■n® Beroep bij Kroon n verkeers maatregelen in Pancras-West Falend beleid veroorzaakt opheffing Culturele Raad bewoners protesteren tegen «opengraven van lange mare - Comité steunt onderhandelingen met ministerie Thea ter-retoriek Schiller verouderd Het Leids Volkshuis organiseert zondag 15 januari een daverende „Popsessie", dat in drie verschillende gedeelten wordt gehouden. Aan het optreden geven 15 muzikanten hun medewerking. De totale bezetting van de groep Touchwood zal in afzonderlijke formaties het popgebeuren ondersteu nen. Het evenement vindt 's avonds vanaf negen uur plaats in het jongenscentrum Stats aan de Apothekersdijk 33. De entree is gratis. Lord's Folks Hongerengroep „The Lord's Folks" verzorgt zaterdag 14 januari een eucharistieviering in de Herensingelkerk. De viering, waarin pastor J. Severings voorgaat, begint om zeven uur. Het thema van de dienst is „Samen Bouwen". Creatieve cursussen De Stichting Kik organiseert ook dit jaar weer een groot aantal cursussen in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 ingang Haze winds teeg. Opgave en gelijktijdige betaling dienen te geschieden aan het bureau van K O, Oude Vest 45, tel. 141141. Op de prijzen van de cursussen, die variëren van 40 tot 120 gulden is aanmerkelijke korting te verkrijgen voor 65+ (25%) en voor mensen onder de 21 jaar (20%). Voor nadere inlichtingen kan men ook bij K O terecht. Het gaat om de cursussen Etsen, Fotograferen, Yoga, Spinnen en Eenvoudig Weven, Edelstenen Slijpen, Lithografie, Ex pressie en Communicatie, Algehele Schoonheidsverzorging, Fietsenmaken en Iedere kleding maken. Galerie De Poort Galerie de Poort aan de Herensteeg 11 exposeert van 10 januari tot en met 4 februari romantische schilderijen, het gaat om Olieverfschilderijen, Aquarellen, Pastellen, Etsen en Tekeningen van uiteenlopende kunstenaars. Galerie de Poort is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 13-17 uur, donderdagavond ook van 19-21 uur en zondag van 14 tot 17 uur. Eerste paal Wethouder D. T esse laar slaat woensdag 18 januari de eerste paal voor het overdekte zwembad aan de Boshuizerlaan. De officiële handeling wordt om twee uur verricht, daarna is er een bijeenkomst in de kantine van de Vijf Meihal. Universiteitssecretaris Dr. D. P. den Os is met ingang van 1 juni 1978 benoemd tot secretaris van de Leidse Universiteit. Hij volgt in deze functie mr. N. F. Hofstee op, die met pensioen gaat. De heer Den Os was van 1958 tot 1964 werkzaam als docent in de anorganische en fysische chemie aan de Hogere Technische School in Dordrecht. In dat jaar werd hij benoemd tot wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de subfaculteit der scheikunde. Vanaf 1969 is de heer Den Os verbonden aan de Koninklijke Nederlandse Chemische Ver eniging als secretaris. Sinds 1970 is hij tevens voorzitter van de ministeriële commissie modernisering leerplan schei kunde en sinds 1975 lid van de bestuursraad van de stichting voor de leerplanontwikkeling. LEIDEN De Duitse acht- tiendëeeuwse toneelschrijver en kunsttheoreticus Friedrich Schiller mag zich momenteel verheugen op een ongewone belangstelling. Vereden jaar speelde de Haagse Comedie „Maria Stuart" en dit seizoen heeft Globe „De Rovers" en het Publiekstheater „List en Liefde" („Kabale und Liebe") op de speellijst staan. Beide laatste stukken waren in Leiden te zien („List en Lief de" gisteravond in de Schouw burg) en toonden dat Schillers drama's slechts in historisch theater-retoriek nog boeiend zijn. Maar daar heeft de nor male theaterbezoeker geen boodschap aan. Het historisch interessante aan Schiller is zijn revolutionaire positie in zijn eeuw. Nog voor de Franse revolutie schrijft hij toneelstukken, waarin de stan denmaatschappij moet wijken voor het ware liefdesgevoel, waarin echte zuiverheid en deugd boven eer en aanzien worden gesteld, en waarin de corrupte en valse wereld van de tyranniek geregeerde vor stendommen, opgebouwd en in stand gehouden door de vaders, door de zoons genade loos worden onmaskerd. Maar nog niet vernietigd in de reali teit. Daarvoor is de jeugd nog niet sterk genoeg. Op het toneel gaat al dat acht tiende eeuwse modernisme echter gepaard met een thea- ter-rethoriek die met name op het dramatisch hoogtepunt voor de twintigste eeuwse toe schouwer niet meer aanvaard- Kabale und Liebe eindigt met een veel te lang aangehouden dubbele zelfmoord van twee geliefden. Daarmee was ook het Publiekstheater niet ontko men aan de overdosis drama tiek van de Duitse toneelver- nieuwer. Ondanks de voor beeldige poging tot stilering en ïronisering. Zo viel de door Eric Schneider gergiseerde voorstelling uitéén in nu eens een parodie op zichzelf, dan weer een afstandelijke adapta tie van het stuk, maar tenslot te kregen over-emotionele theaterhandelingen toch nog de overhand. T VRIJDAG 13 JANUARI 1978 LEIDSE COURANT NA 2i (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Ze knijpen me de keel dicht. Ze doen alles om me kapot te krijgen. Ik ben de gemeente op veel punten ter -wille geweest. Alles wat ik terug krijg is stank voor dank". Autoverhuurder Blonk is woedend. Met een rood hoofd verteld hij dat hij de gelijkgekleur de streken van zijn grote opponent, wethouder Waal spuugzat is. „Mijn geduld is op", zegt Blonk. „Ze moeten het nu maar eens weten dat ik ook uit een ander vaatje kan tappen." Nicolaas George Blonk is deze week in beroep gegaan bij de Kroon tegen de door de gemeen- le afgekondigde verkeersmaatregelenen in Pancras-West. Maatregelen die Blonks autover huurbedrijf aan de Nieuwstraat zo goed als onbereikbaar gaan maken, hetgeen de toen al tanende bedrijfsresultaten alleen nog maar verder zal doen verslechteren. „In vier jaar tijd is een vermindering van m'n bedrijfsresul taat met 400% bepaald geen kleinigheid", zegt Blonk, die er op wijst dat de werkgelegenheid van zijn 35 personeelsleden in het geding komt. Blonk wil via de Kroon alsnog de afgekondigde verkeersmaatregelen voor Pancras-West laten vernietigen. „Ze zijn alleen maar nadelig voor de verkeersveiligheid en maken bovendien dat een economisch verantwoorde exploitatie van m'n hele bedrijf hier aan de Nieuwstraat onmo gelijk wordt. De gemeente had nooit in redelijk heid tot dergelijke maatregelenen kunnen ko men", zegt de autoverhuurder. De verkeers maatregelen in Pancras-West vindt Blonk het zoveelste staaltje van worgende activiteiten van het stadhuis. „Ze hebben de aan- en afvoerwe- gen aan de Haarlemmerstraat afgenomen (ook hier had Blonk destijds een bedrijf), hetzelfde geldt voor de Narmstraat (taxibedrijf Kerkhof is ook van Blonk) en voor het Kort Galgewater (ook de Calex is eigendom van de heer Blonk). De grond aan de Nieuwstraat bij de Hoogland se Kerk, waar ik ook m'n benzinepompen heb staan, mag ik niet voor m'n bedrijf gebruiken en nu willen ze ook nog eens de aan- en afvoerwegen naar m'n bedrijf hier tot een chaos maken", verzucht hij. De verkeersmaat regelen willen namelijk de Nieuwstraat afslui ten voor autoverkeer in de richting van de Hooigracht. Nu is hier nog van tweerichtingver- keer sprake, maar omdat de Nieuwstraat nogal vaak verstopt raakt, wilde het gemeentebestuur de verkeerscirculatie in dit deel van Pancras- West wijzigen. Volgens Blonk was de chaos echter ook effectief bestreden als de gemeente de parkeerovertreders hard had aangepakt. Alternatief Blonk had er allemaal niet zo'n drukte van gemaakt als hij van de gemeente een alternatief voor zijn bedrijf aan de Nieuwstraat gesteld had gekregen. Sinds het einde van de zestiger' jaren lopen de bedrijfsresultaten terug, maar de grootste klap kreeg Blonk de laatste vier jaar onder het bewind van wethouder Waal. Ondanks het feit dat Blonk herhaalde malen de wens te kennen gaf de Nieuwstraat te verlaten als de gemeente hem een alternatieve vestigingsplaats bood, is het hier nimmer van gekomen. „Ook al hebben de raadsleden de wethouder nog zo vaak gemaand om met mij aan tafel te gaan zitten en een oplossing te bereiken". Dit soort dingen worden dan toegezegd en Jourr, Cy Jourr. agazin Van een onzer verslaggevers EIDEN/Zoeterwoude Om druk uit te oefenen de onderhandelingen met het ministerie van fconomische Zaken over financiële steun voor de oninklijke Nederlandse Grofsmederij (KNG) be legt het comité voor het behoud van de werkgele- teJten eenheid bij de Grofsmederij maandagavond een lemonstratieve bijeenkomst in het Leids Volks huis aan de Apothekersdijk. I Dp maandag en dinsdag vinden namelijk de on derhandelingen met het ministerie plaats om de 2,5 miljoen gulden los te krijgen, die de KNG nodig heeft om uit de financiële moeilijkheden te komen. Dit bedrag stemt overeen met het vorig sche Zaken dat een van de laatste voorwaarden van de werkgelegenheid bij de Grofsmederij, dat jaar geleden verlies dat, zoals bekend ook al het voor een continuering van de Grofsmederij, waar al eerder van zich liet spreken door handtekenin- ontslag van 60 werknemers van de KNG nodig maakte. Weliswaar werden begin deze maand de besprekingen met het Haagse bedrijf Escher over het overnemen van de fabricage van hoge drukva ten met succes afgerond, waardoor de KNG een uitbreiding van haar productiepakket zag gereali seerd, maar deze injectie kon het ontslag van de nu nog 100 mensen werken, moet vervullen. genacties en de aanbieding van een petitie aan de Uit de inmiddels vrijwel lege pot met gelden voor directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, wil de ondersteuning van bedrijven die in moeilijkhe- middels de manifestatie in het Volkshuis een den verkeren zal de KNG nog 2,5 miljoen toege- laatste poging doen aan het continueren van de zegd moeten krijgen. Volgens directie en vakbon- werkgelegenheid bij de KNG een bijdrage te leve- den is deze steun een absolute voorwaarde voor ren. De manifestatie begint om 20.00 uur, de entree het slagen van het continueringsplan, waarvan ook is één gulden. Gemeente knijpt me de keel dicht" De grond aan de Nieuwstraat, waar op deze foto nog auto's gestald konden worden, is nu afgesloten. De benzinepompen van Blonk staan er nog, maar een klant kan er nauwelijks meer komen. vervolgens aan de laars gelapt. Grondzaken (een onderdeel van de afdeling SVG van de gemeente-red) maakt de ene blunder na de andere, maar m'n bedrijf wordt de nek omge draaid zonder dat er taal nog teken komt over de aanbieding van een andere plaats", stelt Blonk. Waal en Van Aken hebben hem wel eens een stukje grond aangeboden op het industrie terrein De Waard, maar volgens Blonk is zijn bedrijf binnenstadsgebonden en kan hij onmo gelijk zo excentrisch gaan zitten. Zelf zou hij in het verleden al meermalen alternatieve plaat sen hebben benoemd, maar de gemeente is daar nimmer op in gegaan. In dit verband wijst Blonk op het Schuttersveld, Ir. Driessenplein, en de hoek van de Morssingel/Stationsweg. Ook is Blonk in onderhandeling geweest om de voormalige Koningskerk aan de Willem de Zwijgerlaan te kopen. Tot op heden strandden al zijn pogingen, volgens hem door de tegen werking van het stadhuis. „Als wethouder Kret (de CDA-voorvanger van Waal, nu burgemees ter van Sassenheim-red) was blijven zitten, had ik allang aan de gemeente verkocht", zegt Blonk. „Maar met Waal kan je geen zaken doen: als je die man een hand geeft moet je wel je vingers nakijken om te zien of je ze allemaal nog hebt. RAADSLID HOPPENER TEGEN WETHOUDER OOSTERMAN Lange Mare De projectgroep is onzorgvuldig in het voorstel tot het opengraven", menen omwonenden rsp»'Leiden Bewoners van de Lange Mare miljoen gulden beloofd. Vorige week is even- er enkelen zijn die in Leiden studeren en Lange v Euro^ hebben, de handen ineengeslagen in de strijd tegen de plannen de Lange en Stille 'él bekend geworden dat de huidige minis- #v UM11V ?r van Volkshuisvesting, Beelaert van Blo- Mare weer open te graven. Onlangs is een kland het bedrag heeft teruggedraaid naar stellen de bewoners van de Lange Mare voorlopig aktiecomité opgericht dat zich 23 miljoen. Hierdoor is de uitvoering van het onder meer dat de Mare goed leefbaar ,c plan op losse schroeven komen te staan. De bewoners van de Lange Mare zijn daar I/Y»H u|i(cui:iii uai li ti 94 ..,Jvert v°or het behoud van de Mare koft 7^n bu'dige vorm. -Sra ?°als wij reeds eerder meldden zouden (S) D steeds meer stemmen opgaan om de Mare niet rouwig om. Zij verwijten de project- weer open te graven. Het plan is vorig jaar 8roeP Maredorp dat zij zeer onzorgvuldig te te berde gebracht door de projectgroep Ma- werk ls 8eeaan b»J de enquête die is gehou- I redorp en overgenomen door de gemeente den om de mening van de bewoners ten 9i De kosten van het karwei zijn geraamd op aanzien van het weer opengraven van de ongeveer 4.5 miljoen gulden. Het Leids ge- Lange en Stille Mare te peilen. Het aktieco- 30 (I ,meentebestuur wilde de kosten bestrijden mitê heeft eveneens een enquête gehouden, „et* uit de rijksbijdrage uit de stadsvernieuwing- Slechts vijf bewoners waren voor openleg- inac spot, door staatssecretaris Schaeffer is Lei- g|n£ van de Lange en Stille Mare. Hierbij .301 den een jaar geleden een bijdrage van 51,9 tekent het aktiecomité aan dat van die vijf dat zij aantrekkelijker gemaakt kan v den met wat groenvoorzieningen. Tevens wijzen de bewoners erop dat het openleggen van de Mare voor de Winkelstand op onover komelijke bezwaren stuit. Tenslotte noemt het aktiecomité het a-sociaal 4.5 miljoen gulden te willen besteden aan de openleg ging van de Mare, terwijl er nog zoveel zaken in Leiden aan te pakken zijn. „Het bedrag dient te worden besteed aan de ernstige verkrotting in Maredorp en aan de rehabilitatie van de wijk", aldus het aktieco- LEIDEN „U hebt ernstig gefaald wat betreft uw beleid ten aanzien van de Cultu rele Raad. Als PvdA-raadslid spijt het me te moeten zeggen dat het college, dat voor een zeer groot deel uit mijn partijgenoten is samengesteld, gezien dit praeadvies met betrekking tot de toekomst van de Culture le Raad de structurele fouten die zij ge maakt heeft niet inziet". Deze kritiek werd gisteravond tijdens de commissie Cultuur/Gezondheidszorg door het PvdA-raadslid Höppener (tevens voorzit ter van de Culturele Raad), uitgestort over het hoofd van de wethouder Cultuur, de heer B. D. Oosterman. Zoals bekend hebben de leden van de Culturele Raad - de Culture le Raad is een gemeentelijk orgaan dat een adviserende alsmede een enigszins besturen de taak had inzake culturele zaken - enige tijd geleden hun ontslag ingediend. Aanlei ding tot het indienen van het ontslag was het besluit van het college om de begroting- spost „stimulering plaatselijk amateurisme" van de Culturele Raad naar de Volksuniver siteit K&O over te hevelen. De oorzaak lag veel dieper. De leden van de Culturele Raad verweten het Leidse college al jaren onvol doende aandacht te besteden aan de door hen gegeven adviezen. De discussie spitste zich gisteren toe op het voorliggende praeadvies van het college waarin de eventuele toekomst van de Cultu rele Raad aan bod komt. Het-college advi seert de gemeenteraad om in het besluit van de Culturele Raad om het bijltje erbij neer te leggen te berusten en vraagt de gemeente raad verder er mee akkoord te gaan dat het college de taken van de Culturele Raad overneemt en tegelijkertijd het personeel onder haar hoede neemt. De commissieleden waren gisteren echter unaniem de mening toegedaan dat de Cultu rele Raad moet worden opgeheven en ver zochten de wethouder het praeadvies in die trant te wijzigen. „Ik ben boos en teleurge steld. Ik vind dat de Culturele Raad zonder meer moet worden opgeheven en ik hoop dat het college iets van haar fouten geleerd heeft", aldus het PPR-raadslid F. van Oos ten. Het CDA-raadslid De Geus vroeg zich af hoe het mogelijk was dat de onvrede die er bij de Culturele Raad bestond zo lang verborgen bleef voor de commissieleden. „Leiden kan zich blijkbaar niet meer permit teren nog adviesQrganen te hebben. De Cul turele Raad kan dus beter opgeheven wor den", was de wrange conclusie van het WD-raadslid Schoute. De heer Oosterman toonde zich een felle tegenstander van opheffing van de Culturele Raad. „Het staat nog lang niet vast of de reorganisatie van de Culturele Sector wel doorgaat. Als dat niet gebeurt zouden we weer helemaal opnieuw moeten beginnen, en daarom houd ik de Culturele Raad voorlo pig liever nog even in stand", aldus de heer Oosterman. De wethouder verklaarde de hele zaak eerst nog eens te willen overwegen' alvorens met een mogelijk gewijzigd advies terug te komen. »*<WOOR BEHOUD WERKGELEGENHEID GROFSMEDERIJ

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3