Ambtenaren aten gemeentelijke ganzen Bezwaarschriften dreigen plan 1 Haaswijk langdurig te vertragen Rob de naar Rijn Wassenaar subsidieert restauratie dierenasiel LTB-huldiging Jac Hoogev DIERENBESCHERMING VOORSCHOTEN: „ONTAKTISCHE MOORD" Celstraf geëist tegen Rijnsburgse wegpiraat Stoomradio in Noordwijk Premier Van Agt in Voorhout PONY ALS LANDLOPER BEWONERS KENNEDYLAAN EN MILIEUZORG TEGEN BOUWPLAN OEGSTGEEST;' Sociëteit Artemis viert tweede lustrum KLEUTERSCHOOL RUDOLF STEMER IN NIEUW GEBOUW REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 17 JANUARI 1978 PAGfflfAD VOORSCHOTEN Ambtenaren van de ge meente Voorschoten hebben elf wilde ganzen tijdens de feestdagen opgegeten. De ganzen kwamen uit de Korte Vliet, alwaar sinds drie jaar ganzen zwommen, die het kostje bij elkaar scharrelden aan menig keukendeur en door de omwonenden als huisdieren werden gezien. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren afdeling Voorschoten is veront waardigd over deze onrechtvaardige en zeer ontaktische daad. De ambtenaren weten zich gedekt door het besluit van de burgemeester Dr. J. van der Haar, die toestemming gaf tot de slachting van de ganzen. De voorzitter van de Dierenbescherming drs. B. Kloosterman zegt dat de gemeente wel gevraagd heeft aan de dierenbescherming of de ganzen weggehaald konden worden uit de vrije natuur bij de Korte Vliet en daarna per paartje ge plaatst zouden worden in de singels en vijvers van Voorschoten. Omdat de Dierenbescherming de indruk had dat er veel klachten waren over vervuiling door de ganzen, ging de vereniging met dat voorstel akkoord. Na hevige protesten van talrijke omwonenden langs de Korte Vliet werden weer vier ganzen teruggezet. De overige twaalf ganzen kwamen voorlopig in het dieren parkje bij het station Voorschoten. In opdracht van de burgemeester probeerde de beplantings- dienst om de twaalf ganzen te verkopen aan een poelier, maar dat werd geen succes. De poeliers wilden niet graag wilde ganzen kopen. Tenslotte kregen de ambtenaren de gelegenheid om voor de taxatieprijs van 10.- per gans een dier te kopen. De Dierenbescherming vindt het een ergerlijke zaak dat de ganzen levend ter hand werden gesteld en zo niet vakkundig geslacht konden worden, want dat is wel het minste wat deze huisdieren mocht overkomen. Gemeente-secetaris A. Oosterbaan wijst op de klachten zowel van de provincie (eigenaresse van Korte Vliet) als van enige omwonenden. Uitzetten in vijvers en singels gaat niet zonder een doeltreffende afzetting, bovendien heeft de gemeente voldoende ganzen. Op de vraag wat er met het geld 110,- (één gans heeft voortijdig de vrijheid verkozen) gedaan wordt, antwoordt de heer Oosterbaan: „Dat is in de gemeentekas gestort." De wilde ganzen kwamen drie jaar geleden naar de Korte Vliet. De ganzen pasten zich aan bij de omstandigheden en werden vriendelijke be delaars. Zonder horloge wisten ze precies de tijden wanneer aan de Leidse of aan de Voor- schotense kant van de Korte Vliet eten te krij gen was. Ze hebben in drie jaar tijd nog nooit een mens aangevallen. Vorig jaar werd langs de Korte Vliet een fiet spad aangelegd en daarna kwamen er enige klachten. De provinciale waterstaat klaagde over het vele vuil (uitwerpselen) van de ganzen en enige hondenbezitters over de agressiviteit. Uit een onderzoek kwam naar voren dat de ganzen loslopende honden verjoegen uit hun gebied. Overigens mogen honden daar niet loslo pen. Ook werd enige malen een bromfietser minder toegeeflijk bejegend, maar ook bromfiet sers mogen niet van het pad gebruik maken. De ganzen hebben zich heer en meester gevoeld over het water en gezorgd dat o.a. de zwanen geen poot op de grond durfden te zetten. De vier weer teruggezette ganzen tonen zich thans minder mak.Ze werden gekortwiekt en zijn nu in de vrije natuur zwaar gehandicapt. Zelfs de drie oude blauwe reigers onderwerpen zich niet meer. RIJNSBURG/DEN HAAG - „U bent een wegpiraat". Dit zei gisteren de officier van justitie bij de Haagse recht bank tegen een 28-jarige be roepschauffeur uit Rijns burg. De officier eiste zes weken gevangenisstraf en twee jaar intrekking van het rijbewijs. De chauffeur werd verweten op de Herenweg in Noordwijk een race met een collega-chauffeur te hebben gehouden met een ernstig ongeval als gevolg. De chauffeur zou 's middags in Noordwijk zijn gaan „stappen". Na het cófebe- zoek reed de chauffeur huis waarts. Hij „nam" de krui sing Haagweg-Beltlaan met ongeveer honderd kilometer per uur. Met een andere chauffeur was een race-strijd ontstaan over de Herenwi De auto's haalden andei weggebruikers links rechts in. Tot de auto van di verdachte bloembollenchaufJ feur van de weg raakte, en] via de berm op het fietspau terechtkwam. Hier botste hij] tegen twee bromfietsers. De-I ze weggebruikers D. C. van; Houten en C. M. M. Augus raakten ernstig gewond. Na' het ongeval had de chauffeur] zich door een passerende] bromfietser achterop naar] huis laten brengen. Hij ver-J klaarde de rechter dit ge daan te hebben omdat hij gewond was. De officier meende dat hij om een ande re reden van de plaats van het ongeluk was verdwenen voor de politie arriveerde. De rechtbank wijst vonnis over veertien dagen. PROGRAMMA ORANJEVERENIGING RIJNSBURG - Rob de Nijs komt met zijn show op ko ninginnedag naar Rijnsburg om in veiling Flora op te treden voor de schooljeugd. Zij krijgen elk jaar met ko ninginnedag een feestpro gramma aangeboden. Dit jaar wordt het gehouden op 1 mei, omdat 30 april op zondag valt. Tevens zal er op die dag een expositie ge houden worden in de hal van het raadhuis door Rijns burgse kunstenaars w.o. de bekende beeldhouwer Dal- noki Veress en Joop van Eg- mond, kunstschilder, Aad Hasenoot zeefdrukker en Lia de Rooy wandkledenmaak ster. Deze laatste moet even wel nog uitgenodigd wor den. In de feestweek komt naar alle waarschijnlijkheid het beroemde Westlands mannenkoor optreden in de Immanuelkerk. Dat vertelde de Oranjeverenigingsvoor zitter C. de Mooy gister- avond allemaal tijdens de NOORDWIJK - De VARA komt woensdag 18 januari met „De Stoomradio" in Noordwijk. Vanuit Cultureel Centrum „De Kuip", Zeestraat 1 in Noord wijk wordt dit programma met muziek, informatie, gesprekken en jeugdherinneringen recht streeks uitgezonden van half twee tot vier uur via Hilversum 2. Als bijzondere gast is in „De Stoomradio" de schaakgroot meester Max Euwe aanwezig. In het programma dat wordt ge presenteerd door Betty van der Laan en Joop Groesz zal de operetterubriek om 14.10 uur te horen zijn. Om 14,35 zijn er gesprekken over ouder worden en bejaardenzorg. Daarna oude schoolliedjes gezongen door „De Merels" o.l.v. Lo v. d. Werf. Om ca. 15.10 uur zullen Noordwij- kers van drie generaties spre ken over de aktualiteit van die woensdag. In de rubriek „Mijl palen" aandacht voor Henriëtte G. A. Roland Holst, die in Noordwijk werd geboren. Inwo ners van Noordwijk en natuur lijk ook anderen zijn van harte welkom in „De Kuip" tijdens deze opnamen. VOORHOUT Minister presi dent mr. A. van Agt houdt maandag 30 januari een spreek beurt in de Katholieke Techni sche School aan de Voorhoutse Leidsevaartweg. De bijeen komst voor het CDA afdeling Bollen en Rijnstreek wordt geo pend door de Voorhoutse CDA- voorzitter M A. Hoek. In een pauze is er gelegenheid om schriftelijke vragen te stellen aan de heer Van Agt. Vermoe delijk kunnen er later ook mon delinge vragen worden gesteld. Bij de Bisschoppelijke Nijver heidsschool aan dezelfde Leids evaartweg kan worden gepar keerd. Aanvang kwart voor acht. NOORDWIJK - De Noordwijk- se politie zit met een „landlo per" opgescheept. Het is een veulen van een New Forest-po ny, dat dezer dagen door een bollenkweker op zijn teelland aan de Leidsevaart werd aange troffen. Het dier, kleur bruin met witte onderbenen (bles) zou al enige weken in die omgeving hebben rondgezworven. Het is voorlopig in een weiland „ge schut", zoals men dat in veehou derskringen pleegt te noemen. Tot heden is de eigenaar niet •"men opdagen en de politie wil ..rpten aan wie het pony- jaarlijkse vergadering in de Voorhof. In het bestuur vonden ver schillende wijzigingen plaats. Aftredend en herkiesbaar waren mej. A. J. Kampman en de heren J. Loerakker en P. de Leeuw. Zij werden bij acclamatie herkozen. De he ren A. de Mooy, A. v.d. Mey en J. Kromhout traden af. De laatsten kregen een blijk van waardering. De hr. A. de Mooy had 20 jaar deel uitge maakt van het bestuur Daarom meende het O.V. be stuur de hr. A. de Mooy te benoemen als erelid. Hij kreeg van voorzitter C. de Mooy een bijpassende oor konde en een gouden speld Voor mevr. de Mooy was ei een doos bonbons. V OEGSTGEEST Een aantal bewoners van de Oegstgeestse Kennedylaan en de werkgroep Milieuzorg Oegstgeest zijn bij de Kroon in beroep gegaan tegen het plan Haaswijk. Het gemeen tebestuur van Oegstgeest vreest nu, dat de beroepen weieens kunnen leiden tot langdurig uitstel van de bouwplannen. „Je vraagt je weieens af, of mensen die zelf goed wonen geen oog meer hebben voor de problemen van flatbewoners met kinderen. Het is juist deze groep, die op Haaswijk hoopt", aldus wethou der J. J. Thorn van Oegstgeest. Het uitbreidingsplan van Oegstgeest in Haaswijk heeft tot afgelopen vrijdag ter visie gelegen. De werkgroep Milieuzorg Oegstgeest heeft een bezwaarschrift in gediend omdat men bezwaar maakte tegen „de stap over het kanaal". Mevr. Van Gelderen, lid van de werkgroep, zei gisteravond: „Na rijp beraad hebben we gemeend het beroep te moeten doorzet ten. De gemeente heeft nimmer aan de hand van cijfers de behoefte aan wonin gen kunnen aantonen. Zij willen wel een enquête houden als het plan is aangenomen en dat vinden wij te laat. Wij zijn niet tegen woningbouw, maar Haaswijk is een groot plan dat het aantal woningen in de gemeente met een kwart doet toenemen. Waar zijn de cijfers die dit moeten staven? Bovendien vraagt de werkgroep zich af of de in Haaswijk te bouwen woningen wel betaalbaar zijn voor de gezinnen die nu nog in flats wonen. „Ik heb van PvdA-zijde vernomen, dat men daar aan twijfelt", aldus mevr. Van Gelde ren. De groep bewoners van de Kennedy laan die bezwaar heeft gemaakt, vreest dat realisatie van Haaswijk leidt tot intensivering van het verkeer. Het gemeentebestuur van Oegstgeest heeft laten weten „ernstig teleurgesteli te zijn. Haaswijk is vooral bedoeld c de Oegstgeeste woningbehoefte op vangen. Het plan voorziet in d van ongeveer 150 huizen per een totaal van 12.30. Omdat c te in de afgelopen jaren heeft gebouwd, zijn 1230. woningzo kende uitgeweken naar elders. De meente heeft voorts ASC de toezeggia i gedaan te ijveren voor de aanleg y sportvelden benoorden Haaswijk. Het sociëteitsgebouw van Artemis aan dë Heereweg. LISSE Sociëteit Artemis be staat tien jaar en dat wordt in de komende maanden dan ook gevierd. Het sociëteitsgebouw aan de Heereweg heeft een op knapbeurt ondergaan en heeft een functionelere indeling ge kregen. Tien jaar geleden besloot een aantal jeugdige Lissers dat er in Lisse niet genoeg te beleven viel. Met een kleine selecte groep werd Artemis opgericht. In de eerste bestaansjaren van de sociëteit werd een ballotage systeem gehanteerd, een opstel ling die zich in de loop der jaren wijzigde. Het ledenbestand van Artemis is tegenwoordig 120 en iedereen die bereid is contribu tie te betalen is hartelijk wel kom. In de loop der jaren is Artemis, zich op het culturele vlak gaan begeven. Voor de leden is er een uitgebreid pakket van cursussen en filmbijeenkomsten. Ook hel pen de mensen van Artemis al vele jaren mee aan de organisa tie van de Harddraverijfeesten. Vorig jaar werd begonnen met de organisatie van regelmatig, terugkerende koffieconcerten. Hiervoor blijkt in Lisse een gro te behoefte te bestaan want bij elk concert is het sociëteitsge bouw te klein voor de aanstro mende Lissers. Artemis betrekt de inwoners van Lisse heel nauw bij de jubi leumviering. In de maand april is een foto-expositie en een Oranjeconcert geprogram meerd. De maand mei staat in het teken van een autopuzzel- tocht, een zaalvoetbaltoernooi en een optreden van de cabare tier Henk Elsink. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij VW-Lisse en platenzaak „De Speeldoos" aan de Kanaal straat. WASSENAAR De gemeenteraad heeft gister avond ingestemd met een voorstel van burge meester en wethouders om uit de gemeentekas een subsidie toe te kennen van 45.215.- in de restauratiekosten van de boerderij aan de Zijde- weg 56, die bij de vereniging Nationale Dieren- zorg in gebruik is als asiel voor honden en katten. De boerderij staat op de Monumentenlijst. De vereniging is in 1972 al begonnen met restauratie werkzaamheden. De totale restauratiekosten wor den op ongeveer 600.000.- begroot. Van rijkswe ge wordt een subsidie van ƒ45.215.- verleend, berekend naar 30% van de z.g. subsidiabele kos ten, die begroot werden op ruim 150.000 -. Als de gemeente eveneens 30% bijdraagt, worden de daaruit voortvloeiende kapitaalslasten door het rijk vergoed via de algemene uitkering van het rijk. loei Var De raad had geen bezwaren. Evenmin waren fan' bezwaren tegen het verlenen van een subsidie v Van 2.084,09 in de kosten van het inrichten van et |an( clublokaal van de volleybalvereniging Leski-Wi senaar in de kleuterschool in de Kerkstraat van een subsidie van 6.418.- voor het opknapi van het kampschil van de zeeverkennersgnx eze Van Wassenaer Obdam. Naar aanleiding van d !US' laatste voorstel informeerde de heer H. J. Goulcx ipo ze (PvdA) naar de situatie ten aanzien dat deze groep wacht op het moment waarop hi troephuis van het eind van de Van Duivenvooi laan kan worden overgebracht naar de daarvoohen bestemde plaats in het bestemmingsplan „Tdna Weer". Een aanvraag daarvoor is bij de gemeenl )ve ingediend, maar het wachten is op allerlei werk zaamheden die in het bestemmingsplan Ter Wee nog moeten worden verricht. 3 nin ,pim «3cx WARMOND Progressief Warmond houdt vanavond een vergadering waarvoor leden en sympathisanten worden uit genodigd. Op de agenda staan de pun ten, verkiezingsprogramma, propaganda en kandidatenlijst voor de komende gemeente raadsverkiezingen. Door het bestuur worden de volgende kandidaten voorgesteld; Kees v.d. Zalm (nu wethouder), Jan Timmerman (raadslid), Lies- beth Dalhuizen-Polano (raad slid) Gerard Slingerland, Ton van-Oort sr. en John Marks. De vergadering begint om acht uur in het kleine zaaltje van het Trefpunt. WASSENAAR - Het aange kondigde optreden van schrijfster Marga Minco zal door omstandigheden van avond niet doorgaan. Inplaats KORTWEG daarvan wordt in het Astra theater een film van Ingmar Bergman „Die Zauberflöte" vertoond. Toegangsprijzen blijven ongewijzigd. Dat is voor leden 4,50 en voor niet leden 6,50 KATWIJK De programma's van 't Mallegat staan deze maand in het teken van het milieu. In dat kader wordt woensdag 18 januari een 20 minuten durende film over watervoorziening en waterver vuiling vertoond, waarna er onder leiding van Remie Pop- pe van de PvdA gediscus sieerd zal worden. Op vrijdag 20 januari komt de vereniging Milieudefensie met een praat- KATWUK Het vrouwenca fé Katwijk organiseert in sa menwerking met 't Maliegat op donderdag 19 januari een voorstelling van de toneel groep „Proloog". Om 20.15 uur start in 't Mallegat het stuk „Vrouwen, als het aan ons ligt"; ditmaal zijn ook mannen welkom. De toegangsprijs is 3 RIJNSBURG Buurtvereni ging Noordeinde houdt van avond een jaarvergadering in De Vliethof. Aanvang 20.00 uur. De buurtvereniging Trompstraat vergadert op donderdag 19 januari in De Voorhof. Toneelgroep Cen trum onder leiding van Jan van Nieuwkoop brengt de klucht „Een huis vol herrie". Aanvang 20.00 uur. NOORDWIJK Op een feestelijke bijeenkomst in „De Poort van Kleef' heeft de afdeling Noordwijk van de LTB de heer Jac. Hoogeveen gehuldigd, die het feit herdacht dat hij 25 jaar deel uitmaakte van het bestuur. In zijn toespraak noemde voorzitter P. J. van Went de jubilaris een man, die steeds bereid bleek zijn medebe stuurders en de leden be hulpzaam te zijn. Van Went releveerde de talrijke malen dat Hoogeveen de afdeling Noordwijk had vertegen woordigd op de bondsverga dering van de KVOB. Ook in de plaatselijke afdeling van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur, waarvan Hooge veen eveneens al vele jaren bestuurslid was, heeft hij zich grote verdiensten ver worven, onder meer als afge vaardigde naar de algemene vergaderingen en bij het werk voor het jaarlijkse streekcorso. LTB-secretaris A. J. Baars overhandigde vervolgens de ere-oorkonde van zijn orga nisatie aan het jubilerende bestuurslid met de wens, dat deze de LTB nog vele jaren zou mogen dienen. Pastoor Van den Bosch gaf schrifte lijk blijk van zijn belangstel ling en wenste Hoogeveen ge luk met de 25-jarige trouw. VOORSCHOTEN De Rudolf Steinerkleuterschool in Voorscho ten betrekt op zaterdag 21 januari om twee uur de nieuwe behuizing aan de Tromplaan in het Burgemeester De Kool Plant soen. De school die ontworpen is door de architecten Kasbergen en Burg uit Krimpen aan den IJssel, weerspiegelt datgene wat binnen het gebouw pedagogisch wordt nagestreefd. Op de school wordt niet uitgegaan van de eisen van de maatschappij, maar van wat een kind in iedere levensfase nodig heeft om een volgende fase op gezonde wijze te doorlopen. De groepen bestaan uit kinderen van vier tot zes jaar. De groteren leren de kleineren helpen. Op de Rudolf Steinerschool is plaats voor kinderen uit alle gezindten of milieus. Het leerplan is erop gericht dat het kind zich later in andere omstandigheden positief zal aanpassen. De school is zowel ideëel als onderwijskundig geïntegreerd aan een serie projecten van de landelijke integratie- commissie basisonderwijs in Zeist. De Rudolf Steinerkleuterschool aan de Tromplaan.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4