Politieman komt terug in het straatbeeld" r Alphense leerfabriek uitgebrand: schade half miljoen' „Rumoer" in Aarlanderveen Massaal afscheid van vertrekkende huisarts f> KORTWEG JONGETJES SPEELDEN MET LUCIFERS DISTRICTSCOMMAKDANT PUL: Forse subsidie op woningen Duivenvoorde Honderden deelnemers bi.i Drechtloop Eremetaal voor Alkemadese zwemmers Katwijk De Nederlandse Christelijke Reisvereniging vertoont vrijdag 20 januari een film over Indonesië waar- in o.a. Java, Sumatra en Bali worden belicht. De avond wordt gehouden in de Trium- fatorkerk en is gratis toegan kelijk, ook voor niet-leden. Katwijk De Katwijkse VW organiseert ook dit jaar weer een gidsencursus voor jongens en meisjes van de middelbare scholen, die hun talenkennis in praktijk willen brengen bij het begeleiden van toeristen. De cursus bestaat uit vier lessen die op de zaterdagen 28 janua ri, 11 en 25 februari en 4 maart worden gegeven vanaf 14.30 uur in het VW-gebouw aan de Boulevard. De lessen worden afgesloten met twee praktijkdagen op zaterdag 11 en zaterdag 18 maart, waarop touringcartochten gemaakt zullen worden. Aan de theorie lessen zijn geen kosten ver bonden; voor de praktijkles sen wordt een bijdrage in de kosten van 15,— per dag ge vraagd. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9 tot 17 uur wor den gevraagd bij de VW, tele foon 13045. Katwijk De jaarvergade- ring van het genootschap „Oud Katwijk" wordt vrijdag 27 januari gehouden in de Oranjezaal van het Ned. Herv. Jeugdhuis aan de Voorstraat. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Na het huishoudelij ke gedeelte zal de voorzitter, de heer J. P. van Brakel, een korte causerie houden over „Katwijkse overheidsdienaren in vroeger tijd." Na de pauze is er een vertoning van unieke kleurendia's: de kleinzoon van de schilder Alphonse Stenge- lin schonk „Oud Katwijk" on langs een collectie lichtbeelden van schilderijen die Stengelin o.a. in Katwijk heeft gemaakt. De originelen van de dia's hangen voor een deel in Fran se musea. Oegstgeest In het „Camp- huys" aan de Oegstgeestse Rhijngeesterstraatweg wordt op maandag 16 januari een lezing gegeven over Transcen dente Meditatie. De lezing die georganiseerd wordt door de Stichting Onderwijs Weten schap der Creatieve Intelligen tie, begint om 20.00 uur en is gratis toegankelijk. Leiderdorp De afdeling Lei den van de Bouwvereniging KASKO geeft op maandag 23 janauri een informatie-avond in het Dorpshuis aan de Lei- derdorpse Hoofdstraat. Na een inleiding van de heer K. J. G. Rietzschel, bestaat de moge lijkheid om vragen te stellen. KASKO stelt zich ten doel om op basis van zelfwerkzaam heid van de leden betaalbare koopwoningen te bouwen. Aanvang 20.00 uur. Noordwijk Maandag 23 ja nuari wordt een film- en voor lichtingsavond gehouden over de visserij in de Europese wa teren. Deze avond is georgani seerd door Natuur- en Vogel bescherming Noordwijk en wordt gehouden in de Kuip aan de Zeestraat in Noord- wijk-Binnen. De heer Westerduin van het ministerie van Landbouw en Visserij en de heer Veen, bio loog uit IJmuiden, zullen mede aan de hand van de film voor al de biologische aspekten van de visserij belichten. Ook zal de overbevissing in de Noord zee ter sprake komen. De avond begint om acht uur en de toegang is gratis. blAÜ/HËGIO LEIDSE COURANTMAANDAG 16 JANUARI 1978 ,PAGINA~4|_ AlPirrv lïvnrv diiv v geraamd op een half miljoen gulden. Bij de De beide jongetjes waren zaterdagmiddag vloeistof omver. Vanuit het magazijn zetten het hazenpad en verheten de fabriek weer stichtertjes uit de fabriek hadden zien sr*. 3 i jk k KUN - Een felle uit- brand deden zich geen persoonlijke onge- rond drie uur in een vuilcontainer op het de beide knapen pas naar de kantine, waar via het dak. Eenmaal buiten schaarden zij len, aanhouden, slaande brand heeft afgelopen zaterdag in lukken voor. De brand ontstond zaterdag- terrein van het bedrijf op zoek naar stukjes een doosje lucifers werd buitgemaakt. Die zich tussen het inmiddels toegestroomde pu- Naast de totaal verbrande nog geen twee uur rijd de snijderij en het middag nadat twee Alphense jongetjes van leer. Toen daar nagenoeg niets in bleek te werden dan ook terstond op brandbaarheid bliek dat met ingehouden adem de verrich- zijnen liepen de kantoren en magazijn van lederwarenfabnek N.V. tien jaar met lucifers in het magazijn had- zitten klommen de jongens via het dak het getest met als gevolg dat de op de magazijn- tingen van de Alphense spuitgasten volgde, de lederfabriek Kloost en Meijburg aan de's Molenaarsweg den gespeeld, waardoor de opgeslagen par- magazijn binnen. Bij hun „afdaling" hepen vloer liggende vloeistof vrijwel onmiddellijk kort daarop kon de politie beide jongens Het bedrijf was geheel in de as gelegd. De schade wordt tijen leer en looivloeistoffen vlam vatten, zij een aantal blikken met zeer brandbare vlam vatte. De beide jongens kozen daarop op aanwijzing van heden die beide brand- ROELOFARENDSVEEN Verschillende jeugdige zwemmers van de zwem- en poloclub Alkemade hebben dit weekeinde bij wed strijden in Alphen en Gouda ereplaatsen weten te bereiken. Bij de Speedojaargangzwemwedstrijden legde Leonie van Hameren op de 100 meter wisselslag beslag op de eerste plaats (146.2), terwijl clubgenootje Sylvia Bakker tweede werd (146.6). Bij de A- en B-kringwedstrijden in zwembad Trefkuil in Gouda eingigde Irma van der Hoorn op de 100 meter vrije slag als eerste met 1.08.4, terwijl bij de jongens Richard de Jeu deze afstand eveneens winnend afsloot met 1.06.4. Op de 100 meter rugslag onder 14 jaar werd Ans de Jeu met 1.21.4 eerste, terwijl Jimmy van Es op de 200 schoolslag onder 16 jaar met een tijd van 2.57.5 genoegen moest nemen met een tweede plaats. LEIDSCHENDAM - De zestig woningen in de zg. beschutte sfeer die in Duivenvoorde in aanbouw zijn zal de gemeente bij verkoop van grond voor 8.080 gulden per stuk subsidie- ren. Zoals burgemeester E. J. M. Kolfschoten bij het slaan van de eerste paal voor deze woningen op 4 januari j.l. reeds meedeelde wordt bij de ver koop bijna 485 duizend gulden toegelegd omdat de totale op brengst volgens de exploitatie- opzet van de nieuwe wijk bijna 1 miljoen 385 gulden zou bedra gen, maar met de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening een totaalprijs van 900 duizend gulden is overeen gekomen. In het voorstel aan de raad dat vanavond voor advies wordt be handeld door de commissie van openbare werken en ruimtelijke ordening wordt gezegd dat voor deze woningen een anti-specula- tiebeding zal gelden. Hieraan zal worden toegevoegd dat als de tien jaar van het geldig zijn van het anti-speculatiebeding zijn verstreken, bij verkoop, de eer ste eigenaar toch nog de geïnde xeerde waarde van de 8.080 gul den zal moeten terugbetalen. De regeling is verder ook hier aan gevuld met de bepaling dat de woningen slechts mogen worden doorverkocht met toestemming van het gemeentebestuur. In aanmerking komen dan eerst personen die bij de toewijzing voor een beschutte woning zijn uitgeloot, inwoners die drie jaar tevoren zijn ingeschreven in het persoonsregister en die drie jaar voor het verzoek economisch aan de gemeente gebonden zijn geweest. Bovendien moeten aan staande kandidaten dan nog voldoen aan de overige gelden de regels voor woningen in de beschutte sfeer. Kolonel P. Paul: „Een poli tieagent is geen gezagsma- chine" De Aarlanderveense toneelvereniging „The Old Timers" heeft afgelope 5 zaterdag met niet gering succes het blijspel „Rumoer in eer wereld'1 op de planken van het dorpshuis gezet. Het succes f tweeledig: een laaiend enthousiaste uitverkochte zaal en een flink bedra r voor het restauratiefonds voor de H. H. Petrus en Pauluskerk. Op d ai foto vier van de in totaal tien acteurs die het problematische en koddig j thema van blijspel (de problemen rond de liefde tussen een gewoo c meisje en een jongeman van gegoede huize) voortreffelijk aanschouw t lijk maakten LEIMUIDEN - Het zonnige weer heeft er gisteren mede toe ge leid, dat de traditio nele Drechtloop, georganiseerd door de s.v. Kickers '69, opnieuw een gewel dig succes is gewor den. Rond de 550 deelnemers uit alle delen van het land hadden zich laten in schrijven voor dit jaarlijkse trim- en at- Ietiekevenement, "BH waarvan 400 voor de -®- parcoursen van 4 en 8 km en bijna 150 voor de halve mara thon (21 km). Ook nen: Hr. Bos te Hil- Omen, Nieuwe Wet* burgemeester Van versum. Veteranen ring; 4. C. v.d. Hoon der Kroft behoorde Leimuiden/Rijnsater- Ter Aar; 5. L. de Ja weer tot de getrou- woude: 1. Hr v.d. Roelofarendsveen. Lei- Dames: 1. K. Kerk wen, hij liep de 8 km Hoorn, Geerweg, Lei- Dames: 1. K. Kerk in goede tijd en ont- muiden; 2. W. Senne, vliet, Roelofarendi ving evenals zijn me- Wilgenlaan, Leimui- veen. delopers, een herin- den. neringsvaan. wegens 8 kilometer: Dames: Bij de halve mara sportief gedrag. C. van der Meer, thon de 2e t/m 10e De prijswinnaars bij Roelofarendsveen. plaats: 2. M. van dei de verschillende af- Heren: A. Hartveld, Hoorn, Ter Aar; 3. L standen waren: Nieuwveen. Heren Meeuwissen, Noot Halve marathon: He- Leimuiden/Rijnsater- dorp; 4. F. Koeleman, ren: G. van der Ham woude: S. Binnen- Ter Aar; 5. H. van te Zevenhoven, tijd kamp, Leimuiden. der Maat, Bunnik; 6, lu 08 min. Heren uit Veteranen: Hr. Van P. Vos, Haarlem; 7. J, Leimuiden en Rijnsa- Leeuwen. Koster, Huizen; 8. A terwoude: J. de 4 kilometer: Jeugd van der Niet, Noord- Graaf, Burg. Bakhui- t/m 15 jaar: 1. R. wijk; 9. S. van der zenlaan. Dames: J. Reumerman, Rijnsa- Hoorn, Ter Aar; ld Kempenaar te Rijn- terwoude; 2. R. Tege- R. van de Pol, Der saterwoude. Vetera- laar, Leiden; 3. P. Helder. POUTIE ALKEMADE HAD HANDEN VOL ROELOFARENDSVEEN - De Roelofarendsveen- se huisarts P. J. G. N. Heynen is zaterdagmiddag een groots afscheid ten deel gevallen. Tijdens een afscheidsreceptie bleek, dat zo veel inwoners van Roelofarendsveen en Oude Wetering persoonlijk afscheid wilden nemen, dat zich een lange rij wachtenden buiten het restaurant in Roelofa rendsveen, waar de receptie plaatsvond, vormde. De politie had de grootste moeite om het verkeer in goede banen te leiden. Vele honderden inwo ners kregen pas na lang wachten uiteindelijk gelegenheid om de door hen zo gewaardeerde huisarts de hand te drukken. Dokter Paul Heynen heeft zijn praktijk per 1 januari overgedragen aan de jonge huisarts Stof fels. Heynen is inmiddels al verhuisd naar Maa stricht, waar hij een functie aan de Rijks Universi teit Limburg heeft aanvaard. Zaterdagmiddag lag het in de bedoeling van dok ter Heynen om sober afscheid te nemen, maar een in alle stilte gevormd afscheidscomité wilde het afscheid niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Er werd onder de patiënten geld ingezameld voor een afscheidscadeau en dat werd zaterdagmiddag, kort voor de stroom mensen, die afscheid wilden ne men op gang kwam, aangeboden. De heer Arie Verdel voerde namens het comité het woord. Verdel onderstreepte het grote respect. DEN HAAG Het dringende personeelsgebrek in het district Den Haag van het korps Rijk spolitie vormt voor districts commandant kolonel P. Paul geen belemmering om een ac centverschuiving van orde handhaving naar dienstverle ning te propageren. Er gaat nog meer gebeuren: dit jaar wordt een automatisch telefoondoor- koppelingssysteem gereali seerd. Hierdoor worden 350.000 burgers in het district Den Haag bij afwezigheid van poli tiemensen op het groepsbureau, automatisch doorverbonden met de centrale meldkamer. Aan het eind van 1978 verhuist het districtsbureau van de Rijk spolitie bovendien van Den Haag naar Leiderdorp. De doorgaans in autoblik ver pakte gezagsmachine wordt bin nenkort weer een burger met een speciale opdracht om door handhaving van de regels het land leefbaar te houden. Kolo nel P. Paul over het contact met de burger: „We gaan de politie man weer op de straat brengen om hem voor het publiek beter aanspreekbaar te maken. Voor de oorlog was dat al zo; de politieman op de fiets was nau welijks weg te denken uit het straatbeeld. Na de oorlog kwam de motorisering van het politie korps en dat heeft op het con tact burger-politie een negatief effect gehad." Spreekuur „Nu is lopend surveilleren weer mogelijk geworden door het ge bruik van een portofoon. Een lopende of fietsende agent kan met zijn portofoon onmiddellijk in contact komen met zijn colle ga's. In ernstige situaties kan versterking worden gevraagd. Dit is een contact tot stand brengen zonder de ordehandha ving uit het oog te verliezen." In grote steden wordt momen teel geëxperimenteerd met een spreekuur voor de wijkagent. Kolonel Paul is blij met het succes van dit systeem, maar Kolonel Paul probeert de scha de van de onderbezetting voor de burger zoveel mogelijk te beperken. „Assistentieverlening is natuurlijk erg belangrijk. Het telefoon doorkoppelingssysteem maakt het mogelijk om snel te handelen. Iemand die 's avonds het politiebureau in zijn ge meente belt, wordt automatisch doorverbonden met de centrale meldkamer. In de gemeente be vinden zich surveillancewagens die na de melding binnen enkele minuten hulp kunnen verlenen. Een ander aspect van de onder bezetting is dat de plaatselijke verordeningen niet altijd even nauwkeurig gecontroleerd kun nen worden. Met name de gemeentebesturen maken zich hier nogal zorgen om. Maar ook als de Rijkspolitie op volle sterkte is, kunnen we niet achter iedere burger een politieman zetten." Districtsbureau Dit jaar nog verhuist het dis trictsbureau van de Rijkspolitie naar „Rhijnenburgh" aan de Leiderdorpse Van der Valk Boumanweg. Het pand van BV Noorlander wordt ingericht voor de staf, de centrale meld kamer en de (technische) re cherche.De verkeersgroep blijft voorlopig op de huidige stand plaats op het vliegveld Ypen- burg. Momenteel wordt overleg gevoerd over een nieuw te bou wen districtsbureau achter het Leiderdorpse Sint Elisabeth Zie kenhuis. De nieuwbouw is ge pland binnen een termijn van tien jaar. „De verhuizing maakt een effi ciëntere bedrijfsvoering moge lijk. Het pand aan de Koningin negracht in Den Haag is gewoon te klein geworden. De verschil lende afdelingen zijn overal in Den Haag gehuisvest, terwijl de technische en algemene recher che heel nauw samen moeten kunnen werken," aldus kolonel Paul. Ed Olivier dat dokter Heynen bij zijn patiënten genoot. Van alle kanten kon men volgens Verdel horen, dat Heynens vertrek betreurd, maar ook gerespecteerd werd: „Met volle energie en met volledige inzet heeft u zich van uw taak gekweten", aldus Verdel. Mevrouw Hogenboom-Hillebrand bood namens het comité een geldbedrag aan, waarvan dokter Hey nen en zijn echtgenote een reis naar Australië en Nieuw Zeeland kunnen maken, waar ze familiele den hebben wonen. De reis werd symbolisch aan geboden door middel van een plaquette ontworpen door Joop Oomea Naast het patiëntencomité sprak ook de directeur van het ziekenfonds Alphen en omstreken de heer Stuivenberg, die de scheidende huisarts een fiets aanbood. Cadeaus kreeg dokter Heynen ook van de plaatselijke EHBO, het Wit-Gele Kruis en het gemeentebestuur van Alkemade. Ook tijdens de algemene receptie kon dokter Heynen nog vele cadeaus in ontvangst nemen. De huisarts was zelf overdonderd door de dank baarheid van zijn patiënten. Zichtbaar ontroerd: „Dit heb ik nooit verwacht. Ik heb geprobeerd om mijn best te doen. Een bedankje was voldoende geweest, maar dit is natuurlijk erg ontroerend. Ik heb het hier altijd erg fijn gehad en ik heb beslist een erge plezierige tijd om op terug te zien". Mevrouw Hogenboom-Hillebrand overhandigt dokter Heynen het afscheidscadeau van de patiënten. tegroepen heeft de Rijkspolitie een verkeersgroep, een recher- chegroep en een bereden groep. Het totale personeelsgebrek be staat uit 140 politiemensen, een tekort van 16 procent. Tot 1980 verdwijnen er nog eens 80 men sen omdat ze de pensioenge rechtigde leeftijd van 60 jaar bereiken. Uiterlijk in 1982 hoopt kolonel Paul op Qrganieke sterk te te zijn. Het aantal personeel sleden van de scholen in Apel doorn, Hom en Harlingen neemt volgens de Algemene In spectie van de Rijkspolitie toe. Landelijk melden zich jaarlijks 10 a 12 duizend sollicitanten, na een selectie blijven er dan onge veer 1000 over. Meer kandidaten kunnen de scholen niet herber gen. „We ,Ae hebben over lief hebberij niet te klagen, maar je moet ook de capaciteiten heb ben. Een vergroting van de op leiding stuit op budgetaire pro blemen." „We proberen de tekorten zo veel mogelijk uit te smeren over de groepen. We leggen de be schikbare kandidaten een lijst voor van gemeenten die politie mensen nodig hebben en in overleg komen we er meestal wel uit," aldus de districtscom mandant. Het nieuwe districtsbureau ir acht de kansen voor een spree kuur bij de Rijkspolitiekorpsen gering. „We hebben dit vroeger al eens geprobeerd, zonder suc ces overigens. Ik constateer een psychologische barrière om met bepaalde problemen een politie bureau binnen te stappen. In ons district zijn de mensen hier huiverig van. Het is veel logi scher dat wij de eerste stap doen. Op de politiescholen wordt tegenwoordig ook veel andacht besteed an de omgang met het publiek. Aan de tele foon of in een gesprek zal een agent zich ook altijd voorstel len." Leiderdorp „Een contactverbetering bete kent natuurlijk niet dat een poli tieman een sociaal werker is geworden. Indien nodig wordt proces-verbaal opgemaakt. Het is belangrijk om de gulden mid denweg tussen hulpverlening en de handhaving van de rechtsor de te vinden. Bovendien zal het personeelsgebrek voorlopig wel de mogelijkheden beperken." Personeelsgebrek De Rijkspolitie in het district Den Haag werkt in de provincie Zuid-Holland tot aan de Nieuwe Waterweg. Naast de 22 gemeen-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4