gypte en Israël eide op scherp Onze opruiming duurt welgeteld agen. Pander Merknaam Leyland wordt opgesplitst in Morris, Austin en Jaquar Neig 3da TEGENSTRIJDIGHEDEN IN OMKOPINGSZAAK KOREAANSE ZAKENMAN Westen ontevreden over Sovjetverklaring Belgradoberaad JEZUÏETENPATER IN RHODESIE ONTVOERD lij eerste gesprek in Jeruzalem: Kappler stervend Zonne-energie ook bruikbaar op grote schaal IUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 JANUARI 1978 AGIN i RUZALEM (UPI/Rtr) Terwijl een blad Beiroet, de Middle East Reporter, giste- j bekend maakte dat Saoedi-Arabië be- d is de bezette Westelijke Jordaanoever de Gazastrook van Israël te kopen om vestiging van een Palestijnse staat mo- ijk te maken (dit aanbod zou gedaan zijn p president Sadat tijdens zijn bezoek aan aad op 3 januari) zijn gisteren in Jeruza- i de politieke besprekingen begonnen die «ten leiden tot een vredesovereenkomst het Midden-Oosten. De sfeer was er niet iar. Met korte, scherpe verklaringen stel- Israël en Egypte zich tegenover elkaar nister Dajan had in zijn openingsrede voor het eerst openlijk de wens uitgesproken om tot een afzonderlijke vredesregeling met Egypte te komen. Maar zijn Egyptische col lega Kamel reageerde daarop vlot en kort met de mededeling dat hij daarvoor niet naar Jeruzalem is gekomen en ook niet voor een tussentijdse oplossing. Kamel zei dat „er geen werkelijke vrede in Palestina voor het huis van Israël zal zijn als er niet eenzelfde huis voor het Palestijnse volk is", (Israël gebruikt vaak het woord „huis" als het de staat Israël bedoelt). Egypte is niet van plan zijn eisen betreffende zelfbeschikking voor de Palestijnen en de terugtrekking van Is raël uit de bezette gebieden te laten vallen. Even radicaal verklaarde de Israëlische mi nister Mosje Dajan. geen zelfbeschikking voor Cisjordanië en de Gazastrook, geen vestiging van een Palestijnse staat, geen volledige terugtrekking van Israël uit de bezette gebieden, maar voortdurende aanwe zigheid van Israël in Sjarm El Sjeik en in Rafia in de Sinaï. De openingsceremonie in Jeruzalem duurde slechts kort. Een uur later kwamen Dajan. Kamel en de Amerikaanse minister Vance in een besloten bijeenkomst samen voor het uitwisselen van de ontwerpdocumenten be treffende beginselverklaringen. De inhoud van die documenten is niet bekend gemaakt. dvocaat van espers: geen ewijs geleverd :NT (AP) De advocaat van Gentse rechter Guy Jespers 'ft gisteren zijn pleidooi findigd met de constatering er geen enkel bewijs is gele- rd dat zijn cliënt zijn vrouw rft vermoord. es wat Jespers tijdens het derzoek heeft verklaard, zijn Irag tijdens en na de nacht haar dood en het onderzoek kunnen niet leiden tot een mldigverklaring, aldus de Bdsman, die hieraan toevoeg dat de tenlastelegging alleen gebaseerd op tegenstrijdige ongeloofwaardige beschuldi- igen van Lucien de Cramer, itijds Jespers' vriend, die nu echt staat wegens medeplich- heid. EYEN: GEEN ANDELSREIZI- ER 1ÜSSEL (ANP) De nieuwe tderlandse staatssecretaris Nor buitenlandse handel, K. ijen ziet zich niet als een lood superhandelsreiziger voor iderland. gaat met de Nederlandse port slecht, aldus staatssecre- is Beyen. Slechter dan jaren leden. Hij zal zich voorname- bezighouden met die zaken de Nederlandse buitenland- handel betreffen en dat kan lalve met economische zaken k raakvlakken hebben met utenlandse zaken, ontwikke- gshulp en financiën. IRGENTIJNSE OUTIE GEEFT KARTELING TOE ANTA FE (Reuter) De Ar- rntijnse politie heeft bekend maakt dat een man is overle- en en een ander ernstig ge- ond nadat zij waren gemar ld op een politiebureau in illa Constitucion, ongeveer 10 kilometer ten noorden van uenos Aires. let provinciale hoofd van de olitie, Carlos Ramirez, zei dat betreffende politiebureau nder rechtstreeks bevel is ge- laatst van zijn hoofdkwartier. Het midden-westen van de Verenigde Staten heeft zeer te lijden van zware sneeuwstormen, als gevolg waarvan honderden fabrie ken, kantoren en scholen hebben moeten sluiten. Ca- lifomië daarentegen kampt met waters nood. Bij Guernevil- Ie kwam een auto weg onder water te staan, maar vin dingrijke bewoners pasten zich daar onmiddellijk bij aan. Ook Marseille kampt met water overlast. Hier wordt een bejaard echt paar door middel van een rubberboot naar drogere gebie den gebracht. SCHOOUONGEN AL ZEVEN DAGEN ZOEK „Lester, kom asjeblieft weer thuis" staat met Lesters foto op een aanplakbiljet in het Britse Reading. Lester Chapman, een achtjarige schooljongen, is van huis weggelopen en nu al meer dan zeven dagen zoek. Wel heeft de politie een briefje gevonden waarop staat: „Jullie hoeven me niet te zoeken, ik kan best voor mezelf zorgen. SAN FRANCISCO (UPI) - Het verhoor van de Zuidkoreaanse zakenman Tongsun Park, over diens omkopingspraktijken in Washington, heeft volgens de Amerikaanse onderminister van justitie Benjamin Civiletti slechts een „handjevol potentie- Ie strafzaken" opgeleverd die zich in geen geval zullen rich ten tegen zittende Amerikaanse volksvertegenwoordigers. Civi letti, die Park vier dagen over zijn aandeel in „Koreagate" heeft ondervraagd, heeft dit gisteren verklaard toen hij in San Francisco terugkeerde uit Seoul. Civiletti's verklaring is in een lijnrechte tegenspraak met die van het congreslid Bruce Capu- to. Deze woonde in Seoul enkele verhoren bij omdat hij zitting heeft in de commissie voor ethiek van het Huis van Afge vaardigden. Eerst sprak Caputo van „enorm veel namen in Huis en Senaat", later van „honderd duizenden dollars" die door Park aan Amerikaanse volks vertegenwoordigers waren be taald. Tongsun Park, een vermogend makelaar in rijst, hoeft zich we gens de vrijwel in opdracht van Seoul gepleegde omkopingszaak niet te verantwoorden. Het Amerikaanse ministerie zal de aanklacht tegen hem seponeren in ruil voor zijn verklaring in Seoul en een latere getuigenis tijdens eventuele strafprocessen tegen degenen die geld of goede ren van hem hebben aangepakt. Krachtens deze „deal" tussen Washington enerzijds. Park en de Zuidkoreaanse regering an derzijds, hoeft Park ook niets te zeggen over zijn opdrachtge vers. BELGRADO (Reuter/D- PA) De Sovjet-Unie heeft gisteren een ont werp ter tafel gebracht van de slotverklaring over de Europese veilig heidsconferentie in Bel grado. Het uit drie pagi na's bestaande docu ment stuitte vrijwel on middellijk op veel kri tiek van Westerse afge vaardigden naar de bij eenkomst omdat er te weinig in terug te vin den is van de wensen van de Westerse landen. In het bijzonder was men niet te spreken over het afdoen van het vraagstuk van de men senrechten in slechts De aanbieding van het ontwerp is een aandui ding dat de conferentie in de afgeronde fase is beland. Vele waarne mers verwachten dat de gevechten in deze perio de nog veel feller zullen zijn dan zij al waren in de afgelopen 12 weken. De strijd zal zich vooral concentreren op het ver langen van het westen in de slotverklaring te la ten uitkomen hoe de 35 deelnemende staten de beloften zijn nagekomen die zij in 1975 in Helsin ki deden op humanitair gebied en op het vlak van politieke en militai re ontspanning en eco nomische samenwerk ing. Uit het Russische ontwerp van dinsdag blijkt dat van de zijde van het Oostblok op dit punt weinig medewerk ing is te verwachten. SALISBURY (UPIflttr.) Zwarte guerrillastrij- ri van vorig jaar had hij juist een missiepost ders hebben zondag, zo luidt een bericht dat de verlaten, toen deze werd overvallen, waarbij drie militaire censuur in Rhodesië heeft vrijgegeven, priesters en vier missiezusters werden neerge- een Britse jezuïetenpater ontvoerd, terwijl hij in schoten. De guerrillastrijders en het blanke be- een afgelegen kerk in het stamgebied van China- wind in Salisbury hebben elkaar beschuldigd van mora de eucharistie vierde. Pater Desmond Paul die wandaad. Donovan is ooit aan de dood ontkomen: in februa- Vanuit de Mosambikaanse hoofdstad Mapoeto hebben de guerrillastrijders van Robert Moegabe bekend gemaakt dat het Patriottisch Front mo menteel voor veertig procent van het grondgebied van Rhodesië een „half-bevrijde status" heeft ver overd. Half bevrijd heten die gebieden waar de nationalistische strijders van Moegabe en Nkomo heer enmeester zijn, maar waar de luchtmacht van het blanke bewind nog bombardementen en ande re verrassingsacties kan uitvoeren. De luchtmacht van Smith beschikt over sterk verouderde toestel len, maar de guerrilla's kunnen daar niets tegen over stellen. Daarbij komt, dat de guerrilla-organi saties van Moegabe en Nkomo, opererend vanuit bases in resp. Mozambique en Zambia, nog niet tot een eenheid hebben kunnen besluiten. MILAAN (AP) In een giste ren gepubliceerd vraaggesprek met mevrouw Anneliese Rap pier met het weekblad Domeni- ca del Corriere heeft de vrouw van de destijds met haar hulp uit Rome ontvluchte Duitse oorlogsmisdadiger Herbert Kappler gezegd dat haar man stervende is. Kappler, die verpleegd werd in het militaire hospitaal te Rome, leed toen al aan kanker. Mevrouw Kappler zei dat haar huis in Soltau door de politie was bewaakt omdat een overval van linkse Italiaanse terroristen werd gevreesd. „Maar dat is nu niet meer nodig. Zijn eind is nabij". Britse parlementariër: „Aankoop F-16 foute zaak" LUXEMBURG, (ANP) - Neder land, België en Denemarken hadden uit politieke, commer ciële en technologische overwe gingen niet de F-16, maar de Franse Mirage-straaljager moe ten kopen. Bovendien hadden zij, toen zij toch besloten het Amerikaanse toestel aan te schaffen, op zijn minst moeten bedingen dat in ruil de hoge Amerikaanse douanetarieven op Europees defensiematerieel werden verlaagd of afgeschaft, aldus de Britse conservatieve afgevaardigde Tom Normanton, 'in het Europees parlement in Luxemburg. In Amerika geldt voor de Mirage een douaneta rief van 50 procent, maar de Amerikaanse onderdelen van de F-16 komen rechtenvrij de ge meenschappelijke markt bin- Oost-Berlijn verboden voor Bondsdagleden BERLIJN (AFP) De Oost- du itse autoriteiten hebben gis teren twee christen-democrati sche leden van de Bondsdag, het Westduitse parlement, de toegang tot Oost-Berlijn ont zegd. De twee parlementariërs, Peter Peterson en Jürgen Pragenberg, werden na 40 minuten wachten op het station Friedrichstrasse teruggestuurd. Zij kregen van een Oostduitse officier te horen dat „hun bezoek aan Oost-Duits- land op het ogenblik ongewenst is". Wellicht verbod sigarettenautoma ten in EEG LUXEMBURG -(ANP) - De Europese Commissie onder zoekt of, evenals waarschijnlijk over enkele jaren in Zweden, in de EEG sigarettenautomaten moeten worden verboden. Een dergelijk verbod zou een onderdeel zijn van een campag ne om in het algemeen het ta baksverbruik terug te dringen, en vooral de verkoop aan min derjarigen te beperken. Dit heeft Richard Burke, in de Europese Commissie van de ge meenschap belast met consu mentenzaken. in het Europese parlement in Luxemburg mee- (Van onze correspondent Roger Simons) Urnden Aan de moeilijkheden bij Ley- and, het Britse genationaliseerde automo bielbedrijf dat twee jaar geleden genationa liseerd werd, schijnt geen einde te komen. De vakbonden tekenen heftig verzet aan 'egen een plan van Michael Edwardes, de nieuwe president van het bedrijf, om de merknaam „Leyland" op te doeken en de oude vertrouwde woorden Austin, Morris, Triumph en Jaquar weer individueel te gebruiken. Sedert de nationalisering van het bedrijf hebben alle produkten deze algemene merk naam. Oorspronkelijk was het „British Ley- land". Na verloop van tijd werd „British" echter weggelaten omdat het synoniem hleek met onbetrouwbaarheid qua afwerk- lng en aflevering. Een en ander was het gevolg van de vele stakingen en andere sociale conflicten, die zich geregeld hebben voorgedaan bij Leyland. Hot genationaliseerde bedrijf heeft afgelo pen jaar 48.000 wagens minder geprodu ceerd dan in 1976 en dit ondanks het feit. dat 15.000 meer werknemers aangeworven werden. Leyland is totaal overbemand. Eén van iedere vijf werknemers zit in de admini stratie. Het bedrijf wordt op gang gehouden met geld uit de Britse schatkist. Michael Edwardes werd verleden jaar door de Britse regering tot president benoemd om Leyland te reorganiseren en om er genade loos te bezuinigen. Edwardes is van plan het bedrijf in drie afdelingen te splitsen. Austin- Morris zou de eerste „unit" worden; Rover, Jaquar en Triumph zouden samen een an der onderdeel vormen. De derde „unit" zou bestaan uit een verkooporganisatie van di verse onderdelen, de onderhoudsdienst en de gieterij. De succesrijke Range-Rover, die zeer goed verkoopt, zou overgelaten worden aan een privé maatschappij. De laatste weken deed ook het gerucht de ronde, dat Edwardes niet minder dan 30.000 werknemers (of één van elke vier) zou ont slaan. Tijdens een voorlopig overleg met de vakbonden heeft hij dit tegengesproken. Te gen eind 1978 zouden echter wel ongeveer 12.000 werknemers „op natuurlijke wijze" afgevoerd worden. De vakbonden zeggen, dat zij zich zullen verzetten tegen het plan Edwardes en Ley land opnieuw in stukken te hakken. Zij hebben een onderhoud aangevraagd met premier Callaghan en minister van industrie Varley. De vakbeweging eist vanzelfspre kend. dat het plan Edwardes zal vervallen. Edwardes baseert zijn plan voor 1978 op een wereldmarkt positie van slechts 25 procent Dit betekent een totale produktie van min der dan één miljoen wagens. In dergelijke omstandigheden is het, volgens de Britse vakbonden, duidelijk, dat de nieuwe presi dent beslist van plan is meer dan 12.000 werknemers „af te voeren". Het voornemen om terug te keren tot de oude individuele merknamen steunt op de overtuiging van president Edwardes, dat de naam Leyland synomiem is met zware vrachtwagens en niet met personenauto's: Vakbondsleiders wijzen er evenwel op, dat in 1974 een soortgelijk plan om het bedrijf te splitsen jammerlijk mislukt is. Volgens hen betekent Leyland zo weinig op interna tionaal terrein, dat de verdere verkleining van het bedrijf zou kunnen leiden tot kom- plete verzwakking, met het vooruitzicht dat het volledig afgemaakt wordt door buiten landse concurrenten. ADVERTENTIE Donderdag 19, vrijdag 20, zaterdag 21 januari vanaf 's morgens 9.00 uur. Breestraat 146, Botermarkt 21-22, Leiden Den Haag Amsterdam - Rotterdam Eindhoven Groningen Leiden Enschede Door Westduits idee: DEN HAAG (ANP) De Westduitse professor Eduard Justi heeft een systeem ontwikkeld dat de geïndustrialiseerde landen in staat stelt op grote schaal gebruik te maken van zonne-energie voor de electriciteitsopwekking. Het belang rijkste onderdeel van het systeem is een eigen vinding van Justi, die hij de „koude verbranding" heeft genoemd. De koude verbranding komt erop neer dat met behulp van een elektrochemisch proces waterstof en zuurstof samenge voegd worden. In tegenstelling tot de warmte die dan ge-« woonlijk ontstaat, levert het proces van Justi elektriciteit op. De professor is al jaren een voorstander van het gebruik van zonne-energie. Meer dan 20 jaar geleden stelde hij al dat. het technisch mogelijk was met behulp van de zon tien maal zoveel energie op te wekken als het verbruik op de wereld was per jaar. Daartoe hoefde slechts één procent van het landoppervlak van de aarde voor de energiewinning gebruikt te worden. Dit zou kunnen gebeuren door grote zonnekrachtcentrales te bouwen in de warmere streken van de wereld. Zijn nieuwste idee maakt dit voorstèl ook praktisch haalbaar, doordat het rendabel is. Justi gaat uit van een grote zonne krachtcentrale in bijvoorbeeld Spanje. Deze scheidt water in waterstof en zuurstof. De waterstof wordt vervolgens door een buisleiding naar bijvoorbeeld Nederland gepompt, waar in een centrale met behulp van het proces van koude verbranding, elektriciteit wordt opgewekt De methode heeft verschillende voordelen. Zo is bekend dat het goedkoper is om bij afstanden van meer dan 400 kilometer, energie in gasvorm via buizen te transporteren en niet als elektriciteit via hoogspanningsleidingen. Ten tweede is de technische kennis om een dergelijke buisleiding aan te leggen, voorhanden in de Verenigde Staten

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9