Meer vrijwilligers in leger „Sociaal zwakkere bij dit kabinet veilig" voor u Nog steeds conflict over post op defensie Slachtoffer wurgmoord was prostitué STAATSCOMMISSIE: DIENSTPLICHT VERKORTEN Leven iets goedkoper BROOD DUURDER WAAR BLIJFT STAATSSECRETARIS? CcidócSouocMtt Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 10 januari 1078,68e jaargang no. 20937 Oklahoma Crude Enkele buien ..Oklahoma Crude" speelfilm uit 1973 met o.m. Faye Dunaway als Lena op Ned. II om 20.25 uur. Om 19.04 uur eerste afle vering van de kinderserie ..De avonturen van Bassie en Adriaan en om 22.15 uur Aktua- tv met een reportage over een stuntman. Ned. I om 21.55 uur Zeeland Suite. Plaatselijk een regen- of natte sneeuwbui, maar ook opklarin gen. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Maximumtem peraturen omstreeks 6 graden. Morgen zon: 8.44—16.52. Maan: 9.46-20.24. Scheveningen hoog water: 4.27. 16.44. Lage water 0.11,,12.36. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De duur van de militaire dienstplicht moet verder worden inge kort en tegelijkertijd zal de Nederlandse krijgsmacht meer en meer uit vrijwilli gers moeten worden opgebouwd. Voor overschakeling naar een compleet vrij willigersleger is de tijd nog niet rijp. Dat is een zaak die in de toekomst nog eens bekeken moet worden. Deze aanbevelingen heeft het kabinet vandaag gekregen van de Staatscommis sie van advies inzake de personeelsvoor ziening voor de krijgsmacht (de commis- sie-Mommersteeg). De commissie heeft zich bijna drie jaar bezig gehouden met de vraag of het wenselijk en mogelijk is, de militaire dienstplicht af te schaffen. In haar eindoordeel is de commissie niet unaniem. Weliswaar hebben dertien van de vierentwintig leden geen overwegende bezwaren tegen het instellen van een vrijwilligersleger, maar anderzijds acht men het om verschillende redenen niet haalbaar om al spoedig tot afschaffing van de dienstplicht over te gaan. Men vindt dat er nog te veel onzekerheden bestaan over de toekomstige bereidheid van jonge mannen en vrouwen om vrij willig in dienst te gaan en bovendien zou een spoedige overgang naar een vrijwilli gersleger een voor deze tijd onverant woord hoge uitgavepost (met name in de personele sfeer) met zich meebrengen. Het advies van de meerderheid van de commissie luidt dan ook. dat er zo snel mogelijk een nader onderzoek moet wor den ingesteld naar de mogelijkheid om het leger voorlopig in te richten naar Belgisch of Deens model.In beide landen is de militaire diensttijd onlangs sterk verkort (Denemarken 9 maanden. België zes maanden), terwijl het vrijwilligersele- ment in beide krijgsmachten steeds gro ter wordt. De meer eenvoudige taken worden verricht door dienstplichtigen en de zwaardere taken door vrijwilligers, die een contract van een paar jaar hebben. De voorstanders van een geleidelijke overgang naar een vrijwilligersleger wij zen onder meer op de huidige onbillijke lastenverdeling (slechts 359c van de jon gemannen wordt in werkelijk dienst op geroepen), terwijl in veel gevallen de dienstplicht de opbouw van een studie of loopbaan vertraagt. Zij menen verder, dat vakbekwaamheid, gemotiveerdheid en arbeidsvoldoening van de tijdelijke vrijwilliger zullen toenemen De tegen standers verwachten, dat een vrijwilliger- korps vooral kansarmen zal aantrekken, waardoor de krijgsmacht maatschappe lijk geïsoleerd zal raken. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Het tempo van de prijsstijgingen blijft een da lende tendens vertonen. De vo rige maand trad zelfs een da ling van de kosten van levens onderhoud op, zij het een gerin ge. Medio december was het leven 0,1% goedkoper dan een maand eerder. De vakbeweging schrijft deze gunstige ontwikkeling vooral toe aan het prijsbeleid van de regering-Den Uyl en heeft de hoop uitgesproken dat ook het nieuwe kabinet de lijn zal kun nen doortrekken. Maar evenzeer wordt deze gunstige ontwikke ling veroorzaakt door de hoge waarde, de hardheid van de gul den in het buitenland, waardoor de invoer goedkoper wordt. An derzijds is een hoge waardering van de Nederlandse munt nade- ling voor de werkgelegenheid, want het Nederlandse produkt wordt er duurder door. Van medio november tot mid den december werd 42% van de goederen en diensten, die door. het Centraal Bureau voor de Statistiek voortdurend in het oog worden gehouden, duurder, in totaal met 0,3%. Prijsstijgin gen werden geconstateerd bij eieren, woninginrichting en schadeverzekeringen. Van 27% van de goederen en diensten ging de prijs omlaag en wel in totaal met 0,4%. Hier ging het vooral om winterkleding. aard appelen. verse groenten en vers fruit. Van de resterende 31% bleef de prijs ongewijzigd. Pi kant detail: De. kerstbomen wa ren dit jaar 97C duurder dan in 1976. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De minimum prijs voor bruinbrood is van daag met vier cent omhoog ge gaan, die voor witbrood met drie cent. Broodproducenten mogen bij le vering aan handelaren een ver hoging toepassen van 3,2 cent per 800 gram. De ministeries van Economische Zaken en Landbouw en Visserij zijn hiermee akkoord gegaan omdat anders de rentabiliteit in de bakkerijsector in gevaar komt. Een delegatie van het nieuwe kabinet kwam gisteren voor het eerst bijeen met vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. Van J.n.r. W. Spit (FNV). Meulman (CNV), de ministers Albeda (sociale zaken). Van Aardenne (economische zaken). Andriessen (financiën), de Wit (NCW). Van Veen (VNO). MINISTER ALBEDA VAN SOCIALE ZAKEN (Van onze sociaal-economische redaktie) DEN HAAG „Uw argwaan is bepaald misplaatst. Ik kan er, in afwachting van de regeringsverklaring, nog niet veel over zeggen, maar dit kabinet zal de positie van de sociaal zwakken niet aan tasten." Met enige verbetenheid richtte minister dr. W. Albeda van Sociale Za ken deze verklaring gistermiddag tot CNV-bestuurder H. van der Meuten, die tot tweemaal toe een regeringsdelegatie ongewoon fel had aangevallen. Het gebeurde tijdens en na een gesprek van een aantal bewindslieden premier Van Agt was- wegens ziekte verhinderd - met deputaties van de centrale werkge vers - en werknemersorganisaties. De bewindslieden wilden van de deputaties uit het bedrjfsleven haar opvattingen over de economie, het arbeidsvoorwaar denbeleid en de sociale voorzieningen weten om daarmee eventueel hun voor deel te doen bij het opstellen van de regeringsverklaring. FNV-vice-voorzitter W. Spit en CNV'er Van der Meulen hebben de bewindslie den deze middag niet gespaard. Spit: „Dit kabinet heeft niet veel aanleiding gege ven om bij voorbaat te juichen. Op het regeerakkoord van CDA-WD hebben we veel kritiek, ook om wat er niet in staat." De heer Spit zei. dat de FNV zich nader op haar beleid zal gaan beraden als de regeringsverklaring niet meer perspectie ven zou bieden, onder meer op het gebied van de door het vorige kabinet ontwor pen hervormingsvoorstellen. „We volgen het regeringsbeleid met argwaan en ui terst kritisch en zullen, zo nodig, met ons volle gewicht tëgenstoom geven." CNV-bestuurder Van der Meulen was. zei hij. bang dat er bij bezuinigingen ge knaagd zou worden aan de positie van de zwakken, dit naar aanleiding van uit latingen van minister Wiegel. „Dat is voor ons beslist onaanvaardbaar. We willen dan ook in duidelijke bewoordingen in de regeringsverklaring horen dat die zwakken niet geschaad zullen worden." Waarop minister Albeda zei: „Uw arg waan is misplaatst, dat hebben we al eerder duidelijk gemaakt." De regeringsdelegatie wilde ook nog niet ingaan op het verzoek om financiële steun bij het afsluiten van arbeidsplaat senovereenkomsten als het gaat om ver vroegde persionering e.d. „Die APO's vind ik interessant, voor zover ze de verdeling van het beschikbare werk als achtergrond hebben. Maar ik heb mijn twijfels over de eis tot het handhaven van het huidige aantal arbeidsplaatsen. Dat zou wel eens een te grote verstarring kunnen betekenen," aldus minister Albe da. Vermist jongetje nog spoorloos (Van een onzer verslaggevers) RAALTE Ook de gisteren voortgezette zoekactie naar de 3-jarige Gerben ten Dam uit Raalte heeft nog geen resultaat gehad. Het jongetje wordt sinds zaterdagmiddag vermist. Politie en brand weer worden geassisteerd door honderden burgers. Hel afgelopen weekeinde werd ook een vliegtuig van de rijkspolitie ingezet. ADVERTENTIE U kunt de prijsverho gingen nog even voor blijven. Zelfs nu in ja nuari ziet het Motor huis kans u een slpin- ternieuwe Opel te le veren tegen nog niet verhoogde prijzen. Diverse types en mo dellen (zolang de voorraad strekt). Kom snel kijken. Het Motorhuis Leiden. Leidschen- dam, Katwijk en Voor- schoten. Tour-route door ZHolland vastgesteld (Van onze sportredactie) DEN HAAG Gisteravond is de Leidse Tourstichting tot overeenstemming gekomen over de definitieve route van de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk, die zoals bekend start in Leiden. Na een proloog door de binnen stad van Leiden op 29 juni ver trekt de karavaan op vrijdag 30 juni richting Oegstgeest naar Den Haag. Vandaar gaat de rit naar Scheveningen. Delft, Schi pluiden. Den Hoorn naar waar schijnlijk de Coolsingel in Rot terdam. De eerste halve etappe in St. Willebrord in Brabant. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Fractievoorzit ter Rietkerk van de VVD-Twee- de Kamerfractie blijft, ondanks de bezwaren van minister Krui- singa van defensie, zijn fractie genoot Ploeg handhaven als kandidaat-staatssecretaris voor Defensie, belast met materieel- zaken. Ook de heer Ploeg, oud- officier en defensiespecialist van de VVD-Tweede Kamer fractie, tevens lid van het Na- vo-parlement, handhaaft zelf zijn kandidatuur. Dit heeft Rietkerk gisteren ver klaard in een reaktie op de nog steeds voortdurende moeilijkhe den tussen Kruisinga en de WD over de kandidatuur. Kruisinga wil de oud-officier Ploeg niet aanvaarden, ook al omdat hijzelf de materieelzaken wil beheren en omdat hij de voorkeur blijft geven aan een vrouwelijke staatssecretaris. Dé ze zou belast worden met de wijziging van het militair straf- en tuchtrecht en met de ver maatschappelijking van het de fensie-apparaat. Rietkerk liet gisteren weten erg teleurgesteld te zijn over de houding van minister Kruisinga. „Als het conflict zich verder zou toespitsen, zal dat de samen werking tussen de kandidaat- staatssecretaris en de minister niet bevorderen", aldus de WD-f ractieleider. Gisteren heeft koningin Juliana de staatssecretarissen mr. Beij =en (economische zaken) en Her mes (onderwijs) in het paleis Lange Voorhout te Den Haag beëdigd. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEMMERMEER De politie heeft het gistermorgen nabij Zwanenburg dood aange troffen meisje geïndentificeerd als de 26-jarige Theodora G. Hulsman. Theodora Hulsman was prostitué in Amsterdam. Sectie van de patholoog ana toom dr. J. Zeldenrust heeft uitgewezen dat zij door wur ging om het leven is gebracht. Over de stand van zaken in het onderzoek naar de omstandig heden die tot de moord hebben geleid, kon de politie vanmor gen nog geen mededelingen doen. Wel kent zij belang toe aan de omstandigheid dat het meisje, afgezien van een dun halskettinkje geen andere siera den droeg en ook overigens geen attributen bij zich droeg gegaan alvorens iich van het als bijvoorbeeld een handtas, stoffelijk overschot te ontdoen, een horloge of een agenda. Vol- Het lijk is gevonden door een gens de recherche kan dit erop toevallige voorbijganger, onder wijzen dat de dader(s) van de een viaduct van Rijksweg 9 na- moord met overleg te werk zijn bij Zwanenburg. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer .071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. Oplegger in de berm De oplegger van een vrachtwagen combinatie beland de gistermiddag in het talud langs rijksweg 4 tussen de afslag Zoeter- woude en Leiden- Rijndijk. Het onge val werd veroor zaakt doordat de 26-jarige chauffeur van de vrachtwa gencombinatie plot seling moest rem men en zijn opleg ger hierbij schaar de Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres woonplaats: Stuur ab dank voor da moeita de «fleuren balpen naar: naam: adres.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1