NTV '78: toont laatste stand van techniek in de tuinbouw Omzet bloemenveilingen met 17,7 procent omhoog GRwEIMTE FRffIT r EMEINI B<§LLEN Tomaten van een halve kilo zwaar na stroomstoten Vergelijkend onderzoek alternatieve en gangbare landbouwbedrijven bepleit w WEER GROTERE IMPORT VAN CITRUSFRUIT LELIE ENCHANTMENT ZIT „IN DE VERNIELING' PUBLIEK BEREID MEER TE BETALEN LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 9 JANUARI 1978 PAGINA 8 IN SOWJET-UNIE MOSKOU In de Sowjet-Unie zijn geleerden in staat geweest tomaten te kweken van een halve kilo na ze te hebben blootgesteld aan „speciale electrische ontladingen", aldus maakte het persbureau Tass woensdag bekend. In een bericht uit Alma Ata, de hoofdstad van de Sowjet-staat Kazachstan in Centraal Azië, meldde Tass dat de tomaten waren gekweekt in broeikassen en dat zij zo groot waren geworden was het gevolg van „opvoering van de ontwikkeling der zaden door middel van kunstmatige micro-lichtflitsen". Het resultaat van die behandeling was „helderrode tomaten die een halve kilo wogen en die beschikten over een hoger percenta ge aan suiker en vitamine c dan gewone tomaten". Er was ook met stroom geëxperimenteerd met druiven, aldus het bericht, en dit had geieid tot een „verhoging der biologische activiteit der vruchten die kan leiden tot het ontstaan van nieuwe variëteiten". Tèkst en uitleg op de NTV. BLE1SWIJK - De fleurige af fiches schreeuwen het van de daken: op 31 januari start de Nederlandse Tuinbouw Vak beurs, beter bekend onder de letterafkorting NTV. Het is met recht een beurs en geen kijkshow. Al zullen de groene bedrijven zoals de steklever- anciers en zaadfirma's voor de nodige verfraaiing zorgdra gen. Het hoofddoel blijft evenwel het contact leggen tussen de toeleveraar en de tuinder. Bij de klimaatregeling rukten de computers verder op. Vrij wel alle gerenommeerde in stallatiebedrijven komen met een of andere computer. De mogelijkheden lijken onbe perkt. Het huidige parade paard van H. Hoogendoorn BV uit 's-Gravenzande is de Tuco 4A met elektrische, schrijfmachine. Naast de tem peratuur en ventilatie bedient de computer ook de regenau tomaat, de concentratiemeter, de sturing van scherm- en ver duisteringsdoeken, de belich tingsinstallatie Volgens het Instituut voor Mechanisa tie. Arbeid en Gebouwen (IMAG) zijn er zo'n 64 regel- funkties in een kas. Nieuw bij Hoogendoorn is de Tuco 2A. Deze is geschikt voor bedrij ven waar de klimaatregeling zich tot zeven groepen be perkt. Het apparaat is uitge rust met een beeldscherm maar er vindt geen automati sche registratie plaats. Kortom het goedkopere alternatief voor de Tuco 4A. De energiebesparing zal de ko mende jaren in het middel punt van de belangstelling blijven staan. Enerzijds is dat een kwestie van rassenverede- ling en anderzijds een kwestie van techniek. Menige kassen- bouwer heeft rekening gehou den met het aanbrengen van scherminstallaties. Circulatie- pompen kunnen geleverd wor den met een variabel toeren tal. Zolang de pomp op een lager toerental kan lopen, spaart men electrische energie uit. Sterktenorm In de kassenbouwsector kreeg de voorgestelde sterkte norm. NEN 3859. veel aandacht. Prins NV uit Dokkum komt op de NTV met een geheel nieuw ontwikkeld warenhuis dat ge heel zou voldoen aan deze norm. Bovendien zijn de nieuw ontworpen halfruits luchtramen (twee- en drieruits) uitgerust met het nieuwe, ver stelbare PD-schommelmecha- niek, waarmee alle luchtramen tegelijk en vierzijdig gesloten kunnen worden. In de dubbele 3,20 m. verving Prins de vakwerkligger door een speciale ligger die slechts veertien centimeter hoog is en de schaduwvorming in belang rijke mate beperkt. Direct on der de goot kunnen schermin stallaties aangebracht worden. Alcoa Nederland BV uit Dru- nen vestigt de aandacht op zijn energiebesparende afdek- profielen. De radijsoogster die menig maal in de IMAG-stand stond, kunnen we nu aantreffen bij H. J. van den Berg uit Lutje broek. Nu nog zo'n apparaat voor bosradijs. Hiervoor brengt deze firma wel een doordachte spoelmachine op de markt. Bij de sorteermachines zal de belangstelling vooral uitgaan naar de apparaten geschikt voor vlezige tomaten. Vorig jaar kwam dit nauwelijks uit de verf. Biedt het wijkende band-systeem mogelijkheden? Verscheidene bedrijven haak ten in op de teelt op kunstma tige bodems. Nieuwkoop BV uit Aalsmeer brengt een spe ciale vochtigheidsvoeler voor steenwolmatten en watèrcultu- ren. Bij het bereiken van een bepaalde grens wordt de regq- nautomaat ingesteld. Men zegt dat het waterniveau in de steenwolmatten tot op een mil limeter nauwkeurig te regelen Voorlichting pen en landelijke proefstations op de NTV? Het IMAG vestigt de aandacht op energiege bruik en energiebesparing, het beoordelen van schermdoeken (energiebesparing, schaduw, verduistering), druppelbe- vloeiing, mechanisatie bij de potplantenteelt en op de IMAG-data-service (computer programma's voor werkplan- ning en bedrijfsbeheer). Het Sprenger Instituut zal in zijn stand voorlichting geven over de houdbaarheid van snijbloe men en tomaten, isolatie van koelcellen, het juiste oogststa- dium van bolbloemen en de verwerking van enkele groen tesoorten. Voorts kan men hier algemene voorlichting krijgen over koelen, bewaren, verpakken etcetera. Het Con sulentschap voor bedrijfsuit- rusting en arbeid geeft advie zen op het gebied van kassen bouw, verwarming, watervoor ziening, mechanisatie en ar- beidsmethoden. Een en ander in samenwerking met het IMAG. Ook het Naaldwijkse Consulentschap is aanwezig met teelttechnici en bedrijfse conomen voor de tuinbouw. Actuele onderwerpen worden toegelicht in de gezamenlijke stand van het Naaldwijkse en Aalsmeerse Proefstation. Teelt van groenten en bloemen op substraten, en de nieuwe ge wassen: radijs, koolrabi, Chi nese kool, rammenas etcetera. DEN HAAG De omzet van de twaalf bloemenveilingen, aangesloten bij de Vereniging van Bloemenveilingen in Ne derland VBN, is het afgelopen jaar met 220 miljoen of 17,7 procent gestegen tot ƒ1.470,5 miljoen. Deze omzettoeneming, aldus de vereniging, kwam voorna melijk tot stand door prijsher stel bij de snijbloemen. Deson danks is de snijbloementeelt in 1977 naar verwachting gemid deld niet winstgevend geweest. De omzet van potplanten steeg ook wel, maar dat hoofdzake lijk door grotere aanvoer: van prijsverbetering was hier nau welijks sprake. De vereniging verwacht in het nieuwe jaar nog een forse uit breiding van de potplanten teelt. In mindere mate zal ook de teelt van snijbloemen, voor al gerbera en jaarrondchry- santen, zich weer uitbreiden. Bij de grootste bloemenvei ling, die te Aalsmeer, steeg de omzet van 20,7 procent tot 626,7 miljoen: bij nummer twee, Honselersdijk in het Westland met 18,6 procent tot 481,5 miljoen. Andere boekten de volgende omzetstijgingen: Rijnsburg In het nieuwe jaar wordt een forse uitbreiding verwacht van de potplantenteelt (op de foto de Philodendron). met 10,6 procent tot 153,5 miljoen; Berkel met 24,6 pro cent tot 70,1 miljoen; Roelo- farendsveen met 3,7 procent tot 29,6 miljoen; Bemmel met 15,5 procent tot 22,6 mil joen; Groningen met 19,5 tot 20,8 min.; Vleuten met 6,3 pet. tot 20,7 min. Ook Grub- benvorst, Tilburg en Leeuwar den boekten stijgingen, terwijl Beverwijk als enige van de twaalf een omzetdaling had: met 19,1 procent tot 12,7 mil joen. DEN HAAG De Stuurgroep Alternatieve Landbouw pleit voor een langjarig vergelij kend bedrijfsonderzoek van „alternatieve" en gangbare landbouw. Het onderzoek moet zowel gericht zijn op het vaststellen van de verschillen van beide landbouwmethoden als op de verbetering van de huidige gangbare landbouw. Dit staat in een advies dat de stuurgroep heeft aangeboden aan do nationale raad voor landbouwkundig onderzoek (NRLO), een samenwerkings orgaan van TNO, het ministe rie van landbouw en visserij, de landbouwhogeschool Wage- ningen en de diergeneeskundi ge faculteit van de rijksuniver siteit in Utrecht. De raad heeft het advies van de stuurgroep overgenomen en voorgelegd aan minister Van der Stee van landbouw en visserij. De stuurgroep bestaat uit een aantal deskundigen van de NRLO. In het advies pleit de stuur groep ook voor een onderzoek naar de vraag of er meetbare verschillen bestaan in de voe dingswaarde en de kwaliteit van gangbare en „alternatie ve" agrarische produkten en zo ja, of die voor de gezond heid van belang kunnen zijn. Voor de proeven zijn produk ten nodig die onder gecontro leerde omstandigheden zijn geteeld, deze produkten ko men beschikbaar bij het lang jarig vergelijkbaar bedrijfson derzoek. Die proeven kunnen worden uitgevoerd in vier landbouwproefbedrijven in de Noordoostpolder en Oostelijk Flevoland. Gedurende de wintermaanden worden er grote hoeveelheden citrusfruit ingevoerd. Er is in Rotterdam een speciale citrusveiling. Deze invoer bestaat uit mandarijnen, sinaas appelen, citroenen en grape fruits. Een be langrijke leverancier van mandarijnen (in hoofdzaak Clementines) is Marokko. Door het gunstige weer in Marokko wordt er een belangrijk grotere mandarijnenoogst ver wacht. De totale produktie wordt op ruim 200.000 ton geschat. De export was tot eind december 40% groter als vorig jaar. De prijs van de Marokkaanse Clementines steekt dan ook gunstig af bij die van de Spaanse. Voor de Marokkaanse Clementines wordt een in voerprijs betaald van 80 cent per kilo, De Spaanse Clementines moeten 94 cent per kilo opbrengen. Sinaasappelen worden uit een groot aantal landen ingevoerd, te weten: Cuba. Griekenland, Israël, Spanje en Egyp te. Naast de genoemde landen komt de import van de z.g.n. navelsinaasappelen uit Marokko op gang. De prijs van de sinaasap pelen ligt tussen de 65 cent en 1,02 per kilo. Citroenen komen vooral uit Italië en van Cyprus. Voor grape fruits zijn Cyprus en Israël de belangrijkste leveranciers. Naast de import van citrusfruit is er de aanvoer van Hollandse appelen en peren. In de week tussen Kerstmis en Nieuwjaar was de aanvoer van beperkte omvang. Hier is inmiddels weer verandering in gekomen. De belangrijkste perenrassen zijn Conference en Doyenné du Cornice. De veilingprijs voor deze beide soorten is nagenoeg gelijk en komt op gemiddeld 1,30 per kilo. De be langrijkste appelsoorten zijn: Goudreinette, Golden Delicious, Cox en Jonathan. De kwa liteit van de appelen wordt over het alge meen beter omdat de aanvoer uit de koelhui zen groter wordt en die vanuit de bewaar- schuren afneemt. Voor de Golden Delicious liggen de noteringen het laagst, te weten op 94 cent per kilo. Cox werd het beste betaald nl. 1,77 per kilo, de andere twee soorten brachten gemiddeld 1,25 per kilo op. Voor importappelen ligt de gemiddelde prijs op 1,65 per kilo. Groente-gewassen De aanvoer van andijvie wordt van een steeds geringere omvang. Dit zal nog enkele weken voortduren voordat hier verandering in komt. De prijs is al enige weken nagenoeg gelijk gebleven en ligt op gemiddeld 1,67 per kilo. Voor de schaars aangevoerde spi nazie liep de prijs op tot 4,27 per kilo. De grote belangstelling, die er rond de feestda gen voor radijs bestond, is iets afgenomen, waardoor de prijs wat lager uitviel, nl. 74 cent per bosje. Aanvoer en prijs zullen waarschijnlijk weinig verandering onder gaan. Het steeds kleiner wordende aanbod van rode paprika's wordt tegen oplopende prijzen verkocht. Gemiddeld ligt de prijs op 4,60 per kg. Door het sterk wisselvallige weer krijgt de prijs voor prei weinig gele genheid om aan te trekken, gemiddeld brengt de prei 60 cent per kilo op. Voor sla is er sprake van dalende prijzen, deze kwam vorige week op 17 cent per krop terecht. Er wordt op grotere aanvoeren gerekend en een toenemende concurrentie. Herstel lijkt daar om niet mogelijk. Door het ruimere aanbod van spruiten is de prijs verder gedaald en kwam op 50 cent per kilo terecht. Alleen ander weer kan hier op korte termijn veran dering in brengen. Enkele noteringen van kleine gewassen: raapstelen 14 cent per bos je, knolselderij 28 cent per kilo. peterselie 28 cent per bosje en selderij 40 cent per bosje. Tot slot is het misschien toch nog wel eens goed om, te melden dat de veilingprijs voor aardappelen op 11 cent per kilo ligt. Het publiek blijkt bereid wat meer voor 'n bloemetje te betalen. Bij oppervlakkige beschouwing van de cij fers zou men tot de conclusie kunnen ko men, dat de laatste week van het jaar vergeleken bij die van het vorig jaar, wel opperbest is geweest. De prijzen lagen aan zienlijk hoger terwijl de aangevoerde hoe veelheden weinig verschil te zien gaven, zodat deze weinig of geen invloed op de prijzen konden uitoefenen. Nadat de kerst week behoorlijke resultaten had opgeleverd, deed die van het oudejaar daar weinig voor onder. De prijzen verschilden weinig met die van de voorgaande week. De zachte weers omstandigheden lieten ook niet na invloed ten goede uit te oefenen en de handel bleek goede belangstelling te bezitten voor de bloe men. In het algemeen verliep het regelmatig aan de veiling. De totale omzet aan de CCWS beliep 9.406.491.52 tegen 6.245.017,68 in dezelf de week van het vorig jaar. Er waren dagen dat de vraag groter was dan het aanbod, hetgeen uiteraard de prijsbepaling ten goede kwam. Het publiek blijkt wel bereid te zijn een behoorlijke prijs voor bloemen te beta len. De afsluiting van het jaar in de,bloe menteelt geeft dan ook wel redert tot dank baarheid, afgezien dan van de stormschade waarmee het nieuwe jaar voor veel kwekers aanving. Aan snijbloemen werd afgelopen week voor 8.955.836,84 omgezet, aan potplanten 375.317,60. Bij de vergelijkende cijfers van voorgaande week moet rekening worden gehouden met de kerstdag minder veilen. Er waren bepaalde uitschieters in de gemiddel de prijzen zoals de jaarrond troschrysanten 63 cent tegen 34 in dezelfde week van het vorig jaar en van de normaal chrysanten 2,17 en vorig jaar 1,37. Ook de gerbera deed het goed met gemid deld 87 cent, vorig jaar 66. Opvallend ook de baccara met 1,11 tegen 75 cent. Nog enkele gemiddelde prijzen met tussen haak jes die van' het vorig jaar: Amerikaanse anjers 43 (39), freesia met aanvoer van ruim vijf miljoen, 27 (21), irissen 35 (36), leliekel ken 79 (86), lelietakken 1,02 (85), gerbera 87 (66). anthurium 2,21 (1,45), grote rozen 92 (53), kleine rozen 52 (32) sonia 83 (48), belin- da 53 (33), snijgroen 1,76 (1,16), tulpen 28 (22), geplozen jaarrond chrysanten 81 (67), idem normaal 36 (38). De enige bloem die een prijsdaling te zien gaf was de leliekelk. (zie ook elders op deze pagina). In de potplanten ging het aanvankelijk niet zo best, maar uiteindelijk kwam er toch een keer ten goede zodat de kwekers niet onte vreden zijn. De handel is weer in wat rusti ger tijden aanbeland nu de feestdagen voor bij zijn. Het ziet er momenteel niet ongunstig uit in de gang van zaken in de bloementeelt, ook al geven de toenemende verwarmings- kosten wel zorgen. De potplanten hebben voor nieuwe perspectieven gezorgd. Tot de laatste maand van het jaar werd voor een bedrag van 14.669.323,00 aan potplanten omgezet hetgeen 4.607.177,15 oftewel ruim 45 procent meer is dan gedurende de elf maanden van 1976. Ruim de helft van deze potplantenomzet liep vip het bemiddelingsbureau hetgeen iets minder is dan in 1976. De gunstige omzetont wikkeling in de potplantenhandel aan de CCWS zet zich nog steeds voort en het vijf dagen veilen van de potplanten blijkt goed aan te slaan. Wat de geleerden drie jaar achtereen hebben voorspeld is eindelijk dan toch uitgekomen: de prijzen van de populaire oranje lelie Enchantment zitten volledig „in de vernie ling". Het heeft velen verbaasd dat het zolang heeft geduurd. De telers bleven maar uitbreiden, maar hoe lang het kruikje ook te water ging, het brak niet. Maar nu is het dan zo ver. Vandaag is het areaal van Enchantment 770 ha, en dat is niet minder dan 66% van het totale lelie-areaal dat in Holland wordt geteeld. De prijzen van deze lelie zijn in elkaar geklapt en het is de vraag of dat geen invloed zal hebben op de prijzen van de andere lelies. Tot nu toe valt dat mee. En voor nieuwe rassen als de sterke en fraaie gele Connecticut King en de dieprode Purate, die op het water een grote houd baarheid heeft - de eerstegenoemde trou wens ook - bestaat van deze zijde van de leliekwekers grote belangstelling. Voor de zgn. schubbollen betaalt men 2,50 per stuk alsof het een habbekrats is, terwijl plant goed van deze lelies van de hand gaat voor de kleinigheid van 30,— tot 35,— per kilo. In de statistiek van dit jaar waren deze twee rassen nog niet opgenomen, maar insi ders menen te weten dat èn van Pirate en •van Connecticut King zo langzamerhand al 25 ha staat. Daar komt nog bij dat in de diverse weefselkweek-laboratoria de jonge plantjes de buisjes uitpuilen. Binnen vrij korte tijd kan van deze lelies dan ook een fors areaal staan,, terwijl tal van afnemers in binnen- en buitenland alleen maar bij geruchte van deze lelies hebben gehoord. Voordat grote aanbod van straks is geen markt en een specialist als ing. P. Schenk, die als veredelaar aan een van de grootste leliekwekerijen is verbonden, heeft het on langs op een vergadering in Hillegom kei hard gezegd: de producenten van Connecti cut King en Pirate krijgen straks ook een dreun-van-heb-ik-jou-daar. De klap zal zelfs nog harder aankomen dan die welke de telers van Enchantment nu moeten incasse- Er is één verschil: het proces met deze rassen zal korter maar ook heviger zijn. Het is natuurlijk zo: je kunt maar niet voor het vaderland gaan produceren als je er niet gelijk voor zorgt een markt te creëren. De twee genoemde lelies zullen straks hun weg heus wel vinden, maar dan moeten de broeiers in binnen- en buitenland wel eerst weten welk vlees ze in de kuip hebben. Dat moet nü duidelijk gemaakt worden. Dat gebeurt niet omdat de kwekerslust zó groot is dat er geen bol bij de exporteurs terecht komt. In het bollenvak huldigt men het standpunt: eerst doen en dan denken, zo zei de heer Schenk. Zo bouw je geen markt op, maar je voldoet wel aan alle voorwaarden om een dreun te veroorzaken waarvan de nagalm tot in Wladiwostok te horen zal zijn. Toch is de lelie, ook qua export, een van de snelst groeiende bolgewassen. Terwijl de hoofdgewassen als tulp, narcis en hyacint al enkele jaren freewheelen, neemt de ex port van lelies fors toe. Een tweede groei-ar- tikel is de Hippeastrum (Amaryllis) waarvan met name het areaal in het Westland stor machtig toeneemt. Begrijpelijk overigens, want niet alleen de bol vindt kopers voor goede prijzen, maar ook de bloem brengt veel geld op. Een cultuur dus waar het mes van twee kanten snijdt! De exportwaarde van leliebollen bedroeg vorig ijaar 17.000.000,— en de verwachting is dat er dit jaar voor 20.000.000,— over de grensen is gegaan. Veruit het grootste deel van de in Holland geteelde leliebollen blijft in het binnenland. Die worden in hét Westland, in Rijnsburg, in de bollenstreek, in Aalsmeer, e.d. bij miljoenen door de bloemkwekers in de kassen geplant. Zo werd in 1976 al voor 60.000.000,— aan leliebloemen geveild. Dit bedrag werd be taald voor 100.000 stuks taklelies en 31.000.000 leliekelken. De eerste negen maanden van 1977 werden al 110.000.000 taklelies aangevoerd. Dat is maar liefst 41% meer dan in de vergelijkbare periode van 1976. De prijs daalde dit jaar echter fors: met 20%. In 1976 werden van januari t.e.n. okt. 27.500.000 takken Enchantment aange voerd en die brachten gemiddeld 0,36 per tak op. Dit jaar bedroeg het aanbod in deze periode 39.300.000 stuks die voor een gemid delde prijs van 0,31 per tak van de hand gingen. We signaleren hierboven alleen de aanvoercijfers van de CCWS in Honselers dijk, waar ook een zeer groot deel van de geproduceerde kelklelies wordt aangevoerd. Van januari t.e.m. oktober van dit jaar ruim 17 miljoen kelken van L. longiflorum. Ge middelde prijs: 0,53 per kelk tegen 0,41 in het vorig jaar. De stijging van de prijs van kelklelies is - we zeiden dat al eens eerder - een gevolg van een geringer aanbod, omdat de bollen die uit Japan geïmporteerd moeten worden steeds duurder worden. In Japan weet men ook wat inflatie betekent! Om nog even op de twee nieuwe rassen Pirate en Conecticut Kint terug te komen: er is hiervan binnen afzienbare tijd dus een groot aanbod op komst, terwijl de markt, ervoor nog „gemaakt" moet worden. Er is niets tegen maar alles voor, wanneer men daar vandaag mee gaat beginnen. Of zou men eerst een opdoffer van jewelste moeten krijgen voor men wakker wordt? Voor 1980 zullen we het wel weten

Leidse Courant | 1978 | | pagina 8