mSr MooiEuzj KOPPIES Dampende Vergeet mij niet" voor onze tuinrecre MBE voor Molly Bateson van der meer DEZE LAGE PRIJS IS ALLEEN MOGELIJK OMDAT VANDERMEER'T ZlLF MAAKTll LEEFHOEK IN VELOURS MET PATCHWORK „DOOR DORST ONTSTAAN" VINDT MIDDENSTAND OPVALLEND GUL y Een jaar celstraf geëist tegen brandstichtende monteur uit Lisse BOETE VOOR STELENDE HUISVROUWEN Dit is maar één voorbeeld! r STAD/REGIO Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071 -122244;u kunt dan naar toestel 18 vragen. UIT VOORRAAD LEVERBAAR! Originele leefhoek met een frame in superzacht velours en om keerbare kussens in patchwork-leer aan de ene kant en velours aan de andere kant! Uit voor raad leverbaar in de kleur die 'taltijd weerwintvan alle andere: warm nègre. (En op bestelling is deze zitgroep ook leverbaar in allerlei andere kleuren). En: er zijn nog véél meer koopjes in die modieuze elementen bij VanderMeer. Brede, hyper- luxueuze elementen in rijk-geplooid rondom-echt-leer. Elementen met grote, losjes-overbloezende kussens in perzikzacht velours in 't nieuwste kleurtje parelgrijs. Elementen in tweed, in rib of in 'n leuke streep.Kom daarom nü. Kies nu üw eigen ziteiland-op-maat. Profiteer van de modieuze koopjes bij VanderMeer. VanderMeer is Prijsgarant! Mochl u binnen 14 dagen na Altijd fijne meubelen, altijd scherpe prijzen Utrecht (Woon-Wonderland, met allerlei originele shops): Rijksweg Oudenrijn-Arnhem, afrit Utrecht; Rotterdam: Groothandelsgeb., Weena 737; Don Haag: Winkelcentrum .Waldeck', einde Laan van Meerdervoort; Amsterdam: Stadhouderskade 74; Diemen (bij Amsterdam): Rijksweg Amsterdam-'t Gooi, afrit De Sniep; Beverwijk: Rijksweg Haarlem-Alkmoar, Velser-tunnel, ofrit Zaandam/ Heemskerk; Eindhoven: Noord Brabantlaan bij de RijkswegTilburg-Maastricht, afrit vliegveld; Etten-Leur: Rijksweg Bredo-Roosendaal; Heerlen: Spoorsingel 2; Enschede: Winkelcentrum ,De Klanderif; Almelo: Oranjestraat 25. Dagelijks (ook op zaterdag!) geopend tot 6 uur. Koopavond: donderdag in Utrecht, Den Haag, Amsterdam, Almelo; vrijdag in Rotterdam, Diemen, Eindhoven en Etten-Leur. LEIDSE COÜRANT VRIJDAG 13 JANUARI 1978 1 De befaamde en hooggeroem de Harmonievereniging „Lief de voor Harmonie" in Roelofa- rendsveen, die wegens feeste lijke omstandigheden rond haar langdurig bestaan van zich heeft doen spreken door de oude uniformen tegen een fiks bedragje aan de plaatselij ke winkeliers over te doen, heeft Veense gemoederen wakkergeschud. Of eigenlijk, niet „Liefde voor Harmonie" heeft een aantal jongelui (die allen de harmonie een goed hart toedragen) verrast, maar meer de gulle middenstanders die in groten getale bereid wa ren 500 gulden neer te tellen voor een af te danken uni form. Daar is bijvoorbeeld het clubje van een stuk of tien knapen die in hun vrije tijd niet officieel verenigd zijn on der de naam „DDO", wat niets meer of minder wil zeggen: Door Dorst Ontstaan". Tjonge- jongejonge, dachten die jon gens. een oud pakkie voor 500 piek, da's niet mis. Een woordvoerder van „Door Dorst Ontstaan" vertelde me. dat „Liefde voor Harmonie" een parel aan de Veense kroon is: „we gunnen die vereniging dat geld best, maar er zijn in deze gemeente heel wat kleine re verenigingen met grote pro blemen, zoals zaalhuur en jon ge leden, die met een budget van 1000 gulden in het jaar moeten zien rond te komen. En die vissen nogal eens ach ter het net. Voor de grap zet ten we nu volgende week in een plaatselijk blaadje een nep-advertentie, waarin onze oude keus te koop worden aangeboden. We hoeven echt geen geld, hoewel, zo'n oude keu die 500 ballen zou opbren gen We willen alleen maar zeggen, dat er minder bedeelde verenigingen zijn die best een steuntje zouden kun nen gebruiken. Als er geld no dig is schijn je steeds weer op de middenstand te moeten te rugvallen. Dan zeggen wij op onze beurt: de middenstand was opvallend gul. Het blijft een grap, die advertentie, maar het moet te denken ge- LISSE/HAARLEM - De Haar lemse Officier van Justitie eiste gistermiddag een jaar gevange nisstraf tegen een 24-jarige Lis- sese automonteur voor opzette lijke brandstichting in Lisse, een aantal diefstallen, het rijden onder invloed in een gestolen auto en een poging tot brand stichting in een garagebedrijf. Voor de succesvolle brandstich ting in een basisschool aan de Lissese Broekweg kwam de Of ficier tot een eis van 10 maan den, waarvan drie voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Officier mr. Remmerts De Vries verlangde bovendien dat de verdachte tijdens zijn proef tijd contact onderhoudt met het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. Met een lijst van aan vullende delicten maakte de Of ficier van Justitie het jaar op één week na vol. In oktober 1977 verliet de mon teur zijn ouderlijke woning na een woordenwisseling met zijn ouders over zijn dronkenschap. Na eerst in Lisse een aantal ruiten te hebben ingeslagen, poogde hij brand te stichten in een garagebedrijf. Uit verschil lende olietanks liet hij olie op de vloer lopen om het vervol gens aan te steken. De poging mislukte echter omdat de olie geen vlam vatte door gebrek aan zuurstof en hitte. In een nabijgelegen schoolgebouw sloeg hij toen een ruit in en stichtte brand in de keuken van het gebouw. De keuken brandde geheel uit en ook werd aanzien lijke schade aangericht in de hal. Mede door de roetontwikke- ling is de totale schade opgelo pen tot 100.000 gulden. Pyromaan De Lissese politie wilde de au tomonteur diezelfde dag nog ar resteren, maar viste achter het net. Enkele dagen later werd hij door de Spoorwegrecherche gearresteerd op het station in Utrech. De Lissese politie meende met de arrestatie een eind te hebben gemaakt aan de aktiviteiten van de pyromaan die vorig jaar opereerde in Lis se. Niets bleek minder waar want al gauw werd duidelijk dat de monteur alleen verant woordelijk was voor de laatste brand in de school aan de Broekweg. President van de rechtbank, mr. H. J. M. Cokart toonde zich verbaasd over een psychiatrisch rapport waarin gesteld werd „dat de monteur volledig toere keningsvatbaar is en aansprake lijk gesteld kan worden voor zijn daden". De deskundige con cludeerde in zijn rapport dat er zijns inziens geen kans bestaat dat de verdachte zijn levens wandel wijzigt. De monteur ver- gehouden zitting dat hij inzag „dat het zo niet langer kon" Een woordvoerdster van het consultatiebureau voor Alcohol en Drugs had nog wel hoop. „Hij wil zijn straf graag uitzit ten en zal tijdens zijn detentie wel meewerken aan de door ons voorgestelde therapie. We kun nen hem helpen om zijn alcohol problemen op te lossen, maar alleen op vrijwillige basis". De Officier van Justitie betrok de poging tot brandstichting in het Lissense garagebedrijf niet bij de straftoemeting. „Onder deze omstandigheden was het onmogelijk om de olie te doen ontvlammen. Het is dus geen werkelijke poging tot brand stichting. Een ernstige zaak blijft het wel, want de eigenaar van het bedrijf blijft zitten met een schade van 3.000 gulden die niet op de verdachte verhaald kan worden", aldus mr. Rem merts De Vries. Indruk ,,In de straftoemeting wil ik wel betrekken dat de verdachte de ernst van zijn daden goed moet inzien. In de rapporten van des kundigen komt hij onverschillig over en zelfs tijdens deze rechts zitting krijg ik de indruk dat verdachte zich niet goed reali seert wat hij heeft aangericht". Raadsman mr. G. Bessels schil derde uitvoerig het karakter van de monteur. „Verdachte is een vrijbuiter en laat zich moei lijk in structuren dwingen Over het algemeen is dit een goede karaktertrek. Thuis en op het werk liep het echter spaak en nu is hij enigszins tot inkeer gekomen. We moeten hem dan ook de kans geven om zijn eigen identiteit te vinden en een bete re levenswandel te kiezen. Mr. Bessels vroeg vrijspraak voor de ten laste gelegde brandstich ting. „De Officier hanteert het strafrechtsartikel waarin sprake is van opzet. Mijn cliënt was echter onder invloed van sterke drank toen hij de brand stichtte. In het algemeen wordt aangeno men dat dronkenschap geen op zet uitsluit omdat men geacht wordt vrijwillig onder invloed van sterke drank te zijn. Aange zien mijn cliënt te kampen heeft met een drank-probleem, hij wil het woord verslaving niet horen, ben ik van mening dat hier geen sprake is van vrijwillige dron kenschap en dus opzettelijke brandstichting", aldus mr. Bes sels. Uitspraak over 14 dagen. I Alphen/Den Haag Op de leef- tijd van deze verdachte zou zij beter kunnen weten," conclu deerde de officier van justitie bij de Haagse politierechter. Het ging over een 65-jarige huis vrouw uit Alphen aan de Rijn die winkeldiefstallen had ge pleegd. Zij was daarbij geassis teerd door een 45-jarige huis vrouw eveneens uit Alphen aan In de door het tweetal„bezoch- te" warenhuizen in haar woon- meer een doos kleedjes, twee slopen, een hoeslaken, pakjes roomboter, blikje zalm en een douchekop zonder betaling mee te nemen; dit wat de oudste verdachte betreft. De ander had het voorzien onder meer op een rookworst, stropdas, dames schoenen, bekertje, blikje gar nalen en zalm. Het vonnis werd voor ieder van de verdachten 200 gulden boete. „En een volgend maal gevange nisstraf, waarschuwde de Bateson niet kennen. Welnu, deze „grand old lady", die over een maand 70 jaar wordt is door haar soeverein, konin gin Elizabeth II, verheven tot MBE, Member of the British Empire ofwel Lid van het Brit se Rijk. In februari gaat Molly met een aantal andere onder scheiden Britse onderdanen die allemaal voorkomen op de New Year Honours List (een lintjesregen die tweemaal per jaar boven de Britse eilanden neerstroomt) naar Bucking ham Palace om door de konin gin officieel „bevestigd" te worden. Aldus verneem ik van mijn collega-journalist John Parsons, voorzitter van het Oxfordse comité dat de link met Leiden instandhoudt. Vijftig jaar lang heeft miss Bateson zwemles gegeven aan de Oxfordse schooljeugd in het zwembad van Temple Cowley. Het gebeurde weleen- s.dat ze duizend zwemmertjes per week had. Nog steeds geeft energieke Molly zwemles aan gehandicapte kinderen en examineert ze mensen die een diploma willen halen voor wat je de „reddingsbrigade" kunt noemen. Binnen het Oxford- Leiden verband is Molly Bate son vanaf de oprichting pen ningmeester; dankzij haar ac tieve inzet is de „link" thans een van de oudste en stevigste jumelages in Europa. Molly's zus Grace Hallam kreeg twee jaar geleden al de MBE en nu hoopt men, dat de tweede zus, Ivy Perkins, die ook op het caritatieve vlak nog. steeds werkzaam is, eens voor de hattrick zal zorgen. Het huisje staat te kijk als een „originele buitensauna" - bij een toenemende interesse voor tuinrecreatie (zonnen, zwem men, barbecuen en andere be zigheden voor degenen die een behoorlijke welvaarts-steek hebben opgelopen) ook te ge bruiken als blokhut, tuinhuisje of schuur. Naar mijn weten is saunaaien niet buitensporig riskant, maar toch heet dit goed-Finse ontwerp „Lemmik- ki", wat „vergeet mij niet" wil zeggen. Zoiets als „waar is pappa?"; „nou, die is drie uur geleden naar onze buitensauna gegaan..." Recreatie-nieuwkomer in deze omgeving „Lemmikki" is, uite raard, leverbaar als bouwpak- Langs de Leidse Hoge Rijndijk staat in de tuin van een bedrijf dat op sa nitair drijft, een aardig schuurtje (niet een schild wachthuisje, of „schilders- huisje", zoals een infor mant die voor militaire dienst werd afgekeurd me wilde wijsmaken). „Man", zei hij, daar staat zo'n ge val waarin vroeger een sol daat op wacht stond". Maar nee hoor, in zo'n luxe blokhut heb ik nog nooit mijn twee uur op-twee uur af-periode gesleten. Niette min vroeg ik me af wat dat blankhouten bouwseltje nu deed in de sfeer van die loodgieterswereld. Wel, het bleek een spaarpot voor de commercie te zijn. Uitge kookte linkmiegels op het gebied van saunavertier hebben ondekt, dat je deze dampende gezondheids zorg ook in ons koude en regenachtige landje in de tuin kunt onderhouden. ket ten behoeve van gezond heid en recreatie in eigen tuin, geschikt voor één tot vier per sonen. Het water kan er sissen en verdampen op elektrische elementen en als er geen lei ding door de tuin loopt kan men zich bedienen van een houtgestookte oven. De mees ten van ons zullen nu nog wachten op een tuin die groot genoeg is om een sauna tussen de petunia's te bouwen. Toch vraag ik me weieens af: wat hebben mijn ouders ondenk baar veel moeten missen. Aardig nieuws voor de vele honderden ik mag wel zeg gen, dat het in de loop van de 31 jaar dat de over-en-weer- contacten bestaan, het er wel duizenden zijn die nauw betrokken zijn geweest bij de sportieve en culturele uitwisse lingen tussen de tweelingste den Leiden en Oxford. Slechts weinigen van hen zullen de vitale en witgrijze dame Molly

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5