luziek aan boord een luxe meer Pleegouders voor kinderen ).- AUTOGRAMMEN pachIENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 JANUARI 1978 pagina 15 r )AM Pleegkinderen in de Der- aannemen, 't is bijna een rage in Nederland. Welvarende ouder- Iden zich bij duizenden tegelijk ook nonnenkloosters, politiebu- ligingen van plattelandsvrou- holen hebben grif enkele tientjes voor een pupil over. „Redt een i in nood", „Terre des Hom- kunnen de vraag nauwelijks bij- iar „Foster Parents Plan" spant In één jaar gaf deze organisatie 'tend kinderen een extra vader en lirecteur Hein Kolk vertelt meer acces. nog geen pleegkind in de Derde laast u, ze vliegen weg". Wrang derdaad. Maar het is wel zo, dat ge Amsterdamse vrijgezel Hein Foster Parents Plan halverwege dolven raakte onder een vloedgolf ?n en telefoontjes van duizenden ie allemaal een pleegkind in de reld wilden hebben voor de som- 15 gulden in de maand. Een tv- een verhaal in „Margriet" sloegen alf jaartje later, hebben Kolk en Dverkop geworven medewerkers beetje onder de stapels uitgeploe- terd. Achttienduizend kinderen heeft hij nu „de deur uit" en binnen twee maanden volgen er nog eens vierduizend. Anderhalf jaar geleden uit Amerika overge waaid en nu al 22.000 pleegouders: Foster Parents Plan slaat aan. Liesbeth den Uyl heeft er ook een kind bij genomen, evenals Jelle Zijlstra, president-directeur van de Ne derlandse Bank. Mies Bouwman, Marga Klompé en André van Duin. En dat is breed uitgemeten. Maar daarmee is het succes van FPP natuurlijk niet verklaard. Ook niet simpel uit de behoefte van welvaartsvaste Nederlanders om hun schuldgevoelens te genover die arme kindertjes af te kopen, hun geweten te sussen en of te pronken met een nieuw statussymbool. Hein Kolk: „Ik zou er ook zo geen antwoord op weten. In elk geval spelen we zeker niet in op eventuele schuldgevoelens. Wel geloof ik dat onze directe presentatie en de duide lijke informatie de mensen aanspreekt. De weten waar hun geld blijft. Daar zijn we heel concreet over, we houden de mensen regelmatig op de hoogte. Bovendien is er de briefwisseling tussen pleegouders en kind. Ook een sterk punt. Zakelijk en doel gericht. Zo kun je de aanpak van FPP terecht noemen". De organisatie bestaat al sinds 1937, ont staan tijdens de Spaanse Burgeroorlog en toen bedoeld om wezen op te vangen. De pleegouders-van-nu zijn voor het gros in de vier donorlanden te vinden: Verenigde Sta ten (35.000), Canada (31.000), Australië (8000) en Nederland (22.000). Het internationaal hoofdkwartier zetelt in Rhode Island USA. Het kantoor van de Stichting Foster Parents Plan staat in Nederland in Amsterdam. Hein Kolk is daar de onblusbare directeur. Nederlandse pleegouders hebben hun kinde ren voornamelijk in Indonesië, Filippijnen, Opper Volta en Haïti. Hun maandelijkse 45 gulden is niet uitsluitend bestemd voor hun pleegkind, het hele gezin deelt mee. Er worden kleren, voedsel en medicijnen van gekocht, scholen en ziekenhuizen van ge bouwd. Het gaat vaak om groots aangepakte projecten om een dorp, een hele streek zelfs, stap voor stap uit de ellendige armoe en onwetendheid te halen. Elk project staat onder leiding van een „field director". Hij voert een heel team aan van inlandse maatschappelijk werkers, art sen, verpleegkundigen, opbouwwerkers, on derwijzers. En waar nodig zijn er ook tand artsen, voedingsspecialisten, chauffeurs en vertalers bij betrokken. Op de Filippijnen bijvoorbeeld werkt een vaste staf van 95 mensen samen met 118 contracten voor ruim tienduizend mensen. Er worden program ma's uitgevoerd, bedoeld om de mensen te leren zichzelf te helpen, zoals cursussen in hygiëne, koken, lezen, schrijven, gezinsplan ning, naaien, huizen bouwen, landbouw en veeteelt. In coöperatieve winkels kunnen de mensen tegen uiterst lage prijzen de eerste levensbehoeften kopen. Men kan geld lenen voor kleine bedrijfjes. Kortom, voor steun en adviezen kan men aan alle kanten te recht. Wie zich opgeeft als pleegouder krijgt tevo ren alle gegevens van het betrokken gezin toegestuurd, met foto's van het kind en de andere gezinsleden aangevuld met informa tie over het land. Zo mogelijk schrijft het kind maandelijks. Als het nog te jong is doet iemand anders dat voorlopig: de moeder of de maatschappelijk werker. De brieven wor den in het land van herkomst in het Engels vertaald. Een Nederlandse vertaling kan ook. Daarvoor heeft Hein Kolk zeventig vrijwilligers aangetrokken. De originele brief wordt altijd bijgesloten. Ze lopen veel al over van dankbaarheid tegenover hun weldoeners en blinken vaak niet uit in helde re informatie. Hein Kolk: „Ja, die brieven zijn niet altijd perfect. Veel kinderen zijn analfabeet of nog te jong. En dan moet bijvoorbeeld buurman van een halve kilome ter ver schrijven. Maar omgekeerd is het vaak ook niet zo best. Laat een Nederlands kind van zes jaar maar eens een briefje schrijven. Ik heb zelf laatst nog geschreven Niet alleen het kind, ook de moeder hoort bij het pleeggezin aan m'n pleegkind in Bali. Ik schrijf onge veer vier keer per jaar. Toen ik het nog eens overlas, dacht ik, nou, dat is al niet veel beter". Hij wil toe naar minder brieven, maar dan betere. De ouders moeten iets meer kunnen leren over het leven van hun pleegkinderen. Bovendien is de verwerking en vertaling van de brieven een enorme belasting voor de medewerkers en kost het veel geld. Politiek is taboe bij FPP. Men komt alleen op uitnodiging van de regeringen, dictato riaal of niet. De revolutie prediken is er niet bij. Hein Kolk: „Je bent indringer in zo'n land, je kunt niet op eigen houtje aan de gang. Samen met de regering is de enige manier waarop je iets tot stand kunt bren gen dat kans maakt te overleven". Vietnam heeft deze stelling bewezen, zij het negatief. Na het vertrek van de Amerikanen heeft de Vietnamese regering FPP eruit gezet. Trou wens, alle buitenlandse hulporganisaties wa ren daar toen niet meer welkom. Ethiopië is een recent voorbeeld van overhaast ver trek. FPP zag geen andere uitweg meer toen de regering daar al te hoge eisen stelde. De inlandse medewerkers konden hun werk niet meer in vrijheid verrichten. De field director, een buitenlander, belandde zelfs zes weken in de gevangenis. De volledige uitrusting, waaronder klinieken en scholen, is overgedragen aan een inlandse organisa tie. Pleegouders en pleegkinderen moesten elkaar plotseling missen. Het Ethiopische programma was het FPP-paradepaardje in Afrika. Bij de selectie van pleegkinderen hanteert FPP twee maatstaven. Ze moeten tot de meest hulpbehoevende gezinnen behoren en ze moeten bereidheid tonen om zichzelf uit de ellende te werken. De keuze van de kinderen wordt niet aan de regering overge laten. Pleegouders mogen hun voorkeur uit spreken over herkomst, geslacht en leeftijd van de kinderen. Maar 70 procent maakt daar geen gebruik van. „We kunnen ze meestal zo van de stapel afpakken en verstu ren", illustreert Hein Kolk. De samenstelling van de pleegouders kent hij niet precies. „Het is zeker geen elitaire aangelegenheid. Het grootste deel komt uit het onderste deel van de middenklasse. De universiteit van Leiden gaat er trouwens een onderzoek naar instellen". FPP betaalt volgens Hein Kolk uiterst be scheiden salarissen, ook aan de stafleden in de ontwikkelingslanden. Volgens het jongste jaarverslag wordt bijna 80 procent van de uitgaven besteed aan de hulpverleningspro gramma's. De rest gaat op aan administra tiekosten, publiciteit en kosten voor het in ternationale hoofdkantoor. De boeken wor den gecontroleerd door het beroemde Ame rikaanse accountantsbureau Price Water- house. Een zeer professionele opzet dus. Hein Kolk zelf is niet meer te stuiten. Bin nen een jaar wil hij in België, Luxemburg en nog enkele Europese landen beginnen. Belgie telt al 600 pleegouders. Hij gelooft heilig in succes. „Ieder mens is aanspreek baar. Als je maar met open vizier werkt en betrouwbaar overkomt. En als je nagaat hoe ik hier in Nederland van alle kanten gehol pen ben toen ik begon, heb ik er alle vertrouwen in". HOMME KROL ESTE AUTO'S UITGERUST ET RADIO OF CASSETTESPELER lijst van autotoebeboren staan ulio's en cassettespelers hoog terd. Sommige automerken wor- l standaarduitvoering met een feleverd, maar bij de meeste is het nóg steeds een „extra", ens geen exclusief extra, want de 50 en 60 procent van ons ark (ruim 4 miljoen auto's) een radio of cassettespeler aan Toch blijft er dan nog een 'jk afzetgebied over en waar alleen vanwege de niet-au to tters. Wie een eenvoudig toe- t, wil in de volgende auto een hebben en daarna een die nog meer mogelijkheden biedt ook weer niet so vreemd, want i heel wat automobilisten die Is2i3 uur muziek in hun beluisteren en misschien niet dan 1 uur per dag naar h»n ^apparatuur in de huiskamer, ligt voor de hand dat men dan gaat stellen en dat die eisen worden naarmate de geluidsap- hoofdsi uur voor auto's steeds verfijnder 110(» It Daarnaast is de autoradio een oi7is last onmisbaar toebehoren ge- »ERS voor het ontvangen van ver- vi i grit* informaties. Door het nemen van prima Parallelroute kan men soms files 'jden, al is het informatiesysteem -Ar-k*"* noS maar vrij simpel in COUPt aijking tot b.v. West-Duitsland. ook uit veiligheidsoogpunt is autoradio of afspeelapparatuur w zeggen. Bij lange ritten op de late avond, waarbij men vanwege de snelheidsbeperking met vrijwel con stante snelheid rijdt, is er altijd het gevaar van verslapping van de aan dacht van de bestuurder of zelfs van even indutten. Geluidsapparatuur kan er dan voor zorgen dat de bestuurder alert blijft Hij heeft „gezelschap", al is het dan ook maar van een electro- nisch apparaatje, dat echter in staat is zijri geest wakker te houden. Wie er over denkt om een automuzie- kapparaat aan te schaffen, komt al snel tot de conclusie dat het aanbod enorm is en dat het niet gemakkelijk zal zijn de juiste keuze te maken. Men kan een autoradio kopen voor minder dan honderd gulden, men kan ook de bezitter worden van een combinatie (radio plus cassettespeler) met vele voorzieningen voor ca. drie mille. Nu is dit laatstgenoemde bedrag wel een uitschieter. In de praktijk komt het er op neer dat de koper een bedrag lichter wordt dat tussen de honderd en duizend gulden kan liggen. Dit heeft dan alleen betrekking op het apparaat zelf (autoradio of combina tie) en hierbij komen dan nog de kosten van een antenne, luidsprekers en verdere toebehoren. Prijs en wensen De keuze wordt bepaald door twee overheersende factoren: wat wenst men en welk bedrag wil men beste den. De eenvoudigste autoradio heeft één golfbereik (de middengolf), een afstemknop en een knop waarmee men de geluidssterkte regelt Zo'n een voudige auto-ontvanger kan heel ac ceptabel zijn, maar hij dient dan wel minimaal over een uitgangsvermogen van 5 Watt te beschikken. Men zal immers ook voor de luidsprekers geen al te dure oplossing willen kiezen en daarom dient het uitgangsvermogen zeker niet lager dan 5 Watt te zijn. Liefst hoger, vooral als de auto van een eenvoudige constructie is en niet uitmunt door geruisloosheid. Een toestel met de mogelijkheid van FM-ontvangst biedt al veel meer per spectieven. Op de FM-band worden stereo-uitzendingen gegeven, zodat een stereo-autoradio goed tot zijn recht komt Of men een goed stereo-effect heeft hangt vooral af van de opstel ling van de luidsprekers. Liefst vóór de bestuurder, b.v. links en rechts onder het dashboard of in de voorpor tieren. De hoedenplank is ook een veelgebruikte plaats voor luidspre kers, maar de bestuurder zit er met zijn rug naar toe en vooral het beluis teren van het gesproken woord is dan wel inspannend. Storingsonderdrukker De laatste jaren zijn er vele toestellen verschenen met een electronische sto ringsonderdrukker voor FM. De diver se fabrikanten hebben hiervoor diver se namen bedacht met de bijbehoren de afkorting, zoals IAC (Interference Absorption Circuit) van Philips, ASU van Blaupunkt en EIC of ESA van andere merken. De FM-ontvangst is daarmee veel rustiger geworden en bij het installeren is aanmerkelijk minder ontstoormateriaal nodig. Dergelijke voorzieningen maken een toestel natuurlijk duurder, maar ook waardevoller. Hetzelfde geldt voor systemen die de afstemming vereen voudigen. Een hiervan is een kiessys teem met een aantal druktoetsen waarmee men op vooraf ingestelde zenders kan afstemmen. Het aantal druktoetsen kan variëren: soms vier, soms zes en er is al een toestel ver schenen met 16 voorkeurtoetsen. Zes voorkeurzenders met één drukkknop kan ook: compleet met een verlichte zenderindicator. Al dergelijke syste men maken ons het afstemmen wel bijzonder gemakkelijk, wat in een au to alleen maar een voordeel is. In druk verkeer eist een druk op een knop heel wat mind»- aandacht dan het Cassettespelers Ook op muziekgebied heeft ieder zijn eigen voorkeur en waarom zouden wij de tijd doe we in de auto doorbrengen niet veraangenamen met graag-ge- hoorde muziek? De cassettespeler heeft dit mogelijk gemaakt Vrijwel alle bekende merken op het gebied van autoradio's brengen dan ook een cassettespeler in de handeL Deze apparatuur is verkrijgbaar in mono- of stereo-uitvoering, met of zon der versterker. In het eerste geval voor aansluiting op een autoradio. Een combinatie van autoradio en cassette speler in één apparaat is relatief het goedkoopst en vanwege de compacte uitvoering zijn er geen inbouwproble- men. Ook de bediening is zeer eenvou dig: de cassette in de houder van het toestel schuiven en het gewenste pro gramma kan worden beluisterd. Is één kant uitgespeeld, dan schakelt het ap paraat meestal automatisch op autora dio over en springt de cassette uit de houder. Men kan de cassette om draaien en weer inschuiven om de andere kant van de band af te spelen. Sommige cassetterecorders zijn voor zien van een zgn. Auto Reverse, een inrichting die aan het eind van de band automatisch omschakelt, waar bij zonder verder ingrijpen de band doorspeelt Een reservetankje is eigenlijk voor iedere automobilist onmis baar. Het vervelende is dat het nogal wat ruimte inneemt. Er is nu een goede oplossing: een rond tankje voor vijf liter benzine dat precies in het reservewiel van vrijwel alle auto's past Geen ruimteverlies dus. De prijs van de tank is 21,-. Importeur is Jan Smit Int Handelsonderneming bv, Haagweg 120, Breda. Met ingang van 1 januari is de garantietermijn voor alle Lancia-modelien verlengd van zes tot twaalf maanden, ongeacht het aantal afgelegde kilometers. De motoren van de Mercedes Benz 240 D serie worden uitgerust met de van het type 300 D bekende mechanische inspuitpomp en krijgen in combinatie daarmee ook een gloeis- tartsc hake laar. De trekschakelaar vervalt daarmee. De Amerikaanse automobielfabriek Chrysler ziet zich ge noodzaakt 1,3 miljoen personenauto's naar de Amerikaanse dealers terug te roepen in verband met de neiging tot blokkeren van de motoren. Het is het grootste aantal auto's dat de maatschappij ooit heeft moeten terughalen. Het gaat om de modellen Dodge Dart, Plymouth Valiant, Dodge Aspen en Plymouth Volare van de bouwjaren 1975,1976 en 1977. Tengevol ge van het blokkeren hebben zich in Amerika ongevallen voorgedaan. De Toyota-importeur voor Nederland, Louwman en Parqui in Leidschendam, heeft besloten voor alle na 1 januari afgelever de personenauto's een garantietermijn van twee jaar te laten gelden, ongeacht het aantal kilometers. De normale fabrieksgarantie bedraagt doorgaans een jaar. Als voorwaarde voor de twee jaar garantie geldt, dat service- en onderhoudsbeurten bij een officiële Toyota-dealer moeten wor den verricht

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15