Klassieke keuken in Noordwijkerhout En verder. Paarse taxi als rode draad door film van Boisset Vrouwen obsederen levensgenieter van Truffaut Triplo-tentoonstelling in De Schakel Leidschenhage „Toen m'n eerste marionet liep heb ik een nacht niet geslapen" De Nagtegaal DEZE WEEK IN LEIDSE BIOSCOPEN als Lenie van Duijn en in zijn atelier aan de Phoenixstraat in Delft Zijn werk heeft iets sur realistisch wat te zien is op bijvoorbeeld „De Sterrenko ning" en „De bronnen van het heelal". Voor zijn etsen ge bruikt hij de zg. suikerwater- techniek wat aan de ets iets schilderachtigs geeft De expo sitie in „de Schakel" is zijn debuut De tentoonstelling is zoals ge bruikelijk gratis toegankelijk op dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag van half 11 tot half 5, op maandag en donder dag van half 2 tot half 5 en op de koopavonden van 7 tot 9 uur. LEIDSCHENDAM In „de Schakel" in het winkelcen trum Leidsenhage te Leid- schendam wordt tot en met 3 februari een tentoonstelling van schilderijen, tekeningen, etsen en sieraden gebonden van EUy Dijkshoorn, Lenie van Duijn en Wim Kexnmers. Elly Dijkshoorn is 29 jaar en geboren in VI aardingen waar zij nu tekenlessen geeft aan de scholengemeenschap „Profes sor Casimir". Haar vader was schilder en daarom is ze van jongsaf vertrouwd met alles wat met verf te maken heeft Zij studeerde aan de Kon- Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag en aan de Rotterdamse Academie. De kleur van de mensen, dingen en landschappen die zij schil dert is voor haar sfeerbepa lend. Werk van haar was te zien op tentoonstellingen in Schiedam, Vlaardingen en Delft De 25-jarige Lenie van Duijn studeerde aan de vakschool in Schoonhoven, afdeling goud smeden, en aan de Rietveld- Akademie in Amsterdam. Haar werk is nogal grof van vorm en vrij strak. Eerder ex poseerde zij in Delft, Voor schoten, Leiden en Krimpen a/d LJsseL Wim Kemmers is eigenlijk tuinder, hij is in het Westland geboren, maar enkele jaren geleden heeft hij de tuinbouw vaarwel gezegd en is zich vol ledig aan schilderen en etsen gaan wijden. Hij werkt op de Vrije Academie voor Beelden de Kunsten in Den Haag even- LIDO II Een paarse taxi (16) met Charlotte Rampling, Fred Astaire en Peter Ustinov. Regie: Yves Boisset. De Franse regisseur Yves Boisset ver wierf vooral bekendheid door zijn poli tieke thrillers zoals „L'attentat" over de Ben Barka-affaire en „Le sheriff". Met „Un taxi mauve" begeeft hij zich buiten Frankrijk met een internationale rolbe zetting, maar dék met een thema dat in de verste verten niet op dat van beide eerder genoemde films lijkt. De paarse taxi van de titel is het vervoer middel van een oude, wijze Ierse dorps dokter, gespeeld door niemand minder dan de gerimpelde maar nog altijd soepel bewegende Fred Astaire, en vervult zo'n beetje de functie van trait-d'union tussen een aantal voor hun verleden naar Ier land gevluchte personages, die met zich zelf in het reine trachten te komen. De enige die eigenlijk helemaal geen duide lijk verleden heeft is de grootste praatje smaker van het hele stel, een oude schelm die met zijn zwijgzame dochter zonder een cent op een groot buiten woont, een verrukkelijke rol van Peter Ustinov. Dan zijn er nog een jonge Ame rikaan die op de vlucht is voor zijn rijke familie en diens hooghartige zuster, een journalist die iedere dag met de gedachte aan de dood speelt en nog wat dorpelin gen als randfiguren voor de couleur loca le. David Lean heeft in zijn „Ryan's daughter" al uitgebreid laten zien hoe wonderschoon Ierland als filmland is en. Yves Boisset legt daar nog een schepje bovenop. Maar het belangrijkste voor hem zijn toch de personages, die hun problemen tegen elkaar uitspelend door het land schap lopen, totdat we aan het slot zo'n beetje weten welke problemen iedereen aan het verdringen was. Met Philippe Noiret als de rustige, in zichzelf gekeerde journalist, Charlotte Rampling als de op anderen neerkijken de prinses en Agostina Belli als Ustinov's zwijgzame dochter beschikte Boisset over zulk voortreffelijk spelersmateriaal dat de vaak wel erg bedachte situaties toch nog zeer geloofwaardig overkomen. Het gezapige tempo waarin de handelingen zich met soms wel erg literaire dialogen voltrekt, wordt, een enkele maal doorbro ken zoals tijdens een wild kroeggevecht, maar stelt verder de hoogste eisen aan de acteurs, die er echter wonderwel in slagen om de toeschouwer geboeid te houden. Niet voor niets vergelijkt „dokter" Fred Astaire aan het slot Ierland met een olifantenkerkhof, want de verzameling schuldcomplexen verdringen de vreem delingen dat zich in 'n klein Iers dorpje heeft genesteld mag er zijn. Yves Boisse- t's film trouwens ook, al voelt hij zich toch meer op zijn gemak in de politieke thriller over Franse wantoestanden. MILO Piet en Diny Onderwater temidden van hun kroost. Poppenspeler Piet Onderwater: LEIDEN De Middelweg. Een sfeervolle straat in het hartje van oud Leiden, op een steenworp afstand van de Hooglandse kerk. Op nummer 19c is bet intieme Leids Poppentheater gehuisvest; Jan Klaassen en Katrijn in een door ouderdom kromgetrokken straat. Een smeedijzeren hek scheidt het pop pentheater van de openbare weg. Achter het hek een tuin vol kiezelstenen, die de bezoeker brengt naar een monumentaal pand. Hier wonen Piet en Diny Onderwater, poppenspelers van professie. Piet Onderwater noemt zich zelf een gespleten persoonlijk heid: een rondtrekkende pop- penzigeuner en een perfectio nistische marionettenbespeler. Hij zit in het schemer van de huiskamer en lijkt iets van zijn eigen poppen te hebben. Een tanig hoofd op een lang en mager lijf. In dat hoofd twee flikkerende lachogen. „Eenentwintig jaar geleden maakte ik mijn eerste mario net. Ik maakte er een hobby van. Zelf vond ik uit hoe je zo'n marionet met touwtjes kon laten bewegen, hoe je de touwtjes moest vastmaken en zo. Toen ik na vele weken eindelijk een marionet had ge maakt, die ik kon laten lopen, heb ik een hele nacht niet geslapen. Zo trots was ik." De hobby van Piet Onderwa ter groeide langzamerhand uit tot een beroep. Eerst speelde hij met z'n zelfgemaakte pop pen in de buurt op kinder feestjes, wat later volgden de bejaardencentra en toen kwam het moment dat pop penspeler Piet werd gevraagd om op te treden. Het was in 1957, dat hij zijn marionetten liet bewegen op de beeldbuis. Tijdens een uitzending van de NCRV met Dick van Bommel, Bueno de Mesquito en Tanja Koen. Piet Onderwater en zijn poppen deden het uitstekend en het ging hen voor de wind. Het was de televisie die voor de Leidenaar de doorbraak betekende. Het was later ook weer de televisie, die het Piet Onderwater moeilijk maakte. De opkomst van de tv bete kende voor veel artiesten een doodsteek. De mensen hingen aan de buis en deden geen stap meer' buiten de deur. „We hebben het moeilijk gehad, maar nu lijkt de grootste ellen de achter de rug. De mens is na al die jaren wat selectiever gaan kijken. Het publiek wil thans ook wel weer eens wat anders dan de tv-program- ma's. Wij kunnen dat merken met ons Poppentheater. We trekken veel meer publiek dan een paar jaar geleden. Ik ge loof dat de gezelligheid in het theater het hem doet", zegt Piet Onderwater wat pein zend. En gezellig is het bij hem wel. Hij vertelt maar door. Alle maal anekdotes uit het leven van een poppenspeler. Hij ver telt in Rotterdam in een be jaardentehuis eens zeer arg wanend behandeld te zijn. „Het was een pas geopend be jaardentehuis, waar alles nog heel nieuw was. Onze spullen, die wij klaarzetten voor de voorstelling, vormden nogal een contrast met die omge ving. Wij doen altijd een zwart pak aan als we met de mario netten optreden, zodat wij op het toneel haast niet meer te zien zijn, maar dat moesten we van enkele leidinggevende he ren maar aandoen in het be- zemhok. Ik denk dat dat kwam omdat ze in mensen met zulke oude spullen geen vertrouwen hadden. De voor stelling begon wat stroef door dat wantrouwen, maar in de pauze werden ze al vriendelij ker en aan het eind van de voorstelling kregen we een staande ovatie. De volgende dag moesten we daar weer optreden en de zaal zat stamp vol. Er waren zelfs stoelen bij gezet." Piet Onderwater begint weer te lachen en zegt dat hij zulke dingen wel leuk vindt „Vooral als je daar later nog eens komt, dan doen ze ineens heel vriendelijk en voorkomend." Gelijk begint hij alweer met een volgend verhaal, krabt even aan zijn kin en zegt: „Wij zijn de afgelopen drie jaar met de Bond Zonder Naam meege- weest naar Spanje. Er is daar een hotel van de Bond en wij moesten enkele avonden voor een voorstelling zorgen. Het was een hele sjouw om daar te komen, want we hadden zo'n 200 kilo bagage aan pop pen en andere attributen bij ons. Dat was een gezellige tijd. We hebben eens meegemaakt dat tijdens een poppenkast voorstelling alle kinderen ach ter de stoelen kropen, zo leef den ze mee met het verhaal." Piet ziet zijn poppen als zijn kinderen. Hij zou vergeleken kunnen worden met de vader van Pinoccio, Gepetto. De pop pen leven ook echt voor hem. In zijn theater geeft hij samen met zijn vrouw Diny elke zon dagmiddag van 2.30 tot 4.00 uur voorstellingen. Plaatsbe spreken moet wel vanwege de drukte. Ook geeft hij cursus sen handpoppen en marionet ten maken, waarbij hij tevens het bespelen van de poppen leert SYLVIA VAN LEEUWEN De gezellige apératief-bar springt vanuit de oer-Holland.- se entree meteen in het oog. Daarachter ligt het restaurant met een open keuken. Voor grote gezelschappen zijn twee zalen beschikbaar, met een to tale capaciteit van 150 perso nen. In het restaurant kunnen 50 mensen dineren. De combi natie van de klalar-terwijl-je- wacht keuken en de smaakvol le inrichting van het restau rant geeft De Nagtegaal een eigen plaats. De open keuken is het domein van chef de cuisine Hans Bavelaar. „In zo'n systeem kunnen we heel nauw communiceren met de gasten, die precies kunnen zien* wat er in de keuken ge beurt en speciale wensen over brengen." Het idee achter De Nagtegaal is het terugbrengen van de klassieke keuken in de horeca- wereld. Hans Lucas doet niets liever dan het zijn gasten naar de zin maken en een persoon lijke bediening geven. „De mensen gaan gelukkig weer sfeervol dineren aan mooi ge dekte tafels en stellen weer prijs op een correcte bedie ning. We peilen nu wat de gasten graag willen en kpmen binnenkort uit met een exclu sieve spijskaart. Tot die tijd serveren we de klassiekere ge rechten. Ook willen we begin nen met de organisatie van culinaire avonden, een Franse of een oud-Hollandse", aldus Hans Lucas. Het menu van „De Nagtegaal" bestaat uit een originele Fran se koksmuts, waarop de ge rechten en het vignet van het restaurant prijken. Een tradi tioneel voorgerecht is Jambon au melon of aspergés (12,50). Naast de crab- en kreeftcock- tail serveert De Nagtegaal een verse grapefruitcocktail (8,00). Het allerliefst bereidt Hans Bavelaar een „Coquilles Saint Jaques" (17,50). Dit is een ja- cobsschelp, gevuld met mosse len en een duxelles van uien, en champignpns, gegratineerd met een vissaus en kaas. Bij de visgerechten is de „Paupiet- tes de Sole poché deauville" het paradepaardje. De gepo cheerde tongfilet wordt geser veerd in witte wijnsaus, garna len, druiven en krab. Osses- taartsoep met madeira (4,50) is een heldere soep om niet snel te vergeten. Ook bij de vleesgerechten blijkt alles mogelijk te zijn. „De gast kan ons vragen om een tournedos op een bepaalde manier te bereiden. Als de wensen enigszins uitvoerbaar zijn. geven we die service bij zonder graag", zegt de chef de cuisine. Een „Tournedos sauté chorou", biefstuk van de haas in béarnaisesaus is er al voor 28,50 gulden. Aanbevelens waardig is „Noisettes de veau sauté au sauce fines herbes". De naam is misschien een bee tje lang, maar wie het goed kan uitspreken krijgt er toch uitstekende kalfsbiefstukjes in kruidensaus voor. Tussen de nagerechten prijkt op de kaart: „Coupe Nagte gaal", een combinatie van roomijs met kiwivruchten (7,50). Voor 9 gulden per per soon zijn er bovendien geflam beerde kersen met roomijs. Naast de gebruikelijke koffie serveert De Nagtegaal een bonbon, een glaasje „Choclat Mint"-likeur en bovendien een sigaar of sigaret (4,50). „De Nagtegaal" heeft een bij zonder uitgebreide wijnkaart. Alle wijnen zijn afkomstig van een exclusieve wijnimporteur uit Leiden, die volgens de heer Lucas nog een goede neus heeft voor goede wijn. Een aardig voorbeeld daarvan is de „Chateau Carbonnieux 1970" (45,00). De rode huiswijn heet „Clos du Merlot" (12,50). Openingstijden zijn dagelijks vanaf 17.00 uur tot in de kleine uurtjes. Dinsdags is De Nagte gaal gesloten. De culinaire pleisterplaats aan de Gooweg tussen Noordwijk en Noord wijkerhout heeft een grote parkeerplaats en een char mante gastvrouw. LIDO III: De man die van vrouwen hield (16), met Charles Denner en. Brigitte Fossey. Regie: Franpois Truffaut. De Franse regisseur Francois Truffaut. een van de koplopers uit de „nouvelle vague", die met werken als „Les 400 Coupes" en „Jules et Jim" niet meer weg te denken is uit de Europese filmgge- schiedenis, heeft met zijn „De man die van vrouwen hield", zo nief' zijn beste dan toch wel een bijzonder interessante film aan het witte doek toevertrouwd. De hoofdpersoon uit de film Betrand Morane (Charles Denner) is een dertiger, vrijgezel, en op het oog een innemende levensgenieter. Zijn enige obsessie vor men de vrouwtjes. Zoals een ander mis schien zondagsmorgens de duinen in trekt op zoek naar een exotische vlinder, is Betrand van top tot teen gebiologeerd door de verschijning van het zwakke geslacht. Zijn diepste genot, het in zich opzuigen van de wijze waarop het rokje van „de vrouw" zacht rond haar kuiten beweegt, blijkt meer te zijn dan de sen suele prikkeling alleen. Voor Bertrand is iedere vrouw in wezen de vertolkster van de aspecten van „de vrouw". Zijn liefde laat zich daarom alleen maar uitdrukken in een grote veelheid van veroveringen: tesamen vormen zij de Vrouw. Hoe geheimzinniger die vrouwtjes zijn des te intenser is zijn drang naar de verleiding. Op een gegeven moment stelt hij zijn ervaringen te boek. Anvankelijk lijkt het werk door de uitgever te worden geweigerd, maar dan is het een van de vrouwelijke juryleden, die op de valreep toch nog een lans breekt voor Bertrands bijzondere literaire kwaliteiten. Het boek komt uit. Zijn .eigen werk onder ogen te krijgen blijkt een ingrijpende confronta tie met zichzelf in te houden. Verward loopt hij over straat en wordt op zijn jacht naar vrouwenbenen door een auto aangereden. In het hospitaal trekt hij het slangetje van het bloedtransfusieappa raat los, als hij in zijn koorts naar de kuiten van een mooie verpleegster wil grijpen: zijn liefde voor vrouwen wordt hem fataal. Op zijn begrafenis staan al zijn minnaressen rond zijn graf ge schaard. Bertrand zou genoten hebben als hij het had kunnen zien. P.V. LUXOR Twee door het dolle politie in Florida. Aardige sJap- heen (12). Het Trinity-duo Teren- stick met soms baldadige vond- ce Hill en Bud Spencer dat tegen sten (vijfde week), wil en dank wordt ingelijfd bij de CAMERA Soldaat van Oranje (12). Een voor Nederlandse be grippen kostbare film over het studentenverzet in de Tweede Wereldoorlog. Gedeeltelijk op lo- katie gefilm in Leiden en Noord- wijk. De film kent een internatio naal niveau, (zeventiende week). LI DO I The spy who loved me (12). Het zoveelste vermakelijke avontuur van agent 007. Boorde vol actie en nog humorvol ook. (vijfde week). LIDO II De reddertjes (a.l.) Meer dan uitstekend produkt uit de Disney studio's. Een verrukke lijk filmavontuur, voortreffelijk geanimeerd en redelijk Neder lands nagesynchroniseerd, (vijfde week). STUDIO The last remake of Beau Geste (al.) Doldwaze avon turen van Marty Feldman, eigen lijk te dwaas om waar te zijn. (vierde week). TRIANON Abba, the movie (a.l.). Speelfilm voor de doorge winterde fans. Een mager verhaal rondom het optreden van de groep, (tweede week). REX Blue Movie (16). De eer ste vaderlandse sexfilm, die en kele) jaren geleden de keuring wist te omzeilen en in alle bios copen werd vertoond. Een pro dukt van Pim de la Parra en Wim Verstappen (tweede week). EUROCINEMA I en II (Alphen) The spy who loved me (12) Zie Lido I. (vierde week). EUROCINEMA III (Alphen) Twee door het dolle heen (12). Zie Luxor, (vierde week). Eurocinema IV (alphen) Sol daat van Oranje (12) Zie Camera. Peter Ustinov als de oude praatjesmaker en Fred Astaire als Ierse dorpsdokter. NOORDWIJKERHOUT Precies op de grens tussen Noordwijkerhout en Noord- wijk ligt het specialiteiten- restaurant „De Nagtegaal". Het pand is beslist erg oud. Nieuwkomers in de gemeente Noordwijkerhout zijn het ei genaars-echtpaar Hoogeveen en bedrijfsleider Hans Lucas, die „De Nagtegaal" nieuw le ven hebben ingeblazen. Op de eerste dag van het nieuwe jaar vond de feestelijke hero pening plaats van het restau rant, dat smaak- en stijlvol is verbouwd. Misschien herken nen vaste gasten de Deense dog van de vroegere eigenaar nog. De metershoge Lajka knipoogt vriendelijk vanuit het woonhuis van bedrijfslei der Lucas naar de arriverende gasten.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11