Veede Kamer wil duidelijkheid over overheidsbezuinigingen Minder cruises vanuit Rotterdam Kamerleden eisen onderzoek naar enorme omkoopzaak 4 jaar geéist wegens zwendel met thuiswerk 1GERINGSVERKLARING IN DISCUSSIE og geen lesluit ver VAD Voorjaarsshow in zonnige tinten 2 halen 1 betalen 2 zakjes Kersenbonbons van 4.80 voor Geen vervolging tegen moeder die kinderen doodde na jiNNENLAND LEIDSE COURAN" 381 (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Minister-president Van Agt zal ana vond de Tweede Kamer duidelijkheid moe- n bieden over de bezuinigingen in de overheids- itgaven. Vooral zal hij moeten verklaren dat in bezuinigingsoperatie de laagste inkomens wor- n ontzien en de sociale minima onaangetast lijven. Niet alleen oppositieleider Den Uyl maar >k CDA-fractievoorzitter Aantjes heeft daarover het debat over de regeringsverklaring duidelij- »r taal gevraagd. Naar het oordeel van versehei- >ne fractievoorzitters was de regeringsverkla- in Van Agt op een aantal onderdelen te aag geweest. ppositieleider Den Uyl wil nog vóór 1 maart increet weten op welke beleidsonderdelen het ibinet vier miljard gulden wil bezuinigea De iveede Kamer mag niet in het ongewisse blijven izal dat zo nodig ineen uitspraak aan het nieuwe abinet moeten laten weten. Het duurt volgens de ipositie veel te lang als tot de miljoenennota-1979 september moet worden gewacht, regering zou ook precies moeten aangeven, of sociale uitkeringen al of niet gekoppeld blijven an het netto-minimum-loon. Ook daarover zal en Uyl zo nodig een uitspraak van de Kamer' agen. ok CD A-fractievoorzitter Aantjes vond dat de regeringsverklaring wel wat duidelijker had kun nen zijn over de zorg voor de zwakken in de samenleving. Onvoldoende was tot uiting gebracht dat de overheid „een schild voor de zwakke" moet zijn. Wat betreft de sociale uitkeringen zou de minister-president duidelijker moeten aangeven dat in het beleid „de laagste inkomens worden ontzien en de sociale minima niet worden aange tast". Ook in een ongunstiger economische periode mo gen de zwakken in de samenleving niet in de verdrukking komen, zei Aantjes. Dat geldt ook voor de ontwikkelingssamenwerking, waarin Ne derland een voortrekkersrol moet blijven vervul len. De belangen van het Nederlandse bedrijfsle ven zullen hierbij geen mede-bepalend criterium mogen zijn. Bij maatschappelijke problemen en ontsporingen dienen niet alleen de symptomen te worden bestre den, maar moet naar de oorzaken worden gezocht. Dit geldt bijvoorbeeld voor de toenemende agressi viteit en de drug- en alcoholverslaving. Ook hier gaat het dikwijls om zwakken. Als de regering de grootste knelpunten in het wegennet wil opheffen, is de vraag hoe zij dat denkt te financieren. Of zullen deze maatregelen, zo vroeg Aantjes, ten koste gaan van de econo misch zwakken en moeilijk bereikbare regio's? Opheldering vond hij ook hier geboden. Bij de bezuinigingen zal ernaar gestreefd moeten worden een verdere vermindering van arbeids plaatsen tegen te gaan. Zo gauw mogelijk moet er dan ook een discussie over die bezuinigingen plaatshebben. In sommig delen van het land geeft de werkgele genheid een extra ongunstig beeld. Ook hiermee zal bij de beleidsombuigingen rekening moeten worden gehouden. Meer duidelijkheid is geboden over de spreiding van de rijksdiensten. De rege ring dient met name over de spreiding van PTT- (Van onze parlementaire redacteur) iG Er is in het kabinet nog geen standpunt genomen over het plan voor de Vermogensaan- asdeling. Daarover zal minister-president Van gt vanavond meer duidelijkheid moeten geven, e verwachting is dat het kabinet een belangrijke ijziging in het voorstel voor de VAD zal aanbren- n. Ook in enkele hervormingsvoorstellen van het irige kabinet, zoals de herziening van de Onder- mingsraden en de investeringsrekening, komen randenngen. frige week had minister-president Van Agt laten >ten dat een groter deel van de VAD-gelden een J viduele bestemming zou moeten krijgen. Giste- verklaarde minister Albeda (Sociale Zaken) deze kwestie nog helemaal in het kabinet moet len besproken. Premier Van Agt zwaait naar een bekende tijdens het debat gistermiddag in de Tweede Kamer over de regeringsverklaring. diensten met te zwijgen, aldus CDA-fractieleider Aantjes. Terlouw (D'66) vond dat de regering voor de bestrijding vn werkloosheid en geldontwaarding veel meer een beleid voor de lange termijn moet ontwikkelen door een begin te maken met een beleid voor de technologische en industriële ver nieuwing. „De werkgelegenheidspolitiek van dit nieuwe kabinet wordt gevoerd met middelen die tot het bot zijn versleten". Nederland gaat er als industriestaat steeds verder op achteruit, meende Terlouw. In de beschouwingen over de regeringsverklaring kwam de vraag aan de orde of het nieuwe kabinet in grote lijnen het beleid van het kabinet-Den Uyl voortzet of dat van een breuk in het beleid moet worden gesproken. Den Uyl zei dat ook voor het nieuwe kabinet de marges voor veranderingen erg smal zijn, maar dat ook kleine veranderingen belangrijk zijn. Hij vreesde het kabinet öm die kleine veranderingen, die samen nadelig zullen uitwerken voor de laagst betaalden en zwakken in de samenleving. Terlouw vermoedde dat het „fantasieloze" beleid aanvankelijk niet veel zal verschillen van dat van- het vorige kabinet. Het zal nog wat voortsukkelen langs bekende paden tot het uiteindeiljk in stil stand verzandt. De WD-er Rietkerk vond een breuk met het beleid van het kabinet-Den Uyl juist geboden. Het kabinet van CDA-WD past volgns hem meer bij de tijdgeest Er is $en kenterend getij, een nieuwe bezinning op de verzorgingsstaat, een herontdek king vn de mens. Een kabinet met liberalen is beter toegerust om de positie van het individu te versterken. De WD verwacht veel van dit kabinet, zei Rietkerk. Maar CDA-fractievoorzitter Aantjes wilde liever niet spreken van een breuk. „Bij alle vaagheid van de regeringsverklaring is het duidelijk dat er meer sprake is van continuiteit dan van puin ruimen", zei Aantjes. Met dat „puin ruimen" doede Aantjes op de pleidooien van de WD tijdens de vorige kabinetsperiode voor een krachtige koerswijziging in het regeringsbeleid. De WD zou het puin van het kabinet-Den Uyl moeten wegruimen. Aantjes liet de WD weten: „Wij hechten aan een grote mate van continuiteit in het beleid". Op een aantal onderdelen vroeg hij aan Van Agt wat meer helderheid daarover, die continuiteit moet met name het sociale beleid gelden, zei Aantjes. En dit kabinet moet er vooral op toezien dat de kanalen naar de werknemers niet verstopt raken. Aantjes gaf overigens duidelijk te verstaan dat van hem niet het veroorzaken van een kabinetscri sis in de komende jaren moet worden verwacht Nu dit kabinet, dat ruet de eerste keuze was van velen in de Kamer, er zit, moet de regeringsperio de niet door een crisis worden afgebroken. Dat maant de oppositie tot zakelijkheid en geeft de regeringspartijen geen excuus tot verminderde waakzaamheid, aldus Aantjes. Een nieuw geluid tijdens de eerste voorjaarsshow: over het jasje van Ierse tweed met een vrij laag uitgesneden vest wordt nog een tweede, los vest gedragen. Dat tweede vest, van corduroy, heeft geen mouwen maar wel zakken. /(Van onze moderedactrice) AMSTERDAM De eerste voorjaarsshow van dit jaar was die van de Society Shop en er ging een verrukkelijke suggestie van zomer en zonneschijn van uit. Dat lag natuur lijk voor een aanzienlijk deel aan de kleuren van room kleur en écru tot toast, van grege tot muisgrijs, niets donkers, niets sombers, een en al zonnige, opgewekte sfeer. De coupe laat zich in grote trekken omschrijven als: klassiek thema met variaties. De schouders zijn wat breder de broekspijpen wat smaller, de colbertjasjes keurig getailleerd over een vest. Er zijn echter ook jasjes, die volkomen recht vallen. Rechtvallende korte en lange coats hebben meestal een driehoekslummel! Een driehoekige lap, die met twee knopen vastzit onder de hals van het ene jaspand en bij wijze van sluiting met de derde knoop op het andere jaspand wordt vastgezet. De meeste modellen zijn voorzien van opgestikte harmonica- zakken, die tegen de zijnaad aanzitten. De overhemden zijn meestal voorzien van kleine, ronde kraagjes, gedragen met een stropdas of een vlinderstrikje, dat altijd binnen het lichte kleurengamma van het hele kostuum blijft Naar believen zet men de kraag van shirt, colbert of overjas overhemd. Aan de materiaalkeus was veel zorg besteed. Kasmir met corduroy, effen kasmir en schaduwruiten. zijde met gabardi ne. corduroy in brede en smalle ribbels en eventueel glad velours, puur katoen en pure zijde (dit laatste voor smokings in zomerse écru-tinten). Bij ensembles van vrijwel alle types verscheen ook een vrouwelijke uitvoering, soms met een plooi, vaker met een flatteuze klokrok. amervragen 4 rergoeding eiskosten loogovens len fan onze parlementaire redac tie) EN HAAG - Het Tweede-Ka- erlid J. C. van der Doef (Pv- Ai heeft de ministers Van ardenne (Economische Za- i), Albeda (Sociale Zaken) en lijnman (Verkeer en Water aat) kritische vragen gesteld eer de „zeer gunstige reiskos- irvergoeding" bij Hoogovens IJmuiden. ij wijst erop dat het aandeel in het groepsvervoer in de ver plaatsingen naar en van het be- ^jrijf van Hoogovenwerknemers gevplg van deze vergoeding idanig is teruggelopen, dat de drijven die dit groepsvervoer jnds jaren hebben verricht nu 13 ïauffeurs moeten ontslaan, i omg Verslaafde d S» nishandelde "rijn moeder "TAASTRICHT (ANPI Hoe- el hij slechts vijftig gulden an zijn moeder gestolen heeft, juiste de Officier van Justitie i iij.de rechtbank in Maastricht P. <^vier maanden gevangenisstraf n onvoorwaardelijke ter be- chikking stelling van de rege- ing tegen de 25-jarige J. P. uit deuwenhagen. De officier KSTE^wam tot deze zeer hoge straf- j van «is door de omstandigheden irstianvaaronder dit op zich luttele 797(^bedrag is gestolen. De verdachte was verslaafd aan line en om aan geld te ko per nen hiervoor mishandelde hij ójn moeder, bedreigde haar met le dood en stal het geld van igt n haar. Onvoorwaardelijke terbe- i en schikkingstelling achtte de offi- lider het enige middel om deze verslaafde te helpen. )mstreden ^burgemeester Snaar Waalre DEN HAAG (ANP) - De heer E. J. P. Keijzer, oud-burgemees- ast «ter van Benthuizen, is per 16 februari benoemd tot eerste burger van het Brabantse Waal- Heer Keijzer en Benthuizen kwamen vorig jaar in het nieuws na een aantal conflicten 'n het college van b. en w. In die tijd werden twee wethou ders en een aantal ambtenaren gearresteerd en later weer van alle blaam gezuiverd. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse „zaken man" Matthias G. (51) is gisteren weer voor de Amsterdamse rechtbank verschenen in verband met de thuiswerkaffaire, waarmee hij de laatste jaren keer op keer de aandacht heeft getrokken van VARA's „Koning Klant" en de Consumenten bond. Onder de verzuchting, dat hij tot zijn spijt aan dit maximum gebonden was, eiste de officier van justitie, mr. J. H. Pieters, wegens oplichting een gevangenisstraf van vier jaar tegen de zaken man. Voor zover men heeft kunnen nagaan, heeft G. in de afgelopen jaren onder zeventien verschillen de firmanamen (zoals Telebel, Matonel, Telecomat, Eurolux, Interpress) thuiswerk aangeboden via advertenties in diverse dag- en weekbladen in binnen- en buitenland. Zij die reageerden kregen onveranderlijk een oproep om een garantiesom te storten, waarna ze nooit meer iets hoorden. Op de zitting verschenen drie getuigen d'echarge, die voor G. hadden gewerkt, maar zij hadden ook nooit meegemaakt dat er goe'deren bij thuiswer kers waren afgeleverd. De garantiesommen varieerden van 50 tot 150 gulden. G. adverteerde bij voorkeur in kleine streekblaadjes en opereerde ook op grote schaal in het buitenland. Klachten over zijn „papieren firma's" kwamen uit België, Zwitserland, Luxem burg, Duitsland, Oostenrijk, Groot-Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten, zelfs Nieuw Zeel and. Volgens de rijkspolitieman, die G. 25 september arresteerde, is op diens kantoor aan de Stadhou derskade toen voor 130.000 gulden aan postwissels in beslag genomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het aantal cruises vanuit Rotterdam, dat vorig jaar nog 51 bedroeg, zal in 1978 dalen tot 34. Een absoluut dieptepunt in de geschiedenis van de grootste haven ter wereld. „Rotterdam", zegt Zeetoursdirecteur G. de Vos van Nederveen Cappel, „is hard op weg om zich definitief uit de belang rijke markt van de vaarvakanties te prijzen". Hij noemt ook de belangrijkste oorzaken voor deze achteruitgang. „Rot terdam is een dure aanloophaven gewor den voor passagiersschepen. Voor een cruisevaarder van 15.000 ton moet al rond 20 mille worden betaald, voor een doorsnee schip gemiddeld 35 mille. Daarmee is Rotterdam ruim twee keer zo duur als zijn snel groeiende Belgische concurrent Zeebrugge. Daarnaast is het eindstation aan de Wilhelminakade, eens de trots van de Holland Amerika Lijn in het hart van Rotterdam, hopeloos verouderd. Om deze redenen hebben de meeste van de 16 cruiserederijen, die Zeetours verte genwoordigt, verzocht om op korte ter mijn alternatieven voor Rotterdam te zoeken. Daarbij wordt gedacht aan Zee- brugge, Scheveningen en aan Amster dam, dat weliswaar door de loods- en sleepbootkosten in IJmuiden, even duur is als Rotterdam, maar als toeristische aanloophaven voor buitenlanders veel aantrekkelijker is. Terwijl de cruis^vaarten teruglopen, is de vraag naar andere buitenlandse reizen voor het komend seizoen enorm. De belangstelling is veel groter dan verwacht. Volgens de directie van de Algemene Vereniging van Reisbureaus zijn vooral reizen naar Spanje en Canada in trek. Ook is de vraag naar autovakanties enorm. De reisbureaus nemen die dan ook steeds vaker in hun aanbiedin genpakket op. Voor veel reisbureaus is het verder een grote opluchting dat de waarde- coupons zijn afgeschaft, aldus de directie van de Algemene Vereniging van Reisbu reaus. Maximaal 6 halen, 3 betalen per klant per keer. Op is op. Staaldraad over weg gespannen .AMSTERDAM (ANP) In de nacht van maandag op dinsdag is in Amster dam opnieuw een over de rijbaan gespannen staal draad aangetroffen. Dit maal in de 3e Oosterpark straat, waar de draad tus sen een lantarenpaal en een hek was bevestigd. Ongelukken deden zich niet voor. Voor zover bij de politie bekend, is het sinds begin november vorig jaar de zevende keer, dat het ge vaarlijke „dradenspel" wordt gespeeld. Over de dader of daders tast men in het duister. Vrijwel steeds wordt gebruik ge maakt van staaldraden. PTT verkocht acht miljoen telefoonadres sen DEN HAAG ANP) De PTT heeft in 1976/1977 ongeveer acht miljoen adressen uit de tele foongids geleverd aan recla mebureaus, liefdadigheidsin stellingen, consumentenorgani saties en dergelijke. Dit heeft staatssecretaris mevrouw Smit- Kroes gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van de tweede-kamerleden Hartmeijer en Vellenga (beide PvdA). De levering vein de adressen geschiedde ten behoeve van de adressering van poststukken en droeg in belangrijke mate bij tot het verminderen van het aantal onbestelbare poststukken. PTT lichtte de telefoonabonnees niet in over de levering. Zij behoefde dat niet te doen, om dat hun adres door iedereen uit de telefoongids kan worden ge haald. Niet verkocht worden adressen van telefoonabonnees, die te kennen hebben gegeven, dat zij hun adres niet voor post- zending beschikbaar stellen. (Van een onzer verslaggeefsters) ALMELO De 32-jarige Hengelose moeder en ex-on- derwijzers, die op 4 augustus vorig jaar haar tweeja rig zoontje en vierjarig dochtertje door verstikking om het leven bracht, zal niet worden vervolgd wegens algehele ontoerekeningsvatbaarheid. Dat bleek gisteren tijdens de behandeling van de zaak voor de rechtbank in Almelo, waar officier van justitie en advocaat het op dit punt volkomen met elkaar eens waren. De vrouw had haar kinderen eerst een bedwelmend middel toege diend, waardoor zij in slaap vielen. Daarna heeft zij hen gedood. De vader, die eerst de schok te verwerken kreeg van de ontdekking van het drama dat zich tijdens zijn afwezigheid had afgespeeld, vond later op de avond zijn vrouw, die zich op zolder had verborgen. Sindsdien is zeer moeizaam een begin gelegd van contact, dat moet leiden tot een behandeling van de psychisch zeer aangeslagen vrouw. Omtrent de redenen die tot de daad van deze vrouw hebben geleid, is weinig bekend. Wel weet men dat zij al lange tijd rondliep met het waandenkbeeld dat zij als gevolg van een ziekte zou komen te overlijden, dan wel langzamerhand geestelijk en lichamelijk zou aftakelen. Haar grote liefde voor de kinderen maakte dat zij zich zorgen maakte over de toekomst van de jongen en het meisje. Op de dag van het gebeuren had ze besloten een eind aan haar leven te maken en na lange aarzeling ook dat van haar kinderen te beëindigen. MANIPULATIES IN LIMBURG DEN HAAG (ANP) De kamerleden Konings zen van 150.000,— als gevolg van onzorgvuldig (PvdA) en Waltmans (PPR) hebben minister Wie- omgaan met premies op nieuwbouwwoningen, gel (binnenlandse zaken) gevraagd een onderzoek In gisteren gestelde schriftelijke vragen spreken te laten instellen naar de gang van zaken bij het de kamerleden verder van een enorme omkoop-af - bouwfonds Limburgse Gemeonten. faire m de Limburgse bouwwereld. De kamerleden willen ook dat het onderzoek zich uitstrekt tot de Volgens beide kamerleden is deze gemeenschappe- Stichting Werkgroep Eigen Woningen, de Stichting lijke regeling nogal in opspraak gekomen door Huisvesting Bejaarden Limburg en de Stichting manipulaties met geld en goederen, door het ten BEmiddelend Orgaan Limburg. Zij willen dat de eigen bate aanwenden van een bedrag van resultaten van het in te stellen onderzoek worden 200.000,— door een personeelslid en door ver lie- gepubliceerd Schoolstaking tegen onveilige verkeerssituatie AMSTERDAM (ANP) De leerlingen van de achtste Mon tessorischool aan de Zeeburger- dijk in Amsterdam-oost zijn vandaag niet in de klassen ver schenen. De verkeersveilig- heidsgroep Indische buurt, waarin alle oudercommissies van Amsterdamse basisscholen in de wijk vertegenwoordigd zijn, had de ouders opgeroepen vanaf vandaag een schoolsta king te beginnen tegen de ver keersonveiligheid rond de school. De eerste dag staakt de gehele school. Morgen en volgende da gen zal steeds een andere klas niet verschijnen. Vrijwel alle ou ders hebben laten weten gehoor te geven aan de oproep voor de aktie. De Amsterdamse Ouder raad, een reeks buurtorganisa ties en de aktiegroep Stop de Kindermoord steunen de school staking. De gemeente heeft een verande ring van de verkeerssituatie rond de school toegezegd, maar in de plannen ontbreken voet gangersoversteekplaatsen met stoplichtbeveiliging, aldus een aktievoerster. NLM vliegt op Birmingham SCHIPHOL (ANP) - De Neder landse Luchtvaart Maatschap pij, een honderd procent doch termaatschappij van de KLM, krijgt het recht om diensten op Birmingham en op het Engelse kanaaleiland Guernsy te gaan onderhouden. Dit is het resultaat van de giste ren en eergisteren gehouden be sprekingen tussen de Neder landse Rijksluchtvaartdienst en de Engelse luchtvaartautoritei ten. Man in gracht gegooid Voorwaardelijke straf AMSTERDAM lANPI De rechtbank in Amsterdam beeft gisteren twee Amsterdamse jongens wegens bet in de gracht gooien van een voorbijganger veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar en een boete van drie honderd gulden. Het zijn Philip van Z. en Henk K., beiden 20 jaar. De officier had tegen bei den 12 maanden, waarvan 8 voorwaardelijk geëist. De jongens duwden in februari vorig jaar 's nachts om dne uur de 37-jange heer W. J. Koeman in de Prinsengracht Ook be roofden zij hem ook van zijn portefeuille met 13 gulden. Het slachtoffer werd later door voorbijgangers uit het water ge trokken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7