, denkt er hard over het voorbeeld van zijn ploegmak- kers Van Beveren en Van der Kuijlen te volgen en te be danken voor een eventuele selectie. „Er is voor mij toch geen plaats met Krol, Rijsbergen en Dusbaba. Wat moet ik daar dan al die weken doen", aldus Van Kraay. Boskov mag contract uitdienen ROTTERDAM De kans dat Feyenoord voor het eind van het seizoen trainer Vujadin Boskov zijn congé zal geven, is gering. De leiding wil hem zl|n contract laten uitdienen. Directeur Guus Brox: „We hebben destijds ook eens een trainer. Brzezanczyk. voortijdig van zijn functie ontheven maar hij kon óók moeilijk met de selectie overweg. Dat is bij Boskov niet zo. Bovendien hebben we destijds ervaren dat het niet beter gaat als de trainer voortijdig verdwijnt. Het is wel duidelijk dat het contract met Boskov niet zal worden verlengd. Het is het tweede seizoen dat hij geen kans ziet ons in het Europese voetbal te brengen. Hoog op onze verlanglijst staat Cor Brom, momenteel bij Sparta.'' Brom heeft zijn eisen bij het bestuur van Sparta gedepo neerd en daarover wordt vanavond gesproken. Drs. Cor van Rijn, voorzitter van Sparta, heeft al te kennen gegeven dat hij het weinig op prijs stelt dat Feyenoord weer aanklopt bij de buurman, die ook al eens Kristensen en Kreuz aan de stadionclub kwijt raakte. Indien Brom inderdaad zou vertrekken, zal Sparta contact opnemen met Piet de Visser die eens als b-trainer bij Sparta zijn loopbaan is begonnen. Albert Zweifel(t) Voor de strijd om het wereldkam pioenschap veldrij den - ook cyclo cross genoemd - was een parkoers gekozen in Amore- bieta, een dorp in Spanje. Dat was goed gekozen want bij voorkeur wente len deze fietsers zich in de modder en daarvan was vol doende voorhanden in Amorebieta. Dit is winnaar Albert Zweifel die er zelf wel eens aan moet zweifelen of hij wel zo'n leuke sport heeft gekozen. Albert Zweifeit het meest als hij, als Zwitser, zijn leren broek uit moet doen om in een dun bedeksel te crossen. Dat hij wereldkampioen werd verguldt de pil. Wildeboer was Neer- lands beste prof. (tiende) en Stamsnijder (vierde) de beste amateur. Niet verantwoord basketball GRONINGEN Toen de rust bij de basketballwedatrijd Nationale Nederlanden - Radio Musette in Groningen naderde, stapte de Rotterdamse radloploeg van het veld, verliet door een achterdeur de sporthal en ging naar de trein. Er werd zo ruw gespeeld dat de coach van Radio Musette hot niet verantwoord achtte het duel uit te spelen. De coach, Arjan de Bruin: „Ik heb al eens vanuit Groningen een speler per ambulance naar Rotterdam moeten laten vervoeren en daar voel Ik niets meer voor. Het leek meer op Amerikaans voetbal dan op basketball'. Eerste kampioen LEIDEN De eerste voetbalkampioen heeft zich gemeld. Het is het dameselftal van Zevenhoven, dat zaterdag voor de dertiende keer in successie won, van KMD uit Waterin gen met 4-0, en ongeslagen kampioen werd. De eerste ploeg die degradeerde is het Haagse SVGW dat na zeven tien wedstrijden slechts een punt vergaarde en verdwijnt uit de eerste klas zaterdagafdeling. Revanche Borg op Connors Boca Raton (Florida) Het Zweedse tennis-fenomeen Björn Björn Borg heeft gisteravond in het Amerikaanse Boca Raton de laatste partij van het Groot-Slemtoernooi 1978 gewonnen. Zij 7-6, 3-6 en 6-1 overwinning op concur rent Jimmy Connors (van wie hij vorige week in New York het Masterstoernooi verloor) was goed voor ruim een kwart miljoen gulden. Connors scheen de eerste set op zijn naam te gaan brengen. Hij leidde op eigen service met 5-3. Zijn tegenstander kwam terug en won de tie-break. De tweede set was voor de Amerikaan die echter daarna kansloos was. In de beslissende set nam Borg een voorsprong van 4-0. Twaalf maal hebben Borg en Connors nu tegenover elkaar gestaan. Borg won vier keer. Van de laatste vier ontmoetingen eiste Borg er drie op. Onverrichterzake naar huis DEN HAAG De Nederlandse scheidsrechter Bob Dam mers, die door de Amerikaanse voetbalclub New York Cosmos was uitgenodigd om drie oefenwedstrijden te komen fluiten, Is gisteren - na een verblijf van een week in de Verenigde Staten - onverrichterzake teruggekeerd. Door de hevige sneeuwval was het onmogelijk de wed strijden te spelen. Oorspronkelijk zou Dammers nog twee weken in de VS blijven.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1