merika moet eg vinden litimpasse M-Oosten Russische raketten helpen Ethiopïêrs Britse fascisten proheren jeugd hun ban te m krijg' en Gereformeerde delegatie voerde in Zuid-Afrika „openhartig gesprek" kerk wereld Huwelijk en gezin en arbeidsethiek onderwerpen voor brief bisschoppen van Modekoning Valentino valt zijn voetstuk ANDREOTTI FORMATEUR Propaganda voor recht zelfverdediging Romeins brevier wordt vertaald KORTE METTEN UITENLAND LEIDSE COURAN'" VRIJDAG 20 JANUARI 1978 PAGINA 9 IRUZALEM/CAIRO (UPI/Rtr) Israël zowel als te hebben gisteren duidelijk gemaakt dat Ame- de oplossing moet vinden voor de huidige tasse in het vredesoverleg door druk uit te oefe- •n op de tegenpartij. Minister Cyrus Vance voert indaag in Cairo besprekingen met president Sadat, e woensdag zijn onderhandelingsdelegatie uit Jeru- lem terugriep, omdat naar zijn mening Israël de ^prekingen liet verzanden zonder bereid te zijn tot icessies. sferen heeft premier Begin met Vance gesproken. Hij heeft u-bij de punten herhaald waarover niet kan worden gepraat: toeschikking voor de Palestijnen, ontmanteling van Joodse derzettingen in de bezette gebieden en teruggave van Jeruzalem, dat eist van Begin tenminste souplesse tegenover de Egyptische nimumeisen: teruggave van de bezette gebieden en zelfbeschik- ig in enigerlei vorm voor de Palestijnen. Tussen beide standpun- p is nauwelijks een compromis denkbaar. Sadat heeft met het ^groepen van zijn minister Kamel een wanhopige poging gedaan tAmerika te bewegen tot pressie op Israël. Daarbij hebben ook mstreden opmerkingen van Begin en andere Israëlische leiders negatieve uitwerking op de Egyptenaren gehad, in erkende gisteren dat hij bereid is zich van prikkelende spraken te onthoudec. Maar hij verklaarde ook dat Israël niet Bid is het werk van de pioniers in de Sinaï, die letterlijk de jestijn deden bloeien, te vernietigen. In de Gazastrook en op de sette Jordaanoever bevinden zich de belangrijkste punten van aëls nationale veiligheid die het niet in handen wil gegeven van II onverzoenlijkste vijand, de PLO. Premier Begin toonde zich lc pijnlijk getroffen door de vergelijking met Shakespeares lylock die een Egyptische krant had gemaakt en door de aan raak van de Egyptische minister Kamel op Oost-Jeruzalem. Hij rzeljerde dat Jeruzalem „eeuwig een zal blijven en de hoofdstad t Joodse volk". i blijft nog een mysterie wat de volgende zet zal zijn van Bident Sadat, die gisteren door minister Kamel is geïnformeerd er de besprekingen in Jeruzalem. Morgen houdt Sadat een ejpraak tot het parlement. Men speculeert over nieuwe gespreks- imen, in het geheim. Aan de hand van Sadats toespraak zal ftël beslissen wanneer het weeï zal deelnemen aan het gesprek de militaire commissie in Cairo. (Van onze correspondent Michael Wells) De beschietingen vanaf de zee vielen samen met verder op de Dahlak-eilanden. Deze basis zou sche vliegtuigen bemand worden door Cubanen. ASMARA Ethiopische troepen zijn in een luchtaanvallen door Russische Mig-21 en Ameri- zowel de haven als de zuidelijke Rode Zee kunnen Voorheen vlogen de straaljagers eerst voorzichtig hevige strijd gewikkeld met Eritrese rebellen die kaanse F5 straaljagers. De bedoeling van deze bestrijken. heen en weer voor ze hun doel uitkozen, zeggen drie-kwart van Massawa in handen hebben. De aanvallen is de houdgreep, waarin het Eritrese Hoewel de guerrilla's zowel in Eritrea als in de de Eritreërs. Maar die taktiek is nu anders gewor- Ethiopiërs maken gebruik maken van granaat- en Volksbevrijdingsfront de stad sinds vorige maand zuidoostelijke provincie Ogaden beweren de plat- den en op 1 januari verrichten de Ethiopische raketvuur, blijkbaar vanaf Russische schepen, om heeft, te breken. ♦oian/ïemKi^«« ij.. t.uu.. j_ ..i:»...-iu._j telandsgebieden stevig in handen te hebben, is de vliegtuigen bombardementen op Keren, Decanere, tenminste nog enige voet aan de grond te houden Zesduizend Ethiopische gewone soldaten en volks- Ethiopische luchtmacht altijd absolute heerser in Tessenei en Mendefera, steden die diep in het in de enige diepe haven aan de Rode Zee die militie zitten nu vast, letterlijk met hun rug tegen de lucht geweest Tot voor de lente van vorig jaar „bevrijde" gebied liggen en lang als veilig be- "i*u de zee, op twee kleine schiereilandjes, het havenge- werd de luchtmacht bevoorraad door Amerika. schouwd werden. Keren werd om half elf door de vliegtuigen aange- Deze overmacht in de lucht wordt op het ogenblik vallen met zwaar-explosieve en anti-mankracht met twee 57mm-dubbelloops kanonnen en twee Er zijn aanwijzingen dat de Russische bondgeno- versterkt door Russische Migs die voor het eerst bommen die op de graanmarkt werden uitgewor- raketlanceerinrichtingen. Ik heb deze vaartuigen ten van de Dergue, de Ethiopische leider, zich gezien worden in Eritrea en die aanvallen uitvoe- pen. Schoolkinderen renden gillend de klas uit met eigen ogen gezien en gefotografeerd, terwijl voorbereiden op de val van Massawa. Volgens de ren op de guerrilla's in Massawa. Het Eritrese toen napalm op een fort vlakbij viel. Zo snel en landingsvaartuigen af en aan voeren voor de inlichtingendienst van het Eritrese Volksbevrij- Volksbevrijdingsfront beantwoordt de luchtaan- zo doelmatig ging de aanval te werk dat de 4 fguerrilla-leiders er van overtuigd zijn dat de vlieg- evacuatie van de Ethiopische troepen die in de dingsfront zijn de Russen en Cubanen bezig een vallen soms met luchtdoelgeschut. marinebasis van Massawa omsingeld liggen. nieuwe marinebasis te bouwen ruim 30 kilometer De guerrilla's vermoeden dat veel van de Ethiopi- tuigen niet bemand werden door Ethiopiërs. ISSABON (Reuter/UPI) De Portugese socialistische partij en t conservatieve democratische en sociale centrum hebben listeravond een akkoord getekend over de vorming van een lienwe, door de socialisten geleide regering. 'fsident Antonio Eanes heeft Soares naar het Belempaleis ontbo- i om hem met de vorming van een nieuwe regering te belasten, t akkoord tussen de socialisten, Portugals sterkste partij en de Jhtrum-democraten die nooit eerder regeringsverantwoordelijk heid hebben gedragen, voorziet onder meer in stabilisering van hide economische toestand dit jaar. In de Volkswagenfabrieken in Emden is gisteren de laatste „kever" van de band gekomen. Deze. met enige vertedering, ontvangen kever komt niet in de verkoop maar gaat naar het Volkswagenmuseum in Wolfsburg. Er zijn in West-Duitsland totaal 16.255.500 kevers' verwaardigd. Zij worden nu alleen nog maar gemaakt in Mexico en door dochteronderne mingen van VW in andere landen. In onze scholen worden de leerlingen geregeld onderworpen aan communistische hersenspoelin- (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het beruchte „Nationale Front", de fascistische en vierde grootste politieke partij van Engeland, heeft vandaag een indrukwekken- Een dergelijke propaganda past uiteraard volko de campagne gelanceerd voor recrutering van men in het kader van de rassenhaat, die sinds schoolkinderen, die 14 jaar of ouder zijn. In Engeland eindigt de schoolplicht bij het bereiken van de 16-jarige leeftijd. enkele jaren gepredikt wordt door het Britse Nationale Front. Een van de voornaamste punten van het politiek programma van deze partij De schoolkinderen worden aangespoord zich kan- gedwongen repatriëring van de 2 miljoen kleurlin- didaat te stellen voor toetreding tot het Y.N.F. (Youth National Front), het nationale Jeugdfront. _u_ t t De partij van Ex-nationaalsocialist John Tyndall miljoen immigranten." Tachtig procent van de (43) is van plan een kwart miljoen pamfletten uit „muggers" (straatrovers), zijn zwart; 85 procent te geven, die breedvoering vertellen hoe men een van hun slachtoffers zijn blanken". „rode leerkracht" kan ontdekken. Een ander on derdeel van de N.F.-propaganda machine is geti- Het Nationale Front vindt de idee van een Britse teld: „Hoe de strijd aanbinden tegen rode leer- samenleving met vele rassen en huidskleuren vol- krachten". komen verwerpelijk. Ofschoon ook de kerken Het is duidelijk, dat de leden van het Nationale pleiten voor verstandhouding tussen de onder- Front overal communisten zien. Hun boekjes zijn scheidene rassen die in Groot-Brittannië vertegen- vlugschriften en waarschuwen voor communisti- woordigd zijn, beweert het Nationale Front dat sche infiltratie op de Britse scholen. „Rode leer- ieder streven naar gelijkheid van de rassen een krachten", aldus de N.F.-propaganda, „gebruiken communistische of marxistische oorsprong heeft, allerlei trucjes om jullie te misleiden. Zij stellen Een onderzoek, ingesteld door de Universiteit jullie ondermeer, dat alle rassen gelijk zijn. Opvoe- overigens aan het licht gebracht, dat ders misbruiken sociale studies voor marxistische de meeste N.F.-aanhangers weinig ontwikkeld, jong en ontevreden zijn. ■■li ROME (VPI„Valentino", de ongekroonde koning van de Italiaanse „alfa moda" sinds bet begin van de jaren zestig, toen Jacqueline Kennedy Onassis bem uitkoos als baar bo/leverancier, is gisteren van zijn troon gestoten door de internationale inkopers. „Dit is niet alleen slecht, het is vervelend", zei een Amerikaanse inkoper bij het zien van Valentino's lente/zomercollectie van '78 in een zaal tjokvol beroemdheden, onder wie Gina Lollobrigida. „Ik had nooit gedacht dat Valentino in staat was tot zoveel middelmatigheid", meende een Duitse inkoper. Karakteristiek voor de povere collectie waren Valentino's avondparty japonnetje van chiffon: elke vrouw heeft ze gedragen op haar eerste uitje met een jongen. Het enige applaus dat de ongelukkige couturier eigen lijk kreeg, gold een creatie van witte crêpe de chine, bezaaid met bergkristal en met decolleté tot op de taille. De Parijse mo deontwerper Cour- reges wordt hier geflankeerd door twee van zijn man nequins tijdens de presentatie van zijn voorjaar-zomercol lectie. Model Kim (links) draagt een broekpak in rose tweed en het West- indische model Ma- xette draagt even eens een rose crea tie met witte motie ven. Indonesische studentenleider waarschuwt DJAKARTA (Reuter) - Een in vloedrijke Indonesiche studen tenleider heeft de regering ge waarschuwd voor een bloedbad als president Soeharto in maart wordt herkozen. Loekman Hakim, voorzitter van de studentenraad van de Uni versiteit Indonesia zei dat de studenten tot de conclusie zijn gekomen dat de sleutel voor verbeteringen in Indonesië een verandering in het nationale lei derschap is. „Deze verandering zal er niet komen door formele procedures, maar er zal tot elke prijs voor gevochten moeten worden". Sjtsjaranski viert zijn 30e verjaardag in gevangenis MOSKOU (UPD - Anatoli Sjts jaranski is vandaag achter de gele muren van de Lefortovoge- vangenis in Moskou 30 jaar ge worden. Deze joodse dissident en ijveraar voor de rechten van de mens zit al tien maanden, terwijl de staatsveiligheidspoli- tie KGB een zaak van verraad tegen hem opbouwt die hem de doodstraf zou kunnen bezorgen. Vrienden zeggen dat Sjtsjarans- ki's 70 jaar oude moeder, me vrouw Ida Mil grom, een bezoek zal brengen aan het kantoor van het centraal comité van de com munistische partij om te vragen om de invrijheidstelling van haar zoon. Achtenvijftig medeslachtoffers. Russische joden die geen toe stemming hebben gekregen om naar Israël te mogen emigreren, hebben hun handtekening gezet onder een stuk waarin staat dat de overheid de wet overtreedt door Sjtsjaranski al ruim negen maanden vast te houden zonder dat tegen hem een proces is gevoerd. ROME (AFP-DPA-Reuter) - President Leone van Italië heeft donderdag de demissio naire premier Andreotti op dracht gegeven een nieuwe re gering te vormen. Andreotti's christen-democrati sche minderheidskabinet is maandag afgetreden. Vast staat dat de vorming van een regering Andreotti niet makkelijk zal vallen, integen deel, want bij de consultaties die president Leone in de afge lopen drie dagen voor de herbe noeming van Andreotti pleegde met de verschillende politieke partijen is gebleken, dat de christen-democraten deelne ming van de communistische partij aan de regering blijven afwijzen en dat de communis ten, zo zij al niet even stug aan hun eis van deelneming blijven vasthouden, in elk geval vastbe sloten zijn hun macht te vergro- (Van onze correspondent) PARIJS Een voormalige president van het die sinds geruime tijd verontrustende vormen Hoge Franse Gerechtshof wil de Fransen tegen aanneemt. geweldpleging en misdaad beschermen door het De voormalige president van het Hoge Hof, mr. recht van primitieve zelfverdediging te propage- Romerio, is van oordeel dat de gemeenschap zich ren, omdat hij van mening is dat het recht van in staat van oorlog tegen de wereld van de mis- de burgers op zelfbescherming elke dag met daad bevindt en dat de eerlijke burger als gevolg voeten getreden wordt. daarvan evenals de soldaten in de oorlog het recht Een recente overval met moord in een Parijse en zelfs de plicht hebben als eerste te schieten voorstad heeft de openbare mening bijzonder ont- zonder daarover tegenover de justitie verantwoor- vankelijk gemaakt voor de sfeer van onveiligheid ding af te leggen. De Nederlands-gereformeerde .delegatie heeft haar gesprek met een afvaardiging van de I Nederduits-gereformeerde kerk (blank) in Zuid-Afrika ervaren als van ingrijpende (jetekenis voor de onderlinge Verhoudingen. Dit behoeft Échter nog niet te zeggen dat Jij voortzetting van het ge sprek in de toekomst niet zin vol zou achten." Dit heeft de delegatie meege deeld na het twee dagen du rende gesprek dat van beide zijden als openhartig, op de man af en verduidelijkend werd omschreven. De delegatie zei dat over het «ftindamentele punt van de ras senverhoudingen hierin over eenstemming bestond, dat het handhaven van de eigen iden- titëit nooit in strijd mag ko men met de eis van evangeli sche gerechtigheid. Dit neemt niet weg dat over de toepas sing van dit beginsel toch een zodanig verschil van overtui ging bestond dat beide delega ties niet tot een gemeenschap pelijk standpunt konden gera ken. De delegatie van de Neder duits-gereformeerde kerk, die werd gevormd uit de zgn. „breee", moderatuur", (het da gelijks bestuur van de synode der NG-kerk, de grootste kerk gemeenschap in Zuid-Afrika). gaf eveneens een verklaring uit Blijkens deze sluit de „breee moderatuur" zich aan bij de laatste uitspraak van haar synode die luidt: „Een staatkundig stelsel dat ge bouwd is op eigensoortige ont wikkeling bij verschillende be volkingsgroepen, kan in het licht van de bijbel principieel verantwoord worden. Hierin moet echter altijd het gebod tot naastenliefde gesteld wor den als de ethische norm voor hèt realiseren van gezonde vol- kerenver houdingen De Nederlands-gereformeerde delegatie verklaart op het standpunt te staan dat de kerk in Zuid-Afrika niet mag berus ten en zich nog veel minder kan indentificeren met een be wind waarin een blanke min derheid soeverein beschikt over het wel en wee van de meerderheid van de bevolking en hun het recht onthoudt zelf mede te beslissen over hun eigen woonplaats, arbeidsmo gelijkheden en toekomst. Zij is van mening dat de kerk naar het evangelie zich moet stellen aan de zijde dergenen wier rechten worden verkort of zelfs ook geheel worden weggenomen. Nog veel minder moet zij zich laten verleiden om, naar de maatstaven van ditzelfde bewind, ook haar ei gen interne betrekkingen met de niet-blanke leden te rege len, hetgeen betekent a at zij aan zichzelf en haar regelin gen meer macht en autoriteit toeschrijft dan aan het woord van God. Als alternatief ziet genoemde delegatie niet dat de kerk in de gegeven situatie steun zou moeten verlenen aan onder wijzende activiteit die slechts chaos en bloedvergieten te weeg zou brengen. Veeleer meent zij dat de kerk al haar gezag en invloed moet aan wenden zowel bij haar leden als bij de regering van het land om tot een oplossing van de problemen te komen, waar aan alle bevolkingsgroepen uit hoofde van haar eigen recht en dus op gelijke voet kunnen deelnemen. Zij ontkent niet dat de NG- kerk binnen de grenzen van het bestaande bewind doende is tot betere verhoudingen te komen. Zij is er echter diep van overtuigd dat dit alles niet zal baten tenzij de kerk, zowel in haar eigen kring als in de samenleving de onbetwistbare rechten van alle bevolkings groepen met kracht bepleit. De Nederlands-gereformeerde delegatie bestond uit drie mo- deramenleden: ds. C. Mak, sy- nodepraeses, ds. A. C. Hofland en dr. H. B. Weijland, de hoog leraren dr. J. Plomp en dr. H. N. Ridderbos en de oud-syno- depraeses dr. A. Kruyswijk. De bisschoppenconferentie heeft besloten het nieuwe Ro meinse brevier te laten vertalen voor de Nederlandse kerk provincie. Zij stelt zich voor de Belgische bisschoppenconfe rentie te verzoeken mee te werken aan het maken van één vertaling voor Nederland en Vlaanderen en drie personen te benoemen in een gemengde commissie. Voor de RK kerkprovincie werden aangezocht: mgr J. Bluys- sen, bisschoppelijk referent voor de liturgie, en de Rotter damse vicaris-generaal Ph Bar osb, voorzitter van de Natio nale Raad voor Liturgie. Een derde Nederlands lid zal later Worden aangewezen. Aan de gemengde commissie zal de vraag worden voorgelegd of het mogelijk is aan het brevier een keuze uit de geestelijke literatuur van het Nederlandse taalgebied toe te voegen. De Internationale Bouworde heeft voor dit jaar vierenzes tig projecten in tien West- en Oosteuropese landen op het programma staan. De bouwor de geeft jongeren de gelegen heid twee tot vier weken van hun vakantie vrijwillig te hel pen bij haar bouwactiviteiten in sociaal zwakke of achterge bleven gebieden. De bouwor de bestaat in 1978 een kwart eeuw. In die tijd werden vijf duizend projecten door meer dan 150.000 vrijwilligers over de gehele wereld voltooid. Lutherse en orthodoxe kerke lijke leiders gaan hun contac ten op internationaal vlak dit jaar versterken. Een delegatie van de lutherse wereldfedera tie gaat van 10 tot 14 maart een bezoek brengen aan de oecumenische patriarch van Constantinopel, Demetrius. Het bezoek is een voorberei ding op tweezijdig leerstellig overleg. De president van Ghana, ge neraal Ignatius Koetoe Acheampong, heeft de uit de Verenigde Staten afkomstige religieuze Jane Evelyne Ie Frois de hoogste onderschei ding van zijn land verleend. Zuster Jane krijgt deze voor haar werk onder de leprapa tiënten in Ghana. Zij werkt vooral in de voorsteden en randgebieden van de hoofd stad Accra. Het aantal jezuieten in de we reld is in de afgelopen dertien jaar met bijna een kwart ver minderd. Dit is niet een gevolg van de toeneming van de uit tredingen, maar van de gerin ge toeloop naar de opleidings instituten. In 1964/65 waren 10.074 studenten ingeschreven tegen 3.379 nu. Het aantal je zuieten daalde in dezelfde tijd van 35.968 tot 28.020. De protestantse unie "School en Evangelie" bestaat een eeuw en wil dit een jaar lang vieren. Op 28 januari is er een feestelijke manifestatie in fc.» Jaarbeurs-Congrescentrum in Utrecht. Hier zal de jubileum film "Laat de school ons hel pen" in première gaan. Het is een documentaire over hon derd jaar christelijk onder wijs. Thich Man Giac, een van de leiders van de grootste boed- histische gemeenschap in Viet nam is uit Parijs naar Was hington gegaan om de bevol king in te lichten over de reli gieuze vervolging in zijn land. De monnik, die in oktober per schip uit Vietnam vluchtte wil praten met senator Edward Kennedy en de voormalige lei ders van anti-oorlogsbewegin gen. onder wie de protestzan geres Joan Baez. De bisschoppenconferentie heeft op haar maandelijkse ver gadering, ditmaal in Den Bosch, besloten voorstudies te laten maken voor eventuele herderlijke brieven over .„hu welijk en gezin" en "arbeidsethiek". Huwelijk en gezin is ook een van de onderwerpen die zij zal voorstellen voor de bisschoppensynode van 1980. Het tweede is de oecumeni sche beweging. De bisschoppenconferentie zal het Katholiek Sociaal-kerke lijk Instituut (Kaski) in Den Haag belasten met een onderzoek naar de motieven van ouders bij de zogenaamde "initiatiesa cramenten", dit zijn de sacramenten, die het kind inleiden in het kerkelijk leven: doopsel, vormsel en eerste communie. Onder de titel: "Op de drempel van de kerk" heeft het Kaski in april van het vorig jaar een rapport over een enquête onder de pastores betreffende de dooppraktijk gepubliceerd. Aan het slot legt het rapport de bischoppen onder andere de volgende vragen voor: zou het niet van belang zijn de motieven van de ouders van de dopelingen te onderzoeken? In hoeverre is het de moeite waard een vergelijking te maken met de beweegredenen die ouders opgeven voor het vormsel of de eerste communie van hun kinderen? Waarom hebben ouders hun kind destijds laten dopen en hoe denken zij daar nu over? Het ligt in de bedoeling dat met het nieuwe onderzoek in de tweede helft van het lopende jaar wordt begonnen en dat de resultaten vóór medio 1979 beschikbaar zijn. De bisschoppenconferentie wil dat ook de vragen die het rapport "Op de drempel van de kerk" aan de theologen en de pastoraal-theologen richt, worden bekeken. Bijvoorbeeld: wat vinden de theologen van de verschuiving in de thema's van de doopvieringen van erfzonde naar kerkgemeenschap? In hoeverre is in de feitelijke doopvieringen sprake van een echt kerkelijk gebeuren? Wat te denken van het verschil tussen liturgie en katechese enerzijds en de geloofsbeleving van de ouders aan de andere kant?

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9