Goed jaar Leidse voor veemarkt De Schakel vraagt meer woonruimte [NFORMATIEAVOND OVER TOEKOMST TREKVLIET ,,CRM-vuistregel door Leiden niet nageleefd lezers LEIDS VOLKSHUIS TEGEN WETHOUDER TESSELAAR: „Stadsschaapsherder kan Leiden van onkruid ontdoen" IN 1978 NAAR TWEEDE PLAATS IN NEDERLAND? Raadsvragen over y\ aflasting punk-optreden ).4! (Van een onzer verslaggevers) op^EIDEN De Leidse veemarkt heeft een goed ar achter de rug. Vorig jaar is de totaal-aanvoer inti statief beter geweest dan die van de naaste •y jncurrent-veemarkten in Nederland. Zowel in verfen Bosch, Zwolle als Leeuwarden en Utrecht erd een aanzienlijke teruggang in de totaal-aan- t Moer waargenomen, variërend in percentages van So«45 tot 17%. De Leidse veemarkt daarentegen reeg slechts 3,5% minder aanvoer dan bet jaar tarvoor. Volgens Groenoordhallen-directeur A. Jong bestaat er een goede kans dat Leiden dit jaar zal opklimmen van de derde naar de jveede veemarktstad van Nederland, en daarmee r0,*w naaste concurrent, Zwolle, van deze plaats zal erdrijven. let name de aanvoer van nuchtere kalveren ullu ntwikkelde zich in vergelijking met de concurre- ende veenmarkten bijzonder gunstig in Leiden, j ie teruggang in Den Bosch, Zwolle en Leeuwar- De Leidse veemarkt maakt kans dit jaar op te klimmen tot de op een na grootste van Nederland. den beliep op dit punt tussen de 15 en 20%, terwijl de Leidse veemarkt in de Groenoordhallen de aanvoer vorig jaar licht zag toenemen. Leiden had in tegenstelling met andere veemarkten nog geen negatief effect te verwerken van de neiging om de nuchtere kalveren eerder buiten de geïnstitutio naliseerde veemarkten om aan te bieden. Overi gens heeft de Leidse veemarkt zich in de meeste sectoren redelijk goed weten te handhaven. Dat geldt bijvoorbeeld voor de graskalveren (stijging van bijna 14%) en de bokken en geiten (stijging van 28%). Ook de schapen- en lammerenmarkt gaf een stij gende aanvoer te zien (2,6%) zij het dat deze wat minder is door de geografische spreiding die zich in deze sector heeft afgetekend: Leiden heeft er sinds enige tijd op dit terrein wat concurrenten bijgekregen. Een aanmerkelijk grotere aanvoer werd opgetekend bij de paarden, pony's en veu lens: 28,3%. Bij de varkens werd alom in den lande een sterke teruggang van de aanvoer gesignaleerd, waarbij in de meeste gevallen sprake was van meer dan een halvering. Desondanks konden Lei den zich ook hier redelijk handhaven: de aanvoer liep met „slechts" 12,8% terug. Ook de teruggang in de aanvoer van runderen naar de Leidse vee markt bleef relatief beperkt: 2,2%. Geen tariefsverhoging A. de Jong, directeur van de Leidse Groenoord hallen, reageerde desgevraagd nogal optimistisch over de ontwikkeling van de veemarkt Volgens hem was deze haar dieptepunt van 1976 vorig jaar duidelijk te boven gekomen. „Mogelijk staan we aan het einde van dit jaar zelfs op de tweede plaats van de Nederlandse veemarkten. De eerste drie weken van de aanvoer in dit jaar geven cijfers te zien waar uit blijkt dat Leiden en Zwolle, dat nu op de tweede plaats staat, elkaar niet meer zoveel ontlopen. Ook de tot standko- ming van het nieuwe restaurant op 1 mei van dit jaar kan het veemarktgebeuren een impuls geven", meent De Jong. De Groenoordhaldirecteur verwacht dit jaar op de veemarkt een even grote winst te maken dan het vorig jaar (zo'n 150.000 gulden), ondanks het feit dat de kosten van de veemarkt ook dit jaar weer aanzienlijk zullen stijgen. Voor een tariefsverho ging is De Jong echter bijzonder huiverig: „We moeten ons niet uit de markt gaan prijzen", waarschuwt hij. „Er is een tendens dat steeds meer veehandelaren vanwege de stijgende kosten van veemarkten hun handel buiten dit gebeuren gaan voeren. Daaruit blijkt eens te meer dat we met vrije handel te maken hebben. Daarom moe ten we erg voorzichtig zijn met die tarieven. Zelfs een aanpassing aan het inflatiepeil (een verhoging met 5%) zou ik dit jaar beslist ongewenst vinden", aldus de directeur van de Leidse Groenoordhallen. jEIDËN Voor de derde keer een informatieavond gehou- i worden over de toekomst- ijkhedei ■vliet )p 24 januari zal vanaf 20.00 ie9e lur in de filmzaal van het Aca- lemie gebouw aan het Rapen- >urg door deskudigen van de ;uss iniversiteit een toelichting wor- ie), ien gegeven op de bouwplan- jen van het Witte Singel-Doe lenproject. Van de kant van de gemeente zal een toelichting te verwachten zijn op de verschil lende mogelijkheden voor de Trekvliet geheel of gedeeltelijk weer opengraven. Ook zal wor den ingegaan op de verkeersaf wikkeling tijdens en na de bouw van het WSD-plan en de voorge nomen maatregelen ter beper king van verkeers- en parkeer overlast in naburige stadsdelen. De Dienst gemeentewerken heeft voor deze informatieavond vijf verschillende toekomstmo gelijkheden voor de Trekvliet uitgetekend en daarvan de kos ten berekend. Twee ervan gaan uit van het opengraven van de Trekvliet vanaf de Groenhoven- straat tot de Telderskade. Deze kosten respectievelijk 2,72 mil joen (een singelachtige water partij met glooiende taluds en drie voetgangersbruggen) en 3,4 miljoen (vrijwel het herstel van de oude situatie met een lange rechte oevers en een vrij steil land). Voorts zijn er drie varian ten waarbij de Trekvliet tussen Groenhovenstraat en Telderska de gedempt blijft en waarbij het wonen dan gescheiden zou wor den van het doorgaand verkeer. De kosten van deze plannen va riëren van 1,4 tot 2,9 miljoen gulden. De poppenkraam In de „koffiesjop" aan de Haar lemmerstraat wordt een pop1 pententoonstelling gehouden ten bate van de Manege voor gehan dicapten „Moedig Voorwaarts". De politie was zo vriendelijk door het plaatsen van dranghek ken een ruimte te reserveren op het parkeerterrein aan het Vrouwenkerkhof voor te ver wachten gehandicapte tentoon stellingbezoekers. De Haarlem merstraat-winkeliers waren zo vriendelijk daartegen te protes teren. In overleg met ondergete kende heeft de politie nu de hekken laten verwijderen, maar toegezegd, dat zij de parkeer wachters opdracht zal geven om een oogje in het zeil te houden, opdat de gehandicapte tentoon stellingsbezoekers toch zo dicht Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. mogelijk bij de „Koffiesjop" kunnen parkeren. Dank en hul de aan de politie. Ook de Haar lemmerstraat-winkeliers worden Dedankt. Voor nu en in de toe komst. jan Th. Witte Organisator „De Poppenkraam" Lorentzkade 1, Leiden LEIDEN Het bestuur van Stichting De Schakel vraagt het college van b en w jaarlijks een contingent woningen toe te wijzen, welke de stichting in staat stelt haar werk voort te zetten voor de opvang van ondermeer cliënten uit psychiatrische ziekenhuizen. „Een groot deel van deze mensen zou," aldus het bestuur, „zich nimmer hebben laten inschrijven als woningzoekende in de gemeente Leiden. Dit is het gevolg van de „niet-zelfredzaamheid" van de doelgroep van de stichting. Onder de cliënten zijn een aantal personen, die verblij ven in het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Deze personen zouden uit dat ziekenhuis kun nen worden ontslagen, als er adequate woon ruimte voor hen zou zijn. Voorts blijkt, dat er een aantal mensen zijn, die niet kunnen worden ingeschreven als woningzoekenden omdat zij geen band hebben met de gemeente Leiden. Het gaat daarbij om personen die reeds geruime tijd in het ziekenhuis verblij ven". Deze laatste groep zou voor een deel al steun hebben gekregen van de mensen bij wie zij het liefst in de buurt willen wonen. De Schakel stelt de gemeente voor deze mensen de kans te geven zich zowel als bewoner als werknemer in dergelijke wijken te kunnen voegen. Veelal hebben zij een band gekregen met deze omge ving en hebben sociale contacten opgebouwd. Voor velen is het ongewenst dat zij weer terug keren naar de plaats van herkomst in verband met de plaatselijke situatie aldaar. Zij bleven echter wel ingeschreven in het bevolkingsregis ter van deze gemeenten met het oog op de financiële bijdrage die zij daarvandaan ontvin gen. Ook voor diegenen die niet in het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, maar in Leiden woon achtig zijn en vergeten hebben vanwege hun „niet-redzaamheid" zich als woningzoekende op te geven, stelt De Schakel de gemeente voor een soepeler beleid vast te stellen. Veelal ver vallen deze mensen in een situatie, doordat de stichting geen hulp kan bieden, zodat zij via de gemeentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst naar het psychiatrisch ziekenhuis moeten worden verwezen. mm LEIDEN In de commissie icM roor de beroepschriften werden isteren de bezwaren aange gord van de Stichting Het Leids Volkshuis tegen de vast stelling van de maximale subsi die over het jaar 1977, die ertoe heeft geleid dat de vacature voor een sociaal-cultureel wer- T voorlopig niet kan worden dejtopgevuld. Het kernbezwaar van 1«2 Stichting richtte zich op het niet naleven door de gemeente van de zogenaamde 'vuistregel' van CitJVI., die als een inventa risatie moet worden beschouwd |Van dit clubhuis, dat op een "^Jbepaald moment voor uitbrei- 10 of ding van de staf (of het con- "^tant houden van het personeel) In aanmerking wenst te komen, verantwoordelijke man in soort zaken is wethouder D. 79 Tesselaar van onderwijs en sa menlevingsopbouw. Hij trachtte het bezwaar van de Stichting te keren door haar aan te wrijven, dat het beroepschrift eveneens aan het ministerie van C.R.M. gericht had moeten zijn en dat de aankondiging van de vacatu re was gemaakt voor de perio de, dat de vuistregel als proce dure bij de gemeente was inge voerd. Hiermee waren de indie ners van het bezwaarschrift het niet eens, omdat de vreemde inconsequentie van 's wethou ders redenatie hierin school, dat hij er zich op voorstond de vui stregel wel gehandhaafd te heb ben, terwijl dat naar zijn zeggen eigenlijk niet nodig zou zijn ge weest Voorzitter C. J. Woudstra had het er wel een beetje moeilijk mee, temeer daar de woordvoer ders van de Stichting (hoewel met de zaak gelukkig geen le vensbelang was gemoeid) mis schien ooit nog eens hun come back zullen gaan maken als pro fessionele advocaten in zeer in gewikkelde affaires. De begaaf de stafleden namen de commis sie in vogelvlucht mee naar het verleden, toen de narigheid be gon met het vertrek van een van de medewerkers. De gemeente gaf hun hierop een afwijzende beschikking voor de plaatsing van een vacature. De positie van de vacante plaats werd zoge zegd 'bevroren'. In overleg met de Leidse Jeugd Actie, een pa- ragemeentelijke instelling die de clubhuizen met adviezen en be^ middeling ondersteunt werd de vuistregelprocedure door de Stichting in werking gesteld. „Dat hield in, dat we het hele beleid binnenstebuiten moesten keren om maar voldoende argu menten aan te dragen, dat we het beslist niet zonder de hulp van een vervangende kracht zouden kunnen redden. Uiteind elijk betekent het imkrimpen van je personeel evenzeer, dat je bepaalde activiteiten binnen je huis moet stopzetten. Als con cessie deed de gemeente ons het voorstel genoegen te nemen met een halve formatieplaats en een geldcompensatie voor de peuter- zaal. Met het geld gingen we, de moeilijke positie van de ge meente kennende vanwege de subsidiestop, accoord. Maar met het aanstellen van een halve kracht, die evenzeer veel centen kost, konden we jammer genoeg geen genoegen nemen. Met de begrotingsbehandeling van 1977 bleek onze vacature echter door de gemeente geschrapt te zijn in het kader van de 'herschikking*, waarbij dus enerzijds door de moeilijke financiële situatie van de gemeente bij het ene club huis op het personeel bezuinigd werd en anderzijds diverse an dere huizen een uitbreiding van personeel konden krijgen", al dus de heer H. Madern, voorzit ter van het Leids Volkshuis. Wethouder Tesselaar antwoord de hierop, dat de gemeente niet per se verplicht is de vuistregel van C RM. op te volgen. „We brengen advies uit aan de over heid, die zich garant stelt, zo ze ons verzoek positief zou beoor delen, voor de helft van de sub sidieregeling. C RM. volgt ons advies wel of niet op, uiteinde lijk hebben we daarover niets meer te zeggen". Tesselaar raadde de Stichting, met wie hij overigens buiten deze kwestie om op goede voet staat, aan eveneens een klacht te depone ren aan het adres van het minis terie. De Stichting meende, dat de vuistregel wel terdege dwingend van aard is, en dat, indien men tot de toepassing van dit middel overgaat, men niet halverwege af mag haken, maar het hele verloop van verplichte onder handelingen met de partners moet voortzetten. Iets wat de wethouder helaas had nagela- RIJDAG 20 JANUARI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN De Leidse gemeenteraad heeft onlangs een brief in de bus gekregen van een Leidenaar van de Oude Rijn, die zich afvraagt waarom de gemeente alleen maar regeltjes en verordeningen handhaaft ter naleving van het stads- schoon, terwijl er wel fneer in het oog lopende zaken zijn dan het weigeren van reclameborden aan winkelpuien op de Breestraat en Nieuwe Rijn. Over deze ontsierende voor werpen heeft de L.C. enkele weken geleden uitvoerig gerap porteerd. ,Met name in de omgeving van de Burcht waar vrijwel elk pand op de lijst van Monumentenzorg voorkomt vindt een steeds voortschrijdende verpaupering plaats, waaraan van gemeentezijde geen enkele aandacht wordt geschonken. Inte gendeel er wordt zelfs aan meegewerkt". Als voorbeeld noemt de waakzame Leidenaar de bloembakken voor pand Oude Rijn 40. „Vieze onooglijke teertonnen waar de meeste tijden van het jaar geen behoorlijke plant in is te bespeuren". Een andere steen des aanstoots vormt het draaiend kunstob ject op de Oude Rijn, waaruit zo nu en dan water loopt „Op een klein pleintje met wat kleurspotjes erop lijkt het mij niet onaardig. Op de huidige plaats evenwel is een het ontsierend geval". Voorts noemt deze heer de gemeenteraad nog een aantal zaken, „zoals het blikken geval in de omgeving van de Waag en Huis ter Lugt", die eens onder de aandacht van het gemeentebestuur zouden moeten komen. Om het ontbloeien van het onkruid in de lente tegen te gaan stelt de brieven schrijver voor een „stadsschaapsher der aan te stellen die dan met zijn kudde wollige viervoeters wijk voor wijk, in een auto-vrij weekje de hele stad kan kaalplukken. Europese Beweging De Europese Beweging in Nederland organiseert in Leiden een drietal voorlichtingsbijeenkomsten over de Europese verkiezingen. Drie vooraanstaande leden van de drie groot ste partijen in Nederland, CDA, VVD en PvdA zullen de visie en bet programma van de desbetreffende partijen naar voren brengen, dat wil zeggen bet programma waarmee ze de Europese verkiezingen zullen ingaan. De ayonden worden gehouden in bet An toni us Clubbuis aan de Mare 43 en beginnen om 20.C0 uur. Op maandag 23 januari spreekt de beer drs. W. K. N. Scbmelzer (CDA) namens de Europese Volkspartij. Op donderdag 26 januari spreekt dr. S. Parijn (PvdA) namens de Confederatie van Socialistische Partijen. Op vrijdag 10 februari spreekt drs. F. Wijsenbeek (VVD) namens de Federatie van Liberale en Democratische Partijen. De avonden geven ruimschoots gelegenheid tot discussie en het stellen van vragen en zijn voor iedereen toegankelijk. Reger-trio Het Reger-trio, bestaande uit Lucia Voorhorst, Dusaw Karpi- sek en John Sekreve verzorgen zondag een koffieconcert in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Lucia Voorhorst speelt fluit, Dusan Karpisek viool en John Sekreve altviool. Het concert begint om 11.30 uur en omvat werken van Van der Horst, Pleyek en Reger. Het Reger-trio is vrij bekend. Serenades van Max Reger werden op de plaat gezet en in 1972 kreeg het trio een onderscheiding van de Johan Wagenaar Stichting. Plaats- kaarten f 6, f 5 en J 3 zijn bij K O, Oude Vest 45. te bekomen, telefonisch 141141 of 141200. Aan de kassa van de Stadsgehoorzaal vanaf 10.30 uur op de dag zelf. Er wordt gratis koffie geserveerd. Promotie De heer H. L. Haak, verbonden aan het J. H. Cohen Instituut op het terrein van het Academisch Ziekenhuis Leiden is afgelopen woensdag gepromoveerd aan de Leidse Universi teit. De heer Haak is afkomstig uit Woubrugge. Hij promo veerde op het proefschrift „Acquired aplastic anaemia in adults", a clinical, histological and experimental study of diagnosis and treatment Promotor was prof. dr. J. J. van Rood. Voor het door de heer Haak verrichte onderzoek werd subsidie toegekend door de Stichting De Drie Lichten. Wal ieder meisje weten moet Robert Long en Dimitri Frenkel Frank brengen morgen bet spektakel „Wat ieder meisje weten moet" in bet Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Met alle middelen van toneel zoals veel kostuums, muziek, decors, songs, gedaanteverwisselin gen en magische effecten zullen de twee entertainers een allerliefst meisje voorlichten over de wereld van de mannen, macht en melodieuze onzin waarin zij moet leren leven. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij K O, Oude Vest 45 in Leiden, tel. 141141 of 141200, tevens bij de gebruikelij ke adressen in Oegstgeest Voorzover voorradig ook aan de zaal. Toppunt Met ingang van vandaag start het Breehuys „Toppunt", een wekelijks terugkerend evenement voor scholieren. „Toppunt" is een plek waar men zich kan ontspannen na een vermoeien-> de schoolweek. Op Toppunt zijn mogelijk: praatje maken, dansen; strips lezen; spelletjes doen; biljarten en tafeltennis. Er is ook een theehoek, waar vele soorten thee wordt geserveerd. Toppunt wordt elke vrijdag bereikt in 't Bree huys, Breestraat 19 in Leiden. Op 23 januari start in 't Breehuys een gespreksgroep voor middelbare scholieren in de leeftijd van 16 tot en met 19 jaar. Belang-stellenden kunnen langs komen bij 't Breehuys. Breestraat 19 of even 130983 bellen. V Blondie LEIDEN Het gemeenteraad slid mevr. M. A. Koning heeft het Leidse gemeentebestuur vragen gesteld over de afgelas ting van het optreden van de punk-formatie Blondie in de Stadsgehoorzaal. Het raadslid meent, dat in Leiden gelegen heid moet bestaan voor een ge varieerd scala van cultuuruitin gen, waarin zowel voor Zwarte Riek, Rooie Sien als voor Blon die plaats moet zijn. Het raadslid heeft begrepen dat de verantwoordelijke figuur voor de afgelasting, directeur Milikan van de Stadsgehoorzaal, binnenkort in Engeland enkele punk-concerten zal bijwonen om meer inzicht te krijgen in deze nieuwe muziekstroming. Het raadslid vraagt het college haar te informeren over de er varingen en conclusies van de heer Milikan en informeert te vens naar de bereidheid van het gemeentebestuur om zich ook zelf in de punk-muziek te ver diepen. Het raadslid besluit j haar vragen met het verzoek aan het college om contact op te nemen met de directeur van de Stadsgehoorzaal om in over leg maatregelen te treffen die een goede gang van zaken tij dens punk-muziek-optredens in de zaal zoveel mogelijk kunnen garanderen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3