HARDE AANPAK DELINQUENTEN MAAKT MAATSCHAPPIJ JUIST ONVEILIGER Daken komen moeilijk onder de pannen Sportvliegtuig maakt buiklanding DRIE GEWONDEN BIJ STEEKPARTIJ ACHT DODEN IN VERKEER Nederlandse actie trekt de aandacht TOERISME POLITIEKE SPLIJTZWAM OP SCHIERMONNIKOOG Twee tankers aan de grond BINNENLAND .EIDSE COURANT MAANDAG 9 JANUARI 1978 pageva 7 s Scheidende president Arnhems gerechtshof: (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM „Een rechter ver keert in een uitzonderlijk be voorrechte positie. Je hebt tel kens te maken met mensen die in een noodsituatie verkeren en zij komen vaak uit de laagste maatschappelijke laag, uit een 'underdog'-positie. Je zult dan als rechter een grote beschei denheid in acht moeten ne men." Dit is de 'geloofsovertui ging* van de per 1 maart met pensioen gaande president van het gerechtshof in Arnhem, mr. J. van Andel (70). „Het ligt er maar a»» in welke omstandig heden je terecht bent geko men," meent hij. „Er zijn veel mensen die geen of nauwelijks kansen in de maatschappij krij gen." Er is in de benadering van een verdachte veel veranderd, ver geleken met twintig, dertig ja ren geleden. „Dat kwam ook sterk onder invloed van prof. Pompe, die door sommigen nóg wel als een wonderlijke idealist wordt gezien. Met hem ben ik het eens dat ieder mens, u en ik, vertrouwen nodig heeft. Dat heeft een crimineel óók. Geef je een crimineel, na zijn misdaad, geen vertrouwen dan ben je bezig niet de maatschap pij veiliger te maken, maar juist onveiliger! Zij die gevangen zitten zijn vaak jonge mensen, zo tussen zeven tien en vierentwintig jaar. Ze komen meestal uit gebroken ge zinnen, waarvan moeder prosti tuee is en vader een alcoholist. De persoonsdossiers zijn van een eentonigheid, dat je er soms nog weer van versteld staat dat er nog iets van de jongen te recht kwam. Mensen die van hun geboorte af niet gewenst zijn, die door hun moeder verstoten zijn, die hun eerste levensjaar door grootou ders zijn opgevoed, die van kin derhuis naar kinderhuis ver voerd zijn, wat wil je 'daarvan verwachten?" Velen willen in ons land, dat zulke delinquenten worden af gezonderd en hard worden aan gepakt, omdat ze niet (zouden) deugen. Hofpresident mr. Van Andel is het daarmee beslist oneens. „Juist als je je zó uitlaat over medemensen, maak je de maat schappij steeds onveiliger. De harde üjn van stamp-ze-maar- in-mekaar werkt juist zeer esca lerend. Je hoeft van de harde lijn geen enkel heil te verwach ten. Eerder het tegendeel. Die harde lijn heeft nog nooit en nog nergens enige ontspanning teweeg gebracht. Dat geldt niet alleen voor het strafrecht. Kijk maar eens naar het midden-oosten waar Sadat en Begin met elkaar overleggen over vrede. Het met elkaar pra ten,het weer vertrouwen in el kaar krijgen, daar is wat van te verwachten.Daar is ook wat van te verwachten bij de bestrijding van criminaliteit De bestrijding daarvan door veel politie en door er veel en hard op te slaan en zware straf fen uit te delen, is prcies het paard achter de wagen spannen. Daardoor maak je de maat schappij hoe langer hoe onveili ger." Er bestaan overigens wel gevan genissen in onsland met een streng tot zeer streng isolerend regime. De A-vleugel van de Scheveningse strafgevangenis bijvoorbeeld en 'De Rode Pan nen' bij Veenhuizen. Daar wor den gevaarlijke en agressieve mensen vastgehouden. „Je moet," meent mr. Van An del, „voor een bepaalde groep, van pak weg twee-, driehonderd man, wel gevangenissen blijven houden, hoewelJe maakt daar de mensen wel beroerd mee. Sinds anderhalf jaar is hier in Arnhem de beoordeling van mensen uit het gehele land geconcentreerd wier voorwaar delijke invrijheidstelling op het spel staat. Die mensen, zo blijkt me telkens weer, zijn alle contacten kwijt geraakt Zélfs die met bewaar ders zijn er veelal niet Zulke strenge gevangenissen zijn ui terst isolerend. Daar maak je mensen, zoals je een hond die je opsluit vals maakt uiterst gevaarlijk en agressief. Je roept daarmee het gevaar over jezelf uit!" En de bescherming van de maatschappij dan? Mr. Van An del veert op: Je beschermt de maatschappij juist helemaal niet, want die kun je alleen maar beschermen door die men sen een behoorlijke behandeling te geven. Ze moeten leren zich te gedragen, zodat ze respect krijgen voor het leven, de rech ten en bezittingen van anderen. Daar kun je de maatschappij mee beveiligen en niet met zwaar verkreukelde delinquen ten die je zo maar, zonder meer, in de samenleving terugzet! Ik zeg daarmee niet dat deze men sen straffeloos zouden moeten zijn, allerminst, maar wél dat je moet zorgen dat zij leren zich in de maatschappij te handha ven. i Andel: delinquenten vooral hoop en vertrouwen geven Ik meen dat je met hardere straffen de misdaad zou (kun nen) uitlokken. Die mensen ra ken hoe langer hoe meer verbit terd omdat ze door een lange gevangenisstraf vervormen in plaats van verbeteren. Een toe neming van recidive is dan on vermijdelijk. Het publiek vertrouwt dit soort uitspraken van de rechterlijke macht helemaal niet of niet ge makkelijk. Zou ér een vertrou wenscrisis bestaan? „Dat is wel een moeilijke vraag. Soms heb je inderdaad de in druk dat die bestaat Maar het ligt eraan hoe je het bekijkt. De politie heeft over het algemeen weinig vertrouwen in de rech terlijke macht Begrijpelijk, in dien men ervan uitgaat dat de handhaving van orde en veilig heid te bereiken is door harde maatregelen en hoge straffen. Van de maatschappij uit heeft de rechterlijke macht denk ik, ook te weinig vertrouwen. Neem de 'law and order' - mensen, die wensen dat de rechterlijke macht hard zal reageren op al lerlei toestanden en dat ten kos te van "alles" het gezag gehand haafd blijft. Die mensen hebben er geen begrip voor dat er mis schien andere methoden zijn die menselijker zijn en tot een beter resultaat leiden. Dan is er een groep (veelal) jonge mensen die onbehagen koestert tegen de rechterlijke macht Zij vinden dat er reke ning moet worden gehouden met de ontwikkelingen in de maatschappij. En verder dat de misdeelde mens meer aandacht verdient. Elke groep heeft dus op haar manier wantrouwen en elke groep wil een verandering, maar niet allemaal willen ze die op dezelfde manier. Er zijn te gengestelde belangen. Ja, ik geloof dat er een vertrou wenscrisis bestaat. Hoe je die moet wegnemen weet ik niet In elk geval niet door je als rechter in een ivoren toren op te sluiten. Dat komt nog steeds voor. De eigengereidheid waarmee som mige rechters mensen bejege nen, vind ik volstrekt onjuist En die verkleedpartij met die toga en die befach, die moest je eigenlijk niet hebben, want de afstand tussen (straf)- rechter en verdachte is al enorm groot En een rechter behoeft niet te stelen om aan zijn brood te komen.Hij heeft een goed salaris. Er is nog altijd een categorie rechters, die de verdachten graag vermanend, paternalis tisch en feodaal toespreekt. Zo van: „Had dat nou maar eerder bedacht" en: „Ga heen en zon dig niet meer". Opmerkingen waarvan mr. Van Andel niets moet hebben. „Dit soort benaderingen vind ik onjuist Dat is een walgelijke benadering, waarover ik me al tijd kwaad kan maken. Dat is zó goedkoop en zó huichelachtig alsof jezelf de brave Hendrik bent Dat is volmaakt onzinnig. Rechters, die zulke opmerkin gen maken, hadden nooit straf rechter moeten worden!" Verdachten, die tegen een von nis in appèl gaan, doen dat wel omdat ze vinden bij de recht bank onvoldoende te zijn (aan gehoord) en lang niet altijd om dat ze vinden te zwaar gestraft te zijn. Zo'n opmerking vindt mr. Van Andel heel begrijpelijk. „Er wordt in feite mee gezegd, dat de rechtbank het slecht heeft gedaan. Het is uiterst on bevredigend als een verdachte het idee heeft gekregen dat er geoordeeld is zonder dat hij vol doende aan het woord is ge weest" Hoe geloofwaardig blijft een ar rest of een vonnis als dit niet aan het 'gesundenes Volksemp- finden' beantwoordt? Daarover moet de hofpresident lang na denken. „Het zijn vaak mensen die het hardste schreeuwen en doen als of zij dat "Volksempfinden' ver tegenwoordigen. Als rechter moet je niet alleen de maat schappij beschermen tegen de delinquenten maar die delin quent moet je óók beschermen tegen de wraakzucht van de harde schreeuwers. Dat 'gesun denes Volksempfinden' heeft al tijd geleid tot fascisme. De Duit sers waren er dol op en nu nog wel een beetje. Neem Strauss, die van de CSU Hij zei in verband met de terro risten, dat het volk maar eens moest ingrijpen. Ja zeker, er staat een 'C' voor zijn. partij. Tja, die is gemakkelijk neerge zet Dat christendom wordt vaak misbruikt en die 'C' voor je partijnaam garandeert niets voor een werkelijk christelijke benadering van de zaak." Zou er zoiets bestaan als 'de taak' van een rechter? „Dat geloofik wel, ja. De rechter heeft een taak, een conserveren de taak. Je bent er voor om de rechtsorde te beschermen, dat althans kun je niet ontkennen. Maar daarmee is niet alles ge zegd. Als rechter moet je ook in de gaten hebben dat er zich op maatschappelijk gebied veran deringen voordoen, al mag je je er niet mee vereenzelvigen. Een goed rechter zal er naar streven tot een betere en rechtvaardige re samenleving te komen. Als het goed is, ben je rechter met een slecht geweten. Aan de ene kant ben je iets aan het beschermen waarvan je je af vraagt of die bescherming wel altijd terecht is en anderzijds ben je bezig met individuele di kwijls misdeelde mensen, die je uit de moeilijkheden tracht te halen en een steun in de rug mee te geven. Enerzijds moet je ze bestraffen en anderzijds ben je bezig met de individuele di kwijls misdeelde mensen, die je uit de moeilijkheden tracht te halen en een steun in de rug mee te geven. Enerzijds moet je ze bestraffen en anderzijds moet je ze hóóp geven. Vooral hoop én vertrouwen geven!" SCHIPHOL (ANP) Sportvlieger J. Vroom uit Zandvoort heeft zaterdagmiddag een buiklanding gemaakt op Schiphol. Zijn toestel, een eenmotori- ge Commanche, werd licht beschadigd, de vlieger zelf liep nog geen schrammetje op. De 54-jarige sportvlieger was zaterdag met zijn eigen toestel onderweg van Schiphol naar Hilver sum toen hij ontdekte dat het landingsgestel van de Commanche niet meer werkte. De wielen kwa men maar half naar buiten. Omdat hij Schiphol boven Hilversum verkoos voor een buiklanding, vloog Vroom terug naar de Amsterdamse luchtha ven. Daar kwam zijn toestel op een van de kleinere baneh binnen twintig meter tot stilstand en Vroom kreeg de complimenten van de rijksluchtvaar- dienst voor zijn geslaagde landing. GOES (ANP) Drie mannen, een nit Goes en twee uit Heinkeaszand zijp dit weekend gewond geraakt bij een steekpartij die zich afspeelde in het toilet van een bar in de Goese binnenstad. Twee van hen, de 18-jarige C. T. en de 21-jarige J. 1. W. beiden uit Heinkeaszand, werden naar het ziekenhuis gebracht met steekwonden. De derde, de 27-jarige A. J. G. uit Goès moest de hulp van zijn huisarts inroepen. Bij het onderzoek door de politie zijn geen steek wapens te voorschijn gekomen. Ook is er over het motief nog geen volledige duidelijkheid. Volgens de politie gaat het hier om een wraakoefening van de twee jongens uit Heinkenszand tegenover de Goesenaar, die vier jaar geleden betrokken was bij een auto-ongeluk, waarbij het zusje van een van de twee om het leven kwam. Het onderzoek door de politie van Goes wordt voortgezet HEENVLIET (ANP) Met een snelheid van ongeveer tweehon derd kilometer per uur is een automobilist uit Oostvoorne met zijn auto zaterdagavond in het Zuidhollandse Heenvliet uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De man. de 45-jarige H. P. Leen- tjes, was op slag dood. Bij ande re verkeersongelukken in het weekeinde kwamen zeker nog zeven mensen om het leven. In Tilburg overleed het 1-jarige dochtertje van mevrouw Wijnen uit Someren aan hersenletsel in het ziekenhuis. Het meisje zat'in het kinderzitje achterin de auto van haar moeder die op een kruispunt geen voorrang kreeg van een andere auto en in de flank werd aangereden. In het Gelderse Lichtenvoorde werd een 73-jarige fietser overreden toen hij met zijn fiets een voor- rangsweg opreed en overreden werd door een vrachtauto. Bij een aanrijding tussen een 56-ja- rige vrouw op de fiets en een 19-jarige motorrijder in Tiel werden beiden dodelijk ver wond. VUURVRETERS TE WATER Op de vijver van het recreatie-oord De Beekse Bergen zijn waterskier Maarten Smelik uit Apeldoorn en speedbootbestuurder Chris van de Bergh uit Soest er gistermiddag in geslaagd door een 72 meter lange, brandende, tunhel te varen. De hitte in de tunnel bedroeg 1500 graden Celcius. Smelik en Van de Bergh vestigden drie verschillende records met deze actie, die werd gade geslagen door een veelkoppig publiek en waarvan de opbrengst bestemd was voor een opvangcentrum voor zeehonden VOOR HOMOFIELEN IN VS DEN HAAG De advertentie die de Nederlandse stichting vrije relatierechten in het Amerikaanse tijdschrift Time magazine heeft geplaatst, is in de Verenigde Staten niet onopgemerkt gebleven. Dit zegt Koos Huijsen, woordvoerder van de stichting. In de advertentie wordt geprotesteerd tegen de behandeling van homo fielen in de Verenigde Staten. Op het moment dat de advertentie in Time verscheen, in de eerste week van januari, was Huijsen in Amerika. Hij is geïnterviewd voor radio en televisie. Het dagblad New York Times wijdde in de hoofdredactionele kolommen aandacht aan de ingezonden mede deling uit Nederland. Met de advertentie wordt geprobeerd de homofilie uit de zedelijk heidswetgeving te halen en naar de sfeer van de mensenrechten over te hevelen, aldus HMUIJSEN. Hij verwacht dat de advertentie een steun in de rug zal zijn van de „Civil rights"-beweging in de Verenigde Staten. De advertentie, die ook aandacht heeft gekregen in het Franse dagblad Le Monde en de Zwitserse Neue Züricher Zeitung, heeft bijna een ton gekost en is gefinancierd uit de opbrengst van een nachtconcert. Dat concert is door de stichting begin oktober in het Amsterdamse Concertgebouw georganiseerd. SCHIERMONNIKOOG (ANP) De opvatting van een deel van de Schiermonnikoogse be volking dat het toerisme op dit eiland moet worden afgeremd heeft geleid tot een scheuring in de politieke groepering „Schiermonnikoogs Belang". Voorstanders van een bevorde ring van het toerisme hebben zich van deze groepering afge scheiden en gaan onder de naam „Partij Liberalen" zelf standig de komende gemeente raadsverkiezingen in. Ter verde diging van de stelling dat het vreemdelingenverkeer moet worden afgeremd, worden voor namelijk milieu-argumenten aangevoerd. De nieuwe .Partij Lineralen" wil een intensieve propaganda voeren om Schier monnikoog meer bekendheid te geven en streeft naar de „bouw van nieuwe bungalows, hotels en kampeerboerderijen zonder daarbij de natuur, de stilte en de ruimte op het eiland aan te tasten". Het aantal stemgerech tigde kiezers bedraagt 450. (Van een onzer verslaggevers) Terneuzen - Dichte mist heeft er afgelopen nacht toe geleid dat op de Westerschelde ter hoogte van Terneuzen twee tan kers uit de koers zijn geraakt en aan de grond gelopen. Het gaat om de 40.000 ton metende ertstanker „Mineral Gent" en de binnenvaarttanker „Benetank", beide uit België. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Doordat de twee schepen aan de zijkant van de vaarroute terecht zijn gekomen leverden zij voor het overige scheepvaart verkeer geen hinder op. Aange nomen werd vanmorgen dat zo wel de Mineral Gent als de Be netank vandaag nog vlot zouden komen. (Van een onzer verslaggevers) Tegelen De dakpan is een schaars modeartikel geworden. Veel huiseigenaren zijn zwaar gedu peerd nadat de storm beeft huisgehouden onder hun keramische dakbedekking. Voor de bouwma- terialenhandel en dakpannenfabrikanten is het onmogelijk om alle gevraagde modellen dakpan- nen te leveren. De fabrikanten hebben gemiddel de levertijden die variëren van zeker 7 maanden tot zelfs meer dan een jaar. Vele pannen, die vroeger onze daken sierden, blijken niet meer in produktie te zijn. Door de grote variatie in woon vormen door laagbouw en de zucht naar nostalgie is de dakpannenfabrikage in Nederland in het nauw gekomen. De enorme schaarste kan niet gedekt worden door invoer uit het buitenland. Ook al blijkt in de praktijk dat Nederlandse fabrikanten dakpannen uitvoeren om hun eigen produkten weer in te voeren tegen een 25 tot 30 procent hogere prijs. De bouw raakt „dakloos" en de huiseigenaren zwaar gedupeerd. „Als u in september van dit jaar 2500 keramische dakpannen wil hebben, moet u toch tot mijn spijt wachten tot 1979", aldus een bouwmaterialenhan del in Deventer. We proberen overal dakpannen te krijgen, tot in het buitenland toe, maar de toch veel gevraagde oudere keramische modellen zijn bijna niet meer te krijgen. Dat wreekt zich vooral bij stormschade, wanneer juist de 2,2 kilogram zware keramische modellen zwaar te lijden heb ben. De in produktie zijnde betonpannen zijn 5 kilogram zwaar en hebben minder last van de stormschade. Maar de vraag is juist groot naar keramische dakpannen. Voornamelijk vanwege de grote vraag naar laagbouw en de renovatie op grote schaal in Nederland. Verschillende dakdekkers bedrijven zitten met de handen in het haar. Door schades aan daken is aan de vraag naar vooral oudere soorten pannen niet meer te voldoen. De groothandel en de fabri kanten kunnen niet bijspringen. Door voorraden van enkele gangbare soorten dakpannen konden nog mensen na de stormschades van 23 op 24 december geholpen worden. Na de jongste storm schade dreigt de zaak in het honderd te lopen. De grote schaarste aan dakpannen dateert niet van vandaag of gisteren. Het is een langlopend proces, waarmee ook de baksteenindustrie te kam pen heeft gehad. Fabrikanten zijn nu al volgeboekt tot meer dan een jaar. Sommige fabrikanten ne men zelfs geen nieuwe orders meer aan. De vraag naar dakpannen is door diverse oorzaken niet bij te benen. De Nederlandse dakpannenindustrie pro duceerde vorig jaar 50 miljoen dakpannen. Zij hoopt die produktie op te voeren tot 54 miljoen, waarmee echter nog lang niet aan de vraag kan worden voldaan. Dertig jaar geleden stonden in Nederland 32 dak- pannenfabrieken te roken. Zij produceerden 125 tot 150 miljoen dakpannen per jaar. Overigens een druppel op een gloeiende plaat in die tijd vanwege de opbouw na de tweede wereldoorlog. Twintig jaar later waren en zijn er nog 8 fabrikanten over. Zij produceren samen 50 miljoen dakpannen, maSr daarbij dient gezegd te worden dat 3 tot 4 fabrieken zich hebben toegelegd op de zwaardere betondakpan. De sanering en de sluiting van fabrieken had natuurlijk zijn oorzaken. De heer Verhaag, direk- tielid van een der grootste dakpannenfabrikanten in Nederland, de N.V. Jos Kurstjens te Tegelen, legt uit waarom: „De fabrieken konden geen fat soenlijke prijs meer maken voor hun produkten. Ze moesten omschakelen op andere produktieme- thoden, de bouw ging in serie werken en de fabrieken werden daarbij aan een prijzensysteem gebonden. Bovendien vonden de fabrieken geen mensen meer die in het klei wilden werken. Bui tenlanders werden aangetrokken, ziekteverzuim was erg hoog, kortom, een dakpannenfabriek bleek geen haalbare kaart Slechts enkele fabrie ken hielden, door modernere productiemethoden het hoofd boven water. In de zestiger jaren kon de gemiddelde produktie nog worden opgevangen door de hoogbouw en de betonconstructies, maar in de jaren zeventig werd de vraag naar kleipan- nen weer groter. De produktie bleef daarom ver achter. De mensen willen weer laagbouw. Op een rijtje van vier huizen gaan 1.000 Weipannen en 600 betonpannen, op een bungalow, wellicht 2 tot 5.000 Weipannen. De vraag is niet meer bij te benen." „Om onze afzetmoglijkheden te behouden, zijn wij in de jaren zestig de buitenlandse markt gaan opzoeken. We verkopen de produkten in heel Europa Bij ons is het zo dat we tweederde in het buitenland verkopen en éénderde aan het binnenland. In totaal hebben de Nederlandse fa brikanten 15 miljoen dakpannen vorig jaar afgezet in het buitenland. In het buitenland kunnen we ook buitenlandse prijzen vragen. Hier zijn we al vijf jaar aan prijzen van Den Haag gebonden. Wij exporteren zelf naar het buitenland en importeren dezelfde pannen weer. Op dat moment kunnen wij ook buitenlandse prijzen vragen. „Wie niet horen wil, moet maar voelen." Prins Bernhard Argentinië (Van een onzer verslaggevers) Bl'ENOS AIRES Prins Bern hard is gisteren voor een pfrive- bezoek van 20 dagen in Argenti nië aangekomen. De prins zal daar de gast zijn van eigenaren van een groot boerenbedrijf in het gebied van Tierra del Fugo, in het uiterste zuiden in de buurt van Kaap Hoorn. Op het vliegveld van Buenos Aires werd hij gisteren ontvan gen door de Argentijnse chef van het protocol, de directeur van de luchthaven en functiona rissen van de Nederlandse am bassade. Hij zou vandaag naar de plaats Ushuaia vertrekken om aan boord te gaan van een schip van een Amerikaanse na tuuronderzoekers-expeditie.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7