^Reflecterend materiaal verhoogt veiligheid kwetsbare weggebruiker CcidócSomotit Kabinet-Van Agt zonder moeite door Kamerdebat Acupunctuur en Homeopathie uit de taboe-sfeer y Haast bij vergassing van kolen Van Agt onderschat Met een spaardeposito van de Nutsspaarbank vangt U -~ gemakkelijk 8i%rente NUTSSPAARBANK ^BINNENLAND LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) iPELDOORN Motorrijders, maar ooral fietsers en bromfietsers en bui- bebouwde kommen zeker ook de oetgangers, behoren tot de vrij kwets- are verkeersdeelnemers die vooral bij uisternis en slechte weersomstandig- eden vrij veel risico lopen. Dat wordt ooral veroorzaakt doordat de zicht- aarheid van deze categorie weggebrui- ers nogal wat te wensen overlaat, iverheid en verkeersorganisaties heb- len dan ook grote aandacht aan de erbetering daarvan geschonken. En al eruime tijd dragen ook handel en in- ustrie hun steentje daartoe bij, om de erkeersveiligheid van de deelnemers oor met name het wat langzame ver eer te verhogen. Dat men daarbij al rij veel vorderingen heeft gemaakt crd gisteravond door een aantal fa- rieken van licht terugkaatsend ma te- aal op het terrein van de verkeers- ;hooi van de Koninklijke Marechaus- ee in Apeldoorn gedemonstreerd. ichtgevende motorkleding, reflecterende fiets- en jotorbanden, en voor voetgangers reflecterende aatjes op de schoenen, voor de automobilist al van verre zichtbaar, bleken in bepaalde omstan digheden goede hulpmiddelen voor de kwetsbare categorie verkeersdeelnemers om zich voor het snelverkeer duidelijker zichtbaar te maken. Aan materiaal bleek voldoende voorhanden te zijn. Maar er bleek wel wat meer orde te moeten worden geschapen om wettelijke toepassing moge lijk te maken. Het ongeordend aandoend gebruik van de vele artikelen scheppen voor de vele toeschouwers een nog wat onrustig verkeersbeeld. Vast staat echter dat bij normalisatie deze visuele hulpmiddelen aan de verbetering van de verkeers veiligheid veel kunnen bijdragen. Dat geldt temeer als men bedenkt dat 's nachts driemaal zoveel ernstige ongelukken voorkomen als overdag en de verkeersdeelnemer negentig procent van zijn informatie over weg- en verkeers situaties langs visuele weg opdoet. Retroflectie waarbij de lichtbundel dank zij een toepassing van een speciaal preparaat weer terugkeert naar de lichtbron, en wordt waar genomen door de man die er achter zit, in dit geval dus de bestuurder, zal ongetwijfeld bij verbetering van de verkeers veiligheid in de toekomst een grote rol gaan spelen. Daar zijn verkeersdeskundigen van ver schillende disciplines ook wel van overtuigd. Een van de motoren die gisteren in Apeldoorn werd getoond, was een Honda, voorzien van lichtweerkaatsend materiaal op windscherm, bagagetassen en op de lichtmetalen velgen. CDA-Kamer- id: Vederlandse chauffeurs in juitenland leschermen DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid Van Zeil (CDA) heeft minister Van der laauw (buitenlandse zaken) gevraagd of actie kan worden ondernomen tegen onheuse be handelingen van vrachtwagen chauffeurs, die in Turkije en Bulgarije betrokken raken bij verkeersovertredingen. Zo mogelijk moet, naar zijn me- ing, in EG-verband een ge- leenschappelijke actie op touw worden gezet. schriftelijke vragen wijst het imerlid op een Frans besluit n Turkije en Bulgarije te boy- itten, dit als gevolg van de nheuse behandeling die Franse hauffeurs in deze landen heb ben gekregen. Kamercommissie gaat praten over CIA-agent DEN HAAG (ANP) De vaste- kamercommissie voor justitie heeft besloten dinsdag monde ling overleg te voeren met de staatssecretaris van justitie me vrouw mr. Haars, over de moge lijke uitwijzing uit ons land van de oud CIA-agent Philip Agee. Tegen Agee loopt een uitwij zingsprocedure omdat hij zich niet zou hebben gehouden aan de voorwaarden van zijn ver blijfsvergunning. Onder andere de Nederlandse Vereniging van Journalisten heeft tegen de uit wijzing geprotesteerd omdat de ze mede gebaseerd is op een artikel dat Agee heeft geschre ven in een Engels blad. In het artikel worden de praktijken van de Amerikaanse inlichtin gendienst aan de kaak gesteld. Het PvdA-kamerlid Van den Bergh heeft onlangs vragen ge steld over de zaak. „Aan de hand van de beantwoording van die vragen zullen wij een stand punt in de zaak bepalen," zo vertelde het kamerlid Roethof (PvdA), een van de initiatiefne mers van het overleg. Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het vier dagen durende debat in de Tweede Kamer over de regeringsverkla ring van maandag j.l. heeft het kabinet-Van Agt niet de minste kleerscheuren bezorgd. De op positie heeft wel geprobeerd met een aantal moties - de Pv dA kwam er zelfs met vier - sommige uitspraken van de re gering wat aan te scherpen, maar de moties werden alle verworpen. Minister-president Van Agt wist zich hierbij ge steund door een meerderheid in de Tweede Kamer. Hij wees er gisteren onder meer op onmoge lijk te kunnen ingaan op de wens van oppositieleider Den Uyl om nog vóór Pasen (voor de verkiezingen van Provincia le Staten derhalve) met een plan voor bezuinigingen in de bverheidsuitgaven te komen. Den Uyl had daartoe een motie ingediend, maar deze kreeg al leen de steun van de PvdA, D'66 en PPR. Van Agt zei giste ren dat de bezuinigingsoperatie weloverwogen moest worden genomen. Het zou te veel haast werk worden, als de beleidsom buigingen binnen twee maan den moesten zijn uitgewerkt. Den Uyl had ook een motie ingediend waarin er bij de rege ring op werd aangedrongen de wetsvoorstellen tot wijziging van de kinderbijslag en -aftrek per 1 juli in te voeren. De motie werd verworpen met alleen de stemmen van PvdA, D'66 en PPR voor. De minister-presi dent zei daarover dat invoering van die gewijzigde kinderbijslag en -aftrekregeling, waarbij al naar de hoogte van het inkomen minder kinderbijslag wordt ver kregen, moest worden bekeken in samenhang met de totale be zuinigingsoperatie. Ook dit ka binet wil de kinderbijslag en -aftrek wijzigen, maar dat zal pas per 1 oktober kunnen in gaan. Van Agt zegde toe te pro beren of de datum van 1 juli gehaald kan worden, maar hij nam niet aan dat dit zou lukken. In de genodigden-loge van de Tweede Kamer maakte fractieleider Aantjes tijdens de behandeling van het ant woord van de regering kennis met mevrouw Pien Wiegel (staand). Ook op de vierde dag van het Kamerdebat over de regerings verklaring kregen de sociale uit keringen na de bezuinigingen de grootste aandacht. Van Agt stel de nog eens met nadruk dat het kabinet de sociale uitkeringen gekoppeld zal houden aan het netto minimurhloon loon. Als de noodzakelijke matiging van de inkomens achterblijft, zal het kabinet zich echter moeten be raden. Voor de „afzienbare toe komst" kan echter op de koppe ling aan het netto minimumloon worden vertrouwd. Oud-minister Boersma (CDA) schoot Van Agt te hulp om met de uitspraak: u probeert het zo te zeggen dat als de particuliere inkomens onvoldoende gema tigd worden, de totale collectie ve sector in de knel komt te zitten. Ja dat onderschrijf ik, zei Van Agt haastig. Maar daarmee was oppositielei der Den Uyl, onwennig in zijn nieuwe rol, niet tevreden. Hij zei bang te zijn dat de sociale uitke ringen van de niet-actieven eronder zullen moeten lijden, als de inkomens matiging van de actieven onvoldoende zal zijn. Hij kwam dan ook aan het slot van het debat nog met een motie waarin werd gesteld dat als verder in de collectieve uit gaven moet worden gesneden de koppeling van de sociale uitke ringen aan het minimum loon gehandhaafd moet blijven. Voor een dergelijke uitspraak voelde Van Agt niet, want, zei hij, er kunnen zich mogelijk on verwachte situaties voordoen en het zou dan onwijs zijn zich nu al bij voorbaat vast te leggen. De minister-president achtte het echter zonder meer duidelijk dat als in de collectieve sector verder moet worden bezuinigd, de minst bedeelden zullen wor den ontzien. De motie van Den Uyl werd verworpen. Voor stemden PvdA, D'66, PSP en CPN. De minister-president zei verder dat nog geen uitspraak kan wor den gedaan over de verlaging van de leerlingenschaal in het onderwijs. Over de vraag of de huurverhoging in de volgende jaren op 1 april of 1 juli zal zijn, moet nog een definitieve beslis sing worden genomen. Op de wens van de WD om de B.T.W.-verhoging van 1 april uit te stellen kan niet worden inge gaan. In de loop van het debat trok Den Uyl zijn motie in waarin op economische sancties tegen Zuid-Afrika werd aangedron gen. Van Agt had hem namelijk de verzekering gegeven dat ook dit kabinet maatregelen zal sti muleren om een einde te maken aan de apartheidspolitiek. Verworpen werd een motie van Terlouw (D'66), waarin werd vastgelegd dat de Tweede Ka mer de besluiten van het kabi net over de uitbreiding van de ultra-centrifugefabriek in Alme lo beschouwt als voorstellen waarover de Kamer nog een definitief oordeel moet geven. Van Agt noemde die motie over bodig omdat het uiteindelijke oordeel over het al door het kabinet genomen besluit aan de Tweede Kamer wordt overgela ten. Voor de motie stemden Pv dA, D'66, PPR, CPN en PSP. Mevrouw Beckers (PPR) vroeg verder in een motie voor de minister van wetenschapsbeleid de mogelijkheid ook maatschap pelijke vernieuwingsprocessen op gang te brengen. Ook deze was volgens het kabinet overbo dig. De motie werd verworpen met alleen de stemmen van Pv dA, PPR, PSP en DS'70 voor. UTRECHT (ANP) Ne derland moet ao spoedig mogelijk beginnen met het vergassen van steen kool voor de openbare gasvoorziening. Dit is gisteren onderstreept op een symposium in Ut recht, belegd door de ver eniging van exploitanten van gasbedrijven in Ne derland (VEGIN). De plaatsvervangend direc teur van de Nederlandse energie ontwikkelings maatschappij (NEOM), dr. D. B. Jochems, zei, dat zo spoedig mogelijk de eerste installaties voor kolenvergassing ge bouwd moeten worden. De Eemsmond komt daarvoor het eerste als vestigingsplaats in aan merking. Omstreeks 1985 zal een ver- werkingscapaciteit van zeker twee miljoen ton per jaar moe ten zijn bereikt. Ómdat zo zui nig mogelijk met het eigen Ne derlandse aardgas moet worden omgegaan, zal kolengascapaci- teit daarna ieder jaar regelma tig moeten worden opgevoerd, hetgeen een uitbreiding van de verwerkingsmogelijkheden met een anderhalf miljoen ton kolen per jaar zal betekenen. Om streeks het jaar 2000 zal jaar lijks ongeveer twintig miljoen ton kolen moeten worden ver werkt. Jochems zei dat de over heid initiatieven moet nemen om de noodzakelijke, geleidelij ke inpassing van de jaarlijks toenemende kolengashoeveelhe- den op organisatorisch en be stuurlijk vlak tijdig mogelijk te maken. De NEOM is bereid een bundelende rol te vervullen bij de vergassing van steenkool. Onderzocht moet verder worden of de veiligstelling van de toe komstige kolenvoorziening van Nederland, zowel voor kolenver gassing als voor directe, milieu vriendelijke kolenverwerking, niet het beste gediend zou zijn met een zo spoedig mogelijk centraal afsluiten van langduri ge kolencontracten, aldus Jo chems. Wie een frontale aanval van de socialistische oppositie onder aanvoering van oud-premier Den Uyl op het kabinet- Van Agt bij de jongste debatten over de regeringsverklaring had verwacht, is bedrogen uitgekomen. Den Uyl heeft de zaken subtieler aangepakt, maar kennelijk niet subtiel genoeg. Immers zijn krampachtige pogingen om, aan het slot van de drie-daagse discussies, een climax te bereiken rond de problemen van de koppeling der sociale minima aan het netto-minimumloon hebben eerder een overwinning voor de ploeg van premier Van Agt opgeleverd dan voor de oppositie. Al zijn de schijnwerpers niet direct op de fractieleider Aantjes van het CDA gericht geweest, toch is zijn fractie er in geslaagd een duidelijk, maar ook nadrukkelijk stempel op het regeringsbeleid te drukken. Dat in een aantal gevallen, die concreet op tafel kwamen, ook belangrijke 'wensen leefden bij de oppositie was geen toeval. Wel waren de vertrekpunten van CDA en PvdA verschillend. Het CDA heeft er kennelijk op willen vertrouwen, dat de uitspraak van premier Van Agt, dat zijn kabinet een echte dialoog met de Tweede Kamer wenste, oprecht gemeend was. De socialisten hadden verwacht, dat het kabinet zich zou verschuilen achter in de toekomst te nemen beslissingen. Daar heeft de taxatiefout van Den Uyl c.s. gezeten. Hij heeft, ondanks de ervaringen in zes maanden formatie, Van Agt opnieuw onderschat. Hoe anders immers kan verklaard worden, dat de socialis tische oppositieleider zelfs de premier verweet aan belang rijke wensen uit de Kamer te zijn tegemoet gekomen? Hij constateerde, dat premier Van Agt in de regeringsverkla ring verder is gegaan, dan in het regeerakkoord tussen CDA en WD was afgesproken en dat het kabinet wederom verder, zoals hij het noemde „schokschouderend naar links opschoof" in het Kamerdebat. Een beter bewijs voor de stelling, dat een debat tussen regering en kamer zinvol moet kunnen zijn, had de heer Den Uyl niet kunnen leveren. Eigenlijk onbegrijpelijk, dat hij deze vaststelling in verwij tende zin heeft geformuleerd. Talloze zaken zijn in de afgelopen vier dagen aanzienlijk beter uit de verf gekomen, de afstand tussen kabinet en kamer als geheel is wezenlijk verkleind. Het met zoveel spanning tegemoet geziene duel Van Agt-Den Uyl is door de minister-president op punten gewonnen. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van een brand, die vannacht heeft gewoed in een loods aan de Veilingweg. Er zijn sterke aanwijzingen dat het vuur is aangestoken. De loods, een onderdeel van een oud veilingcomplex, werd ge bruikt door de brandweer, die er een voorraad schuimvor- mend middel en een groot aan tal kisten had opgeslagen. De Brandweerloods in Rotterdam uitgebrand kisten worden gebruikt om vu ren mee te stoken in de oefento ren van de brandweer. Minimum inleg f1.000; 2.3.4of 5jaar vast Sop bepaalde voorwaarden vervroegde terugbetaling mogelijk.Voor méér rente er even opuit naar de waarin opgenomen Leidse Spaarbank Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN „Het begint gelukkig langzamerhand tot de mensen door te dringen dat acupunctuur en homoeopa thic niets met kwakzalverij hebben te maken." Dat zegt dr. Ch. Hamburger, medisch directeur van het gisteren in Nijmegen in bedrijf gestelde medisch centrum voor homoeopathie en acu punctuur, een privé onderneming van hem en de nestor van de homoeopathie in Nederland, dr. A. Vrijlandt. Reeds in september vorig jaar is in het centrum een unieke dagopleiding gestart bestemd voor artsen en semi-artsen die de homoeopathie en acupunctuur goed willen leren beheersen. De op leiding duurt vijftien maanden en heeft de vorm van een soort arts-assistentschap. De arts-cursist krijgt tijdens de eerste drie a vier maanden uitslui tend theoretisch onderricht. Daarna mag hij of zij onder deskundige begeleiding ook patiënten be handelen. Op 25 februari zal de officiële opening plaats vinden door de Nijmeegse wethouder van Onder wijs, Cultuur, Recreatie en Milieuhygiëne, de heer A. H. Hubers. Mr. dr. K. van Dijk, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en gedele geerde bij de Verenigde Naties in New York zal de openingstoespraak houden. worden gedoceerd. Tot nu toe heeft het universi taire onderwijs zich min of meer gedistantieerd van deze twee vormen van „alternatieve" genees wijze: men blijkt het moeilijk te hebben met het feit dat zowel bij homoeopathie als acupuntuur het genezende effect aantoonbaar is maar (nog) niet valt te verklaren. Maar het verdwijnen van die terughoudendheid is nog slechts een kwestie van tijd", aldus dr. Hamburger. Zoals bekend houdt de commissie-Muntendam zich reeds geruime tijd bezig met „de randgebie den van de geneeskunde". Naar verwacht wordt zal het oordeel van de commissie voor wat betreft homoeopathie en acupunctuur mild zijn. Daarmee Opleiding voor artsen in Nijmegen In het recente verleden zijn verschillende keren stemmen opgegaan de acupunctuur op te nemen in het zogenaamde algemene ziekenfondspakket. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen heeft hier vooralsnog bedenkingen tegen. Wanneer de eigen huisarts deze geneeswijze bij een patiënt toepast heeft het ziekenfonds daartegen geen be zwaar. De financiële vergoeding daarvoor is begre pen in het normale ziekenfondshonorarium van de arts. Volgens de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen moet de zienswijze dat de patiënt er werkelijk baat bij vindt en dat de hulpverlener, in dit geval de huisarts, onder overheidstoezicht is opgeleid, de doorslag geven. Acupunctuur is een van de oudste geneeswijzen en is afkomstig uit China. Reeds duizenden jaren geleden werden in China met succes acupunctuur- operaties bij mens en dier uitgevoerd. De Chinezen wisten toen al enorm veel over de bouw en dé functie van het menselijk organisme. Onder diver se dynastieën ontstond een grote bloei van de acupunctuur. In Azië is deze geneeswijze volko men ingeburgerd en geaccepteerd als een vaak heilzame therapie die geen schadelijke gevolgen heeft, ook al lukt het niet altijd een patiënt „gezond" te krijgen. Acupunctuur heeft in het algemeen goede resultaten bij hoofdpijnen, spijs verteringsproblemen, rugklachten, ischias, spier pijn en astma, vermoeidheidsverschijnselen, ver schillende vormen van rheuma en dergelijke. Géén successen kunnen worden behaald bij ernstige ziekten zoals multiple sclerose, kanker enzovoorts. Homoeopathie is een door de Duitse arts Hahne mann (1755-1843) opgebouwde geneeswijze. Het grondbeginsel van deze geneeswijze is: een zieke dat middel geven dat in een gezond lichaam verschijnselen doet ontstaan als die welke men bestrijden wil. De homoeopathie werd aanvanke lijk ook vanuit de medische wereld fel bestreden. Door de positieve resultaten van Hahnemann's onderzoeken en behandelingen werd de benade ring gaandeweg ook positiever. Tegenwoordig valt bij studentenartsen en para-medici niet alleen een grotere belangstelling voor homoeopathie en ande re „alternatieve" geneeswijzen te bespeuren maar wordt de uitwerking van homoeopatische en ande re middelen vaak zelfs als gunstig beoordeeld, al blijft een aantal artsen alle „alternatieve" genees wijzen nog steeds als kwakzalverij bestempelen. Een patiënt die het medisch centrum voor homoeo pathie en acupunctuur bezoekt wordt bij het eerste consult volledig onderzocht. Indien nodig wordt een eenvoudig laboratoriumonderzoek verricht Voor nadere gegevens wordt eventueel contact opgenomen met de huisarts of specialist De na druk wordt gelegd op de arts-patiënt-relatie bij het uitoefenen van de „alternatieve", geneeswijze wordt een goede relatie als eerste vereiste gezien. Na het eerste consult waarin de homoeopathische middelen worden voorgeschreven volgen acupunc tuurbehandelingen als dat voor een patiënt wense lijk wordt geacht Aan het medisch centrum voor homoeopathie en acupunctuur verbonden psycho logen verstrekken adviezen bij bepaalde psychoso matische ziektebeelden. Aan het instituut is ook een huisarts verbonden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13