Definitieve scheiding van prinses Margaret verwacht H •verleg in Cairo bij start direct vol problemen Kabinetscrisis in Italië onvermijdelijk Ex-FBI chef Hoover beschuldigd van corruptie TOWNSEND DOET BOEKJE OPEN NIEUWE SOJOEZ MOET OOK AAN SALJOET KOPPELEN Oost-Berlijn sluit Spiegel-kantoor Ex-pornokoning geeft beloning voor informatie moord op Kennedy LifflTËNLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 JANUARI 1978 pagina 7 I haii isom an d dee iMpa ulhal ardei Tud cl ere zee aron m d heer (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Zal de echtscheiding van Margaret en Tony definitief gemaakt worden in de lente? Die vraag hondt de Britten bezig nu Margarets schei ding van tafel en bed bijna twee jaar oud is. Na een breuk van 24 maanden mag de hautaine zuster van koningin Elizabeth II van Groot-Brittannië een rechtbank versoeken haar huwelijk met Lord Snowdon, alias de beroepsfo tograaf Anthony Armstrong Jones, te ontbinden. Kerk noch Kroon kunnen haar dit wettelijk recht ontnemen. Margaret (48) en Tony (48) zijn beiden erg ontoegevend van karakter. De eer ste botsingen in hun huwelijksleven be gonnen zich voor te doen in de helft van de jaren zestig. Hun zoon, burg graaf Linley, was toen pas 3 jaar oud. Hun dochter, Sarah Armstrong-Jones, werd geboren in mei 1964. Koningin Elizabeth had Tony kort voor de ge boorte van zijn zoon verheven in de adelstand. Tony wenste echter onafhankelijk te blijven om zijn eigen weg te kunnen gaan. Hij wilde niet op een paar passen afstand achter z'n prinses lopen, zoals ook zijn zwager prins Philip dat moet doen wanneer hij officieel op stap is met de koningin. Lord Snowdon zocht opnieuw werk als fotograaf. Prinses Margaret en hij be gonnen meer en meer hun zin te doen. Beiden hadden hun eigen vrienden kring. De scheiding van tafel en bed kwam in maart 1976. Na bijna tien jaar geroddel over een aanstaande breuk. Prinses Margaret is nu een niet bepaald charmante vrouw, die doorlopend rookt en drinkt en zelfs tegen haar beste vrienden uit de hoogte praat. Ze laat zich nog steeds en onder alle omstan digheden „Ma'am" noemen, een Engelse verbastering van het Franse madame dat op die manier gebruikt wordt èls aanspreektitel voor dames van konin klijke bloede. Margaret heeft een vriend, Roderick Llewellyn, die pas 30 is en met haar vakanties doorbrengt op het zonnige eiland Mustique, waar de prinses een groot stuk grond (een huwe lijkscadeau) en een dure villa bezit. Lord Snowdon gaat bij voorkeur om met jonge mannequins en actrices. Hij vertoeft vaak in het buitenland. Sedert de prinses en hij gescheiden leven, wordt in Engeland openlijk gezegd, dat Margaret veel gelukkiger geweest zou zijn als ze kolonel-vlieger Peter Town- send had getrouwd. Townsend is de gewezen adjudant des konings, die prinses Margaret in 1944 leerde kennen aan het hof toen zij pas 14 en hij 29 was. Townsend had als piloot van een jachtvliegtuig deelgeno men aan de luchtoorlog boven Enge land en was getrouwd in juli 1941. Vier jaar later had hij twee kinderen. Het bleef echter geen gelukkig huwelijk. Korte tijd nadien volgde een echtschei ding. Peter Townsend werd aan het konin klijke hof meer en meer bevriend met de jonge prinses, die hij geregeld op reis moest vergezellen. In de herfst van 1948 verbleef hij ondermeer met haar in Amsterdam ter gelegenheid van de inhuldiging van koningin Juliana. Nog twee jaar later was Peter Townsend chef protocol aan het Britse koninklijke hof. In de omgeving van Buckingham Pala ce werd opgemerkt dat prinses Marga ret en de typisch-Engelse chefprotocol een passend paar vormden. Maar toen het op een huwelijk aankwam, ontdek ten Kerk en Kroon een constitutioneel probleem. Sinds de tijd van Hendrik VIII met zijn zes vrouwen is de Britse vorst of vorstin ook hoofd van de Anglikaanse kerk, die het huwelijk onverbreekbaar acht. Groot-Brittannië heeft daarboven een wet inzake koninklijke huwelijken, die vaststelt dat leden van de koninklijke familie niet mogen trouwen zonder toe stemming van de regerende vorst. Alle kerkelijke en politieke leiders, die de crisis van 1936 nog in hun achter hoofd hadden, gaven prinses Margaret de raad Peter Townsend niet te huwen omdat hij gescheiden was. Trouwde ze toch, dan zou de prinses al haar konin klijke rechten verliezen en voor de rest van het leven slechts een gewone huis vrouw zijn. Margaret hield kennelijk niet genoeg van Townsend om voor hem alles prijs te geven. In oktober 1955 maakte ze het wereldkundig, dat Peter Townsend mocht ophoepelen. Haar zakelijk com muniqué veroorzaakte grote deining. Townsend verliet het koninklijke paleis en ging in vrijwillige ballingschap. Hij maakte per Land-Rover een wereldreis van achttien maanden en 91.000 kilome ter en hij schreef ondertussen zijn eer ste boek dat hij de titel gaf: „Mijn vriendin de aarde". had kunnen weerstaan aan de lust om met een revolver een einde te maken aan zijn leven. Zo'n vaart liep het ech ter niet. Vier jaar na zijn wereldreis trouwde Townsend al een bemiddeld Belgisch meisje van 20 uit Brasschaat bij Antwerpen. In mei 1960 was te Londen het huwelijk ingezegend van prinses Margaret en Tony Armstrong- Jones, die elkaar een tijdje gekend had den onder zeer strenge geheimhouding. Bijna achttien jaar later breekt voor Peter Townsend het geschikte moment aan om munt te slaan uit zijn mislukte romance met het zusje van de Britse koningin. Onder de titel, „Time and Change" (letterlijk: Tijd en Verande ring) publiceert hij volgende maand een biografisch boek dat gedeeltelijk gewijd is aan zijn liefde voor prinses Margaret. Voor veel geld heeft hij zijn nieuwste boek verkocht aan het Londense dag blad, Daily Express" dat sedert jaren gewikkeld is in een meedogenloze opla ge-oorlog met andere populaire kran ten. De „Express" publiceert momenteel extracten uit Townsend's biografie. In Londen verwacht iedereen, dat deze gewezen aanbidder van prinses Marga ret nu wel gauw een van de rijkste Engelsen in het buitenland zal zijn. Boze brandweer vernielt kazernes LONDEN (AP) Een aantal stakende Britse brandweerlie den, die tot hun grote woede hoorden dat een meerderheid van hun collega's na een staking van negen weken weer aan het werk willen gaan, hebben gister avond grote schade aangericht in drie dorpjes in Hertfordshire, vlakbij Londen, zo heeft de poli tie bekend gemaakt. Ongeveer 70 brandweermannen reden naar de kazernes van de werkwilligen, zetten daar de brandkranen open en beten de banden van de brandweerwa gens leeglopen. „Ze gingen te keer als gekken, een scholden hun collega's uit die niet meer om te praten waren," aldus een pobtie-woordvoerder. Ook brandweerkazernes in Welwyn Garden City en Potters Bar kre gen een zelfde behandeling te verduren. Giscard benoemt drie vrouwen in regering PARIJS (AP) De Franse pre sident, Valery Giscard d'Es- taing, heeft drie vrouwen be noemd tot lid van het kabinet, In totaal telt het kabinet onder leiding van premier Barre nu 6 vrouwen en 9 mannen. Monique Pelletier werd be noemd tot staatssecretaris op het ministerie van justitie. Nico le Pasquieris is staatssecretaris geworden op het ministerie van arbeid waar zij de werkgelegen heid voor vrouwen onder haar hoede zal nemen. Alice Saunier is benoemd tot minister voor het universitaire onderwijs. In no vember had president Giscard de vrouwehjke parlementariërs beloofd dat het aantal vrouwen in het kabinet vergroot zou wor- Kardinaal Tomasek aartsbisschop van Praag VATICAANSTAD (AP) - Het vaticaan h^eeft gisteren bekend gemaakt dat paus Paulus kardi naal Frantisek Tomasek heeft benoemd tot aartsbisschop van Praag. Tomasek is twaalf jaar lang apostobsch bestuurder van Praag geweest. Bovendien heeft er een reorganisatie plaatsge vonden van verscheidene bis dommen in Tsjechoslowakije,' waaronder de wijziging van het bisdom Trnava in een aartsbis dom de meeste aandacht heeft getrokken. Tsjechoslowakije telt nu dertien bisdommen, waarvan er vier be stuurd worden door gewone bis schoppen. Acht Tsjechische bis dommen moeten het nog zonder bisschop stellen. RUZALEM (Rtr) Daags voor het belangrijke ministersoverleg tussen Israël en Egypte in is de controverse over de joodse nederzettin- 1 op Arabisch grondgebied gisteren toegespitst. 8 commissie voor buitenlandse zaken en veilig- :id van het Israëbsche parlement keurde met 14 t 9 stemmen de plannen van de regering goed iJonge neofascisten hebben in de straten var. P-ome deze auto omgekiept en in brand gestoken. De onlusten jvan de laatste dagen in Italië zijn het gevtig van het vermoorden van twee neo-fascisten door linkse "instanders. voor de vestiging van vier nieuwe dorpen op de ter Gamassi, de Israëbsche onder leiding van kwestie van de nederzettingen zal naar verwach- Westebjke Jordaanoever. minister Ezer Weizman. Israël had aanvankebjk ting het werk in de commissie nu vertragen. Vandaag begint in Cairo het overleg in de ge- verklaard bereid te zijn de Sinaï terug te geven, mengd Israëlisch-Egyptische mibtaire commissie, waarna werd verwacht dat de commissie zich kon Gisteren heeft de Israëbsche minister van emigra- die in ingesteld tijdens de topconferentie tussen bezighouden met bijzonderheden van de Israeli- tegenover bewoners van de nederzetting Jamit Begin en Sadat op eerste kerstdag in Ismaiba. De sche terugtrekking, met veiligheidsgaranties, klei- i° de Sinaï nog eens uitdrukkebjk verklaard dat Egyptische delegatie staat onder leiding van minis- ne gebiedsaanpassingen en een tijdschema. De de regering hem niet in de steek zal laten. waarbij opnieuw doden zijn ge vallen. Een dergebjke motie zou voor Andreotti aanleiding zijn om meteen op te stappen, maar het zou een „blinde crisis" bete kenen. Abe partijen geven de voorkeur aan een zgn. „geleide crisis", waarbij de partijen tevoren in grote lijnen hebben vastgesteld hoe de volgende regeringsfor matie moet verlopen. Het is daarom waarschijnbjker dat Andreotti zijn ontslag pas zal aanbieden, nadat hij een dui delijk beeld heeft van de opstel ling van abe andere partijen. Deze week vergadert de top van de christendemocraten; volgen de week gaan de sociabsten in beraad. Een groot voordeel van een dergebjke „geleide crisis" is, dat er dan geen vervroegde ver kiezingen behoeven te worden gehouden. De regering-Andreotti is een minderheids-kabinet dat op de been is gehouden door de tevo ren toegezegde steun, vooral in de vorm van onthoudingen bij stemmingen in het parlement van de communisten, de socia listen, de sociaal-democraten, de republikeinen en de bberalen. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME In Italië is een kabi- nets-crisis onafwendbaar gewor den. Algemeen wordt aangeno men, dat premier Andreotti rond het komende weekeinde het ontslag van zijn christen-de mocratische minderheids-rege- Andere mogebjkheden zijn een nóg eerder aftreden, als de Ka mer vandaag een motie van af keuring zou aannemen aan het einde van het debat over het recente geweld in het land MOSKOU (UPI) De Sovjet-Unie heeft gisteren een nieuw bemand ruimtevaartuig van de Sojoez-serie gelanceerd. Sojoez-27, meldde Tass, moet met overste Wladimir Janibekov en O leg Makarov met het ruimtelab Saljoet-6 gaan koppelen. Saljoet-6 is precies één maand bemand door de kosmonauten van Sojoez-26. Joeri Romanenko en Georgi Gretsjko. Sojoez-27 gaat bij en goedverlopende koppeling ruimtehistorie schrijven, want een dubbele koppeling is nog nooit vertoond Gezagvoerder Janibekov en Makarov moeten dus de mislukking van Sojoez-25 gaan goedmaken. Sojoez-25 had in november als eerste van een 'tandem' moeten dokken om de feestebjkheden bij 60 jaar oktoberrevolutie extra glans te geven. De koppeling misluk te echter en de capsule keerde 48 uur na de lancering onverrichter- zake terug. Het in Saljoet aanwezige kosmonautenkoppel dokte op 10 januari in een nevensluis. Dat had twee redenen: men vreesde dat de hoofdsluis bij het echec van Sojoez-25 was beschadigd. Romanenko en zijn partner hebben bij een ruimtewandebng vastgesteld dat er met de hoofdsluis niets aan de hand is, zodat Sojoez-27 wat dat aangaat vanmiddag zonder moeibjkheden zou kunnen vastma ken. (Van onze correspondent) BONN De DDR heeft zijn zwaarste geschut in stelling gebracht en het bureau van het Westduitse weekblad Der Spiegel in Oost-Berlijn gesloten. Een sluiting van een nieuw bureau is nog niet eerder voorgekomen. Wel werden eerder individuele Wester se journalisten uitgewezen. De betrekkingen tussen Oost en West, die onmiddellijk na de publikatie in Der Spiegel van een manifest van dissidente funktio- narissen van de communistische partij SED waren afgekoeld, zijn daardoor tot het nulpunt gedaald. Regeringswoordvoerder Bólling sprak in Bonn giste ren van een „ernstige inperking van de vrijheid van berichtgeving". In het telexbericht waarin het Oostduitse ministerie van buitenlandse zaken de sluiting van het bureau aan de hoofdredaktie van Der Spiegel bekend maakte, werd gezegd dat de maatregel onmiddellijk in werk ing was getreden. Als motief werd aangevoerd, dat het blad de bestaande regels in de DDR met betrek king tot de werkzaamheden van buitenlandse corres pondenten had geschonden. Het blad wordt verder verweten de betrekkingen tussen beide Duitse staten door verzonnen nieuwsberichten te vergiftigen. Met de publikatie van het manifest zijn secretaris-generaal Honecker en andere leidende funktionarissen van de SED op bijzonder infame manier belasterd, aldus het telexbericht Vorige week al was de nieuwe correspon dent van Der Spiegel Vater de toegang tot de DDR ontzegd. NIEUWE VERDACHTEN DUITSE TERREURMOORDEN WIESBADEN (AP) Het Bundeskriminalamt heeft vier nieuwe verdachten toegevoegd aan de 16 personen die al worden gezocht in verband met de moorden op de bankier Jiirgen Ponto, de openbare staatsaanklager Siegfried Buback en de werkgeversvoor zitter Hans Martin Schleyer. Het zijn: Ralf Friedrich, Sieglinde Gutrun Hofman, Stefan Werner Wisniewski en Peter Book. Voor aanwijzingen die tot de arrestatie van een van deze vier personen kunnen leiden is een beloning van 50.000 Mark uitgeloofd. Verder heeft het Bundeskriminalamt een lijst van 16 namen gepubliceerd van personen die worden gezocht in verband met andere terreurdaden. Onder hen bevindt zich Ilich Ramirez Sanchez, bijgenaamd „Carlos", naar verluidt het meesterbrein achter de gijzeling van de OPEC-mirusters in Wenen. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Larry Flint, de voormalige Ameri kaanse porno-koning, die zoals eerder gemeld onlangs door de zus van president Carter is bekeerd, heeft het eerste blijk van zijn nieuwe levenswandel gegeven. In alle grote Amerikaanse dagbladen ging deze week een pagina-grote advertentie, tvaarin Flint bijna 2,5 miljoen gulden beschikbaar stelt voor informatie, die kan leiden tot 11 de aanhouding van ieder, die ""betrokken is geweest bij de planning van de moord op John F. Kennedy in 1963. Vol gens Flint zijn er nog vele onaangeboorde bronnen. „Het publiek heeft er recht op te weten wie er werkelijk achter de moord zaten. Dit kan onze laatste kans zijn de waarheid te ontdekken", aldus Flint. Hij heeft een jury van deskundi gen ingesteld, die de informa tie zal beoordelen. Flint (34), die vorig jaar onder meer aan zijn twee sexbladen The Hustler en Chick naar schatting een kleine 75 miljoen gulden overhield, ging in no vember j.l., daartoe maanden eerder uitgedaagd in een tv- uitzending, volledig door de knieën voor de evangeüste, Ruth Stapleton-Carter, een zuster van de Amerikaanse president. Zijn leven en wer ken zouden voortaan nog slechts in dienst van het geloof staan. Flint beloofde onder meer zijn seksbladen op zo kort mogelijke termijn om te zullen bouwen tot stichtende familiewerkjes. Flint heeft in tussen ook een krant gekocht in Plains (Georgia), de thuisha ven van president Carter, te neinde ook via de dagbladko lommen het-betere in de men sen wakker te kunnen schud den. De Amerikaanse actrice Farrah Fawcett-Majors. in ons land ondermeer bekend van haar rol in de televisie serie Charlie's Angels is uitgeroepen tot één van de tien slechtst geklede vrouwen van Amerika De hitparade van de tien slechts geklede vrouwen wordt jaarlijks opgesteld door de Amerikaanse mode-ont werper Blackwell. WASHINGTON (AP) - Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft de voormalige chef van de FBI, J. Edgar Ho over, er van beschuldigd dat hij werknemers van de organisatie opdracht heeft gegeven om hem persoonlijke diensten te bewij zen. Bovendien heeft de koning van de misdaadbestrijding sa men met andere voormalige FBI functionarissen jarenlang aktief deelgenomen aan wijd verspreide misstanden. Hoover gebruikte het FBI per soneel volgens een 40 bladzijden tellend rapport om zijn woning te verfraaien. FBI agenten heb ben onder meer een nieuw voor portaal aan zijn huis gebouwd om een vijver in zijn tuin aan te leggen, terwijl hij allerlei diensten heeft geaccepteerd die in de meer dageüjkse sfeer lig gen, zoals gratis reparaties van zijn grasmaaimachine. Behan gen. zilver poetsen en meubelen verplaatsen waren karweitjes die de FBI-agenten graag voor hun baas opknapten. „De werk nemers moesten hier dag en nacht voor beschikbaar zijn, al dus valt in het rapport te lezen. Hoover kreeg gratis „belasting adviezen" van de accountant van de FBI, en de afdeling ten toonstellingen van de FBI maakte ieder jaar Hoover's kerstsurprises klaar. Een aantal andere hoge FBI- functionarissen heeft het voor beeld van hun baas nagevolgd Maar het ministerie van justitie is niet van plan om officiële aanklachten tegen voormalige FBI-functionarissen in te die nen, gedeeltelijk omdat de cor ruptie-praktijken verjaard zijn en omdat het te duur zou wor den om alles precies uit te zoe ken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7