Getuigen en strijden tegen onrecht Hubert Humphrey sprak voor de gewone man Britse brandweer heeft in 1979 gederfd loon terugverdiend PROF. DR. J. VERKUYL VANDAAG 70 JAAR Paus veroordeelt schending van mensenrechten GISCARD TEGEN VS: „Wij regelen onze eigen zaken wel" BOMAANSLAGEN IN N-IERLAND EN FRANKRIJK BUITENLAND LEIDSE COURANT, MAANDAG 16 JANUARI 1978 PAGINA^lNI AMSTERDAM „De kerken mogen niet aarzelen zich duidelijk tegen kolonialisme, racisme en massavernietigingswapens uit te spreken. Zij moeten op klare wijze zeg gen waar zij staan. Naar mijn mening kun nen de kerken zich in deze zaken veel radikaler uitlaten dan de politicus, daar mee helpen ze ook degenen die grote poli tieke verantwoordelijkheid dragen". Aan het woord is de Amsterdamse gerefor meerde theoloog prof. dr. J. Verkuyl, die vandaag zeventig jaar is geworden en in de loop van dit jaar als hoogleraar aan de Vrije Universiteit met gaat Wie met hem, zo hebben we opnieuw ervaren, in gesprek gaat, hoeft niet naar onderwerpen te zoeken; de levensloop van deze wereldwijd denken de theoloog is zo boeiend dat de mogelijke gespreksstof eerder een mer a boire dreigt te worden; je kunt uren met hem praten en dan nog tot de conclusie komen dat een heleboel zaken waarmee hij zich in zijn leven bezighield en bezighoudt onbesproken bleven. Dat was ook onze ervaring in het levendige gesprek dat we dezer dagen in zijn huis in de statige Amsterdamse Van Eeghen- straat met hem hadden. Johannes Verkuyl, op 16 januari 1908 in NieuW-Vennep in de Haarlemmermeer gebo ren, bezocht de christelijke HBS in Leiden en het Christelijk Lyceum in Haarlem. Daar na studeerde hij theologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. In 1932 werd hij predikant; zijn eerste ge meente was de gereformeerde kerk van het rustieke Laren (N.H.). Al spoedig deed hij ook buiten dit Gooise dorp van zich spreken. Hij hield een pleidooi voor de oprichting van het instituut studentenpredikant ten behoeve van de in ons land studerende Aziaten. Zijn pleidooi vond weerklank: hij werd zelf met dit werk belast; de eerste tijd naast zijn arbeid in Laren. Verkuyl nam de opdracht op zich, omdat hij geconstateerd had dat er van de zijde van de kerken vrijwel geen contact met deze studenten bestond. „Ik ging alle universiteitssteden afreizen om contacten op te bouwen. Een van de gevol gen was dat ik de latere Indonesische intelli gentsia leerde kennen". Na zijn doctoraal examen theologie afgelegd te hebben vertrok Verkuyl in 1939 zelf naar het toenmalige Nederlands-Indië; hij werd, tot 1942, missionair predikant in Purwokerto op Midden-Java. „Dat was buitengewoon interessant; had ik in Nederland al toekom stige Indonesische intelligentsia leren ken nen, daar kwam ik in goed contact met de mensen van de dessah". Van 1942 tot 1945 verbleef Verkuyl in Japan se kampen. „Die tijd heeft in mijn leven een grote rol gespeeld. Daar leerde ik, om het in bijbelse termen te zeggen, wat het is om hongerig en naakt te zijn". In 1945 kwam er een eind aan de Japanse bezetting. Verkuyl ging zich met vele ande ren inzetten voor de opbouw van het land. Hij had in gesprekken met residenten en gouverneurs al vernomen hoe uitgehold het Nederlands bestuursapparaat was en hoe onhoudbaar het was geworden. „Ik heb van het begin af, in 1945, positief gekozen voor onderhandelingen tussen Nederland en de leiders van de Indonesische revolutie". In 1948 promoveerde Verkuyl aan de Vrije Universiteit op het proefschrift: „Enkele as pecten van het probleem der godsdienstvrij heid in Azië. Daarna trok hij opnieuw naar Indonesië waar hij de opbouw van de repu bliek meemaakte. In 1949 werd dr. Verkuyl secretaris van de interkerkelijke lectuur- dienst in Jakarta en docent aan de theologi sche hogeschool in de Indonesische hoofd stad. In de jaren daarop bleef hij actief werkzaam in dat land, ook nadat de span ningen tussen Indonesië en Nederland over Nieuw-Guinea zo hoog waren opgelopen dat de diplomatieke betrekkingen werden ver broken. „Ik wilde beslist in Indonesië blijven omdat ik het gevoel had dat ik op mijn post in Jakarta belangrijk werk kon doen. Allerhan de grote ontwikkelingen kwamen in dat land op gang. Ik vond dat ik op mijn plaats in de lectuurvoorziening een dienst aan de opbouw van kerk en land kon bewijzen. In mijn Indonesische tijd heb ik 35 boeken geschreven een fascinerend werk, midden in Jakarta dat groeide van een stad van 400.000 tot een agglomeratie van 6 miljoen inwoners. Met opzet heb ik mij toen hele maal op Indonesië gericht en niet op het moederland. Onder meer heb ik zes boeken gewijd aan ethische vragen omdat die een uiterst belangrijke rol speelden en spelen. De combinatie docent en auteur van boeken was mij op het hart geschreven". In 1963 kwam dr. Verkuyl naar Nederland terug. Hij werd hier algemeen secretaris van de Nederlandse Zendingsraad, een functie waarin hij mede de kans kreeg om zijn in Indonesië opgedane ervaringen te benutten. Allerlei acties kregen, mede dank zij zijn stimulans en werkzaamheden, gestalte, zoals „Brood voor het hart" en „Kom over de brug". Ook in het kader van de Wereldraad van Kerken ging hij een aantal werkzaamhe den verrichten. Enkele jaren combineerde hij de functie bij de Zendingsraad met een buitengewoon hoogleraarschap aan de Vrije Universiteit; nadat hij in 1968 bij de Zendingsraad af scheid had genomen werd hij gewoon hoog leraar met als leeropdracht de missiologie en de evangelistiek. Wie geen onbekende is in het moderne zendingsdenken weet dat deze combinatie van vaken veelzeggend was. Zie bijvoorbeeld het vorig jaar op gang gekomen project „Zending in Nederland". Dit voorjaar verschijnt van de hand van prof. Verkuyl, en met medewerking van dr. Okke Jager, een nieuw boek met als titel „Inleiding in de evangelistiek", een werk waarnaar ongetwijfeld met enige spanning wordt uitgekeken. Het is een aansluiting op het eerder verschenen boek „Inleiding in een nieuwere zendingswetenschap" van prof. Verkuyl. „Nederland is voluit zendingsgebied", zegt Verkuyl. In de relatie tussen de kerken van het westen en die van andere continenten moet steeds meer reciprociteit (wederzijds heid) komen. Het zou aan te bevelen zijn dat zendingsmensen van andere continenten zich in ons land met speciale taken gaan belasten. De hulp aan ons moet daar gege ven worden waar we die hulp erg hard nodig hebben. Die gebieden zou men moeten selecteren". Volgens prof. Verkuyl hebben de buitenlan ders die onlangs in het kader van het project „Zending in Nederland" in ons land waren veel behartigenswaardige dingen gezegd, on der meer over gebrek aan élan. Er is onget wijfeld sprake van grote stagnatie, mensen worden in hun geloofsbeleving aangevreten door (onder meer) scepticisme en religieus pluralisme. „We moeten telkens weer terug naar de kern van de zaak. De kerken heb ben een grote taak onder hen die vervreemd zijn van het evangelie én hen die vreemd zijn aan het evangelie". Prof. Verkuyl behoort bepaald niet tot dege nen die de kerk als instituut niet meer zo belangrijk vinden. Hij vindt de zogenaamde de-institutionaliseringstendens zelfs funest. Wel zal naar zijn mening meer gesproken moeten worden over nieuwe, aanvullende kerkstructuren. „Het zoeken van structui voor missionaire gemeenten is zeer nutt Het probleem wordt voor de zogenaam kritische gemeenten niet opgelost omdat zich mijns inziens teveel afzetten tegen 1 bestaande". Een goed voorbeeld van hoe! kan vindt prof. Verkuyl het Jeugdha\wj p werk in de oude wijken van Rotterdam di ,g. de gereformeerde predikant B. ter Haar. g'jn Terugziende concludeert prof. Verkuyl i hij in zijn leven steeds meer oog gekreg y heeft voor de samenlevingsvragen. „0 v0 Zuid-Afrika is een eye-opener geword Jl6 Daar is onrecht in de structuren geïnv D teerd en dan moet je als christen pai *bui, kiezen voor de verdrukten. w Vier elementen hebben in prof. Verkuj e leven een wezenlijke rol gespeeld: getuij nis, diakonaat, gemeenschap en strijd teg het onrecht. Hij is er dankbaar voor dat gr zijn werk in dit kader heeft kunnen do midden in, de gemeente en midden in le b( nationale en internationale samenlevii .„Een wereldwijd denker en doener", •(jrac< iemand dezer dagen over hem. onon Zoals gezegd: een artikel over prof. Verki moet onvolledig zijn. Heel wat zaken blev w'e hier onaangeroerd, zoals zijn discussie in -jer vijftiger jaren en begin zestiger jaren nn de leiding van de ARP over Nieuw-Guin zijn internationale zendingswerk, zijn tali t ke boeken, zijn rol in de gereformeer kerken, zijn werk aan de VU, zijn artx in het kader van de ontwikkelingssanv aa werking, en wat al niet meer. Prof. Verkuyl, vandaag 70 jaat, staat midd s\ in de samenleving van 1978. Velen hopen d hij zijn belangrijke werk nog lang zal ki nen voortzetten. f L E. J. MATHlfiJ VATICAANSTAD (URD - Paus Paulus heeft zaterdag regimes veroordeeld die hun burgers godsdienstvrijheid ontzeggen terwijl zij lippen diensten bewijzen aan de beginselen van mensen rechten. Hij deed dit in zijn nieuwjaarstoespraak tot de bij het Vaticaan geaccrediteerde diploma ten. Over rassengelijkheid zei hij dat „alle racistische theorieën in strijd zijn met het geloof en christelij ke liefde" en uitte de hoop dat gerechtigheid zou heersen in Zuid-Afrika. Hij zei ook bezorgd te zijn over de manier waarop pas onafhankelijk geworden zwarte Afrikaanse regeringen „geneigd waren besluiten te nemen, gericht op personen van Europese en westelijke afkomst, die de beginselen van algemeen stem recht en zelfbeschikking van alle volken schen den". De paus zei het meest bezorgd te zijn over de „door alle kanten veroordeelde praktijk van het plaatsen van politieke tegenstanders in psychiatri sche instellingen". Militairen contra studenten in Indonesië Djakarta (Reuter) Oproerbestrijdlngstroepen zijn naar Bandoeng op West-Java gestuurd in verband met betogingen die studenten van de universiteit er in het weekeinde hebben gehou den. Een aantal demonstranten had zich begeven naar de school voor geestelijk gehandicapte kinderen die bezocht zou worden door mevrouw Tien Soe- harto, echtgenote van de Indonesische president Zij zegde het bezoek later af. ITALIË VANDAAG ZONDER REGERING ROME (DPA—UPD De Italiaanse regering treedt vandaag af. De christen-democratische pre mier Andreotti heeft verklaard naar president Leone te gaan om deze van zijn aftreden op de hoogte te stellen. De communisten, socialisten en republikeinen heb ben de premier laten weten zijn regering niet meer te steunen, zodat het kabinet te weinig ruggegraat heeft in het parlement. Verwacht wordt dat Leone opnieuw Andreotti zal vragen een regering te vormen die voldoende steun heeft in het parlement De christen-democra ten beschikken over te weinig zetels om het zonder steun van de andere partijen te kunnen klaren. AARDBEVING EN DAMBREUK Het Japanse schiereiland Izu, ruim 120 km ten Zuidoosten van Tokio, een vakantieoord dat bekend is om zijn warme bronnen en schitterende kusten, is zaterdag getroffen door meer dan 100 aardschokken, waardoor ongeveer 25 mensen om het leven zijn gekomen. Tientallen huizen en winkels zijn vernield of zwaar beschadigd en van tal van wegen scheurde het wegdek. Gisteren brak er een dam die giftig slik uit een goudmijn tegenhield, waardoor een rivier werd besmet. Bernardo Jorge Guillermo, echtgenoot van prinses Christina, blijkt evenals zijn schoonvader en zijn zwager Claus vaar digheid te bezitten met de fotocamera. Hij maakte zelf deze foto van zijn zoon Bernardo, die mor gen een half jaar oud wordt. YAMOUSSOUKRO, (AP-Reu- ter) De Franse president, Va- lery Giscard d'Estaing, heeft in Ivoorkust op een persconferen- tie gezegd dat hij „niemand, I maar dan ook niemand" toe zal staan om zich te mengen in i Frankrijks politieke leven, i „Dat zijn onze eigen zaken," j aldus Giscard. Deze opmerking, die eigenlijk nauwelijks verband hield met de gestelde vraag werd onmid dellijk beschouwd als een waar schuwing van de Franse presi dent aan de Amerikaanse rege ring. President Carter heeft kort geleden in een verklaring zijn afkeuring uitgesproken over de mogelijkheid dat in West-Euro pa communisten regeringsver antwoordelijkheid zouden kun nen gaan dragen. Deze waar schuwing was in de eerste plaats bedoeld voor Italië, maar ook in Frankrijk, waar 20 pro cent van de kiezers communis tisch stemt, is deze verklaring hard aangekomen. De vroegere Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken dr. Henry Kissinger gelooft niet dat de Verenigde Staten hun huidige militaire macht in Euro pa op hun huidige peil zullen houden, als het communisme een voet aan de grond krijgt in Westeuropese regeringen. Al eerder had hij in een com mentaar op de opkomst van het communisme in Italië en Fran krijk, gezegd dat als de commu nistische partij aan de regering in die landen zou gaan mee doen, de Noordatlantische Ver dragsorganisatie veranderd zou kunnen worden in een Duits- Amerikaans bondgenootschap. LONDEN (Reuter) Eventuele branden in Groot-Brittannie worden vanaf vandaag weer ge blust door de beroepsbrand weer van 36.000 man, na een staking van negen weken om een onmiddellijke loonsverho ging van zegge en schrijve 10 procent. De tien procent komen bij het weekloon van 65 pond sterling. De regering heeft daarnaast be loofd dat het weekloon tegen 1979 verder wordt opgetrokken tot ongeveer 100 pond per week. In Londen werd gevreesd voor moeilijkheden tussen de stakers en de enkele honderden brand weerlieden die zijn blijven sa menwerken met de militairen die het bluswerk hadden over genomen. De brandweerlieden hadden een veel grotere onmiddellijke loonsverhoging geëist en er zijn er die zeggen dat zij door de socialistische regering door ui- thongering tot overgave zijn ge dwongen. De regering had laten weten dat zij niet aan de verlangens van de brandweerlieden kon vol doen als zij haar inflatiebestrij- ding niet tot een mislukking wil de maken. De stakende brandweerlieden hebben sinds zij hun werk op 14 november hebben neerge legd, elk ongeveer 800 pond sterling aan loon gederfd, een som die zij in 1979 pas weer door hun nieuwe loonovereen- komst zullen hebben terugver- Onder de 15.000 militairen die in de tussentijd met verouderd materiaal branden hebben moe ten bestrijden, zijn twee dod 'ad' gevallen en 316 hebben verwiIet dingen opgelopen. De militairen hadden geen gang gekregen tot modi brandbestrijdingsmateriaal, rare door de stakende brandweer 'UU1 den achter slot en grendel w 'en opgeborgen en dat werd Iend waakt. ®eeo BELFAST/PARIJS (Rtr/AFP) - Noord-Ier- land en Frankrijk zijn het afgelopen week einde opgeschrilrt door een reeks bomaan slagen. In de Noordierse hoofdstad werden gisteren drie winkels en een garage vernield, terwijl een godsdienstoefening voortijdig moest worden beëindigd. In Frankrijk wer den met name in Bretagne en in Parijs bomaanslagen gepleegd. Maar de meest spectaculaire was de aanslag op een lucht machtbasis op Corsica, waar tien man van het bevrijdingsfront van Corsica de wacht posten overvielen en in twee gebouwen ex plosieven gooiden. (door onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON - Senator Hubert Humphrey is gestor ven zoals hij heeft geleefd: publiekelijk. Menigeen die de uitgemergelde senator de laat ste maanden heeft gevolgd, zal zich hebben afgevraagd welk doel er mee gediend kan zijn een zo macabere sfeer op te roepen als, waarin het soms leek alsof Humphrey zijn ei gen begrafenis bijwoonde. De indruk bestaat dat zeer wei nig Amerikanen er zich aan gestoord hebben. Begrip was er waarschijnlijk alleen al vanwege het feit dat van geen na-oorlogse Amerikaanse poli ticus de integriteit zo boven alle twijfel verheven was als die van „the happy warrior", een koosnaam die wellicht het beste vertaald kan worden als „de blijmoedige vechter." Humphrey heeft zich in de dertig jaar dat hij een actieve rol speelde in de Amerikaanse politiek gemaakt tot dé spreekbuis van de gewone man. Aanzienlijk meer Ameri kanen dan die in 1968 op Ni xon stemden, zullen thans spijt hebben van het feit dat hij toen met de 36ste president van de Verenigde Staten is geworden. Humphreys onver droten strijd voor verbetering van de levensomstandigheden van de minder bedeelden heeft hem met name in de zestiger jaren veel vijanden opgele verd. De laatste jaren van zijn leven mocht Humphrey zich echter koesteren in een onge kend grote populariteit. Teke nend voor Humphreys heftige inspanningen om anderen te helpen is het feit dat hij de laatste maanden een nog vol strekt experimentele kankert herapie op zich liet toepassen. Vooral de crisis van de derti ger jaren had een enorme in druk op hem gemaakt. Daar om ook heeft Humphrey zich op het terrein van de werk loosheid altijd enorm inge spannen. Onlangs he*ft presi dent Carter een enkele jaren geleden door Humphrey opge stelde anti-werkloosheidswet vrijwel ongewijzigd tot de zij ne gemaakt. Humphrey werd in 1945 bur gemeester van Minneapolis. In 1948 werd hij in de senaat gekozen. Vooral in het begin van de zestiger jaren ontpopte Humphrey zich als de Demo cratische voorvechter van ge lijke burgerrechten. Het feit dat hij tijdens het hoogtepunt In de grote rotonde van het Capitool, de zetel van „zijn" Senaat, hebben veel Amerikanen afscheid genomen van Humphrey. President Carter zei in zijn lijkrede dat toen Humphrey hem kwam opzoeken in de ovale kamer van het Witte Huis hij de indruk kreeg dat Humprey er had moeten zitten. De oud-presidenten Ford en Nixon waren onder zijn toehoorders. van de rassenrellen van die tijd eens zei: „Als ik in zo'n getto geboren was, zou ik waarschijnlijk één van hun lei ders zijn", maakte hem er bij veel Amerikanen niet be min der op. Toch koos president Lyndon B. Johnson hem in 1964 als zijn „running mate". Dat was in feite het eerste grote succes voor Humphrey, nadat hij in 1960 bij de Democratische voorverkiezingen voor het pre sidentschap verrassend was verslagen door een nieuwko mer in de Amerikaanse poli tiek: John F. Kennedy. Humphrey heeft het onder de vooral op binnenlands politiek terrein zeer gehaaide Johnson niet gemakkelijk gehad. Bo vendien sleepte Johnson hem mee in het afschuwelijke Viet- nam-debècle. Hoewel Humph rey „zijn" president altijd de hand boven het hoofd gehou den heeft en hem altijd „een goede president" is blijven noemen, weten intimi dat Humphrey zich steeds sterker tegen het Vietnam-geweld is gaan verzetten. Humphrey stelde zijn loyaliteit ten opzich te van Johnson echter boven zijn eigen opvattingen. Pas in de slotfase van de spannende race met Nixon in 1968, kwam Humphrey met zijn opvattin gen over de Vietnam-oorlog op de proppen. Het bleek te laat. De verloren race tegen Nixon heeft Humphrey meer aange grepen dan welke andere ge beurtenis in zijn leven dan ook, meer nog dan zijn verlo ren race tegen de kanker, die ook al in dat ongelukkige jaar 1968 bij hem werd ontdekt In zijn biografie „My life and po litics" schrijft Humphrey: „Ik was werkelijk klaar voor het presidentschap. We hadden zulke goede plannen. We zou den dingen hebben kunnen veranderen", aldus Humphrey in zijn boek en velen zijn, ze ker nu, bereid hem te geloven, waar hij zegt, dat hij in tegenstelling tot Nixon „die afschuwelijke oorlog op de kortst mogelijke termijn zou hebben beëindigd". De bekende columnist James Reston (New York Times> be schreef Humphrey eens als „een wetgevend brein, zoals dat maar eenmaal in een gene ratie in de Senaat voorkomt". „Als presidenten gekozen zou den worden door de duizend best geïnformeerde mensen in Washington zou Humphrey nummer één zijn", aldus Res ton.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 6