Erfenis van bakker Andries en het jonge weeuwtje Teunisje Veiling Old-timers bracht acht ton op h. TWEEHONDERD JAAR WITTEMANNEN IN HOOGMADE Aantal aansluitingen op kabel-t.v. in Oegstgeest is relatief zeer gering WERKLOOSHEID LICHT GESTEGEN In toenemende mate is men tegen woordig trots op een eeuwenoude af komst. Hele geslachten verenigen zich, zelfde naamdragers reüniëren (wat een woord) en verre neven en magen die elkaar nog nooit hebben gezien schudden malkander de hand op fa miliebijeenkomsten. Iets dergelijks krijgen we morgen, 12 januari, te zien in Hoogmade. Op de dag af is het dan tweehonderd jaar geleden, dat Anto- nia Jansdr. Bleeshorst, weduwe van bakker Jan Enthoven, „ja" zei tegen Andries Comelisz. Witteman, even eens bakker. Dat gebeurde in 1778, in Hoogmade vanzelf. Die Antonia heette Teunisje, een vrouw die het met Ent hoven niet best getroffen had, in die zin, dat ze maar een paar dagen mogelijk zelfs slechts één dag met bakker Jan getrouwd kon zijn. Op 17 januari 1977 traden beiden in de echt, maar vier dagen later kon men Jan Enthoven al naar het graf dragen. Een paar dagen vóór z'n trouwen had Jan al z'n testament gemaakt; hij moet toen al een ziek man zijn geweest. Gepensioneerd Titus Brandsma-ULO- hoofd („dat was in haar dagen nog pas eens een beruchte school, daar aan het Leidse Vrouwenkerkhof") Antonius (Toon binnenshuis) Witteman, kan over de onget wijfeld ongelukkige uren van bet-over- grodtmoeder Teunisje niet meer wakker liggen. „Ze zal het zonder meer best naar de zin hebben gehad met bet-overgrootva der Andries, die trouwens ook bakker was. Aan hun huwelijk is het te danken, dat de Wittemannen van vandaag even een pas op de plaats kunnen maken om een twee honderdjarige periode binnen Hoogmade feestelijk af te sluiten. Overigens kwam Andries uit Sassenheim, waar de Witte mannen al tegen 1700 opdoken. Maar de wortels van onze stamboom schijnen ge schoten te zijn in Rijswijkse grond, waar deze echt Zuidhollandse mensen al in de 15e eeuw, voornamelijk tuinierend in de Schaepweypolder, gezinnen stichtten. Be paald voetbalbloed zit er niet in de fami lie", aldus de vorsende Wittemannen-ge- nealoog Toon. „maar het toeval wilde wel, dat in 1648 Cornells Meeszoon Witteman trouwde met ene Annetje Jansz. Cruyff. En maar tuinieren voor het beroep. De Wittemannen ontwikkelden zich tot, zeg maar, middenstanders, metselaars zitten ertussen, rietdekkers ook". Zo was Toons grootvader Teun (overleden te Hoogmade in 1893) rietdekker, evenals mijn vader Jan, maar die werd later win kelier. Zelf ben ik in 1906 geboren in een oude rietdekkerij". Oud-hoofdonderwijzer Toon is wat dat betreft een buitenbeentje. Na zes jaar Hageveld wilde hij arts wor den, maar vader Jan zei: je wordt maar netjes onderwijzer. „Nou, daar had ik nou net geen zin in, maar ik heb het wel gedaan en er toch nooit spijt van gehad Drie dochters hebben in het onderwijs gezeten en alle drie zijn ze met onderwij zers getrouwd" Nog even terug naar die Andries Witteman van 1778. Toon Witteman vertelt erover. „Op de één of andere manier moet Andries gehoord hebben, dat Teunisje zonder bak ker zat. Hij nam in 1777 de knapzak over de schouder en begon de lange tocht van Sassenheim naar Hoogmade, van klaphek tot klaphek, langs de woeste wateren van het Haarlemmermeer, dat ook wel het Leidse Meer genoemd werd. Wat een rust vergeleken met Sassenheim, met z'n Here- weg, z'n postkoets, z'n drukke verkeer In Hoogmade zag Andries rechts de Piespol- der en de Does, links de Hoogmadese polder met de boerderijen van de Zwetslo ten, de Van Heterens. Aan de ene Van Wieringen heeft Andries gevraagd waar de bakkersvrouw woonde. „Doorlopen tot de protestantse kerk", werd hem gezegd. Naast de kerk stond het oude torentje. Op de hoek van de Kerkstraat en de Houtladn zag Andries de bakkerij. Hij zou er tot z'n tachtigste wonen: Andries van 23 en Teu nisje van 21 jaar". Toon meent, dat op dat eerste gezicht Teunisje wel gekleurd zal hebben, toen ze de nieuwe bakker een hand gaf: „het was immers een tijd dat men nog kon en mocht blozen. Het tweetal trouwde in de kerk aan het Kerkpad, naast de nog be staande pastorie, de woning van Jan van der Post. Hoogmade was in 1778 zonder parochieherder, zodat waarschijnlijk een kapelaan uit Roelofsarendsveen, Willem Koster, hun huwelijk heeft ingezegend. Voortaan was het dus bakker Witteman, die 's morgens op de hoorn blies als het brood gebakken was. Hij bakte het brood van het meel, dat door schipper Ruygrok van der Werve via Leiden uit Rotterdam werd aangevoerd" Wat was Hoogmade in 1778 helemaal? Vijftig gezinnen, waarvan 15 bouwlieden of boeren, 18 dagloners of daggelders. 4 mole naars, een bakker en een herbergier. Ze ventien jaar later kwamen de Fransen de dienst uitmaken; Hoogmade zal met op z'n grondvesten hebben staan schudden, maar wel was er het voorval met Antje Krul. dienstmaagd van de weduwe Zwetsloot, die in het Regthuys voor de schout moest verschijnen. Ze had de secretaris van de baljuw (de rechter) met een tang de deur uitgejaagd, met de woorden: „De deur uit, jou donder, jou bliksemse Kees. De deur uit De Kezen moeten de deur uit". Kezen of Patriotten waren tegen het Huis van Oranje en Antje was blijkbaar fel Oranje-gezind. Toen de secretaris haar een papier wilde overhandigen, riep Antje: „veeg er je gat maar mee af*. Het kon niet op, bij Antje Krul. De Napoleontische tijd was voor het land rampzalig, ook voor Hoogmade, waar veel armoe heerste en waar de zorgen zich opstapelden. Ook voor Andries en Teunisje met hun groeiend gezin. Maar ze hebben zich kunnen handhaven, zoals ook hun nageslacht Zoon Cornelis werd kruidenier, kleinzoon Teun rietdekker, achterklein zoon Jan weer winkelier, in het oude Regt huys aan de Baan dat door hem in 1906 werd gekocht. Diens zoon Piet en klein zoon Koos winkelierden rustig verder: zes geslachten Witteman in tweehonderd jaar. Het oude Regthuys is verdwenen, ter plek ke wordt nog gewinkeld in de Witteman-su- permarkt en ernaast is hotel Van der Ploeg verrezen. Toon Witteman heeft nog een tekening van dat Regthuys, met links de oude kolfbaan. In 1914 was dat allemaal verleden tijd, weg waren de laatste resten van een instelling die tot 1855 als rechthuis was gebruikt. Witteman, een familie met veel molenaars en grutters, „witte mannen" misschien, maar de naam heeft er niet mee te maken. Toon Witteman: „In de Universiteits Bi bliotheek in Leiden heb ik een verklaring gevonden die slaat op het germaanse Vid, dat is bos. Denk maar aan Vidukind; bosbewoner, bosbewaker. dat moeten die eerste Wittemannen zijn geweest, al lang vóór de middeleeuwen. Een rustigé familie, moet ik zeggen, zonder opvallende voorval len. Jammer eigenlijk". Morgen gaan 24 nazaten van Andries en Teunisje (elf klein kinderen van Teun, met vrouwen of man nen, leeftijd: tussen de 60 en de 70) feesten in Huize Van der Ploeg, in de geur van het oude Regthyus. Toon zorgt voor een dia-vertoning over het in folio's, foto's, tekeningen en kwartierstaten vastgelegde Witteman-verleden. „Misschien doen we het in het najaar een beetje over. maar dan met de kinderen van die kleinkinderen erbij, een man of zeventig" Talbot uit 1914 (LEIDSCHENDAM - De giste ren in het Nationaal Automo bielmuseum in Leidschendam door Christie's gehouden vei ling van vijftig oude automo bielen heeft iets meer dan 800.000 gulden opgebracht waarbij voor de kopers dan nog 16% opgeld komt. Hoogste opbrengst, 55.000 gulden, was voor een 1930 Rolls-Royce Phantom die nieuw, ondanks de toen heersende economi sche depressie, de destijds ka pitale som van ruim 30.000 ridden kostte en waarvan er in zes jaar tijds toch nog 1767 «jjn verkocht De .next best" prijs, 40.000 gulden, was voor een 6 cyl. Siddeley Special 1934, een roomblanke open toerwagen met de beroemde Vanden Pias-carrosserie. De Engelse club van Siddeley-ei- genaars «egt dat dit de enige overgebleven toerwagen van dit merk is. Eenzelfde bedrag moest worden neergeteld voor een 1954 Rolls-Royce Silver Dawn die tot vorig jaar, van af nieuw twintig jaar lang door de particuliere chauffeur T&n één Engelse familie is bereden en onderhouden. De 1906 Renault, in die tijd de meest populaire wagen van Europa, met lak en bekleding nog helemaal origineel en met «en opstapje naar het dak waarop ruimte voor reserve- Wiel en bagage en voor en achter koperen olielampen veranderde voor 38.000 gulden van eigenaar. Laagste prijs was 3800 gulden voor een 1939 oimca Cinq waarvan de Fiat Topolino het prototype was De super-gestroomlijnde 1970 Lamborghini, de enige nieuwe wagen en enkele jaren geleden nog tot de top van de sportwa- De 1906 Renault gens behorend, was jammer genoeg niet tijdig op de vei ling. Panhard Het Nationaal Automobielmu seum kocht op de veiling die door mr. Patrick Lindsay voortreffelijk werd geleid voor 13 duizend gulden een veertig jaar oude Panhard Dynamic waarvan alleen de mechani sche voedingspomp vervangen was door een electrische. Een zeldzaam exemplaar vanwege het in het midden geplaatst stuurwiel dat drie in plaats van twee ruitewissers nodig maakte. De klanten bleken het hier begrijpelijkerwijs niet mee eens en in volgende mo dellen verscheen het stuurwiel weer links of rechts, op zijn Engels of op zijn continents, wat de klant verkoos. De veiling van de ruim twee honderd jaar bestaande vei- lingfirma, die zoals bekend sinds kort ook een filiaal in Amsterdam heeft, trok behal ve honderden Nederlandse autoliefhebbers ook verzame laars uit Frankrijk en Enge land. Na afloop werden buiten het terrein van Louwman en Parqui nog wat koopjes van andere autoverzamelaars aan geboden, zonder bijkomende kosten ditmaal. OEGSTGEEST Slechts 63 procent van de wo ningen in Oegstgeest is aangesloten op de centra le antenne inrichting van Multivisie. Dit percen tage is «eer laag. I.anrielifr keent men veelal boven de 75 procent, bet percentage dat Multivi- sie in Oegstgeest bad verwacht. Dit werd gisteren door de heer EL van Hoeven van Mul ti visie bekend gemaakt tijdens een commissievergade ring in Oegstgeest om de tariefsaanpassing van een Lv.-abonnement nogmaals te bespreken. De tariefsverhoging schoot vorige maand met name bij het CDA in het verkeerde keelgat Commissielid Van Hazel (CDA) verwoordde gister avond nogmaals de teleurstelling: „Terwijl sommi ge inwoners van Oegstgeest nog maar net zijn aangesloten worden de tarieven al verhoogd Te meer daar er gevoelens zijn van een ,/iiet algehele tevredenheid over ontvangst en beeldkwaliteit ter wijl ook de taneven afwijken van andere gemeen ten." Het CDA is dan ook voorstander van een halvering van de tariefsverhoging. Namens Multi- visie werd meegedeeld, dat de verhoging te laat werd aangekaart maar dat een tariefsvergelijking met andere gemeenten erg moeilijk was. Mede gezien de hoge investeringskosten noemde hij het bedrag van het Oegstgeestse abonnement (12,85 per maand) niet zo hoog. Sinds kort heeft Oegstgeest zes zenders in het tv.-pakket: Ned I en EI, Duitsland I, II en II en België Vlaams. Stations uit Frankrijk en Engeland kunnen niet worden aan geboden wegens te mati ge ontvangstkwaliteit Binnenkort wordt ook Kat wijk aangesloten op de mast in Oegstgeest De huidige Katwijkse ontvangstmast is in een ge meenschappelijke regeling overgenomen. Mogelijk zal deze mast als reserve-ontvangstinrichting dienst gaan doen. LEIDEN De werkeloosheids in de Leidse regio bij mannen is in december licht gestegen met 61. Aan het einde van het vorig jaar bedioeg het aantal bij het Gewestelijk Arbeidsbureau geregi streerde werkzoekende mannen 2294. Bij de vrouwen is de werk loosheid üi december gedaald met 71. In deze categorie stonden eind december 767 werkzoekenden geregistreerd. De stijging bij de mannen is voornamelijk toe te schrijven aan de rust in de weken voor Kerstmis. Vooral in de bouw werden minder werknemers aangenomen. Van de 61 werkloze mannen, zoeken er 49 werk in de bouw. Bij de vrouwen verbeterde de situatie in bijna alle beroepsgroepen. Het meest echter in de sector kantoor. Het aantal werkloze vrouwelijke werknemers in deze sector verminderde met 45. Vergeleken met eind 1976 is de situatie bij de mannen thans gunstiger, terwijl de werkloosheid bij vrouwen groter is. In decem ber 1976 werden 2427 mannen werkloos, eind 1977 waren het er 2294. Bij de vrouwen groeide de werkloosheid met 80. Ook de situatie bij de schoolverlaters is gunstiger te noemen. Nog steeds daalt het aantal ingeschreven schoolverlaters. Eind 1977 stonden 402 jeugdigen tot en met 22 jaar geregistreerd. Eind 1976 waren dat er nog 495. Het aantal schoolverlaters was eind 1977 ook lager, namelijk 62 tegen 97 aan het einde van 1976. Het aantal werkloze vrouwelijke schoolverlaters was ook iets lager dan in 1976, namelijk in 1976:135 en in 1977: 124. De afgelopen maand daalde de vraag naar arbeidskrachten bij de mannen met 225 en bij de vrouwen met 104. Vergeleken met 1976 is de vraag naar arbeidskrachten thans veel groter Eind 1977 werden 1059 mannelijke werknemers gevraagd en 210 vrouwelijke Eind 1976 werden 593 mannelijke werknemers en 189 vrouwelijke gevraagd. Nog steeds sluit de vraag naar arbeidskrachten niet aan op het aanbod De vraag gaat in hoofdzaak uit naar de categorieën beroepsbeoefenaren die niet als werkloos zijn geregistreerd In de diverse gemeenten van het werkgebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden waren de werkloosheidscijfers als volgt: mannen .vrouwen Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overigen 41 (40) 18 (22) 247 (241 79(86 1595 (1549) 497 (537) 85 (81) 52(58 87 (90) 41(40) 39 (42) 11 (13) 14 (13) 4(6) 121 (112) 36 (45) 21(23 11 (12) 27 (25) 14 (15) 17 (17) 4 (4) 2294(2233) 767(838) Tussen haakjes de cijfers van november 1977 Fiks na winst nieuwe leider (van onze korfbalmedewerker) HOOGVLIET - Door een 7—9 overwinning op RWR, de ploeg met het minste aantal verlies- punten in de derde klasse A van de microkorfbal com petitie, beeft Fiks de leiding overgeno men van Fluks. De start van de ploeg was nogal mat, zij kwa men na drie minuten met 1—0 achter en wisten pas na 11 mi nuten gelijk te komen. De laat ste periode van de eerste helft nam Fiks voor het eerst ruim afstand van de tegenstander (3—6) waarna de rust kwam bij 4—6 In de tweede helft kwam Fiks danig in de problemen. RWR wist de achterstand weg te wer ken (7—7) en leek door te sto men naar een voorsprong toen Fiks aanvallend volkomen stil viel. De vakwisseling bracht echter een sterkere aanval voor de korf, die tweemaal scoorde en een 7—9 overwinning tot stand bracht De doelpunten werden gescoord door Robert v d. Kraan (5), Nico den Hollan der (2), Reinetta Anholts en Aad Knetsch.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5