Provincie onderzoekt mogelijkheid om vuils tort voor agrariërs te behouden Zwembad in Voorschoten gaat 5,1 miljoen kosten IN NOORDWUKERHOUT GLOEDVOLLE KOORZANG IN SASSENHEIM Voorhout experimenteert met openbare vergaderingen Leiderdorp betrekt burgers bij plannen voor rijksweg A4 Noordwijkse Reddingsbrigade kiest vrouw van het jaar99 KORTWEG Opnieuw boete geëist tegen Oegstgeestenaar die hond neerstak REGIO! LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 JANUARI 1978 PAGINA 4 iT/ (Van een onzer verslaggevers) NOORDWUKERHOUT - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland stellen binnen kort een onderzoek in naar de mogelijk heid om de Noordwijkerhoutse vuilstort plaats open te houden voor het storten van agrarisch afval. Dit is gisteren me degedeeld naar aanleiding van schrifte lijke vragen van het provinciale staten lid Wim van der Berg (Boerenpartij). Aan het sorten van huisvuil op de offi cieel gesloten vuilnisbelt wordt in over leg met de gemeente Noordwijkerhout, zo snel mogelijk een einde gemaakt Een klein succesje voor de Boerenpartij die in de Provinciale Staten slechts één zetel heeft. Enkele maanden geleden be sloot het provinciebestuur om de overvol le stortplaats te sluiten. Voor de vele bloembollenkwekers in de omgeving van Noordwijkerhout betekent de sluiting een ramp. Voor het storten van bloembolle- nafval moet uitgeweken worden naar het VAM-station in Voorhout Het tarief op de Noordwijkerhoutse stortplaats be draagt 8 gulden per kubieke meter, ter wijl in Voorhout 42 gulden per 100.000 kilogram moet worden betaald. Afgezien van de kosten van het vervoer naar Voorhout, is deze prijsverhoging voor de meeste kwekers onbetaalbaar. In zijn vragen aan het dagelijks bestuur van de provincie wees de heer Van der Berg erop dat particuliere stortplaatsen een onvermijdelijk gevolg zouden zijn van het sluiten van de Noordwijkerhout se stortplaats. „Bovendien", zo stelde hij, „is het agrarisch afval milieuvriendelijk en sterk inklinkend". Hij stelde het colle ge van Gedeputeerde Staten dan ook voor om de vuilstortplaats open te hou den voor dit speciale doel of een andere stortplaats aan te wijzen. In het antwoord op de vragen van de heer Van der Berg beaamde het provin ciebestuur de stelling dat de financiële gevolgen voor de kwekers bijzonder na delig zijn. „De capaciteit van de stort plaats is geheel verbruikt In het kader van het onderzoek naar aanleiding van de afavalstoffenwet moet gezocht worden naar een alternatief voor de verwerking van agrarisch afval. In dit stadium kan geen uitsluitsel gegeven worden", aldus het college van G.S. Wel beloofde de provincie om te bestuderen of de Noord wijkerhoutse stortplaats nog enige tijd open kan blijven. Het argument dat agra risch afval milieuvriendelijk is, is volgens de provincie weinig steekhoudend. „In bollenafval bevinden zich veel restan ten van bestrijdingsmiddelen, het afvaT klinkt alleen in als er geen lagen aarde In een eerste reactie toonde Wim van der Berg zich bijzonder tevreden. „Het is fijn dat je als eenmansfractie in de Provincia le Staten van Zuid-Holland toch de gele genheid krijgt om het ernstige onrecht dat een handjevol bollenkwekers dreigt te worden aangedaan, nog enigszins kimt keren. Het ziet ernaar uit dat er nu werkelijk wordt uitgezien naar een rede lijk alternatief', aldus Van der Berg die toch het idee houdt dat men hem zijn succesje misgunt „In het antwoord op mijn vragen stellen G.S. dat ze het onder zoek instellen op verzoek van de Land en Tuinbouwbond. Juist nu de statenver kiezingen zo dichtbij zijn willen ze niet toegeven dat ik gewoon gelijk heb Appel-prijs voor Astrid van de Hoeven De 9-jarige Astrid van de Hoe ve, leerlinge van de derde klas van de St.-Aloysiusschool uit Zoeterwoude heeft de landelij ke eerste prijs gewonnen van een tekenwedstrijd in het ka der van de schooltandverzor- ging. Gistermorgen werd haar de prijs uitgereikt, een fiets. Dezer dagen worden overal in het land waar op de basisscho len prijzen zijn gevallen, de kinderen op appels getrac- teerd. Hierbij wordt in het bij zonder de schooltandverzor- ging betrokken, waarvan het preventieve werk extra aan dacht verdient, in het bijzonder wat betreft de tandheelkundige gezondheidsvoorlichting en -opvoeding van de schoolkin deren. het grootste gezondheidsp bleem bij de jeugd, die heeft, behalve een gaaf gel De oorzaak ligt dan meestal verkeerde eet- en snoep woonten. Appels behoren de betere snoep en „Het I ren Kruis" verleent dan medewerking aan de ai „Snoep verstandig, eet een pel", uitgaande van het Ci traal Bureau van de Tuinboi veilingen in Nederland. RAAD MAANDAG „IN COMMISSIE" BIJEEN VOORSCHOTEN - Maandag avond komt de Voorschotense gemeenteraad in „commissie- vorm" bijeen. Een van de be langrijkste onderdelen van deze commissievergadering is de voorbereiding van de bouw van een overdekt zwembad en de inrichting van een recreatieter rein. Voorgesteld wordt de bouw van een overdekt zwembad en ron dom dit bad een recreatieterrein met zwem-/waterpartijen op het terrein ten westen van het huidi ge volkstuinencomplex op de grens van de wijken Adegeest en Noord-Holland. Daar ligt al enige jaren een goedgekeurde bestemming voor een zwembad, de oppervlakte van het terrein is 2,5 ha. De bouw zal verricht worden door Kompleetbouw b.v. te Leerdam. Het overdekte zwembad vraagt een investering van 5,1 miljoen en het recrea tieterrein 1,4 miljoen. op 643.000,— per jaar en het te kort op het recreatieterrein 197.000,—. Uitgangspunt bij de voorbereiding om te komen tot een zwembad is geweest het buiten gebruik stellen van het huidige instruktiebad in Vliet- wijk. Zonder kapitaalslasten is er voor dat instruktiebad een te kort geraamd van 270.000,— over 1978. De netto-meerkosten voor de nieuwe zwemgelegenhe- den komen dan op jaarlijks 570.000,-. Om de budgettaire lasten van deze nieuwe voorziening, waar- In de Gereformeerde kerk van Sassenheim werd gister avond een uitvoering gegeven door het chr. gemengd koor „Com nu met sangh" met begeleiding van het Haags Begeleidingsorkest en Richard Heidema aan het orgel. De opkomst voor de uitvoering was redelijk. Het koor gaf een gloedvolle vertolking van diverse cantates. Dirigent Cor Kool kreeg na afloop een verdiende bloemenhulde. VOORHOUT De vaste commissies van advies en bijstand zullen in de komende maanden gaan proefdraaien met openbare commissievergade ringen. Dit wil men doen om vóór de nieuwe zittingsperiode van de gemeenteraad in septem- i ber ervaring te kunnen opdoen. Dit besluit heeft j de Voorhoutse raad gisteravond vastgelegd tij- dens de openbare raadsvergadering. Maandag gaat de zaak al draaien tijdens een vergadering van de commissie openbare werken. Dan zal worden voorgesteld een onderzoek in te stellen naar de staat waarin bruggen zoals de Kleibrug, J Coehoornbrug, de brug in de Prinsenweg en die j in de Engelselaan verkeren. Voor een nieuw bestemmingsplan „Dorpsgebied" werd een krediet van 25 mille beschikbaar ge- steld. Dit plan zal in de plaats komen van de plannen „Dorpsplein", „Dorp" en „Spoorlaan". Het „vijzelgemaal", dat sinds 1956 voor de water- beheersing van de sportvelden en naaste omge ving wordt gebruikt is versleten. Met de gerevi seerde pomp die met het gereedkomen van de persleiding naar de zuiveringsinstallatie in Noord- wijk, aan Schoonoord overbodig werd, en een bedrag van 61.500,-, zal het worden vervangen. Alleen al aan bouwkundige voorzieningen als een pompput en keerwanden is Voorhout dertig mille kwijt Nagelbrug Er waren een paar tegenvallers tijdens de recon structie-Werkzaamheden aan de Nagebrug. Hier voor werd de raad gisteravond de rekening gepre senteerd. Er moest nog eens ruim zes en twintig mille op tafel komen om de rekening van De Nederlandse Spoorwegen zijn bereid een uit breiding van de Voorhoutse „Ahob" beveiligings installatie te onderzoeken en wil voor dat onder zoek vooraf al 3000 gulden zien. Als de werkzaam heden zullen worden uitgevoerd krijgt Voorhout de drie mille terug. Het gaat met name om dat punt waar het fietspad aan de Noord-West'zijde over de overgang gaat Hier steken ook de voet gangers over. Wanneer te zijner tijd de sporthal aan de Jacoba van Beierenweg klaar is met daarin de gymnastiekzaal voor het basisonder wijs, moeten de leerlingen de overweg passeren. Om de groepen kinderen niet tweemaal de Heren weg en Jacoba van Beierenweg te laten overste ken wil men hen héén en terug aan de zelfde kant over de spoorwegovergang loodsen. Dat betekent dat zij dat op de heenweg tegen de rijrichting in moeten doen en dan geen belemme ring op hun pad vinden. Voor dat gat wil men een extra afsluitboom geplaatst zien. LEIDERDORP - Het college van B en W is van plan de bevolking van Leiderdorp op ruime schaal te betrekken bij de reactie van het gemeentebestuur op de onlangs door Rijkswater staat gelanceerde plannen voor de verbreding van rijksweg A4. Het college zal de ambtelijke adviezen en de rapporten van de externe adviseurs vóór half februari openbaar maken. Ook zal het voorlopige standpunt van het college bekend worden gemaakt De plannen en advie zen zullen verder worden be sproken in een gezamenlijke vergadering van de raadscom missies Ruimtelijke Ordenin g/Openbare Werken en Verkeer en Vervoer. Met een en ander wil men trachten zo veel moge lijk reacties uit de bevolking te verkrijgen. LEIDSCHENDAM BESCHERMT AGRARISCHE GEBIEDEN LEIDSCHENDAM Burgers die geen enkele relatie hebben met woningen, bedrijfswoningen en andere gebouwen in bet agrarische gebied van Leidschendam zullen het in de toekomst moeilijker krijgen, zo niet onmogelijk worden gemaakt, deze gebouwen te gaan betrekken. Burgemeester en wethouders willen met iedereen die in het landelijk gebied een bouwvergunning aanvraagt voor taan een privaatrecshtelijke overeenkomst aangaan waarbij aan vrager en rechtsopvolger zich voor twintig jaar verbinden voor het agrarische gebruik van het gebouw. Bij niet nakomen van de overeenkomst zou een boete van 200.000 gulden verschuldigd zijn. Voor bouwvergunningen bestaan volgens de Woningwet drie weige- ringsgronden: de bouwverordening waarin de technische eisen zijn omschreven waaraan een bouwwerk moet voldoen, het bestem mingsplan en de Monumentenwet. Binnen het landelijk/agrarische gebied zijn weinig problemen met de bouwverordening en de Monumentenwet maar zoveel te meer met het bestemmingsplan. Legio zijn vooral de laatste jaren in Leidschendam de zaken waarin de vraag zeer moeilijk kan worden beantwoord of de op te richten bebouwing zal gaan voldoen, maar vooral of ze in de toekomst ook blijft voldoen, aan het agrarisch gebruik volgens het bestem mingsplan. INOORDWIJK - De Noord- wijkse Reddingsbrigade heeft een „vrouw van het jaar". Met vrijwel algemene stemmen wees de ledenvergadering gis teravond Clara Turk aan als bet brigadelid, dat zich in het afgelopen jaar bet meest voor de N.R.B. verdienstelijk had ge maakt Als huldeblijk werd haar de Bart de Groot-wisselbe ker uitgereikt Voorzitter B. de Jong noemde de jonge NRB-ster een stille werkster", die onopvallend ber gen werk verzet en op alle fron ten van de brigade in de voor ste gelederen staat. Aan de ceremonie verbond de super-praeses Bart de Groot van de brigade een gloedvol be toog, waarin hij Clara Turk Hoeveel dit is, bleek uit de rap portage van TC-lid J. Ooms. Daarin werd onder meer mel ding gemaakt van de aktiviteit van de strandwacht. In het voorbije jaar was bewa king verricht van het laatste van mei (Pinksteren) tot 28 augus tus, volgens een rooster met de namen van 97 mannen en vrou wen, jongens en meisjes. Geza menlijk had men niet minder dan 5363 uren wacht gelopen en een drietal posten op het veer tien kilometer lange strand be mand. Ondanks het minder gun stige strandweer waren op de posten 154 EHBO-gevallen be handeld, 207 vondelingen opge past, vier maal was hulp aan geslaagd. Afgewezen was niet een kandidaat. De niet-geslaag- den waren ziek of niet komen opdagen. Grote belangstelling bestond er ook voor de EHBO- cursussen en andere instructies. Veel was er gedaan aan oefe ning en training, controle van- EHBO-posten, en dergelijke za ken. De opening van het eigen „ho me" van de NRB zal in de loop van het voorjaar plaatsvinden, verwachtte secretaris W. Star. voor in de begroting voor 1978 geen reservering is opgenomen, tot een aanvaardbaar bedrag te brengen wordt voorgesteld om 5,7 miljoen uit de reserves voor geliquideerde complexen in het grondbedrijf-te gebrui ken. Door deze aanwending kunnen de totale budgettaire lasten teruggebracht worden tot een bedrag van 76.000,—. De gezamenlijke commissies zullen zich maandag moeten uit spreken over de aanvaardbaar heid van de voorstellen, waar door de behandeling van dit voorstel in de raadsvergadering van vrijdag mogelijk wordt. Vrijdag wordt dan besloten over de gunning e.d. Het streven van burgemeester en wethouders is erop gericht om in de vergade ring van april het besluit te nemen tot realisering van het totale projekt KATWIJK Het filmhuis van 't Mallegat gaat op elf zaterdagmiddagen een actie voeren voor de aanschaf van video-apparatuur. In het ka der van die actie komt op 21 januari de Katwijkse pop groep H. M. S. Highschool- band in het jongerencen trum. Het optreden begint om 15 Uur; entree ƒ2,50 in clusief een gratis consump tie. Er zal binnenkort ook een bazar, een superdisco- middag etc. worden gehou den ten bate van de video-ac tie. KATWIJK De verkoop van kinderpostzegels en wenskaarten door het kin derpostzegelcomité in Kat wijk bracht het afgelopen najaar zo'n 3.000 meer op dan in 1976. Op het postkan toor in het zeedorp werd voor 18.600 verkocht 4.000 meer dan in '76) en in Katwijk aan den Rijn voor ƒ6.730 (ruim ƒ1.000 minder dan in '76). Dat dit laatste bedrag lager ligt dan in het voorafgaande jaar vindt zijn oorzaak in het afvallen van een „groot-gebruiker". NOORDWIJK - Ongeveer vijftig Noord wijkers blijken belangstelling te hebben voor de dagmavo voor volwasse nen. Dertig van hen zullen aan de zogenaamde opstap- cursus deelnemen, die herha- lingslessen geeft van de leer stof aan de lagere school Men stelde wel de conditie dat de cursus in Noordwijk zou worden gegeven. Avondscholengemeenschap Boerhaave uit Leiden heel dit organisatorisch kunni regelen, terwijl lokaalruimj werd gevonden in de R.K. Willibrord Mavo. De gemeen' te neemt de ƒ900 voor ln kaalhuur voor zijn rekening De kosten van de opstapcur- sus komen op ƒ90 per per soon. In het kader van de nieuw bouw van drie paviljoens voor de Ursulakliniek aan de Wasse- naarse Eikenlaan is een begin gemaakt met de afbraak van de villa „Conradette", die de oorsprong vormt van de kli niek, die in 1923 door wijlen Dr. Ed Hoelen werd gesticht. In september van dat jaar wer den de eerste psychiatrische patiënten opgenomen en dat gebeurde in deze villa, die toen nog de naam „De Den nen" droeg. Op het terrein van AFBRAAK VILLA CONRADETTE „De Dennen" verrezen in de volgende jaren de gebouwen van de kliniek. De naam „Con radette" herinnert aan een van. de eerwaarde zusters Francis canessen van het eerste ui die aan de kliniek verbond waren. De drie nieuwe pav van juens, waarvan er een intussi para in gebruik genomen werd, zi door de architect gegroepee rond een centrale buitenrui te. Deze buitenruimte zal i W>e sociaal middelpunt van de pJ chiatrische kliniek ook de tN apeutische fuinkties van de niek ondersteunen. Welnu, i ze centrale ruimte komt op plaats, waar de slopers bei schetste als een zeer bescheiden zwemmers geboden, vier keer type, die zich echter een rasech te brigadewerkster had getoond en het devies „Niet kletsen, maar doen" tot het hare had gemaakt. In zijn toespraak trok De Groot fel van leer tegen de soms ge hoorde geringschatting van zijn organisatie. „Als in een raads vergadering wordt gevraagd wat die brigade nu eigenlijk doet en een wethouder haar als een soort sportvereniging be schouwt", dan vind ik dat iets verschrikkelijks. Ik erger mij daar dood aan", aldus de ere voorzitter, die verder nog atten deerde op het vele werk, dat de was men in aktie gekomen voor loos alarm, een keer was een in levensgevaar verkerende bader uit zee gered, men had een vis ser met z'n boot geborgen en ook nog geassisteerd bij het op blazen van een gevaarlijk obsta kel in zee. De aktiviteiten van de NRB ble ken zich niet te beperken tot strandwacht alleen. Van niet minder belang is de inzet bij de zweminstructie. De rapporten van de technische commissie ga ven daaromtrent cijfers. Er had den zich 402 kandidaten aange meld voor de zwemdiploma's en brevetten. Van hen waren er 385 OEGSTGEEST/DEN HAAG HAAG - „We maken hier vaak mee dat volgens een ver dachte iemand die met een mes is gestoken, zelf in dat mes was gesprongen. Als ik u goed begrijp, doen honden zoiets óók", con cludeerde de president van de Haagse rechtbank na het verbaal te hebben aange hoord van een 40-jarige verdachte uit» Oegstgeest die zich moest verantwoorden, omdat hij een hond had gestoken. „Ik liep een appeltje te schillen. Dat doe ik tweemaal per dag, „lichtte hij toe. Er liep een grote herdershond die op mijn kleine hondje aan kwam, zodat het diertje tussen aanvalt. Moet je dan jezelf maar laten ve scheuren?" aldus verdachte. „Waar blijfta veiligheid van de mens?" mijn benen kroop. De eigenares van de grote hond riep die terug. Even later kwam ik langs dezelfde weg en sprong de hond weer op mijn hondje af. Toen kwam hij net in het mesje terecht," aldus de informatie De president moest meedelen, dat verdadl van verdachte. reeds eerder is veroordeeld tot twee j* Maar de eigenares van de grote hond en een gevangenisstraf wegens poging tot doodsla andere getuige hadden verklaard, dat ver- Sinds 1974 krijgt verdachte 196 per we< dachte het dier opzettelijk in de schouder Ziektewetuitkering. De kantonrechter te W had gestoken. Hij kwam aanlopen met een den had verdachte in eerste instantie verot hand op zijn rug en daarin had hij een mes. deeld tot 300 gulden boete en de officier t Na de steek keek hij erg voldaan," aldus in hoger beroep geen reden om wijzifj de getuigen. van die veroordeling te vragen en „Het is een gevaarlijke hond die iedereen bevestiging daarvan. Vonnis op 2 febr. Jeug

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4