Buit was te groot voor overvallers Ziekteverzuim tot stilstand gekomen Oud-verzetslieden eisen vervolging ex-Kamerlid Bon voor veel keus uit hoge,vaste rente Chili-schilderij moet weg van muur politiebureau Ook leider ,,Capelse groep op vrije voeten Beleggings bewijzen tot Spaar deposito's tot pensioenei netaal erbeterd postgiro en rijkspostspaarbank ügNj iINNENLAND leidse courant WOENSDAG 11 JANUARI 1978 PAGINA 9 (Van een onzer verslargeefsten) TRECHT De buit van 4,1 miljoen gulden was groot om te tellen. De angst voor zoveel geld eft de twee Utrechtse overvallers van een ldtransport van Van Gend en Loos de kop kost. )f het was ontzettend stom, of het was in zijn nvoud geniaal", zo typeerde de rechtbankpresi- >nt gisteren deze beroving. De 37-jarige wao-er or K. was op het idee van een overval gekomen ien hij gemerkt had dat er nogal nonchalant werd ngesprongen met de geldcassettes die van of iar de Nederlandse Middenstandsbank werden bracht. Op 3 november sloeg hij, samen met de .jarige Erik van G. zijn slag. Met een buks en n alarmpistool dwongen zij de bankloper en de inkemployé met twee volle cassettes dwars door it propvolle veemarktrestaurant naar buiten te pen. De honderden veehandelaren hadden niets de gaten. Ook op een pal naast het bankkantoor liegen politiebureau merkte men niets. De bank- an en het geld namen ze mee in een gestolen ito. De man werd later opgesloten in de koffer- ak en de overvallers gingen met de fiets naar lis. aar zijn ze enorm geschrokken. Cor K., die al ren ervan droomde een winkeltje te beginnen, ad gerekend op een paar ton. De buit was echter STRAFFEN TOT DRIE JAAR GEËIST veel groter. Cor K. was nog zo verstandig het geld te verbergen, maar Erik wist er geen raad mee en begon ermee te strooien, ondermeer door in het groot heroïne te kopen, waaraan hij verslaafd is. Bovendien gaf hij heroïne aan andere verslaaf den. Dat trok nogal de aandacht en zo kwam de politie op het spoor van de overvallers. Voor de rechtbank eiste de officier van justitie gisteren drie jaar gevangenisstraf tegen „het brein" van de overval. Tegen Erik van G. eiste hij twee en een half jaar. Beide met aftrek van voorarrest. Tegen de schoonfamilie van Erik van G. eiste hij, wegens heling van een deel van de buit, straffen van zes maanden tot voorwaardelij ke straffen en geldboetes. De officier zei bij het bepalen van de strafmaat niet om de miljoenenbuit heen te kunnen. De raadsvrouwen van de verdachten waren het daar niet mee eens. Als niet toevallig vier miljoen maar twee ton in die cassettes had gezeten was de straf veel lager geweest, zo betoogden zij. Zij benadruk ten dat het zuiver aan het toeval had gelegen dat de overval was gelukt en dat er zoveel geld mee gemoeid was. Ook wezen zij met een beschuldigen de vinger naar de bank omdat voor het overbren gen van het geld geen gebruik is gemaakt van een speciaal daarvoor bestemd luik, zodat het de overvallers erg gemakkelijk werd gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam - Nadat vorige maand reeds drie leden van de „Capelse groep" bij beschikking van de Haagse rechtbank uit voorlopige hechtenis waren ontslagen, is gisteren ook de door de Justitie als de leider van de groep beschouwde 36-jarige Rob G. voorlopig weer op vrije voeten gekomen. Ex-staatssecretaris Mommersteeg heeft gisteren aan minister Kruisinga van defensie het rapport overhandigd van de naar Mommersteeg vernoemde staatscommissie, die het vraagstuk van de dienstplicht heeft bestudeerd. De commissie heeft, zoals gisteren gemeld, ondermeer de aanbeveling gedaan de diensttijd geleidelijk aan te verminderen en het aantal vrijwilligers op te voeren. Kruisinga zei gisteren wel te voelen voor dat voorstel, mits de kwaliteit van de krijgsmacht er niet door wordt aangetast. (Irecht(ANP) Werknemers de metaalindustrie die werk- oos worden, zullen zes maan- en lang verzekerd blijven voor iel weduwen- en wezenpen- ioen. lot voor kort bleef na ontslag Heen het premievrije wedu- renpensioen verzekerd en dat is rooral bij jonge werknemers rg laag. Volgens de industrie- ond NW houdt de nieuwe re eling van het bedrijfspensioen- >nds voor de metaalindustrie i, dat weduwen van werkne- ners die gedurende het eerste alfjaar dat ze werkloos zijn (verlijden, aanspraak kunnen naken op een pensioen dat even is als wanneer hun man uet werkloos zou zijn geweest. )p 1 januari zijn alle uitkerin- »en van het metaalpensioen- bnds verhoogd. De pensioen premie is verlaagd. De werkne mers betalen dit jaar 9 in plaats 9,6 procent. De pensioen- rondslag, het bedrag waarover premie wordt geheven, is op- elrokken van maximaal 46.655 tot maximaal 51.824.-. (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam De voortdurende stij ging van het ziekteverzuim van de laat ste jaren is vorig jaar tot staan geko men. Het Gemeenschappelijke Admini stratie Kantoor (GAK) kreeg 2,3 mil joen ziekmeldingen; het aantal dagen waarover een uitkering werd verleend bedroeg 31 miljoen (uitkeringsbedrag 2,3 miljard). Beide aantallen zijn ten opzichte van 1976 vrijwel onveranderd gebleven. GAK-president-directeur mr G. van 't Huil maakte van deze „opmerkelijke stilstand" melding in zijn nieuwjaarsrede. Het GAK voert de administratie van een groot aantal organisaties, waaronder 20 bedrijfspensioenfondsen en 15 bedrijfsverenigin gen die samen ongeveer tweederde omvatten van alle werknemers die onder de sociale verzekering vallen. Het aantal aanvragen om uitkering in verband met ontslag (160.000) lag 5 procent lager dan in 1976. Aan werkloosheidsuitkeringen betaalde het GAK vorig jaar 640 miljoen, tegen 712 miljoen gulden in 1976. De daling moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan minder onderbrekingswerkloos heid wegens verkort werken en vorst. Het aantal verzekerden dat aan het eind van 1977 via het GAK een wao-uitkering kreeg bedroeg 257.000, dat is 15.000 meer dan eind 1976. Hoewel het aantal personen met een wao-uitkering nog steeds blijft groeien is het tempo de laatste jaren toch wat gedaald. Daarnaast betaalde het GAK aan circa 100.000 mensen een uitkering op grond van de nieuwe per 1 oktober 1976 in werking getreden algemene arbeidsongeschiktheidswet (de aww). De premie heffing voor de bedrijfsverenigingen en voor de uitvoering van de ziekenfondswet had vorig jaar betrekking op 10,5 miljard. Ook de 20 bij het GAK in administratie zijnde pensioenfondsen (380.000 premiebetalende verze kerden) brengen door hun groei steeds meer werk met zich mee. Het maandelijks uit te betalen aantal pensioenen is thans de 100.000 gepasseerd. Het belegd vermogen van de pensioenfondsen steeg van 5,2 miljard in 1976 tot circa 6 miljard eind 1977. De „Capelse groep" werd vorig jaar oktober in Capelle aan de IJssel gearresteerd in een gara ge, waar volgens de politie aller lei gestolen waar verborgen lag, zoals wapens, mobilofoon, por tofoons, en politieuniformen. Verder zou de politie er ver schillende actieplannen hebben ontdekt, grote hoeveelheden ge gevens over industriëlen, politici en vakbondsleiders en 170 foto's van leden van de Binnenlandse Veiligheids Dienst. Aangezien het in bezit hebben van misdadige plannen niet strafbaar is werden de drie le den vorige maand vrijgelaten: de leider van de groep werd toen door de officier van Justi tie beschuldigd van verboden wapenbezit en van het in bezit hebben van foto's van BVD- mensen, welk laatste feit vol gens de officier een misdrijf tegen de veiligheid van de Staat is. De raadsvrouw van Rob G. was het hier niet mee eens en diende een bezwaarschrift in te gen de dagvaardiging. Voor de rechtbank was dit aanleiding Rob G. uit voorlopige hechtenis te ontslaan. De groep werd er aanvankelijk ook beschuldigd van pogingen tot brandstichting bij twee di rectieleden van VMF. Dit kon uiteindelijk niet worden aange toond wegens gebrek aan be wijs. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Twee oud-verzetsstrijders zul len dezer dagen in beroep gaan tegen een beslissing van de officier van justi tie in Zwolle om geen vervolging in te stellen tegen E. Meester, die een aantal jaren lid van de Eerste Kamer is geweest. Zij willen dat bet ge rechtshof in Arnhem hem alsnog veroordeeld. Volgens de twee oud-ver zetslieden moet gerechte lijk worden vastgesteld dat Meester de Staat der Nederlanden voor meer dan honderdduizend gul den heeft opgelicht. Het Eerste Kamerlid Vogt (PSP) uit Wageningen steunt de oud- verzetslieden in hun actie. Hij heeft met hen in de oorlogsjaren in Zwolle in het verzet gezeten. De heer C. Meek uit Neede, waar Meester nu woont, en W. H. P. Meyer uit Zwolle zullen bij het Arnhemse Gerechtshof in hoger beroep gaan. Volgens hen heeft ML door vals heid in geschrifte de Nederland se Staat opgelicht om verzet- spensioen te kunnen incasseren. Naar een vrij nauwkeurige schatting zou M. als verzetspen sioen 109.300,— hebben ont vangen. M. leeft van een wao- uitkering en zou het verzetspen- sioen medegebruikt hebben voor de aankoop van een huis. Volgens het Eerste Kamerlid Vogt heeft M. door allerlei valse inlichtingen over diens illegale werk en zijn verblijf in concen tratiekampen de overheid om de tuin geleid. M. is langdurig be handeld door prof. Bastiaans, die zich bezighoudt met de be handeling van het KZ-syndroom (slachtoffers van concentratie kampen). Vogt wil in het midden laten of M. in de oorlog illegaal werk heeft gedaan, maar houdt staan de dat M. nooit in een concen tratiekamp is geweest Wel is M. in 1943 vrijwillig gaan werken bij een bedrijf dat later wegens collaboratie voor tien jaar is uitgesloten. M. is in mei 1944 getrouwd met Trijntje Vogt, de zuster van het Eerste Kamerlid Joop Vogt Het huwelijk is in 1947 door echt scheiding ontbonden. „Eibert Meester kwam in de oorlogsjaren bij ons thuis in Zwolle veelvuldig over de vloer, omdat hij met mijn zester ver loofd was. Ik vindt het verve lend als ex-familielid actie tegen hem te moeten ondernemen, maar ik wil alleen maar vastge steld zien dat Meester ten on rechte verzets pensioen heeft ge kregen", zegt Vogt. ,Jk wil dit ondermeer omdat Meester zich steeds heeft beroepen op ver zetsstrijders die echter zijn om gekomen. Dergelijke bewerin gen kunnen niet worden geveri fieerd". „Oene Meek, Wim Meyer en ik hebben in de oorlog in verschil lende verzetsgroepen in Zwolle gezeten. Wij kunnen er geen vre de mee hebben dat aan de op lichting niets wordt gedaan, om dat Meester ziek is, zoals de minister van Justitie heeft laten weten. We willen een gerechte lijke uitspraak, meer niet", al dus Vogt. Hij vreest dat prof. Bastiaans tijdens de behandeling van M. onder de indruk is geraakt maar in feite door de bewerin gen een rad voor de ogen is gedraaid. Kennelijk, aldus Vogt, wil prof. Bastiaans niet weten dat hij er in is gelopen; de fout van prof. Bastiaans moet nu zeker worden gedekt". rene Vorrink andidaat imsterdamse ;emeenteraad MSTERDAM (ANP) - Oud- inister Irene Vorrink heeft sloten zich kandidaat te stel- voor de Amsterdamse ge- eenteraad. Zij heeft zich hier- t gistermiddag bereid ver aard in een brief aan het westelijk bestuur van de Pv- A. evrouw Vorrink, in het kabi- t-Den Uyl, minister van volks- zondheid en milieuhygiëne, eeg bij de kandidaatstelling wr de afdelingen van de partij de hoofdstad alle zestien af- lingen achter zich. rtnavond wordt bekend of ook k id-staatssecretaris Jan Schae- ■L r zich beschikbaar stelt voor Amsterdamse raad. Volgens i woordvoerder van het ge netbestuur wil Den Uyl hem paag beschikbaar houden voor in ministerspost te vervullen ij een eventuele kabinetswisse- ng- Dat zou betekenen dat chaefer geen wethouder in de öofdstad kan worden. Bijenkorf wil -Sporthuis Wilt u zeker zijn van hoge, vaste rente over spaargeld dat u langere tijd kunt missen? Bij ons hebt u keus uit 5 spaardeposito's en 3 beleggingsbewijzen. U kunt de bon insturen of bellen (020) 5 89 3137 of 0017 (gratis), als u meer wilt weten over deze aantrekkelijke spaarmogelijkheden. Of ga naar het postkantoor en vraag naar de folders. entrum h AMSTERDAM - De Bijenkorf ^,(KBB-concern) wil de twaalf vestigingen van Sporthuis Cen- /t tnun overnemen en toevoegen 'M\3d die van Perry van der Kar. fa Zoals bekend behoort Perry fa v*n der Kar al tot het KBB- concern. De zes recreatie-centra van Sporthuis Centrum blijven buiten deze toevoeging. Verongelukt op perste werkdag fa Wan een onzer verslaggevers) /«HENGELO De 16-jarige An- ®fcas Willemsen uit Hengelo is j fleren op de eerste dag dat •dj bij zijn werkgever in dienst d°delijk verongelukt door- flat hij onder een kantelende fa 'oocbeftruck terecht kwam. hk er daartoe opdracht te heoben gekregen nam de jongen J achter het stuur van de truck fa Plaats. Tijdens een ritje nam hij ij Üüi veel te krap en met 8% Verkrijgbaar in coupures van f 1.000,- en f 5.000,-. Vaste rente bij looptijd van 3 jaar, 1Va%, 4 jaar Wfa en 5 jaar 8%. Bij een beleggingsbewijs krijgt u rente-op-rente: aan het einde van de looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. Tussentijds opnemen zonder renteverlies voor de aankoop van een eigen huis in Nederland is toegestaan. 81% Minimum storting f 1.000,-. Bij elke storting keus uit looptijden van 2 tot 6 jaar met een vaste rente van VA% tot 8lA%. Deposito's komen na de looptijd automatisch vnj. De rente is jaarlijks beschikbaar. Voor de aankoop van een eigen huis in Nederland kunt u ook tussentijds zonder renteverlies geld opnemen. sA De Bluebell Girls van de nachtclub Lido in Parijs waren gisteren in de Fiat-vestiging in Parijs aanwezig om extra luister bij te zetten aan de introductie van de nieuwe Lido-serie van Fiat. Oe Lido- serie onder scheidt zich on dermeer door zijn zwarte me tallic kleur. Regerings verklaring op tv en radio (Van onze radio- en tv-re- dactie) HILVERSUM Radio en televisie zullen in het begin van de komende week uitgebreid aan dacht besteden aan de re geringsverklaring door minister-president Van Agt en de daarop volgen de Kamerdebatten. De NOS-televisie verzorgt op maandag 16 januari vanaf 13.00 uur via Ned. I een rechtstreekse reportage van het afleggen van de regeringsverklaring. Een sa menvatting daarvan wordt 's avonds uitgezonden op Ned. I van 22.45 tot 23.45 uur in een extra uitzending van „Den Haag Vandaag". Van de Kamerdebatten wordt op dinsdag 17 januari door de NOS via Ned. II een recht streekse uitzending gegeven van 13.00 tot 18.45 uur. „Den Haag Vandaag" zal diezelfde dag via Ned. I van 22.45 tot 23.45 uur weer een samenvatting verto nen. Op woensdag 18 en donder dag 19 januari worden alleen samenvattingen van de debatten uitgezonden via Ned. I. Op woensdag van 22.50 tot 23.50 uur en op donderdag van 22.45 tot 23.45 uur. Ook de radio ver zorgt diverse uitzendingen. CENTRALE POLITIE-ORGANISATIES: UTRECHT (ANP) Het rumoer rond de „Chili-schiIdering" op de betonnen schut ting van het Utrechtse hoofdbureau van politie heeft ertoe geleid dat de centrale vp politieorganisaties (CPO) en de vereni ging voor hogere politieambtenaren een brief aan burgemeester Vonhoff hebben gestuurd. Daarin zeggen ze dat „openbare gebouwen gevrijwaard moeten blijven van politieke uitingen, in welke vorm dan ook." Hoewel de schildering inmiddels enkele ma len is beklad en beschadigd, dringen ze er nogmaals bij de burgemeester op -aan „maatregelen te treffen die op zeer korte termijn zullen leiden tot verwijdering -in welke vorm dan ook - van de inmiddels veel besproken en beschreven schildering" In de CPO werken de Nederlandse, de katholieke en de christelijke politiebond sa men. De CPO zegt dat ze het eens is met hoofd commissaris C. S. van Doesburg, dat de politie in een rechtstaat zich in politiek opzicht objectief en neutraal moet opstellen, „echter met behoud van ieders individuele mening op dit vlak". De muurschildering stelt de,strijd voor van het Chileense volk tegen de in Chili gevestig de dictatuur. Zij werd indertijd tijdens de Chili-week met toestemming van het ge- meent ebestuur aangebracht Dit tot ont stemming van het politiepersoneel, dat de tekening in strijd vond met de neutraliteit die de politie bij haar taakuitoefening in acht moet nemen. Een aantal advocaten protesteerde tegen eventuele verwijdering van de muurschilde ring, omdat zij vonden dat de politie daar mee een politieke keuze zou doen. „Door te ageren tegen de schildering neemt de politie niet alleen stelling tegen een democratisch besluit van het gemeentebestuur, maar kiest zij ook voor het bewind in Chili".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9