VVV Lisse brak vorig jaar alle records Bezwaren tegen woningbouw aan Oude Trambaan in Leidschendam FIETSENSTALLING BIJ SPORTHAL KORTWEG L. Kommer-beker voor J. Brinkhuis PEUTERSPEELZAAL IN NOORDWIJK Restauratie oude pastorie in Wassenaar: te zware last voor Hervormde Gemeente REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 JANUARI 1978 -y PAGINA I NOORDWUK- Bij het gemeentelijk sportpark kampt men met een fietsenprobleem. Speciaal als „Noordwijk" thuis speelt, doet rich het euvel voor van her en der neergesmeten rijwielen en de beioekers moeten rich soms over een berg tweewielers heenwerken om het sportpark te bereiken. Dit is niet alleen hinderlijk, maar ook gevaarlijk. Omwonenden ondervinden eveneens overlast van de fietsen„stallen". In de raadscommissie, waar deze zaak ter sprake werd gebracht, toonde men zich nogal verbolgen over de gemak zucht vsn het rijdend sportparkpubliek. „Men is nog te beroerd om de fiets in de rekken te zetten", merkte een der commissieleden op en een andere afgevaardigde deed de suggestie alle slordig geparkeerde fietsen op een vrachtwagen te laden en aan het politiebureau te deponeren. Zover zal het wel niet komen. Wethouder Jansen deelde mede dat het gemeentebestuur voornemens is tegen de noordkop van de sporthal een flinke stalling in te richten binnen een rondhouten afzetting. Deze stalling kan tevens gebruikt wor den bij drukte op het marktplein. Bevestiging ds. Steenstra WASSENAAR Tijdens de kerkdienst in de Dorpskerk aan het Plein, zondagmorgen 15 ja nuari om 10 uur, zal de nieuw benoemde predikant in de her vormde wijkgemeente „Het Dorp" worden bevestigd door ds J. A. G. van Zanten. De dienst zal daarna verder door ds Steenstra worden geleid; hij zal ook de predikatie houden. Na afloop van de dienst is er in het Dorpscentrum in de School straat gelegenheid de familie Steenstra te begroeten. Blikseminslag in Duinpark NOORDWIJK Gistermorgen omstreeks zes uur sloeg met een daverende klap de bliksem op de centrale antenne tussen de Hendrik Vinkhof en de Jan Cra- merhof in het Duinpark. Door de enorme knal werden de meeste bewoners van de wijk gewekt. Bij verschillende van hen bleken televisie- en radio toestellen vernield STOMPWUK Carnavals vereniging De Gaanders houdt zaterdag 14 januari een carna valsfeest in Het Blesse Paard. Te gast is de carnavalsvereni ging uit Poeldijk „De Blauw- konters". Muzikale medewerk ing wordt verleend door boe- renblaaskapel „De Pinten- gluurders", het vaste orkest van de Gaanders. Toegangs kaarten van zes gulden zijn verkrijgbaar bij Het Blesse Paard, snackbar De Drie sprong en de kantine van de Stompwijkse Boys. LISSERBROEK - De Rampe stampers houden op zaterdag 14 januari een Lustrumbal in de Meerkoet. Muzikale mede werking wordt verleend door „The Melody Mixers". De toe gangsprijs voor niet-leden van de carnavalsvereniging be draagt 3,50 gulden. Aanvang 20.00 uur. LISSE In het Dienstencen trum Eikenhorst worden de foto's die tijdens de Kerst-Inn zijn gemaakt tentoongesteld van donderdag 12 januari tot woensdag 17 januari. De foto's kunnen besteld worden bij de leidster van het centrum, elke morgen van 9 tot 12 uur. LISSE De jaarlijkse Klaver- jasavond van de NKV-afdeling Lisse wordt op vrijdag 13 ja nuari gehouden in het „Tref punt" aan de Lissese School straat. Het inschrijfgeld be draagt 3 gulden per persoon. Aanvang 20.00 uur. LEIDERDORP - Voor de le den van de NCVB wordt op donderdag 12 januari een de monstratie van oosters koken gegeven in zaal „Irene" in Lei derdorp. Met behulp van een dia-serie worden oosterse keu kengeheimen onthuld. Een de- monstratrice maakt tenslotte een mihoenschotel klaar. NOORDWUK - In de Vin- kenhof aan de Noordwijkse Vinkenlaan wordt vrijdag 13 januari een vergadering ge houden van de Noordwijkse kerngroep van het Interkerke lijk Vredesberaad. De heer Schrama geeft een uiteenzet ting over het streven om Ne derland kemwapenvrij te ma ken. Aanvang 20.00 uur. NOORDWIJK De plaatselij ke afdeling van de Nederland se Christenvrouwenbond ver gadert woensdag 11 januari in „De Rank" aan de Noordwijk se Golfbaan. De familie Van Tilburg vertoont de film: „Van Noordpool tot Zuidpool". Aan vang 20.00 uur. De volgende vergaderingen worden weer in het Verenigingsgebouw aan de Hoofdstraat gehouden. Het Jaarfeest wordt gehouden op woensdag 15 februari. Op het programma staat dan de be stuursverkiezing en een optre den van het trio „Kleinkunst". Aanvang 19.30 uur. NOORDWIJK Het bestuur van de afdeling Noordwijk van de LTB-KVOB organi seert donderdagavond, 12 ja nuari in „De Poort van Kleef' aan de Douzastraat een feest avond voor de leden met hun dames. Dit nieuwjaarsfeest be gint om acht uur. Het Duo Piet Piet zal de avond opluiste ren. NOORDWIJK - Op het gis teravond in De Rank gehou den jaarfeest van Philatelica vond de uitreiking plaats van de Leny Kommer-beker aan het meest verdienstelijke lid van de afdeling Noordwijk in het afgelopen jaar. Voorzit ter G. J. van Houten deelde mede, dat de trofee was toe gekend aan de heer J. H. Brinkhuis, die als hoofd van de rondzenddienst bergen werk voor zijn mede-filatelis ten had verzet. Daar de hoofdrondzender wegens ziekte niet aanwezig was, nam mevrouw Brink huis de onderscheiding in ontvangst. Zelf kreeg zij een bloemenhulde. De feestavond stond in het teken van bingo-dansant en werd opgeluisterd door het duo C ic A. Goochelaar Ben- co verbijsterde de talrijke dames en heren met verschil lende nieuwe trucs. Groot succes boekte hij met het „melkgevende" Philatelica- lid. In een buitengewoon ge zellige sfeer speelde men en kele spelletjes bingo, terwijl een verloting met schitteren de prijzen voor plezierige spanning zorgde. NOORDWUK Voor de peuterspeelzalen in Noordwijk en vooral bij die te Noordwijk aan Zee, blijkt een vrij lange wachtlijst te bestaan In het algemeen duurt het zes tot acht weken voordat een penter geplaatst kan worden. De wachtlijst geeft evenwel een wat vertekend beeld van de werkelijke behoefte, omdat er vrij veel ouders zijn. die hun kind al zeer vroegtijdig opgeven. Wethouder Jansen, die deze mededelingen omtrent de wacht lijst deed, kon voor wat de peuterspeelzaal aan de School straat betreft een gunstig geluid laten horen. Het Gerefor meerde Jeugdwerk is namelijk verhuisd naar het vernieuwde verenigingsgebouw aan de Hoofdstraat en daardoor is in het complex aan de Schoolstraat een lokaal vrij gekomen. B en W zijn bereid dit lokaal aan de Stichting Peuterspeelzaal te Noordwijk aan Zee te verhuren. LISSE De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Lisse heeft in het Jaar 1977 een omzet van 400.000 gulden gemaakt Dit is bijna een verdubbeling in vergelijking met de omzetcij fers van voorgaande Jaren. Ook is een recordaantal overnach tingen geboekt, namelijk 12.075 tegen 10.710 in 1976. De cijfers zijn gunstig genoeg, toch waar schuwt VVV-voo fritter Van der Kroft om nu niet op de lauweren te gaan rusten. In bet Jaarverslag stelde hij „dat het service-pakket kritisch moet worden getoetst aan de toeristi sche prijsontwikkelingen." Ook bij de voorboekingen is het afgelopen jaar een record geno teerd. In 1977 boekten 70 bus maatschappijen voor een drie daags overnachtingsarrange ment. 9.292 gasten kwamen uit Duitsland, 1568 uit Oostenrijk en 402 Amerikanen bezochten de Bollenstreek met behulp van het VW-Lisse. Mede door de toenemende werkzaamhedén bleek het nodig te zijn om een personeelsuitbreiding te realise- Het VVV-kantoor van Lisse ren. Op 1 november 1977 trad een tweede informatrice in dienst van de VW. Op plaatse lijk gebied valt eveneens een uitbreiding van de aktiviteiten te bespeuren. Met name de uit gave van cadeaubonnen, thea terbesprekingen en de organisa tie van sportieve evenementen. Achter de schermen verricht de VW-commissie „Aanzien Lis se" veel werk. De jaarlijks te rugkerende Bloembollenmarkt is een evenement waarin de commissie een belangrijk aan deel heeft. Ook de voorjaars bloembakken en de tuinwed- strijden komen uit de VW- ideeënbus. Op vrijdag 20 janua ri wordt de jaarvergadering van het VW gehouden in de „Ta veerne" aan de Lissese Wagend warsstraat. Behalve de be stuursverkiezingen komt het Werkprogramma 1978 aan de orde. De vergadering die om half negen begint, wordt beslo ten met een spelletje kienen en een optreden van het dansor- kest „The Moonliners". LEID SCHEND AM De Leid- schendamse afdeling van het CDA komt donderdag 12 ja nuari bijeen in „De Witte Ka- katoe" aan de Damlaan en donderdag 19 januari in „Het Blesse Paard" in Stompwijk. Besproken wordt een concept van het werkprogramma van het Christen-Democratisch Appèl voor de gemeenteraad in de periode 1976—1982. Op- of aanmerkingen op het pro gramma kunnen ook schrifte lijk worden ingediend op het secretariaat van het CDA; Ek sterlaan 13. Aanvang van bei de vergaderingen om 20 uur. LEIDSCHENDAM - De Wijk- vereniging „de Heuvel" orga niseert zaterdag 14 januari 's - middags van 2 uur tot kwart over 4 in „het Amstelhofje" aan de Burg. Velthuyzenlaan 213a een postzegelruilbeurs. Alle bezoekers dingen mee bij een verloting van enkele post zegels. Entree 50 ct RUNSBURG Donderdag 12 januari houdt de CHU haar vergadering in de Voorhof. Vliet N.Z. Aanvang 20.00 u. WARMOND Muziekvereni ging St. Matthias zal vrijdag 13 januari de eerste win teruit voering verzorgen. Zoals ge bruikelijk is het programma zeer gevarieerd. Zowel mini- re ttes als majorettes brengen een nieuwe show. Harmonie en drumband brengen ook en kele nieuwe nummers. De uit voering zal om 20.00 uur be ginnen in sporthal Klim Op aan de Endepoellaan. Toegang voor leden en donateurs gra tis, anderen betalen 3,50. Feestelijke jaarvergadering Kanaalstraat De Rijnsburgse buurtvereniging Kanaalstraat heeft gisteravond in de Voorhof afscheid genomen van twee trouwe leden. De heren D. van Iterson en A. de Mooy beiden rechts namen na ruim 29 jaar afscheid van het bestuur. Vanaf de oprichting van de buurtvereniging zaten zij in het bestuur. D. van Iterson 29 jaar lang als penningmeester, A. de Mooy 23 jaar als bestuurslid en 6 jaar als voorzitter. Mevr. van Iterson heeft al deze jaren de contributie opgehaald. Voor de dames was er een bloemetje en voor mevr. van Iterson een mooie plantenbak. De heren kregen een platen- en boe- kenbon en werden benoemd tot ere-bestuurslid. Voor deze twee scheidende bestuursleden zijn er vier bestuursleden in de plaats gekomen. De Buurtvereniging was nogal gegroeid, zodat het bestuur uitgebreid moest worden. J. de Koning werd voorzitter en de heren J. van Delft Nzn. P. W. van Deventer en F. de Rover werden de nieuwe bestuursleden. Na de pauze trad de toneelvereniging 't Centrum o.l.v. Jan van Nieuwkoop op met de klucht „Een huis vol herrie". De aanwezigen op deze feestelijke jaarvergadering genomen met volle teugen van dit vrolijke blijspel. LEIDSCHENDAM Via het spreekrecht in de betreffende raadscommissie en de ge meenteraad hebben bewoners van de Oude Trambaan bezwaar aangetekend tegen het plan van de heer J. A. Meewisse om a;an de Oude Trambaan drie woningen te laten bouwen. De gemeenteraad moest mede werking verlenen omdat de bestemming van de grond die eigenlijk agrarisch is moet worden gewijzigd. B. en W. en de overgrote meerderheid van de raad bleken hiertegen geen bezwaar te hebben en het voorstel is dan ook aangenomen waarbij de bezwaar makers tevoren hebben aangekondigd bij Gedeputeerde Staten in beroep te zullen gaan. Volgens de huidige bewoners zal de vaste brug naar hun woningen worden vervangen door een ophaalbrug omdat de drie. volgens insiders zeer dure, woningen, een aanlegstei ger en een doorvaart naar de Vliet krijgen. Bij de bestaande doorvaart is alleen verkeer voor kano's en dergelijke nodig. Zij zeggen dat de raad geen goed inzicht in de kwestie heeft gekregen omdat dit niet op de tekenin gen staat. Voor de woning van een van de huidige bewoners zullen extra kostbare voorzieningen moeten worden aangebracht zo zou de heer Meewisse al hebben meege deeld. Bovendien zou de vaarsloot moeten worden uitgediept, nieuwe beschoeiingen moeten worden aangebracht en een rij po pulieren moeten worden gerooid alles op kosten van de bewoners van drie boten die in de sloot een ligplaats hebben. De be zwaarmakers vinden het onlogisch dat de bewoners de zeer hoge kosten moeten beta len „omdat de heer Meewisse drie woningen laat bouwen", ook al omdat tevens hun woongenot wordt aangetast. Bovendien vra gen zij zich af waarom een hele procedure op gang wordt gebracht voor een bestem mingsplan dat vijf jaar geleden herzien en vastgesteld is. In de gemeenteraad heeft alleen mevr. ir. T. C. Kiers van Progressieven Leidschen dam zich tegen het voorstel verzet. Zij was vooral bang dat andere agrariërs het voor beeld van de heer Meewisse zullen volgen. Wethouder H. L. van Dongen noemde de aangelegenheid echter „een logische afron ding van het gebied". En verder zou het wat de kosten betreft een zaak van privaatrech telijke aard zijn waar de gemeente niets mee heeft te maken en die alleen de bewoners en de eigenaar van de grond aangaat. Vergadering van KASKO LEIDERDORP De Lande lijk bouwvereniging KAS KO houdt maandag 23 Ja nuari een informatiebijeen komst in Het Dorpshuis, aan de Hoofdstraat. De voorzit ter van de vereniging, de heer K. Rietzschel zal voor de leden van de nog jonge afdeling voor Leiden en om geving een inleiding houden. Daarna is er voor de leden en belangstellenden gelegen heid tot het stellen van vra- Inmiddels telt de afdeling Leiden en omgeving onge veer tachtig leden. Al meer dan tweehonderd belangstel lenden hebben zich bij het secretariaat aan de Leeuwe rikstraat 3 gemeld. KASKO stelt zich ten doel het bou wen van koopwoningen, die zijn afgestemd op de indivi. duele verlangens en finan'cie le mogelijkheden van de ko per en de toekomstige bewo ner. Tijdens de informatiebijeen- komst, die om acht uur be. gint, zullen werkgroepei worden geformeerd. Den werkgroepen zullen zich be zighouden met bouwmetho den, electra, sanitair, metse- len, timmeren en interieur. Tevens moeten er financiële en fiscale werkgroepen, een werkgroep documentatie, een drukkersgroep, ee dactie en een werkgroep juri dische zaken en administra tieve zaken worden samenge steld. De oude pastorie aan de Schoolstraat in Wassenaar, die op de nominatie staat om gesloopt te worden. Onder de historie-minnende Wassenaarders is dezer da gen enige beroering ontstaan door het bericht, dat het Col lege van Kerkvoogden van de Hervormde Gemeente van Wassenaar van plan zou zijn de voormalige pastorie die zich in de Schoolstraat, dicht bij het Plein bevindt, af te breken. In een van de plaat selijke bladen werd zelfs een handtekeningenactie ingeleid voor het behoud van het ge bouw. Het College van Kerk voogden, dat over deze kwestie besprekingen voert met het gemeentebestuur, heeft nu in een nota haar plannen en overwegingen na der toegelicht Die plannen houden in: op de plaats van het oude gebouw een nieuwe pastorie te bouwen voor de dienstdoende predikant, waarbij er alle zorg aan zal worden besteed dat het nieu we gebouw beeldbepalend is voor de omgeving. Vele jaren heeft het plan be staan om de pastorie te res taureren en weer zijn oude bestemming te geven. De be nodigde fondsen ontbraken echter. Omdat het pand niet voorkomt op de Monumen tenlijst kan er geen sprake zijn van een restauratiesubsi die van het ministerie van C. R. M Daarna is een plan uitgewerkt om het pand ver ticaal te splitsen in twee wooneenheden. Een deel zou pastorie kunnen worden, het andere deel zou kunnen wor den verhuurd. Nieuwe predikant Intussen werd een nieuwe predikant beroepen; hij nam het beroep aan onder de voorwaarde dat hij in de Schoolstraat de beschikking zou krijgen over een huis, dat de functie van pastorie ten volle zou kunnen vervul len. Een verticaal gesplitst pand leek hem voor dit doel minder geschikt De kerkvoogden kwamen toen voor de beslissing te staan: of het pand als één geheel restaureren of op de zelfde plaats een nieuwe pas torie te bouwen, passend in de historische omgeving. Men koos voor het laatste en liet daarbij de volgende over wegingen gelden. Doordat het gebouw geen .monu ment" is zouden de restaura tiekosten volledig voor reke ning van de Hervormde Ge meente komen. Een verant woorde restauratie zou bij het huidge prijspeil naar schatting 250.000 a 300.000,- méér kosten dan de nieuwbouw van een pas torie die aan alle functionele eisen voldoet Er is voorts onzekerheid of het pand valt onder het „beschermd dorps gezicht". Maar zelfs als het daar wel onder valt is het zo heeft Monumentenzorg meegedeeld onzeker of ge rekend kan worden op een zogenaamde rehabilitatiesub sidie van het rijk. Onverantwoord Het bedrag dat de restaura tie uiteindelijk zal kosten gaat aldus de kerkvoog den de draagkracht van de Hervormde Gemeente ver te boven. Zelfs als de finan ciering haalbaar zou zijn dan nog acht het college van kerkvoogden het niet verant woord om een groot gedeelte van de geldmiddelen vast te leggen in één object Boven dien zullen de woon- en ex ploitatiekosten van een ge restaureerd pand aanzienlijk hoger zijn dan die van een nieuw pand. Men acht het onverantwoord op een ko mende generatie een grotere schuldenlast te leggen dan strikt noodzakelijk is. Ten slotte: het College van Kerk voogden wenst de kerkelijke eigendommen in het centrum van het dorp bij elkaar in bezit te houden. Al deze overwegingen heb ben het college doen beslui ten bij de gemeente een sloopvergunning aan te vra gen voor het pand School straat 2 waarna in een tijds bestek van 2 a 3 jaar voor een aanvaardbaar bedrag een nieuwe pastorie kan wor den gebouwd Van de zijde van het gemeen tebestuur tekent men hierbij aan, dat indertijd de minister het pand Schoolstraat 2 niet op de lijst van beschermde monumenten heeft geplaatst omdat de kwaliteiten ervan niet voldoende werden geacht. De gemeenteraad ging daartegen in beroep bij de Kroon en op dat beroep is nog niet beslist Wel is bij Koninklijk Besluit van 26 februari 1975 in een soortgelijk geval uitgemaakt dat bezwaarschriften tegen niet plaatsing van een pand op de monumentenlijst niet ontvankelijk waren. In ver band daarmee heeft Monu mentenzorg in overweging gegeven het door de gemeen teraad ingestelde beroep in te trekken. Deze zaak is mo menteel nog in studie. Verder merkt men van ge meentelijke zijde op dat de grens van het „beschermde dorpsgezicht" op de voorge velrooilijn van het bewuste pand loopt Dat betekent in ieder geval dat het voorplein voor Schoolstraat 2 en het bouwsel links binnen het be schermde dorpsgezicht val len. Ten aanzien van het pand zelf is er onzekerheid of het er binnen valt of niet Monumentenzorg schijnt er van uit te gaan dat het pand wel tot het beschermde dorpsgezicht gerekend moet worden. Bij de beoordeling van de aanvrage om sloop- of bouwvergunningen zal hiermee rekening gehouden moeten worden, aldus de ge meente, die dus nog geen definitief standpunt over de plannen van de kerkvoogden heeft bepaald

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4