Jong echtpaar kraakt pandje aan Lindestraat ara Verpleegster is geen Florence Nightingale" Tasmanstraat wenst geen openbaar groen OVERLAST VAN TAXI-BEDRUF WANHOPIG NA TWEE JAAR OMZWERVINGEN Scotch GELUIDSBAND/CASSETTES ton menken ijshockey team KEMPHANEN ton menken ijsbaan WOENSDAG 11 JANUARI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 W1WJ& LEIDEN De bewoners van de Tasmanstraat ners onlangs heeft gehouden onder de bewoners willen geen openbare groenvoorziening tussen de van de Tasmanstraat en omgeving. Tasmanstraat en de Van Huisweg. Dit is gebleken .r„ t lJJ 1I1L uit een enquête die de commissie Tasmanbewo- Slechts één bewoner heeft zijn voorkeur voor aan <je gemeenteraad vraagt de bewonerscommis- mogelijkheid aan vele ouderen, invaliden en hob- openbare groenvoorziening kenbaar gemaakt. Het s[e 2jch af waarom de gemeente toch haar voorstel byisten," aldus de bewoners commissie. grootste deel van de bewoners stemden voor het openbaar groen aan te leggen wil doorzetten. „De creëren van volkstuintjes aan weerszijden van de aanleg en het onderhoud van volkstuintjes is Van Huisweg en de Tasmanstraat In een brief minder kostbaar (Tevens bieden zij) de recreatie- LEIDEN - „We hebben maandenlang in onze station car op parkeerterreinen moe ten slapen. Zelfs een politie cel zon voor ons al een uit komst betekend hebben, maar op het hoofdbureau aan de Zonneveldstraat zeiden ze ons steeds maar, dat het daar te vochtig was en dat die cellen eigenlijk alleen maar voor dronken lieden waren inge steld. Keer op keer zijn we hier in Leiden de mist in ge gaan: we zijn al twee jaar getrouwd maar we hebben nog nooit fatsoenlijk kunnen slapen. Uiteindelijk hebben we dit huisje gekraakt," dit is het commentaar van Odette Bekooy, een jonge vrouw die na een trieste zoektocht van ruim twee jaar door de Leidse stad in „uiterste wanhoop" met het kraken van een reno vatiepandje aan de Linde straat 34 voor haar en haar man een tijdelijk dak boven haar hoofd heeft gekregen. De ellende voor het echtpaar Odette en Hans Bekooy begon in december 1975. Ze waren net een maand getrouwd en hadden een huisje op het oog waar ze in zouden kunnen trekken. Het ging niet door. Het jonge stel vond onderdak bij een oom bij wie ze klandes- tien gingen inwonen. Toen de ze man in april '76 verhuisde bleef het gezin in zijn huis wonen. Odette en Hans betaal den trouw de huur van het pand. Inmiddels hadden ze een urgentieverklaring van de Odette en broer Johnny, rillend van de kou, in het kraakpand aan de Lindestraat 34. het echtpaar op straat gezet. gemeente gekregen, mede vanaf die tijd is het men hen waarschijnlijk op grond van het feit dat Odette zwanger was. In de zomer kreeg zij helaas een miskraam. Omdat het zwaard van Damocles bo ven hun hoofd hing en zij niet snel bergafwaarts gegaan. Maanden achtereen was het gezinnetje gedwongen in hun auto te wonen. Ze hielden de wacht voor hethoofdbureau van politie in de hoop dat zij langer in het^ huisje werden in een 0f andere verlaten cel konden overnachten. „Nou ja. dat ging natuurlijk niet." zegt de van kou rillende Odette in het afgelopen zondag gekraak te pand van woningbouwver eniging Ons Doel. „We hebben toen zo'n jaar lang rondge zworven door de stad. We heb ben een lange tijd gemarkeerd gestaan op het terrein van zwembad De Vliet. Maar na geduld veinsde de radeloze vrouw voor wethouder A. Ver boom (Volkshuisvesting) in no vember '76 dat ze nog steeds zwanger was. 's Mans mensen kennis was verbluffend. Hij doorzag het leugentje en stel de, dat de Bekooys flinke straf verdienden. Deze terechtwij zing bleef dan ook niet uit. want een maand later werd dat jaar ging het echt niet meer langer. Uiteindelijk zijn we uitelkaar gegaan. Hans ging naar zijn moeder toe en ik naar de mijne. Rond mei 1977 kregen we dan eindelijk een huisje te pakken. Het nare was wel, dat het in een achter- af-dorpje van Zeeland lag, na bij de gemeente Hulst. We zijn er onmiddellijk naar toe ver huisd. Er was ons toegezegd dat we dit huisje konden ko pen. Hierna hebben we ons direkt in laten schrijven. Maar nu hoorden we pas drie weken geleden dat het toch niet door ging, omdat b. en w. uit Hulst ons geen gemeentegarantie wilde verstrekken. De koop ging dus niet door. Afgelopen zondag zijn we maar weer naar Leiden teruggegaan en toen hebben we dit huis ge kraakt," aldus een radeloze Odette Bekooy Haar man Hans (24) werkt als chauffeur bij de frisdranken- fabriek van Citadel. Vanwege de noodgedwongen aankoop van een auto, die hem dage lijks van Leiden naar de klei ne gemeente Graauw in Zeeuws-Vlaanderen moest transporteren en de inrichting van het huisje aldaar is zijn gezin, met alle doorstane te genslag opgeteld, ook nog in financiële moeilijkheden geko men. Zo was de L.C. er getui ge van dat bij het verschijnen van het waterleidingsbedrijf een borgsom van honderd gul den voor de aansluiting van water niet kon worden be taald. Tot overmaat van ramp is Hans zijn moeder onlangs overleden, zodat zijn incasse ringsvermogen niet veel meer kan hebben. De familie Bekooy is een van die voorbeelden die telkens weer het onderspit lijken te moeten delven in een gemeen te die soms wel erg hard kan wezen tegen mensen die mis schien door wat kleine onhan digheden in moeilijkheden zijn geraakt. KWJ-ONDERZOEKJE NAAR WOONSITUATIE INTERNEN LEIDEN KWJ-Leiden heeft onlangs een boekje uitgebracht onder de titel 'Internen willen 6ók wonen". Het werkje is samengesteld door Dinie Craane en geeft een goede indruk van de bewo- nersproblematiek, zoals die zich op een perso- neelsflat van bepaalde inrichtingen of ziekenhui zen kan voordoen. Met name behandelt dit boekje de situatie van het psychiatrisch ziekenhuis Sanc ta Maria in Noordwijkerhout. Om een vergelij king te maken met andere soortgelijke instellin gen organiseerde de KWJ gisteravond een ont moeting met een aantal internen uit de Leidse regio. De opkomst voor deze discussieavond bleef wat onder de maat. Juist de inrichtingen waar het intern wonen problemen met zich mee zou bren gen schitterden door afwezigheid. Hoewel de huis regels in Sancta Maria na keiharde akties van het inwonend personeel het afgelopen jaar zijn versoe peld, bracht een vergelijking met de zwakzinnige ninrichting Hoogeburch uit Zwammerdam toch nog enkele duidelijke verschillen aan het licht. Hooge Burch spant wat de versoepeling van het woonregelement betreft regionaal gezien waar schijnlijk wel de kroon. Ouderwetse situaties zoals de controle op het huisbezoek, de tijden van binnenkomst (na twaalven gaat bij verscheidene wooncomplexen het licht uit), de constante be moeienissen van mentrices en dergelijke zijn er m Zwammerdam niet meer bij. Intern wonen houdt voor de meeste leerling-ver- Pleegkundigen niet in, dat de direktie de privacy van het personeel gedurende de drie jaar dat zij in opleiding zijn aan banden mag leggen. „Uiteind- eüjk betalen wij net zo goed als anderen van ons eigen salaris de huur van onze kamers," aldus een werknemer van Sancta Maria. Diensthoofden zou den in veel gevallen elke gelegenheid te baat nemen om herinvoering van het klassieke systeem, als er ook maar het miste of geringste op een afdeling foutloopt, als de enige en juiste maatregel te propageren. De KWJ tastte gisteravond de meningen van de Zelfbediening in V&D-lunchroom LEIDEN De lunchroom van de Leidse vestiging van Vroom en Dreesmann aan de Aalmarkt zal tot rond Pasen gesloten zijn wegens verbouwingswerkzaam heden. De lunchroom zal name lijk van het huidige systeem van bediening met serveersters op een zelfbedieningssysteem overgaan. Leiden loopt niet voorop wat betreft deze omschakeling. In diverse vestigingen van Vroom en Dreesmann in andere steden werd reeds op het nieuwe sys teem overgegaan. „We spelen met zelfbediening meer in op wat de mensen wil len. Ze hoeven niet meer zo lang te wachten op bediening, ze kunnen zelf uitzoeken wat ze willen bijvoorbeeld", aldus de heer van Woerkom, woordvoer der van V&D. „Bovendien is het in Leiden altijd erg moeilijk ge weest om aan serveersters te Onevenwichtig blazersconcert Blazers willen ook wel eens wat anders dan alleen het grote symphoniewerk van het orkest waar ze in zitten. Er is nog veel meer leuke en interessante mu ziek, bijvoorbeeld in kleinere bezetting. Daarom hebben we in Nederland al sinds jaren het Nederlands Blazersensemble dat furore heeft gemaakt door zijn baanbrekende blazerswerk. En zo hebben enkele leden van het Boston Symphony Orche stra ook de blazerskoppen bij elkaar gestoken. Tot zover gaat de vergelijking op, verder totaal niet. De twee kwintetten van hedendaagse componisten, Ewald en Etler, die de blazers uit Boston, het Empire Brass Quintet, speelden, maakten op geen enkele manier hun uitver kiezing voor dit programma waar. Ewald schreef een stuk dat als achtergrondmuziek het heel aardig zou doen, maar de gespitste aandacht teleurstelde door voorspelbaarheid en con ventionaliteit; Etler klonk in de Kapelzaal helemaal buiten pro porties; de schrille dissonanten die zich struktuurloos aaneenre gen hadden qua decibel wel een grotere ruimte nodig, maar ik betwijfel of het stuk er meer indruk mee zou maken. Jammer genoeg kwamen deze te pretentieuze stukken na de pau ze aan bod, waardoor de slotin- druk misschien te negatief uit valt. Want de muziek van Han del, Palestrina en Albioni die we in het begin te horen kregen, klonk zeer verrassend. De com binatie van twee trompetten, Franse hoorn, trombone en tuba leverde zo'n pure klank in deze harmonieën, dat de programma verandering daarna van een Concerto Grosso van Corelli in een Gershwin-collage van melo dieën uit Porgy and Bess zwaar tegenviel. Na de inhoudelijke rijkdom en diepte van oudere meesters, leek de Amerikaanse muziek, althans zeker in dit povere arrangement, leeg en op pervlakkig. Het aanvankelijk dus wel ver rassende Empire Brass Quintet- programma zakte van lieverlede steeds meer weg in het moeras der verveling en was niet te redden door het technisch hoge niveau van de vijf blazers. PAULA KONING kleine groep belangstellenden af over de sfeer op komen, omdat de kustplaatsen bepaalde afdelingen in een personeelswoning. Uit de reacties bleek, dat juist in die instellingen waar iedereen zijn eigen gang kan gaan er zich de minste problemen voordoen. In de Zwammerdam- se inrichting bleken de verhoudingen tussen zowel het personeel onderling als tegenover de hoger geplaatste medewerkers optimaal te zijn. „Iede reen kent hier zijn eigen verantwoordelijkheid en het is beslist niet zoals in het verleden bij Sancta Maria het geval is geweest, dat men pas zijn eigen waarde leert kennen als iemand gediplomeerd is. Nog vaak wordt de stelregel gehandhaafd dat je als meisje een soort Florence Nightingale bent, die uiteindelijk alles uit liefdadigheid en idealisme doet. We zijn net als alle anderen doodgewoon werkende jongeren. Daarom is zo'n televisiepro gramma als dat van 'De Verpleegsters' ook zo misleidend. Iedereen denkt dat we op een dokter verliefd moeten worden en qua uiterlijk filmster ren dienen te zijn. Vah dat imago willen we af." veel personeel wegtrekken. We hebben steeds moeten werken met uitzendkrachten. Het nieu we systeem zal daarom ook geen gevolgen hebben voor de werkgelegenheid", aldus Van Woerkom. De zelfbediening vraagt in ieder geval een ingrijpende verbou wing van de huidige horecafaci- liteiten van de Leidse vestiging van V&D. De opstelling zal moeten worden veranderd, er komen andere tafeltjes en stoel tjes, andere belichting, enzo voort Verwacht wordt dus dat rond het einde van maart het winkelende publiek van de lun chroom „nieuwe stijl" gebruik I zal kunnen gaan maken. Illlllllllllllllllllll Zuidafrikaans theater in LAK LEIDEN - De Belgische to neelgroep „Brabants Kollektief Tea ter" brengt 28 en 29 januari in het Leidse LAK-theater het toneelstuk „Sizwe Bansi is dood". Het is een stuk voor twee acteurs. Het gaat over de leef- en werkomstandigheden van de zwarten onder het Zuid- afrikaanse apartheidsregime. In 1972 werd „Sizwe Bansi is dood" geschreven door Athol Fugard. John Kani en Winston Ntshona vertolkten aanvanke lijk de rollen. In oktober 1976 werden zij na een voorstelling in Butterworth in Bantustan Transkei gearresteerd en na een regen van protesten van toneel mensen uit de hele wereld weer vrijgelaten. Sindsdien mogen zij in eigen land niet meer spelen. LEIDEN Omwonenden van bet Kort Galgewater ondervinden overlast van de taxicentrale van Borgerding. In een brief hebben zij er bij het college van b en w op aangedrongen de eigenaar van het taxibedrijf te dwingen voorzieningen aan zijn bedrijf spand aan te brengen. De bewoners stellen dat zowel de taxiautowerkplaats als de spuitwerkplaats en het magazijn, die Borgerding aan het Kort Galgewater exploiteert ondraaglijke geluids- en stank overlast veroorzaakt. Tevens wijzen zij er het college op dat Borgerding in feite onterecht een bedrijfsvergunning voor het vervoer van personen met taxi's is verleend, aangezien het bedrijf niet beschikt over de vereiste stallingsruimte. „Bij het functioneren van de taxiautowerkplaats en of de spuit werkplaats c.q. magazijn (hebben wij) geen mogelijkheid meer om op conversatietoon met elkaar te converseren. (Wij zijn) gedwongen de ramen en tevens de gordijnen gesloten te houden", aldus de bewoners. Zij eisen van het college dat het bedrijf zal doen sluiten totdat aan het pand van Borgerding de nodige voorzieningen ter voorkoming van overlast zijn aangebracht Subsidie Hot House De stichting jazzzolder Hot House heeft een ernstig beroep gedaan op het college van b en w de subsidie per 1 januari 1978 te verhogen. In een brief aan het college wijst het bestuur van de stichting erop dat Hot House voor aanzienlij ke kosten is komen te zitten na de gedwongen verhuizing van het „Eigen Huis" van studentenvereniging „Augustinus" naar het Crijetijdscentnun aan de Breestraat. Sinds 1974 ontvangt „Hot House" van de gemeente 75,- subsidie per jazzconcert. „Ook de structurele kosten voor het organiseren van jazzconcerten zijn aanzienlijk gestegen", aldus het bestuur van de stichting Hot House. Het bestuur verzoekt het college dan ook de subsidie te verhogen tot 100,- per jazzconcert. Ziekenverzorger In het Academisch Ziekenhuis zijn onlangs de volgende kandidaten voor het diploma ziekenverzorgende geslaagd: S. Blokker, M. Daey Ouwens, Y. van Dalen, E. de Gelder. M. Hoogendorp, W. v.d. Lageweg, M. v.d. Nagel, L. Pattiapon, N. Rietkerk. M. Ruijs, G. v.d. Vaart, A. Vis, E Voskuilen, A. Vriezekoop en N. v. Wieringen. Baarmoederhalskanker Het derde gedeelte van het bevolkingsonderzoek naar baar moederhalskanker gaat 16 januari van start. Onderzocht zullen worden alle vrouwen, die geboren zijn in de jaren 1925, 1928, 1931, 1934, 1937, 1940 en 1943. Begonnen wordt weer in het GG en GD-gebouw aan de Roodenburgstraat. Daarna wordt het onderzoek voortgezet in het kruisgebouw Zuid-West. Alle vrouwen ontvangen thuis een oproep voor het onderzoek. Breehuvs ,.'t Breehuys" aan de Breestraat start de komende week met vier nieuwe cursussen en clubs. Maandag 16 januari begint de club 13-15. Deze is voor 13- tot 15-jarigen en wordt elke maandag van zeven uur tot kwart over acht gehouden. Vanaf half negen staat maandags in het vervolg de gespreksgroep Praxi op het programma van ,,'t Breehuys" Donderdag 19 januari gaat de nieuwe tapdanscurus van start. Deze is iedere donderdag van acht tot negen uur voor beginners en van negen tot tien uur voor gevorderden. Het cursusgeld bedraagt voor tien lessen veertig gulden. Woensdag 18 januari gaat de batikcursus van start. Deze is vanaf acht tot tien uur en speciaal voor 15- tot 20-jarigen. Belangstellenden voor de cursussen kunnen zich opgeven bij het Breehuys, Breestraat 19. tel. 130983 List en liefde Het Publiekstbeater brengt op donderdag 12 januari het toneelstuk „List en Liefde" in de Leidse Schouwburg. Het stuk is gebaseerd op „Kabale und Liebe" van de bekende Duitse dichter Friedrich Schiller. „List en Liefde" is een burgertreurspel, een hartstochtelijk protest tegen de gruwe lijke willekeur waarmee plaatselijke machthebbers hun onderdanen in het in kleine vorstendommetjes opgedeelde Duitsland van de 18e eeuw behandelden. In de rollen onder meer Ann Hasekamp, Celia Nufaar, Hans Boswinkel, Hans Croiset, Jules Croiset, Wim van der Grijn en Jan Retél. Aanvang 20.15 uur. LEIOEN Geboren: Paulus C. H. z.w. O. J Oudshoorn en M. S. v.d. Vall. Deborah J C. W. d.v. F. K. Meskers en M. J. v. den Berg, Felicia A. B. d.v. W. J. H. Comelisse en J. Chaudron, Corne lia G. d.v. R. Zorn en A van "t Slot, Jeroen, z.v. W. A Mostert en E. den Hond. Catharina, d.v. P. G. Klander- mans en C. van der Harst. Sanneke. d.v W G Tiesema en H C. Stark. Jefta. z-v. A. C. Augustinus en P E. Driessen. Linda R d. v. W. L. J. Gielen en M Godefroy. Gehuwd: L. K. Tjia en M. P. Lim Overleden: B de Vreugd geb. 1897 (nan, J. M Brouwer geb 1918, geh gew. met: N. van der Tuin. J. Bavelaar geb 1895 geh. gew. m. J de Wit, E. M Biesot geb. 1896 geh. met M. J. Belt, C. J. van Wordragen geb. 1921 man Ondertrouwd: H. C. van Doggenaar en C H. van Duijn. A F. Dol en A. P. M FABRIKANT VAN O.A. PRESENTEERT VRIJDAG 13 januari aanvang 20.30 uur voor de Nederlandse competitie (LEIDEN LIONS) tegen (EINDHOVEN) Vondellaan 41 Lelden tel. 071 - 76.93.44. zon ÏÏ1HK LD3AATI,

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3