Sergeant Peppers Lonely Hearts Club Band wordt popfilm zonder Beatles Jf.tKUlVJMl let hoge IQ van 'oethe, verborgen waliteiten van isperges en ouders van Sophia Loren WERELD IN LIJSTJES „STRAWBERRY FIELDS" IN NEDERLAND? NU 10-50% KORTING Veren hoofdkussens UNST LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 JANUARI 1978 jltje (Van o e correspondent Dick Toet) t vóó: iSHINGTON Hitler is de meest gehate tilleer uur uit de wereldgeschiedenis, Churchill ove meest geliefde; Goethe had een IQ van EEG5; Elizabeth Taylor is de mooiste; Alexan- o\r de Grote was de beste generaal; eet sl'Jtttn Lelietjes van Dalen; bij een Golden dag triever ioop je de minste kans gebeten worden; de oudste kikker werd 15 jaar; va Portugese vliegmaatschappij (TAP) is de e ijgste; de Jordanese (ALIA) de gevaar- ?nov( ste; het langste Engelse woord, een che- en g< sche formule, bestaat uit 3600 letters; De ndel.jifs is de meest voorkomende achternaam Nederland; de New York Times is de GOlfye en invloedrijkste krant ter wereld; is Presley verkocht meer platen dan er ander; Erasmus was een kind van ehuwde ouders, evenals trouwens Willy ndt en Sophia Loren; Beethoven, Al Napoleon leden aan syfilis; as jes en paling wekken de geslachtsdrift Richard Leeuwenhart en Dag Ham- rskjold waren homofielen; Freud ge likte cocaine gitte Bardot, laatste op de lijst van inaars en minnaressen. iedaar enkele van de feiten, die zijn loekstaafd in de nieuwste Amerikaanse tseller „The Book of Lists", een 520 [ina's omvattende verzameling van alle gelijke en onmogelijke ranglijsten. Het ik prijkt al enkele maanden aan de top de Amerikaanse bestsellerslijsten en het er naar uit, dat het snel uit de top zal dwijnen. boek is samengesteld door de Ameri- anse schrijver-journalist Irving Wallace,, nen met zijn zoon David en dochter Amy. hun ook al erg populaire „People's manae" kregen zij in de gaten, dat de in „almanak" voorkomende lijstjes bij het bliek zeer in de smaak vielen. Het trio akte voor hun „lijstenboek" gebruik van slaande lijsten, maar liet ook allerlei be mindheden lijsten maken en deed zelf ook een duit in het zakje. Op deze wijze akten zij een kostelijk boek, dat soms fzaam en voortdurend erg onderhoudend samenstellers hebben hun Amerikaanse tomst niet verloochend, maar erg storend n de soms wat chauvinistisch aandoende komsten meestal niet. Hoewel, het stuit voorbeeld enigszins tegen de vaderlandse rst bij de vijf beste kunstrijdsters ter reld na de Noorse Sonja Henie vier Ame- aanse dames te zien staan en niet onze Sjoukje Dijkstra. Aan de andere kant ureert Fanny Blankers-Koen dan toch er mooi als derde van de tien beste atletes 'er tijden. Rembrandt is de meest genoem- Nederlander in het boek, maar ook ko- ngin Wilhelmina, Anna Frank, Spinoza, an Meegeren, Van Gogh. Hansje Brinkers ®n de vinger in de dijk), Cruyff en Nees- mns en zelfs minder bekende Nederlanders i het boek voor. iet alle lijsten zijn even verrassend en de aarde-is in veel gevallen erg betrekkelijk, ach appeleert het boek op overtuigende jze aan de zeer menselijke neiging om van ■es in lijsten onder te brengen. Dat Hitier lijst vein meest gehate personen aanvoert, niet zo verbazend, maar dat ook minder het oog springende „ellendelingen" als ai"ter en Harold Wilson erin voorkomen, !t weer niet zo voor de hand. De „haatlijst" erd samengesteld aan de hand van efique- s. die zeven jaar lang in het wassenbeel- enmuseum van Madamme Tussaud in Lon en werd gehouden. Hitier scoorde vijf maal in eerste plaats, Nixon tweemaal, Idi Amin >mt driemaal in de lijsten voor en Mosje «jan éénmaal. Dajan heeft echter ook een 'aatsje verworven in de lijst van geliefde irsonen, dat wordt aangevoerd door Chur- nll (4 maal eerste), Jeanne d'Arc (tweemaal ®rste), en Jezus Christus (één eerste plaats), diefd blijken ook Kennedy, Napoleon, Lin- °ln, Robin Hood en Florence Nightingale. 'e bezoekers van het museum mochten ook even jaar lang de mooiste vrouw aanwijzen. Je keuze valt wat mollig uit: Elizabeth aylor (drie keer eerste), vóór Sophia Loren jveemaal) en Raquel Welch en Twiggy (elk enmaal aan kop). Picasso is volgens de Jiseumbezoekers de grootste kunstenaar "er tijden, Rembrandt scoort een tweede vijfde plaats en bij de tien grootste schilders uit het verleden (1 is Titian) staat Rem brandt zesde. Anne Frank staat in de lijst van beroemdhe den, die jong stierven, temidden van namen als Toet-Ank-Amon (18), Jeanne d'Arc (19), James Dean (24), Rudolf Valentino (31) en Nero (31). De geschatte IQ van 30 beroemd heden (een Amerikaans onderzoek uit 1926) levert een koppositie op voor Goethe (185). Onze eigen Spinoza (130) en Rembrandt (110) verkeren in de lagere regionen. Het boek laat u verder kennismaken met 30 beroemde linkshandigen en evenveel illuste re figuren met één oog (in beide lijsten kom de acteur Rex Harrison voor); 25 vermaarde slavenhouders (waaronder veel vroegere Amerikaanse presidenten - George Washing ton had er 216 - maar ook figuren als Aristoteles, Columbus, St. Thomas van Aquino en Luther); de tien grootste verval sers aller tijden (6. Hans van Meegeren); de tien meest sensationele diefstallen; tien lan den waar gemarteld wordt (1. Brazilië, 2. Chili, 3. India, 4. Iran); de tien zwaarste verkeersongelukken; de tien mooiste en tien lelijkste Engelstalige woorden; 7 vermaarde heren, die als „knaap" stierven (o.a. Kant, Shaw en Hitier); tien vorsten, die 't langst regeerden (8. Koningin Wilhelmina - 58 jaar); de beste Amerikaanse presidenten tot en met Eisenhower (1. Lincoln, 22. Eisenhower) en de ranglijst van de laatste zeven presi denten (1. Franklin D. Roosevelt, 2. Kenne dy, 7. Nixon); de tien grootste wapen-impor teurs (1. Iran, 2. Vietnam, 3. Israël, 4. West- Duitsland) en de tien grootste leveranciers van wapentuig (1. USA, 2. Rusland, 3. Fran krijk, 4. Engeland, 5. West-Duitsland, 10 België); en met 20 vergiftige planten (o.a. kerseboom, hyacinth, iris, lelietje van dalen, eik, oleander, rododendron, rabarber). Vooral ook de grote variatie maakt het boek erg aantrekkelijk. Naast de tien landen met per hoofd van de bevolking de hoogste militaire uitgaven (achtereenvolgens Israël, Oman, Quatar, Rusland, USA, Saoedi-Ara- bië, Zweden, West-Duitsland, Koeweit en Oost-Duitsland) prijkt een lijst met de hoog ste bij dieren geregistreerde leeftijden, de oudste is een steur (vis) van 152, verder o.a. een schildpad (88), olifant (70), raaf (69), paard (46), kat (34), kip (30), hond (27), haring (19), kikker (15), spin (4), vlieg (76 dagen). Er zijn volgens „The Book of Lists" op dit moment zes landen (China, Frankrijk, Rus land, USA, India en Engeland), die de we reld met atoombommen kunnen opblazen. Binnen 1 tot 3 jaar komen daar nog 9 landen bij, in 4 tot 6 jaar nog eens elf (waaronder Nederland) en in 7 tot 10 jaar nog negen. Spanje is het land met de meeste toeristen (ruim 30 miljoen per jaar), en de vermaarde globetrotter Sidney Clark noemt de kaas markt van Alkmaar als één van de tien fraaiste toeristische attracties ter wereld. Suriname wordt genoemd bij de elf plaat sen, waar men het best een gezonde winter kan doorbrengen, maar daarentegen prijkt Paramaribo weer bij de 13 steden, die men op reis beter kan vermijden. De tien beste en invloedrijkste kranten zijn volgens de Amerikaanse media-professor John Merrill: de New York Times, Neue Ziircher Zeitung, Le Monde, The Guardian. The Times, Pravda, Jen-min Jih-pao (Pe king), Borba (Belgrado), L' Osservatore Ro mano en ABC (Madrid). De bekende Ameri kaanse journalist John Tebbel plaatst de New York Times eveneens aan het hoofd, noemt ook Times, Guardian en Le Monde, maar houdt het daarnaast op de Washington Post, Wall Street Journal, Sunday Times, die Wel, Süddeutsche Zeitung, La Stampa en Journal de Genève. Citizen Kane (van Orson Welles) is volgens „The Book of Lists" de beste film aller tijden; Hehdrickje Stoffels, de tweede vrouw van Rembrandt, behoort tot de acht be roemdste modellen; de film „Jaws" tekent voor de hoogste recette (bijna 119 miljoen dollar); bij de 12 beste „detective-stories" ontbreken Simenon en Agatha Christi, maar John Kennedy geliefd en behorend tot de besten van de laatste zeven Ameri kaanse presidenten. komen wel Edgar Allen Poe, Conan Doyle van de 23 allerdrukste minnaars en minna ressen (derde Cleopatra, zevende pas Cassa- nova, 16 Raspoetin, 17 Mata Hari, 20 Mae West en laatste Brigitte Bardot); Pelé rekent dertien landgenoten, Cruyff en Neeskens en onze zuiderbuur Van Himst bij de 50 beste voetballers; in Italië wordt de meeste wijn en in Tsjecho-Slowakije het meeste bier (België vierde) gedronken. Het boek staat vol met allerlei rariteiten, zoals onder de negen gekste monumenten het standbeeld in Ecuador voor de dichter José Olmedo. Omdat een echt beeld te duur zou worden, werd een tweedehandsje aange kocht, zijnde een beeld van de Engelse dichter Lord Byron. Een kniesoor die daar in Ecuador op let. Bij de reuzen komt Nederlandse Jan van Albert (ruim 2.87 m.) op een tweede plaats. Ook bij de kleintjes een Nederlandse naam: Pauline Musters (nog geen 55 centimeter). Zij overleed in 1895 op 19-jarige leeftijd en staat te boek als de kleinste mens, waarvan een acurate meting bekend is. Ai Corey is binnen de entoura ge van het Amsterdamse Hil- tonhotel een wat merkwaardige ambassadeur van een even op merkelijk imperium. Hij loopt rond in een wit spijk erjek, een broek met te korte pijpen, een T-shirt met de naam van pop ster Eric Clapton erop, het ge heel geschraagd door voeten in witte gymschoenen. Maar Corey mag in Holland met miljoenen omgaan en over het veelvoud ervan praten. Want Corey vormt er tijdelijk de vooruitge schoven post van het kapitale rijk van Robert Stigwood. Voor wie geen geduld heeft de volle dige titellijsten van films na te lezen, of te grasduinen in de kleine lettertjes op platenhoe zen: Robert Stigwood heeft een stevige kluif vingers in de pap van film- en muziekproducties die één voor een goed voor miljoenen blijken. Laatste plan dat in statu nascendi is: De verfilming van Sergeant Peppe r's Lonely Hearts Club Band, de volgens kenners beste el pee die de Beatles (in 1967) maakten. Veertiger Robert Stigwood is een van die mensen die het spreekwoordelijke goud in de vingers hebben. Een Australiër die in 1957 in Londen terecht kwam, wat pionierde in onaf hankelijke platenprodukties, bij wijlen Brian Epsteins onderne ming in dienst kwam (waaron der de Beatles en Cilla Black o.a. ressorteerden), na diens dood een eigen onderneming op zette met o.a. de Bee Gees en The Cream. Van daaruit kocht hij of zette hij andere maat schappijen op: Onder meer een acteurs-schrijvers-bureau met Lionel Jeffries, Rita Tushing- ham, Ray Galton en Alan Simp son (o.a. auteurs van Stiefbee- n/Steptoe) en Johnny (Tot de dood ons scheidt) Speight. Dat betekende een entree in de tele visie-wereld en het theaterdo mein waar de successen snel volgden: Stigwood maakte his torie met de Londense versie van „Hair", met „The dirtiest show on earth", en „Oh Calcut ta". Een stap naar'de film lag in het verschiet voor de hand. Die werd een feit toen Andrew Lloyd Webber en Tim Rice met hun toen nog papieren rock-opera „Jesus Christ Super star" kwamen aandragen. Voor dat er nog van een theateruit- voenng sprake was, onderhan delde Stigwood met MCA/Uni- versal over de film. Die kwam, Norman Jewison regisseerde hem, het werd een enorm succes en inmiddels kon Stigwood op het toneel in tien landen de theatershow produceren. In Londen speelt „J.C. Superstar" nog steeds. Neus Al Corey: „Het is fascinerend om bij Stigwood te werken. Zijn kantoor omvat in feite maar een man of dertig, maar er gaan miljoenen-producties om. En het succes blijft, omdat hij altijd bezig is met een combinatie van talenten, acteurs, zangers, die hij met een geweldige neus voor* wat de „trend" wordt, kiest en bundelt. Sergeant Pepper wordt een musical-film, een speelfilm met en rond de muziek van de Beatles. Niet zo gek als je be denkt dat de songs van de plaat steeds een verhaal hebben Daaruit zijn de figuren gelicht: Lucy (van het in verband met LSD-associaties indertijd om streden Lucy in de Sky with Diamonds), Rita de Metermaid, Mr. Kite en hoofdrolspeler „the one and only Billy Shears". Om hen heen heeft scenario-schrij ver Henry Edwards zijn verhaal geschreven. Regisseur is Mi chael Schultz die met zijn „Car- wash" muziek en film al combi neerde. Er is geprobeerd John Lennon en Ringo Starr voor de film te krijgen, maar dat is mis lukt. De rollen worden door een serie popsterren gespeeld, van Peter Frampton, de Bee Gees tot en met Dianne Steinberg, een minder bekende zangeres die Lucy vertolkt. Je kan eigen lijk zeggen dat Robert Stigwood zo'n beetje de rol heeft Overge nomen die MGM in de dertiger jaren speelde met zijn musicals. Het was de gouden tijd voor de filmmusical, met verhaaltjes om muzikale successen heen ge bouwd. Wij doen hetzelfde in een'modern idioom". Ghetto De Bee Gees gaan Beatle- songs vertolken in speelfilm van Robert Stigwood Peter Frampton: Zingende hoofdrol in „Sgt Pepper" filmmaatschappijen hebben er altijd oog voor gehad om de met speelfilms vaak moeilijk te be spelen „tiener" op de bioscoop stoel te krijgen. Peter Towns- hends „Tommy", „J.C. Super star", de Elvis-films in het verle den en nu het werkje rond „Ab ba" zijn er sprekende voorbeel den van. Voor Al Corey zelf blijft de film buiten schot. Hij houdt zich voornamelijk met ar tiesten (Eric Clapton, Yvonne Elliman) en platenprodukties bezig. Hij werkt nog maar an derhalf jaar bij Stigwood, pro duceerde voordien wat hij zelf „de betere" platen noemt, Rhythm en Blues en Country, maar kreeg in de muziekwereld grote bekendheid met zijn hit „Disco Duck". Corey: „Een plaat waar ik niks in zag. Ik begeef me niet in het ghetto van de disco-muziek. Ik kreeg het telefonisch aangeboden. Voor zo'n zesduizend dollar. Omdat ik er niet aan wilde, riep ik: hoogstens drieduizend. En tot mijn verrassing kreeg ik het. Ik probeerde het zonder teveel kos ten op een klein station in Ame rika te lanceren. Van de eerste noten af heeft de telefoon bij de disc-jockey niet stil gestaan en in no time was het een landelij ke hit." „Sergeant Pepper Loneley Hearts Club Band" telt naast popsterren ook „normale" ac teurs. Uiteraard de meesten uit de Stigwood-stal, zoals de En gelse komiek Frankie Howerd en de kaalhoofdige acteur Do nald Pleas an ce. Corey: „We pro beren alle songs, van „When I get older" tot en met „A day in the life" in een ander stuk van de wereld op te nemen. De film moet over een jaar klaar zijn". Wie weet hebben we er in Ne derland dan een stukje „life" van kunnen meemaken, want er bestaan vage plannen om de song „StrawbeiTy fields fore ver" op de Nederlandse aard beienvelden op te nemen. BERT JANSMA De wat mollige Liz Taylor voert de lijst aan van mooie vrouwen. 18 verschillende merken als beste te voor schijn. En - het kan niet op - de vermaarde Italiaanse barkeeper Gastine de Cal noemt ene J. G. van Hagen van Hotel Klein Zwit serland te Heelsum de beste barkeepers ter wereld. Ook de Belg Georges Broucke van Hotel Westbury te Brussel schijnt aardig bar te keepen, want hij wordt na een Oostenrij ker als derde genoemd. Boeiend is ook het lijstje, dat ooit door de Amerikaanse fysicus Oscar Brunler werd gemaakt. Brunler beweerde de uitstraling van de hersenen van mensen (levend of dood) te kunnen meten. Hij plaatste Leonar do da Vinei aan kop, gevolgd door onder meer Rembrandt (negende plaats), Rubens (10), Chopin (18), Greta Garbo (20), Franco (33), Kennedy (49) en Billy Graham (54ste plaats). De lijst van de 12 best verkochte boeken wordt aangevoerd door de bijbel (2. rode boekje van Mao, 7 Guiness Book of World Records, 9 Dr. Spock). Het lijkt niet onmoge lijk, dat „The Book of Lists" daar zelf ook nog eens in zal verschijnen. DICK TOET Rembrandt (bij de grootste kunstenaars) en Hendrickje Stoffels (een van de OP ALLE AFDELINGEN IN textiel - modeartikelen - dames-, meisjes- en jongenskonfektie - gordijnen - bedden en dekens - vloerbedekking - meubelen en komplete slaapkamers. EEN KLEINE GREEP UIT DEZE ARTIKELEN NEVEDA BREIW0L van 1.42 NU/1.-per bol GORDIJNSTOFFEN NU p.m5.- DEKENS div. merken NU 20% KORTING BREEDTAPIJTEN v a. 35.- p.m. WOLLEN BERBER van 139.- voor slechts 89.- p.m. 400 cm breed GEBLOEMD WOLLEN AXMINSTERTA- PIJT 20/80 366 cm brd. van 179.- voor slechts 99.- p.m. PARADETAPIJT van 99 - voor 69.- p.m. enz. enz. Alle tapijten boven 60.- worden GRATIS GELEGD uitgezonderd coupons en trappen. LET OP onze speciale opruimings krant afdeling textiel. 2 stuks voor 25 - Alle kwaliteitsmatrassen nu per stuk 30.- voordeliger voorbeeld 109.- nu BANKSTELLEN: EIKEN BANKSTEL 1495.- nu 1250.- PRACHT BANKSTEL met franje van 2190 - nu 1590.- BANKSTEL met zware armleggers en losse kussens 1985 - nu 1590.- EETHOEKEN in teak - palissander - wengé - zwart essen en eiken nu met 20% KORTING losse tafels HALVE PRIJS KOMPLETE SLAAPKAMERS nu met 50% KOR TING enkele losse 3-DEURSKASTEN, TOILETTAFELS etc. HALVE PRIJZEN. NOORDEINDE 17 ROELOFARENDSVEEN TEL. 01713-2494 Vrijdagavond koopavond van 7-9 uur.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19