Kinderbijslag moet omhoog ewezen geen Chileen GEZINSRAAD OVER LAAGSTBETAALDEN VPRO verbaasd over gevolgen radioprogram Uitg blijkt Kou teistert VS: 20 doden Eeicke Boma/nl jKori Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Woensdag 11 januari 1978, 68e jaargang no. 20938 Countdown „Countdown 77". muziekpro gramma met daarin een selektie van de beste platen uit 1977 op Ned. II om 20.35 uur. Om 19.29 uur Kenmerk over referendum in Chili en om 23.00 uur Info over rij-examens. Ned. II om 20.00 uur „Pk" en om 21.15 uur Sonate no 3 van Felix Mendelssohn Bartholdy. Winterse buien Veel bewolking met winterse buien. Eerst nog harde tot stor machtige zuidelijke wind. later draaiend naar noordelijke rich tingen en afnemend. Max. tem peraturen omstreeks 4 graden. Morgen zon: 8.44-16.53. Maan: 10.18-21.40. Scheveningen hoog water 5.12, 17.28. Laag water 1.01.13.25. let gerechtsgebouw in Maastricht stond al dagen en lachten onder strenge bewaking in verband met het lileveringsverzoek van Knut Folkerts. dat vandaag behan- eld werd Jitlevering Folkerts vandaag voor rechter Van een onzer verslaggevers) laastricht Vandaag is bij de rechtbank te Maa- tricht het Westduits verzoek tot uitlevering van het id van de Rote Armee Fraktion Knut Folkerts ehandeld. Zoals bekend is Knut Folkerts destijds etrokken geweest bij de schietpartij in een Ut- echtse garage, waarbij een politieman werd gedood n een andere zeer ernstige verwondingen opliep. k metgezellen van Folkerts wist te ontkomen. Fol- erts zelf werd oorspronkelijk in Utrecht opgesloten. Jaarna werd hij in de Maastrichtse gevangenis ge laatst De man is onlangs veroordeeld tot twintig lar gevangenisstraf. Hij is tegen dit vonnis in beroep egaan. Intussen hadden de Westduitse autoriteiten ijn uitlevering gevraagd. Dit verzoek werd vandaag behandeling genomen. lui bin 99 VREEMDELING TERUG NAAR NEDERLAND DEN HAAG (ANP; Het minis terie van Justitie vraagt zich verbaasd af, welke nationaliteit de man heeft, die 3 januari j.l. als Chileense „ongewenste vreemdeling" het land is uitge zet. De Chileense autoriteiten hebben namelijk laten weten, dat de man niet de Chileense natio naliteit bezit. „Als dat zo is moet de man maar naar Nederland teruggestuurd worden. Wij zoeken het dan wel verder uit", aldus het commen taar van Justitie. De vreemdeling werd naar Chili gestuurd, omdat hij zonder mid delen van bestaan en zonder pa pieren in december op het Cen traal Station van Amsterdam was aangetroffen. Na confrontatie met de Chileense consul in Am sterdam werd aangenomen, dat het om een Chileen ging. De man kreeg van het consulaat de nodi ge papieren om naar Chili te kunnen terugkeren. Dat ging ech ter niet zo eenvoudig, omdat hij in het vliegtuig een aantal passa giers lastig viel. De gezagvoerder keerde toen terug naar Schiphol om marechausseebegeleiding aan te vragen. Daarna kon de reis opnieuw gemaakt worden. In Chili zit men thans met de vreemdeling, die weer naar Ne derland komt, om dan een nieuw verhoor te ondergaan. „Vrouwtje van Stavoren" gestolen Het „Vrouwtje van Stavoren", dat aan de haven van Stavoren staat, is door onverlaten van de sokkel gelicht. De ijzeren staven waarmee het ongeveer een meter hoge bronzen beeldje aan het steen was verbonden, zijn doorgezaagd. Het staat nog niet vast of het hier om een misplaatste grap of een be wuste diefstal gaat. Het Vrouwtje van Stavoren was volgens de over levering een rijke, hoogmoedige weduwe, die een schipper erop uitstuurde om het kostbaarste goed ter wereld voor haar op te halen. Toen hij terugkwam met een lading graan, gebood ze hem de lading overboord te gooien. Zo zou, volgens de legende, een zandbank zijn ontstaan, waardoor een einde kwam aan de glorie van de stad Stavoren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kinderbijslag voor mensen met de laagste inkomens moet omhoog als er kinderen bijkomen. Dit adviseert de Nederlandse Gezinsraad op basis van een onderzoek naar de kinder bijslag- en kinderaftrekregelingen. Mensen die van het wettelijk minimum-loon moe ten leven beschikken over te weinig inkomen wanneer zij kinderen krijgen. Hun welvaartsposi tie daalt dan beneden een aanvaardbaar niveau, zo stelt de Gezinsraad. „Dit is een zeer ernstige situatie." Geconstateerd wordt dat bij het parle ment een wetsvoorstel ligt, waarin eenn nieuwe regeling wordt voorgesteld. Hierin worden de kin derbijslag en de fiscale aftrekregling in één nieu we voorziening samengevoegd. De nieuwe regeling houdt in dat mensen met de laagste inkomens er beter op worden en mensen met hogere inkomens erop achteruitgaan. De Gezinsraad vindt dit een stap in de goede richting. Onbekend is nog hoe het nieuwe kabinet zich zal opstellen tegenover dit wetsvoorstel dat afkomstig was van het kabinet-Den Uyl. De Ge zinsraad vindt in ieder geval dat voor mensen met lage inkomens de kinderbijslag zodanig moet zijn dat die gezinnen er niet op achteruitgaan wanneer er kinderen komen. Bij het groter worden van het gezin moet de welvaartspositie niet achteruitgaan. Voorts meent de Gezinsraad dat de bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind ongedaan moet worden gemaakt. Gemeend wordt dat de bestaande kinderbijslagregeling in verhouding het meest ten goede komt aan mensen met stijgendë inkomens. Wanneer ze meer worden afgestemd op de laagste inkomenstrekkers kunnen de ont plooiingskansen voor kinderen in die inkomens groep worden vergroot. De normen voor de bijslag zijn volgens de Gezins raad verouderd. Geadviseerd wordt de bijslag aan de verzorger uit te betalen en niet automatisch aan de vader. Hierdoor wordt de kans vergroot dat de kinderbijslag rechtstreeks ten goede komt aan de opvoeding van het kind. Het onderscheid tussen loontrekkenden en zelfstandigen dient vol gens de Gezinsraad te vervallen. NEW YORK (Rtr) De koudegolf en sneeuwstormen w die de Verenigde Staten al twee dagen teisteren lebben gisteren aan twintig mensen het leven ge lost. In New York kwam de thermometer dinsdag It gehele dag niet boven de 8 graden onder nul en ileef de wind blazen met een snelheid van 75 km per uur. In Buffalo, de stad irf het noorden van de itaat New York die vorig jaar al werd getroffen door de strengste winter ooit in Amerika geregistreerd, [eraakten 6000 huizen gedurende vijf uur zonder flectriciteit doordat de sneeuwstormen de stroom voorziening hadden doen uitvallen. n Pennsylvanië, eveneens aan de Amerikaanse oost- ist, had de meteorologische dienst de waarschuwing geuit dat elk lichaamsdeel dat aan de buitenlucht zou worden blootgesteld „binnen een minuut kon bevrie- :en". In het middenwesten hebben de sneeuwstormen iet verkeer bijna volledig ontwricht. De koude heeft ook het zuiden van de Verenigde Staten niet gespaard. In Florida, de staat die bekend is om zijn zachte klimaat, zakte het kwik dinsdag onder het vriespunt hetgeen een bedreiging vormt voor de zuidvruchten De westkust van Amerika, die vorig jaar een onge kende droogte moest doorstaan, gaat al enkele dagen gebukt onder stormen en overstromingen. In het tuiden van Californië zijn verschillende grote ver keerswegen afgesloten. Na opschudding in Woudrichem WOUDRICHEM/HILVERSUM - De VPRO beraadt zich thans over eventuele schadevergoeding aan inwoners van Woudrichem, die door een radiouitzending van maandagnacht schade geleden hebben. De VPRO is stomverbaasd, dat zoveel mensen naar schatting drieduizend gevolg hebben gegeven aan de oproep in het radioprogramma „Escapade der doodsangst", om zich naar slot Loevestein in Woudrichem te begeven. Men had, gezien de eerdere ervaringen met dit programma, niet meer dan zestig deelnemers verwacht, aldus de VPRO gisteren. Intussen heeft de omroep haar excuses aangeboden aan de ingeze tenen en autoriteiten van deze gemeente voor de berokkende overlast. De naar schatting drieduizend mensen, die gevolg hadden gegeven aan de oproep in het programnfê „Escapade der doodsang st" veroorzaakten in Woudrichem niet alleen een verkeerschaos, maar gebruikten ook alle mogelijke boten om slot Loevestein te kunnen bereiken. Hierbij liepen diverse boten schade op. De schipper van de veerpont had op niet meer dan veertig klanten gerekend. Hij kon de enorme toeloop niet aan. Burgemeester Voster van Woudrichem sprak gisteren van een „walgelijke vertoning". De hoofdofficier van Justitie in Dordrecht onderzoekt of maatrege len tegen dergelijke programma's mogelijk en geboden zijn. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en. 19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebrafcht. Aage M. weer in de cel De 35-jarige tegenwoordig in Goes woonachtige Aage M., die als bankrover grote bekendheid kreeg door een verhouding rn'et een Rijswijkse agente, is giste ren in Vlissingen aangehouden op verdenking van heling. De Goesse politie was door de Am sterdamse recherche getipt na dat tegen Aage M. het vermoe den was gerezen dat hij een gestolen partij antiek uit Am sterdam in bewaring zou hou den in zijn sexclub in Goes. M. werd aangehouden in Vlissingen waar hij eveneens een sexclub drijft. VW s terug DEN HAAG Ruim twintig duizend Golfs en Scirocco's die in Nederland zijn verkocht en werden gebouwd tussen augus tus 1974 en mei 1975 zullen worden teruggeroepen voor een veiligheidsinspectie en voor het aanbrengen van een extra vei ligheidsvoorziening in de stuur inrichting. De Westduitse Volkswagenfa brieken in Wolfsburg heeft be kendgemaakt dat alle 383.000 Golfs die de chassisnum mers 175 3 000 001 tot 175 3 327 000 en alle Scirocco's met de nummers 534 2 000 001 tot 535 2 041 500 een mankement verto nen dat de bestuurbaarheid na delig kan beïnvloeden. SONGFESTIVAL OP 22 FEBRUARI IN DEN HAAG LVan onze showredactie) naar het Europese Songfestival in Parijs, kunnen worden ingezonden naar de NOS in DEN HAAG Op woensdag 22 februari De twee groepen „The internationals" en Hilversum. tal in het Ned. Congresgebouw te Den Haag „Harmony", alsmede de zangeres Kim en de De tv zendt dit festival uit in de presentatie het Nationale Songfestival gehouden wor- zanger Harry Duncan zullen in Den Haag van Willem Duys en in de regie van Fred den. De winnaar hiervan gaat op 22 april elk twee liedjes zingen, waarvoor nog liedjes Oster en Theo Ordeman. Bejaarde aangereden LEIDEN Een 74-jarige voet gangster uit Leiden is met onbe kend letsel in het Diaconessen- huis opgenomen. De bejaarde vrouw stak gistermidddag plot seling de Willem de Zwijgerlaan over op een plaats waar dat niet was toegestaan. Zij werd gegre pen door een passerende auto, bestuurd door een 27-jarige vrouw uit Leiderdorp. Weer slapers op Stadhuisplein LEIDEN De Leidse politie heeft vanmorgen rond acht uur voor de tweede achtereenvol gende maal slapende jongelie den verwijderd van het Stad huisplein in Leiden. Ditmaal hadden slechts vier woningbe- hoevenden hun toevlucht ge zocht onder de overkapping aan he buitengevel van het Leidse stadhuis. Zoals bekend proteste ren de illegale slapers tegen de woningnood in Leiden. Zij heb ben al diverse malen leegstaan de panden gekraakt, maar wer den telkens verwijderd. Cardiogram bij olifant Camela, een Indische olifant, die behoort tot de inventaris van een Brits circus, heeft hartmoeilijkheden. zodat een nader onderzoek gewenst was. Dierenarts Andrew Greenwood bestudeert hier de resultaten van het cardiogram terwijl de verzorger van Camela. Dick ChiDoerfield het dier oer..e»ctPiipnri too<;nroon d Vaarverkeer gestremd door defecte brug (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het scheepvaart verkeer door het Rijn- Schieka- naal is voorlopig gestremd door een defect aan de spoorbrug aan de Kanaalweg. De brug kon gistermorgen om elf uur niet meer gesloten worden. Pas om half vijf 's middags hadden technici van de Spoorwegen de brug weer op z'n plaats, zodat treinverkeer weer mogelijk was. Het onderzoek naar het defect aan de brug heeft aan het licht gebracht, dat een as-balans, ver moedelijk door slijtage, onklaar is geraakt. Vervanging van deze as-balans zal volgens een woordvoerder van de Spoorwe gen ongeveer een week gaan duren. In de tussenliggende pe riode kan de brug niet geopend worden voor het scheepvaart verkeer op het kanaal. Door het defect aan de brug stagneerde gisteren de treinen loop van Leiden naar Alphen van elf uur tot half vijf. Veilig Verkeer voert aklie Kruispunten voor verkeer gevaarlijkst (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT ANP Bijna de helft van alle verkeersongeluk ken in Nederland gebeurt op kruispunten. In 1975, toen het laatste onderzoek hierover ge houden werd, waren het er 22.805, waarvan 684 met dode lijke afloop. Om deze reden houdt Veilig Verkeer Neder land tot medio maart een voor- lichtingsaktie met het doel de weggebruikers in te prenten, dat voorzichtig rijgedrag bij kruispunten noodzakelijk is. „Niet met een noodgang de kruispunten naderen, maar kalm aan. Voorrangsregels in acht nemen, maar niet voorrang willen nemen, wanneer daarmee de verkeersveiligheid in gevaar komt", aldus Veilig Verkeer, die 30.000 affiches verspreidt en op radio en tv de aktie eveneens onder de aandacht brengt Loos luchtalarm SASSENHEIM De politie van Sassenheim is vanmorgen vroeg overspoeld met telefoontjes van verontruste Sassenheimers. Aanleiding hiervoor was het luchtalarm van de BB, dat om klokslag negen uur vermoede lijk door kortsluiting begon te loeien. Het alarm dat op het dak vaade Parkschool aan de Park- laan staat, wordt evenals in alle andere gemeenten in Nederland iedere eerste maandag van de maand om 's middags twaalf uur getest. Toen de Sassenhei mers zich realiseerden dat die eerste maandag net achter de rug was, belden velen geschrok ken de politie om te vragen wat voor. ramp er was geschied. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. ...als nieuw kwartaalabonnee van de naam adres woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: naam: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar. antwoordnr. '349. Leider).

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1