Zwartkruis verheugd over topplaatsing Nederland Korts j no j ontmoet nu hielenlikker van regime^ Offers van Peter Post in Rotterdamse Zesdaagse Vijf spelers voortijdig terug naar Canada 3RANJETEAM SPEELT DRIEMAAL IN MENDOZA Gele kaarten van voor WK ongeldig René Pijnen stelt eisen 978BKORT_ LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 JANUARI 1978 PAGINA 13 iUENOS AIRES Na en vergadering, die vijf ur duurde, heeft het or- inisatiecomité van het wereldkampioenschap oetbal volgens een he cht van Reuter Neder- nd toch geplaatst als van de aanvoerders an de vier groepen. Ne erland leidt groep vier, aarvan de wedstrijden illen plaatsvinden in endoza, een stad in de westelijke Andes op een 'stand van meer dan uizend kilometer van de rgentijnse hoofdstad uenos Aires. Het Britse ersbureau kreeg het he cht van de voorzitter an de Zuidamerikaanse letbalbond Teofilo Sali- as. De strijd om de aatsing in groep vier ng tussen Italië en Ne erland. Italië, dat graag Mendoza had willen welen, is overgeheveld groep een, die rordt aangevoerd door rgentinië. De wedstrij- en van deze groep vin- en plaats in Buenos Ai- BUENOS AIRES Naast de aanwijzing van lijstaanvoerders en het opstellen van de loting scriteria heeft het organisatiecomité van de FIFA zich in Buenos Aires ook nog met andere zaken beziggehouden. Zo zullen de spelers, die voor het nationale team geschorst zijn, tijdens de finaleronde in Argentinië hun straf blijven uitzitten. Daartegenover staat, dat waarschuwingen en gele kaarten, eerder uitgedeeld in landenontmoetingen, in Argentinië niet meetellen. De FIFA besloot hiertoe om bevoordeling van West-Duitsland en Argentinië die niet aan de kwalificatie wedstrijden hebben deelgenomen, te voorkomen. Tevens kwam de FIFA tot het besluit de stadions in de week van 15 tot 22 mei aan een laatste onderzoek te onderwerpen. Men kwam nog niet tot een accoord over de strafmaatregelen tegen dopinggebruik. De FIFA bestuurt nog de aanbevelin gen van de anti-dopingcommissie, die voorstellen heeft ge daan, die gebaseerd zijn op een keuzemogelijkheid uit een waarschuwing, puntverlies of uitsluiting al naar gelang de ernst van het geval. Argentinië heeft een fair play cup ter beschikking gesteld voor het meest sportieve elftal. deze ontwikkeling. „Ik had er na alle tegenstrijdige berichtge ving van de laatste dagen niet (meer op gerekend", gaf hij in zijn eerste conjmentaar te ken nen. „Wij zijn er in de voorbe reiding van uit gegaan, dat wij in Mendoza zullen spelen. Daar hebben wij onze hotelaccommo datie gereserveerd. Plaatsing als nummer een betekent dat wij alle drie wedstrijden in Mendo za zullen spelen. En dat is een geweldig voordeel. De nummer twee speelt namelijk maar een wedstrijd in Mendoza en twee in Cordoba, waar nauwelijks goe de hotels te vinden zijn. Dat zou voor ons problemen hebben op geleverd. Want wat is wijsheid? Hadden we op de wedstrijdag moeten gaan vliegen of hadden wij de gok moeten nemen om toch onze verhuizing naar een hotel van veel minder allure in Cordoba te regelen? Ik ben blij dat wij van deze moeilijke be slissing af zijn". Bekend Naast Nederland zijn ook de overige groep-aanvoerders be kend. Argentinië voert groep een aan, Italië is hierin als tweede geplaatst. West-Duits land, de huidige wereldkam pioen, is lijstaanvoerder in groep twee en Brazilië in groep Het uit zestien man bestaande organisatiecomité heeft de vol gende criteria gesteld voor de officiële loting, die zaterdag in Buenos Aires gehouden wordt: 1. Italië is in groep een als tweede geplaatst; 2. De overige drie sterkste Euro pese landen, Schotland, Spanje en Polen, loten om de tweede positie in de groepen twee, drie 3. De twee resterende Zuidame rikaanse landen, Peru en Mexi co, loten om de derde plaats in groep twee en vier; 4. Hongarije en Zweden loten om de derde plaats in groep een en drie. 5. Iran, Tunesië, Oostenrijk en Frankrijk loten om de vierde positie in de groepen een t/m Met deze oplossing is Polen „geofferd" voor de Italiaanse belangen. De Polen hadden door hun derde plaats op het laatste WK-toernooi in West- Duitsland recht op plaatsing als nummer twee in groep een. Het organisatiecomité heeft echter tweevoudig wereldkampioen Italië deze positie toebedeeld. De locaties, waar de groepswed strijden zich zullen afspelen zijn als volgt: Groep Een: Buenos Aires/Mar del Plata. Argentinië speelt alle drie wedstrijden in Buenos Ai res. Italië speelt twee wedstrij den in Mar del Plata (400 km van Buenos Aires) en een in Buenos Aires; Groep Twee: Cordoba/Rosario/- Buenos Aires. Titelhouder West- Duitsland de openingswedstrijd in Buenos Aires en de volgende twee wedstrijden in Cordoba, een industrie-stad 710 km ten noordwesten van Buenos Aires. De nummer twee van deze pou le verblijft twee wedstrijden in Rosario en een in Cordoba; Groep Drie: Mar del Plata/Bue- nos Aires. Brazilië komt alle drie duels in Mar del Plata uit De nummer twee speelt twee keer in Buenos Aires en een keer in Mar del Plata; Groep Vier: Mendoza/Cordoba. Jan Zwartkruis ziet al grote voordeel van de eerste plaats in een poule dat er niet gereisd behoeft te worden van Mendoza naar Cordoba Nederland speelt alle drie ont moetingen in Mendoza. De num mer twee speelt twee keer in Cordoba en eenmaal in Mendo- Door de toewijzing van het lijst aanvoerderschap in groep vier zal het Nederlands elftal op 3, 7 en 11 juni in Mendoza aantre- Verbaasd Jan Zwartkruis was verbaasd over de te hanteren lotingscri teria. „Frankrijk en Oostenrijk, zijn ongelooflijk laag ingedeeld. Ik heb Frankrijk tegen Bulga rije aan het werk gezien en ervaren dat het Franse team voor elke tegenstander een ge vaar betekent. Ook Oostenrijk sla ik niet lager aan, dan bij voorbeeld Hongarije en Zwe den, die een trapje hoger ge plaatst zijn". Over zijn keuze omtrent de be zetting van de tweede plaats in groep vier aarzelde Zwartkruis geen moment. „Spanje, zonder meer. Tegen technisch verfijnde teams speelt het Nederlands elf tal altijd op zijn best". Schot land zag de assistent-bonds- coach als de zwaarste tegenstan der. „De Schotten komen door hun geweldige fysieke kracht en door hun ruw aandoende spel in een toernooi altijd uitstekend tot hun recht. Als tegenstander heb je enorm veel moeite hun speelwijze te ontregelen. Neen, van drie mogelijkheden is Schotland het minst aantrekke lijk, dan nog liever Polen. Dat ook een klasse-elftal op de been brengt. Maar onze kennis van het Poolse voetbal is door de jaren heen zo groot geworden, dat wij ons op een dergelijk duel altijd goed kunnen voorbe reiden". Op de vraag over de gun stigste poule-indeling had Zwartkruis zijn antwoord ook bijzonder snel klaar. „Nederland, Spanje, Peru en Iran. Dan hebben wij een uitstekende kans op een van de twee plaatsen, die recht geven op verde re deelneming". Bakker (NAC) duel straf voorwaardelijk DEN HAAG De enige speler uit de eredivisie die door de tuchtcommissie van de KNVB gisteren werd gestraft is Ad Bakker van NAC. Bakker, die afgelopen zaterdag in de wed strijd tegen PSV tegen een gele kaart opliep, kreeg een wed strijd voorwaardelijk proeftijd een jaar) en een boete van 250 gulden. Lotto/toto DEN HAAG De eerste lotto van het nieuwe jaar heeft één winnaar opgeleverd voor de hoofdprijs. Het totale prijzen- bedrag bedroeg 1.778.911,08 gul den, waarvan de enige winnaar van de eerste prijs bruto 666.666,67 gulden ontvangt. In de eerste toto van 1978 waren dertig deelnemers, die alle resul- 'taten juist hadden voorspeld. Zij ontvangen ieder bruto 4.220,30 gulden. De resultaten van lotto en toto 1 zijn: Lotto: De inleg bedroeg 3.465.457,00 gulden en er was een prijzenpot van 1.778.911,08 gulden. De uit keringen zijn: Eerste prijs: één winnaar, die bruto 666.666,67 ontvangt. Tweede prijs: zeven winnaars, die ieder bruto 2315,60 ontvangen. Derde prijs: 378 winnaars, die elk 653,20 ontvangen. Vierde prijs: 14736 winnaars, uitkering zï/,&$. Vijfde prijs: 13235 win naars, uitkering eveneens zÏ/.&S. Toto: De inleg bedroeg 666.364,00 gul den, het aantal winnaars was 8.629 en er was 316.522,90 gul den aan prijzengeld beschik baar. De prijzenpot is als volgt verdeeld: Eerste prijs: 30 win naars, per foutloze kolom: 4.220,30 bruto. Tweede prijs: 712 winnaars, ieder 11,10. Der de prijs: 7.887 winnaars, uitke ring 14,00. im van Deventer baarde eerste ronde opzien )or in slechts tien beurten rekenen met de als mshebber beschouwde an der Smissen an Deventer erde ilaats YCHEN Na de eerste dag het Nederlandse biljartv- impioenschap anker kader '2 in Wychen hebben alle deel- imers een winst- en een ver spartij op hun conto staan, hrist van der Smissen heeft 'enwel het beste gemiddelde bezet daardoor de eerste aats. Wim van Deventer uit n Haag, die .van der Smissen de eerste roride verrassend Ersloeg in tien beurten, maar larna verloor van Havermans, derde. itslagen: (eerste ronde)- Wim van Wnter (Den Haag)-Christ van der mssen (St. Willebrord) 300-212 (10 urten); Willy- Steures (Nijmegen)- isBongers (Nijmegen) 300-228 (21); DU1S Havermans (Zundert)-Jean Ksems (Cadier en Keer) 195-300 9j: Ben Velthuis (01denzaal)-Hans Wink (Groenlo) 300-283 (15); (twee- ronde)- v.d. Sipissen-Steures 300- (2); Bessems-Vultink 253-300 (7); Pyermans-Van Deventer 300-146 Bongers-Velthuis 300-106 (9). land): 1 v.d. Smissen 2-42.66; 2 "hink 2-27.76; 3 v. Deventer 2-22.30: Bessems 2-22.12, 5 Bongers 2-17 60; Havermans 2-17.06; 7 Velthuis '691; 8 Steures 2-16.39. toksfinales in Dordrecht [0RDRECHT Op de laatste v°n^ van de Zuidhollandse "^kampioenschappen, maan- aj> 16 januari in het nieuwe OKScentrum van Bouwlust in warecht in de Edisonstraat 'OojTOalig DSW-gebouw), wor- n '°ater finales gebokst. [r zijn zeven eindstrijden in de A-klasse BELGRADO Viktor Kortsjnoj is de uitdager van de wereldkampioen schaken Anatoli Karpov. Door gistermiddag de af gebroken, achttiende par tij in winst om te zetten werd Kortsjnoj met 10 1/2 punt winnaar van de tweekamp met Spasski, die op 7 1/2 punt bleef staan. D'e voortzetting van de achttiende partij duurde nauwelijks dertig seconden. De met wit spelende Spasski had met zijn 41e zet, die hij onder couvert had afge geven, de slechtst denk bare voortgang gekozen: 41. dc4-dc3. Onmiddellijk nadat scheidsrechter Ka- zic de zet op het bord had uitgevoerd, gaf Spasski op. Zonder zijn tegenstander te felicite ren verliet de Rus het strijdtoneel. „Ik heb nog nooit zo'n match gespeeld in mijn hele leven", verzuchtte Kortsjnoj. „Nog nooit ben ik zo nerveus geweest. Wat het schaken betreft, over klaste ik Spasski. Maar ik ver loor de psychologische oorlog voering." Voor de 46-jarige uit geweken Russische grootmees ter breekt nu het moment aan, waarvoor hij anderhalf jaar heeft geploeterd: de directe con frontatie met Anatoli Karpov, in zijn ogen de verpersoonlijking van alle slechtheden, die hij het Russische systeem aanwrijft. „Een hielenlikker van het regi me", zo noemt hij de 20 jaar jongere Karpov. „Een speler van bescheiden kwaliteiten. Maar wel een die elk jaar iets heeft bijgeleerd en daarom niet onderschat moet worden." Reeds vier jaar geleden zaten Kortsjnoj en Karpov tegenover elkaar. In de finale van het kan didatentoernooi in Moskou. Kar pov won destijds met 12 1/2—11 12 en kreeg een half jaar later de wereldtitel thuisgestuurd, omdat Bobby Fischer het niet eens was met de voorwaarden waaronder de tweekamp om de titel zou dienen te worden ge- Boris Spasski kijkt berustend voor zich uit, terwijl Viktor Kortsnoj al aanstalten maakt om de wedstrijdtafel te verlaten speeld. Die regels gelden nog steeds; wereldkampioen is dege ne die zes partijen wint. Remi ses tellen niet mee. Gezien hét onvoorspelbare aantal partijen zijn er slechts weinig steden, die financieel krachtig genoeg zijn om zich kandidaat te stellen. Eerste kanshebber is Hamburg. De beslissing valt na overleg met Karpov en Kortsjnoj tijdens een vergadering van het FIDE- bureau volgende maand in Ma- Tweemaal De kans dat Kortsjnoj en Kar pov tegenover elkaar komen te zitten is vrij groot Er is Kortsj noj alles aan gelegen om te bewijzen, dat hij in het westen zijn schaaktalenten beter kan ontplooien dan hem ooit in Rusland vergund was. Toen hij zich nog schikte in de wensen van de Russische schaakbond bereikte hij tweemaal de finale van het kandidatentoernooi. Beide malen werd hij versla gen. Eenmaal door Spasski, de andere keer door Karpov. Kortsjnoj beweert nog steeds dat tegen Karpov hem destijds de zege is „ontstolen", omdat de schaakbonzen in zijn land van mening waren dat er op de boe renzoon uit de Oreal beter staat viel te maken dan op de laat bloeier uit Leningrad, die bo vendien van halfjoodse afkomst is. Karpov van zijn kant heeft er genoeg van te boek te staan als „gratis" en „toevalskam- pioen". „Ik zal tegen de heer Kortsjnoj aantreden, zodat er eindelijk duidelijkheid komt. wie de nummer een in het inter nationale schaakcircus is", al dus de wereldkampioen. .Het toeval wil, dat Kortsjnoj sinds zijn „on derduiken" in Amster dam na het IBM toernooi van 1976, toen hij zijn vrouw en zoon in Lenin grad achterliet, op zijn weg naar de titel uitslui tend vroegere landgeno ten op zijn weg heeft ont moet. Hij versloeg ach tereenvolgens Petrosjan I 6 1/25 1/2), Poloegajevs- ki (8 1/24 1/2) en Spass ki (10 1/2-7 1/2). ROTTERDAM „Het liefst had ik René Pijnen niet laten starten in de Rotterdamse Zesdaagse. Maar dat kan je tegenover het publiek niet maken. Hij is op het ogenblik immers de beste zesdaagserenner die er is", aldus wedstrijdleider Peter Post die gistermid dag zijn rennersveld voor zijn zesde Rotterdamse Zesdaagse voorstelde. dy Maertens en geen Didi Thu- René Pijnen, de Europees kam pioen achter de dernies, loopt niet meer aan de hand van zijn oude ploegbaas Peter Post. De renner uit Hoogerheide heeft heel wat „noten op zijn zang" en stelde Peter Post voor de keuze: rijden met Danny Clark of niet aan de start. En daar naast vroeg Pijnen een erg hoog startgeld. Post kon er niet om heen en Pijnen komt van 26 tot en ,met 31 januari aan de start mer Clark. Het koppel zegevier de vorig jaar in de zesdaagse. Peter Post: „Ik had graag gezien dat Pijnen met Gerben Karstens had gereden. Dan is Rotterdam een sterk Nederlands koppel rijk. Het koppel Pijnen-Clark is eigenlijk te sterk voor deze zes daagse." Daar kan Peter Post wel eens gelijk in krijgen. Immers, de lijst van deelnemende koppels ziet er niet al te sterk uit. Een klein succes voor Post is het feit dat hij het koppel Eddy Merckx- Patrick Sercu aan de start zal krijgen. Maar voor de rest heeft het veld geen allure. Geen Fred- De dertien koppels zijn: Merckx-Sercu, Karstens-Schui- ten, Ponsteen-Van Gerwen, Bal- Schutz, Bracke-Debosscher, Rit- ter-Frank, Peffgen-Fritz, Venix- Allan. Pijnen-Clark, Knete- mann-Hempel. Raads-Harits, Priem-Wesemael en Van den Hoek-Hermann. Prijzen Voor de renners is er in Rotter dam veel te verdienen en voor de toeschouwers veel te bele ven. Peter Post: „Er is meer dan een ton aan prijzengeld. Voor het sterkste koppel is er een prachtige motor van zo'n- tienduizend gulden, voor het sprintklassement is er een auto van vijftienduizend gulden en voor de winnaars van de handi caprace een koppelkoers over één uur is er een reis om de wereld van tienduizend gulden." Verder zijn er voor het publiek ook prijzen te verdienen. Het was voor Peter Post ook dit Gerben Karstens, door Pij nen niet gewenst jaar weer niet moeilijk om aan sponsors te komen.„Zonder sponsors is een zesdaagse onmo gelijk. Dan zouden de entree kaartje te duur zijn voor de toeschouwers." Over kaartjes gesproken: vol gens Harm Scheepbouwer van AHOY zijn er al twintigduizend kaarten verkocht. Dat is ruim tien procent meer dan vorig jaar om deze tijd. P.R.-man Scheepbouwer: „Het enige even ement waarop winst gemaakt wordt in Ahoy is de i Met het geld dat daarvan over blijft, kunnen we wat andere sportevenementen in Ahoy sponsoren. Het is niet zo dat we het bewaren voor de zesdaagse van het jaar daarop." De zesdaagse is vanouds een samengaan van sportief ver maak en feest achter de tribu nes en op het middenveld. Zon der onderbreking schalt de mu ziek door het Sportpaleis. De Torpedo's fungeren wederom als huisorkest en de bekende discjockey Krijn Torringa zal de hits weer aan elkaar praten. Daarnaast is er elke avond een carnavalsorkest. De Rotterdamse Zesdaag se, volgens Post de beste van Europa, gaat donder dag 26 januari om 19.00 uur met dertien amateur- Rene Pijnen heeft sinds hij in het zesdaagse wereldje furore maakt nogal wat no ten op zijn zang gekregen. Zo zeer dat Peter Post hem liever aan de kant had ge houden in de Rotterdamse Zesdaagse koppels van start. Een uur later beginnen de be roepsrenners. Bijna elke avond, tot 2 uur 's nachts, wordt gekoerst, op zaterdagavond zelfs tot 3 uur. Op die avond wordt tevens een aanval gedaan op het baanre cord van Ahoy. Op zon dagavond is het om één uur afgelopen en op de laatste avond is de huldi ging van het winnende koppel om precies mid dernacht. ARTHUR VAN RIJSWIJK NIEUWE GELDSCHIETER VOOR HYS (Van onze sportredactie) Langzaam maar zeker gaat het bestuur van de.Haagse IJshockey Stichting HYS Intervam beseffen, dat het eerste team van de Hagenaars niet zal doordringen tot de play offs en dat betekent voor HYS, dat op vrijdagavond 10 februari de laatste competitie wedstrijd van dit seizoen, tegen Bondsspaarbank op De Uithof wordt gespeeld. Inmiddels zijn er al vijf plaatsen gereserveerd in het vliegtuig van 15 februari voor vijf spelers die na deze laat ie wed strijd de club gaan verlaten. Dat zijn Frank de Marco, Murry Wilcox, Ron Weiland, Harry Turk en Leo van Kemenade. Penningmeester Rob Brandenburg: „Als de competitie is afgelopen, zullen we proberen een serie vriendschappelijke wedstrijden te spelen. Dat moeten we dan maar doen zonder die „dure" spelers en dan kunnen we gelijk zien wat HYS met het oog op het volgend seizoen in huis heeft." Rond de kerstdagen circuleerde het gerucht dat HYS zijn spelers niet meer kon betalen. De penningmeester van de vereniging: „Van dat gerucht weet ik af. Ik begrijp niet hoe zoiets in de wereld komt Voordat de spelers met kerstverlof gingen, hebben we duidelijk afgesproken dat we bij terugkomst in de eerste week van januari zouden betalen en dat is ook gebeurd. Het is op het ogenblik zo, dat HYS aan haar financiële verplichtingen kan voldoen tot 10 februari." De Haagse ijshockeyvereniging, die een zeer slecht seizoen door maakt, omdat door de minder goede prestaties het publiek niet meer in groten getale naar De Uithof komt. heeft een nieuwe geldschieter gevonden. Rob Brandenburg: „Wij zijn een lening aangegaan met iemand, wiens naam ik niet kan zeggen." De vraag of de geldschieter voorzitter Edu Hopman is, wilde Brandenburg bevestigen noch ontkennen. „Hoe het geld terugkomt bij onze geldschieter, dat moeten we later bekijken. Dit seizoen moeten we echter schuldenvrij afsluiten." HYS hoopt zeer binnenkort een gesprek te hebben met sponsor Intervam, en penningmeester Brandenburg hoopt dat daar ook iets positiefs uit zal komen. Zoals bekend steekt intervam maar een zeer bescheiden bedrag in het Haagse ijshockey: vijftigduizend gulden. Vanavond wacht HYS de ontmoeting met Tilburg Trappers. De spelers, die gisteravond erg hard aan het trainen waren, willen proberen voor eigen publiek revanche te nemen voor de nederlaag van 12—3 van afgelopen zondag in Tilburg. Komende zaterdag staat HyS voor de zware taak om bij Feenstra Verwarming in Heeren veen tot een goed resultaat te komen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13