r£eidóe6ou4a/rii Den U vl.dit kabinet 1 hult zich in nevelen' MEER SCHOL EN TONG VOOR NEDERLAND w Weinig optimisme over cao groot-metaal Schadevergoeding voor onschuldige DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 17 januari 1978, 68e jaargang no. 20943 Concord Sonata Wolkenvelden Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijtew ertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) nnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. De Concord Sonata van de Amerikaanse componist Char les Ives op Ned. I om 21.55 uur. Om 21.05 uur documentaire over supertankers en om 22.45 uur Den Haag vandaag extra met het debat over de regerings verklaring. Ned. II om 20.25 uur De Moun- ties Show en om 22.10 uur Ak- tua-tv over regeringsverklaring. Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden, maar ook enkele opklaringen. Zwak ke tot matige meest zuidoostelij ke wind, maximum temp. circa 4 graden. Morgen zon: 8.39 - 17.03. Maan: 13.01 - 3.20. Schev. hoogwater: 10.23, 23.06. Laagwater 5.57, 18.32. Gestolen goed gedijt niet jever) groot eybalti .^Schiphol (ANP) Dat gestolen goed niet gedijt heeft ^zondagmiddag een dief op Schiphol ondervonden. door een getuige van de diefstal omschreven als een zuidelijk type, ging aan de haal met een roodbruin koffertje dat in de aankomsthal van de luchthaven stond. Bij de inspectie van zijn buit moet de dief de schrik van jijn leven hebben gehad. De inhoud van de koffer bestond namelijk, afgezien van een gering bedrag aan geld en wat tabletten, uit een levende, twee meter lange python. Het dier is eigendom van een op de Hebriden woonachtige obo ^fl^ei-iander. tuchtcj tionale avië in dee ;rstek recent de W< :e waa ^Jederl sel wt MÊÊÊ and ei - Hondeleed DEN HAAG Een jonge herdershond was gisteren de inzet van een kort geding voor de Haagse rechtbank. Twee ex-geliefden streden om het eigendom van het dier. Het stomme beest is aan mij gehecht. Ik heb hem gekocht en hem alleen zolang in bewaring gegeven", zei de man. Hij liegt", zei zijn ex-vriendin. „Tjiko is van mij. De koperskwi tantie die als bewijs wordt voorgelegd, is vervalst". Aan de rechtbankpresident op 23 januari de taak een Salomonsoor- deel te vellen. Tank op drift Wunstorf (Rtr) Twee dienstplichtige militairen in West- Duitsland die lichtelijk aangeschoten waren, hebben zondag avond een rit van 200 kilometer met hun tank gemaakt. In hun kielzog hadden zij 38 politiewagens die vergeefs probeerden hen tot stoppen te bewegen. Dit lukte wel een politieagent te voet, die gewoon zijn hand opstak aan de grens van de Noordduitse stad Wunstorf. t Vrachtrijders: boycot Turkije PARIJS (AFP) De internationale bond van vrachtwagen chauffeurs wil Turkije gaan boycotten wegens onheuse be handeling van chauffeurs die bij een ongeluk betrokken zijn, en die ook zonder schuld aan het ongeluk voor honderd procent verantwoordelijk worden gesteld. Gisteren is de Franse chauffeur Didier Baudner vrijgelaten na 94 dagen te hebben vastgezeten onder beschamende omstandigheden. Hij was op 6 oktober betrokken geweest bij een ongeval, moest allerhande boetes betalen en werd door een, naar zijn zeggen partijdige jury veroordeeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oppositieleider (en oud-pre mier) Den Uyl (PvdA) heeft vanmiddag in de Tweede Kamer een scherpe aanval gedaan op de vaagheid van de regeringsverklaring van het kabinet Van Agt. „De grote grauwsluier wordt uitgespreid. De regeringsverklaring wekt de indruk dat het kabinet erop uit is niet duidelijk te maken wat voor beleid het gaat voeren. Het is er redelijk in geslaagd de uitgangspunten zo algemeen, de beleidsvoor nemens zo vaag en de conclusies zo nevelig te houden dat het duister ontstaat waarin alle katten grauw zijn", zei de PvdA fractieleider. Volgens Den Uyl heefthet nieuwe kabinet dui delijk gemaakt dat het onvoldoende antwoord heeft op de grote vragen van de komende jaren. „Het kan die ook niet geven omdat het een breed draagvlak in de samenleving mist. Hoe behoedzaam het kabinet zich ook heeft gepresenteerd, hoe zeer het heeft getracht elke scherpte te vermijden, zijn enkele bestaan betekent een levensgroot probleem voor het functioneren van de democratie" De tegenstelling tussen de uitspraak van de kiezers en dit kabinet maakt volgens de oppo sitieleider de achterliggende formatie tot een nachtmerrie en het kabinet Van Agt tot een schrikbeeld. „Dit kabinet klopt niet met de verkiezingsuitslag en betekent uit diens hoofde een belasting voor de werking van onze demo cratie. Dat zal het kabinet zich bewust moeten zijn, maar dat blijkt niet uit de regeringsver klaring". Den Uyl wees erop dat pas bij de presentatie van de voorjaarsnota, vermoedelijk begin juni, meer duidelijkheid over het sociale econo misch beleid zal worden verkregen. Dat is te laat voor 1978, maar laat genoeg voor staten- en gemeenteraadsverkiezingen. Hoe het met de bezuinigingen op de overheidsuitgaven precies zal gaan vernemen wij in september bij de miljoenennota 1979. Dan is een jaar verloren gegaan, aldus Den Uyl. Het zijn uitgerekend WD en CDA die het vorige kabinet hebben achtervolgd omdat bij de bezuinigingen zo'n haast geboden was. De grote uitsteloperatie is begonnen. Wie bluft er nu eigenlijk, wie de monstreert nu eigenlijk gebrek aan moed? zo zei Den Uyl. U wilde extra bezuinigingen en U had zo'n verschrikkelijke haast, maar U mist nu kennelijk de moed om te doen wat U hebt aangekondigd. Ann Baker in River side (Californië VS) is een echte katten liefhebster. Zij ver zorgt er zo n 500. die huizen in kooien of gewoon in haar huiskamer Hier geeft zi| een aantal van haar lie velingen hun eten e presbyteriaan- kerk Huis van St-Paul inesota VS) is eren met een. zijn verzoek W telijke dienst, heid genomen de Amerikaanse "-vice-president Horatio nphrey Aan de aartdienst na- ook een kath- e aartsbis- op en een rab- deel Humphrey namelijk ge- Irïspt9d om een oe" en n ïemsche dienst, plechtigheid daarmf0 bi)gewoond hooi '-f President Car- fstand rech,s °P de loor o f9rond Voorstel Europese Commissie BRUSSEL (ANP) De Nederlandse mogen dit jaar althans volgens de nieuwe voorstellen van de Europese Commissie meer vis vangen, dan in oktober vorig jaar werd toegestaan. De totale hoeveelheid is zelfs aanmer kelijk hoger, maar toch altijd nog dertig procent minder, dan het gemiddelde van de vangstjaren 1973—1978. Om de jongste voorstellen wat te vergulden heeft de Europese Commissie de Neder landse vissers tevens beloofd, dat zij op een aanmerkelijk hogere haringvangst mogen reke nen, wanneer het haringbestand in de Noordzee zich heeft hersteld. Dat kan over enige jaren al het geval zijn. De vangstvoorstellen gisteren van de Europese Commissie zien er, vergeleken met de voorgestelde hoeveelheid in oktober, als volgt uit: haring: 7,7 duizend ton in plaats van 4,4 duizend ton, makreel: 32 duizend ton in plaats van 27 duizend ton, kabeljauw: 4000 ton minder, wijting: dezelfde hoeveelheid. Verder mag, volgens de jongste voorstellen. Neder land een onbeperkte hoeveelheid horsmakreel en blauwe wijting vangen. De vergrote hoeveelheid makreel vormt een compensatie voor de haringvis sers. De nog te vangen haring moet uit de gebie den ten westen van Schotland en Ierland komen. De kans is ook groot, dat er meer koolvis gevan gen mag worden, wanneer de landen van de EG het hierover met Noorwegen eens kunnen worden. Voor de Katwijkse en Schevemngse vissers kan dit, wanneer de prijs ervan aantrekt, gunstig zijn. De vissers moeten echter rekenen op een strengere cuntrole. De schippers moeten volgens de voorstel len hun regenng op de hoogte stellen van de gevangen hoeveelheden, uiterlijk op het moment, dat de vis aan land wordt gebracht. Ter bescher ming van de visstand wil de Europese Commissie een aantal maatregelen treffen, onder meer het vaststellen van de grootte van de maaswijdte van de netten. Waarschijnlijk zal met één net tegelijk gevist mogen worden. U kunt de prijsverho gingen nog even voor blijven. Zelfs nu in ja nuari ziet het Motor huis kans u een splin ternieuwe Opel te le veren tegen nog niet verhoogde prijzen. Diverse types en mo dellen (zolang de voorraad strekt). Kom snel kijken. Hst Motorhuis Leiden, Leidschen- dam. Katwijk en .Voor schoten. cheepswrak p strand OORDWIJK - Op net strand ssen Noordwijk en Katwijk gistermiddag bij uitzonder- lage waterstand de restan- gevonden van een boot. De etroffen spanten en bodem- rofiel zijn van een bomschuit een kotter. Het genootschap Oud Noordwijk" heeft na de rste onderzoekingen het ver- °eden dat de restanten afkom- zijn van een in 1942 vergane otter „De Vlaardingen". (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Tijdens de tweede onder handelingsdag over een nieuwe cao voor de groot-metaal heeft werkgeversonder handelaar A. Prins gisteren zo vaak „neen" gezegd tegen de voorstellen van de vakorganisaties, dat hun vertegen woordiger, W. Wamsteeker gisteravond laat verzuchtte: „Ik zie de beslissende dag (vandaag) met niet al te veel opti misme tegemoet". werpen aan de orde. De werkgevers stemden eigenlijk alleen maar in met een voortzetten van de automatische, gezui verde prijscompensatie in 1978. Het was, zo verklaarde de heer Prins, een pragma tische instemming want de principiële bezwaren tegen het systeem blijven voortbestaan: onzekerheid met name over de uiteindelijke uitkomst ervan voor de' loonkosten. Afgewezen werd een aanvullende loon stijging van een half procent ter compen satie van de gestegen aardgasprijs. De werkgevers vinden dit eveneens in strijd met hun principes en zeggen deze verho ging niet te kunnen dragen. Ook afgewezen werd het verlangen van enkele vakbonden om de prijscompensa tie aan een maximum te binden. Prins: „Er is alle aanleiding te veronderstellen dat de nivellering doorgaat. Dan hoeven wij er niet nog eens een schepje bovenop te doen". Problemen zijn er ook over de vraag of het hoger personeel onder de algemene cao zal vallen of dat voor hen een aparte cao zal worden afgesloten. De werkgevers willen voorts niet praten over een verdergaande regeling voor het ver vroegd uittreden van werknemers voor dat er een wetenschappelijk rapport (in mei) is verschenen over het effect de huidige regeling. „Als de werkgevers zo veelvuldig neen blijven zeggen tegen onze voorstellen ik geef toe, het is een hele waslijst" dan zie ik nog geen overeenstemming ontstaan", zo verklaarde de heer Wam steeker. Prins wil na vandaag zijn achter ban raadplegen, hoe het uiteindelijk re sultaat ook zal luiden. Wamsteeker stelt voor dat de heer Prins dan een wat ruimer mandaat vraagt, „dan kunnen we daarna nog eens verder gaan praten". Die voortzetting van de onderhandelin gen zou pas in februari mogelijk zijn. VOORSCHOTEN - Op de krui sing Veurseweg/Karel Door manlaan vond gisteren een aan rijding plaats tussen een Leidse automobilist die geen voorrang verleende en een autopiobilist uit Wassenaar. De automobilist uit Wassenaar die op de Veurse- weg reed, verloor na de aanrij ding de macht over het stuur en ramde twee geparkeerde auto's. BREDA ANP Mr. C; van der Plas, president van de rechtbank te Breda heeft gisteren beslist, dat de Staat der Nederlanden 10.000 gulden schadevergoeding en 10.500 gulden rechtsbijstand moet betalen aan de Tilburger H. van Ree, omdat deze onschuldig in voorarrest gezeten beeft. Hij werd destijds verdacht zijn verloofde te Tilburg om het leven gebracht te hebben. Later bleek, dat een buurman, een intussen uitgeweken Oostenrijker, de moord begaan had. De president van de rechtbank motiveerde zijn uitspraak op de volgende gronden: de onschuld van de Tilburger, de gruwelijke aard van het misdrijf, waarvoor betrokkene heeft vastgezeten, diens persoonlijke verbondenheid met het slachtoffer (zijn verloof de) de duur van het voorarrest en de levensomstandigheden van de eiser, die in het onderwijs werkzaam is. Elf plakkers aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht elf illegale plak kers aangehouden. De elf jeug digen waren in de binnenstad bezig met het opplakken van plakkaten. De teksten op de af fiches hadden betrekking op de kraakwet en de neutronenbom. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de groep, in leeftijd variërend van 18 tot 31 Slager verduisterde 80 mille van slagersbedrijven Teekens, kantoor. Gisteren verzocht de is gisteren in Leiden aangehou- boekhoudafdeling hem in Lei den op verdenking van verduis- den het tekort te verklaren. Het slagersbedrijf had voor het ge sprek ook de politie uitgeno digd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. ADVERTENTIE. Hebt u het gisteravond gezien op de TV? Het is niet miswat zijdoen Memisa - hulp die terecht komt Giro 51360 Memisa Rotterdam Eendrachtsweg 49 - Tel 010-144 888 Ski-oord Isola geïsoleerd NICE (Rtr) Ten noorden van Nice, in de Isola sola 2000, zitten zo'n 1500 skiliefhebbers klem als gevolg van een wat overdadig uitgevallen pak sneeuw. De Franse politie deel de gisteravond mee dat helikop ters op weg zijn met voedsel en wat er in het ingesneeuwde ski centrum verder nodig mocht zijn. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „halt-automatische ..herenparaplu. Een mooi kadootje. NOTEER m i v als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: naam woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr 349. Leiden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1