fan der Smissen lewijst vorm Ria Ahlers mist limiet en record i@@lagong stuit Stöve voor finale Setocties voer EK schieten oeizaam, maar weer Kees Verkerk Kracht en techniek hij zwemsport belangrijker dan iichaamsvoim mk Stemsnijder Ill II Wil MILTEN AN KOP DAMSTRIJD Sportwereld mdbaSsfers toten Rusland overwinningen voor oet vara rangen] 3 er noj WERH iweg 0- Jbertsenl toeschoJ MAANDAG 16 JANUARI 1978 PAGINA 15' ROTTERDAM De jaarlijkse prijs voor sportgeneeskunde Is zaterdag in Rotterdam toegekend aan dr. J. P. Clarijs. Deze medewerker aan de Vrije Universiteit in Brussel ontving de prijs van vijfduizend gulden uit handen van de voorzitter van de jury prof. dr. P. A. Biersteker. Dr. Clarijs behoort tot het team van onderzoekers, dat al een jaar of zeven bezig is met sleepproeven met,zwemsters en zwemmers in het scheepbouwkundig proefstation in Wageningen. Van de daar geboden faciliteiten maken ook de leden van de nationale zwemploeg gebruik. Dat bleek tot op zekere hoogte niet het geval. Voor het overwinnen van de weerstand van het water doet de vorm van het menselijk lichaam er minder toe dan kracht en techniek. Met andere woorden, de onderzoeker betwijfelt sterk of selecteren op grond van een bepaalde lichaamsbouw (de zg. druppelvorm zinvol is. De vele interessante feiten die het onderzoek heeft opgeleverd, zijn verwerkt in dikke, weinig uitnodigende rapporten. Zo is gebleken dat bij zwemmen aan de oppervlakte de weerstand beduidend minder is dan onder water. Pas op een diepte van twee meter wordt dat weer minder, maar dat is voor een wedstrijdzwemmer niet van belang. De jury had kritiek op de moeilijke toegankelijkheid van de rapporten en heeft dr. Clarijs gevraagd de conclusies in een leesbare vorm op papier te zetten, zodat de zwemwereld er iets mee kan doen. Bad- kledingfirma in opspraak WASHINGTON De trainers van de Amerikaanse Olympische zwemploeg worden ervan ver dacht aanzienlijke sommen geld te hebben aangenomen van de firma, die de officiële zwemuitrus- ting levert De zaak kwam aan het licht, toen een Amerikaanse se naatscommissie in het kader van de anti-trustwetgeving een onder zoek instelde bij Speedo interna tional limited in Palo Alto (Califor nia). De Nederlandse tak van dit van oorsprong Australische bedrijf le vert de zwempakken voor de offi ciële KNZB-vertegenwoordigingen. Bij dat onderzoek bleek dat Spee do op zijn minst zeven leden van de commissie, die het officiële Amerikaanse zwempak voor de Olympische Spelen moest kiezen, steekpenningen verstrekte. Ook de zes coaches van de Amerikaanse Olympische zwemploeg werden door Speedo betaald. De commis sie heeft de zaak aanhangig ge maakt bij het Amerikaanse Olympi sche comité, omdat zoals officieel wordt gesteld: „Dit mogelijk het respect voor de amateursport on dermijnt en in strijd is met een faire commerciële wedijver". Hollywood Evonne Cawley- Goolagong, die in de halve finale Betty Stöve uitschakelde, heeft het in haar laatste partij van het toer nooi heel wat gemakkelijker gehad dan in de halve eindstrijd. De Aus tralische won het toernooi en 50.000 gulden door binnen drie kwartier haar landgenote Wendy Turnbull (6—2, 6—3) te verslaan. Betty Stöve, die in de kwartfinale met 64, 6—7, 7—5 van Nancy Richey had gewonnen, verloor met 2—6, 7—5, 46 van Evonne Caw- ley. Nederland heeft de kans op pro motie naar de eerste divisie in de strijd om de Koning Gustaafbeker vergroot. Na de overwinning op Roemenië in Amsterdam voegde het Nederlandse team er zaterdag avond in Lissabon een tweede aan toe. Portugal werd met 30 versla gen. waardoor de Nederlanders na twee wedstrijden het klassement in de tweede divisie B met de maxi male score van 6—0 aanvoeren. Louk Sanders en Wouter Fok heb ben in Lissabon weinig tegenstand ondervonden van de matige Portu gezen. Beide Oegstgeesters won nen vrij eenvoudig hun enkelspel, en gezamenlijk het dubbelspel. Uitslagen: Louk Sanders—Jose Vilela 6—2, 64. Wouter FokSergio Cruz 6—1. 6—3; Sanders/Fok—Vilela/Cruz 6-3. 6-0. Roemenië heeft in Boekarest met 30 gewonnen van Monaco. Plo- rin Segercheanu won met 7—6, 6—3 van Bernard Balleret, Dimitru Haradau versloeg Louis Borfiga met 6—1, 6—2 en in het dubbel spel zegevierden Segercheanu en Dirzu met 6—1, 6—1 over Ballaret en Borfiga. ZOETERMEER Tijdens de Inter nationale schietwedstrijden (luchtgeweer en pistool) is de Ne derlandse ploeg geselecteerd voor de Europese kampioen schappen, die van 21 tot en met 23 februari in Kopenhagen wor den gehouden. De samenstelling is als volgt: Luchtgeweer heren: Gijs Brinkhof (Delft). Bert Budde (Rotterdam), Huub Lenoir (Valkenburg) en Her man Scholten (Goor). Luchtgeweer dames: Ank Budde- Losekoot (Rotterdam). Joke Hillen- Mekkers (Winterswijk) en Annema- rie Monninkhof (Hengelo). Coach voor beide ploegen is Willy Hillen. Luchtpistooi heren: Rob Jansen (Voorschoten). Rob van Eik (Den Haag). Karei Schoones (Uden) en Gert Stegeman (Uden). Als enige dame is Greet de Waal (Den Haag) luchtpistooi junioren: Hans Fin- klenberg (Den Haag), Bob Zietse (Den Haag) en Folkert Fischer (Rijswijk) Coach voor deze ploe gen is A. Geerts. Uitslagen van de schietwedstrij den. die afgelopen weekeinde in Zoetermeer werden gehouden. Pistool Heren 1. Dolle (W-Dld) 387 punten. 2. Sxanaker (Zwe) 385. 3 Duran (Fra) 383, 4 Schonus (Ned.) 381 Dames: 1 Staugh (W -Did) 377. 2 Manchon (Fra) 375. 3. De Waal (Ned.) 370. heren 1 Ramma (Wdl) 389. 2. Seibold (W.-Dld) 386. 3. Schliep» (W.-Dld) 384. 20 Lenoir (Ned.) 372 Dames: 1 Jovovic (Joe) 384, 2 Bals (W.-Dld) 380. 3. Lu- bach (W.-Dld) 379. 9. Monninkhof (Ned.) 369. HOBOKEN Raymond Ceulemans is met een algemeen gemiddelde van 1.484 ongeslagen Belgisch kampioen driebanden geworden. BRIGHTON Met uitzondering van het gemengd dubbelspel zijn alle titels bij de open Engelse tafeltenniskampioenschapappen naar China gegaan. De Engelsen Douglas en Howard wonnen in vier games van Sjen Sjin de Sjoe Sjiang. DEN HAAG De Nederlandse zwemploeg voor de Tilt-wedstrlj- den op 11. 12 en 13 februari bestaat uit Annelies Maas. Ineke Ran, Maritzka van der Linden en Berber Kamstra. ANTWERPEN Nederland heeft de traditionele squash-interland te gen België gewonnen met 4—3. IGLS De Oostduitsers Horst Schönau en Harald Seifert zijn wereldkampioen in de tweemans bob geworden. De zilveren en bronzen medailles gingen even eens naar Oost-Duitsland. HASTINGS De Israëlische scha ker Roman Dsjindsjijasvili heeft het nieuwjaarstoernooi van Hastings gewonnen. Hij behaalde 10,5 punt uit veertien partijen. EIBERGEN De Delftenaar Parijs is tweede geworden in de nationa le titelstrijd anker kader 38/2, tweede klasse. Winnaar werd de Amsterdammer Klinkhamer. EDE De Nederlandse schaak- ploeg heeft de tele-wedstrijd tegen Portugal in de eerste ronde van de Europsese competitie afgebroken met een voorsprong van 4-1. Ne derland heeft nog een half uur nodig uit drie hangpartijen om in de volgende ronde tegen Rusland uit te komen. DUSSELDORP De drankenmag naat Günther Mast wil voor 1.2 miljoen gulden Westduitse toprui- ters sponsoren, maar weigert daar voor de Sporthilfe in te schakelen. De Westduitse ruitersvereniging vreest daardoor moeilijkheden met het IOC en heeft de sponsor afge wezen. LEIDSE COURANT'- de DuitjcHEN Twee Nederlandse titels binnen acht 26 "^gen in zeer uiteenlopende spelsoorten. Daarmee wijst Christ van der Smissen hoe sterk zijn positie tie top van het nationale biljartgebeuren is. I veertien dagen geleden leek het seizoen voor de *arige Brabander op een mislukking te gaan uitlo- i. Maar hij herstelde zich knap. Nadat hij de week faren in Beekbergen de titel in het driebanden phts met gering verschil won, liet hij er in Wychen n twijfel over bestaan. In een sterke finale versloeg 3 enige serieuze concurrent, Hans Vultink, ruim- i de vooravond van de eindstrijd lieten Van der 'jissen en Vultink zien hoe zeer zij aan elkaar Xaagd zijn. In hun partijen tegen respectievelijk yermans err Bongers waren ze beiden nog zo'n (caramboles van de winst verwijderd. Zij hielden ore, die gelijk bleef opgaan, nauwlettend jhet oog. Drie treffers voor het einde, ze gingen >ds sneller, lag Hans Vultink een fractie van een tonde achter. Met de bedoeling zijn mede-finalist ite troeven perste de Groenloër er echter een ■jnig sprintje uit en werd net iets eerder afgebeld, i der Smissen begon de finale overdonderend. Joverwogen en zelfverzekerd leek de man uit St. Jebrord de partij zelfs in een beurt te gaan maken. Maar met nog twaalf punten voor de boeg strandde hij met een iets te onzuiver gespeelde bal. Dat is overigens het risico van zijn spelwijze. In de finale lukte het hem af en toe klein te spelen, maar vaak heeft hij lange herstelstoten nodig. Juist in die lange rappel ligt zijn kracht. Hij gebruikt er de hele tafel voor en dan blijkt het voordeel dat hij tevens een sterke driebander is. Vultink had anderhalf uur moeten toezien hoe zijn tegenstander wegliep. Toen hij eindelijk van zijn stoel mocht opstaan kon hij geen vuist meer maken. Weliswaar wist hij het vonnis nog vier beurten uit te stellen, maar hij kon niet meer in de buurt komen. Uitgerekend de enige deelnemer die de kampioen wist te verslaan, Wim van Deventer, bleek niet in staat de grens van 18.00 te halen. Ernstige consequenties heeft dit echter niet voor de Hagenaar, want zolang hij ereklasser in het 47/2 blijft, behoudt hij het recht ook voor het andere tweestootskader in te schrijven. Uitslagen vl)fde ronde: Velthuis-Steures 164-300 (6 beurten); Van Deventer-Bongers 152-300 (13); Havermans-Vultink 83- 300 (9); Bessems-vd. Smissen 129-300 (4); zesde ronde: Bessems-Steures 300-300 (12); Velthuis-Van Deventer 300-164 (10); Havermans-v.d. Smissen 153-300 (7); Bongers-Vultink 214-300 (8); zevende ronde: Bessems-Bongers 158-300 (11); Van Deventer-Steures 223-300 (12); Velthuis-Havermans 167- 300 (17); v.d. Smissen-Vultink 300-59 (5). Eindstand: 1. v.d. Smissen 12-288 (h.s.) 52.94 (alg. moy); 2. Vultink 10-222- 31 76. 3. Havermans 8-131-19 89; 4. Steures 7-194-23.83; 5. Bongers 6-154-19.70; 6. Velthuis 6-127-19.30; 7. Bessems 5-121-22.90; 8. Van Deventer 2-134-17.60 (gedegradeerd). Christ van der Smissen toonde zich opnieuw de sterkste. ,G Gisteren is in Praag de loting verricht voor het toernooi het wereldkampioenschap handbal voor dames, dat van 24 tber tot en met 3 december op verschillende plaatsen In toslowakije zal worden gehouden. Nederland Is Ingedeeld in ep b, met Rusland, gastland Tsjechoslowakije en de vertegenwoor- T van Afrika. ep a bestaat uit Oost-Duitsland, Joegoslavië, Roemenië en de tische vertegenwoordiger. garije. Polen. West-Duitsland en de Verenigde Staten vormen groep e hoogst eindigende vijf ploegen zullen deelnemen aan de Olympi- Spelen van 1980 in Moskou. SEBASTIAN Hennie Stam- heeft dit weekeinde in 'd-Spanje twee veldritten ge- Zaterdag won hij een rit in Sebastian over 21 kilome- cn gisteren zegevierde hij een rit van 22 kilometer te jat Rfsa- 3kent I s van de Wereld was dit .einde succesvol. Gisteren it hij in het Limburgse Stein een veldrit over 24 kilometer op zijn naam en zaterdag eindigde hij als eerste in een veldrit om de grote prijs van de stad Luxemburg. Nederlands kampioen Herman Snoeyink versloeg zaterdag in een veldrit te Amersfoort de Nederland se top met een voorsprong van twintig seconden. Gisteren werd hij in Stein derde achter Van de Wereld en Reinier Groenendaal. (RECHT Na de vierde ronde van de halve finales om het ioonlijk damkampioenschap van Nederland zijn vier spelers zo d als zeker van deelneming aan de eindstrijd in Zevenaar, die k 15 tot 25 maart zal'worden gehouden. Van de vier spelers wonnen - drie hun partij in de vierde ronde. Jeugdwereldkampioen Bauke •s zegevierde over Visser in groep I, Van der Wal en Van der Borst innen hun partijen in groep II. De vierde speler, Van Aalten, speelde iiise tegen Boom. ojuitslagen zijn: GRONINGEN Hoogspringster Ria van Steenpaal-Ahlers heeft tijdens de eerste wedstrijd van het Nederlandse Indoorseizoen de limiet voor de Europese kam pioenschappen (11 en 12 maart In Milaan) op één centimeter gemist In de Martinihal van Groningen sprong zij over 1.83 meter. De poging haar eigen, uit 1976 "(Mun- chen) daterende nationale record van 1.86 meter te verbeteren, mis lukte. De ontmoeting leverde niet die opzienbarende prestaties op, die de organisatie had verwacht. Met name op de sprintnummers was gerekend op scherpe tijden, omdat voor het eerst op kunststof werd gelopen. De sprintnummers lever den evenwel allesbehalve een hoogtepunt op. De technische nummers werden voornamelijk beheerst door de ge vestigde atleten. Zo zegevierde El- tjo Schutter bij het polshoog met 4.40 meter en was Roy Sedoc ongenaakbaar bij het verspringen met 7,18 meter. Ron van Wilgen van Sparta werd tweede met 7,04. De Asser atleet Henk Kraaijenhof scheurde tijdens de 400 meter zijn achillespees. Deze zou te zwaar belast zijn geweest door te veel krachttraining. Hij is inmiddels geopereerd. Opvallend was de prestatie van Conny Vermazen. De Haagse maakte na een afwezigheid van een seizoen door een virusziekte in Groningen haar rentree. Zij won het verspringen met 5,75 meter. Een bewijs dat de Sparta-atlete weer op weg is haar niveau terug te vinden. De Nederlandse damesatletlek- ploeg, bestaande uit Annie van Stiphout, Carla Beurskens en Ka rin de Nljs, heeft gisteren In Char- tres beslag gelegd op de eerste plaats In het landenklassement van de Cross des Nations. Ria Steenpaal-Ahlers won het hoogspringen met 1.83 meter. De recordhoogte van 1.87 meter was echter (nog) te hoog voor haar. In het individueel klassement ging de overwinning eveneens naar een Nederlandse atlete. De Helmondse Annie van Stiphout legde de af stand van 4600 meter af in 16 minuten en 18 seconden. Annie van Stiphout herhaalde hiermee haar succes van vorig jaar. Huisman kreeg een weinig plezierig moment te verwerken kort na de start van de supertriodraverij op de baan van Hilversum. Zijn sulky om, maar paard en rijder liepen geen letsel op. De race kon geruime tijd later, nadat het paard - Noorman - was gevangen worden hervat. (Van onze sportredactie) De zesde ovenwinning op »m gisteren voor Kees Verkerk moel- 'ït stand. In de laatste bocht lag het van stal WestJand nog in derde positie, nadat de min een achterstand had opgelopen van zeker tachtig meter. Op de eindstreep was Kees net op tijd. Nathan Olivier eindigde op de tweede plaat9 voor Karei Duke die lang met grote voorsprong aan de leiding was geweest De supertrio-omzet beleefde een recordom zet van 203.627,- gulden. Ook de uitbetaling mocht gezien worden: bijna zes mille. Hier stondan borg voor: Olga H (Harry Pools), Nilsson B en Nanda W. De cjrste start van deze draverij werd afgebeld, omdat er twee combinaties bij een aanrijding waren betrok ken. Noorman B werd rijderloos en eigenaar Wolter Huisman maakte kennis met de sin tels. Pikeur noch paard liepen letsel op, maar de nieuwe start liet wel vijfentwintig minuten op zich wachten.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15