Majesteits schennis tegen -top Voor makkelijk sparen moet u bij de postgiro zijn 4% 6% Toyota's in nieuw jasje Ukiestdanzelfdevooideligstespaaiiekeiiing: postgiro en rijkspostspaarbank -WEGWIJS Japan neemt electrische auto serieus Wij Erich en co, door de genade ran Brezjnev, :oning van Pruisen, etc. etc )RENTE- REKENING 'PLUS REKENING 'STER REKENING I/O I INNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 JANUARI 1978 PAGINA 13 Toyota heeft enkele van zijn modellen in een gloednieuw jasje gesto ken. Het betreft de Cari na en de Celica, die nu qua uiterlijk weinig meer op de oude lijken. De Carina 1600 is glad en strak gelijnd en heeft een lage taillelijn. Dank zij een strakke carrosse rie-opbouw was het mo gelijk een ruime vier kante kofferruimte te creëren. In het front dubbele koplampen naast verticale grilles tijlen. De achtersteven is conform de Europese smaak eenvoudig ge houden. De nieuwe Ca- rina-serie bestaat uit twee- en vierdeursmo- dellen in verschillende uitvoeringen, waardoor een automatische trans missie. Er is nu ook een stationwagon. Het interieur is geheel ver nieuwd, ook de stoelen zijn ueuw gevormd. Op schou- •hoogte is het interieur met centimeter toegenomen. ;t gewicht van de wagen is vijftig kilo lager, het zwaarte punt is lager komen te liggen en de spoorbreedte is toegeno men. Ook de achtervering is onderhanden genomen. Enkele andere verbeteringen zijn gro tere ruitewissers, meer laadca- paciteit, geluidsbeperking, po- iyesterschilden onder de wiel- kappen, grotere benzinetank, betere verwarming en traploos werkende autoportieren, bij de vierdeurs voorzien van kinder- sloten. De (nieuwe) prijzen zijn voor de Carina 1600 tweedeurs in standaarduitvoering 13.999,- in L-uitvoering 14.999,-, met automatic 16.300-, als vierdeurs 15.550,-. Dan zijn er nog de ST-uitvoering met twee carbu rateurs en vijf versnellingen voor 15.999,- en de station wagen die 16.550,- kost De Celia's omvatten twee nieu we concepties sportieve auto mobielen waarbij tegelijker tijd een tweedeurs coupé en een driedeurs liftback worden geïntroduceerd. De lijn van de Celia's is langer en soepeler geworden zodat de luchtweer- stand kon worden verminderd. De derde deur in de lift back- ui tvoe ring wordt gesteund door gasgevulde telescopen die in gesloten toestand weg vallen in de stijlen. De rugleu ning kan hier gescheiden of geheel worden neergeklapt Ook bij de Celia verbeteringen die parallel lopen aan die van de Carina; grotere spoorbreed- De Toyota Carina Stationwagen 1600 De Luxe. De Toyota Celica 2000 Liftback S.T. door Jan Louwen te, betere achtervering, geruis lozer motor, beschermde wiel kasten, lager gewicht. Verder o.m. antenne in de achterruit, rubber stootranden, een sproeiinstallatie die méégaat met de wissers ed. De KT en GT zijn wat sportiever uitge voerd. De prijzen zijn: 1600 coupe LT 16.999.-, idem ST (2 carburateurs, 5 versn.) 17.999.-, de 2000 ST Liftback (2 carb., versn.) 19.500.-, idem XT 21.500.-, idem auto matic 22.800.-, de GT Lift back 25.000.-. Er zijn weinig landen waar zoveel mensen op een klein oppervlak wonen als in Ja pan. De sterke motorisering leidt daar behalve tot soms onvoorstelbare verkeerspro blemen ook tot een sterke aantasting van het milieu. Het is dan ook geen wonder dat vooral in Japan de moge lijkheden van electrisch voortbewogen auto's zeer se rieus worden bestudeerd. Al sedert een jaar of zeven wordt er met alle macht op het pro bleem gestudeerd, vooral door de Japanse TNO, het Agency of Industrial Science and Technology. Het is een over heidslichaam dat in dit geval van geluidsbeperking en mi lieuverbetering nauw samen werkt met de industrie. Er is voor dit programma negen tien miljoen gulden uitgetrok ken en de eerste tastbare re- sultaten waren onlangs te zien op de Tokyo Motor Show waar een apart paviljoen was gewijd aan de electrische au to. Veertien grote industrieën hielden zich met de ontwikke ling bezig: vijf met experimen ten met autoconstructies, vijf met accu's, drie met electro- motoren en schakelmaterieel en één specialiseerde zich op het gebied van lichte carrosse rieën. Al werden er indruk wekkende vorderingen ge maakt, tot een doorbraak is het niet gekomen, aldus RAI- Actueel. De bottleneck blijft de opslag van de energie. Enkele conclusies uit het eind rapport van het Agency laten er geen twijfel over bestaan dat de kostprijs van electri sche auto's in elk geval boven die van de normale auto's met benzine motoren ligt. Dat is ook niet zo verwonderlijk, om dat de laatstgenoemde voertui gen aan de lopende band in massaproductie kunnen wor den gemaakt. Men stelt dan ook dat de overheid de aan schaf van electrische auto's zou moeten stimuleren door bijvoorbeeld belastingfacilitei- ten. Opvallend is de conclusie, dat een electrische auto in het stadsverkeer een beter rende ment levert dan een benzine motor. omdat deze doorlopend te laag en bovendien onregel matig wordt belast. Weinig verschillen zijn er ten aanzien van onderhoud en bedienings gemak. Al liggen de bedrijfs kosten hoger, die zouden kun nen worden verlaagd door ge bruik te maken van een laag nachtstroomtarief voor het op laden van de accu's. Voorde len in het stadverkeer zijn ook (vooral bij grote drukte) de vermindering of zelfs het vol ledig wegvallen van energie verbruik als de auto afremt of stilstaat. Daar tegenover is er weer het nadeel dat in een „gewone" auto accessoires zoals verwarming, autoradio e.d. een goedkoop bijprodukt zijn terwijl ze in electrische auto's kostbare stroom gebrui ken. Tenslotte stelt het Agency dat, om een mogelijke door braak van de electrische auto te bewerkstelligen, het noodza kelijk is op vele punten te zorgen voor oplaad-facilitei- ten. Er zijn in Japan al electrische auto's te koop. Daihatsu maakt ze. zij het nog voorna melijk voor fabrieksterreinen en als karretjes op golfcour ses. Dezelfde fabriek levert se dert 1975 een driewielige elec trische bromfiets. Op de To kyo Motor Show introduceer de zij een kleine electrische bestelwagen. Soortgelijke wa gens worden binnenkort in productie genomen door Nis san en door Suzuki. SS- (Van onze correspondent Ami van Vree) NN— Majesteitsschennis is het enige woord, irmee men de kaakslag kan omschrijven, cjie in Der Spiegel gepubliceerde anonieme mani- van een groep Oostduitse dissidenten aan de ders van de communistische eenheidspartij EN 10 heeft toegediend als het geen falsificatie OM felle reaktie uit Oost-Berlijn, de maatregelen jen het weekblad en zijn correspondenten alsme de beschuldiging dat het manifest is uitgedacht een achterkamertje van de Westduitse inlichtin- idienst BND zijn eigenlijk heel goed te begrij- n. Was het eerste deel van het manifest (ondanks harde kritiek die er in werd geuit op de reaucratie van de SED-leiding en op de wurgen- houdgreep, waarmee de Sovjet-Unie de DDR iklemde) nog vrij theoretisch van aard, het eede deel van vorige week laat van met name 1 jemde partijleiders geen spaan heel. Ook in demokratisch land, waar het begrip persvrij- NTEd aanmerkelijk ruimer wordt geïnterpreteerd in communistische diktaturen, zou de schrij- van een dergelijk stuk (zo hij al bekend was) larschijnlijk gerechtelijk worden vervolgd op nklacht van smaad en belediging, te denken van de omschrijving „opperste -hansworst" voor de hoogste partijfunctiona- van het land, „wij, Erich (Honecker) en co, door genade van Brezjnev, korung van Pruisen, etc. rij, machtsmisbruik, nepotisme? Een paar cita- volstaan. „Geen enkele (van de vroegere Duitse crsers) heeft voor zichzelf dergelijke buitenspo- "i gouden getto's in de bossen laten bouwen, die vesting worden bewaakt. Geen enkele heeft zo schaamteloos in speciale winkels, met ive-importen uit het westen, met ordetekens, isch) remies- speciale klinieken, pensioenen en ge- nte VI [ien^en gecorrumpeerd en verrijkt als deze kas- 13474 „Deze kliek aan de top schaadt het socialis me cm !che idee in Duitsland en Europa meer dan alle ichikb igenaamde vijandelijke propaganda" „Wij n tot achter het reactionaire feodale systeem uggeworpen. We beleven toestanden als in de s ijd van voor de tsaar" •ok de toon van het tweede deel van het manifest anders dan het eerste, wat bij velen het vermoe- 'n heeft gewekt dat er verschillende schrijvers n het woord zijn. Het tweede lijkt het meest een pamflet, een schotschrift, waarvan de Ly ihoud, aldus een Westduitse commentator, uit de .1/ herpe pen van de protestzanger Wolf Bierman kunnen vloeien. Er spreekt woede uit, verhit ting, agressiviteit. Het dagelijkse leven in de DR wordt er afgeschilderd in al zijn somberheid, Ti" onrechtvaardige verhoudingen, zijn geringe ?Ivaart, zijn ondergeschiktheid aan „de partij", 'aarom", zo staat er in het manifest, „vlucht 94 "cent van alle DDR-burgers, derhalve ook de 'Eerderheid van de partijfunctionarissen, avond j" avond geestelijk weg en zet de Westduitse revisie aan? Omdat de ideologische psycho-ter- to' van het Politburo onverdraaglijk, de vlucht K een andere wereld noodzaak om te overleven P de buis zien de DDR-burgers dan ook, hoe 'estelijke politici worden geïnterviewd, hoe zij de "gemakkelijkste vragen van journalisten beant- '°orden, hoe zij optreden in praatshows en ont- 'anningsuitzendingen en ook, hoe zij zich in hun Ügelijkse leven gedragen. Dit staat in schrille ^genstelling tot de onaantastbaarheid en de auto- Heit waarachter de Oostduitse partijbonzen zich 'regen te verschuilen, zodat zij voor de burgerij ehijnbaar geen privéleven hebben. „Een crème, _e kleurloo§ blijft", noemde de Suddeutsche Zei- de SED-top in dit verband en gaf daarbij analyse, waarom dit zelf gekozen isolement autoriteiten extra gevoelig maakt voor per- leze c reonlijke aantijgingen zoals in het manifest van re dissidenten. „Socialistische staatsdienaren, die 'jna tot een mythe zijn verklaard, zonder fouten H gebreken, worden plotseling gewone „volksge noten", die politiek en moreel helemaal niet onfeil- Cair blijken te zijn". interessante bijkomstigheid van de publikatie van het manifest (die Der Spiegel overigens al dïrekt signaleerde) is dat deze niet alleen de Oostduitse machthebbers tot in de ziel heeft ge troffen, maar ook de Bondsregering zeer ongele gen komt. Dit kwam vooral tot uiting na het verschijnen van het tweede deel, dat in de DDR niet alleen ernstige beschuldigingen aan het adres van de Bondsrepubliek, maar ook de nog nooit toegepaste maatregel van sluiting van een persbu reau ten gevolge had. Bonn, aanvankelijk er op uit „niet te bagatelliseren, maar ook niet te drama tiseren", was toen wel verplicht een officieel pro test in te dienen tegen de schending van de geest van de eerder gemaakte afspraken van de journa listieke werkzaamheden in Oost-Berlijn. De ver koeling van de verhoudingen tussen de beide Duitse hoofdsteden, die er een gevolg van is, bergt het gevaar in zich, dat de „Oostpolitiek" nog meer stagneert dan de laatste jaren het geval is geweest. Deze Oostpolitiek, ingevoerd door Willy Brandt, toen hij nog Bondskanselier was en sindsdien konsekwent door Bonn voortgezet, beoogt normali sering en de verbetering van de betrekkingen tussen Oost- en West-Duitsland met behulp van de taktiek der „kleine pasjes", rekening houdend met de reëel gegroeide verhoudingen en met de aanwezige mogelijkheden. Een politieke tijdbom, zoals de „Bond van demokratische communisten in Duitsland" via de Spiegel-publikatie heeft ge legd, kan deze politiek schade toebrengen. De Bondsregering beschouwt Honecker als een man met wie redelijk is te onderhandelen. Als de publikatie van een manifest er toe zou leiden dat die krachten in Oost-Berlijn, die pleiten voor een hardere lijn, aan invloed zouden winnen, is het moeizame ontspanningswerk van jaren tevergeefs geweest. Bonn bevindt zich op dit moment dan ook in een moeilijke positie om drie dingen tege lijk te doen, namelijk: op basis van een publikatie, waarvoor zij niet verantwoordelijk is, te proteste ren tegen maatregelen, die de journalistieke be roepsmogelijkheden in Oost-Duitsland verminde ren, zonder daarmee tegelijkertijd het politieke onderhandelingsklimaat met de DDR al te zeer te verontreinigen. Niet voor niets wordt dan ook vooral in regerings kringen en bij SPD en FDP twijfel geuit aan de authenticiteit van het manifest. Voor Der Spiegel, blijkbaar zeer zeker van zijn zaak,- aanleiding om de regering in Bonn er in kribbige bewoordingen van te beschuldiggen wel degelijk de zaak te willen bagatelliseren ter wille van het behoud van Honec ker als onderhandelingspartner. Merkwaardigerwijs bevindt het weekblad zeker geen vriend van ivoni oi Strauss zich daarbij op dezelfde lijn als de CDU/CSU-oppositie, die voortdurend (zij het zonder enig alternatief aan te geven) de Oostpolitiek van de regeringscoalitie heeft verworpen. Deze week heeft de oppositie dan ook niet nagelaten om naar aanleiding van de nieuwe Spiegel-affaire de Bondsregering voor de voeten te werpen, dat de Oostpolitiek op een fiasco is uitgedraaid, omdat de Oostduitse leiders nauwe lijks representatief voor de DDR blijken te zijn. Binnen deze „welles-riietes-sfeer", die al twee we ken de bondsrepubliek in haar ban houdt, verdient één analyse bijzondere aandacht. In het geïllus treerd weekblad Stern van deze week zegt het voormalige hoofd van de Westduitse inlichtingen dienst Nollau, dat het manifest naar zijn mening is opgesteld door de staatsveiligheidsdienst van de DDR, om materiaal te verzamelen, dat kan dienen als bewijsvoering in het proces tegen Rudolf Bah- ro, de Oostduitse dissident, die zijn opzienbarende boek „De alternatieven" in West-Duitsland heeft laten verschijnen en die sinds die tijd in Oost-Ber lijn gevangen zit op beschuldiging van spionage. Nollau verdedigt zijn opvatting door te wijzen op de voor de DDR ongebruikelijke terminologie van het manifest en op het feit, dat de Oostduitse autoriteiten er zo snel en met zoveel scherpte op hebben gereageerd. Het is één hypothese te meer tussen alle andere waarzeggerij, die rond het manifest in de Bondsre publiek hoogtij viert. Want als de Oostduitse veilig heidsdienst de tekst van het manifest zou hebben opgesteld, rijst de vraag, waaron dit met een zo intens masochisme is gedaan. Als u denkt: "ik zal mijn spaar geld wel snel weer nodig hebben" is de Renterekening het voordeligst voor u. Rente: Voordeliger dan de Rente rekening wanneer u uw spaar geld niet binnen 6 maanden opneemt omdat 196 van elk opgenomen bedrag in minde ring van uw tegoed wordt gebracht Rente: Automatisch sparen: u spaart nög makkelijker als u ons elke maand of elk kwartaal een vast bedrag naar uw spaarrekening laat overmaken. Uw tegoed groeit dan helemaal „vanzelf'. Meer informatie: u vindt een duidelijke folder met aanmeldingsformulier op elk postkantoor. Die folder is ook verkrijgbaar met de boa via tel 0017 (gratis) of via tel (020) 5 89 31 37. Voordeliger dan de Plus- rekemng wanneer u uw spaar geld niet binnen 12 maanden opneemt omdat 296 van elk opgenomen bedrag in minde ring van uw tegoed wordt gebracht f Rente: '/U/ I Bon voor meer informatie; lEC-03 Stuur mij de folder „Makkelijk sparen met de I postgiro en de RPS". Folders over andere dienstea lenen hypotheken betalen. I Naam: I Adres: Plaats: Deze bon in een envelop zonder postzegel sturen naar I Rijkspostspaarbank, afd. voorlichting. Van Baerlestraat 27.1071 AN Amsterdam.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13