GRUPSTUIVER OPRUIMING. \foor dames Vbor meisjes Lamüe Godsdienstonderricht eerste keus bij Landelijk Pastoraal Overleg Vaiia Mouskouri in Wed.Congresgebouw kerk wereld Korte metten Katholiek-orthodoxe organisatie naast Wereldraad bepleit Goede vooruitzichten voor lederlandse publicaties n de Sovjet-Unie jNNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 JANUARI 1978 PAGINA 11 In het Congrescentrum „Leeuwenhor st" te Noordwijkerhout zal kardinaal Willebrands vrijdagavond de opening verrichten van het derde Landelijk Pastoraal Overleg, het zogenaamde LpO-III. In twee zittingen, vrijdag avond en zaterdag, overleggen de r.k. bisschoppen van Nederland met de delegaties van priesters, religieuzen en leken uit de zeven bisdommen wat de thema's zullen zijn van de twee LPO-zittingen, die dit jaar worden gehouden van 5 tot en met 7 mei en van 27 tot en met 29 oktober. Aan het overleg nemen behalve de bisschoppen 79 gedelegeerden uit de bisdommen deel, voor het grootste deel vanuit de bisdommen gekozen en daarna aangevuld door het kiescollege van het LPO. Negen gasten zullen de besprekingen bijwonen, namelijk de Vatikaanse diplomatieke- vertegenwoordiger in Nederland, de Ier mgr John Gordon, verder sekretaris R. Cauwe van de Belgische bisschoppenconferentie en voorzit ter J. Steyaert en secretaris H. Vanackere van het Interdiocesaan Pastoraal Beraad Vlaande ren. Gasten van het LPO zijn ook kapitein D. G. Verpoorte van het Leger des Heils, T. B. Stras- ser van de evangelisch-Lutherse kerk, dr. C. P. van Andel van de Nederlandse Hervormde kerk. bisschop G. A. van Kleef van de oud- katholieke kerk en tenslotte mevrouw L. Von- hoff-Luyendijk van het Humanistisch Verbond. Met de leiding van de gesprekken zijn afwisse lend belast dr. G. H. Veringa uit Rijswijk en dr. J. Kremers uit Maastricht. Het Landelijk Pastoraal Overleg is het gesti leerde vervolg op het Landelijk Pastoraal Con cilie. De bedoeling van dit derde LPO is een bezinningsproces op gang te brengen over de vraag hoe in deze tijd, waarin veel meningen en opvattingen naast elkaar bestaan, samen geloven en samen kerk-zijn verwezenlijkt kun nen en zouden moeten worden. Zowel de bisschoppen als de diocesane delega ties hebben voorstellen voor die bezinning inge diend. Opvallend daarin is het zware accent d< wordt gelegd op het godsdienstonderricht, zo wel aan kinderen en jongeren als aan volwasse nen. Over de bezinning op „samen geloven en samen-kerk-zijn" hebben de bisschoppen enke le gedachten neergeschreven. Daarbij gaan zij ervan uit, dat „zonder gemeen schap met elkaar geen gemeenschap met God" bestaat. Maar zij erkennen ook, dat het niet moeilijk is aan de gedachten uit de Schrift een theologische reflectie of uitwerking te verbin den volgens de documenten van het tweede Vatikaanse concilie, maar dat het moeilijker is ideeën te vinden voor een beleid. Feitelijk vragen de bisschoppen aan LPO-III voorts om de ideeën van de bisschoppensynode in Rome van 1977 praktisch uit te werken. Zij wijzen erop, dat deze synode de vernieuwing van het godsdienstonderricht als uitgangspunt neemt en veronderstelt, dat de vernieuwing zal lopen langs verschillende katechetische metho den, die rekening houden met het verschil in cultuur en situatie, in leeftijd en ontwikkeling. Ook van de kant der delegaties van de bisdom men wordt in allerlei toonaarden aangedrongen op de grote betekenis van het godsdienstonder richt, zoals in die van het bisdom Rotterdam. In de bijdrage van het bisdom Haarlem wordt onder meer geconstateerd, dat er onder de gelovigen een grote angst en/of inertie heerst om alleen consumptief deel te nemen aan kerk en geloven. Dit gevoel kan volgens Haarlem alleen overwonnen worden, wanneer de mensen het gevoel hebben, dat zij serieus genomen worden. Het bisdom Roermond wijst op het gemeen- schapsvormende karakter van de liturgie, waarmee niet te vrijblijvend mag worden om gesprongen. Vanuit Utrecht komt de waarschu wing, dat LPO-III niet de plaats is om er amendementen door te jagen, terwijl het bis dom Den Bosch beklemtoont, dat gemeenschap gezocht moet worden in grote openheid en naar alle kanten: oecumene van alle christenen en van alle gelovigen. De delegatie van het bisdom Groningen stelt het boeiend maken van de kerk voorop en meent, dat de grootste aandacht moet uitgaan naar de oecumene en het gemengde huwelijk. Dit laatste is een probleem, zegt de delegatie, dat voor iedereen herkenbaar is. Paus Paulus heeft alle chris tenen dringend opgeroepen te bidden voor eenheid in het geloof. Hij deed dit bij het begin van de week van gebed voor de eenheid. „We mogen ons niet neerleggen bij de sta tische toestand, waarin de oe cumene zich bevindt. Zij vraagt het overwinnen van datgene wat de verschillende kerken van elkander scheidt", aldus de paus, die het gebed het eerst noodzakelijke noem de voor het herstel van de eenheid tussen de katholieke kerk en de gescheiden broe ders in het geloof. De veiligheidspolitie van Boli-' via heeft in de kerk van Santa Cruz de la Sierra vijftien per sonen gearresteerd. Dit is me degedeeld door het Boliviaan se comité voor de rechten van de mens. De gearresteerden, onder wie acht vrouwen, maakten deel uit van de meer dan een miljoen mensen, die gedurende zeventien dagen met een hongerstaking de Bo- liviaanse regering tot een am nestie voor bannelingen en po litieke gevangenen wilden be wegen. Israël is in principe bereid diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan aan te gaan, zo heeft premier Begin van Israël in Jeruzalem gezegd. Het voorstel daartoe moet evenwel van de Heilige Stoel uitgaan. „Als het Vaticaan een dergelijk initiatief neemt, zullen we zeker in positieve zin reageren", aldus Begin. De Boeddhisten in Spanje hebben geprotesteerd tegen de discriminatie van hun genoot schap. waardoor het hun on mogelijk is zich via radio of televisie aan de Spaanse be volking voor te stellen. De Spaanse staatssecretaris voor religieuze vraagstukken. Eduardo Zulueta, heeft intus sen verklaard, dat er een nieu we wet op de godsdienstsvrij heid zal komen, die dezelfde normen heeft als de wet op de godsdienst in de andere West- europese landen. De rk kerk zou bij de besprekingen hier over geen bevoorrechte positie hebben op de andere religieu ze genootschappen. President Sadat wil op de top van de berg Slnai een drie voudig heiligdom laten bou wen. dat een moskee, een sy nagoge en een kerk zal omvat ten. Sadat zei, dat hij archi tecten al opdracht had gege ven plannen te ontwerpen voor het gebouw op de berg waar Mozes de Tien Geboden heeft ontvangen. „Ik heb al tijd op goede voet gestaan met God. Ik voel zijn tegen woordigheid en heb hem ge vraagd mij de genade te ge ven om de volgende Bairam (een offerfeest in november) in dit heiligdom mijn gebeden te zeggen". Het Indiase lid van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken, Paul Verghese (bisschop Paul Gregorios), heeft voorgesteld dat er een organisatie wordt opge richt van rooms-kath- olieken, orthodoxen en oud-oostersen. Verghese, die ook ad- junkt-sekretaris-gene- raal van de Wereldraad is geweest, is bisschop van New Delhi van de Syrische Mar Thomas kerk van Malabar, de Indiase tak van de „Tho mas christenen" (ge noemd naar de apostel Thomas). Het voorstel van Verghese werd gedaan in een artikel in het blad „Irenikon", dat door de Belgische benediktijnen wordt uitgegeven. Het artikel stelt, dat er teleurstelling is bij veel orthodoxen en oud-ooster sen over de samenwerking tot nu toe met de protestanten. De wereldraad dient vooral de „coördinatie onder de protes tantse kerken", aldus Verghe se. Volgens hem is gebleken, dat de mogelijkheid bestaat tot nauwe betrekkingen tussen de rk kerk en de beide ortho doxe families. Vooral de overeenkomsten op het gebied van de kerkleer tussen de drie zouden een ba sis moeten vormen voor een nieuwe organisatie, die „de miljoenen christenen van de rk en orthodoxe kerken, die in het licht van de uitblijvende oecumenische vooruitgang te leurgesteld zijn, nieuwe hoop kan geven", aldus Verghese. Concreet stelt Verghese een organisatie voor, die qua om vang „iets minder dan een tiende van de Wereldraad" is. De afvaardigingen van de in dividuele kerken, waarin opge nomen priesters en léken, moeten onder leiding staan van bisschoppen. De „staf' wordt ter beschik king gesteld door de drie ker ken en moet het gemeenschap pelijk leven leiden. „De spiri tuele dimensie van het voort durende gebed, het vasten en de meditatie moeten daarbij de hoogste betekenis hebben", aldus Verghese. Hij vindt overigens niet dat de orthodoxen uit de Wereldraad van Kerken moeten stappen. Waarnemers vragen zich ech ter af, of Verghese met zijn artikel niet, zij het onopzette lijk, de wissel heeft overge haald in de richting van een katholiek-orthodoxe „concur rent". Mouskouri komt voor vaste publiek weer een fondje naar Den Haag, en wel vrijdag 20 januari in het ri. Congresgebouw. Haar re- rtoire ondergaat weinig tot <n wijzigingen, al brengt ze wijze van verrassing wel as een Nederlands liedje mee, ut haar volgelingen krijgen er nooit genoeg van naar haar te.luisteren. Haar stem geeft daar inderdaad alle aanleiding toe, een natuur lijke gift van jewelste, die al opviel lang voor zij besloot tot een klassieke zangopleiding. Door wonderlijke spelingen van het lot kwam zij uiteindelijk in het lichtere genre terecht en trof daar een veel groter publiek dan zij ooit op de zwaar klassie ke toer had kunnen bereiken. Nana is bepaald geen vrouw zonder emoties, wat dat betreft spreekt haar oogopslag boekde len. maar liefhebbers van ka rakteristieke zang zouden daar graag wat meer van terug willen horen in haar zang. 'EN HAAG Publikaties van tderlandse auteurs kunnen oortaan gemakkelijker in de owjet-Unie worden uitgegeven o meldt het informatiebulletin 'Jn de Sowjet-ambassade in Den Haag. 'et auteursrechtenbureau van Sowjet-Unie heeft in 1977 °ntracten afgesloten met een 'antal nederlandse uitgevers 'als Elsevier, Kluwer, Wolters- [oordhof. met de Nederlandse "ninklijke Uitgeversbond en er<ler met Time-Life Interna- 'onal, wat door het ambassade- "ad ook als een nederlandse' aderneming wordt aangeduid Jnder de nederlandse boeken 'fe vertaald zullen worden "'gegeven worden met name onoemd het boek van Dick 'a'da „Buurman woont 170 km frder" en een verzenbundel an Gerrit Kouwenaar itrder zullen in de Sowjet-Unie werken van nederlandse geleer den op het gebied van de na tuur- en wiskunde en van de biologie worden uitgegeven Nederlandse uitgevers krijgen daarentegen de rechten op boe ken op het gebied van wiskun de. fysica, psychologie en taal kunde. Daarnaast zal er een ne derlandse uitgave komen van het boek „Grootmeester Jefiem Geiler". Voor de nieuwste sowjet-letter- kunde is de nederlandse belang stelling nog niet groot genoeg zo constateerde het blad. Wel is er een contract gesloten voor de uitgave van het boek van G. Trojepoljski „Witte Biem-Zwar- toor" en er worden onderhande lingen gevoerd voor de uitgave van boeken van J. Trifonov, W. Raspoetin en de gebroeders Ar- kadi en Boris Stroegatski. Het blad wijst er verder op dat de contacten tussen de Sowjet- Unie en Nederland sinds de slo takte van Helsinki aanzienlijk uitgebreid zijn. In 1974 werd er geen enkel contract getekend tussen het russische auteurs rechtenbureau en nederlandse uitgevers maar sinds Helsinki werden er 45 contracten geslo ten. Het blad vermeldt niet dat pas op 23 januari 1976 een vier tal overeenkomsten werd gete kend tussen het russische bu reau en de Nederlandse Stich ting tot Exploitatie en Bescher ming van Auteursrechten (SE- BA). Galerie Kerkdam, Lange Kerk- dam 113 Wasenaar toont van 21 januari t/m 11 februari werk van drie kunstenaars uit het Dordtse: lino's en aquarellen van (de in Scheveningen gebo ren) Jacob Groen, schilderijen, aquarellen en tekeningen van Adri Mouthaan en keramiek van Frank Storm japonnen v.a 39" Rokken v.a. 29" Blouses v.aX5." Pantalons v.a. 29." Pullovers v.a. 15." T-shirts v.a.X0." Korte jasjes en joppers va. 49" Mantels, o.a. loden v.a9$." Wijde flannel mantels v.a X29." Op alle niet afgeprijsde BONT- mantels 10% korting. vaX9." v.a. Jurkjes Rokken Bloesjes Corduroy pantalons v.a. Pullovers, alle maten Jassen v.a.' v.a. v.a' De opruiming start donderdag 19 januari om 9.00 uur.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11