MIRO-VESTIGING TOCH NOG MOGET.TTK IN BINNENST AT) Kabinetsformatie '77 Adviesraad Binnenstad heeft eigen plaats Woensdag is januari 1978 ,4 wwmi MARS JEUGDWERKLOOSHEID KOMT OOK DOOR LEIDEN Wethouder Van Aken komt met compromis ""Noorderkwartier zuinig op particulier bezit leidse courant Al K« LEIDEN „Kabinetsforma tie '77" heet een boek, dat drie Leidse politicologen over on- hn Ctoeveer twee weken zullen uit- T" brengen en dat in tien hoofd stukken een vlot leesbaar ver- nwide^siag biedt van de gebeurtenis sen. die hebben geleid tot de vorming van het kabinet Van Agt De auteurs zijn de heren B. Andeweg. K. Dittrich en van der Tak. Naast het 128 pagina's tellende verslag van de kabinetsforma tie bevat het boek nog 60 pagi- 's bijlagen, waarin opgeno men een nauwkeurige chrono logie van de 207 formatieda- de volledige regeerak koorden zoals bereikt tussen CDA, D'66 en PvdA en tussen CDA en WD en de belang rijkste brieven en documenten uit deze kabinetsformatie. „Kabinetsformatie '77" is be doeld om een samenhangend overzicht te geven van de jongste kabinetsformatie, die met haar 207 dagen niet alleen de langste maar waarschijn lijk ook één van merkwaardig ste kabinetsformaties uit onze parlementaire geschiedenis is. In een apart hoofdstuk wordt de formatie bekeken in het licht van meer algemene ont wikkelingen in de Nederlandse politiek. De auteurs hebben zich bij het samenstellen van het boek ge baseerd op officiële documen ten, communiqués, nieuwsbe richten, commentaren en in terviews met de hoofdperso nen in kranten en weekbladen. Het drietal studeerde politieke wetenschappen in de staatkun dige richting aan de Leidse Universiteit. De heren Ande weg en Dittrich zijn als weten schappelijk medewerker ver bonden aan de vakgroep poli tieke wetenschappen van de Leidse Universiteit en de heer van der Tak is wetenschappe lijk medewerker bestuurskun de aan de Technische Hoge school in Delft. De uitgave van de paperback, die bij de Nederlandse Druk kerij Bedrijf te Leiden wordt gedrukt geschiedt in eigen be heer van de auteurs. Het boek is vanaf 27 januari te verkrij gen via de boekhandel of rechtstreeks bij de vakgroep politieke wetenschappen van de universiteit, I- lugo de Groot straat 27 in Leiden, tel. 071- 149641. Het kost 9,90. LEIDEN Een internationale mars tegen jeugdwerkloosheid zal 20 januari ook in Lei den arriveren. Deze voor de tweede maal georganiseerde „Euromars" is bedoeld als in ternationale demonstratie tegen de sterk toe nemende jeugdwerkloosheid. Het bestaat uit vijf marsen uit alle delen van West-Europa, die als gezamenlijk eindpunt Brussel, de zetel van de EEG, hebben. Daar wordt dan een manifestatie voor meer werk gehouden. Een delegatie van mensen die met de mars meelopen en 20 januari in Leiden arriveren, zal worden ontvangen door wethou der Verboom. Leidse werklozen kunnen zich dan bij de mars aansluiten. Het ontvangstkomi- tee, opgericht om te zorgen voor eten en slaap plaatsen voor deelnemers aan de mars, bestaat uit leden van de KWJ (beweging van werkende jongeren) en FJG (jongeren in de PvdA). Er zijn nog steeds slaapplaatsen nodig en hiervoor wordt een beroep gedaan op particulieren. Wie zich hiervoor wil opgeven kan bellen naar KWJ Leiden Noordeinde 2A, tel. 121139. 's Avonds wordt een discussieavond georgani seerd waar Stan Poppe (PvdA-Kamerlid) en de heer Van Aken (PvdA-wethouder voor econo mische zaken in Leiden) zullen spreken over de werkloosheid onder de jeugd. Verder wordt een film vertoond over de in 1977 georganiseer de „Euromars". De oorspronkelijke organisato ren van de mars hebben aan de eisen voor werk ook nog andere politieke eisen toege voegd. Het Leidse ontvangstkomitee distan tieert zich echter van alle eisen die niet direct met jeugdwerkloosheid te maken hebben. De discussieavond wordt gehouden in de grote bovenzaal van het oude Marine-complex, Noordeinde 2A, op vrijdag 20 januari om acht uur 's avonds. S 1 ki ilDEN De vestiging van een zelfbe- pfojr tningswarenhuis in de Leidse binnen- 19gd zal worden bekeken aan de hand de uitkomsten van het Distributie inoiogisch Onderzoek Rijnland. De stiging van een zelfbedieningswaren- is als weidewinkel is ten alle tijde aanvaardbaar. Dit standpunt heeft de '"'"fleling Economische Aangelegenheden 1 de gemeente Leiden bij monde van ithouder M. van Aken ingenomen. 3 2 ise itellinfiname van Economische Zaken, naar ii. wl gebracht in een kleine nota is een reactie 55) r ittn brief van de stuurgroep Distributie Plano- :hne jach Onderzoek, waarin wethouder Van Aken la t pt verweten de vestiging vn een zelfbedienings- inhuis (oftewel Miro-vestiging) door het aanne- van de motie „weidewinkel" van de gemeente- onmogelijk te hebben gemaakt, terwijl de urgroep zijn onderzoek naar de wenselijkheid een dergelijke vestiging nog niet heeft afge- I. Zoals bekend heeft de gemeenteraad onlangs Je door het steunen van de PPR-motie „weidewinkel Miro-vestiging zelfbedieningswarenhuis) zijn veto over de vestiging van een warenhuis als weidewinkel uitgesproken. Deze motie heeft echter met name betrekking op de vestiging van dat zelfbedieningswarenhuis aan de Plesmanlaan (in de weide, vandaar de naam weidewinkel) in Mors- kwartiër. En juist daar zou het warenhuis een zeer ongewenste concurrentie inhouden voor het in voorbereiding zijnde uitbreiding van het winkel centrum Diamantplein. Ahold Over de vestiging van een zelfbedieningswaren huis heeft de gemeente Leiden al sinds 1973 contact met Ahold NV Albert Heyn). Toender- tijd werd voorgesteld een beslissing hierover te laten afhangen van een onderzoek naar de wense lijkheid van zo'n vestiging. Dat onderzoek werd uiteindelijk verricht in het kader van een overkoe pelend onderzoek, dat de naam Distributie Plano logisch Onderzoek kreeg. De resultaten van het onderzoek zullen echter pas in mei van dit jaar volledig bekend zijn. Inmiddels echter werden de plannen voor het zelfbedieningswarenhuis aan de Plesmanlaan doorkruist door ontwikkelingen in Mofskwartier, waar uitbreiding van het bestaande winkelcentrum werd gewenst. De gemeenteraad kon zich hiermee goed verenigen, en ondersteunde daarom de motie „weidewinkel" die de mogelijke concurrentie van een zelfbedieningswarenhuis in dat gebied elimineert, hetgeen weer niet in dank werd afgenomen door de stuurgroep DPO die constateerde dat de aanleiding van het door haar verrichte onderzoek al buitenspel werd gezet voor dat het onderzoek is afgerond. Als compromis heeft Economische Zaken nu de eerdergenoemde nota naar voren geschoven, waar in wordt aangegeven dat een zelfbedieningswaren huis nog steeds mogelijk is, zij het dat het in de binnenstad (Garenmarkt) zou moeten komen en dat voor de wenselijkheid ervan eerst de resulta ten van het DPO moeten worden afgewacht. De uitbreiding van het winkelcentrum in Morskwar- tier wordt nu doorgezet. Wethouder Van Aken werd gisteren tijdens de commissie Economische zaken verweten de raad informatie te hebben onthouden middels het aan nemen van de motie zonder over het DPO te reppen. Bovendien zou de wethouder Ahold NV al bepaalde toezeggingen hebben gedaan voor de vestiging van het warenhuis. „U hebt de raad informatie onthouden, u hebt Ahold tevens aan het lijntje gehouden en daarbij heeft u ook nog eens hiermee de uitbreiding van het winkelcen trum in Morskwartier vertraagd", was het verwijt van het PPR-raadslid Van Oosten, indiener van de „weidewinkel"-motie. De heer Van Aken ont kende Ahold bepaalde toezeggingen te hebben gedaan en wees de beschuldiging dat hij voor vertraging in Morskwartier verantwoordelijk zou zijn van de hand. Vertegenwoordigers van Ahold NV droegen giste ren nog argumenten aan voor de eventuele vesti ging van een Miro, nu dan in de binnenstad. Zij kwamen met voorbeelden van andere steden, waar de vestiging van een Miro stimulerend zou hebben gewerkt op het koopgedrag voor het gehele winke lapparaat in het betreffende gebied. Voor een vestiging in Leiden denkt Ahold 8000 vierkante meter nodig te hebben. iurgemeester Vis, tevreden over werkzaamheden Adviesraad LEIDEN „Omdat bij in spraakprocedures steeds meer belangengroeperingen optre den, wordt de behoefte aan een onafhankelijk advies groter. Het is belangrijk dat niet alleen reakties komen van wijkcomi- tés, fabrieken, de universiteit e.d.: zij praten vaak in hun eigen straatje. Daarom heeft de Adviesraad voor de Binnenstad een eigen taak en plaats: deze raad neemt het belang van de hele binnenstad in aanmerking. Zo'n advies bevonkrt het goed functioneren an de gemeente raad. Het is denkbaar, dat de Adviesraad zo een grotere rol gaat spelen in de gemeentepoli tiek". Dit zei wethouder Waal (ruimte lijke ordening) gisteravond in het St. Antonius-clubhuis. Hij sprak daar op een jubileumbij eenkomst van de Adviesraad voor de binnenstad, die zes jaar bestaat. De wethouder toonde zich tevreden over het werk van de raad, juist nu de binnenstad steeds meer de aandacht krijgt van B en W en van de Leidse bevolking. Hij zei met belang- stellling de reaktie van de raad op de Nota Afspraak over in spraak af te wachten. Ook burgemeester Vis voerde het woord op deze avond. Hij memoreerde de moeilijke perio de van de adviesraad, zo'n drie jaar terug. Toen wilde de raad in zijn ogen te snel resultaat zien. Maar ook hij uitte zijn tevredenheid over de manier waarop de adviesraad nu funk- tioneert. De huidige voorzitter van de raad, J. van der Does, belichtte in het kort de ontwik keling van 1972 tot heden. In 1972 werd op verzoek van de gemeenteraad de Adviesraad voor de binnenstad opgericht. De invloed van de gemeente hie rin verminderde: was in 1972 de Wethouder voor stadsontwikke ling voorzitter van de raad, nu is het een onafhankelijk orgaan met zo'n 25 tot 40 enthousiaste medewerkers. Binnen de raad zijn vier werkgroepen: leefbaar heid en stedelijk wonen; monu menten; stedelijke ontwikkeling en verkeer en vervoer. In de afgelopen zes jaar heeft de raad 60 adviezen uitgebracht. De voorzitter benadrukte nog eens het belang van deze onaf hankelijke adviezen: „Omdat Leiden een weinig mondige be volking en een sterk ambtena rencorps heeft en omdat beslui ten in de gemeenteraad meestal met zeer kleine meerderheid worden genomen, is de advies raad een uitstekend middel om invloed uit te oefenen op be- stuursbeslissingen". Borrelkamerpraa t „We hebben geen beboette aan reacties die met een dergelij ke inleiding beginnen", stelde gedeputeerde ir. Buijsert van Zuid-Holland gisteren op een persbijeenkomst toen hem werd gevraagd om een reactie op de kwalificaties die bij lijn collega's en bun ambtenaren onlangs kregen toegekend door de Leidse wethouder van stadsontwikkeling en ruimte lijke ordening mr. C. Waal. Deze typeerde de werkers van bet provinciebuis in een commissievergadering waar de ontwerp-streekplannen voor Zuid-Holland aan de orde kwa men als „lachwekkende figuren die borrelpraatjes op papier zetten en die hun tijd beter aan andere zaken zouden kunnen besteden." Waal kwam tot deze laatdunkende kwalificatie op grond van de inhoud van de streekplannen die aan de gemeente Leiden bijvoorbeeld voor de tachtiger jaren een- bonbalstadion toekennen. Waarom in vredesnaam een bonk- balstadion als de Sleutelstad nog niet eens een vereniging kent die zich op het terrein van deze sport begeeft? Gedepu teerde Buijsert daarover: Leiden en de omliggende plaatsen vormen nog altijd een gebied van enkele honderdduizenden inwoners. Natuurlijk is die suggestie van een voorziening voor de honkbalsport niet bindend, maar het lijkt me alleszins redelijk ais dan mischien niet wethouder Waal zelf, maar dan toch wel diens opvolger in de toekomst hiermee te maken zal krijgen. Waarvan Akte. Schrijversavond In tegenstelling tot eerdere berichten wordt de vanavond geplande schrijversavond van de Leidse afdeling van Amnes ty International niet gehouden in de Romanuszaal, maar in het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33. Iedereen kan zich daar vanavond aan het schrijven zetten. Het is de bedoeling dat de brieven gezonden worden naar politieke gevangenen over de hele wereld en naar regeringen om hun vrijlsten te bewerkstelligen. Indonesische middag Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat 1 organiseert op zondag 211 januari een Indonesische middag. Opgevoerd worden een Wajang-tentoonstelling, in het Nederlands gebracht door de heer E. Flohen, een Javaanse dans, getiteld Ga- totkatja Gandrung, uitge voerd door mevrouw J. Soe- trisno. Er zijn twee voorstel lingen: 14.15 uur en 15.45 uur. Toegang: Volwassenen f 3,50, jeugd onder 18 jaar en 65+ f 1,75. Plaatsen zijn te reserveren per telefoon 071-132641. Gereserveerde plaatsen dienen daags voor de voorstelling te zijn afge haald. Beweegbare machines Stedelijk Museum De Lakenhal aan de Oude Singel 28 in Leien geeft van 20 januari tot en met 6 maart twee verschillende exposities: Beweegbare machines van de Leidse „objecteur" Henk Gosses en schilderijen van de Boekelose kunstenaar Folly Klomp. De tentoostellingen worden gecombineerd gegeven in de Singelzaal van De Lakenhal. Lina Braake en de Bank Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Bree- straat 66 draait op donderdag 19 januari de film „Lina Braake en de Bank", van de Duitse regisseur Bernhard Sinkel. De film was het debuut van deze regisseur op het filmfestival van Berlijn in 1975. In het kort omvat de film het verhaal van twee bejaarden (Lina Carstens en Fritz Rasp) die door een bank uit hun huis worden gesaneerd en vervolgens 'ingenieuze plannen bedenken om dtzc bank op te lichten. De film geeft een menselijk, kritisch beeld van toestanden in bejaardenhuizen, het gedrag van barken en de situatie van gastarbeiders. Aanvang 20.00 uur. Toegang f 3 voor leden. Ook voor niet-leden toegankelijk. Vergadering PPR De Politieke Partij Radicalen houdt op 20 januari een ledenvergadering in bet pand Rapenbum 100. Alsgzst wordt Karei Beckers verwacht, docent aan de Katholieke Sociale Academie, voorzitter van de landelijke PPR-themagroep Welzijn en raadslid in Oegstgeest. Hij zal zijn visie op de PPR en de gemeentepolitiek geven. Verder zal er op de avond een bestuurswijziging plaatsvinden en over bet ver kiezingsprogramma worden gesproken. De avond begint om 20.00 uur. 52 E. )S-Jtl (Van een onzer verslaggevers) •EN De Commissie voor Volks- olsvesting vertoonde gisteravond een couleur locale" die enigszins afweek in het gebruikelijk lederbruin, welbe- end van het stadhuis. Als experiment idkü weöiouder A. Verboom met de be- wpo 1 '°wrs van het Noorderkwartier inge- Rad>: temd de vergadering plaats te laten n Mi inden in de kantine van de Leidsche VEfS lpi!ai'aten BV. De bewoners van dit lijn ^ied werd alle inspraak vergund op te bespreken agendastukken. Veel jttndacht werd er gisteren geschonken **nhet „voorlopig programma van ei- r gir'n" ten behoeve van het Noorderkwar- ®u!er Hierin worden de eisen van de Woningraad inzake het con- p^lJpD^testemmingsplan van het gebied "vergeleken met de eisen van bewoners v»n het Noorderkwartier zelf. Op aan drang van de buurtcomité's uit de Oran- t en het D-gebied werd na lange ussie besloten, dat er in beide woon- •ties de eerste jaren geen sloopha- jrs op het merendeels particulier bezit 'len worden ingezet. Alle politieke ge- Mten uit de commissie stemden hier mede in, zodat de bewoners niet hoeven J® vrezen, dat de gemeenteraad hun voorstellen zal wegstemmen. De discussie spitste zich gisteravond voornamelijk toe op het particuliere hui- zenbezit van de bewoners uit het D-ge bied. Dit is het woonoord tussen de Mar- nixstraat tot aan de Molenstraat/Bronk- horststraat, voormalige Zwartepad en Maresingel, inclusief de Mauritsstraat. Van 81 woningen (27,8%) zou de condidi- tie als slecht te kwalificeren zijn, aldus de cijfers van de NWR. Deze panden maken deel uit van 291 woningen ten westen van de Marnixstraat. De NWR meende dat in verband met de kwaliteit van deze woningen rekening diende te worden gehouden met de mogelijkheid van vervangende nieuwbouw. In overleg met de bewoners zou dan bepaald moe ten worden hoe deze buurt zich geduren de de komende tien jaar zal ontwikkelen. De bewoners waren er echter voorstan der van, dat er beslist niet gesloopt mag worden. Zij stelden, dat voor het D-ge bied een globaal bestemmingsplan zal worden gemaakt, wat er vanuit moet gaan, dat de bestaande bebouwing ge handhaafd blijft. De uitwerking van dit bestemmingsplan zal in nauw overleg met de bewoners en eigenaren moeten geschieden. Wat de kwaliteit van de wo ningen betreft die zich ten westen van de Marnixstraat bevinden zou eveneens met de bewoners aldaar bekeken moeten L. Beyen (PPR) meende, inhakend op het betoog van de bewoners van het D-ge- bied, dat het geen zin had om beetje voor beetje een hele stadswijk af te breken, terwijl de bewoners van dergelijke pan den zelf meer gebaat zouden zijn bij de handhaving van hun bezit door bijvoor beeld renovatie. Wethouder Verboom zag er zelf ook geen kans toe om alle wonin gen binnen afzienbare tijd tegen de vlak te te slaan en dan ook nog de bewoners en eigenaren van deze panden tegelijker tijd schadeloos te stellen. Wel was hij ervoor, dat in die gevallen waar het echt noodzakelijk mocht wezen met het zoge naamde „kiezentrekken" bepaalde wo ningen gesloopt zouden kunnen worden. In dit geval kan er dus, om met de NWR te spreken, wel een alternatief als vervan gende nieuwbouw worden gehoden. Over de bestemming van de wevershuis jes in de Julianastraat, die waarschijnlijk niet in aanmerking zullen komen voor de betiteling van monument, bracht een van 'de bewoners naar voren, dat er in ver band hiermede een speciale werkgroep in oprichting is. Met betrekking tot de recreatie bepleitte „ome" Joop Vervoorn, dat de terreinen rond de R.K. kerk hun oude functies weer moeten terugkrijgen. „De kerk moet ten eerste altijd voor iedereen bereikbaar zijn en ten tweede vind ik dat net als vroeger er weer speelruimte voor kinde ren moet komen. Ik zou de wethouder ook nog willen verzoeken na te gaan of de bedrijven, die nu rond de kerk doende zijn wel een hinderwetsvergunning bezit ten." Tot besluit wilden enkele bewoners aan de Van Huisweg weten, nu de bouw van hun voormalig woongebied in de Sophiastraat-noord met 92 woningen door de gemeente is goedgekeurd, of zij nog veel langer in de wisselwoningen moeten blijven wonen. „Er zijn hier nog steeds geen palen in de grond geslagen. We hoeven toch nog niet eens een verlen ging van negen maanden tegemoet te zien?" aldus een ongeruste bewoonster. Een woordvoerder van de gemeente wist haar gerust te stellen, dat er zo gauw mogelijk met de bouw van de huizen kan worden begonnen. Het een en ander zou afhankelijk zijn van de aanleg van een riolering, die nog voor de eerste paal de grond in kan, zo snel mogelijk kan wor den gerealiseerd Commissievergadering in de LAF-kantine

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3