Protesten van Nederland niets te betekenen" Ifiovaert blijft ondanks doorbraak voorzichtig Juniorenwereldrecord Hilbert van der Duin Het gaat mis met Delftse basketbal ZEGE KORTSJNOJ IS IN ZICHT NIEUWE SPRINTER VAN FORMAAT Thurau niet naar de tour FIFA HOUDT BEEN STUF ^SPORT LEIDSE COURAN1 jnaj; WOENSDAG 11 JANUARI 1978 PACCSA 11 loxell Sb bet Btgetopen weekeinde is MieI Govaert geen onbekende meer. De sprinter uit Amersfoort gorgde tijdens bet etgeiopen week- dixie in Inzeil gebonden drietonen- toernooi toot een grote verrassing door op de tweede plaats te eindigen achter de erkende sprinter Evgenj Koelikov. Hoewel alleen Russen, Oost- en Westduit sers en Nederlanders aan de wedstrijden deelnamen, Amerikanen, Zweden en No ren waren elders, was de prestatie van het 22-jarige eerstejaarslid van de sprintkern ploeg van Henk Gemser toch een sensatie. Vorig jaar immers bleek Afief Govaert niet één van de aankomende talenten, terwijl de Amersfoorter ook dit seizoen nauwe lijks tot knappe tijden kon komen. In Inzeil daarentegen gedroeg hij zich als een sprin ter van formaat Mie! Govaert was zelf uiteraard bijzonder te spreken over zijn optreden. Ondanks zijn imponerende tijden verliest de Amers foorter de voorzichtigheid niet uit het oog: „Ik geloof niet dat het juist is om me nu ineens een groot talent te noemen. Ik heb me gewoon terdege voorbereid op die wed strijden. Met de sprintkemploeg zitten we aI twee weken in Inzeil en schaatsen zeker twee uur per dag. Bovendien waren de omstandigheden het afgelopen weekeinde bijzonder goed. Voor mij zijn dat eigenlijk de redenen dat het zo goed is gegaan. Ongelukkig poor het sterke rijden op de tnmstijsbaan in Inzeil is bet zelfvertrouwen van Mie! Govaert teer gestegen. Dat zal hem zeker van pas koenen, want in bet verleden zag bij tijdens belangrijke toernooien goede eindklasseringen door ongelukkige akties verloren gaan. Vorig jaar nog tijdens de B-kampioen schappen op de baan van Utrecht. Na drie afstanden had Miel Govaert vooruitzichten op de nationale titel maar die verdwenen als sneeuw voor de zon toen hij tijdens de laatste afstand,de duizend meter, onderuit ging en zijn rit in de verkeerde baan hervatte. De Amersfoorter werd toen ge diskwalificeerd. Dit seizoen in Hamar in Noorwegen ging de 22-jarige Amersfoorter op een niet alledaagse wijze in de fout Met nog een halve baan te gaan stopte hij met zijn race. De in Inzeil zo sterk voor de dag komende Miel Govaert wijt dat aan over- concentratie: ,JJie baan in Hamar is pre cies omgekeerd zoals ik die gewend ben. Vandaar dat ik dacht de finish al gepas seerd te zijn. Ook in het begin van het lopende seizoen bleek Miel Govaert geen sprinter die de Nederlandse naam hoog moest houden. De enige positieve daad was zijn goede dui zend meter. Dat bleek ook tijdens een toernooi op de kunstijsbaan van West-Ber- lijn, waar zijn verrichtingen op die afstand beslist niet best waren. Met een voor sprin ters bijzonder matige 500 meter eindigde Miel Govaert in dat toernooi, waar op de Amerikanen na de complete wereldtop was, ver in de achterhoede. Miel Govaert daarover: „Voor mij was dat niet zo'n verrassing. Ik rijd altijd slecht in de eerste maanden van het seizoen. In de maanden oktober en november zijn mijn tijden verre van goed Maar daarna loopt het toch wel beter. Miel Go vaert wü nu in alle rust verder werken naar de volgende wedstrijden. Als eerstejaarslid van de sprintkernploeg beeft bij onder leiding van trainer Henk Miel Goovaert, hier op archief foto temidden van Lieuwe de Boer (rechts) en Andre Kraayeveld, blijft voorzich tig- al aardigi voortreffelijke c begeleid. ,J)e sfeer in de kernploeg is erg goed. Ik schaats met een stel geweldige jongens. We kunnen goed met elkaar opschieten. Van daar ook dat er een gezonde rivaliteit heerst Voor mij is iedere wedstrijd dan ook een uitdaging. Voor de Amersfoorter breken toch een paar belangrijke weken aan. Immers, het wereldkampioenschap voor sprinters (half februari in het Amerikaanse Lake Placid) staan voor de deur. Miel Govaert: „Op 20 en 21 januari zijn de B-kampioenschappen in Den Haag. Het weekend daarvoor rijden we nog wedstrijden tegen de Zweden. Maar wat het toernooi in Den Haag betreft daar moet blijken wie naar het wereldkam pioenschap gaan. In totaal gaan er vier Nederlandse sprinters, plus een reserve naar Lake Placid Die uitverkiezing dankt Nederland aan zijn prestaties tijdens de laatste WK in Alk maar, toen Jos Valentijn, Eppie Bleeker en Bert de Jong bij de eerste twaalf eindig den. Het betekent overigens wel dat Ne derland ook in Lake Placid voor uitsteken de resultaten moet zorgen om vier plaatsen te garanderen voor volgend jaar. Voor Miel Govaert is het nog niet zo ver. Eeerst richt hij zich op de wedstrijden in Zweden en pas daarna komen de B-kam pioenschappen en helemaal achteraan het wereldkampioenschap Toch houdt de Amersfoorter de toegangsdeur tot die laat ste titelstrijd op een kies: ,Jk wil niet direct zeggen dat ik naar het WK voor sprinters ga. Zeker is het natuurlijk nog lang niet Maar op grond van mijn presta ties zie ik een uitverkiezing toch we] zit- tea" CO BUYSMAN MADONNA Dl CAMPIG- LIO De twintigjarige Hil bert van der Duim heeft tijdens het driebanentoer- oooi in Madonna di Campig- lio voor een regelrechte ver rassing gezorgd. Op de 3000 meter, die in deze Italiaanse wintersportplaats onder ideale omstandigheden werd gereden, verbeterde Van der Duim het wereldre cord voor junioren met ruim drie seconden. De tijd die Van der Duim op het llijijs in Madonna realiseer de 4.16.32 was goed voor de eerste positie op de wereldranglijst Sinds 19 fe bruari van bet vorig jaar was dit record in het bezit un de Zweed Jan Junell, dit toen in Inzeil 4.19.98 reed. Hans van Helden was op de 500 meter ongenaakbaar. Van Hel den finishte in een fractie boven de 39 seconden. Zijn tijd van 39.18 was tot nu toe zijn beste seizoenprestatie. Hilbert van der Duim deelde de tweede plaats met de Oostduitser Dietel in Van iets minder gehalte waren de tijden van de rest van de kernploeg. Vriend, die lang zaam herstelt van zijn liesbles sure. was na Van Helden en Van der Duim de snelste. Hij kwam uit op 40.43. Voor Frits Schaly en Piet Kleine stopten de klokken ook al beneden de 41 seconden. Schaly kwam tot 40.53 en Piet Kleine knabbelde met zijn 40.68 weer eentiende seconde af van zijn beste tijd in dit seizoen Op de drie kilometer werden naast het nieuwe junioren we reldrecord van Van der Duim ook prima tijden gemaakt. Van der Duim, die dolgelukkig was met zijn nieuwe record, zag deze prestatie slechts beloond met een vijfde plaats, want Van Hel den, Vriend, Kleine en de Oost duitser Dietel sloegen riog een gat van vele seconden. Zeker Hans van Helden, die opnieuw als eerste finishte in de tijd van '12.28. maar ook Vriend en Hilbert van der Duim bevestigde zijn stijgende vorm met een wereldrecord. Kleine, die slechts twee secon den langzamer warén dan de primus interpares van het Ne derlandse schaatsen, eindigden in de top. Alleen Frits Schaly en Iep ïó-amer vielen temidden van dit geweld enigszins terug Schaly bleef steken op 4.19.73 en Kramer was niet in staat de barrière van 4.20 te breken» Hij kwam uit op 4.22.50. Storholt sterk De Noorse Europees kampioen Jan Egil Storholt heeft tijdens wedstrijden in Hamar de 500 meter in de allroundklasse als snelste afgelegd. Storholt reed zijn 500 meter in 38.7, Verreweg de beste tijd, die door de all- rounders op het natuurijs van Hamar werd gemaakt Op de tweede plaats kwam een andere Noorse kernploegrijder. Kai Stenshjemmet, in 39.3. Voor de rijders uit Rusland, die aan deze internationale wedstrijden deelnamen, waren in de all roundklasse op de 500 meter geen ereplaatsen weggelegd. Vladimir Bjelov eindigde op een- vierde plaats in 39.8. Beri Kon- dakov werd zesde in 40.7. Ook op de 3000 meter hebben Storholt en Stenshjemmet hun Rusische tegenstanders achter zich gelaten. De twee S-en. Sjoe- brend en Stensen, hadden voor de internationale wedstrijden niet ingeschreven, maakten pri ma tijden op deze middenaf stand. Storholt werd eerste in 4.11.3 en zijn landgenoot bleef daar ruim twee seconden boven. De eerste Rus was Ljoskin, die de afstand in 4.14.3 overbrugde. De wereldrecordhouder op de sprint. Jevgeni Koelikov. heeft in Inzeil een uitstekende tijd op de 500 meter gereden. Koelikov finishte in 38 seconden, precies een seconde boven zijn wereld record. De Nederlandse sprinters Jos Valentijn, Miel Govaert en Lieu we de Boer bleven redelijk over eind temidden van dit geweld. Want achter Koelikov, die met deze scherpe tijd eerste werd, kwamen twee landgenoten aan de top van het klassement. Vale- ri Moeratov werd tweede met 38,8 en Andrei Malikov derde in 38,9. Direct achter dit drietal kwamen Valentijn met 39,0, Go vaert (vijfde) in 39,4 en De Boer (zesde) in 39,5. Op de 1000 meter waren de tijden beduidend min der dan op de 500. Opnieuw was Koelikov de snelste, maar zijn 1.18.5 was niet imponerend, ruim drie seconden boven zijn eigen wereldrecord. Op deze af stand werd Moeratov tweede. Deze had eentiende seconde achterstand op zijn landgenoot De sprinters van Henk Gemser kwamen niet uit op de 1000 meter. Ook de Nederlandse dames- kernploeg kwam op het ijs in Inzeil. En evenals maandag, toen Sytje van der Lende een prima tijd zette op de 1500 me ter, excelleerde zij ver voor de rest van haar ploeggenoten op de 3 km. Zij finishte in de alles zins acceptabele tijd van 4.51.1. Tweede werd Ina Steenbruggen in 4.56.7. Opvallend zwak was het rijden van Haitske Valen tijn. Met haar 5.24.79 werd zij zesde en laatste in dit Neder landse onderonsje op de 3 km. De Zweedse ploeg voor de schaatswedstrijd tegen Neder land, die het komend weekeinde in Oe re boe roe wordt gehouden, bestaat uit de volgende rijders: allround: Ulf Berggren, Lennart Carlsson, Tomas Gustafson en Jan Junell. Sprint: Jan-Aake Carlberg, Johan en Oloph Gra- nath en Mats Wallberg. Junio ren: Stephen Andersson, Ulf Ekstrand, Lars Ludvigsson en Peter Nyberg. RESULTATEN HILVERSUM HILVERSUM -De uitslagen van de gisteravond in Hilversum gehouden Koersen zijn: «WEL BOY-PRIJS, 2440 m: 1. Pril Hanover (T. H. Kooyman) 1.27.7. 2. Podo du Bois, 3. Omber Glorie. Winn. 6.20 pi. 2,10 1,90 1,90 kopp. 16,40 trio 205,90. Niet gestart Piccob- VIVANT HOLLANDIA-PRUS, 2000 1 Robina du Bois (J. S van Leeuwen) 1.27.0, 2. Paula Antje. 3. Premium Winn. 2.50 pl U0 2.10 1,60 kopp. jjvO. Niet gestart Pipi V en Pharosa MNTO KITTY-PRUS. 2000 m: 1. Oscar Star (F. J. Eerenberg) 1.26.2.' 2 Oakes D. 3. Panhart. fc. 3'4® P' 140 190 2-3° kopp. 12.90 trio 210.80. WENGBIS KHAN-PBUS. 2420 m: ï'JSK (A" J C- Harmsen) L286. 2. MISS Renee. 3. Matthieu 13890 12'70 Pl 3,00 4,90 2,00 k°PP CHANTIAGO-PRIJS, 2000 m: 1 O gumio <J. L. Geluk) 1.25.5. 2. Orkaan w. o. Olga Rozenhout. Winn. 55,20 pl. 6.80 2.70 5,20 kopp. 136.10 trio 1439.10. FBEELOADEB-PBLfS, 2020 m: 1 Lazuur (F T Vogelesang) 1.24.4. 2. Lester Kandia, 3. Oermana G. Winn. 6.50 pl. 2.60 3,60 2.10 kopp 32.70. INGO QUICK PRIJS, 2000 m. 1 Mac Buitenzorg (H. J. Pools) 1.23.2, 2. Libertine, 3. Limbus Hanover. Winn. 5.80 pl. 3.20 4,20 3.60 kopp 72,30 trio '1151,60. Niet gestart Lea Bond en Nohvyr Alkestins. AMATRICEWINTERKAMPIOEN- SCHAP. 2440 m: 1. Marieke D <M. de Rijk) 1.25.0, 2. Oscar Prise, 3. Lena Axkit. Winn. 5.40 pl. 4,30 1,70 kopp 7,00. EL MAC-PRUS, 1600 m: 1 Nora Hagheweyde (J. J. Duivenvoorden) 1.24.4,2. Mustang B. 3 Olivia Volann. Winn. 5,50 pl. 1.60 1.80 2,40 kopp 10,50 trio 84,20. Niet gestart Mae West ZENO-PR1JS, 2020 m: 1 Peter Post (H. C. Bakker) 1.27.1. 2 Okelb, 3 Pitista. Winn. 21.60 pl. 2.30 1,90 1.50 kopp 54,80. Niet gestart Pablo D en Olga Frances. Totalisatoromzet 430.809.- Sportwereld MELBOURNE Enith Brigitha Heeft in Melbourne een eerste en een derde plaats behaald. De Amsterdamse zegevierde op de 100 meter vrije slag in 58,36 seconden. Tweede werd de Aus tralische Rosemary Brown in 39.96 seconden. Op de 400 meter yrije slag eindigde Enith Brigit- Ha in 4.22,66 als derde, vlak voor ^tnelies Maas, die 4.23.74 liet afdrukken. Eerste werd hier de Australische Michelle Ford in A-14.19. LIVERPOOL Liverpool heeft de Schotse international Grame Sounes (24), van Middles bo rough aangetrokken. Met deze transfer was een bedrag ge moeid van ruim anderhalf mil joen gulden. VAL D'ISERE - Katusha Esser heeft op de eerste dag van de skikampioenschappen van de lage landen de eerste plaats be haald in de afdaling dames. Het ty van der Swaluw eindigde als tweede. Bij de heren was Peter van der Swaluw de beste Neder lander (vierde) bij deze wedstrij den. HERENTALS - Didi Thu rau, tweede in het wereld kampioenschap op de weg en leider in het algemeen klassement in het begin van de ronde van Fran krijk 1977, zal dit jaar niet opnieuw in de Tour rijden. Tijdens de voorstelling van de ploeg van IJsboerke in Lichtaart zei ploegleider Willy Jossart dat het sche ma van de Franse ronde, met vier opeenvolgende aankomsten op toppen bo ven de 1600 meter, te zwaar is voor zijn nieuwe kop man. De ploeg van Jossart, die Thurau en Bert Pronk overnam van Peter Post, zal wel vertrekken in de ronde van Italië omdat dat parkoers beter past in de mogelijkheden van de nieu we kopman. BELGRADO Viktor Kortsjnoj heeft weer twee punten voorsprong op Boris Spasski in hun tweekamp die de uitdager van schaak wereld kampioen Anatoli Karpov moet voortbrengen. Spasski gaf zich gewonnen na de 57e zet van Kortsjnoj nadat de promotie van de veropgenikte b-pion niet meer te voorkomen was. Met nog drie partijen te spelen is Kortsjnoj vrijwel zeker van winst. Hij heeft 9 1/2 punt, tegen Spasski 7 1/2 en dat betekent dat hij uit de resterende drie partijen nog een punt moet halen om de strijd met Spasski in zijn voordeel te beslissen. De overwinning van Kortsjnoj, zijn eerste in zeven partijen, onderstreept de geweldige terugkeer van de uit Rusland gevluchte grootmeester, na drie weken van psychologische oorlogvoering waarin hij de verliezer leek te zullen worden. De zeventiende partij die maandag was afgebro ken, had gisteren het volgende verloop: De afgebroken stelling was wit (Kortsjnoj) K e2, T c5, L d4, pionnen: b2, e3, f3, g3 en h2. Zwart (Spasski) K g6, T d7, P g5, pionnen: b 3, d5, f6, g7 en h5. V 3 g5~!6, 42 T b5xb3- F' <**d4- 43. e3xd4, T d7—c7, 44. K e2-d3, T c7-cl, 45. T b3—b5. T cl—dl 46. K d3e3, T dl—el (+X 47. K e3-f4, T el-e2, 48. h2-h4, K g6h6, 49. b2-b4. T e2-b2, 50. K T b2-b3, 5L B-M, K h6-h7. 52. K f5~e6, K h7-g6, 53. K e6xd5, T b3xg3, 54, K d5-c6, K g«—f7, 55. T b5xh5, T g3g4, 56. b4b5, T g4xf4, 57. b5b6. Spasski geeft zich gewonnen. De Philippijnse schaak bond heeft zich formeel kandidaat gesteld voor de organisatie van de tweekamp om de wereldtitel tussen de huidige kampioen, de Rus Anatoli Karpov, en de uitdager (Viktor Kortsjnoj of Boris Spasski). De tweekamp zal vermoedelijk in juli van dit jaar worden gehouden. Eerder heeft men in Italië, Zwitserland, West-Duitsland en Nederland belangstelling ge toond voor de organisatie van de tweekamp. BUENOS AIRES - Vlak voor zijn vertrek naar Buenos Aires beeft Joao Havelange gisteren verklaar dat Italië als eerste sal worden geplaatst in groep 4 voor de eindronde van bet wereldkampioenschap voetbal, die zijn thuis bonk heeft In Men doza. „Er zal", verklaarde de voorzit ter van de internationale voet balfederatie vier dagen voor de loting plaats vindt, „niets wor den veranderd in de zaken die al vaststaan. Dat houdt in dat wereldkampioen West Duitsland (Cordoba), Argentinië (Buenos Aires), Brazilië (Mar del Plata) en Italië (Mendoza) als eerste ploeg in de vier groepen staan. De protesten van Nederland hebben niets te betekenen". Nederland zal hierdoor samen met Oostenrijk. Spanje en Polen in de beker gaan, waar de bijna- sterkste landen uit worden ge trokken. In de derde groep wor den geplaatst Schotland, Fran krijk, Hongarije en Zweden. Tot groep vier worden de zwakste landen gerekend:Iran, Mexico, Peru en Tunesië. PIETER VAN TUYLL DELFT Het gaat helemaal mis met het basketbal in Delft Trip- per Jeans moet snel verandering in het spelpatroon brengen, anders is het seizoen voor de Delftse basket ballers snel afgelopen. Gister avond werd weer een wedstrijd compleet uit de hand gegeven. Te gen Nationale Nederlanden Do nar verloren de Delftenaren met 105—100. Het had echter nooit mo gen gebeuren, want in de eerste helft stond Tripper Jeans maar liefst zeventien punten voor. Tripper Jeans zakt met de week op de ranglijst en alleen de bovenste vier uit de eredivisie plaatsen zich voor de na- competitie. de play offs. In de sporthal De Buitenhof konden alleen Jimmy Woudstra en de rustige Amerikaan Billy Taylor een voldoende halen. Rudy Jackson wisselde goede met hele slechte momenten af. In de eerste helft is Tripper Jeans steeds aan de leiding geweest In de vijfde minuut was het 1812, elf minuten later zelfs 38—26 en bij de rust 55—46. Vlak voor de rust ontstond een klein incident dat gelukkig goed afliep. De uitblinker van Nationale Nederlanden, Pete Miller, trapte naar Jan Sikking, maar de scheidsrechters konden het eigen rechter spelen van Sikking voor komen. en Tripper kreeg het al heel snel mom- lijk en de meeste Delftse supporters zagen het al snel niet meer zitten. Het schieten was erg slecht verzorgd bij de Delftse ploeg en men pakte bijna geen enkele rebound. In de vijfde minuut van de laatste twintig minuten was de voorsprong van Tripper nog maar vier punten. Toch duunie het nog tot de zestiende minuut voor beide ploegen bij de stand 95—95 naast elkaar kwamen. Robert Zeilstra bracht toen met zes punten de stand op 101—95 voor Natio nale Nederlanden Donar. De laatste an derhalve minuut speelde Tripper Jeans een verloren wedstrijd. Donar zegevier de verdiend met 105—100. Bij Tripper Jeans kwam Jim Woudstra tot 31 pun ten, Billy Taylor tot 23, Rudy Jackson tot 18. Bij Nationale Nederlanden Do nar Zeilstra tot 21. Miller 23, Fopma tot 25 punten. Komende zaterdagavond (20.00 uur) komt Delta Lloyd op bezoek: Het is niet uitgesloten dat Pieter van Tuyll dan weer van de partij is. Afgelopen zater dag deed hij tegen Parker weer voor het eerst mee. Hij zal zich voor zaterdag weer proberen vrij te maken. Van Tuyll studeert op het ogenblik in Frankrijk. ARTHUR VAN RIJSWIJK De stand: 1. Falcon 12—22, 2. Nationale Nederlanden 13—18, 3. Parker 12-16,4. Buitoni 12—14, 5. Vastgoed Strijen 12—14, 6. Tripper Jeans 13—12,7. Radio Musette 1210, 8. Arke Reizen 12—8, 9. Delta Lloyd 12—6 en 10. BV Amstelveen 12-10. Wim Meuleman, de voorzitter van de KNVB, heeft direct een officieel protest bij de FIFA ingediend tegen de mogelijke plaatsing van Nederland achter Italië. Vice-voorzitter Artenruo Franchi van de internationale federatie reageerde hierop met de mededeling dat het protest nog niet is ontvangen. Meule man en Franchi verklaarden echter beiden dat de kwestie morgen tijdens de bijeenkomst van het FIFA-comité zal worden opgelost Italië zal vanwege commerciële belangen eventueel als eerste in T groep 4 worden geplaatst. In de streek Mendoza, waar de wed strijden van deze groep zullen worden afgewikkeld, werken veel geëmigreerde Italiaanse boeren. Nederland denkt recht te hebben op een plaatsing in de eerste groep gezien het be haalde vice-wereldkampioen- schap van 1974 in West-DUITS- LAND. Joao Havelange: „Deze methode heeft altijd eerlijke uitkomsten gebracht. Bovendien is daar door gewaarborgd dat de be langstelling van het publiek wordt gespreid en dat de betere ploegen een eerlijke kans heb ben verder te komen". VOORBURG - Wilhelmus en RCL uit Leiden speelden giste ren in een oefenwedstrijd met 1—1 gelijk. Franchimon en Wït- teman scoorden. DEN HAAG - Bettine Vnese- koop zal niet voor het Neder landse team uitkomen in de ta feltenniswedstrijd tegen Honga rije op 19 april in Helmond. De Nederlandse topspeelster trok zich terug voor deze ont moeting uit de superklasse van de Europese competitie wegens haar overladen programma. LONDEN De uitslagen van duels voor de derde ronde van de Engelse voetbalbeker zijn: Wolverhampton—Exeter 3— 1 Southampton—Grimsby 8—0, Oldham—Luton 1—2, Mill wall Rotherham 2—0, Bolton—Tot tenham 2—1.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11