Nederland krijgt er kostuummuseum bij w N Ml ISU IT Tulpen ietsje open kopen Oostduitse dissidenten beschuldigen leiders van corruptie Franse CP los van socialisten in eerste kiesronde Verhoging rente in VS moet dollar sterker maken Rechtse wraakacties in Italië na moord op 2 neo-fascisten Boven water na meer dan 30 jaar Britse lesbienne heeft zoon BINNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 9 JANUARI 1978 Tekst; Tiny Francis Het keukenmeisje of de „Maarte" Per 1 april aanstaande krijgt Nederland er een mondiaal Historisch „Kostuummuseum" bij. Uitge breide internationale antieke kostuums, weefsels en borduursels zijn er te zien vanaf 1750. De verzameling wordt ondergebracht in drie onder monumentenzorg staande 17e eeuwse panden van de Loeff Berchmakerstraat te Utrecht, die hun diensten reeds sinds 1975 hebben bewezen onder leiding van het Stichtingsbestuur „Historisch Kos tuum Centrum. Als voorproefje tot die datum b.v. een expositie van de prive- verzameling van de kostuum historicus Fred van der La ken, aangevuld met unica uit de collectie van de voormalige Fa. J.N. Mulder (1826-1975) verhuurbedrijf van theaterkle ren, costumiers te Utrecht De ze tentoonstelling heeft een be paald thema: „van oud nieuw maken". Maar dan wel over een periode van enkele eeu wen. De naam „Versneden Verleden" schiet meteen in de roos. In de beeldige Utrechtse pandjes (eigenaar Fred v.d. Laken (43), opleiding Kunsta cademie Den Haag, staatsacte tekenen, grafisch ontwerper, Het land van herkomst van onze eigen tulp is Turkije, waar ze tijdens de Kruistoch ten werd geruild voor allerlei produkten. Daarna verdween' de bloem een tijd van het toneel om in de 19e eeuw weer op te duiken in de Leidse Hortus Botanicus, op gericht door de geleerde Clu- sius, die aan de universiteit doceerde. Hij had ook een ei gen kruidentuin en begon met het kruisen van de geïmpor teerde tulpen, die als bolletjes uit den vreemde in de Hortus arriveerden. De eerste tulp in Nederland heette dan ook „Tulipa Clusianus". Het geluk was met Clusius, want de kleine bloem bleek bij het kweken snel te muteren (ver anderen), zodat ze in omvang begon toe te nemen en groot- bloemig werd. Op schilderijen in bijvoorbeeld Het Haagse 'Mauritshuis' kan men de tulp zien, een prachtige grote bloem, waarover strepen lo pen. Men was in de negentien de eeuw zo verzot op deze bloemen dat er allerlei gekke dingen mee werden uitge haald, zoals ze besmetten met een virus, waardoor de stre pen werden veroorzaakt (later moesten er nieuwe bollen worden geimporteerd om die streperigheid weer weg te krijgen.(door al het ge^xpe- rimenteer was de tulp gedege nereerd). Ook in de negentien de eeuw kan men haar een statussymbool noemen. Voor één exemplaar werd soms 1000.- of 2000.- neergeteld door rijke mensen, die de bol dan heel protserig in de voor tuin zetten, (zwarte tulpen kende men ook al in die tijd). Later echter daalde de prijs omdat er meer werd gekweekt en kwam de tulp in al haar pracht ook binnen het bereik van minder draagkrachtigen. Tegenwoordig zijn tulpen het hele jaar rond verkrijgbaar, hoewel het feitelijk voorjaars bloemen zijn. Bij jaargetijden echter leggen moderne kwe kers zich niet neer. De bollen gaan eerst in de koelcel, waar na ze in kassen verhuizen om altijd door te kunnen worden verkocht. In het begin van het jaar zijn tulpen behoorlijk aan de prijs, zodat goede ver zorging de moeite van het we ten waard is. Aangezien de bloem een holle steel heeft, dient in iedere tulp een gaatje te worden geprikt om lucht (en water) bipnen te laten. Al te diep in het water mag ze echter niet staan; de stelen zijn heel licht behaard zodat het water naar boven kan kruipen, ze slijmerig maken en vlekjes op de tulp veroor zaken. Tulpen moeten in een zo recht mogelijke vaas wor den gezet voor de stevigheid van de stelen. Kou is goed voor ze. Wanneer men een mooie bos heeft staan en men gaat een middag weg, is het zaak ze uit de warme kamer op een koele plaats te zetten. Dit werkt 'levensverlengend'. Het is onverstandig tulpen te groen (dus te veel in de knop en hard als kogeltjes) te ko pen. Tot ellende en verbazing van de huisvrouw komen sommige helemaal niet uit (geldt ook voor rozen). Tegen woordig zijn er kleurenfoto's voor de kwekers in welk sta dium van kleur ze het beste kunnen worden aangevoerd. Als ze even iets meer open zijn, is het risico minder. De tulp is een kwaliteitsprodukt, met andere woorden „alle waar is naar zijn geld". De prijzen dalen van (jan) ca 7.50 per stuk tot 2.75 d 2.25 per stuk tegen de lente. voormalig confectionnair in Nederland en Schotland; thans docent lerarenopleiding Amsterdam en Tilburg voor de vakken textielgeschiedenis, tekenen, costuumontwerpen en coördinator cursus voorle raressen in het Textielvak te Amsterdam, wijkt het verle den wel zeer beeldend terug! Men ziet er hoe nijver en zui nig onze voorouders wel wa ren. En hoe ze de traditie hoog hielden. Familiestukken van honderden jaren oud, zeker eens bewaard gebleven in mot- tenballenkisten of koffers op de rommelzolder, werden voor bepaalde gelegenheden te voorschijn gehaald,hersteld, verknipt (versneden) tot voor hun tijd „moderne" japonnen en/of theaterpakken. Van ja- ponstof a la mode de Pompa dour (handgeborduürd uit de tijd dat de „chinoiserie" hoog tij vierde) maakte men (wie, dat blijft het geheim) dus „ie mand", een heren-toneelcos- tuum. De vrij zeldzame stof (midden 18e eeuw) een brons kleurig satijn met veelkleurig borduursel van chenilledraad is juweel op zich. Handige vin gers verknipten kostelijk Be- naris-sari van rood-bruine changeant zijde tot cocktail jurk 1974. Zo werd menig oos ters kledingstuk, eens gedra gen op open galerijen tussen wuivende palmen „ver-Euro- peest". Voorbeeld van com mercieel „bara brisme": het in fragmenten knippen van origi nele 19e eeuwse bruidsdoeken uit Turkije. Een Perzische sjaal van ca 1840 moest zo nodig boven een (welke?) schoorsteen hangen, waartoe de eigenaresse er maar de schaar in zette omdat die doek te lang was. Door de thematische tentoon stelling loopt als een rode draad de wereldgeschiedenis. Eens sierde een prachtige wit satijnen crinoline (ca 1730) een hooggeplaatste bruid. Het kleed moet rijn bewaard en te voorschijn gehaald om er rond 1870 een avondtoilet van te maken. Toen men aan het- knippen ging werden de voor banen gedrapeerd omhoog ge trokken en aan de onderkant aangevuld met gerimpelde tu le. Er kwamen diepe plooien van achteren met strikken; het lijfje bleef intact. Verknippen om modieus te blijven is een sociologisch verschijnsel. Evenals bepaalde mode-rages. Het afeetten tegen de welvaart manifesteerde zich rond 1973 in de protest-spijkerkleding en omstreeks diezelfde tijd para- „Mevrouw zelf" in een „robe" S l'Anglaise ca. 1785. Gezien de goede slaat en het ontbreken van een sluiting vermoedt men dat de japon nooit is gedragen. Het materiaal is groene taftzijde. deerden trendsetters met jas jes, gemaakt uit oma's pluchen tafelkleed. Weinig bekend is echter dat rond 1880 z.g. „overkleedjes" van tafelkleden gemaakt haute chic waren. In de mode is weinig echt „nieuw", het stramien waarop men werkt is klein. Kostuum historici zeggen: laat oude kle ren maar liggen, over een paar jaar (of een eeuw) rijn ze weer modern! Of je vertaalt ze naar modern, decoratieve trant Dat sommige mensen van een bepaald kledingstuk niet kun nen scheiden blijkt uit een overgooier uit 1874, die zes maal is „vermaakt". In 1964 droeg een kennis van Fred van Laken dit kledingstuk als jurk met lange mouwen, hoog gesloten en met een korte rok, naar de toenmalige mode. Een jaar later werden de mouwen kortgeknipt; twee jaar later verlengde de eigenaresse de rok met een dwarse baan. In 1970 werd de oorspronkelijke japon een folkloristische, tot onder de buste uitgesneden overgooier en staat nu zonder functie te pronken op een der gipsen poppen, die Fred zelf maakt Zalige poppen rijn het! Je ziet een deftige heer met een hoophartige blik, gehuld in een fluwelen vest (met hor logeketting) heenkijken over een deemoedig geknielde kleermaker, die hem de maat neemt. Een toneeltje van rond de eeuwwisseling, die een si tuatie uitbeeldt, welke nooit weerom zal komen. Aan een dinerjapon uit 1905 is ook ge knutseld. Oorspronkelijk had dit „frou-frou" toilet strakke mouwen en schouderkleppen, later rijn die vervangen door zogenaamde „Tellerschlep- pers". De overjapon is hele maal van handgemaakt „point lacet" (veterkant) over rose sa tijn. Het geheel roept het beeld op van de Dame met de Waaier, die op een bal met de face main in de hand uit kijkt naar een goede partij voor haar dochterEen sim pele ziel heeft dit uiterst be werkelijk feestkleed vast en zeker nooit gedragen. Een fa miliestuk met een rijk verlede- n Terug naar de wereldge schiedenis. Een jasje, gemaakt uit een deken verwijst naar de textiel-bonnentijd uit de oor log, De knopen rijn van hout en het dessin is zo knap ver werkt dat de vrouw die het dro^g er „goed verzorgd" in moet hebben uitgezien. Rok en blouse uit 1948 rijn uit betere tijdsomstandigheden. Veel vrouwen maakten toen rokken uit lapjes katoen (ver gelijk .Patchwork", een volks kunst ontstaan uit armoede Men maakte dekens uit aan elkaar gezette willekeurige lapjes. Patchwork isnog steeds in de slaapkamer wel kom, maar dan als sprei Drie jaar na de oorlog echter was textiel nog schaars; men diepte graag oude jurken op uit de jaren dertig en knutsel de er iets nieuws uit. Zo blij was men met de bevrij ding, dat de draagster van zo'n rok bij de grote Nationale op tocht in Den Haag op een licht gekleurd lapje een fiks oranje stempel kon krijgen, dat thuis werd overgeborduurd. Zo dro men in het Utrechtse in nissen en kamertjes van het museum matrones uit 1883 in zwart sa tijn gewaad met queue de Pa ris, bedeesde linnenmeisjes, jonge vrouwen in betere doen in sitsen jurken en jakken van postzakkengoed. Wie droeg hè „jukaatje" (meisjesjakje) be staande uit 32 stukjes, samen raapsels van een naaister, die ze overhield na na het maken van een jurk voor een klant? Maar boven op zolder liggen in grote ladenkasten de costu mes van internationalen huize te wachten op de Ie april. Dan komen rij aan de beurt Per manent. De hofkleren van hooggeplaatsten uit de tijd van Lodewijk XV met de .moeten" van hun onderscheidingen nog in het fluweel gedrukt en vele, vele andereIn hun dozen, tussen knisperend zijdeachtig papier wachten ze hun tijd af. Het verleden haast zich niet j (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De anonieme „Bond van Democratische Communisten in Duitsland" heeft in het tweede en laatste deel van het omstreden manifest dat vandaag in bet weekblad Der Spiegel staat afge drukt metname genoemde leiders van de Oost duitse communistische partij SED beschuldigd malige SED-functionarissen rijn, schrijven dat geen enkele heersende klasse in Duitsland ooit zo heeft geparasiteerd op de bevolking als „die twee dozijn families die ons land als een zelfbedienings winkel behandelen." Volgens het manifest hebben partijchef Honecker en andere leiders zichzelf en hun verwanten met westerse luxe omgeven en hebben rij familieleden en vrienden allerlei baantjes toegeschoven. Het officiële Oostduitse persbureau ADN reageer de dit weekeinde hierop door de zakelijke leider van Der Spiegel Hanz Detlev Becker ervan te betichten gedurende tientallen jaren agent van de Westduitse inlichtigingendienst BND te rijn ge weest en geregeld contacten te hebben gehad met Gehlen, de eerste chef van deze dienst na de Tweede Wereldoorlog. Decker", aldus ADN, „is de hoofdverantwoordelijke voor de publikatie van het „verzonnen pamflet en voor de fabricage van ander hetze-materiaal" en hij heeft voor rijn werk zaamheden veel „smeergeld" ontvangen. In dit verband beschuldigt het persbureau Becker er ook van, spion te rijn geweest tijdens de Hitlerperiode, waarbij rijn aktiviteiten onder andere tot het oprollen van de verzetsgroep „Rote Kapelle" zou den hebben geleid. Kissinger verliest laatste privilege WASHINGTON (AP) - De voormalige Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Henry Kissinger verliest op nieuw een privilege dat was overgebleven uit de tijd dat hij nog in bet Amerikaanse kabi net zat: dan zullen twee bordjes met verboden te parkeren wor den weggehaald voor zijn huis in Georgetown bij Washington. De borden, die in 1976 om vei ligheidsredenen werden neerge zet, zullen worden verwijderd omdat een buurman naar de kantonrechter ging om te pro testeren tegen een parkeerbon van vijf dollar die hij had gekre gen nadat hij rijn auto voor het huis van Kissinger had gepar keerd. Michael Putzel, de buurman en verslaggever van Associated Press, meent dat rijn grondwet telijke rechten werden overtre den door de voortzetting van een speciaal privilege voor de gewone burger Kissinger. Van een onzer redac teuren DEN HAAG De beslissing van de Fe deral Reserve Board (Fed), het bestuur van de organisatie van centrale banken in de Verenigde Sta ten, om met ingang van vandaag het b ankdisconto met een half procent tot 6,5 procent te verho gen, is de tweede maatregel binnen een week die het ver trouwen in de dollar moet herstellen. Af gelopen woensdag deelden het Fed en het Amerikaanse mi nisterie van finan ciën mee actief in te gaan grijpen op de valutamarkten. Hier voor is een bedrag beschikbaar van 25 miljard dollar. De centrale banken van West Duitsland en Japan zegden extra krediet toe. De jongste maatregel maakt het aantrek kelijker voor zowel Amerikaanse als overzeese investeer- ders om dollars in hun bezit te houden. Het disconto is de rente die de centrale banken berekenen aan hun handelsban ken, die op hun beurt deze rente met een bepaalde opslag weer aan hun cliën ten in rekening bren gen. Net als bij de vorige steunmaatre gel zijn er ook nu weer kritische gelui den te horen van de kant van valutahan delaren. Ook de jong ste maatregel houdt geen rekening met de onderliggende pro blemen die tot de koersval van de dol lar hebben geleid. Vooral het enorme tekort op de Ameri kaanse handelsba lans en bet ontbre ken van een goed energiebeleid heeft weinig bijgedragen aan bet vertrouwen van de Amerikaanse munt Rechtse elementen zijn hier in Rome bezig met het omgooien en in brand steken van auto's als wraak voor de moord op twee neofascisten. ROME (DPA-AFP) - Rechtse knokploegen hebben gisteren met een reeks acties in Rome de moord op twee jeugdige leden van de neofascistische MSI, za terdag, gewroxen. In het cen trum van de stad werden twee jonge linkse activisten in elkaar geslagen: een werd zwaar ge wond, met messteken in de rug, in een ziekenhuis opgenomen, de ander wordt behandeld voor een gebroken neus. Ook een jonge Britse onderwij zer. die met een links blad on der de arm uit een bus stapte, werd het ziekenhuis in geslagen. De twee jonge neofascisten wer den zaterdagavond in een Ro meinse wijk, bij het verlaten van een MSI-kantoor, doodge schoten, vermoedelijk door acht ultralinksen, die vanuit auto's het vuur openden. Een derde slachtoffer werd zwaar gewond, later werd nog een 19-jarige jon gen levensgevaarlijk getroffen door een politiekogel, tijdens een protestdemonstratie van neofascisten. De politieman had kennelijk in paniek het vuur geopend. Rechtse knokploegen richtten gisteren ook barricaden op in de wijk San Giovanni, gooiden au to's omver, en staken een vijf tiental auto's in brand. Ook een autobus moest het ontgelden. Het nieuws over de aanslag ver spreidde zich in Rome als een lopend vuurtje. Zo'n 500 jeugdi ge neo-fascisten repten zich naar Tuscolona en raakten daar verzeild in een vuurgevecht met de politie. Tenminste één MSI-er werd daarbij zwaar gewond. Moordaanslagen in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (ANP) - De blanke universiteitsdocent Ri chard Turner is zondag in Dur ban doodgeschoten, vermoede lijk door rechtsradicale elemen ten. De 36-jarige Turner was na af kondiging van de wet tegen de communistische agitatie sinds 1973 aan allerlei beperkende be palingen gebonden en stond on der meer onder huisarrest. Een uur voor deze aanslag had den onbekenden in een neger- wijk van Durban gepoogd een belangrijke getuige van de Zuid- afrikaanse autoriteiten in diver se processen tegen terroristen dood te schieten. De getuige, een neger, ligt met schotwonden in het ziekenhuis. BELGRADO, (AP) Een man die wegens zijn activiteit in de oorlog bang was ge worden dat tegen hem zou worden op getreden, is na meer dan 30 jaar verstopt te zijn geweest in bet buis van zijn zuster in bet dorp Zalna, in de buurt van Ljoebl- jana (Joegoslavië), teruggekeerd in de wereld. Tegen hem zijn nooit aanklachten inge diend, en hij zal dus vrijuit gaan. De thans 64-jarige Janez Rus had in 1945 enige maanden gevochten met de partizanen van Tito, maar hij werd door de Duitsers gevan gengenomen en sloot zich toen aan bij de zogenaamde Witte Garde, een pro-Duit se groep die tegen de communistische par tizanen vocht Maar hij liet de groep al spoedig in de steek om zich te verbergen. DANK zu KUNSTMATIGE BEVRUCHTING Van onze correspondent Londen Janis Hetherington (31), een gewezen lerares, is vol gens de Londense Observer de eerste lesbische vrouw van Groot Brittannië, die een kind heeft gekregen dank zij kunst matige bevruchting. Dit sys teem werd op haar toegepast in 1971, nadat zij twee jaar had samengewoond met een andere lesbienne. Janis heeft nu een zoontje, Nic ky, van bijna zes jaar. Als je hem vraagt waar rijn pappie is, antwoordt Nicky: „Ik heb geen pappie". Hij schijnt zich dat overigens niet aan te trekken. In kringen van Britse Lager huis-afgevaardigden wordt aan gedrongen op wettelijk verbod van kunstmatige bevruchting van lesbische vrouwen, omdat hun kinderen niet kunnen op groeien in een natuurlijk milieu, aangezien ze geen normale ou ders hebben. Janis Hetherington noemt dit onzin. Mijn kind is volkomen normaal en gelukkig, zegt ze. „In Frankrijk krijgen lesbische paren al jaren kinderen dank rij kunstmatige bevruchting, waar om niet in Groot Brittannië?". l (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Twee maanden voor de belangrijke Franse parlements verkiezingen hebben zich tijdens het weekeinde in Parijs een aantal politieke gebeurtenissen voorgedaan die de kansen van de linkse oppositie op het eerste gezicht lijken te verminderen. Op de zgn. nationale conferentie van de Communistische Partij heeft haar secretaris-generaal Marchais verklaard dat er voor de eerste kiesronde van 12 maart geen kiesverbintenissen met enige andere partij aangegaan worden. Als deze ronde voor de communisten meer dan 21 procent van de stemmen oplevert, zullen dezen voor de tweede stembeurt van 19 maart met andere linkse 'partijen een kiesverbintenis sluiten. Deze aankondiging wordt in Parijs algemeen als een sensationele onthulling van de communistische zijde beschouwd. De opiniepei lingen kennen de communisten thans niet meer dan 21 procent toe. Marchais zegt dat rijn partij tussen 21 en 25 procent in de eerste ronde moet behalen wil hij kiesallianties met de socialisten en linkse radicalen aangaan. Dit is een kwestie van krachtsverhou dingen binnen het linkse blok, waar de communisten met minder dan 21 procent van de stemmen menen een rol te moeten spelen die niet belangrijk genoeg is. In dat geval, zo stelt Marchais, moet gehoopt, worden dat de overwinning van links voor een andere keer zal zijn. Als elk van de linkse partijen voor de tweede ronde zelfstandig de strijd intrekt, zijn de kansen op een overwinning inderdaad aanzienlijk geringer. De leider van de socialistische partij Mitterrand verklaarde zondag avond dat zijn partij voor de tweede ronde wel kandidaten terug zal trekken als dit de keuze van andere linkse kandidaten kan waarborgen ten koste van een rechtste kandidaat De partijen van de tegenwoordige regeringsmeerderheid hebben zaterdag bij monde van eerste minister Barre een aantal maatrege len aangekondigd om stemmen te winnen, terwijl de socialisten op hun bijeenkomst besloten hebben ingeval een overwinning van links de Franse kernmacht grotendeels te zullen handhaven. Alge meen wordt verwacht dat de socialisten meer stemmen zullen behalen dan de communisten. De regeringsmeerderheid en de linkse oppositie houden elkaar volgens opiniepeilingen mm of meer in evenwicht.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9