Advokaten smokkelen ^wapens en springstof ^oor Baader en Raspe Britse brandweer maandag aan het werk Milaan-Venetië het "asfalten doodsbed" E Carter hervat campagne tegen energieverspilling Gentse rechter doodde vrouw om maitresse te huwen brieven lezers ISRAEUSCHE MINISTER NAAR HUIS: KLOOF MET EGYPTE OVERBRUGBAAR VS bemoeien zich met onze zaken" ■NA BUI 11: IN LAND LEIDSE COURANT' VRIJDAG 13 JANUARI 1978 PAGINA 7 (WASHINGTON (UPI-AFP) De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft gisteren zijn cam pagne tegen de verspilling van energie hervat. jCarter wees erop dat de bondgenoten van Ameri- |ka vrezen dat Washington geen oplossing heeft om zijn energie-probleem onder controle te krij gen voordat in de gehele wereld economische 'schade zal zijn aangericht. „Ons falen om een alomvattend energieprogram aan te nemen heeft het vertrouwen ernstig aange tast in ons kunnen een dergelijk program op te stellen" zei Carter, waarbij hij repte van de „alar merende boodschap" die hij van bijna elk natio naal leider had ontvangen tijdens zijn recente wereldreis. Tijdens zijn eerste persconferentie sinds zijn te rugkeer van die reis zei het Amerikaanse staats hoofd erop te vertrouwen dat het Congres uiteind- elik begin dit jaar een pakket maatregelen tot behoud van energie zal goedkeuren, inclusief een compromis over aardgas dat tot aanzienlijke prijs verhogingen zal leiden. In een scherpe uithaal naar de Sovjet-Unie zei Carter verder dat de Russen „hebben bijgedragen tot oorlog" in Afrika door Ethiopië in het conflict met Somalië te bewapenen en door „Cubanen naar Ethiopië te halen, wellicht om zelf aan de strijd deel te nemen". Volgens Carter hebben de Russen „uitzonderlijke hoeveelheden wapens verkocht aar Ethiopië zowel als aan Somalië", daarmee verwij zend naar de tijd dat Somalië nog op goede voet- stond met Moskou. Van links naar rechts: Armin Newerla, Arndt Muller en de Westduitse procureur-generaal Kurt Rebmann Van onze correspondent - j Ami van Vree ONN De RAF-advokaten Arndt jlüller en Armin Newerla hebben in it voorjaar van 1977 de springstof ie in de gevangenis van Stuttgart— tammheim is gevonden naar binnen esmokkeld alsmede de pistolen, raarmee Andreas Baader en Jan- [arl Raspe zich van het leven hebben eroofd. iit heeft procureur-generaal Reb- ïann gisteren verklaard voor de par lementaire onderzoekcommissie in Ba- en—Württemberg die zich al weken- ing met de gebeurtenissen in Stutt- we lil i Ud te 'draA met gart-Stammheim gevangenis bezig houdt. Rebmann stoelt zijn uitspraak op mededelingen van niet met name genoemde informanten onder wie en kele gevangen terroristen. Deze mede delingen konden later door de recher che worden geverifieerd. De pistolen waren op een geraffineerde manier in de zijkant van gerechtelijke akten ver borgen. Deze dossiers, die de advoka ten altijd in de hand hielden, waren weer vastgeplakt met boekbinder- slijm, zodanig dat bij de bezoekerscon- tröle doorbladeren van de akten niets verdachts opleverde. De springstof werd op dezelfde manier naar binnen Rebmann voegde aan deze schokken de uitspraken nog de mededeling toe dat als gevolg van het onderzoek in de buurt van Stuttgart negen depóts met springstof, wapens en geld zijn ontdekt, waarvan er volgens de infor- mantem in totaal 50 a 100 moeten bestaan. Het middelpunt van deze kring van helpers, koeriers, advokaten en RAF-gevangenen vormde het bu reau Croissant, waartoe ook Muller en Newerla behoorden, beiden zijn reeds vorig jaar gevangen genomen. Openbaar aanklager in requisitoir (Van onze correspondent) GENT De openbare aankla ger in het proces tegen de Gent se rechter Guy Jespers heeft de beklaagde gisteren op de twee de dag van zijn requisitoir er van beschuldigd de moord op zijn echtgenote Rosine de Sut ter te hebben beraamd om in het huwelijk te kunnen treden met zijn minnares, Ghislaine Clyncke. Jespers, aldus aanklager Walter van Hauwaert, heeft alles ge daan om een echtscheiding met Rosine te voorkomen. Een echt scheiding zou zijn kansen op het ambt van koninklijk aanklager, waarvoor hij kandidaat was, hebben kunnen verkleinen. Jes pers wilde dan ook tot na zijn benoeming wachten alvorens een echtscheidingsprocedure aan te vangen, maar de Gentse rechter stond onder druk van zijn maitresse die met hem wil de trouwen. „Zo is hij ertoe gekomen te denken aan de mogelijkheid van een aanslag", aldus de aankla ger. Hij betreurde dat er inder tijd geen onderzoek is gepleegd naar de bomexplosie in de auto van Rosine de Sutter, die als door een wonder aan de dood ontsnapte. Haar vriendinnen vermoedden toen spontaan dat Jespers haar naar het leven had gestaan. Die aanslag moet worden toege schreven aan een andere ver dachte, Luc de Cramer, die het springtuig in de auto heeft ge plaatst met medeweten van Jes pers, waarvoor hij een aanzien lijk bedrag aan effecten ont ving. Volgens de aanklager zijn zowel Jespers als de Cramer schuldig aan moord. Een jaar na de aanslag op de auto werd Rosine de Sutter le venloos in haar bad aangetrof fen. Jespers ontkent haar te hebben vermoord. Vandaag komt de verdediging aan het woord. Het proces zal vermoe delijk tegen het eind van volgen de week worden afgesloten. VS-steun voor inzakkende dollar Londen (AP) De Ameri kaanse Federal Reserve Bank heeft tenslotte ge daan, waarom de valuta handelaren zo dringend gr- vraagd hadden, namelijk steunaankopen verricht voor de inzakkende dollar. Als gevolg daarvan werd de dollar in Londen tegen steeds stijgende koersen verhandeld, nadat al eerder de centrale banken in'Zuri- ch, Frankfort, Tokio en el ders'eveneens tot steunaan kopen waren overgegaan, waarmee de eerder op de dag geleden verliezen goed deels ongedaan werden ge maakt. Slecht weer in Noord-Italiè MILAAN (AP) Regen, sneeuw, en harde wind hebben gisteren in Noord-Italië, van Turijn tot Venetië, een chaos veroorzaakt in het verkeer en de nodige schade veroorzaakt. In Milaan viel in totaal 20 cm sneeuw. Forenzen op weg naar het werk kwamen vaak uren te laat. Bij de Alfa Romeo-fabrieken, gelegen in een buitenwijk van de stad kwam eenderde van het personeel pas tegen het middaguur opdagen. De luchthavens van Milaan en Turijn zijn enige uren gesloten geweest. Geldhandelaren op de beurs van Frankfort temidden van een heksenketel van telefoons. Dit alles werd veroorzaakt door de steeds dalende dollar, die met steunaankopen weer op peil moest worden gebracht 'fi I Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Peace People Met verbazing heb ik de mijns inziens erg negatieve reactie van de heer J. Sloot op het artikel over de Peace People gelezen. Hij gaat voorbij aan de belang rijkste punten. Ten eerste is de leiding van Peace People uit twee verschil lende groeperingen afkomstig. Ten tweede: het grootste pro bleem is de haat. Ten derde: de oplossing van het probleem kost jaarlijks ongeveer 9 miljard pond. Dit bedrag kan niet door Noord-Ierland en Engeland en de Ierse republiek worden opge bracht, laat staan door de Peace People. Dit zal Europa moeten doen. Wanneer er kritiek op het arti kel te uiten is. dan is het wel dat de angst niet voldoende uit de verf komt. Die angst leert men pas echt kennen wanneer er vlak achter je een bom ont ploft of een vuurgevecht begint. Het feit dat men zijn conferen ties in het duurste hotel houdt, is mijns inziens ongegrond. Ik neem aan dat de heer Sloot het Europa Hotel bedoelt, of mis schien moet ik van een Europa vesting spreken. In de pubs in de stad zijn de consumpties ech ter duurder. Bovendien dient men bij de organisatie van een conferentie ook rekening te hou den met de veiligheid. Binnen het neutrale centrum komen slechts enkele gebouwen in aan merking: de City Hall, de mili taire academie en het Europa Hotel. Natuurlijk zullen er in Belfast fouten worden gemaakt, maar de vraag is of wij vanuit het veilige Nederland hierop kritiek mogen leveren. Daarvoor zijn wij, dacht ik teveel historisch verbonden m^t dit conflict. Het conflict in Noord-Ierland staat niet los van het wereldge beuren. Ik kan dan ook geen aanleiding zien om onze bondge noten Betty Williams en Mai- read Corrigan als „bontjassen- parade" te betitelen. Hun werk is van belang voor onze veilig- Den Haag F. Scheffer )ntvoeringszaak ilóhm opgelost 'enen (AF) De Oostenrijkse politie heeft gisteren twee man- ten aangehouden die hebben ie lekend in december de 24-jari- v e echtgenote van een Weense jakenman, Liselotte Böhm, te Rebben ontvoerd. let voor haar betaalde losgeld ïeer dan 20 miljoen schil ling (circa drie miljoen gulden) s grotendeels door de politie eruggevonden. De politie heeft ïun namen bekend gemaakt als le 26-jarige Franz Panagl en de 17-jarige Paul Francis, beiden vconachtig in de Oostenrijkse ïoofdstad. CAIRO -(AP/Rtr) Egypte en Israël hebben het overleg tussen de ministers van defensie in Caïro gisteravond na twee dagen afgebroken, zonder dat van vooruitgang sprake is. Wel zijn beiden het erover eens dat er volgende week moet worden verder gepraat. De Israëli sche generaal Abraham Tamier is in Caïro achtergebleven voor nader over leg. De Israëlische minister Weizman en zijn Egyptische collega Al Gamassi hebben beiden de tevoren ingenomen standpun ten over het terugtrekken van Israël uit de Sinai herhaald. Weizman sprak van een „overbrugbare kloof", en ook Gamas si zei zelfs: „Wij kunnen niet zeggen dat er een meningsverschil in de echte zin van het woord bestaat". Tegenover de Israëlische eis om een deel van de versterkingen en vestigingen in de Sinai te behouden staat de Egyptische eis van volledige terugtrekking van Israël uit de Sinai binnen anderhalf jaar, Egyp te wil ook geen gezamenlijk beheer van Sjarm el-Sjeik in het zuiden van de Sinai, de plaats die de toegang tot de golf van Akaba beheerst. Israël heeft gisteren een algeheel plan voor de verdere ontwikkeling van de stad Jamit even ten zuiden van de Gaza- strook gepubliceerd. Jamit zou moeten uitgroeien tot een compleet uitgeruste havenstad, die door middel van een ka naal verbonden zou kunnen worden met de Rode Zee. Ook honderden Amerikaan se zionisten hebben bekend gemaakt van plan te zijn zich in de Sinai en op de westelijke Jordaanoever te vestigen. Pre sident Carter noemde de nederzettingen gisteren illegaal. Carter herhaalde dat zijn standpunt vrijwel exact overeen stemt met dat van president Sadat, al sloot hij daarbij details uit. President Sadat heeft gisteren in een brief aan de voorzitter van de Europese ministerraad de Negen gevraagd hun in vloed aan te wenden om tot een snelle en rechtvaardige oplossing van het con flict te komen. De Israëlische minister Da jan echter heeft gisteren, na een vier daags bezoek aan Rome, Italië en de andere landen van Europa voorgehouden zich niet te bemoeien met de besprekin gen en uit eigen beweging geen voorstel len te doen. I (Van onze correspondent Roger Simons) (-0NDEN De staking van 39.000 brandweer- nannen in Groot-Brittannië is afgelopen. De Ipuitgasten, die het werk neergelegd hadden op |4 november, gaan maandag weer aan de slag. regering voor een onmiddellijke loonsverhoging ze in staking gegaan voor een onmiddellijke loons- nen. Bijna tweehonderd plaatselijke afgevaardig- van tien procent en een verkorting van hun ar- verhoging van dertig procent, wat hen in botsing den van de spuitgasten kwamen vandaag bijeen beidsweek tot 42 uur in november, wat hun de bracht met de socialistische loonpolitiek. Ditmaal te Briidlington om de knoop definitief door te gelegenheid zal geven om sneller overuren te was Labourpremier Callaghan de stakingsbreker, hakken. Iedere lokale afdeling van hun vakbond Einde volgend jaar zullen de brandweermannen had al vooraf beslist over een eventuele werkher- iij aanvaardden met tegenzin het aanbod van de keer Volgend jaar krijgen de brandweerlieden nog twee algemeen erkend worden als geschoolde arbeiders vatting. De uitslag van de stemming op de spoed- Meer dan twee maanden geleden zijn en dan ongeveer honderd pond per week verdie- bijeenkomst :8.000 voor en 11.000 tegen. ITALIAANS LINKS BLOK: v ROME (Reuter) De Italiaanse communisten en socialisten hebben vandaag scherp gereageerd op de Amerikaanse verklaring ongerust te zijn over een mogelijke deelname van communisten aan de regering. Het communistische dagblad l'Unita schrijft in een com mentaar op de voorpagina: „dit is een openlijke en ernstige inmenging in de binnenlandse politiek van Italië in een poging de situatie in ons land te beïnvloeden, in scherpe tegenstelling met de zo vaak naar voren gebrachte politiek van Carter van niet-in- menging". Het socialistische dagblad Avanti schrijft: „Dit kan slechts worden geïnterpreteerd als een totale inmenging die slechts gebruikt kan worden door degenen die de Italiaanse crisis willen dramatiseren". De Amerikaanse verklaring kwam toen steeds duidelijker werd dat de laatste dagen van premier Andreotti als regeringsleider wellicht geteld zijn. Zijn minderheidskabinet kan in het Italiaanse parle ment alleen maar overeind blijven door het gedogen van de communisten. De partij van Berlinguer eist nu echter wel mede-re- geringsverantwoordelijkheid en dat is door de christen-democraten Gisteravond heeft het partijbestuur van de communistische partij vijf uren vergaderd over de politieke toestand. Premier Andreotti zal maandag een ontmoeting hebben met de fractievoorzitters van de zes partijen, die zijn kabinet tot nu toe overeind hebben gehouden. (Van onze correspondent Frans Wijnands) 10ME „Het asfalten doodsbed", zo wordt uguber-realistisch de autosnelweg tussen Milaan en Venetië genoemd. De ruim 250 tilometer lange, vlakke en rechtlijnige au toweg heet officieel de „Serenissima". Het is dezelfde eerbiedige bijnaam als Vene tië zelf heeft en het betekent doorluchtigste helderste. Maar in bloedige tegenstelling tot die feeërieke naam is de „Serenissima" deze wintermaanden een dodenweg, van wege de hardnekkige grondmist, of de nog verraderlijker mistbanken die bij helder weer volkomen onverwacht op de druk bere den autoweg neervallen. In die wit-grijze onzichtbaarheid voltrekken zich binnen en kele minuten de meest verschrikkelijke ver- keersdrama's. Alleen al in de eerste week van januari zijn bij twee monsterlijke kettingbotsingen op verschillende trajecten van deze weg veer tien mensen gedood. Meer dan 150 personen werden min of meer ernstig gewond in ziekenhuizen opgenomen. Bijna 500 auto's veranderden in wrakken, brandden uit of werden verpletterd onder aanstormende, zwaarbeladen trekkers met aanhangers. mist is in Noord-Italië een onbestrijdbare 'Ij doodsvijand van het verkeer geworden. Ter wijl de Milanese vliegvelden zonder pardon gesloten worden met alle economische tegenslagen vandien blijven de autowegen ook bij mist normaal geopend. Bepaalde stukken worden pas gesloten als er ketting botsingen zijn gemeld. In een-aantal geval len is eerdere sluiting ook niet te motiveren, namelijk als er plotseling mist optreedt. Volgens de metereologen is juist het bedrieg lijk mooie weer in Noord-Italië in dit seizoen de grootste vijand van de automobilisten, Omdat juist bij helder weer hogeluchtdruk, bij afwezigheid van wind en koude grond lucht, plotselinge mistvelden kunnen ont staan, omdat het traject Milaan-Venetië door of langs een waterrijk gebied loopt met de rivier de Po en een aantal grote meren. Ook vakantiegangers uit noordelijke landen, zoals Nederlanders die toch wel gewend zijn aan mist, worden jaarlijks verrast door de bijzondere mistvorming op de Noordita- liaanse wegen. Vandaar het bijna actuele advies om bij reizen in dit jaargetijde extra attent te zijn in de omgeving van Milaan en de strook naar Venetië. Er bestaat geen bijzondere signalering langs deze autowegen, omdat deze volgens ver- keersdeskundigen en de politie niet afdoen de helpt. Zij verwijzen naar een mislukt Engels experiment, waar deskundigen al jarenlang zoeken naar afdoende beveiliging tegen de mist. „De enige remedie is niet rijden", aldus een politiewoordvoerder. „Doorlopend attent zijn, juist bij goed weer en met gematigde snelheid rijden, zodat je niet bij al te hoge snelheid ineens verrast wordt door de op doemende witte mist-muren. Het zijn de gewoonste adviezen, die juist door de automobilisten op de „Serenissima" niet worden opgevolgd. Dat is te verklaren uit het feit dat het grootste deel van de 70.000 auto's die dagelijks bijvoorbeeld het traject Milaan-Brescia of omgekeerd rijden, economisch verkeer is. Het zijn pendelaars die wel per auto moeten bij gebrek aan goed openbaar vervoer; het zijn vrachtrijders en internationale transporten. De chauffeurs die op de klok rijden, en die het zich zogenaamd niet kunnen permitteren tijd te verliezen vanwege de mist. Mensen die in plaats van langzamer juist harder gaan rij den met als motief zo snel mogelijk door het mistgebied te komen. De mist heeft dit jaar al tientallen levens geëist, voornamelijk op de „Serenissima". Automobilisten die de meest recente ketting botsingen hebben meegemaakt vertellen angstaanjagende verhalen. Dat ze volkomen onverwacht, onvoorbereid en vanuit een hel dere zon, een wittig dodenrijk binnenreden. Sommigen vertelden met de angst nog in de ogen, dat ze gestopt waren, waren uitgestapt en nog maar nauwelijks in de berm waren toen hun auto door een uit het niets opdoe mende vrachtauto werd verpletterd. Een beeld van de chaos na één van de kettingbotsingen op de -Serenissima", eerder deze maand. ISRAEL KOOPT GROND IN ZUID-LIBANON KOEWEIT (AFP) - Het dag blad „Al Siassa" in Koeweit schrijft uit „Libanese politieke bron" te hebben vernomen, dat 32 procent van de grond in het Libanese, aan Israël grenzende zuiden, „indirect" is verkocht aan Israël. De transacties hebben plaatsge had door bemiddeling van indi viduele personen of maatschap pijen die werkzaam waren voor internationale ondernemingen met Israëlisch kapitaal of zionis tische doelstellingen, aldus Al Siassa. Klassieke muziek mag weer in China PEKING (AFP) Na Beetho- ven zijn talrijke andere weste lijke klassieke componisten in China „gerehabiliteerd". Dit blijkt o.a. uit de toelatingsexa mens voor de conservatoria, die onlangs voor het eerst sinds de culturele revolutie (1966-1969) weer zijn afgenomen. Volgens het persbureau Nieuw China moesten de kandidaten vioolcomposities van Mendels sohn, Sibelius en Paganini en pianowerken van Chopin en Liszt ten gehore brengen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7