Eiland vol griezels van fantast Wells En verder „Leidse School" in galerie de Poort Bluesavond in Vrij eti j dscentrum Paul Menses in Hollandse Tuyn toeren HET BOCHELTJE VAN ANTHONY QUIN GENE HACKMAN IN HET VREEMDELINGENLEGIOEN Leids Vrijetijdscentrum draait op volle Nu de decemberurukte is weg gekwijnd, staat Leiden een he le serie nieuwe films te wach ten. Ook de betere oudjes wor den van de plank gehaald. In Luxor draait de komende week een van die oudjes. Het is de derde versie van „De klokkenluider van de Notre Dame"/ uit 1956 met Anthony Quin in de rol van Quasimodo, die Lord Chany in de tijd van de zwijgende film lauwerehn LUXOR De gebo chelde van de Notre Dame (12) met Anthony Quin en Gina Lollobrigida. Regie: Jean Delannoy. bezorgde en in 1939 ook Char les Laughton geen windeieren legde. Laughton 's make-up was zo afzichtelijk origineel. dat er geen foto's van in om loop werden gebracht. De nor men zijn inmiddels veranderd, zodat van een danig mismaak te Quin wel ruim foto-mate riaal voorhanden is. Anthony Quin speelt de rol in kleur met een aanzienlijk kleinere bochel dan zijn twee voorgangers. Zijn tegenspeelster is Gina Lollobrigida en zij heeft heel wat meer in het oog lopende rondingen. LEIDEN Jazzzolder Hot House en het Leids Vrijetijds centrum houden vanavond een bluesavond in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Vanaf 21.00 uur zijn de bluesformatie Flavium en de folk/blueszanger Rex Reason daar te beluisteren. Flavium speelt in de beneden zaal. De groep is afkomstig uit Apeldoorn en vertolkt een ui terst swingende nieuwe Chica- go-blues. De formatie bestaat uit Anne-Geert Bonder, gitaar, Hans Driesten, zang en gitaar, Peter Dijksterhuis, piano en orgel, Peter Beemsterboer, drums en Eric Bagehus, basgi taar. De groep wordt tot de beste Nederlandse popgroepen gerekend en maakte twee LP's. Rex Reason, Amerikaanse bluesartiest, speelt in de film zaal. Hij zingt de traditionele Mississippi Blues en begeleidt zichzelf op gitaar en mondhar monica. Ook de „folk"-traditie gaat hij niet uit de weg. Rea son was voorheen hoogleraar filosofie aan de universiteit van Michigan, maar verruilde zijn toga voor de gitaar. Hij is sinds 1973 in Nederland en trad al eerder in Leiden op. Momenteel is hij bezig aan zijn eerste LP. De entree tot de Blues-avond bedraagt 5. Donateurs Hot House gratis. LEIDERDORP In galerie „De Hollandse Tuyn" aan de Bruggestraat I in Leiderdorp exposeren van 21 januari tot 11 februari, Paul Menses met penseel-tekeningen, Angela de Jong met keramiek en Mariëtte Geurtz met wandkleden. De openingstijden van galerie „De Hollandse Tuyn" zijn donderdag van half elf tot een uur, vrijdagavond van acht tot tien uur en zater dag en zondag van 's middags twee tot vijf LEIDEN Het Leidse Vrije tijdscentrum gaat aan het eind van deze maand op volle toeren draaien met een werve lend weekprogramma, dat voor elk wat wils het nodige te bieden heeft. Na wat ge- sleutel in de hogere regionen van het vele verdiepingen tel lende gebouw aan de Bree straat 66 zijn alle zalen dusda nig opgeknapt, dat het pu bliek zijn energie en inspira tie wederom kan loslaten op de tientallen activiteiten die uit het brein van een handje vol medewerkers zijn ontspro ten. Een van de stafleden van het L.V.C., Karei Diephuis, vertelt hier het een en ander over. „We gaan 30 januari van start met een programma, dat zo'n beetje een hele week van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met de meest uitgesproken en leuke dingen kan gaan vullen. Voor alle leeftijdsklassen is er wel iets bij, dat de moeite waard is. Zo moet je niet vreemd opkijken, als er hier 's avonds een groepje dames van in de ze- - ventig zit te klaverjassen, ter wijl rondom jongelui in spij kerbroek hun kunde beproe ven aan de flipperkast Dit soort taferelen kan je vooral meemaken op de donderdag avond in het Sportcafé, want dan worden alle spelletjes uit de kast gehaald, die het spor tieve in de mens wakker roe pen". „Maar laten we het program ma eens van voor naar achter doorlopen. De komende maan den gaan we op de zaterdag avond experimenteren met een evenement, dat bedoeld is voor die mensen, die in de garderobe wel hun jas maar niet hun hersens aan de kap stok hangen. Er komt dan een verrassingspakket vol jazzmu ziek dat de pan uit swingt, dichters die romantisch kaar slicht uitblazen, toneelspelers die met hun hoofd in de wol ken zweven maar met beide benen op de grond lopen, acrobaten en om de sensatie ten top te drijven enkele vuur- spuwers, die de koude rillin gen over je rug doen lopen. Zondags zwaaien de Leidse muziekmakers de scepter in het gebouw. Het is de bedoe ling dat het oude blaasinstru- mentarium van opa weer van de zolder gehaald wordt en dat iedereen met goede longen én zij die van het roken af willen met eigen repertoire de Breestraat, althans ons pand, tot een waar droompaleis van muzikale genietingen weten om te toveren. Maandags staat in het teken van het betere boetseerwerk, yoga, de Leidse Go-Club, een Oosterse denk sport, waar enfant terrible Ton Sijbrands het water van in de mond zou krijgen als hij het geschuif met Aziatische damschijfjes zou kunnen 2 Dan is er ook nog een cursus in een oude Chinese bewe gingsleer, TAJ CHI CHUAN, wat zonder m|er beproefd kan worden door lieden die de ge wrichten soepel en de stoel gang geolied willen houden". „De dinsdag zijn we al aardig in het spitsuur van de evene mentenreeks aangeland. Voor de mannen en vrouwen star ten we met een cursus Jazzbal- let. fotografie, tekenen en schilderen en dan halen we eveneens ons hart op aan talent, dat de Toneelworkshop ons te bieden heeft. Studenten uit de Theaterschool van Am sterdam zijn maandenlang in de weer geweest met amateurs uit onze ledenkring, die nu professioneel genoeg zijn ge worden om hun acteurspresta ties met aantrekkelijk en op de tijd van nu geïnspireerde toneelstukken voor het pu bliek te demonstreren. Voor de kinderen is het woensdag de dag van hun le ven, als we met de zogenaam de 'zeepkisten-club ons in het klein voorbereiden op de auto races van Monto Carlo. Het is de bedoeling, dat we met zijn allen karretjes gaan maken, die het ook echt moeten gaan doen. We hebben in diverse kranten advertenties geplaatst voor de levering van oude on derstellen van kinderwagens. Het is allemaal een beetje op het jeugdsentiment afgestemd, toen er nog met zeepkistjes op straat werd gespeeld, de één nog mooier dan de andere... De hele donderdag zal het een gekrioel van jewelste zijn bij ons in het L.V.C. Het is teveel iom op te noemen. Ferry Ri- gault is er weer met zijn Film huis, dat nu al weer een paar weken draait en een groot sue- ces lijkt te worden. Het sport- café zet de tapkraan open. er wordt gitaar gespeeld, geëtst en noem maar op. Iedere vrijdagavond is het vas te prik met Hot House, de jazz-sociëteit, die onlangs met het optreden van Toots Thiele- mans hoge ogen bij het Leidse publiek wist te gooien. Van avond speelt hier de Ameri kaanse gitarist Rex Reason, terwijl elders in het gebouw voor het Pop-minnende volk de groep Flavium met uitste kende bluesmuziek van zich doet spreken. Wie zich als lid van het L.V.C. wil opgeven moet zich maar eens bij ons aan de Breestraat 66 opgeven of de telefoon van de haak pakken.Ons nummer is 071- 146449/8". r.son.ip ofsbeleving Quasimodo in zijn toren met „La Lollo" LIDO 88 March or die (16) met Gene Hackman en Terence Hill. Regie: Dick Harris (geen middag voorstellingen op zater dag. zondag en woens dag) Gene Hackman lijkt, on danks zijn officiersrang, enigszins verdwaald in re gisseur Dick Richards' vreemdelingenlegioen, waar in naast een aanvankelijk nobele maar later geharde Terence Hill ook nog bijfigu ren als een begrijpende Max von Sydow en een rondflad derende Catherine Deneuve optreden. Een paar weken na Marty Feldman's „The last remake of Beau Geste", een film die de draak steekt met de valse romantiek rond het Franse vreemdelingenlegioen, lijkt „March or die" het in alle ernst te willen doen. Hack man speelt de ijzervreter, die weinig goeds voorspelt voor mannen die hun toevlucht hebben genomen tot het le gioen en Terence Hill is - zonder de blijmoedigheid van de Trinity-serie - zijn. opponent, die tenslotte geen haar beter blijkt. Hoe Dick Richards deze dure internationale rolbezetting bij elkaar heeft gekregen - Von Sydow en Deneuve vra gen ook een lieve duit pe>- draaidag - voor een verou- Gene Hackman als bikkelharde legioen-officier derd en aan alle kanten ram melend melodrama is een vraag waarvoor de produ centen zich straks te verant woorden hebben als de film - volkomen terecht overigens - zijn geld niet terugspeelt. Misschien is Feldman's aan pak om eens een voorgoed af te rekenen met de door P. C. Wren gecreëerde valse ro mantiek rond het vreemde lingenlegioen wel de enig juiste. „March or die" zou ook een lacher zijn, als er maar iets te lachen viel in deze afschuwelijke draak. M. CAMERA De tien gebo den (a.l.) Charrlton Heston en Yul Brynner in een impo sante spectakelstuk onder produktie van Cecil B. de Mille. Al weer heel wat jaart jes oud, maar nog steeds de moeite waard, (reprise) LIDO I The spy who loved me (12). Het zoveelste vermakelijke avontuur van agent 007. Boordevol aktie en nog humorvol ook. (zesde week) LIDO II De reddertjes (a.l.) Meer dan uitstekend produkt uit de Disney stu dio's. Een verrukkelijk film- avontuur, voortreffelijk gea nimeerd en redelijk Neder lands nagesynchroniseerd, (zesde week) (alleen wo, za, zo-middag) LIDO III De man die van vrouwen hield (16). Goe de film van Francois Truf- faut over de levensgenieter met een obsessie voor vrou wen. Zijn liefde voor het an dere geslacht wordt hem fa taal. (tweede week) STUDIO The last re make of Beau Geste (a.l). Doldwaze avonturen van Marty Feldman, eigenlijk te dwaas om waar te zijn. (vijf de week). REX Blue movie (16). De eerste vaderlandse sex- film, die enkele jaren gele den de toen nog bestaande filmkeuring wist te omzeilen. Een produkt van Pim de la Parra en Wim Verstappen, (derde week). EUROCINEMA I (Alp hen) The spy who loved me (12). zie Lido I. EUROCINEMA II (Alp hen) The deep (12) Jacht op een lading verdovende middelen in een scheepswrak tussen een misdadigersbende en een vakantievierend paar. Vol scenes die onder de wa terspiegel zijn opgenomen. EUROCINEMA II (Alp hen). Twee door het dolle heen (12). Het Trinity-duo Te rence Hill en Bud Spencer dat tegen wil en dank wordt ingelijfd bij de politie in Flo rida. Aardige slapstick met soms baldadige vondsten (vijfde week). EUROCINEMA IV - Sol daat van Oranje (12). Een voor Nederlandse begrippen kostbare film over het stu- jientenverzet in de Tweede Wereldoorlog. De film kent een internationaal niveau. TRIANON Het eiland van dr. Moreau (12) met Burt Lancaster en Michael York. Regie Don Taylor. De Engelse schrijver H. G. Wells kan men, wat toekomst fantasie betreft, beschouwen als een opvolger van Jules Verne. „War of the Worlds", „The shape of things to come" en „The time machine" von den ook hun weg naar het filmdoek, maar soms was hij Burt Lancaster nadert het einde minder gelukkig, zoals met „Het eiland van dr. Moreau", dat in 1932 met. Charles Laughton in de hoofdrol welis waar al eens verfilmd werd, maar dat men wijselijk verder met rust liet. Totdat Samuël Z. Arkoff van American Interna tional - zonder Roger Corman, die er misschien nog iets van had kunnen maken - het weer eens van de plank haalde. Dr. Moreau, niemand minder dan Burt Lancaster, is een te leurgesteld geleerde, die op een afgelegen eilenad in de Stille Oceaan met cel-experi menten zijn proeven voortzet om van dieren mensen te ma ken. Hij is pas halverwege als een schipbreukeling (Michael York) aanspoelt, die hij wel wil inschakelen maar die ont steld door de resultaten juist de zijde van de half mens - half dier bevolking kiest. Dus blijft er voor de bezeten Mo reau niets anders over dan York via injecties de omge keerde weg te laten opgaan. Voor het zover is komt echter Moreau's „volkje" tegen hun schepper in opstand met desa streuze gevolgen. Te oordelen naar de portetfoto's had de afdeling make-up nog wat ver der willen gaan, maar dat zit niet in de film. „Het eiland van dr. Moreau" blijft daardoor een wat lach wekkend aftreksel van de Apenplaneten-serie met knor rend en grommende onder dikke lagen schmink verbor gen, zich als apen, gedragende mannen, wier acteeprestaties verborgen blijven. Wat Burt Lancaster er in doet is na zijn knappe Visconti-rol- len en zijn optreden in Berto- lucci's eerste deel van „1900" onduidelijk. Misschien deed hij het alleen om zijn vroegere trapeze-partner Nick Cravat aan een knorrig rolletje te he iepen. Don Taylor tekende voor de regie, die alleen opvalt door het goede dompteurs- werk van enkele als half-apen verklede kolossen. MILO OS. Karei Diephuis, staflid van het Vrijetijdscentrum. Leiden De zogenaamde „Wintertentoonstelling" in de Leidse galerie „De Poort" aan de Herensteeg 11 staat voor een belangrijk deel in het teken van een groep ou dere Leidse schilders die men onder de niet officiële benaming „Leidse School" zou kunnen vangen. Deze groep Leidse schilders vertoont namelijk qua stijl en onderwerpkeuze veel overeenkomst met de „Haag se school", een groep Haagse schilders die rond de eeuw wisseling om het eenvoudig te zeggen de schildersezel op pakten en naar buiten liepen om het buitengebeuren te vereeuwigen. Galerie de Poort heeft de expositie de ondertitel „ro mantische schilderijen" mee gegeven, en romantisch zijn de landschappen en de stille vens inderdaad. Er hangt werk van Chris van de Windt (1877—1952), Arend Jan van Driesten (tijdgenoot van De Windt), Van der Nat (1855- 1927) en van de nog steeds in leven zijnde schilders Alex Rosemeier (geboren 1911) en de herontdekte Henk van den Ende (geboren 1908). Het zijn bij de landschappen vaak schitterende stukjes na tuur, zoals bosranden (Van den Ende), een dorpsgezicht. „Bosrand" van Henk van den Ende een strand die op een zeer professionele wijze tot leven zijn gebracht. Veel schilderij en zijn vervaardigd in olie verf. maar daarnaast zijn er ook aquarellen, pastellen, et sen en tekeningen te zien. Op sommige schilderijen zijn stukjes Leiden en Leidse re gio (de landelijke schilderij en) duidelijk te herkennen. Een gedeelte van de exposi tie - is gewijd aan stillevens, waaronder ook stillevens van enkele weinig bekende kunstenaars. De stillevens van Piet Herfst steken echter door gerafffineerd kleurge bruik en fabelachtige tech niek ver boven de rest uit De liefhebber van het enig zins nostalgische, figuratieve werk kan tot en met 4 fe bruari goed bij galerie de Poort terecht. De Poort staat open van dinsdag tot en met zaterdag van 13 tot 17 uur, op donderdag ook van 19 tot 21 uur, en op zondag van 14 tot 17 uur.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7