CeidócGouxont Bitter diner in Jeruzalem In bossen volop werkgelegenheid VOOR METAAL-CAO NIEUW BERAAD NODIG Akkoord met AH over werkgarantie HEILDRONK ISRAËLISCHE PREMIER VALT SLECHT Leiden bezorgd over restauratiesubsidies Overleg onderbroken 1 Woensdag 18 januari 1978,68e jaargang no. 20944 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Xori Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur. J, J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) jjonnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Cosi fan tutte „Cosi fan tutte", komische ope ra van Mozart op Ned. II om 20.30 uur. Om 19.04 uur Kon Hesi Baka. Ned. I om 20.00 uur „Pk", om 21.50 uur Panoramiek met re portage uit Noord-Korea en om 22.50 uur Den Haag vandaag extra (regeringsverklaring). Enkele buien Veel bewolking met plaatselijk regen of sneeuwbui, maar ook opklaringen. In het algemeen weinig wind. Max. temp. circa 4 graden. Morgen zon: 8.30-17.03 Schev. hoogw.: 11.44 laagw.: 7.14 en 19.43 Nederlander at vorig jaar gemiddeld 186 eieren ZEIST Nederland at vo rig jaar per hoofd van de bevolking 186 eieren en bijna zeven en een halve kilo kip. De prijzen voor deze prod uk ten stegen ge middeld met 4,5 en 20 cent ten opzichte van 1976. De pluimveehouderij kan daarmee terugzien op een redelijk jaar, aldus de voorzitter van het gelijk namige prod uk tsc hap, dat deze cijfers vandaag be kend maakte. Er werden 2,5 miljard eieren uitge voerd, 11 procpnt meer dan in 1976. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De vakbonden hebben giste ren met Ahold (Albert Heijn) in principe overeenstemming bereikt over bet opnemen van een arbeidsplaatsenovereenkomst (APO) in de CAO voor 1978. Dit heeft een woordvoerder van de NW-bond Mercurius gisteren meegedeeld. De tussen Albert Heijn en de bonden gemaakte af spraken houden in dat bij het opstellen van investeringsplannen, waarbij het werkgelegenheidsaspect in het geding is, de vakorganisaties worden ingeschakeld. Daar naast wil Albert Heijn de bonden tweemaal per jaar informeren over de algemene werkgelegen heidssituatie bij het bedrijf. De directeur perso neelszaken van het levensmiddelenconcern heeft desgevraagd verklaard, dat hij, gezien de inhoud van het bereikte akkoord, de term APO wat ver vindt gaan. „Maar als de bonden dit zo willen noemen, heb ik daar geen bezwaar tegen", aldus drs. Van Dun. Albert Heijn heeft zich eveneens verplicht alle vacatures te melden bij het arbeids bureau. Ook is afgesproken dat het eigen perso neel voorrang krijgt bij het vervullen van vacatu- Jarig Prinses Margriet wordt morgen 35 jaar. Zij zal deze verjaardag in huise lijke kring vieren. Foto Max Koot. DEN HAAG (ANP) In bossen en andere groengebieden in ons land ligt nog voor honderden mensen werk klaar. Talloze bomen moeten worden gekapt en vervangen, jonge bossen moeten worden uitgedund en heideterreinen moeten worden schoongemaakt. Dit is de conclusie uit een onderzoek van het Landbouw Econo misch Instituut. Gisteren is hierover in een vergadering van het Bosschap in Den Haag gesproken. Met de vakbonden zal nog worden gesproken over deze verborgen werkgelegenheid. Tijdens de vergadering werd ook een eerste lezing van een nieuwe bosbrand verordening besproken. Hierin staat dat in 1980 alle naaldhoutbossen zodanig voor de brandweer bereikbaar moeten zijn dat branden zoals die in afgelopen jaren de bossen teisterden, kunnen worden voorkomen. De JERUZALEM (UPI) Het is een diner in slechte sfeer geworden dat premier Menachem Begin van Israël gisteravond in het Hiltonhotel van Jeruzalem aanbood aan de Egyptische delegatie die eerder op de dag in hetzelfde hotel het politieke overleg met Israël was begonnen. Begin vergeleek op zeker ogen blik zelfbeschikking voor Palestijnen met de landhon- ger van Adolf Hitler in de jaren dertig. Israëlische officiële kringen vertelden dat zij de Egyptische delegatieleider, minister van buitenlandse zaken Mohammed Kamel en zijn Amerikaanse ambtgenoot Cyrus Vance, „uren tevoren" hadden laten weten dat Begins heildronkrede poli tiek van aard zou zijn en een belangrijke samenvatting van zijn standpunt. Maar uit Amerikaanse kringen werd vernomen dat de waar schuwing een half uur van tevoren, werd ontvangen. En drie kwartier voor het diner hadden de Egyptenaren gezegd dat zij verwachtten dat de Israëlische eerste-minister het kort en gezellig zou houden. Maar in de plaats daarvan sprak Begin over de twee grote punten: de toekomstige grenzen van zijn land en Palestijnse zelfbeschikking. Als Israël zou terugkeren tot zijn agressie uitnodigende grenzen" van 5 juni 1967, zei Begin, kan er geen vrede Komen. „Vrede kan er ook niet komen wanneer Jeruzalem dat deel uitmaakt van het culturele erfgoed van het Joodse volk verdeeld is", voegde hij eraan toe. Kamel, ter rechterzijde van zijn gastheer gezeten, was met zijn gezicht achter zijn handen verdwenen en had tekenen van spanning vertoond, terwijl Begin zijn toastrede uitsprak. Toen hem het woord werd gegeven, stond hij met strak gelaat op, speelde met zijn bnl en zei: „Ik dacht dat wij na het eerste gedeelte van de dag vanavond ontspannen en gezellig bij elkaar zouden zijn. De premier heeft echter besloten zijn aktetas mee te brengen. Ik heb in mijn rede van vandaag gezegd wat het grondbeginsel van een duurzame vrede moet zijn. Wat de standpunten van de premier aangaat, ik vind dat zij een zaak zijn die op de volgende vergadering moet worden besproken. Ik houd mijn standpunten tot dan voor mij. Dank u zeer". En minister Kamel ging abrupt zitten zonder zijn glas te heffen in een heildronk. Premier Begin had al die tijd opgekeken met iets van verrassing in zijn ogen. De Egyptische minister Kamel tijdens zijn korte antwoord op de politieke tafelrede van premier Begin, die verrast naar Kamel opkijkt. Naast Begin de Amerikaanse minister Vance. Geheel rechts minister Dajan. •erordening zal nog worden be- sprokenmet besproken met bo- seigenaren en gaat daarna voor goedkeuring naar de minister De oude verordening voldeed niet meer omdat die alleen gold voor grote dennebossen. De kleinere bossen vallen nu ook onder de nieuwe regeling. Hie rin staat ondermeer dat het ver boden zal zijn dat er grote sta pels hout blijven liggen, want ware vuurhaarden. Punkgroep mag niet optreden in Leiden (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Engelse „punk- groep" Blondie mag niet optre den in de Leidse Stadsgehoor zaal. Directeur I. Milikan heeft het optreden dat voor 26 januari was voorzien, afgelast. Na het zien van een tv-uitzending over hun optreden in Amsterdam op zondagavond is hij tot de slot som gekomen dat de zaalaccom- modatie teveel risico loopt bij een dergelijk optreden. Milikan zegt dat hij nu eerst wat meer informatie over deze muziek stroming wil opdoen door con certen in Engeland te bezoeken. De kaartverkoop voor het con cert was al gestart. De Neder landse organisator Mojo Con certs heeft laten weten geen stappen te ondernemen tegen de afgelasting. Gekochte kaartjes zullen worden gerestitueerd. Blondie zal wel optreden in Arnhem en Amsterdam. ,,40% energie wordt verspild" UTRECHT (ANP) In ons land wordt 30 tot 40 procent van de totale energie min of meer ver spild door het onnodig laten branden van verlichting en een te hoge stand van de verwar- Dit is dinsdag in Utrecht be kend gemaakt op een persconfe rentie ter gelegenheid van de vakbeurs Verwarming, Koeling en Luchtbehandeling, die van 6 tot en met 11 maart in de jaar- beui's wordt gehouden. Op deze beurs zullen meer dan 1000 firma's uit 23 landen hun produkten komen exposeren. De voorzitter van de centrale verwarmingsbranche, de heer S. Wartena, noemde de economi sche situatie in deze branche „verre van rooskleurig". ADVERTENTIE Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 011-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. Botsing op Vriezeweg LEIMUIDEN Een 25-jarige inwoonster van Leimuiden is vanochtend vroeg op de Vrieze weg geslipt en frontaal op e</i tegemoetkomende bestelauto ingereden. Hoewel haar auto bij het ongeluk totaal vernield «akte liep de Leimuidense slechts een gebroken been op. Europese verkiezingen: volgend jaar BRUSSEL (AP) De Britse minister van buitenlandse za ken David Owen heeft zijn ambtgenoten van de lidstaten der Europese gemeenschap gis teren meegedeeld, dat de eerste directe verkiezingen voor het Europese Parlement geen door gang kunnen vinden, omdat de Britse regering niet in staat zal zijn ze voor het einde van dit jaar in het Verenigd Konin krijk te organiseren. De verkiezingen zullen waar schijnlijk begin 1979 worden ge houden. Verwacht wordt dat de regeringsleiders van de negen lidstaten een nieu we en definitieve verkiezingsda tum zullen vaststellen tijdens hun topconferentie op 6 en 7 april in Kopenhagen. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De kans op een cao-grootme taal is zeer klein geworden. Dit is gisteren gebleken na de vruchteloze besprekingen tussen werkgevers en werknemers. De par tijen komen weliswaar op 9 en 10 februari opnieuw bijeen, maar wanneer de werkge vers aan enkele eisen van de werknemers niet tegemoet komen, dan komt er geen cao. Dan zullen de partijen het per bedrijf eens moeten zien te worden. Het gaat bij deze onderhamdelingen om een arbeidsplaatsen-overeenkomst, om de cao voor het hoger personeel en om een extra pnjstoeslag in verband met de btw-verho ging op aardgas. De werkgevers hebben laten weten niets te voelen voor een arbeidsplaatsen-overeen komst. Daarin moet worden opgenomen, dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen en dat er richtlijnen komen voor het vervul len van vacatures. Deze overeenkomst is voor de werknemers zo belangrijk, dat zij er de cao op willen laten stranden. Werkge versvoorzitter Prins bleek minder bezwaar te hebben tegen het eventueel afsluiten van aanvullende overeenkomsten met afzonder lijke ondernemingen. Maar de vakbonden vinden dit te weinig, zij willen de aparte contracten als onderdeel van een algemene regeling Zien. Formeel heette het gisteren, dat de bespre kingen zijn onderbroken voor het raadple gen van de leden. Maar werknemersonder handelaar Wamsteeker verklaarde gister avond, dat, wanneer er niet meer uitkomt, dan nu bekend is, er geen cao-1978 zal komen. Werkgeversonderhandelaar A Prins zal vóór 9 februari nagaan, of de leden hem meer onder handelingsmogelijkheden willen geven. LEIDEN De wethouders, die verantwoordelijk zijn voor de stadsvernieuwing in Delft, Gouda, Dordrecht en Leiden willen binnenkort met minister van CRM praten over de stag natie in de verlening van res tauratiesubsidies. In een brief aan de minister stellen de vier wethouders dat zij in de eerste plaats willen praten over de honorering van lopende aanvra gen. „Immers, velen die in goed /ertrouwen zijn gaan restaure ren worden nu ernstig gedu peerd". De wethouders doelen op de zogenaamde particuliere restau raties. waarvoor het ministerie van CRM, dat met dat van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening een groot gedeelte van de subsidies op zich nam, in 1977 de subsidie-uitkeringen •heeft stopgezet. Normaal wor den via de rijksdienst voor mo- jo i imentenzorg goedgekeurde restauraties door CRM, provin cie en gemeente, voor 66 pro cent gesubsidieerd, voor monu menten van ideële instellingen of gemeente-eigendommen geldt een percentage van 78 procent De betrokken gemeenten vinden dat een onbevredigende situatie is ontstaan nu eigenaren, met een voorschot van de gemeente restauratiewerkzaamheden zijn begonnen, waarbij niet op een verdere subsidiëring kan wor den gerekend. De brief bevat voorstellen om de toepassing van de bestaande regeling te verbeteren, zoals budgetaire meerjaren-afspraken en een zodanige coördinatie tus sen beide ministeries dat één de subsidies toekent en de verreke- ï^ng onderling plaatsvindt. Ondergedoken Zuidmolukker kan zich zonder risico melden DEN HAAG (ANP) De in ons land ondergedoken Zuidmolukse vrijheidsstrijder D. Sahalessy zal zich waarschijnlijk vandaag of morgen melden bij de vreemdelingenpolitie. Zijn advocaat heeft van het ministerie van justitie de garantie gekregen, dat hij, als hij uit zijn schuilplaats komt, niet zal worden gearresteerd. De 41-jarige Sahalessy is een Zuidmolukse onderwijzer. Hij heeft ten tijde van de Molukse vrijheidsstrijd les gegeven aan Tommie Somoukil, het zoontje van de in 1966 geëxecuteerde vrijheidsstrij der dr. Chris Somoukil. De banden die Sahalessy met de familie Somoukil had, zijn reden waarom hij waarschijnlijk zal worden gearresteerd, als hij door Nederland naar Indonesië wordt uitgewe zen. Het maakt, volgens zegslieden, Sahalessy weinig uit of hij een verblijfsvergunning krijgt of dat hij erkend wordt als politiek v%chteling. „Als hij maar hier mag bijeen". Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! kwartaalabonnee van de woonplaats Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar V.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1