Bezuinigingen worden in begroting '79 uitgewerkt VAN DUIDELIJKE BELEIDSVISIE NOG GEEN SPRAKE "premier van agt in regeringsverklaring: ccidócsomont asiel-aanvraag z. molukker gaat gepaard met dreigement Sociale minima niet aangetast Geen ombuiging, wel bijstelling naJJ INNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 16 JANUARI 1978 PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) V HAAG De regering zal in de rijksbegro- ;-1979 een totaalbeeld geven van de bezuinigin- in de overheidsuitgaven die in de komende u ren geboden zijn. Dat verklaarde minister-presi- i, nt Van Agt vanmiddag in de regeringsverkla- voor de Tweede Kamer. De beleidsombuigin- rf" d'enen zorgvuldig te worden voorbereid. gemvi aarom kan een concreet beeld van de gehele n pai|nbuigingsoperatie pas in de volgende mil joenen- >ta worden gegeven. Uiterlijk eind februari zal regering een definitief standpunt bepaleu over nvullende maatregelen ter verbetering van de H erkgelegenheid. Voor pasen kan de Tweede r amer dan nog debatteren over het op korte rmijn te voeren sociaal-economische en finan- a. ële beleid. ïor"^ ït kabinet, aldus Van Agt, heeft een zware idracht aanvaard, want nog steeds worstelt de onomie met een samengaan van werkloosheid inflatie. werkloosheid is ernstiger dan het officiële ifer van rond de 200.000 doet vermoeden. Reke- 1p" ng moet worden gehouden met een aantal ver- rarende omstandigheden in de komende jaren: jn tali t aanb0d van arbeidskrachten wordt groter, H"6? len van het machinepark in het bedrijfsleven 1 a jn aan vervanging toe en de groei van aardgasba- ferkuj mode ten vermindert. Het zal een immense inspanning vergen om in de jaren tachtig welvaart, welzijn en werkgelegenheid te verzekeren. Herstel van de rentabiliteit van het bedrijfsleven is geboden, aldus de minister-president. Voor een duurzaam economisch herstel zullen we ons voors hands op allerlei gebieden beperkingen moeten opleggen, ieder naar draagkracht. Ook het vorige kabinet was tot de slotsom geko men dat de snelle groei van de collectieve uitgaven niet kan doorgaan. In het beleid moet voorop staan dat gestreefd wordt naar werk voor meer mensen en vermindering van de geldontwaarding. Met een beperking van de collectieve lasten dient een njatiging van de inkomensontwikkeling hand in hand te gaan. Het prijsbeleid zal worden voortgezet. Ook de overheidstarieven blijven strak aangelijnd en mo gen dit jaar maximaal vijf percent stijgen. Ombuigingen in de sector van de sociale verzeke ringen kunnen niet worden gemist. De maatrege len tot beperking van de stijging der sociale verzekeringskosten zullen gericht moeten zijn op een vermindering van het beroep dat mensen op de sociale verzekeringen en voorzieningen moeten doen. Zowel van werkenden als van niet-werken- den zullen offers moeten worden gevraagd, zei Van Agt. Die offers zullen meer moeten en kunnen worden gevraagd van mensen in de hogere inko mensgroepen. De regering, aldus de minister-president, wil er geen enkele twijfel over laten bestaan dat de laagste inkomens zullen worden ontzien. Met name de sociale minima zullen niet worden aangetast. Van Agt deelde mee dat het wetsontwerp open baarheid van inkomens gehandhaafd blijft. Uiter lijk 1 april zal het kabinet een voorstel doen over de vermogensaanwasdeling. Een voorontwerp voor een raamwet op de inkomensvorming zal worden gepubliceerd. Het kabinet beschouwt die wetsont werpen als bakens op de weg naar rechtvaardiger inkomensverhoudingen. Ook bij de belastingen zal naar rechtvaardiger verhoudingen worden ge streefd. Binnenkort zal bekend worden gemaakt wat het kabinet doet met de studie over het neutraliseren van de inflatie-invloeden op de belastingheffing. Het kabinet zal zich beraden op een vermogens winstbelasting. Verscherpte aandacht zal worden gegeven aan juridische constructies om fiscale verplichtingen te ontlopen. Een spoedige totstandkoming van de wet investe ringsrekening is geboden. Het kabinet streeft er naar de eerste fase van de wet al op 1 april te laten ingaan. De tweede fase zou dan op 1 januari 1979 in werking kunnen treden. Voor zelfstandigen in midden- en kleinbedrijf en land- en tuinbouw wordt gestreefd naar een inko mensontwikkeling die in beginsel gelijkwaardig is aan die van de werknemers. Bezien wordt of de wet werkloosheidsvoorziening ook kan worden toegepast op ex-zelfstandigen. Onderzocht wordt hoe de werkgelegenheid over meer mensen kan worden verdeeld. Meer aan dacht zal worden besteed aan hen die op korte termijn niet aan het werk kunnen. De regering zal nagaan of langdurig werklozen en jeugdige werklozen zinvol werk kunnen doen in natuur- en landschapsbeheer en monumentenzorg. Op langere termijn moeten onderwijsbeleid en arbeidsmarktbeleid beter op elkaar worden afge stemd. Medezeggenschap van werknemers over hun werk omgeving wordt van belang geacht. Het wetsont werp tot herziening van de wet op de onderne mingsraden zal met enkele wijzigingen worden overgenomen. Aan de SER zal worden verzocht een advies te geven over directe verkiezing van commissarissen in vennootschappen door de werk nemers volgens de formule dat een derde van de commissarissen wordt gekozen door de aandeel houders, een derde door de werknemers en een derde door beide groeperingen tezamen. gen! Omstreden THj Chileense •hildering groen jekalkt TRECHT (ANP) De omstre- en muurschildering van een Ihileense kunstenaarsgroep op gl len muur van het hoofdbureau an politie in Utrecht is giste- fj 0 m voor de derde keer beklad. ■L ^|it keer werd de hele schilde- ing met groene verf bedekt. )e zondagschilderaars, negen jngens van achttien en negen en jaar uit Brabant, konden op eterdaad door de politie wor- en betrapt. Vijf van hen wer en aangehouden, vier jongens tijdig de benen. De vijf e dodf3^61"331"5 meegingen naar verw( et bureau zijn na verhoor weer rijgelaten. Js reden gaven de jongens, die it twee auto's naar Utrecht uren gekomen, op dat zij de uurschildering ongepast von- !n. Onmiddellijk na het be- erd worden van de vernieling begonnen enkele Utrechters de irf te verwijderen voor zover it nog dat nog mogelijk was. oals bekend stelt de schilde- ng het verzet voor van het jr* hileense volk tegen het bewind L an Pinochet. Hij werd aange- racht met toestemming van het allege van b en w van Utrecht, et verzoek van de politie om schildering te verwijderen rerd niet ingewilligd. De politie mening dat een dergelijke .■hildering op hun muren in rijd is met de strikte neutrali ty die zij moet innemen bij de itoefening van haar taak. Twee mannen lermist op louwzee «ONNICKENDAM (AiNPI Vee mannen worden sinds za- erdagmiddag vermist op de "iouwzee (tussen Marken en lonnickendam). Het zijn de 39- arige Simon van Zanten uit hirmerend en de 32-jarige Jo- tan Meyer uit Amsterdam. Ie twee mannen gingen ,zater- lagmiddag met een klein bootje net buitenboordmotor vanuit lonmekendam uit vissen op de Jouwzee. Sinds die tijd is mets neer van hen gezien of gehoord. Vel heeft zaterdagmiddag een tasserende boot het vaartuig het tweetal op zee aange- roffen, maar de mannen waren al. niet meer in de boot. de buitenboordmotor was 'erdwenen. De mannen gingen ;er in deze omgeving vis- en en beide zijn zij de zwem kunst meester. De rijkspolitie 'indt het een raadselachtige aak. temeer daar het loed weer was. Oeding in giftige raten JTRECHT (ANP) Volgens de ndustriebond NW wordt van ons land gebruikte kleding Daar de derde wereld gestuurd n giftige vaten, waarin oor- pronkelijk chemicaliën van 'heil hebben gezeten. Deze va ten gebruikt de firma Lagen dijk in Medemblik, een bedrijf dat afvalstoffen verwerkt, voor de verpakking van de kleding die is bestemd voor ontwikke lingslanden. Op aandrang van de Industriebond NW" heeft de arbeidsinspectie inmiddels een onderzoek ingesteld. Een en ander wordt gemeld m .AVik", het blad van de indus triebond. Volgens „Wik" klagen werknemers bij Lagendijk, die rijn belast met het inpakken van de tweedehands kleren over uitslag aan de handen en over jeuk als gevolg van het in aan raking komen met achtergeble ven resten van het chemische schimmelbestri j dingsmiddel, de vaten heeft gezeten. Teveel beslissingen naar toekomst verschoven door dr. Jan van Putten Regeren is er voorlopig nog niet bij. „Ons volk gaat een moeilijke tijd tege moet", zei minister-president Van Agt vanmiddag in de regeringsverklaring tot de Tweede Kamer. Dat zal wel zo zijn, maar die moeilijkheden vergroot de pre mier onnodig door ons nog niet duidelijk tè zeggen wat wij van hem en zijn kabinet mogen verwachten. De rege ringsverklaring wemelt van onduidelijk heden en vaagheden. De belangrijkste beslissingen, bijvoorbeeld over ons loon zakje en de hoogte van de sociale uitke ringen, worden pas in september bekend. Een grondige bestudering van de rede van Van Agt brengt voorts aan het licht dat de verklaring weinig meer is dan een aaneenrijging van de wensen van zijn afzonderlijke ministers, met alle varia ties die tussen hen bestaan. Een eigen stempel heeft onze minister-president daarop nog niet kunnen drukken. Laten wij met de vaagheden en onduide lijkheden beginnen: het zeer belangrijke financiële en sociaal-economische beleid op korte termijn wordt ons pas eind februari uit de doeken gedaan; de finan- cieel-economische beleidsombuigingen die op langere termijn nodig zijn pas in september, op Prinsjesdag. Wat er met de sociale uitkeringen gaat gebeuren, blijft tot die dag onzeker; de enige garan tie die wordt gegeven is dat de laagste inkomens zulling worden ontzien en dat met name de sociale minima met zullen worden aangetast. Nergens in de rege ringsverklaring is te vinden of de rege ring inderdaad het aantal werklozen wil terugbrengen tot beneden 150.000, zoals in november is afgesproken. Betekent dit dat de regering van deze doelstelling is afgestapt? Of is men zonder meer verge ten het in deze regeringsverklaring nog eens duidelijk te zeggen? Pas in april zullen we precies weten wat de regering verder met de vermogensaanwasdeling wil doen. Vaag blijft of de medezeggen schap in de bedrijven met minder dan 100 werknemers zal worden uitgebreid, zoals tijdens de kabinetsformatie was overeengekomen. En wat er nu precies zal gebeuren met de uitbreiding van de bevoegdheden van de ondernemingsra den. In het midden blijft of er nu wel of niet een vermogenswinstbelasting komt; of het voorstel van het vorige kabinet tot instelling van een Postbank zal worden doorgezet of weer ingetrok ken; of er inderdaad een wettelijke rege ling tot behoud van de verscheidenheid van de pers komt, zoals het vorige kabi net wilde of niet; of het wetsontwerp op het basisonderwijs van Van Kemenade dat nu bij de Tweede Kamer ligt ingrij pend zal worden gewijzigd of alleen maar een klein beetje; of bij toepassing van de toekomstige wet op de investeringsrege ling ook uitdrukkelijk van de gevolgen voor de werkgelegenheid zal worden uit gegaan; hoe het precies verder zal gaan met de grondpolitiek; wat er verder met de voorgestelde reorganisatie van de ge meenten en de provincies zal gebeuren, nu er nog allerlei nader beraad in het vooruitzicht is gesteld; of de korpsen van rijks- en gemeentepolitie inderdaad zul len worden verenigd tot één Nederlandse politie, zoals in november tijdens de kabi netsformatie was afgesproken, of dat het eindeloze conflict hierover tussen Bin nenlandse Zaken en Justitie toch maar weer zal worden voortgezet. Over al deze zaken bestaat nog onduide lijkheid, de regeringsverklaring geeft er geen uitsluitsel over. De fractieleiders hebben dus vandaag volop stof gekregen om de premier morgen en overmorgen nog flink aan de tand te voelen. In de tweede plaats valt op dat de rege ringsverklaring meer een aaneenrijging is van de wensen van de afzonderlijke' ministers, zonder eigen stempel van de Dr. Jan van Putten is lector in de politicologie aan de Vrije Universiteit in Amster dam en houdt zich daarbij vooral bezig met Nederlandse Politiek. premier. Met name enkele CDA-ministers doen alle moeite om de indruk te wekken dat hun beleid een voortzetting of verde re uitbouw is van het beleid van hn voorgangers in het kabinet-Den Uyl. Het sterkst geldt dit voor minister Albeda van Sociale Zaken die, net als zijn voor ganger Boersma, de niet-c.a.o.-inkomens wil beheersen, de openbaarheid van inko mens verplicht wil stellen, een vooront werp voor een raamwet op de inkomens vorming wil publiceren, samen met zijn staatssecretaris De Graaf een wettelijke pensioenplicht voor werknemers wil voorbereiden en bovendien, wat erg be langrijk is, ons door de mond van pre mier Van Agt heeft laten weten dat hij positief staat tegenover arbeidsplaatsen overeenkomsten tussen de vakbonden en de werkgevers. Behalve Albeda sluit ook de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning, Jhr. Beelaerts van Blokland, zich nauw aan bij het beleid van het vorige kabinet. De passage die minister-presi dent Van Agt namens hem voorlas is voor een deel letterlijk overgenomen uit het regeerakkoord dat PvdA, CDA en D'66 in augustus hadden gesloten toen nog werd gestreefd naar een tweede ka binet-Den Uyl. Hetzelfde geldt voor on derdelen voor het welzijnsbeleid dat mi nister Gardeniers en staatssecretaris Kraaijeveld van CRM zich voorstellen te voeren. Ook minister De Koning van Ontwikkelingssamenwerking wil veel van het beleid van zijn voorganger Pronk voortzetten, maar hier beginnen zich ge lijktijdig al zeer belangrijke verschillen af te tekenen. De Koning wil het bedrijf sleven weer nauwer bij de hulpverlening aan arme landen betrekken, iets wat Pronk juist heeft teruggedrongen. Van minister Kruisinga is al bekend dat hij de defensie-uitgaven weer wil opvoeren; de regeringsverklaring die mr. Van Agt vanmiddag uitsprak weerspiegelde die wens. Van de CDA-ministers staan de heren Andriessen van Financiën en Peij- nenburg van Wetenschapsbeleid het verst van het beleid van het vorige kabinet af. Ook dat is in de regeringsverklaring dui delijk weerspiegeld. Peijnenburg wenst het beleid ten aanzien van wetenschap en techniek vooral aan economische ge zichtspunten dienstbaar te maken. En wat Andriessen betreft, gezien zijn op stelling tijdens de kabinetsformatie, alt hans toen nog over een tweede kabinet- Den Uyl werd onderhandeld, behoeft zijn verschil van inzicht met zijn voorganger Duisenberg niet te verbazen. Vooral het aandeel van de WD-ministers in de rege ringsverklaring levert een beeld op dat in tal van opzichten afwijkt van dat van het kabinet-Deh Uyl. Men vraagt zich af of hier niet reeds conflictstof in het kabinet aankondigt, zeker wanneer mi nister-president Van Agt blijft bij zijn voornemen de afzonderlijke ministers zo veel mogelijk hun eigen gang te laten gaan. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken sluit het nauwst aan bij het beleid van zijn voorganger Van der Stoel, zelfs de maatregelen tegen Zuid-Afrika die door het vorige kabinet reeds werden genomen of aangekondigd, zullen onver kort worden gehandhaafd of uitgevoerd. Menigeen zal anders hebben verwacht Voor zover dat uit de regeringsverklaring blijkt zijn ook van minister Van Aarden- ne van Economische Zaken op korte termijn geen maatregelen te verwachten die erg ingrijpend afwijken van het be leid van zijn voorganger Lubbers. Maar vooral uit de voornemens op onderwijs gebied blijkt in hoeverre met de WD, in dit geval minister Pais, andere visies in het kabinet zijn gekomen: onderwijs en arbeidsmarkt moeten beter op elkaar worden afgestemd, de middenschoolex perimenten worden gerelativeerd, over toelating tot overbelaste studierichtingen van het wetenschappelijk onderwijs zal niet meer door het lot, maar door meer inhoudelijke kriteria, dus waarschijnlijk de eindexamenresultaten, worden beslist In de sector Verkeer en Waterstaat (mi nister Tuijnman) ligt de nadruk niet meer zo sterk op bevordering van het open baar vervoer. Op het terrein van de gezondheidszorg (minister Ginjaar) ligt de nadruk op kostenbesparing. Over structurele veranderingen op het gebied van de volksgezondheid, waarvoor staats secretaris Hendriks zijn nek nog wel eens wilde uitsteken, is in de regeringsverkla ring niets te lezen. Wat wij van minister Wiegel te verwachten hebben, blijft nog goeddeels in het verborgen. Maar uit de regeringsverklaring blijkt in elk geval dat hij zich op tal van punten niet voetstoots aansluit bij het beleid van zijn CDA-voor- ganger op het departement van Binnen landse Zaken, prof. De Gaay Fortman. En premier Van Agt zelf? Over de kabi netsformatie liet hij zich nauwelijks uit. Staatsrechtelijk is dat volstrekt verant woord; hij kon per slot van rekening niet mede namens de WD-ministers zeggen dat hij het betreurde dat er geen tweede kabinet-Den Uyl is gekomen. Maar dit betekent wel dat aan mr. Aantjes morgen en overmorgen de weinig aangename taak toevalt het beleid te verdedigen, dat vooral Van Agt als CDA-fractievoorzitter sinds de verkiezingen heeft gevoerd. Als premier beklemtoonde de heer Van Agt de uitgangspunten voor het kabinets beleid: een in principe tweede rangs rol voor de overheid (pas als de maatschap pij de problemen zelf niet kan oplossen wordt de overheid actief), gerechtigheid, menselijke ontplooiing in verantwoorde lijkheid, zorgvuldigheid jegens de natuur. Dit klinkt allemaal erg mooi. Ook in het slot van zijn verklaring heeft de premier zijn eigen visie laten horen: de regering komt niet met een dictaat, maar wil een dialoog met de bevolking. Ook dat klinkt erg mooi, maar vooral modieus. Want een regering is er niet voor de dialoog, maar een regering is er om te regeren, vooral als de tijden moeilijk zijn, zoals nu. Als het op regeren aankomt, moet premier Van Agt zich dus nog waarmaken. Hetzelfde geldt voor het kabinet als ge heel. Van een duidelijke beleidsvisie is nog geen sprake, teveel beslissingen zijn naar de toekomst verschoven. Pas in september weet ons volk wat het van het kabinet-Van Agt kan verwachten en dat is dan 16 maanden na de verkiezingen en anderhalf jaar na de val van het kabinet-Den Uyl. In Amsterdam en Eindhoven Supporters gepakt voor vandalisme (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, EINDHOVEN Na afloop van de wedstrijd Ajax—FC Utrecht gisteren in Amsterdam heeft de politie ze ven jongelui aangehouden voor openlijke geweldpleging en ver nieling. In Eindhoven lieten za terdagavond voor en na de wedstrijd PSV—Feyenoord Rot terdamse supporters een spoor van vernielingen na. De politie hield daar 34 jongelui aan waarvan er 9 tijdelijk werden ingesloten. De politie had tijdens de wed strijd een grote politiemacht op de been gebracht om vecht- en smijtpartijen tussen supporters van beide partijen te voorko men. Er moesten niettemin een groot aantal baldadigen in de kraag gegrepen worden. Voor de wedstrijd al hadden Rotter damse supporters het winkelend publiek lastig gevallen door rui ten in te slaan en voorbijgan gers te molesteren. Na de wed strijd ging een aantal jongeren plunderend hun gang. Zij gooi den bloembakken omver en bra ken een vlaggenmast. De politie wist nog net op tijd een vlam mend teerdak dat negen Rotter dammers hadden aangestoken, te doven. Ook hier moesten voorbijgangers het ontgelden. De helm van een bromfietser werd door een winkelruit ge gooid. In Amsterdam had de politie tijdens de wedstrijd Ajax-FC Utrecht de jeugdige Utrechtse en Amsterdamse supporters apart gezet. Na afloop van de wedstrijd werden de Utrechtse supporters begeleid naar het Amstelstation, maar de politie kon niet voorkomen dat een aantal Ajaxsupporters de Ut rechtenaren te lijf ging. De Am sterdammers maakten zich ook schuldig aan vernielingen. De politie hield vier jongens en drie meisjes aan, nadat zij een groot aantal winkelruiten hadden in gegooid. Door een van de etala ges gooiden zij zelfs een hele fiets naar binnen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Duisenberg niet naar IMF DEN HAAG (ANP) - Oud-mi- nister W. Duisenberg heeft zijn kandidatuur voor het voorzit terschap van het Internationale Monetaire Fonds ingetrokken. De bedoeling was dat hij opvol ger van de huidige voorzitter, de Nederlander H. J. Witteveen, zou worden. „Maar de grote vijf landen hebben een Fransman voorgesteld, dus die zal het wel worden. Daarom heb ik mij te ruggetrokken", aldus de heer Duisenberg. KWJ-WDM: Geen beroepsleger in Nederland UTRECHT (ANP) - Dt WDM (de soldatenvakbond) de KWJ en de PPR wijzen een beroep sleger af. De drie organisaties stelden zaterdag vast, dat een leger van dienstplichtigen, ver te verkiezen is boven een vrij willigersleger, omdat de dienst plicht een rechtvaardige verde ling van de defensielast onder de bevolking garandeert Aan de dienstplicht moet nog wel het een en ander veranderd worden, menen zij. Voorgesteld wordt in dit verband: een verde re uitbreiding van de opkomst keuze, verkorting van de dienst tijd, het opheffen van de achter stand van dienstplichtigen ten opzichte van de andere jongeren en geen uitbreiding van het Ne derlandse leger in Duitsland. De regeringsverklaring, waarmee het kabinet-Van Agt zich vandaag aan de volksvertegenwoordiging heeft gepresen teerd, mag als sober en evenwichtig worden gekenschetst. Zowel in de bewoordingen als in de algemene beleidsdoel stellingen heeft premier Van Agt zorgvuldig willen vermij den verwachtingen te wekken, die niet zullen kunnen worden waargemaakt De ernst van de toestand, waarin onze economie zich bevindt wordt niet onder stoelen of banken gestoken. De voortgaande bestrijding van werkloos heid en inflatie blijft hoofdlijn van het beleid. Onontkoom baar gevolg daarvan is de voortzetting en versterking van het o/nbuigingsbeleid, anderhalf jaar geleden door het kabinet-Den Uyl ingezet. Dat het land moeilijke tijden tegemoet gaat wordt wellicht het duidelijkst verwoord in de constatering van het kabinet, dat „de werkloosheid ernstiger is dan het officiële cijfer van rond de 200.000 doet vermoeden". In ieder geval trekt de Regeringsverklaring uit deze constatering ook de consequenties voor net beleid. In ronde bewoordingen wordt duidelijk gemaakt, dat offers zullen worden gevraagd van werkenden en niet-werkenden. Maar evenzeer verklaart het kabinet en die uitspraak was noodzakelijk dat er geen twijfel over mag bestaan, dat de sociale minima niet zullen worden aangetast en dat de laagste inkomens zullen worden ontzien. Dat daarnaast de noodzaak van herstel van de economische groei met evenveel woorden wordt uitgesproken, zij het op selectieve grondslag, valt te waarderen. Ook midden- en kleinbedrijf en land- en tuinbouw krijgen behoorlijke aandacht in deze regeringsverklaring, waarbij vooral van betekenis is de mededeling, dat het beleid voor de zelfstandigen een inko mensontwikkeling wil mogelijk maken, die in beginsel gelijkwaardig is aan die van de werknemers. HOEWEL de regeringsverklaring veel aandacht besteedt aan het arbeidsmarktbeleid en de knelpunten daarin, is zij zeer beknopt over het materiële arbeidsvoorwaardenbeleid. Zij volstaat met de constatering, dat matiging in de inko mensontwikkeling hand in hand zal moeten gaan met beperking van de groei der collectieve lasten. Immers: zonder inkomensmatiging zal de ombuigingsproblematiek vrijwel onoplosbaar zijn. Te verwachten valt, dat de Kamer morgen over dit onderdeel van het beleid het kabinet nader aan de tand zal voelen. OVER de hete hangijzers, die tijdens de kabinetsformatie een vaak overheersende rol hebben gespeeld, geeft de regeringsverklaring nog geen optimale duidelijkheid. Het wetsontwerp op de Ondernemingsraden wordt, met enkele wijzigingen, overgenomen; de V.A.D. wordt, als hoeksteen voor rechtvaardiger inkomensverhoudingen, aanvaard, maar over de vorm moet het kabinet zich nader beraden; er komt een wetsontwerp tot regeling van de landbouwkun dige toetsing bij overdracht van landbouwgronden, terwijl ook een speciaal voorkeursrecht wordt overwogen buiten de stedelijke gebieden. Over het abortusvraagstuk kon, uiteraard, niets meer worden gezegd dan reeds in het regeerakkoord was opgenomen. Het welzijnsbeleid krijgt vooral een versterkte impuls ten gunste van het particulier initiatief, waardoor het zich moet onderscheiden voor wat de accenten betreft, van het beleid, dat onder het kabinet- Den Uyl gevoerd, gevoed. Ook in het vlak van de ontwikke lingssamenwerking legt het kabinet-Van Agt hierop de nadruk. De Regeringsverklaring wekt de algemene indruk, dat het kabinet-Van Agt duidelijke accentverschuivingen legt in de niet-materiële sfeer, waardoor opnieuw wordt aangetoond, dat Den Uyl reeds jaren geleden gelijk had toen hij sprak over de geringe marges, die in het beleid moeilijk zijn. Maar die accentverschuiving gaat vooral in de richting van het leggen van een zo groot mogelijke persoonlijke verantwoor delijkheid bij hen, die in staat zijn die ook te dragen, zonder dat en daar gaat in het feite om de overheid zich terugtrekt uit een verantwoordelijkheid, die alleen zij kan dragen. Het „samen verantwoordelijk" klinkt in deze regeringsverkla ring op tal van punten door. De uitwerking van deze aanpak moet worden afgewacht. In grote lijnen kan echter worden gezegd, dat het kabinet een evenwichtig beleid tegenover alle groepen in de samenleving beoogt Waarbij ook thans de zwaarste lasten door de sterkste schouders gedragen zullen moeten worden. Van een wezenlijke ombuiging is dus geen sprake, wel van een duidelijke bijstelling, die ongetwijfeld bij de uit werking een toenemend accent zal krijgen. Maar de sterk sociale inslag, waarvan vele paragrafen van deze regerings verklaring zijn doortrokken, legt getuigenis af van net feit, dat sociaal en socialistisch niet identiek behoeven te zijn wanneer christen-democraten een overwegende positie in een coalitie-kabinet innemen. DEN HAAG (ANP) Als het ministerie van justitie geen po litiek asiel verleent aan de Mo lukse vrijheidsstrijder D. Sahe- lessy (41), zijn er van Zuidmo- lukse kant harde acties te ver wachten. Dit heeft het Zuidmo- lukse Bevrijdingsfront dit weekeinde aan de nieuwsmedia laten weten. Volgens een woordvoerder van het ministe rie van justitie is de raadsman van Sahelessy vorige week te verstaan gegeven dat een ver zoek om politiek asiel op de normale wijze zal worden be handeld. Tot nu toe heeft men een derge lijke aanvraag evenwel nog niet ontvangen. De uit Indonesië gevluchte Sa helessy is ondermeer de schrij ver van het RMS-volkslied. Hij verblijft momenteel illegaal in ons land en bevindt zich op een onbekend onderduik-adres Een officiële aanvraag om asiel heeft hij nog niet durven doen uit angst dat hij zonder meer zal worden uitgewezen. Vorig jaar is Sahelessy de toegang tot Ne derland geweigerd bij de grens overgang Bergh. bij Zevenaar. Toen ging het ministerie van jusUUe ervan uit dat Sahelessy in Duitsland was geaccepteerd Hem is toen aangeraden bij de Nederlandse ambassade in de Bondsrepubliek een verzoek om een verblijfsvergunning voor Nederland in te dienen. Dit heeft de Zuidmolukker volgens de justitie-woordvoerder met ge daan. Het door de minister van CRM ingestelde „Inspraakorgaan Welzijn Zuid-Molukkers" heeft dit weekeinde in een telegram aan de minister van justitie ver zocht zekerheid te verschaffen over de behandeling van een eventueel asiel-verzoek. Men wil de garantie dat de aanvraag op de gebruikelijke wijze in behan deling zal worden genomen en dat er geen onmiddellijke uit wijzing zal plaatshebben. Overigens heeft het adviesor gaan in een vergadering van afgelopen vrijdag besloten met de NOS contact op te nemen over de vulling van de door de Omroepstichting aangeboden zendtijd. Wat de zendtijd op de televisie betreft wil men de toe passing van een formule beplei ten zoals die ook voor gastarbei ders geldt. Voor de volgende maand te ma ken reis van vijf vooraanstaan de Zuid-Molukkers naar Indone sië, zijn dit weekeinde de rege lingen rond gekomen. Het gaat om de heren Mantouw (van de commissie Köbben-Matouw). Manuhutu, Rutumalessy, Kuhu- waL-l en Metekohy

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7