nlichtingen verstrekken uit bevolkingsregister laakbaar STREEKPLAN SCHIET TE KORT /ergaan kottertje spookt aan strand. Hoe berggeitjes kunnen integreren in stadstuintje mg Werkgroep Milieubeheer: VD-RAADSLEDEN OP DE BRES VOOR PRIVACY I op A lenteelj drong I het I stn oj orden het april e Vrie het w ïoopte tten". ;en in rvoor dat van l| nnen a l 64 jol ren. El i 37 vrj comenl n, terl rtrokkf lit 309| /erschl e dalin tijd inB riftelijS werkgH ïschamsj )k het I 1 advies1 iJl stuur. 150 1<^ gewi lering lariteiu "SöwMQi klacl ld, hal was als in de dagen van september in^960, toen plotseling vlak voor Katwijk waajji zee resten van het Romeinse castellum rittenburg de brokkelige koppen even istaken. Tussen Katwijk en Noordwijk, hoogte van „De twee duintjes", twintig vondiaaltjes vanaf de strandafgang, precies laartegenover, kwamen bij laag water jfgelopen weekeinde brokstukken van en vaartuig boven de wateroppervlakte. Miles wat strandvondersbloed en jutter- ipiineigingen had kwam aanlopen. Ook het Menootschap Oud Noordwijk, in de per- [oon van voorzitter dokter J. van Nes, jerscheen ter plaatse. De houtconstructie rerd opgemeten, zo goed en kwaad als et ging. Hoop deed leven. Voorzichtig- eidshalve giste men in ,de richting van en bomschuit of kotter, die eens aan de olven moest worden prijsgegeven. Zo 1977 1 ad dokter Van Nes het vermoeden H elfs gisteren had hij dat nog dat het afg let aai 12.54C ging om de restanten van een in 1942 vergane viskotter „De Vlaardingen". Gistermiddag heb ik bij eb een aardig half uurtje doorgemaakt in de Landrover van de Noordwijkse politie. Adjudant J. M. Huijbers nam me mee, samen met een verwachtingsvolle fotograaf, om „het gebeuren" vast te leggen. Voordat we het strand opreden stapte ome Bertus Plug in. Ome Bert van 82 schijnt verwant met Poseidon, want hij weet alles van de zee af. Het is een man die de evolutie van bittere armoe tot welstand heeft meege maakt. Nog dagelijks staart hij met oude dorpsgeno ten over het watervlak. Hij kent precies de trekken van het water. Adjudant Huijbers: „Nog met zo lang geleden liepen de heren uit de wind heen en weer te stekkeren. Het was niet alleen elke dag kletsen met de oude zeemannetjes van vroeger, nee, ze liepen zelfs langs de onderkant van Huis ter Duin 's nachts van 12 tot 4 de „hondenwacht": zoveel passen heen en zoveel passen weer terug, een ingebakken ceremonieel als een herinnering aan oude tijden toen men nog jong en krachtig was". De Landrover, in de „zandvërsnelling", jakkerde langs de eblijn en ome Bert wist het allemaal erg helder te vertellen: „Op m'n twaalfde jaar zat ik al op de 60ste breedtegraad ter hoogte van de Shetlandeilanden. Reizen van vijf tot zes weken, uit op de haring met wat makreel ertussen, die konden met zuidwester wind niet terugkomen. Heb je we ieens meeuwen die tegenwoordig landvogels zijn geworden vliegetjes zien vangen? Nee? Moet je meemaken, die mensen tegenwoordig weten niet eens hoe meeuwen vliegetjes vangen. Je weet zeker ook niet hoe ze dichte schelpen openkrijgen, hè? Nee. dat weet-ie ook niet. Nou, die laten ze een keer of wat uit hun bek vallen op het strand, net zolang tot die schelpen openbarsten. Hoe ze wurmen uit de grond halen? Ja, dat weet-ie wel; juist, door met de poten op de grond te trippelen. Maar dat zijn toch geen zeevogels meer." We waren op weg naar de plaats, waar de „res nullius" (een „zaak van niemand", een onbeheerd scheepswrak) zich onder de golven moest bevinden. Acht jaar waren de resten niet meer gezien. Maar door de laatste zware stormen zijn de zandbanken dusdanig afgeslankt, dat het wrak met lijnen en katrollen (voor het vieren van het net) weer te voorschijn kwam. Ome Bert zat ongemakkelijk tegen het rechterportier van de Landrover, maar hij was op zijn qui vive. Adjudant Huijbers, die in de praktijk moest leren muien te ontdekken en daar vrij bedreven in is geworden, kon de zienswijze van Bertus Plug niet helemaal meer volgen: „ik geloof alleen wat ik zie. Ik heb die resten gezien, gisteren, maar als vannacht de wind verkeerd staat, is het wrak morgen verdwenen voor een aantal jaren. We hebben een agent van 33 jaar en die heeft het scheepje voor het laatst gezien toen-ie 14 was". Ome Bert. steeds levendiger naarmate we het ver zonken oord naderden: „O nee, het is geen bom schuit; het is een klein bomschuit je, een garnalen- bootje. Toen ik als jongen van Noordwijk naar Katwijk liep zag ik 'm al. Dat is minstens zeventig jaar geleden. Nog even. Kijk. kijk; kijk dóór. De overige Landrover-inzittenden keken de ogen uit. maar zagen niets alleen maar zee en rollende golven. Maar ome Bert kijkt door het water en de hoge golven heen: „je kunt wat trekking zien, eromheen, als die rollers teruglopen. Tja, het is een gestrand bootje. Gossie, ja wanneer? Ik weet het niet, het is een eeuwigheid terug. Maar die Vlaardin gen kan het niet zijn. Het wrak blijft gaaf in die zee, met steeds dat zand erover; minstens een meter ligt nog steeds onder het zand". Dokter Van Nes vertelde me gisteravond, dat het onderzoek geen nieuwe gezichtspunten had opgeleverd: „het zal een kottertje zijn; je kunt die rol waarover de reep werd gehaald nog even zien". Bertus Plug: „toen wij daar langs dat strand liepen naar Kattek, in onze jonge dagen, en toen ik dat wrak al zag liggen, dat was de tijd van politieman Bulk, die ouwe Bulk. Hij joeg ons de zenuwen op het lijf, maar toch zei hij eens: „als je mij niks doet, doe ik jou ook niks". Nou zijn we er. Kijk, kijk, kijk.man, zié je het niet? Hij zit vlak in het slaggie, met die kleine puntjes op het water. Daar heb je de boot. Kijk nou.Ome Bert is nog steeds bedreven in het waterkijken. Adjudant Huijbers zei: „nog even en ik zet m'n bril af. want ik word tureluurs van dat staren".We zagen niets dan rollende koppen, wegtrekkende massa's en een paar drijvende meeuwen die in de staarten op stukjes hout leken. Toch hoopt adjudant Huijbers (in zijn hart een jutter) op een „erfstuk": „ik zou best die voorbint willen hebben, dan hield ik er een prachtige kapstok aan over. Boven aan de boulevard zetten we, na onze vruchte loze rit, ome Bert weer af. De oude zeemannetjes van vroeger stonden er nog te wachten. Het wrak zal nooit geborgen worden. Dat zou te duur zijn. Bovendien is het niet uniek en de badgasten zullen er zich niet aan bezeren, warft de vergane glorie ligt dan weer dik en breed onder het zand geborgen. Misschien tot over een jaar of wat. Het was mooi, dat brokje verleden, en even spannend. Maar de zee moet haar geheimen behouden. il ster lurjen van der Mark, baasje van Zwartje en Grijsje Ondanks de op het mo ment heersende dol drieste aankondigingen van een alsnog strenge winter, zo half februari (met een goede kans op een Elfstedentocht) is het nog steeds een enor me kwakkeltoestand. Geen wonder, ddt achter elkaar geitjes en lamme tjes worden geboren. Dat is helemaal niet zo bijzonder meer. Als er vroeger maar één lam het levenslicht zag zo even na Nieuwjaar, stonden de kranten bol van aankondigingen en foto's. Daar kun je nu niet meer mee aanko men, zolang een winter geen winter meer ge noemd mag worden. Toch maak ik een uit zondering voor het bees tenspul van elf-jarige Jurjen van der Mark, die prinsheerlijk met ou ders en broertje en zusje leeft aan de Rijnsbur- gerweg in Leidera en zich sinds maandagmor gen een uur of vijf baas je mag noemen van twee koddige berggeitjes. Het gaat me niet eens zozeer om het feit alswel om het verheugende princi pe jeugd en dier. Jurjen zit in de zesde klas van de Leidse Houtschool en vorig jaar begon hij de oren van zijn ouders af te zaniken: hij wilde een geitje in de tuin. In de fietsschuur. Nog vóór die oren er afgezarukt waren werd er door vader en moeder Van der Mark achter gekrabd. Goed. Jurjen mocht voor z'n Sinter klaas een geitje hebben. Daags na het feest trok het knaapje met z'n vader naar de Groe- noordhallen, waar 's maan dags de veemarkt werd gehou den. Je moet er wel vroeg bij zijn, wisten de Van der Marks, en daarom waren ze er al om 6 uur, in het stikkedonker. De schuur was inmiddels al tot stal verbouwd, met een ruif en een klapdeurtje. Het werd nog even een groot feest: vader en zoon Van der Mark kwamen thuis met een geitje en een grijs met bruine bok. Een hele toestand om die dieren te ver voeren in de kofferruimte van pa's auto. Geit Zwartje was al drachtig en Grijsje de bok stelde zich aan als een onheuse echtge noot. Het kon hem allemaal geen sodejukes schelen. Een lastig heerschap, dat de ruif vernielde en Zwartje met zijn hoorns bewerkte. Dat kon zo niet langer. Op Oudejaar ging Grijsje al mekkerend op tran sport naar de Pan van Persijn. waar zich een lustoord voor kleinvee bevindt, in de onmid dellijke nabijheid van het vliegkamp Valkenburg. Daar, rond die Pan, zocht men al enige tijd naar een dwergbok om het reeds bestaande be stand tegen inteelt te bescher men. Grijsje, hoe sikkeneurig ook, werd met enig gejuich begroet. In het stalletje achter de Rijns- burgerweg („ach, en ze graas den zo gezellig in het gras", herinnert zich mevrouw Van der Mark van Zwartje en Grijsje) was Zwartje haar da gen aan het tellen. Ze had het Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071 -122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. alleenrecht van de voormalige schuur; de fietsen stonden al enige tijd buiten. Maandag morgen was het zover. Jurjen en Zwartje hadden hun zin: Status en Wimpus kwamen ter wereld. Op het eerste oog lij ken het geitjes met manneüjke namen, maar daarover waren geen hoofdbrekens. Het zijn piepend blatende wezentjes, prachtig getekend met wit in de zwarte vachtjes. Die gaan een grootse toekomst tege moet. denk ik, want elke con sumptieve gedachte is bij de Van der Marks uitgebannen. Jurjen oefent zijn baasschap met verve uit. 's Morgens vroeg, voor hij naar school gaat, en 's middags worden de dieren verzorgd. „Ik wil later boer worden, daarom leer ik het alvast een beetje", vertelde baasje Jurjen. Ongeveer eens in de veertien dagen wordt op zaterdag de stal helemaal schoongemaakt en schoonge- spoten. Daar is Jurjen dan de hele dag mee bezig, maar geen klacht komt (nog) over zijn lippen: „Het is helemaal niet zo erg. Toen de bok er nog was, was het veel erger, want die stonk een uur in de win- ^AD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 JANUARI 1978 PAGINA 5 Leiden niet in provinciale welzij nspot LEIDEN - De Sleutel stad zal dit jaar (nog) niet delen in de gelden uit de provinciale welzijnspot. Ondanks het feit dat de provincie erkent dat Lei den op welzijnsgebied met veel achterstanden te maken heeft, is de drie ton die voor dit jaar uit de pot te verdelen viel in zijn geheel naar de ge meente Gouda gegaan. Deze stad kan op geen enkele wijze aanspraak maken op rijksgelden ter opheffing van zijn achter standen op welzijnsge bied, terwijl Leiden wat dit betreft nog wel eens wat geld vanuit Den Haag krijgt toegeschoven. Daarom is de uiteindelij ke keuze op Gouda geval len. Deze gemeente mag voor een bedrag van 3 ton nu voorstellen doen aan de provincie die deze pro jecten dan zal financie ren. De andere twee ton uit de welzijnspot (die jaarlijks voorlopig 5 ton bevat) zullen worden aan gewend ten behoeve van de maatschappelijke werkgelegenheid, het aan trekken van medewerkers ten behoeve van de hulp aan langdurig werklozen, zo maakte gedeputeerde drs. Boone gisteren be kend. Con Amore zingt prachtig Te Deum van Bruckner LEIDEN Dat Bert Lassing een dirigent is die heel wat in zijn mars heeft was gisteravond in de Leidse Stadsgehoorzaal te horen aan de uitvoering van Bruckner's „Te Deum" door de Christelijke Oratoriumvereni ging „Con Amore". Onder Las- sing's bekwame leiding wist het koor muziek van bijzondere kwaliteit te produceren, ook in de moeilijke gedeeltes die lang zaam en zacht gezongen moeten worden. Ook de vier solisten zongen bijzonder fraaie partij en: vooral de sopraan Nelly van der Spel en de alt Delia van der Schaik maakten een diepe in druk. Michiel ten Houten de Lange heeft een tenorstem die naar onze indruk niet zo goed in het solistenkwartet paste; veel beter klonk de baspartij, gezongen door de invaller Henk Smit, die de zieke John Brocheier uitste kend verving. Minder muzikaal genoegen was er te beleven aan het gedeelte vóór de pauze, waarin Con Amore het Requiem van Mozart zong. Hierin was de bas Henk Smit de enige die tot een muzi kale prestatie van niveau kwam Hij zong zijn rol met de ernst en de ingetogenheid die bij deze treurmuziek van Mozart hoort, en liet zich niet, zoals de andere musici, van de wijs brengen door het koor, dat er niet goed in slaagde de sfeer van deze muziek adequaat uit te drukken Het Requiem is een onovertref baar mooie compositie, maar voor Con Amore blijkbaar iets te hoog gegrepen Dat men de uitvoering van dit werk gepro beerd heeft, en er met inzet en enthousiasme aan gewerkl heeft, is een zaak die bijval verdient. Wanneer Con Amore over wat meer mannenstemmen zou beschikken, en zich beter zou bezinnen op de aard van de uitgevoerde muziek, dan zou dit koor tot grandioze prestaties in staat zijn TON HARMSEN Vertraging bij behandeling bezwaren tegen streekplannen DEN HAAG/LEIDEN - In de verwerking van de stortvloed van bezwaarschriften tegen de provinciale streekplannen voor Zuid-Holland-Oost en -West is een aanzienlijke vertraging ont staan. Volgens gedeputeerde ir. Buijsert zal de behandeling pas in de maand mei kunnen plaats vinden. Daartoe zijn in principe mei als datum aangewezen. Het provinciaal bestuur hecht aan een zorgvuldige voorbereiding van deze behandeling, te meer omdat uit het grote aantal reac tie de betrokkenheid van de burgerij met de streekplannen blijkt Dat eist volgens gedepu teerde Buijsert een serieuze voorbereiding die de nodige tijd 1DEN „Is het college ook de me- g toegedaan dat het verstrekken van soonlijke gegevens uit het bevol- gsregister aan bepaalde instanties et worden beëindigd, als de aanvra- niet kan garanderen dat ook anderen deze gegevens gebruik zullen ma- i? Is er anders niet sprake van een ortre,reuk op de Pers0°nl'jke levenssfeer?" rnoj ze en ^dere vragen worden in een ief, afkomstig van de VVD-raadsleden D$. M. Zonnevylle en drs. P. H. Schoute iteld aan het college van b. en w. ouur De twee raadsleden ontlenen hun vrees voor inbreuk op de privacy aan een aantal gevallen, die zij in hun brief ter sprake brengen. Allereerst wordt een be grotingspost genoemd waarin voor 1978 een vergoeding aan de Vereniging Open baar Onderwijs wordt gegeven voor het verstrekken van in lichtingen uit het Be volkingsregister. Verder komen de twee raadsleden met een voorbeeld van het Streekenergiebedrijf Rijnland, dat on langs het college verzocht om behalve de nieuwe woonplaats ook straat en huis nummer van een bepaald persoon aan het energiebedrijf door te geven. Het college stemde daarin toe. Het Streekenergiebedrijf heeft met de aan haar verstrekte gegevens nu de mo gelijkheid om nota's voldaan zien te krij gen, aldus de raadsleden. Veel kwalijker nog vinden de raadsleden het feit dat die persoonlijke gegevens door Rijnland ook worden doorgegeven aan andere energie bedrijven. „Die gegevens kunnen dan voor de andere energiebedrijven aanlei ding vormen om (als het een wanbetaler is) iemand die verhuisd is niet van ener gie te voorzien, terwijl die personen im mers helemaal geen schuld hoeven te hebben aan die energiebedrijven", aldus de twee volksvertegenwoordigers. Naar aanleiding van genoemde voorbeel den vraagt het tweetal aan het college of het van de gang van zaken in deze op de hoogte is. of het college die handel wijze niet in strijd vindt met het Besluit Bevolkingsboekhouding (recht van priva cy) en wat de beweegredenen waren c toestemming te geven voor geschetste handelwijze. undo tot b. f °n 5 EIDEN De Werkgroep Mi- subeheer Leiden heeft een be waarschrift opgesteld tegen het reekplan Zuid-Holland-West. totaal zouden er in Leiden 400 woningen méér kunnen [orden gebouwd dan de provin ce aanneemt. De Stevenshof jes- older kan volgens de werk- roep als bouwlocatie worden eschrapt, omdat andere bouw mogelijkheden beter benut kun- gebied niet voor bebouwing in aanmerking hoeven te komen. Door de dichtheid van de nieu we bouwplannen te verhogen, kunnen andere, nog nader te bepalen plaatsen eveneens door de ontwerpers worden weggela ten. Bepaalde aspecten hiervan betreffen de kleine randstadge meenten als Lisse en Hillegom. De belangrijkste verschillen met de provinciale ramingen ten heden m de binnenstad zijn de volgende: 1423 (provincie) tegen over 2395 (werkgroep); ten aan zien van het AZL-terrein in de Leeuwenhoek: 375 (provincie) tegenover 1350 (werkgroep) en voor wat Roomburg betreft: 480 (provincie) tegenover 2100 be stemmingen van de werkgroep. Het hoofdstuk „verkeer" krijgt ven de werkgroep nogal wat kritiek te verwerken inzake de Voorschoten. Hierdoor zouden 750 woningen minder kunnen worden gebouwd. Bovendien wordt slechts een beperkt aan-, tal wegen in Voorschoten ont last terwijl andere routes een toevoer van verkeer te verwer ken krijgen. Dit geldt eveneens voor de ontlasting van rijksweg 44, die door deze maatregel nau welijks voor de gemeente Was senaar een uitkomst zal bieden. langs de spoorlijn van rijksweg 4 tot aan de Burgemeester Smeetsweg maakt de werkgroep geen bezwaar. Wel heeft zij kri tiek op een reservering van het overige deel van deze weg naar het oosten. In plaats van het voorgestelde tracé moet gekozen worden voor een 2x1 rijstrook tellende randweg langs Valken burg, die even ten zuiden van het dorp aansluit op de bestaan de en onlangs geconstrueerde pla vai

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5