De nieuwe Datsun Violet. Onder de f15.000,-vindt u nergen zon complete gezinswagen, die zo weinig aan onderhoud kos| Degelijk gebouwd iDATsuNi voor goedkoper onderhoud. Monique Kaufman zelf meest verbaasd over schaatstitel De Scheveningse pronkstukken BERT WIL HET IN DE GIRO GERRIT NAAR DE PROFS fa SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 JANUARI 1978 PAGI - v Marja Struik, een echte Haagse kampioene DEN HAAG Sinds afgelopen zondag is Den Haag twee kampioenen bij het hardrij den op de schaats rijk. Zo iets is in jaren niet het geval geweest. De zeventienjarige Marja Struik zegevierde bij de B-junioren in Alkmaar en in Deventer de 14-jarige Monique Kaufman. Een mooi succes voor trainer Ben van Ha gen, die zijn pupil Ria Visser (16) uit Oud- Beijerland ook afgelopen weekeinde zag schitteren (overigens buiten mededinging) bij de A-junioren. Ze eindigde daar op de derde plaats en was de snelste op de 3000 meter. Het is duidelijk: de rijdsters van De Uithof hebben voor een grote verrassing gezorgd bij de diverse kampioenschappen. Het gewest Friesland, dat duidelijk favoriet was, leverde zowel in Alkmaar als in Deven ter geen enkele kampioene. Afgelopen maandagavond stonden in de kantine van De Uithof enkele grote dozen met gebak klaar. Marja Struik had ze mee gebracht en vierde samen met de leden van Den Haag-Westland het heuglijk feit Marja Struik: „Ik had nooit gedacht dat ik kampioene zou worden. Ik rijd voor het eerste jaar bij de B-junioren mee. Vorig jaar was ik bij de C-junioren tweede achter Ria Visser. Ik schaats pas vier jaar. Toen De Uithof hier open ging was het eerst een jaartje de kat uit de boom kijken en toen ben ik hier begonnen. Met de baanselectie train ik vier keer in de week, zo'n anderhalf uur". Zaterdagavond reed Marja Struik op haar eerste duizend meter de fraaie tijd van 1.31.8 en zondag deed ze over dezelfde afstand 1.35 rond. De tijd van haar 500 meter 45.9. Ze is er zelf van overtuigd dat haar 1500 meter (2.26.4) beter moet en zal daar veel op gaan trainen. Ben van Hagen die het afgelopen weekeinde als trainer moest pendelen tussen Alkmaar en Deventer is ook zeer tevreden over Moni que Kaufman. De Haagse rijdster was blij dat Ria Visser in deze klasse niet aan de start kwam, want dan had ze natuurlijk geen kans gehad. Een beetje geluk mag wel eens, want vorig jaar heeft Monique het moeilijk genoeg gehad. De rijdster zelf hierover: „Bij de D-kam- pioenschappen was ik vorig jaar favoriet Maar op de eerste de beste afstand, de 500 meter, kwam ik in Utrecht ten val en brak mijn been. Dat was een grote teleurstelling. Dat ik een jaar later kampioene zou worden bij de C-junioren had ik natuurlijk nooit verwacht. „Het is voor de kleine Monique Kaufman het vierde seizoen dat ze op de schaats staat. Zowel Marja Struik als Monique Kaufman doen mee in de schaatsinterland tussen de junioren van Duitsland en Nederland die op 11 en 12 februari in het Duitse Inzeil wordt gehouden. Het is niet uitgesloten dat Marja Struik wordt opgenomen in de selectie van Jong Oranje. Ze zal er dan echter voor bedanken, omdat het een en ander trai ningen in Heerenveen niet is te combine ren met haar school. Zes meisjes die op De Uithof trainen heb ben hun voorbereidingen op de kampioen schappen in Inzeil gehad. Bij de A-junioren behaalde Anita Vriesema nog een goede negende plaats en bij de B-junioren eindig de Ellis Deins als negende na wegens ziekte pas laat met haar training te zijn begonnen. ARTHUR VAN RIJSWIJK Monique Kaufman kwam na haar been breuk sterk terug Russische monografie Emmanuel d Witte De russische kunstkenne lia Lev heeft een mon geschreven over de zevei eeuwse nederlandse Emmanuel de Witte (161 zo meldt het informatieb i de Russische ambassade Haag. In het Poesjkin-Kunstn in Moskou hangt van D het doek „De markt in ven". In dit eerste boek dat geheel aan he van De Witte is gewijd elke kunstperiode van der in een afzonderlijk stuk uit de doeken waarbij ook verteld wot het leven van de kun over zijn betrekkingen dere schilders, enz. RIJSWIJK Het zijn geen broers van elkaar, zelfs geen familie, maar het zijn wel twee prachtige wielren ners. Niet dikwijls zijn de „pronk stukken" van Scheveningen bij el kaar in de buurt. Maar afgelopen zaterdag was het weer eens zo ver. Bert Pronk, al drie seizoenen be roepsrenner, kwam als lid van De Kampioen trainen bij De Spartaan en trof daar bij bet veldrijden in de training Gerrit Pronk aan. Tussen de training door praten we even met de „pronkstukken" van het wielrennen in de Haagse regio. Berg Pronk (26) die zijn sporen in de beroepssport heeft verdiend - immers, met zijn elfde plaats in de Tour de France was hij na Hermie Kuiper de beste Nederlan der - is nog steeds erg bescheiden. Hij ziet, en dat bleek duidelijk in het clubgebouw van De Spartaan, zijn oude wielervrienden nog steeds staan. Van Bert Pronk is ook het advies aan Gerrit Pronk dat hij maar beroeps renner moet worden. Volgens Bert heeft Ger rit de kwaliteiten daarvoor. Na het gesprek met Bert en Gerrit klinkt plotseling de stem van Bert Pronk: „Kom jongens we gaan nog even naar Hoek van Holland rijden". Of de paar uur veldrijden nog niet genoeg is geweest. Gerrit Pronk, die ook m het seizoen aan drie uur training per dag genoeg heeft, stapt in arrenmoede maar op de fiets en laat zich niet kennen. Met Bert Pronk voorop rijden de renners richting Hoek van Holland. Bert Pronk wil niets aan hét toeval overlaten in het nieuwe seizoen. Bert Pronk moest zich afgelopen maandag melden in het trainingskamp in België van zijn nieuwe sponsor, IJsboerke. De man, die drie jaar voor Peter Post bij Ti Raleigh fietste is door zijn nieuwe werkgever afgekocht bij Peter Post. Er was een contract en Post wilde niet meewerken. Bert Pronk: „Ik kom Post nog wel tegen. Ik dacht toch niet dat ik die tegenwerking van hem had mogen verwach ten. Vergeet niet dat ik altijd een inzet van 100% heb gehad voor de ploeg". Samen met zijn vriend en kopman Didi Thu- rau is Bert Pronk op wintersportvakantie geweest „Konden we gelijk onze conditie goed op peil houden. We hebben erg veel aan langlauf gedaan. Bij het IJsboerke wil ik sportief revanche nemen op Post. Dat kan misschien lukken, want we gaan een maand trainen met de ploeg aan de Cóte d'Azur". Bert Pronk,, die twee jaar achtereen in de Tour de France aan de start kwam en daarin een 26e en elfde plaats innam, start dit jaar niet met IJsboerke in de Ronde van Fran krijk. „Ik hoop een grote voorjaarsklassieker te winnen en voor de rest gaan we ons helemaal richten op de GIRO. Dat is een zeer zware etappewedstrijd en daarvoor heeft onze ploeg gekozen. Knecht Bert Pronk wil toch nog even terugkijken. Hij is best tevreden over het afgelopen sei zoen. Buiten zijn uitstekende prestatie als „knecht" in de Tour de France zegevierde hij toch in de Ronde van Luxemburg en de Ronde van Nederland en was derde in de Ronde van Zwitserland. Peter Post wacht nog steeds op de fiets van Bert Pronk „Ik blijf er de eerste tijd rustig op trainen voor het veldrijden, dat ik louter en alleen als training doe en deze fiets is daar uitste kend voor. Laat Post hem maar eens komen halen. Uiteindelijk ben ik ook niet zo prettig behandeld door hem". Bert Pronk heeft heel wat voor zijn sport over- „Om niet achteraan te rijden moet je erg hard trainen. Bij de laatsten binnen te komen als beroepsrenner lijkt mij niets". Gerrit Pronk werkt echter ook erg hard. Van "s morgens acht uur tot 's middags drie uur maakt de 25-jarige amateurrenner koffieauto- maten schoon, daarna gaat hij een uurtje hardlopen, dan rusten en eten en 's avonds werkt hij dan nog een paar uur bij de PTT om post te sorteren. Dat is zijn schema voor de winterdag. Gerrit Pronk maakte een uitste kend seizoen. Op de ranglijst van de meest winnende amateurrenners eindigde de Bata- vusrenner met twintig overwinningen op de derde plaats. Maar het beste kwam Gerrit Pronk nog voor de dag in Spanje, waar hij tweede werd in een grote etappewedstrijd. Zelf zegt hij over zijn succes: „Twintig over winningen zijn natuurlijk mooi, maar ik win toch liever één klasssieker. In maart hoop ik gelijk vooraan te zitten bij de nieuwe klassie ker. De Omloop van de Glazen Stad en in de Ronde van Zuid Holland. Aan slechts enkele uren training per dag heeft Gerrit Pronk genoeg. Of kan hij soms niet meer opbrengen? „Mentaal ben ik niet te sterk. Elk jaar maak ik een periode door dat ik niet vooruit ben te branden. Meestal rijd ik in het voor- en naseizoen heel erg sterk". „Maar plotseling is het over. Vroeger dacht ik en dat vertelde ik dan ook altijd, dat ik niet tegen warm weer kon en dat het daarom plotseling niet meer ging. Die vlieger gaat echter niet meer op. In Spanje was het bloed heet en ik vloog vooruit Ik weet nu echt niet meer wat het is. Het kan natuurlijk ook dat ik elk jaar zelf op de inzinking zit te wach ten". 1978 is voor Gerrit Pronk een erg belangrijk jaar. Hij loopt met het plan rond om Bert Pronk achterna te gaan. Gerrit weet nóg niet precies wat hij wil en heeft ergens ook de durf niet om het overstapje te maken naar de profs. „Ik ben nu 25 jaar, als ik dit jaar niet de stap naar de beroepsrenners doe dan kan ik het echt wel vergeten. Er zijn aanbie dingen gekomen voor een contract bij Jet Stars en de Bode- Shimano-ploeg. Ergens twijfel ik zelf aan mijn kwaliteiten". Bert Pronk komt er even tussen: „Gerrit moet het gewoon proberen. Het is een goede renner en ik denk dat het hem best lukt". Gerrit weet zelf dan wel dat hij er bij de profs met drie uren trainen niet komt. Met de koffieautoma- ten en de PTTT kan hij dan stoppen. „Daar stop ik straks toch mee in maart, zo'n dagtaak is natuurlijk te zwaar. In het voorjaar wil ik grote klassiekers rijden bijde amateurs. Gaat het goed dan ga ik in mei of juni bij de profs van start. Ik geloof dat Bert een goed voor beeld voor mij is". Conditie Gerrit Pronk zal dus in ieder geval eerst dit jaar nog bij de amateurs willen schitteren. Op 5 mei wil hij de Ronde van Capitol winnen. „eGek hé, op de Loosduinseweg en op Sche- veninge wil ik altijd „Gek hé, op de Loosduin seweg en op Scheveningen wil ik altijd extra hard rijden. Ik weet niet wat het is, maar het lukt daar bijna alijd". De komende tijd gaat Gerrit Pronk proberen zijn conditie op peil te brengen. Hij doet dit bij zijn vereniging De Spartaan. Afgelopen vrijdag kreeg hij van de Haagse consul en lid van De Spartaan, Bertus Ouwehand, tij dens een feestavond een fraaie bokaal als de strijdlustigste renner van de vereniging. De Haagse wielersportliefhebbers kijken vol spanning naar de verrichtingen van beide „Pronkstukken". Bert aan de zijde vn het Duitse fietswonder Didi Thurau en Gerrit met de bekende Haagse ploegleider Kees Kouwen- hoven. Beiden wordt een sterk seizoen toege wenst namens De Spartaan, die de renners in hun clubgebouw bij elkaar bracht Wellicht komt nog eens de dag dat Bert Pronk en Gerrit Pronk deel uitmaken van één ploeg. Dan moet Gerrit zich in het komende seizoen goed ontwikkelen. Maar de kans dat hij als nog dit hele jaar bij Batavus blijft rijden met Mathieu Pronk (dat is ook geen familie) zit er natuurlijk ook nog in. ARTHUR VAN RIJSWIJK Gerrit Pronk met zijn prachtige bokaat die hij van de vereniging kreeg ei U zou'm met eigen ogen moeten gaan bekijken, de nieuwe Datsun Violet. Dan weet u zeker dat u nergens zo'n complete en mime 4-deurs gezinsauto koopt voor zo weinig geld. Maar u zou 'm een tijdlang moeten rijden, om te weten dat er ook geen andere auto van die klasse is, die zo spaarzaam is met benzine en zo zuinig in onderhoudskosten. Maar eerst kijken. Bij de Datsun-dealer in uw omgeving. Naar het ingetogen uiterlijk van de Violet met z'n matzwarte grilLNaar de gulle been-, zit- en bagageruimte van deze nieuwe sedan. Naar het riante interieur waar geen andere auto in deze prijsklasse tegenop kan: radio met FM, nauwkeurige quartz- klok, aansteker, hoofdsteunen, stoffen bekleding, acnterruitverwarming, getint glas rondom, aparte verlichting SEDAN DE LUXE 4-deurs, 1600 cc, 4 versnel lingèn, 14.990,- voor ventilatie- en verwarmingspaneel, wagenbreed tapijt op de vloer, een handige 3edeur in het coupémodel.en ga zo maar door. Uw volgende stap zou een serieuze proefrit moeten zijn. Om te ervaren hoe soepel de Violet stuurt, hoe stabiel zijn weggedrag is en hoe zoevend hij rijdt (de nieuwste snufjes zijn toegepast om het motorgeluid uit de cabine te weren). Toch hebt u dan nog niet alles ontdekt aan de Datsun Violet. Want als u er eenmaal een tijdje in rijdt, merkt u iets plezierigs in uw portemonnee, nl. hoe weinig u kwijt bent aan de pomp en in de garage. Dat is te danken aan het degelijke constructiewerk en de fanatieke controle die de mensen bij Nissan, waar de Datsun Violet gemaakt wordt, hóóg in hun vaandel hebben geschreven. Zo heeft de Violet een vernuftige koppelingsbediening gekregen waar niemand omkijken naar heeft, omdat-ie zichzelf afstelt. En trommelremmen achter die automatisch bijgesteld worden. En een uiterst moderne ophanging die probleemloos dienst zal blijven doen. Elke Violet wordt ook uit en te na gecontroleerd, op sommige punten wel zes of zeven keer. In de lekproef krijgt elke Datsun liefst 4000 liter water over zich heen, dat weer wordt opgevangen om de volgende Datsun te controleren. U koopt de Datsun Violet dus niet alleen goed koop, maar u rijdt 'm ook goedkoop. Prijzen incLBTW af Liw "is6 AUTO HEEMSKERK Herengracht 79. Leiden. Tel.: 071-133861 071-120987 GARAGE ABSWOUDE B.V. Nieuwe Offemweg 2, Noordwijk. Tel.: 01719-13150 AUTO HEEMSKERK Alkemadelaan 1, RoelofarendW rw Tel.: 01713-2866.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 16